Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33551) lev258 válasza halhatatlan (#33550) üzenetére


lev258
veterán

A telepítés során van egy olyan opció, hogy te alakítod ki a partíciókat (Kézi, Egyéni, Manuális, ... néven). Azt kell választanod. Jó lenne, ha előtte elolvasnál egy jobb minőségű, képekkel is illusztrált leírást.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33552) halhatatlan válasza lev258 (#33551) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Nagy nehezen eljutottam addig,hogy elosztottam 195GB/ 800 Valamennyire😀 és a telepítő is elindult végre.
Jó tanuló lecke volt 😂

[ Szerkesztve ]

(#33553) halhatatlan válasza lev258 (#33551) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Ilyen lett! 👌 remélem a windows is fogja látni a másik vinyoról. Mert azon meg win7- et használok bizonyos progik miatt, és közösen szeretném használni a tárolót. Sima Fat-ba formáztam le a 805 gb-ot

(#33554) Tutu7030 válasza halhatatlan (#33553) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nagy hiba volt. Mármint a "sima fatra" formázás. Ha mindenképpen win-linux közös tárhely kell, akkor exfat vagy ntfs, esetleg ext (total commanderhez volt ext olvasó/író bővítmény).

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33555) lev258 válasza Tutu7030 (#33554) üzenetére


lev258
veterán

Annyira nem. Majd Win alatt leformázza, amire kell. Hamar megvan.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33556) halhatatlan válasza lev258 (#33555) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

most fogom megnézni.

(#33557) halhatatlan válasza lev258 (#33555) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

jelenleg így néz ki win alatt!
minek formázzam le? tárolni lehet rajta nem? így legalább látja mindkét renszer

(#33559) halhatatlan válasza #20749568 (#33558) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

akkor mibe érdemes formázni? hogy mindkét rendszer lássa majd és ne csak 4gb-anyagot tudjak rá tenni?

(#33560) growler válasza halhatatlan (#33559) üzenetére


growler
őstag

Már ajánlották az exfat-ot.
Ahhoz hogy az Ubuntu kezelni tudja ezt a fájlrendszert, ezeket telepítsd.:
exfat-utils
exfat-fuse

(#33561) halhatatlan válasza growler (#33560) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

rendben köszi!

(#33562) lev258 válasza growler (#33560) üzenetére


lev258
veterán

Vagy ntfs.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33563) King Unique válasza halhatatlan (#33559) üzenetére


King Unique
titán

Írták már, hogy NTFS, vagy exFAT fájlrendszerre, bár az utóbbihoz Ubuntu esetén szükség lehet az exfat-fuse exfat-utils csomagok telepítése. A Mint amúgy már natívan támogatja mindkettőt és szerintem jobb választás Windows után egy kezdő usernek. De akár Ext4 is lehet, amit ugyan a Windows alapértelmezetten nem kezel, de a TC-hez van read-only ExtFS kiegészítő. Sőt, az Ext2Fsd, illetve a Paragon szoftverével már írni és olvasni is lehet egyaránt. Ha pedig eleve dual-boot megoldással használod, akkor a Linuxnál nem kell foglalkozni az NTFS töredezésével, szükség esetén nyilván megoldható Windows alól a töredezettségmentesítés. De, ha pl. torrentnél be van állítva a fájlok előre lefoglalása, akkor meg amúgy is kevésbé fog töredezni a fájlrendszer.

Egyébként egy belső / külső merevlemeznél elsődlegesen naplózó fájlrendszereket javasolt használni, mint pl. az NTFS, vagy az Ext4. A FAT16/32 és exFAT inkább az olyan flash-alapú tárolókra való, mint pl. a pendrive-ok és a memóriakártyák.

[ Szerkesztve ]

(#33564) growler válasza lev258 (#33562) üzenetére


growler
őstag

Vagy !...Annál viszont az ntfs-3g-t kell telepíteni - és töredezettség mentesítést
ajánlott időközönként csinálni.

(#33565) halhatatlan


halhatatlan
aktív tag

kész megcsináltam exfatba! remélem jó lessz! köszi a segítséget mindenkinek!

