Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#14751) tornas válasza Laca25 (#14747) üzenetére


tornas
őstag

Elsőre a tápok feszeit is megnézném...

Az alaplapi csatlakozón a zöld-fekete drótokat összezárni egy gémkapoccsal aztán rá a ~230 V, majd elő egy multiméter.

Fekete drót a föld vagy GND (Ground), ide kell dugni a multiméter fekete csatlakozóját, pl. egy molex fekete drótjába. A multiméter piros csatlakozójával pedig az alábbi feszeket kell mérni vele.

Piros drót: + 5 V
Sárga drót + 12 V
Narancs-sárga drót + 3,3 V
Lila drót + 5 V (SB, ezt az értéket a zöld-fekete drótpáros rövidre zárása nélkül is lehet mérni.)
Kék drót - 12 V
Fehér drót - 5 V (már ha van rajta, ha nincs, akkor ne törödj vele!)

Eltérés a feszek között +/- 5 % lehet.

Kicsit "komolyabban"...

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14752) Old fox válasza Laca25 (#14747) üzenetére


Old fox
tag

Esetleg elolvasnám ezt is

Csörögj rám, mielőtt személyesen keresnél, vagy ha valami gondod van.

(#14753) Integrator


Integrator
aktív tag

Sziasztok.

Adott egy FSP400-60APN 85+ tápegység. Sajnos haldoklik benne a ventilátor, így ki kell cserélnem. Ezt a két ventilátort néztem ki:

XILENCE COO-XPF120.R Piros
N-BASE Silent Wind 12 cooler 1200rpm

Elviekben mindegy melyiket veszem meg, gond nélkül ki fogom tudni cserélni különösebb gányolás nélkül?

(#14754) Algol válasza Integrator (#14753) üzenetére


Algol
senior tag

A tápodban

Yate Loon D12SH-12 (120x120x25)
88 CFM, 2,6 mm-H2O, 40 dBA, 0,3A, 2200 RPM, Sleeve Bearing ventilátor van. A beletenni kívánt

XILENCE COO-XPF120.R Piros adatai
68 CFM, 2,3 mm-H2O, 21,2 dBA, 0,1A, 1400 RPM, folyadék csapágy
ventilátor légszállítása kevés és elnézegetve az adatait kétségeim támadnak, hogy 0,1A áramfelhasználással, 1400-as fordulaton hogyan tud ez 68 CFM légszállítást produkálni?

N-BASE Silent Wind 12 cooler 1200rpm
Nem találtam részletesebb adatokat róla, de a megadott 1200-as fordulatszám kizárja hogy elegendő levegőt lenne képes szállítani.

Javaslatom, hogy ha cserélni kell, akkor válaszd ezt:

Jamicon KF1225_1HR01 (120x120x25)
80,5 CFM, 3,6 mm-H2O, 38,5 dBA, 0,35A, 2200 RPM, Long Life HTLS Bearing
jó helyettesítő és a Lomex-ben megkapod 1.120 Ft-ért. Ez nem igazán halkabb annál, mint a Yate Loon volt újkorában. Ha halkabb ventilátor kellene, akkor válaszd a

Cooler Master Excalibur (R4-EXBB-20PK-R0) PWM! (120x120x25)
85,6 CFM, 3,53 mm-H2O, 30 dBA, 0,45A, 2000 RPM, 100.000 hours MTBF, Barometric Ball Bearing
Ez halkabb, de a halkságnak ára van: ~4.000 Ft.

Mielőtt még új ventilátort vennél, érdemes megvizsgálnod, hogy tényleg cserére szorul-e a régi. Gyakran elég szétszedi, megtisztítani a csapágyát, kenőzsírral megkenni, összerakni és akár még évekig is működőképes lehet. A mikéntjéről ebben a topicban olvashatsz Táp ventilátor csere, keress rá.

