Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33801) Core2duo6600 válasza sonar (#33800) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Na elmegy a Microsoft a p**cs***ba, vagy akárhová.

Csináltam, egy próba telepítést az asztalin.
Win 10 pro ment fel, azonnal lát minden megosztást, nem névvel,
hanem \\ip vel, de ez eddig is így volt.

A Linuxot is látja.

Csináltam még egy Wintogo-t ezt csak enterprice image-ből engedi csinálni, és nem értem el semmit sem a hálózaton, hosszú szöszmötöléssel annyit lehetett elérni, hogy a wintogo-st elértem a win alol.
De nem volt egyszerű, de nem is az a cél, hogy egy wintogo -t érjünk el, hanem az, hogy a wintogo alól, egy kiszolgálót legyen az Windows vagy Linux, jelenleg egyik sem megy,
hálózati név nem találhatót ad vissza, akárhogy is próbálom, vagy meghatározhatatlan hiba ...

Ezután csináltam egy nem szabályos Pro-t egy pendrive ra, és láss csodád, ismét működnek a megosztások.

A beépített wintogo creator nem enged csak enterprice változatot készíteni.

Hogy gondolta ezt az MS ?
A wintogo-t nem azért találta ki, hogy magaddal vidd az irodát ? eközben nem érsze el semmien szervert, akkor meg minek ?
Vagy még tesztelésre is jó lehet, de akkor is kéne érni a hálózati dolgokat .

Na ezzel most jól kiakasztott. …

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33802) Frawly válasza Core2duo6600 (#33801) üzenetére


Frawly
veterán

A Win To Go-t nem muszáj használni. Át lehet verni a nem To Go-s, azaz sima telepítőt is. Virtuális gépet kell csinálni, annak a fizikai pendrive-ot odaadni virtuális meghajtóként (nálam ez nem pendrive, hanem külső SSD). Majd mikor feltelepült virtuális gépre, leállítod, pendrive leválaszt, és fizikailag is fogsz tudni róla bootolni, így meg Pro változat is telepíthető rendes desktop default beállításokkal, nem kell spéci Enterspájz kiadással, meg spéci beállításokkal szopni. Persze USB-ről futtatva továbbra is Windows To Go-t fog írni a rendszerinformációknál, de ez a To Go nem az a To Go, amit a To Go creatorral csinálnál.

[ Szerkesztve ]

(#33803) Solten


Solten
addikt

Szakik, valahogy lehetne eroltetni hogy a hdmi-t alapertelmezettkent kezelje, mindig:

Random "elfeljti" kikapcs utan es a line out-ot hasznalja.

[ Szerkesztve ]

Saor Alba

(#33804) Sonja válasza Solten (#33803) üzenetére


Sonja
veterán

Ezt nézd meg!

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#33805) Solten válasza Sonja (#33804) üzenetére


Solten
addikt

Koszonom, talaltam mindenfele utmutatot, ezt kiveve :K

Saor Alba

(#33806) Ducati916 válasza King Unique (#33785) üzenetére


Ducati916
csendes tag

Igen erre gondoltám.Most már minden tiszta.És hétvégén fel is pattintom.Köszönöm a türelmeteket és a segítséget mindenkitől.

(#33807) Core2duo6600 válasza Frawly (#33802) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Így fogok tenni :)

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33808) Frawly válasza Core2duo6600 (#33807) üzenetére


Frawly
veterán

Tuti működik így, már egy ideje én is így használok Win10 Pro 64 bitet. Semmi gond nincs vele, működik, mint egy asztali Windows. Egy limitjét láttam csak, ha a Windows Update nagy évfordulós frissítést talál, azt nem engedi telepíteni, mert érzékeli, hogy USB-ről fut a rendszer. De ha újraindítod virtuális gépként, akkor engedi.

(#33809) Core2duo6600 válasza Frawly (#33808) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Közben találtam erre ill. hasonló módszerre, amikor arra kerestem rá, hogy hogyan lehet nem minősített pendrive ra telepíteni, lényegében ugyanezt találtam meg.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33810) King Unique válasza Core2duo6600 (#33809) üzenetére


King Unique
titán

Ez az előbb említett megoldás inkább afféle tákolás így virtuális géppel keverve, még ha adott esetben működőképes is. Ez akkor opció leginkább, ha valaki pl. Linux alatt akar ilyet összehozni és máshogyan nem tudja megoldani. Viszont a WTG létrehozásának normál esetben eleve nem ez a módja és Windowson számos program létezik ilyen célra, vagyis nemcsak a beépített megoldás használható. Illetve ezekkel a külső programokkal megoldható a létrehozás akármilyen kiadásnál, nincsen Enterprise-ra korlátozva. Valamint a nem hitelesített USB-tárolóeszköz sem feltétlen gond, de az mondjuk a natív szoftver használatánál sem kizáró tényező.

