Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33351) #61392896 válasza #61392896 (#33324) üzenetére


#61392896
törölt tag

Azért még maradt egy picike szépséghibája a dolognak. Értesíts új üzenetről, de a Parole ottmarad a képernyőn. Mit kéne a még beírni, hogy le is kapcsoljon?

(#33352) BoB válasza #61392896 (#33351) üzenetére


BoB
veterán

Ki kell cserélned a parole-t egy nem grafikusan futó alkalmazásra. Pl cvlc

cvlc /home/xy/Dokumentumok/Zene/incoming_message.wav

(Ehez a vlc telepítve kell legyen)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33353) #61392896 válasza BoB (#33352) üzenetére


#61392896
törölt tag

Értem, köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#33354) hcl válasza Neil Watts (#33291) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az Ubuntu Servernek nem része egyik sem :)
Amúgy végül Shotwell lett. A RAID-ben meghalt egy winyó, és ugyan nem okozott nagy hbát, de annyira belassult a tömb tőle (nem döglött meg rendesen csak a fejet dobálta, szóval nem dobta ki a RAID magából), hogy valószínű az okozta, hogy annyira lassú volt az import, vagy annyi hiba történt közben, hogy nem ment le.

Amúgy nagyon nem pont jó ez a progi sem, de most jobbat nem tudok, és végre működik. A duplikátumokat amúgy az import végén kiszűri, csak ugye addig sosem jutott el addig :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#33355) #61392896


#61392896
törölt tag

A parancssori memória-fájl tartalmát hogyan lehet törölni?

(#33356) UHHH válasza #61392896 (#33355) üzenetére


UHHH
senior tag

.bash_history -t szeretnéd törölni? rm paranccsal tudod, de mc -ből is. A home könyvtáradban van.

Huawei 4G+ router eladó: https://hardverapro.hu/apro/huawei_b525_s-23a_lte_cpe_cat6_fuggetlen_4g_sim_ka/friss.html

(#33357) sonar válasza #61392896 (#33355) üzenetére


sonar
addikt

history -c
elegánsabb, mint mindenféle file törlés.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#33358) #61392896


#61392896
törölt tag

Köszi! :R :R

(#33359) <Lacy85>


<Lacy85>
addikt

Sziasztok!

Lenne egy apró kérdésem.
Nincs valamilyen mód arra, hogy szabályozni lehessen az akksi töltést?
Pl. hogy ne engedje 80% fölé tölteni?

(#33360) b3Ro válasza <Lacy85> (#33359) üzenetére


b3Ro
senior tag

Szia.

Milyen laptoprol van szo ? TLP tudja, de csak ThinkPad-on.

(#33361) <Lacy85> válasza b3Ro (#33360) üzenetére


<Lacy85>
addikt

HP Pavilion 15.
Azért keresek rá valamit, mert szinte állandóan töltőről megy, és gondolom nem nagyon tesz jót az akksinak a folyamatos 100%-on tartás.
Mondjuk már ~1,5 éves, de visszafogottabb használat mellett simán megy még 5-6 órát akksiról.

(#33362) b3Ro válasza <Lacy85> (#33361) üzenetére


b3Ro
senior tag

Egy probat meger a kovetkezo:

1. install tlp es acpi_call
2. /etc/default/tlp
3. START_CHARGE_THRESH_BAT0=40
STOP_CHARGE_THRESH_BAT0=80

Az aksi toltesrol sok fele dolgot mondanak. Olvastam mar, h az tesz jot ha 40% es 75% kozott van tartva, akkor azt, h allandoan 100%-on a tuti, meg az ellenkezojet...
En az enyemet ha asztalnal ulok, akkor tolton hasznalom, ha agyon v mashol akkor meg nem. Annyira nem is foglalkozom vele. 6-7 ora miota megvan a gep (~7 honap) siman van.

-------------

futpalika: gnome-multi-writer-el es gparted-el mi a baj ?

[ Szerkesztve ]

(#33363) #61392896


#61392896
törölt tag

Azért még három windowsos programot fel kellett volna tudni rakni a Bionic alá.

1 ImgBurn

2 MiniTool

3 Rufus

Sajnos nem működnek. Az első el sem indul. A másik kettő meg nem látja az egységeket. Kár, mert már összesen csak ezek miatt tartok windowst a gépemen. Ha működnének, nekem már nem kellene windows egyáltalán. Tudnátok segíteni?

