Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33201) leslieke


leslieke
Jómunkásember

A 18.04 megjelent már, mégse kínálja fel a rendszer a frissítést?
Be van állítva a hosszútávú kiadások értesítés.
Mi a gond?

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#33202) petya220 válasza leslieke (#33201) üzenetére


petya220
senior tag

Szerintem csináld manuálisan :D
sudo do-release-upgrade
Bár én így nem szeretem...
tiszta telepítés az igazi szerintem

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#33203) Cyrin válasza leslieke (#33201) üzenetére


Cyrin
addikt

az első "szervizcsomagnál" fogja felajánlani, és ez így jó. 18.04.1

[ Szerkesztve ]

(#33204) #61392896 válasza lev258 (#33200) üzenetére


#61392896
törölt tag

Nem. Egyáltalán nem erről van szó. Azért nem sikerül, mert túl rövid jelszót adok meg.

Installkor egy betűset adtam, az egyszerűség kedvéért. Most meg akartam változtatni egy három betűsre. Végül most kiírta, hogy túl rövid. Eddig nem írta ki. Azt hiszi az ember, hogy teljesült, de nem. Most, a huszonvalahányadik próbálkozásra meg kiírja, hogy rövid. Ki érti ezt?

Egyébként ne mondja már meg nekem a rendszer, hogy mit csináljak. Ha rövidet szeretnék, csinálja meg. Igen, ebben tudtok (tudnátok) segíteni. Ha akartok. És persze ha tudtok.

Egyébként nem vagyok odáig ezért a ti tanár-diák viszonyt erőltető módszereitekért. Kocsit is használok, de egyáltalán nem akarom magam autószerelőnek képezni. Itt is ez a helyzet. Csak használni szeretném (és már használom a 8-as óta). Persze ahhoz előbb be kell állítgatni. OK, megküzdök vele. De miért van az, hogy ami a 14.04-ben tök jól ment, azt megváltóztatták? Utálom az ilyet.

Egyébként pedig ha nem akartok segíteni, ne segítsetek! Mindig udvarias voltam, megköszöntem a segítséget. A tanítást köszönöm, de nem kérem. :(

(#33205) leslieke válasza Cyrin (#33203) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Köszi, korábban nem így volt, ha jól emlékszem.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#33206) #61392896 válasza #61392896 (#33204) üzenetére


#61392896
törölt tag

A jó válasz: sudo passwd felhasználónév

:C

(#33207) cigam válasza UnSkilleD (#33188) üzenetére


cigam
félisten

Nem vagyok benne biztos, de a sudo mysql_secure_installation azzal kezdi, hogy add meg a root jelszavát. Lehet ide került át?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33208) sonar válasza UnSkilleD (#33188) üzenetére


sonar
addikt

Már egy ideje így van. (fél/egy éve csináltam legutóbb)
grep 'temporary password' /var/log/mysqld.log

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#33209) UnSkilleD válasza sonar (#33208) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

legutolso lts 16.04-en még install kozben jott elo, de akkor jol van azt hittem valami bug

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#33210) taki01


taki01
őstag

Sziasztok, felraktam ma a Xubuntu 18.04-t és nem tudom hogy hol tudom beállítani hogy a kezelőfelületen is legyen v-sync, mert elég zavaró ha youtubeon nézek egy video akkor elég idegesítő.

(#33212) taki01 válasza #20749568 (#33211) üzenetére


taki01
őstag

Nvidia GTX750 és felraktam a Nvidia drivert is 390.48-t.

(#33214) Sonja válasza taki01 (#33212) üzenetére


Sonja
veterán

Akkor nagyon egyszerű. Beállításokban megkeresed az NVIDIA X Server Settings-et, és elindítod. Utána a bal oldalt az X Server Display Configuration-t választod, majd alul az Advanced... fülre nyomsz. Ekkor megjelenik a két opció Force Composition Pipeline és Force Full Composition Pipeline. Kipipálod a Force Full Composition Pipeline opciót és Apply, majd leokézod a változtatást. Ennyi, legközelebbi indításnál is már mindig be lesz ez kapcsolva. Egyedül akkor kell ezt újból elvégezni, ha a driver-t frissíted. ;)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#33215) szotadi válasza taki01 (#33210) üzenetére


szotadi
tag

összefoglaló
"Tearing mentesítés Fenyő kolléga tollából:"

/etc/X11 könyvtárban van ha van, ha nincs, akkor a xorg.conf.d könyvtárat is létre kell hozni itt
(sudo mkdir /etc/X11/xorg.conf.d), utána itt kell létrehozni kártyától függően a beállítófájl(oka)t, ill. nyílt driverek (intel, amd, nouveau) esetében első körben érdemes bekapcsolni az ablakkezelő hangolásánál a
Synchronize drawing to the vertical blank opciót (ez megfelelően friss driverek esetében 90% eliminálja a problémát), márha xfce-t használsz, de a teljes tearingmentességhez érdemes még a beállítófájlokat is létrehozni,

(#33216) taki01


taki01
őstag

Köszönöm mindenkinek a gyors segítséget a Nvidia beállításainál az a két pipa megoldotta a problémámat.

