Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#14551) tornas válasza draff (#14544) üzenetére


tornas
őstag

"Mellesleg - így felülnézetből az a személyes meglátásom, hát eléggé fapados egy táp ez ... ami azt illeti.
Ez lenne 400 W?"

:Y :F

Ez egy minőségi Delta belső akar lenni. Nagyon jól megtervezett és elnyűhetetlen konstrukció. A kondik fáradásán túl nemigen szokott más baja lenni. Ja, és többet is le tud adni, mint 400 W. A mai 400-asok legtöbbje a nyomába sem jöhet...

AT-s tápokat ehhez viszonyítani?! Mint a Suzukit a Mercihez!? :F

Ezen válasz hsz.-edben a vitának nincs is értelme, mert a "kakaón" túl le is van írva még ugyanabban a mondatban, hogy miért sülnek ki a kondérok 1-2 másodpercen belül. :F

És igen, én is szedtem szét ilyen kompakt, energiatakarékos fénycső-izzókat, és én láttam ott kisütő ellenállást is.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14552) Lompos48 válasza tornas (#14551) üzenetére


Lompos48
nagyúr

És igen, én is szedtem szét ilyen kompakt, energiatakarékos fénycső-izzókat, és én láttam ott kisütő ellenállást is.

Én most megnéztem 3 kibeleltet és egyikben sincs. :)

(#14553) tornas válasza Lompos48 (#14552) üzenetére


tornas
őstag

Ezen a képen látok ellenállásokat, de most hogy nézem, lehet hogy az a snubberr ellenállás a fóliakondival sorosan kötve --> a nagyfrekis gerjedés ellen.

De attól még nem kéne ott kisütő ellenállásnak lenni? Az én kibelezett példányom most nincs kéznél, de majd megnézem.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14554) Lompos48 válasza tornas (#14553) üzenetére


Lompos48
nagyúr

De attól még nem kéne ott kisütő ellenállásnak lenni? Az én kibelezett példányom most nincs kéznél, de majd megnézem.

Nem. Az égő bel(sej)e nem találkozik soha a felhasználóval. És ha lerajzolod az egyenirányítóhidat a nagy kondival, kikövetkeztetheted, hogy onnan a nagy DC feszültség nem tud visszajutni a foglalatra. És akkor minek?

(#14555) tornas válasza Lompos48 (#14554) üzenetére


tornas
őstag

Jogos... :K

"Az égő bel(sej)e nem találkozik soha a felhasználóval"

Ő kivétel lehetett... ;]

Egyébként egy feltöltött kondenzátor (pl. ATX tápnál) mennyi idő alatt sülhet ki, ha nem sütődik ki netalán? Én a több hónapos töltöttséget egy kicsit kétkedve fogadom.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14556) Lompos48 válasza tornas (#14555) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha nagyon jó, inkább kiváló minőségű alkatrészek lennének (lásd katonai- űralkalmazásokra kifejlesztett), akkor feltételeznék néhány napos időt, de ehhez nagyobb kapacitások is kellenének.
Egyébként kipróbálható. A feltöltés nem probléma akár egyetlen diódával. Utána lehet méregetni. Ezt pedig ajánlatos egy nagyfeszültségű mérőfejjel csinálni, mert a hatalmas rezisztív osztója (akár 1000Mohm) sokkal kissebb kisütőáramot fog produkálni.

(#14557) BlessedElroy


BlessedElroy
senior tag

Hali guruk!
Lehet hülyeséget kérdezek: a tápon a ventinek állandóan mennie kell? Most raktam bele a gépbe egy corsair hx 850-et és most látom, hogy a venti nem megy. Igaz, semmit nem csinálok. Semmi terhelés alatt nincs a gép.

Origin: BlessedElroy

(#14558) moha21 válasza BlessedElroy (#14557) üzenetére


moha21
addikt

20% terhelés alatt nem kell mennie ennél a tápnál.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14559) tornas válasza Lompos48 (#14556) üzenetére


tornas
őstag

Ebből a hsz.-ből idéznék:

"Amiről én írtam a Thermaltake tápokkal (Thermaltake ToughPower XT 775 W vagy a ToughPower Grand 850 W ) kapcsolatban, ott szerintem más a helyzet (csak megsúgom, hogy ez a jelenség a drágább tápok jellemzője leginkább). Ott nyilván van egy kiegészítő elektronika, ami felhasználja a kondik maradék töltését a ventilátor pörgetéséhez. Nem tudom pontosan, hogy hogyan valósítja ezt meg. Hallottam már olyan kondikról, amelyek hosszabb ideig képesek kisülni. Azt hiszem hogy szuperkondenzátoroknak hívják őket és használják a villamos hajtású járműveknél. Valamint az akkumulátorok alternatívájaként emlegetik. Lehet, hogy ilyen is van benne."