A bekötés módjáról is írtunk többen, ugyanott. Mindenképpen szükség lesz némi barkácsmunkára: a Jamicon ventiből csak két szál drót lóg ki, a többin meg valószínűleg olyan csatlakozó van amit közvetlenül nem tudsz rádugni a tápban levő aljazatra.

Üdv: Algol

(#14755) OldJohnny66


OldJohnny66
tag

Sziasztok!
Adott egy Gibabyte SuperB 460-as tápegység, ami az előző configban, hibátlanul működik.
Az új gép (ASrock Z77, I5-2400 ) viszont teljesen váratlanul lefagy, függetlenül attól, hogy a
terhelés éppen alacsony, vagy magas. A lap és a proci is már gariztatva lett, tehát telejesen új mindkettő, de a probléma továbbra is fennáll. Az új configot tesztelték több napig, de nem volt probléma vele, így fagyás sem.
(Ráadásul egy teljesen egyszerű táppal)
Végül szétszedtük a tápot (bár a teszter is hibátlannak mutatja) és ez a kép fogadott.

Tekercs

A kérdés az, hogy okozhatta-e az a tekercs problémát?
(A kétmagos kis AMD-configban még most is hibátlanul megy)
Előre is kösz a válaszokat. :R

"Az Élet csak egy villanás két ,,semmi,, közt".

(#14756) fero02 válasza OldJohnny66 (#14755) üzenetére


fero02
veterán

Amit lefotóztál az nem hiba. Ez egy teljesen elfogadott rögzítési módja a tekercsnek.

(#14757) OldJohnny66 válasza fero02 (#14756) üzenetére


OldJohnny66
tag

Félreértettük egymást, azt tudom én is.
A tekercs felületén lévő "sérülésekre" gondoltam.
Olyan, mintha le lenne pattogva lakk és a tekercs is el van színeződve.

Kép

"Az Élet csak egy villanás két ,,semmi,, közt".

(#14758) fero02 válasza OldJohnny66 (#14757) üzenetére


fero02
veterán

Ha picit hozzáérsz körömmel, vagy valamivel megpiszkálod, akkor pattog le további lakkozás?

Nekem volt tekercs bajos táppal dolgom, de az megpörkölődött és így nézett ki:

Ehhez hasonló púpos kondikat nem látsz benne?

(#14759) Hopkins_001 válasza OldJohnny66 (#14757) üzenetére


Hopkins_001
tag

[link]
Nekem is ilyen tápom van. A tekercs hasonlóan néz ki.
Itt éppen műtét alatt állt,a nagy puffer kondi szépen kipukkant :DDD

(#14760) OldJohnny66 válasza fero02 (#14758) üzenetére


OldJohnny66
tag

Púpos kondi nincs, azok keresése közben láttam meg a tekercsen az "elváltozást".
Enyhén dörzsöltem, csak kézzel és érdes tapintású volt.

Denyel : A Tiédben is hasonlóan néz ki az a tekercs.... :F

[ Szerkesztve ]

"Az Élet csak egy villanás két ,,semmi,, közt".

(#14761) fntastic


fntastic
aktív tag

Sziasztok!
Egy olyan problémám lenne, hogy a gép havi 1-2 alkalommal kékhalált dob, vagy az nvidia driver leáll.
A tápom néha elég hangos ventilátor hangot produkál, ha leállítom a gépet aztán kis idő múlva újra indítom, akkor ezt abbahagyja. Ez is kb. ilyen gyakorisággal fordul elő, de nem egyszerre.
Bár én arra gyanakszom, hogy a tápom kezd öregedni (a ventilátor is és néha nem is ad talán elég áramot?)
GIGABYTE SuperB 460W (FSP belsős) a táp egyébként.
i5-2300 proci, GTX460 768MB vga
(vagy videókártya dobhat kékhalált? egyszer mondjuk csíkozottan indult be a gép, de újraindítás után ez is megoldódott)
(fesz-elve nem volt a videókártya, régen húzva igen, de most az sincs.)
Nektek mi a véleményetek?