(#33217) sonar válasza UnSkilleD (#33209) üzenetére


sonar
addikt

Nem tudom pontosan melyik verziótól kezdték el, de az 5.7-es mysql már tuti ilyen (én ezt telepítettem legutóbb)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#33218) Caldera válasza lev258 (#33149) üzenetére


Caldera
aktív tag

Nem tudom minek ilyennel sportolni. A Firefoxban van egy Sync funkció, amihez fiókot kell csinálni. Az szinkronizál több adatot, és a fiókra csatlakoztatott gépeken ezek az adatok azonosak lesznek (többek között a könyvjelzők).

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#33220) #61392896 válasza #20749568 (#33219) üzenetére


#61392896
törölt tag

Megkérdezhetem, hogy miért pont azt raktad fel? Illetve, hogy a jobb felső sarokban még mindig ott van az a valami?

(#33221) BoB válasza #61392896 (#33220) üzenetére


BoB
veterán

Azt a valamit mindig is el lehetett tüntetni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33222) #61392896 válasza BoB (#33221) üzenetére


#61392896
törölt tag

Hogyan?

(#33224) BoB válasza #61392896 (#33222) üzenetére


BoB
veterán

Hide the desktop toolbox

vigyázat, nagyon bonyolult! :D

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#33225) bogil99 válasza #61392896 (#33177) üzenetére


bogil99
aktív tag

Szia!

Én sem tudtam meglenni TC nélkül, de végül rá kellett jönnöm, hogy linux a környezetben a DoubleCommander jobban mutat. :D
És ingyen van.
És linux.
De tényleg, ha ennyi mindent telepítesz wine alá, akkor miért nem használsz Win-t? :K

N5110,N3110,N3130,N7210,XperiaSK17I,XperiaSP,XperiaZ1C,Xiaomi9,12 ProMax

(#33226) #61392896 válasza bogil99 (#33225) üzenetére


#61392896
törölt tag

:N

(#33227) ubyegon2 válasza #20749568 (#33219) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Felraktam a 18.4 Kubuntut és teljesen hibamentes, működik ahogy kell neki

Én azért futpalika-tól azt vártam volna, hogy rákérdez, miért, hogyan kell neki működnie? :P

Ezt kihagyta, de ez a lényegre törő kérdés (különben én eddig bal felsőben láttam ezt a valamit) és a konstruktív válaszoknál jóval érdekesebb, hogy egyáltalán valaki Kubuntu-t rak fel, mert nem csak a 18.04, de a régebbi verziók is eléggé hanyagolva voltak, ill. sokan szidták, hogy a Kubuntu az nem jó, más KDE-s disztrót használj......

Valami jó kis bemutató írásra vágyunk már! Tudjuk, hogy a Manjaro KDE az aceoface meg a buta Ubuntu vonal az semmire se való...... No, de ha valaki ismeri a Debian/Ubuntu vonalat, akkor miért ne lenne akár a legjobb választás egy új Kubuntu! Függetlenül attól, hogy mekkora visszaesés lehet ez a Mint Cinnamon után..... :D

Ide rakhatnál egy rövid bejegyzést, hogy milyen gépre mit raktál fel:

https://logout.hu/tema/re_melyik_linuxot_notebookra/hsz_1-200.html

Megjelenítéssel nincs gond, tearing és hasonló böngészésnél, lejátszásnál? Semmi? Csak úgy felraktad ezt a Kubuntut és minden működik?

inxi- Fxxx kimenetet is felrakhatnál, a xorg 1.1819 rc05 verzió megléte miatt. Nekem ez egy végleges verzióban elég fura.

(#33226) futpalika

Benned jobban bíztam, hogy lesznek kemény kérdéseid, mielőtt visszamész Windows-ra.
Valóban zavart téged ott az a valami, mivel nem is használsz KDE-s disztrót? :P
Azt tudod mi a közös a KDE és az XFCE felületekben?