Előzmény:[link]

Erről mit gondolsz?

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14560) Lompos48 válasza tornas (#14559) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem mondtam én se ezzel ellenkező dolgot. Nem tűnik sci-fi-nek, láttam én is 1F-os szuperkondit, picivel nagyobbat, mint a PCk alaplapi 2025 típusú eleme. De csak 3V-os volt.

(#14561) BlessedElroy válasza moha21 (#14558) üzenetére


BlessedElroy
senior tag

Köszönöm, csak kicsit megijedtem :D
:R

Origin: BlessedElroy

(#14562) Algol válasza dave93 (#14550) üzenetére


Algol
senior tag

Itt találhatsz hozzáértőt, aki meg is javítja: szakember kerestetik.

Ebben a topicban didyman szokott megfordulni és ő Budapesten is rendel.

Üdv: Algol

(#14563) draff válasza tornas (#14551) üzenetére


draff
aktív tag

Lehet, hogy egy párat már szétszedtél - s azokban kivételesen volt. Nem kétlem, hogy a márkásabbakban akár lehetséges is.
Ám én több százat, szinte ezreket szedtem szét, úgy ahogyan jött - a mindenféle noname gagyikat. Azok közül egyik-másik bizony "megcsíptett", mire aztán elkezdtem rá jobban odafigyelgetni ...

Meg szoktam őket javítani - de sajna nem sokban láttam az általad bizonygatott kondi -"kisütő" alkatrészből.
Lehet, hogy a Tungsram, Osram vagy a Philips még a legelején tett beléjük ilyesmit, de aztán elárasztottak mindent az olcsó noname kínaiak. Ma már sajnos a Philips és Tungsram felirat alatt is csak az látható, olvasható: Made in China, vagy P.R.C. Ott meg alkatrész-megtakarítás okán egyszerűen kihagyják. Mint ahogyan a gyújtás-késleltető (és ezzel élettartam-növelő) PTC-t sem szokták soha beletenni.

(#14564) draff válasza tornas (#14553) üzenetére


draff
aktív tag

Én a két tranzisztor rezgőköri-munkapont beállításaira szolgáló ellenállások és kondenzátorok mellett (no meg talán még a trifiláris tekercset is figyelembe véve) sose láttam bennük fölösleges alkatrészt, különösen nem egy szabadon kószáló kisütő-ellenállást.
Ami van:
vagy 4 db. dióda, ami a 220-at egyenirányítja Graetz-ben - vagy egy kisméretű Graetz-híd áramkör /SMD-s/
a néhány mikrós, de 350-400 voltos elektrolit-kondi
a két meghajtó tranyó a megfelelő ellenállásos, kondenzátoros (néha diódával is megtámogatott) és (néha - elvétve egy DIAC) a tekerccsel feltuningolt oszcillátor
a miniatür vasmagos fojtótekercs
és a fénycsőhöz szükséges néhány kicsatoló kondenzátor ... no meg néha a felemlített PTC

Más ott nemigen van alkatrész-ként - fölösben.
A miniatűr szerelés és zsúfolódás viszont drága kincs. Sokszor azért is hal be az ilyen szerkezet, mert a saját maga melegedésével simán megfőzi önmagát ...
Mellesleg - ezeket már eleve nem úgy szokás gyárani, hogy majd később valaki még szétszedi.
Ezek mind simán eldobhatósak ....

(#14565) syberia válasza Algol (#14549) üzenetére


syberia
veterán

Szerintem a pákám hegye nem tudott elég hőt célba juttatni,
és a kondenzátorhoz alig fértem hozzá mert a hűtőborda mellett volt
és pár mm felette egy tekercs is nehezítette a kiszedését.
Első körben egyenként melegítettem a lábakat, közben mozgattam
a másik oldalról az egyre forróbb kondit....utána egyszerre a két lábat ami
végül eredményes lett :D
A végén kis fogóval tudtam kitépni amikor már alig tartotta magát a kötés.

https://howbad.info/

(#14566) draff válasza Lompos48 (#14554) üzenetére


draff
aktív tag

Én most szedtem szét egy órája két ilyen kompakt fénycsövet, de egyikben sem volt ellenállás.
Mindkettőt az OBI-ban kukáztam ma délután, ám az egyik 23W-os már működik ...