(#14762) Hopkins_001 válasza OldJohnny66 (#14760) üzenetére


Hopkins_001
tag

igen,bár én se tudod,hogy ez egészséges e vagy sem

fntastic amint látom neked is ugyan ilyen tápod van, lehet most kezd el az összes ilyen táp kimúlni.
Vajon egy tervezett elavulás áldozatai lettünk ?! :(((

(#14763) OldJohnny66 válasza Hopkins_001 (#14762) üzenetére


OldJohnny66
tag

Látom képben vagy, ez kétségtelen...

"Az Élet csak egy villanás két ,,semmi,, közt".

(#14764) moha21 válasza Laca25 (#14750) üzenetére


moha21
addikt

Külsőleg nem is mindig mondod meg egy kondenzátorról, hogy mennyi a kapacitása..

Nekem van tippem : mérés.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14765) Integrator válasza Algol (#14754) üzenetére


Integrator
aktív tag

Köszönöm a kimerítő válaszod. Akkor első körben szétszedem, megpróbálom megzsírozni a jelenlegi ventilátort, és meglátjuk, hogy hogyan tovább.

(#14766) syberia válasza Integrator (#14765) üzenetére


syberia
veterán

Jó döntés, nekem eddig 3 tápot sikerült így lenémítanom :-)

https://howbad.info/

(#14767) tornas válasza OldJohnny66 (#14760) üzenetére


tornas
őstag

Én a tekercsen semmiféle elváltozást nem látok. Amit gyanúsnak látsz (láttok), az szerintem csak egy jelölés akar lenni. Sok egyéb tápegység-elektronikai komponenseken is szoktak valamilyen filctollszerűséggel vagy valami mással jelölgetni.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14768) tornas válasza fntastic (#14761) üzenetére


tornas
őstag

Szia!

"(vagy videókártya dobhat kékhalált? egyszer mondjuk csíkozottan indult be a gép, de újraindítás után ez is megoldódott)"
Igen... :K Elsőre én a VGA-ra gyanakszom...

A táp ventijével kapcsolatban csak ennyi: pár sorral feljebb és az utolsó két bekezdés.

A táp feszeiről pedig még további pár sorral feljebb olvashatsz.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14769) OldJohnny66 válasza tornas (#14767) üzenetére


OldJohnny66
tag

Köszi, lehetséges az is, sőt valószínűbb....
Mérni kellene, az volna biztos...

"Az Élet csak egy villanás két ,,semmi,, közt".

(#14770) draff válasza tornas (#14767) üzenetére


draff
aktív tag

Az a tekercs egy sima gyűrű-vasmagos fojtó. Annak pedig csak két "baja" lehet általában - vagy átvezet, vagy nem. Ha nem, akkor valahol megszakadt - anno - szar! Ennek gyakorlati előfordulása: 1:10000000000-hoz. Ha nem estek neki baltával, nagykéssel, csípőfogóval, stb.

Ott inkább a elektrolitkondiknál kellene igazából vizsgálódni.
Ha puffadt - azért, ha meg nem - hát akkor azért.
Amikor az 1000 uF-os kondi valójában már 10 uF-ot sem tud, akkor van a gáz - meg az ilyen - kihagyunk meg kékhalálos események.
A teljes elkó-szettet meg lehet venni elvileg egy-két ezresből, aztán - jöhet a páka és a csere ...

(#14771) moha21 válasza draff (#14770) üzenetére


moha21
addikt

" Annak pedig csak két "baja" lehet általában - vagy átvezet, vagy nem."

Vagy akár a menetek közt is lehet zárlat. Óriási terheléseknél bizony tudnak ezek is melegedni a rajtuk levő hatalmas áramsűrűség miatt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14772) draff válasza moha21 (#14771) üzenetére


draff
aktív tag

Ez egy induktív ellenállás!
Ha neadjisten "zárlatos"lesz, na akkor mi van?
Legfeljebb kisebb lesz az induktív ellenállása. Ezek alapján persze akár ki is hagyható.
Igazán nem oszt, és nem szoroz a kimeneten sokat. Zavarszűrés meg más ilyenek okán van.