[ Szerkesztve ]

(#33228) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#33227) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Imént rosszul emlékeztem, nem a xorg, hanem a mesa verzója rc, Mesa 18.0.0-rc5

live-ban lecsekkoltam

Tudja valaki, miért RC verziójú mesa-val jött ki az összes Ubuntu 18.04? Azon kivül, hogy nyomta őket az április...... :U

(#33229) #61392896 válasza ubyegon2 (#33227) üzenetére


#61392896
törölt tag

Azt tudod mi a közös a KDE és az XFCE felületekben?

Nemtudom. Mi?

Használom. Most fogom felnyomni egy ssd partícióra. Mivel sok Kdes progit használok, Krusader, Kdenive, stb, kíváncsi vagyok van-e különbség sebességben.

[ Szerkesztve ]

(#33230) #61392896 válasza BoB (#33224) üzenetére


#61392896
törölt tag

:R

(#33232) sphe válasza lev258 (#33176) üzenetére


sphe
senior tag

Megvan a probléma megoldása valószínűleg. Angolul találatokra leltem annak kapcsán hogy win10-nél nem tudja a Live Ubuntu USB a hdd-ket mountolni, mert ha be van kapcsolva a fast boot windowsban, leallitas alkalmával nem kapcsol ki teljesen a gép, hanem egy speciális alvó állapotba kerül. A zorin 9 még valószínűleg ezt figyelmen kívül hagyja, de ez anomáliákat okozhat a file rendszerben. A megoldás valószínűleg a win10 beallitasaiban lesz(nek).

(#33233) lev258 válasza sphe (#33232) üzenetére


lev258
veterán

A Windows 10 gyorsindítása miatti fájlrendszer hibernálás bármely Linux rendszeren hasonló hibát produkál (nem nyitja meg, javasolja a read-only módban csatolást). Ha a Zorin bármely verziója ezt átugorja (megnyitja az ilyen fájlrendszert), akkor én messziről elkerülném, mert nem komplett a fejlesztő.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33234) ubyegon2 válasza #20749568 (#33231) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

és minden működik?

Ezt tényleg annyira nehéz elhinni?

Nem, de rá kellett kérdeznem! Nagyon szűkszavú volt az első beszámoló. :DD

RC05-ös mesa ott van.....akkor ez még csak a béta3 lesz, de csak frissül előbb-utóbb, mondjuk, mire kijön a Mint 19!
Amúgy most ez futkorászik live-ban a laptopon, minden OK vele, kicsit unalmas így elsőre, de nem esek abba a hibába, hogy egy live kinézet alapján ítéljek. A Mate verzió jobban bejön, de az olvasottak alapján a Mint 19 Cinnamon 3.8-at jobban várom. Memóriát viszont mint ha jobban szeretné, mint az Arch alapú KDE-k, bár a jelenlegi gépen még nem próbáltam azokat.

Ubuntu alapúaknál szerintem ha már KDE, akkor mégiscsak Kubuntu lenne a választásom, egyrészt egész stabilan fut, nincsenek meg a szokásos KDE hülyeségei (kulcstartó például) egyelőre, LTS verzió a plasma5 és van saját tárolója természetesen.

Meglesz ezzel simán a 72 órád, várjuk a bemutató cikket! :C

szerintem ajánlott kategóriát érdemel! :)

[ Szerkesztve ]

(#33235) #61392896 válasza #61392896 (#33229) üzenetére


#61392896
törölt tag

Nem működik gyorsabban a kdenlive. Szóval maradok az Xfce mellett.

(#33237) #61392896 válasza #20749568 (#33236) üzenetére


#61392896
törölt tag

Hááát, mert azthittem. Pedig nem. :B

(#33239) ubyegon2 válasza #61392896 (#33237) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a gond, hogy kellett volna külön KDE-s VGA meg CPU, memória is, mert így ugyanazokkal a hardverekkel csak ugyanúgy fog menni, ez így halott 5let volt, de nem akartalak lebeszélni a kísérletről, úgysem sikerült volna!

Nálam mondjuk gyorsabb volt a Xorg XFCE-n, mint Cinnamon alatt, biztos azért, mert mégiscsak X-es dolog mindkettő. :P

Vannak még hasonló 5leteid? Nekem határozottan tetszenek amúgy. :)

[ Szerkesztve ]

(#33240) Sprq


Sprq
aktív tag

Sziasztok!

Ubuntu 18.04 LTS-en van 1 olyan problémám, hogy egy program indítóikonja [kép] jelen esetben a teamspeak3, nem egyezik azzal az ikonnal ami a utána a 'tálcán' megjelenik (jobboldali ikon) [kép].