(#14567) AaronBass válasza syberia (#14565) üzenetére


AaronBass
tag

Javításnál előnyös használni ónszívót! :))

Sokkal kényelmesebb!

[ Szerkesztve ]

(#14568) syberia válasza AaronBass (#14567) üzenetére


syberia
veterán

Van ónszívó szalagom, de amikor ezt bütyköltem már nem volt szabad ujjam hozzá :DDD

https://howbad.info/

(#14569) AaronBass válasza syberia (#14568) üzenetére


AaronBass
tag

Nem tudom, szívatásnál nem szokott gondom lenni... Inkább amikor a rövidlábú kütyüket kell fogni hogy ne essen ki, közbe forrasztani, és + grátiszba nyomatni az ónt is... :DDD Na az para sztm... :))

(#14570) draff válasza AaronBass (#14569) üzenetére


draff
aktív tag

én olyankor betámasztom valamivel az alkatrészt, (pl. kisújj) majd egy kicsit "megheftölöm" az egyik lábát a saját nyákon maradt ónjával.
Aztán ha már tényleg nem akar kiesni, a másik lábát jól megküldöm friss ónnal. Utána visszatérek erre a heftöltre is - és másis készen van.

(#14571) Algol válasza draff (#14566) üzenetére


Algol
senior tag

Ha már ilyen nagy gyakorlatod van a kompakt fénycsövek szétszedésében, akkor légy szíves pár szóban írd le, hogy hogyan szeded szét őket, hogy utána össze is tudd rakni.

Van itthon pár darab rossz kompakt fénycsövem, van amelyik a ráírt 8.000 óra élattartam ellenére még 8 óráig sem bírta. Megpróbálnám megjavítani.

Üdv: Algol

(#14572) draff válasza Algol (#14571) üzenetére


draff
aktív tag

Egyszerű.
Bár nagyon sokféle márka van, és mind többféle kivitelben, van ami szépen szétpattintható. Van viszont olyan is, amit kissé meg kell roncsolni - avagy roncsolódik az kellőképpen magától.
Többnyire négy fülecske tartja az üveges felsőrészt az alsó, elektronikát és a menetet tartalmazó részéhez.
Az egyik ilyen rögzítő-fül legtöbbször a felirat környékén van, ha kissé mögé lehetne látni, ott még meg is szokták a házat sliccelni.
Az izzón körbefutó keskeny horonyba beleteszek egy csavarhúzót és szépen tolom-feszígetem előre. (vigyázva persze, hogy ne toljam túl, mert akkor egyből a kezembe szalad). Néha oldalirányban is rásegítek úgy befeszítve. Ha éppen nem pattan le a szélével együtt, akkor szépen kiugrik a horonyból az a fül, a többi meg már sokkal gyorsabban adja magát.
Ha nem roncsolódott /és ment szét/ tulságosan - és ráadásul még meg is tudtam csinálni, akkor a felületi elváltozásokat (hornyolódás, bevágódás, stb.) egy szikével szépen lefaragom, összepattintom - és mehet.
Ha valóban csak roncsolással jött szét - nem mindegyik - és már van belőle egy jó pár, akkor a dobozokat összeválogatva újra tudom építeni.
Ha nagyon-nagyon szétment - és nincsen csere-alsórész, volt már néha olyan esetem rá, hogy egy-egy pontján megragasztottam (azaz össze). És akkor úgy szolgált tovább.
Ha már egyszer szét van szedve, nem árt a menetes részébe néhány furatot is belegyártani, hogy jöjjön ki belülről a hő, mert az elektronikák sokszor sajna a saját levükben főnek, mivel eléggé túlmelegszenek, a szellőzésük meg gyárilag nuku!