[ Szerkesztve ]

(#14773) jobbacsabba


jobbacsabba
aktív tag

Üdv!
Van egy seasonic x-560-as tápom ami tegnap fogta magát és nem indult el. Ezt kipróbáltam és nem sikerült megforgatni a ventit. Garipapírom nincs hozzá, de öt év garit vállalt rá a gyártó és abból még lennie kell. Van link ahol ellenőrizhetem, hogy pontosan mikori vétel? Hazai szervizt tudtok ajánlani?
Köszi előre is!

(#14774) MMIX válasza jobbacsabba (#14773) üzenetére


MMIX
addikt

Ez egy félpasszív táp, nem fog forogni a venti, csak mert összezártad a zöldet a feketével. 20% terhelésig.
Esetleg egy ventilátort kötni kellene rá. Szervizt nem tudok így hirtelen, lehet, hogy külföldre kell elpostázni.

Garancia matricán rajta lehet a gyártási év és hónap.

[ Szerkesztve ]

(#14775) jobbacsabba válasza MMIX (#14774) üzenetére


jobbacsabba
aktív tag

:) Ezen csak egy serial van. Azért köszi.

(#14776) tornas válasza MMIX (#14774) üzenetére


tornas
őstag

"Esetleg egy ventilátort kötni kellene rá."

A 20 %-os terheléshez abból elég sok kell... :) ..de egy multiméterrel még ellenőrizhető, hogy reagál-e a zöld és a fekete drótok összezárására.

Mivel ez egy DC-DC konverteres táp, így elég 2-3 db 12 V-os és 50 W-os spotizzó is a ventilátor elindulásához. Nem kell a + 5 V-ot és a + 3,3 V-ot külön terhelni.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14777) MMIX válasza tornas (#14776) üzenetére


MMIX
addikt

De azért a rákötött ventilátor csak forog, még ha a tápé nem is. Nem nézed ki belőlem, hogy tudom menyit fogyaszt egy ventilátor?

Garancia biztos van rá még, az első eladott példány is garanciális, annyira új sorozat. Gyári garancia 5 év.

[ Szerkesztve ]

(#14778) tornas válasza draff (#14772) üzenetére


tornas
őstag

"Ha neadjisten "zárlatos"lesz, na akkor mi van?"

Azért ha lehet, akkor az APFC tekercse ne legyen "zárlatos". :N

"Legfeljebb kisebb lesz az induktív ellenállása. Ezek alapján persze akár ki is hagyható."

Viszont a zárlat miatti melegedés, (bekapcsoláskor még ív is keletkezhet ráadásul) és a hőtágulás (ki-be kapcsolás) miatt az ellenállása (kis terhelésű, ezért melegszik majd egyre jobban) nőni fog. Végül megszakad a kör (szekunder-primer, mindegy...).

Egyébként mindegyik tekercsnek megvannak a maga funkciói, ezért a legkisebb károsodásakor illik kicserélni és nem áthidalni. :K Mint minden minden hibás komponens esetében is.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14779) tornas válasza MMIX (#14777) üzenetére


tornas
őstag

"Nem nézed ki belőlem, hogy tudom menyit fogyaszt egy ventilátor?"

:B Hirtelenjében úgy olvastam, hogy a tápventi beindításához kellene a venti... :B

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14780) Integrator


Integrator
aktív tag

Táp szétszedve, ventillátor kiemelve, majd a csapágya megzsírozva rendesen, átmozgatva, hogy mindenhova jusson, majd összeszerelés, és gép indítása.
Első 3 alkalommal kékhalált dobott a gép, majd szétszedtem újra, megigazgattam a kábeleket (Igazából minden a helyén volt, csak átmozgattam), majd újra beindítottam, és már minden okés.

Kell attól félnem, hogy valami komolyabb baj volt, vagy lehet, hogy valami mégsem érintkezett rendesen, és ezért volt kékhalál.