(#33566) King Unique válasza halhatatlan (#33565) üzenetére


King Unique
titán

Látom felesleges volt bármit is írni... :DDD

(#33567) halhatatlan válasza King Unique (#33566) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

miért, nem jó? már tisztára összezavarodtam a végére :)

(#33568) lev258 válasza growler (#33564) üzenetére


lev258
veterán

Tudtommal a népszerű disztrókon alapból használhatóak az ntfs partíciók.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33570) King Unique válasza halhatatlan (#33567) üzenetére


King Unique
titán

A naplózó fájlrendszerek egy esetleges áramszünetet, hirtelen leállást is jobban tolerálnak, illetve egy logikai helyreállításnál csak a naplót kell újraolvasni és megvizsgálni, hogy az oda bejegyzett műveletek rendben lezajlottak-e. Azonkívül pl. jogosultságkezelést és egyéb dolgokat is támogat az említett kettő, ami megint nem hátrány. Opció lehet akár a nem naplózó exFAT fájlrendszer is és annál nem kell foglalkozni a töredezettséggel, van amikor egyes fájlműveletek is valamivel gyorsabbak lehetnek, de az előbbieknek szintén megvannak az előnyei. Ha már gyorsaság, akkor az alábbi hozzászólás jól szemlélteti, hogy amúgy egyik sem feltétlen lesz olyan gyors, mint Windows alatt használva. Mondjuk kissé azért csalóka, mert csak 1 rendszer, 1 teszt és Live környezet, illetve más szituációban nyilván lehetnek Linux alatt azért ennél nagyobb értékek is NTFS-nél és exFAT-nál egyaránt.

[ Szerkesztve ]

(#33571) halhatatlan


halhatatlan
aktív tag

Az asztali ikonok méretét hogy lehet kisebbre állítani?

(#33572) kali válasza King Unique (#33563) üzenetére


kali
legenda

Szia(sztok),

Akkor én nagyon renitens vagyok, mert 20+ év Windows után, Ubuntura álltam át 4 hete.
Mivel hirtelen jött az elhatározás (kicsit indulatból), ezért nem nagyon tudtam rákészülni, elolvastam néhány kapcsolódó írást, meg itt a topikban az összefoglalót és a kereső által kidobott érdemi hozzászólásokat, aztán ment minden elsőre.
Sikerült az összes általam korábban Windowson használt alkalmazás alternatíváját megtalálnom Ubuntura, bár attól féltem, hogy a DJ pultban kompromisszumos lesz a laptop, de szerencsére nem, a Mixxx megfelelőnek bizonyult.
A parancssorokkal nincs problémám, C64-en és társain nőttem fel.
Azóta folyamatosan képzem magam a témában, érdekel és tetszik is, jó és kell is néha a változatosság.

halhatatlan: Az asztali ikonokét: Jobb klikk -> Ikon átméretezése
Az indítópanelen lévőket: Beállítások -> Indítópanel -> Ikonméret

[ Szerkesztve ]

(#33573) Lathronos válasza kali (#33572) üzenetére


Lathronos
őstag

WINE-nal akár FL Studio-t, vagy egyéb Windows-on közismert DJ szoftvert is futtathatsz.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#33574) kali válasza Lathronos (#33573) üzenetére


kali
legenda

Köszi, de a Mixxx jó, tudja az elvártakat, így nem kell fordítósdival foglalkozni.

(#33575) Tutu7030


Tutu7030
veterán

Kis helyzetjelentés nyomtató ügyben. Vettem egy Xerox workcentre 6027V_NI multifunkciós lézer nyomtatót.
Hálózati(wifi) nyomtatóként állítottam be. Ubuntu mate 18.04-re telepítettem a xerox-workcentre-6027_1.0-22_all.deb csomagot, a Rendeszer -> Adminisztráció -> Nyomtatók alatt rögtön meg is jelent a nyomtató, már lehetett is nyomtatni hiba rögtön. Viszont olyant, hogy hálózati scanner, nem találtam. Ha erre lenne valami megoldás, annak nagyon örülnék. Jelenleg a zyxel nasra dolgozik a szkenner (smb).

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33576) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Sziasztok !

Szeretném fel rakni a laptopomra az Ubuntu 18.04 LTS-t .

Letöltöttem Rufus.al kiírtam Pendrivére ! indítottam a boot-t UEFI-ben ! És ezt a hibát írja failed to set moklistrt out of resources

Tudnátok nekem segíteni pls .... :R :R

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33578) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Melyiket válasszam ?