Ha a cső négy elektródája a szakadásvizsgálattal jó eredményt ad, akkor egyértelműen elektronika-hibás. Ha sok azonos lámpád van, néha már kettőből, de van úgy, hogy csak háromból, ám ki lehet hozni egy újra működőt.
Valamikor a 21W-os Osram lámpák sorban haltak meg, ám ott valami mérnökileg alultervezés lehetett, mert 90 %-ban mind elektronika-hibásak voltak. A Tungsram elektronikát meg néha agyon se lehet vágni.

Ha egy tokba egy másik lámpa jó elektronikája méretileg belefér, s a teljesítményük teljesen azonos, nem kell ám rajta sokat gondolkodni ...

[ Szerkesztve ]

(#14573) Algol válasza draff (#14572) üzenetére


Algol
senior tag

Köszönöm szépen! :R

Üdv: Algol

(#14574) syberia


syberia
veterán

Ha közelről fülelem meg a tápom működés közben,
morze jelzésre emlékeztető halk sípolás hallatszik ki belőle,
nyugtassatok meg hogy ezt valamelyik tekercs csinálja...

https://howbad.info/

(#14575) Lompos48 válasza syberia (#14574) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nyugodj meg! :)

(#14576) syberia válasza Lompos48 (#14575) üzenetére


syberia
veterán

Köszi a megnyugtató választ! :R

[ Szerkesztve ]

https://howbad.info/

(#14577) tomi5244


tomi5244
őstag

Üdv!

Elég sok topikot végig görgettem gondoltam itt tenném fel a kérdést de ha nagyon mellé nyúltam akkor irányítsatok át :)

Egy FSP Hexa 400-as táppal rendelkezem nekem eddig egy home szerverben teljesített szolgálatot, tulajdonképpen jól teszi a dolgát de a ventilátor a közel másfél éves 0-24 ben lévő üzemelése megtette hatását. Mivel már asztali pc-ben használom sajna viszonylag hangos.... tulajdonképpen ez a gép leghangosabb eleme, nem is kicsit. sokat filmezek és számítana ha nem süvítene mellettem :)

Na de nem rizsálok tovább, olvastam, hogy itt már sokan kicserélték a gyárit egy komolyabbra. Ez nagy meló volt? meg tette a hatását? Néztem Noctua ventiket azok elég prémium minőségűek 4-5 ezerért tényleg frankó ventit kapok és ha jelentős javulást érnék el vele akkor nem sajnálnám érte a pénzt. Kinek mi a véleménye?

A forrasztáshoz még csak csak értek de az elméleti elektromossághoz nem nagyon. A ventik általában 3-4 pinesek, viszont eddig akárhány tápot kaptam szét azoknak mind 2 eres kábelezésük volt (mondjuk nem mai tápok voltak :) Mire figyeljek?

Még annyi, hogy a házam az felső tápos kivitel, és azzal tisztában vagyok, hogy a meleg levegő nagy részét a táp "húzza" ki... gondolom ezáltal sajnos nő a fordulatszám is.... :U Nem tudom, hogy egy komolyabb - pl 9 lapátos venti - menyire lenne előrelépés.

Köszi előre is!
T

[ Szerkesztve ]

(#14578) tomi5244 válasza tomi5244 (#14577) üzenetére


tomi5244
őstag

Közben találtam topikot pont erre a témára, de lejárt a szerk idő!

Bár ettől függetlenül el láthattok jó tanáccsal akár p.ü. is :)

Előre is köszönöm!

(#14579) draff válasza tomi5244 (#14577) üzenetére


draff
aktív tag

A tápokban bőven elég ám a 2 pines dugós változat.
Nem nagyon szokott másféle lenni ott (legalábbis én még sosem láttam). Ha lehetőség van rá, bőven elég, ha csak 2 pinest veszel.
Most persze, hogy az aztán egy mini dugóaljzatba megy, vagy simán be van forrasztva a nyákba, az megint erősen gyártó-függő.

Én nem variálnék annyira a 4 pines ventikkel, mert
- egyrészről drágábbak, és azt a plusz 2 plusz szál "tehetségét" (mindenkori fordulatszám-visszajelzés és külsőleg mért hőfokfüggő elektronikus fordulatszám-szabályozás)
- másrészt valójában a táp úgysem hasznosítja sehol.

Akkor meg tényleg minek költeni rá?
Teljesen más egy procihűtő, VGA hűtő, amit általában az alaplap "rendez" le ...