(#33364) Neil Watts válasza #61392896 (#33363) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Termeszetesen:

- ImgBurn helyett tokeletes a beepitett lemezkepfajl-iro.
- A MiniTool az gondolom particioszerkeszto: GParted, vagy az Ubuntuba beepitett gyari.
- Rufus: Na igen, ez valoban erdekes kerdes, de itt is van jobb es konnyebben hasznalhatobb: Etcher!

Nem veletlenul nem indulnak el: Minharom alkalmazas rendszerkozeli funkciokra epit, amelyeknek jo resze nincs jelenleg a WINE-ban implementalva. Azt meg ne varjuk el kerlek, hogy egy reverse engineerelt, emulalt kornyezetben uzembiztosan fussanak ilyen, letfonotossagu funkciora epito applikaciok.

A Rufus forrsakodja szabadon, barki szamara elerheto, igy akar magad is meggyozodhetsz, hogy nem a levegobe beszelek. :)

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#33365) lck válasza Neil Watts (#33364) üzenetére


lck
senior tag

Etcher-rel az a gond hogy nem annyira szereti a windows-os lemezképeket. De ha nem arra kell a kollégának, valóban tökéletes.
A Rufus szintén a windows-os kiírásokhoz kell. ( Nálam szinte csak emiatt van fenn egy virtualbox-os win.)

(#33366) #61392896 válasza Neil Watts (#33364) üzenetére


#61392896
törölt tag

Nem helyette, mellette! És nem, ezek nem helyettesítik a tudását egyiknek sem!

Tudom, hogy a jóakarat beszél belőletek ilyenkor, de engem néha ez a veryprimityv hozzáállás nagyon tud már idegesíteni. Kíméljetek légyszi!

Ja-igen, mégvalami. Mindhárom tökéletesen ment 14.04 alatt!

[ Szerkesztve ]

(#33367) <Lacy85> válasza b3Ro (#33362) üzenetére


<Lacy85>
addikt

HP-n ez nem megy. Beállítottam 80-ra, de simán tölti tovább.
Olyan hú, de nagyon mondjuk engem sem érdekel, mert még mindig olyan, mint új korában, csak gondoltam kímélem kicsit az akksit. :K

(#33368) BoB válasza #61392896 (#33366) üzenetére


BoB
veterán

"ez a veryprimityv hozzáállás nagyon tud már idegesíteni."

Most miért beszélsz saját magad ellen? :DDD

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33369) petya220


petya220
senior tag

Mivel tudom kb 100%osan helyettesíteni a lightroom-ot linuxon? :D
Wine nem játszik a 2 magos cpu meg a 4gb ram páros miatt.
Nem hiszem, hogy jó ötlet azt használnom xD

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#33370) #61392896 válasza BoB (#33368) üzenetére


#61392896
törölt tag

:B

(#33372) b3Ro válasza <Lacy85> (#33367) üzenetére


b3Ro
senior tag

Más ötletem nincs. Hatha mas valaki tud valami okosat.

-------

petya220: Darktable

(#33373) ubyegon2 válasza #61392896 (#33366) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Halkan szólok, hogy összegyűlt a 3, ki fogsz pontozódni! Van már Topikgazda újra a topikban, azért szeretnélek megkímélni. :(

Nem korrekt, hogy ha valaki segíteni próbál, de neked valami oknál fogva nem sikerül és akkor leprimitívezed! Rohadtul nem ment fel ez alól az sem, ha utána elnézést kérsz. Szakmai topikokban ez nagyon nem elfogadott, de legalább szerencsés vagy, hogy nem fél éve kezdted ezt csinálni itt.

Amúgy nehogy félreértse valaki, de ritka nagy marha, aki ezek után próbál segíteni.

Erre a hsz-re ne válaszolj, nem párbeszéd nyitója akart lenni.......

(#33374) #61392896 válasza #20749568 (#33371) üzenetére


#61392896
törölt tag

Írtam. Nem helyette keresek. Nem virtualizációban akarom megoldani. Nem dualbootos windowsban. Wine alatt szeretném. A 14.04-ben minden faxni nélkül ment ez a három progi. Négy évvel később meg nem. Miért? És hogyan lehetne mégis? Ezt kérdezem. És megkérek mindenkit, hogy ha nem tud valós megoldást, ne írjon semmit! OK?

(#33375) #61392896 válasza ubyegon2 (#33373) üzenetére


#61392896
törölt tag

"Lyó nem válaszolok!"

(#33376) petya220 válasza b3Ro (#33372) üzenetére


petya220
senior tag

Pont most találtam meg! :DD
Köszönöm! Picit furi a gui... De majd csak megszokom. :W

(#33374) futpalika
Szerintem már válaszolni sem akar senki sem xDD
Amit nem is csodálok...
Várj, ez most válasznak minősült??? Basszus.