(#14781) draff válasza tornas (#14778) üzenetére


draff
aktív tag

Találkoztam én már nemegyszer olyan (gyárilag buherált) megoldással, hogy simán kihagyták az említett zajszűrő vagy csillapító tekercseket. A helyük a nyákon rárajzolva megvolt, ámde simán át volt kötve egy vastagabb huzallal ... oszt ment.
Hogy aztán mindettől a kimenő jel elektromos zaja és minden egyebe milyen volt?
Az megint másik kérdés ...

(#14782) tornas válasza Integrator (#14780) üzenetére


tornas
őstag

Ha kék-halálozott, akkor esetleg meg lehet nézni, hogy mi volt az oka. Eseménynaplóban is benne lehet meg a WhoCrashed nevű programmal is meg lehet nézni a dump file-okat.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14783) syberia válasza draff (#14781) üzenetére


syberia
veterán

Az elektromos zajt a hdd-k különösen szeretik, egyes minőségi márkás tápokkal szerelt gépekben sokáig élnek ;]

https://howbad.info/

(#14784) Shodan


Shodan
addikt

Teljesen tanácstalan vagyok.
Egy hete nem indul a gépem bekapcsoló és lapalapi bekapcsoló gombra semmi reakció., a táp
Enermax Liberty 400w
Átvittem haverhoz a tápom ,micro atx-es lap és vga nélküli AM3 konfig ott rádugtam a 24 pines csatit a lapra és elindult vele a gép.
Viszont ahogy halgattuk kikapcsolt állapotban is a táp ha áram alatt van nagyon magas hangon sípol egy kicsit.
Olyan magas és halk hogy én nem is hallotam, amilyen süket vagyok.
Ez mire vezethető esetleg vissza
?
A tápot szétszedtem kifújtam. Fizikai sérülést nem látok egyébként.

Csak azt nem értem hogy akkor a én lapommal miért nem indul? :F
Próbaképpen a a gépemre rádugtam egy régi 360 max loados chieftec tápot, azzal ha nem is indult el de a ventik elkezdtek rángatózni, meg a ledek villogni. De az enermaxal abszolút nulla.
Vegyek új tápot?

[ Szerkesztve ]

www.pc-style.hu - Első magyar minimal modding oldal.

(#14785) moha21 válasza Shodan (#14784) üzenetére


moha21
addikt

Ez olyon alaplap/VGA hibának tűnik inkább. A nagyfrekvenciás zaj elvileg nem baj csak kellemetlen.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14786) Shodan válasza moha21 (#14785) üzenetére


Shodan
addikt

Értem, köszi. Bár VGA hibát nem gondolnám de azért majd meglesem. Nem találkoztam még olyanal hogy abszolút meg se rezdüljön a gép ha a VGA val van valami...

www.pc-style.hu - Első magyar minimal modding oldal.

(#14787) moha21 válasza Shodan (#14786) üzenetére


moha21
addikt

Én igen, volt egy 6600Gt-m hasonló jelenséggel.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14788) draff válasza Shodan (#14784) üzenetére


draff
aktív tag

Ha más gépet, más alaplapot simán elvisz a tápod, akkor abból azonnal és egyértelműen kiszürhető, hogy nálad inkább a lappal lehet valami nagy gáz ...
Tehát ne új tápot vegyél, hanem inkább lapot.
Vagy próbáld ki azt a lapot egy nagyobb teljesítményű (kölcsön)-táppal, arra vajon mit csinál?
Ha arra is tök süket, akkor tutira hogy laphiba.
Van ilyen ....