(#14580) Algol válasza tomi5244 (#14577) üzenetére


Algol
senior tag

Az FSP Hexa 400-as tápban valószínűleg Yate Loon M-es ventilátor van. Ha majd szétszeded a tápot, akkor kérlek erősítsd ezt meg. Én csak azt láttam, hogy Hexa 550-ben ilyen van. Fő adatai:

Yate Loon D12SM-12 (120x120x25)
70,5 CFM, stat. nyomás: 1,5 mm-H2O, zaj: 33 dBA, 0,3A, ind.fesz: 6,5V, 1650 RPM, Sleeve Bearing

Ha igazán halk kell helyette, akkor:

Enermax T.B.Silence Manual Series UCTB12A (120x120x25)
71,25 CFM, stat.nyom: 1,676 mm-H2O, zaj: 18 dBA, 0,3A, ind.fesz: 2,4V, 1500 RPM, 100.000 óra MTBF, Twister Bearing

Kapható: itt vagy itt, ára ~4.000 Ft.

A Noctua jó ventiket gyárt, de ide nem elég a légszállításuk, például a
Noctua NF-P12 légszállítása csak: 92,3 m³/h = 54,3 CFM.

Üdv: Algol

(#14581) moha21 válasza draff (#14579) üzenetére


moha21
addikt

Mondjuk tényleg a 4 pin-es az Impulzus-szélesség modulációval szabályoz, de amúgy tényleg tök egyforma....

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14582) syberia válasza tomi5244 (#14577) üzenetére


syberia
veterán

Én a helyedben szétkapnám azt a ventit és kipucolnám belőle
a fáradt kenőanyagot, utána csapágyzsír/bicajzsír mehet bele.

https://howbad.info/

(#14583) tomi5244


tomi5244
őstag

Köszönöm mindenkinek a jó tanácsokat!

Közben megtaláltam az erre alkalmas topikot és sok hasznos infót olvastam, de látom Ti sem hagytatok cserben. :)

Ez az Enermax venti egész jónak tűnik de mielőtt költenék rá ki fogom fújni és olajozni a ventit plusz még egy pár házi tesztet is el fogok végezni mert lehet nem csak a ventivel van gond hanem a gépházam szisztémájával és elrendezésével is. :U (felsőtápos ház, nincs egyetlen rendszer hűtőm sem) De erről bővebben inkább az erre alkalmas topikban kérdezek.

Algol: ha szétszedem a tápot akkor meg fogom nézni és megírom!

Köszi még egyszer!
T

(#14584) moha21 válasza tomi5244 (#14583) üzenetére


moha21
addikt

Olaj helyett inkább zsírozzad picit.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14585) tomi5244 válasza moha21 (#14584) üzenetére


tomi5244
őstag

Milyen zsírt ajánlasz? Mert nekem csak varrógép olajam van, mamámtól :D , ha jól tudom azok is elég jók.

Fateromnak van még gépzsírja is de az meg ide durva lenne, vagy nem? :) WD40?

(#14586) syberia válasza tomi5244 (#14585) üzenetére


syberia
veterán

(#14584) moha21: +1

Én régebben tettem zajos házventibe műszerolajat, sajnos rövid idő alatt újra hangosodni kezdett mert tartós kenést csak zsír tud adni, nekem ez volt a megoldás a tápventim zörejére, tartós megoldás :K

[ Szerkesztve ]

https://howbad.info/

(#14587) tomi5244 válasza draff (#14579) üzenetére


tomi5244
őstag

Ugyan az a venti van ebben a 400 asban is.

[link]

De ez a látvány kicsit aggaszt, oda simán be tud menni a por, nem?

[link]

(#14588) syberia válasza tomi5244 (#14587) üzenetére


syberia
veterán

Ugyan be tud jutni ott a por, de az a hézag ott teljesen normális, ha összeérne akkor nem tudna pörögni. Amúgy nem a portól kezd hangosodni hanem a csúszócsapágy veszíti el a kenését/kopik el.
A porvédő leszedése után tudsz hozzáférni, ne olajat tegyél bele hanem valami csapágyzsírt, szétszedés nélkül is eredményes tud lenni ez a kis "műtét" :D

[ Szerkesztve ]

https://howbad.info/

(#14589) Hopkins_001 válasza syberia (#14588) üzenetére


Hopkins_001
tag

Sziasztok!
Tegnap elszállt a fehérfüst a tápomból. Gigabyte-ge-r460-v1
szó mi szó rendesen terhelve volt,egy 1200 wattos mac erősítőt hajtott.
Benne lévő nagy kondi pukkant ki, 400v 270uf
Ha kicserélném egy másikra orvosolná a problémát? esetleg nagyobb értékűre cserélem jobban bírná ?