Az lenne a kérdésem, hogy az utóbbit, hogy tudom kicserélni? GNOME 3.28.1, Dash to Dock és Arc Menu extensionök. Amivel indítom ikont az manuálisan adtam hozzá a képpel együtt.

[ Szerkesztve ]

Do you hear the voices, too?

(#33241) #61392896 válasza ubyegon2 (#33239) üzenetére


#61392896
törölt tag

:N

(#33242) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy Ubuntu alatt van-e arra működő megoldás, hogy a böngészőben futó videókat (főleg hbo go) a videokártya gyorsítsa? A konkrét esetben az Intel proci mellé csomagolt HD2000-es grafikus gyorsítóról lenne szó.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#33243) ubyegon2 válasza szaszayanou (#33242) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

https://prohardver.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_60338-60338.html

Szia!
Lehet, hogy ez nálad is használni fog.
Egy próbát mindenképpen megér.

[ Szerkesztve ]

(#33244) sphe válasza lev258 (#33233) üzenetére


sphe
senior tag

Az is lehet hogy ilyen buildet fogtam ki. Attol mert egy verzió egy buildje figyelmen kívül hagyott egy win "viselkedést" (lásd: korábbi fórumbejegyzeseim arról hogy miért nem tudják a 32 bites zorinok mountolni), szerintem lehet komplett a fejlesztő, sőt, főleg hogy a legnépszerűbb és széles körben használt stabilnak tartott Ubuntu disztribúciók között van a világon.

[ Szerkesztve ]

(#33245) lev258 válasza sphe (#33244) üzenetére


lev258
veterán

Ezek szerint nem voltam elég világos.
Az a fajta magyarázat, amit leírtál, azt jelentené, hogy a rendszerben levő védelmet inaktiválta a fejlesztő. Ez nem Windows specifikus beállítás, hanem a fájlrendszerek védelmét biztosító mechanizmus. Elég fontos ahhoz, hogy épeszű ember ne piszkálja. Ezért írtam, hogy ebben az esetben a Zorin messze elkerülendő.
De igazából én nem hiszem, hogy erről lenne szó, mármint hogy a gyorsindítás miatt nem működött a dolog az egyiken, míg a másikon igen. Hogy pontosan mi volt a gond, azt talán sose tudjuk már meg.
Egyébként a gyorsindítás csak leállításnál "aktiválódik", újraindításnál nem. Gondoltam hasznos infó lehet neked a későbbiekben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33246) bogil99 válasza ubyegon2 (#33196) üzenetére


bogil99
aktív tag

De igen. Csak a leírás alapján nem sikerült, aztán több próbálkozás után valahogy kerülő úton sikerült feltenni. Köszönöm!

És 'asszem megmaradok a jól bevált Mint Cinnamon-nál. Az mégiscsak egy "tradícionális" (ex Winwes) felület. "öregember nem avangárd" :N

[ Szerkesztve ]

N5110,N3110,N3130,N7210,XperiaSK17I,XperiaSP,XperiaZ1C,Xiaomi9,12 ProMax

(#33247) ubyegon2 válasza bogil99 (#33246) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, hogy sikerült! Ilyen ez a Linux, a kerülőutak elkerülhetetlenek. :D

És 'asszem megmaradok a jól bevált Mint Cinnamon-nál.

Ezt a döntésed meg tudom érteni. ;)

(#33248) #61392896 válasza bogil99 (#33246) üzenetére


#61392896
törölt tag

Én ugyanezért választom a Xubuntut. De van még más is. Nekem kellenek a különböző szenzorok és egyebek értékei, grafikonjai a tálcán. Így kapok visszajelzést a működésrő. Eddig még ilyen látványosan és könnyedén ezt nem sikerült más grafikus felületen elérni.

(#33249) slett27


slett27
addikt

Sziasztok !

Egy egyszerű kérdéssel fordulnék hozzátok. Azt hittem PARANCSSORBÓL ez rém egyszerű, de mégsem.
Egy felhasználót ki akartam törölni egy csoportból, ami sikerült is a következő utasítással :

usermod -G $(id -Gn USERNEV | sed "s/CSOPORTNEV//g" | sed "s/ /,/g" | sed "s/,,/,/g" sed "s/,$//g") USERNEV

Ezzel sikerült is, de először azt hitem ez valami rossz vicc. :F Nincs erre valami egyszerűbb utasítás ? Amit talán meg is tudok jegyezni ?

[ Szerkesztve ]

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#33250) lev258 válasza slett27 (#33249) üzenetére


lev258
veterán

Hát nem tudom. Nekem a kereső első találata ennél jóval egyszerűbbet ad: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.