(#14789) syberia válasza draff (#14788) üzenetére


syberia
veterán

+1 nekem is a lap gyanús mert másik táppal sem indult el a gépe :N

https://howbad.info/

(#14790) Shodan válasza draff (#14788) üzenetére


Shodan
addikt

Na gyerekek szétkaptam az egész gépet. A lapot kitettem egy deszkára, cpu+venti és ramok más nincs rajta.
Enermaxal továbbra sem indul táp kipucolás után sem. (csak az alaplapi power led világit )
De próbaképpen azért csak rádugtam megint a régi chieftec tápot.
Egy pár mp-ig megint csak villogot a lapon a ledek, de most nem kapcsoltam le egyből. Aztán alaplapi bekapcsológombbal benyomtam a gépet, és láss csodát elindul.

Szóval én már nem értem.... Eldöntöttem veszek egy új tápot. Ha azzal is ezt csinálja a lapcsere úgy is meglesz mert pont most akarok haswell-re vagy 1155-re váltani.

www.pc-style.hu - Első magyar minimal modding oldal.

(#14791) draff válasza Laca25 (#14744) üzenetére


draff
aktív tag

Tényleg lényegtelen, hogy 405 vagy 450 W.
Ha már 300 W-tal elmegy egy gép, akkor 400 felett - "mindig kék az ég" ...

(#14792) draff válasza Shodan (#14790) üzenetére


draff
aktív tag

"alaplapi bekapcsológombbal benyomtam a gépet, és láss csodát elindul."

Ha ezzel a megoldással valóban megy, akkor nagyon gyorsan "házald be" és ne is foglakozz vele tovább.

(#14793) jobbacsabba válasza MMIX (#14774) üzenetére


jobbacsabba
aktív tag

Multiméterrel meg mérhetem a kimeneteken mérhető feszültségeket? Kell hozzá terhelés, hogy minden ágat mérni tudjak?

(#14794) draff válasza jobbacsabba (#14793) üzenetére


draff
aktív tag

Üresjáratban is meg lehet, de terhelten az ideális.
A két mért érték általában kissé el szokott térni egymástól, a valósághű azonban a terhelt állapot.

(#14795) D731


D731
csendes tag

Sziasztok. Van itt nekem egy 650 wattos chieftec tápom, ami leginkább játékok indításánál (Az intrók alatt) sípoló/nyekergő hangot ad, játék/film közben nem. Ami érdekes, hogy az előző gépemnél is ezt csinálta a táp. Mitől van ez?

(#14797) syberia válasza fero02 (#14796) üzenetére


syberia
veterán

Én ezt a jelenséget egy régebbi Dell GX-620-nál észleltem, ott akkor cicergett amikor mozgattam az egeret, cpu terhelés közben mozgatva már nem volt cicergés...fura.

https://howbad.info/

(#14798) Shodan válasza draff (#14792) üzenetére


Shodan
addikt

Új táppal beházalva, a gép működik. Visszakerestem az enermax számláját több mint 7 éves! egész jól kiszolgált

www.pc-style.hu - Első magyar minimal modding oldal.

(#14799) Hardver Arc


Hardver Arc
senior tag

Sziasztok!
Olyan problémám van hogy játék vagy netezés közben a monitor kikapcsol de a gép megy tovább és csak a reset oldja meg a problémát.
Gigabyte 420wattos tápom van és lehetséges hogy kevés a konfigomhoz a táp?
Egy csomó cucc full új a gépben.
Videokártya HD 6670 DDR5 1gb
Processzor Amd Athlon ii x4 3Ghz 4mag
Ram 2*2Gb 1333Mhz
Vinyó Western digital 320gb sata 2
Sharkoon T9 value gépház
Lg Dvd író
Alaplap gigabyte 78lmt-s2p

[ Szerkesztve ]

(#14800) Hoorus


Hoorus
őstag

Sziasztok!

Most került hozzám egy 850 W-os XFX Black Edition táp, ami terhelés hatására, pl komolyabb játéknál durva, idegesítő zúgó hangokat ad ki, továbbá amikor a gépet bekapcsolom, elég hangosan kattan egyet.. :S Ezek miért vannak???? Nagyon nem erre számítottam egy csúcskategóriás, Seasonic belsős táptól..
Szerintetek vissza kellene vinnem a cumót? :(

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.