[ Szerkesztve ]

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33580) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Rendben !

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33581) King Unique válasza PsycHo88 (#33578) üzenetére


King Unique
titán

A képfájl kiírásához kapcsolódóan jó az Ubuntu, Mint stb. ISO-khoz elvileg az első opció is (próbáltam már), de a biztos a DD képfájl mód. Például az Etcher eleve az utóbbit használja, de a Fedora weboldaláról letölthető eszköz (FMW) szintén. Utóbbi plusz előnye, hogy utána a pendrive helyreállítását is megoldja, mert amúgy ilyet okoz a "dédézés".

[ Szerkesztve ]

(#33582) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

ugyan ez a hiba :S Fat-ba vagy NTFS-ben formázzam a pendrive-t ?

[ Szerkesztve ]

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33583) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

most valami lett a pendrivével :S 32gb-helyett 2.5 mb lát :W :W :Y

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33584) King Unique válasza PsycHo88 (#33583) üzenetére


King Unique
titán

Az előbb linkeltem a leírásokat, hogy gondoltam szólok előre... :D Windows alatt ilyenkor parancssor kell az újraparticionáláshoz, de amúgy a Rufus, vagy a linkelt FMW is simán megoldja. Linux alatt szintén problémát okozhat és szükség lehet terminálra, mert a Disks / GParted sem mindig tud vele mit kezdeni, vagy max. csak többszöri nekifutásra.

UEFI -s telepítésnél egyébként rendszerint FAT32 kell, mert NTFS fájlrendszerű pendrive-ról korántsem minden hardvernél lehet EFI módban bootolni. De amúgy felesleges külön piszkálni, mert beállítja automatikusan program. Illetve a DD képfájl mód szerinti kiírásnak biztosan működnie kell, az a legacy BIOS (CSM) és az UEFI módhoz egyaránt jó. Ha gond van a bootolásnál, akkor az biztos nem emiatt lesz... Az Ubuntu-alapú rendszereknek pedig rendszerint van Secure Boot aláírása, tehát normál esetben azt sem szükséges kikapcsolni. De hardvere is válogatja és van amelyiknél szükség lehet rá.

Amúgy néha el kellene olvasni a válaszokat is, illetve használni a "válasz" opciót és nemcsak write-only módban nyomi...

[ Szerkesztve ]

(#33586) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

segítsetek pls ! hogyan tudom a pendrivét vissza állítani ?

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33587) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Most csinálok először ilyen :s azt sem tudom mit írsz :s

magyarul szóval mi volt rendben beállítva ?

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33589) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Rendben !

De az ubuntu még mindig nem akar be bootolni :s

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33591) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

dell e 5420

Annyi változtatás volt rajta hogy 8gb ram van benne és egy 128gb ssd .

Egyéb ként volt már rajta ubuntu !

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33592) lev258 válasza PsycHo88 (#33589) üzenetére


lev258
veterán

A secureboot legyen kikapcsolva.
Ezzel próbáld kiírni: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33593) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

A secureboot legyen kikapcsolva. A bios-ba ?

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33595) lev258 válasza PsycHo88 (#33593) üzenetére


lev258
veterán

Igen, ha van benne ilyen opció.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33596) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Ennyi lehetőség van :S melyiket válasszam ?

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33598) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Hogyan ? Bocsi a sok kérdésért ! de most tanulom :S

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(#33599) King Unique válasza PsycHo88 (#33596) üzenetére


King Unique
titán

Mindkettő opció lehet, de ha van már a háttértáron egy Windows telepítve EFI módban, akkor nyilván a Linuxot is annak megfelelően kellene. A telepítő indításánál amúgy itt inkább a boot sorrend, illetve szükség esetén a megfelelő boot opció hozzáadása, illetve kiválasztása lenne a lényeg. Hardvertől függően meg pl. F9/F12 funkcióbillentyűvel is lehet közvetlenül az indítás előtt boot eszközt választani.

[ Szerkesztve ]

(#33600) PsycHo88


PsycHo88
senior tag

Nekem nincs olyan lehetőség ! csak az első van .

Amit most gondolsz, holnapi életedet formálja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.