[ Szerkesztve ]

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#33377) b3Ro válasza petya220 (#33376) üzenetére


b3Ro
senior tag

Szívesen. RawTherapee a masik, de az "butább" mint a Darktable.

(#33378) <Lacy85> válasza b3Ro (#33372) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Más megoldást én sem találtam sehol.
Azért köszi a segítséget. :R

(#33379) b3Ro válasza <Lacy85> (#33378) üzenetére


b3Ro
senior tag

Szívesen.

(#33380) SirAlo


SirAlo
aktív tag

Udv, feltelepitettem az Ubuntu 18.04-et es ra a Chrome-t .deb -bol chrome oldalarol (nem chromium) miutan be szeretnek jelentkezni a bongeszobe a google accountommal miutan beirom felhasznalo-jelszo parost kifagy a bongeszo mar tobbszor probaltam, tipp?:) meg gondolkozom, hogy a Linux Mint jobb valasztas lenne -e . Koszonom.

(#33381) lev258 válasza SirAlo (#33380) üzenetére


lev258
veterán

Úgy látom, mások is említik ezt a hibát új rendszeren. Majd biztos javítva lesz, gondolom a Chrome-ban.
A jelenlegi Mint régebbi Ubuntura épül, ott persze nem lesz ez a gond (ahogy régebbi Ubuntun se).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33383) ubyegon2 válasza #20749568 (#33382) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálad nem írja ki a verziót, mint az innen leszedettnél. Lehet, hogy az itteniekkel is érdemes lenne egy próbát tenni.

itt van verziószám is:

Egyébként nem értem, ha valaki a google bejelentkezés miatt akar Chrome-ot, mivel a Chromium is ugyanoda jelentkezik be, még az ablak is elég beszédes, ha megnézitek ezt a Chromiumos bejelentkezési kísérletet:

[ Szerkesztve ]

(#33384) Neil Watts válasza lev258 (#33302) üzenetére


Neil Watts
veterán

+ (#33309) hcl:

Kiralysag, a nomodeset bejott. Felraktam igy, utana engedelyeztem az nvidia drivert es megy! :D

Koszi!

Udv. core2

(#33385) BoB válasza ubyegon2 (#33383) üzenetére


BoB
veterán

"Egyébként nem értem, ha valaki a google bejelentkezés miatt akar Chrome-ot, "

Nyilván nem ez az egyetlen különbség a kettő között.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33386) ubyegon2 válasza SirAlo (#33380) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#33383)-at neked címezhettem volna igazából. Ne rakj most fel Mint-et, használj Chromiumot, mint látod a fenti képekből, így is a Chrome bejelentkezés fog megtörténni.

Mint-et kb egy hónap múlva érdemes feltenni! ;) Nagyon rapido lesz az új Cinnamonnal és a felgyorsított ablakkezelővel. (reméljük)

(#33385) BoB

Nyilván, viszont a kérdező és sokan mások pont ezt az okot szokták felhozni érvként! Ezért bátorkodtam jelezni, hogy emiatt nem kéne erőltetni.

"miutan be szeretnek jelentkezni a bongeszobe a google accountommal"

Nyilván egyébként is értelmetlen Chrome-ot használni, de gondolom Windowson is azt használtuk, akkor ez kell és kész!

ha már megint egyszerűen látod ezt a Linuxot :D

[ Szerkesztve ]

(#33387) SirAlo válasza ubyegon2 (#33386) üzenetére


SirAlo
aktív tag

Egyenlőre marad az Ubuntu gondolom kis idő és kijaavitják a hasonló hibákat , még azt szeretném megkérdezni, hogy Intel Hd graphics videóchip drivert hogyan lehetne feltelepiteni külső forrásból ? Elvileg innen lehetne feltenni az update tool-t (videóba láttam) de már nem lehetséges úgy látom, vagy megfelelő amit használ alapból a rendszer ?

(#33389) Sonja válasza SirAlo (#33380) üzenetére


Sonja
veterán

Indítsd így terminálból a böngészőt:

google-chrome-stable --password-store=basic

Jelentkezz be Chrome-ba, majd várd meg, amíg leszinkronizál mindent. Utána kilépsz, majd most rendesen elindítod, és elvileg jól fog működni.