Szerk:
Kis terhelés kezdett el pukkadozni,leszedem az erősítőt és üresbe bekapcsoltam és akkor a nagy pukk.

[ Szerkesztve ]

(#14590) syberia válasza Hopkins_001 (#14589) üzenetére


syberia
veterán

Az az érzésem hogy túlbecsülted szegény táp képességeit! :Y

Nem tudom megjavulna e a cserétől mert lehet hogy más alkatrész is elbúcsúzott.
Viszont nem ajánlatos eltérni a gyári értékektől, az ellenállás értékében biztosan nem.

https://howbad.info/

(#14591) Lompos48 válasza syberia (#14590) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...az ellenállás értékében biztosan nem. :Y :F

[ Szerkesztve ]

(#14592) syberia válasza Lompos48 (#14591) üzenetére


syberia
veterán

Bocsánat, uF értékre utaltam hogy annak kell stimmelnie.

https://howbad.info/

(#14593) moha21 válasza Lompos48 (#14591) üzenetére


moha21
addikt

Pedig az is van neki. ::)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14594) tornas válasza moha21 (#14593) üzenetére


tornas
őstag

...csak nagyon kicsi... :B

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#14595) cintula187


cintula187
addikt

Sziasztok!

Tápventit lehet/érdemes cserélni? Gariidőn kívül vagyok jóval :)

Peasant Blinding©™ Ez az állítás hamis.

(#14596) tomi5244 válasza cintula187 (#14595) üzenetére


tomi5244
őstag

(#14597) moha21 válasza tornas (#14594) üzenetére


moha21
addikt

Attól függ mihez képest. Kapcs tápokban azért nézzük ezt az értéket.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14598) cintula187 válasza tomi5244 (#14596) üzenetére


cintula187
addikt

köszi

Peasant Blinding©™ Ez az állítás hamis.

(#14599) didyman válasza syberia (#14546) üzenetére


didyman
őstag

...meg legyen alacsony ESR, mert ez pont annyira fontos..

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#14600) didyman válasza draff (#14563) üzenetére


didyman
őstag

A PTC-vel az a baj, hogy a markecingnek nem tetszett, hogy nem azonnal van fény felkapcsoláskor. A PTC nem késleltet, hanem előfűt-ez a lényege! A meleg katód átütéséhez kisebb feszültség kell (csökken a csővel párhuzamos, rezgőkört éltető kondi terhelése, a meleg katódról nem robban le az emissziós bevonat, rövidítve életét), és így a felkapcsolások száma az élettartamot kevésbé fogja érinteni. De ez a PTC nélküli eljárás a tervezett élettartamnak is "jót" tesz. Egy apró érdekesség: Régesrégen, gyerekkoromban a 7W-os Osramokból kivettem a PTC-t, mert nekem is tetszett, hogy azonnal indul. Az egyik a mai napig ment így saját elektronikájával, csont fekete végekkel. Ez 18 éve történt, a szobámban volt felragasztva a plafonra, mint fő világítás, naponta többször használva.. Másik érdekesség, hogy a Philips talán egyedüliként csinált IC-t a kompaktokhoz, és használta is, ennek neve UBA2020 azt hiszem. Ez az áramkör PTC nélkül képes előfűteni, az üzemi freki programozott tologatása révén nógatva a rezgőkört a kimeneten (ugyanazt műveli, amit a PTC-s előfűtős elektronika csinál a PTC révén). Ugye a PTC nem a cső hőfokára ugrik, hanem egyszerűen a rajta folyó áram melegíti fel. Ezzel az előfűtést környezeti hőfoktól függővé téve, ami szintén jó ötlet. Az IC-ből csak az aktív PFC hiányzott (persze ekkroa teljesítményre nem előírás, csak azért..), na meg a gyújtás közbeni védelem: Igazi, feneket kinyaló áramkör, de ha a cső tönkremegy, többnyire a FET-ek és vele együtt az IC is. Gyűjtöm ezeket az elektronikákat. :-)

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.