Szerk.: Ha így nem működik, akkor más a gond. Nálam csak ennyi kellett.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#33390) SirAlo válasza #20749568 (#33388) üzenetére


SirAlo
aktív tag

Iris Graphics 540 , működik amúgy rendesen, csak nem tudom igy kihasználja-e rendesen :)

Koszi, terminalbol futtatva nem fagyott ki bejelentkezeskor, erdekes :-D

[ Szerkesztve ]

(#33391) b3Ro válasza SirAlo (#33390) üzenetére


b3Ro
senior tag

inxi -G- re mit ir ki ? Ha "modesetting" akkor jo minden.

(#33392) ubyegon2 válasza SirAlo (#33387) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne bánkódj hogy a driver tool nem működik, nincs rá szükséged, mert a tárolókban is benne vannak ugyanazok, amiket a tool felrakna, viszont innen a legfrissebb kerülne fel, ami talán jobb is ha a disztró tárolóiból kerül frissítésre az optimális időben. Mivel ez nem rolling disztró, így okozhat gondot is ez a fajta driver telepítés.

Ha jól látom, ezek most a legfrissebb driverek az Intelnél, megnézheted milyen verziójú van fenn a tárolókban, mondjuk Synaptic-ban.

Linux Kernel - 4.16
Mesa - 18.0
Libdrm - 2.4.91
Libva - 2.1.0
Vaapi intel-driver - 2.1.0
Cairo - 1.15.10
Intel-gpu-tools - 1.22
Xserver - 1.19.99.901

forrás a lap alján vannak a támogatott hardverek!

(#33393) SirAlo válasza b3Ro (#33391) üzenetére


SirAlo
aktív tag

(#33394) b3Ro válasza SirAlo (#33393) üzenetére


b3Ro
senior tag

Az akkor jó ahogy van.

(#33395) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#33392) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

---- (videóba láttam) de már nem lehetséges úgy látom, vagy megfelelő amit használ alapból a rendszer ? ----

A fenti mondatból kiemeltem két szót. Gyanítom, hogy ha működik az intel-driver-tool, akkor neki is ugrasz......és utána meglepődsz!

Ezek a videók szépek, jók, hasznosak is lehetnek, de ha nem egetverően fontos, ne kezdjük el csinálni, amit ott mondanak. Ha nagyon érdekes a dolog, akkor is le kell ellenőrizni több forrásból,mielőtt azt teszed, amit ott mondanak. Ezt attól függetlenül mondom, hogy nem tudom milyen videóról van szó! Még a legjobb szándékú nagytudású videátorok sem tudnak mindent tutira, azt viszont biztosan nem tudják, neked milyen hardvered van.

Ellenőrizetlenül nem alkalmazunk semmit videók alapján! :R

Mellesleg én azokkal a videókkal szemben is szkeptikus vagyok, amiket úgy mutat be valaki, hogy nem is használja a bemutató tárgyát, csak felrakja és végigszalad rajta, hogy ebben ez nem jó, az nagyon jó, ezt kell csinálni, azt nehogy csináld. sorry, de ez van

[ Szerkesztve ]

(#33396) SirAlo válasza b3Ro (#33394) üzenetére


SirAlo
aktív tag

Oké köszi :)

(#33397) #40553216 válasza #61392896 (#33358) üzenetére


#40553216
törölt tag

Most már mindegy, de miért is kellett törölni?

(#33398) Lathronos


Lathronos
őstag

Na én is kipróbáltam a 18.04-et. Hát ezzel még várok 6 hónapot, hátha addig még javul egy picit. Snap csomagok telepítése és indítása kicsit lassú(és ha egy szoftvernek van snap és deb változata is, hát persze, hogy a deb-et nem találod meg az alapértelmezett tárolókban), a meltdown és spectre microcode patch az ígéretekkel ellentétben NINCS alapértelmezetten telepítve, Steam kliensből futtatva játékokat nem egyszer hibaüzenettel el sem indul, 3D terén is vannak gondok, nem egy esetben zuhant az FPS 30 alá pl. a Mad Max, Tomb Raider, GRID esetében. Persze lehet, hogy ezen jelenségek konfiguráció függők, és másnál hibátlanul fut minden.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33399) #61392896 válasza #40553216 (#33397) üzenetére


#61392896
törölt tag

Sok volt benne a próbálkozás.

(#33398) Lathronos: Szerintem is még várni kell vele. Én már belaktam, működik, de vannak megoldatlan dolgok. Például a Wine alatt nem megy minden, ami meg az előző verziókban ment.

[ Szerkesztve ]

(#33400) Sonja válasza Lathronos (#33398) üzenetére


Sonja
veterán

Pedig de, alapból védett a meltdown és spectre ellen a 18.04.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.