[ Szerkesztve ]

(#33811) Frawly válasza King Unique (#33810) üzenetére


Frawly
veterán

Kapaszkodj meg jó erősen: itt most Linux alatt akarják összehozni, sikerült ugyanis egy linuxos topikba betévedned. Gondoltam szólok, ha félreolvastad volna a téma címét. Tudom, hogy gányolás ez a virtuális gépezés, de ha a MS ilyen szemét, hogy az USB-s telepítést letiltotta, akkor nem lehet mit tenni, hekkelni kell. Azért döntöttek így, mert ha engednék mindenkinek, minden verzióval az USB telepítést, senki nem venne minden gépre licencet, hanem csak egyet személyhez köthetően, és onnan azt az egyet hordozná a gépek között, ami a Picipuhának anyagi tönkremenés lenne. Így meg el tudják adni a szutyok OEM szarjukat, aminél ha alaplapot vagy ilyesmit kell cserélni, vagy a gépet cseréled le, veheted meg még egyszer, és szépen csörög nekik a kassza. Pofátlanság, de ez van.

(#33812) King Unique válasza Frawly (#33811) üzenetére


King Unique
titán

Először is, ez már anno egy másik topikban ki lett tárgyalva és már akkor is le volt írva világosan, hogy a WTG-hez, illetve a rendszer külső meghajtóról történő futtatásához nem ez a szokatlan módszer a standard, nem ez az elsődlegesen javasolt, még ha akár működőképes is. Ezen pedig nincs mit ragozni, mert tény! Másodszor pedig kapaszkodj meg te, mert eleve úgy kezdte a fórumtárs, hogy Windowson hozta létre a beépített megoldással és nem Linuxon! Sőt a második körben is valószínűleg ott készítette el egy külső programmal. Szóval eleve nem azt kérdezte (mások sem) egy szóval sem eredetileg, hogy Linuxon hogyan kell megoldani, azt már te kezdted el ragozni és erőltetni a saját példádat alapul véve... Amire egyébként le volt írva, hogy ha máshogyan tényleg nem tudja valaki megoldani, akkor Linux alatt akár ez is opció lehet ilyen célra. Az pedig gondolom megvan talán, hogy a WTG amúgy eleve Enterprise funkció, olyan környezetbe szánták és azért sem érhető el minden egyes kiadás esetében. Legalábbis a natív eszközzel nem, de külső program használatánál már igen. Az meg a másik, hogy amúgy kell licenc arra is...

[ Szerkesztve ]

(#33813) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

A TIR-bol idezek:

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update

Ebben a repoban 396,45-os nvidia driver van jelenleg. Ennek a reponak a hasznalata mennyire biztonsagos 18,04 alatt?

Udv. core2

(#33814) Sonja válasza Neil Watts (#33813) üzenetére


Sonja
veterán

Nem, nem (csak) az van benne. Az 390.77-es is benne van, ami az LTS verzió (én is ezt használom). Miért ne lenne biztonságos?! :F :U

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#33815) Neil Watts válasza Sonja (#33814) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Ertem, koszi!
Miutan elkuldtem, ereztem, hogy valami nem kerek a kommentemmel. Mire eszbekaptam, addigra meg nem tudtam mar szerkeszteni.

Biztonsag alatt inkabb arra gondoltam, hogy ugyanolyan viselkedesu-e a hivatkozott repoban levo csomag mint a "gyari" Ubuntus? Tehat minden szukseges dolog telepul vele?

Nem lenne tulsagosan szivderito mondjuk egy le nem forditott nvidias kernelmodul miatt a kovetkezo bootnal fekete kepernyovel talakozni. (Fedoran rpmfusion hasznalatakor nem ritka vendeg ez utobbi, legalabbis nalam).

Udv. core2

(#33816) Nixon18


Nixon18
senior tag

Sziasztok!

Tudtok ajánlani nekem olyan scanner programot, ami használható egy régebbi xerox nyomtatóhoz (workcentre 5021)?

Előre is köszi!

(#33817) lev258 válasza Nixon18 (#33816) üzenetére


lev258
veterán

A drivert felraktad? A Simple Scan nem látja?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33818) Nixon18 válasza lev258 (#33817) üzenetére


Nixon18
senior tag

Fent van a printer és a scan driver is. A simple scan pedig failt dob ki, mert nem talál scannert.

(#33819) lev258 válasza Nixon18 (#33818) üzenetére


lev258
veterán

Kérdés. Régebbi rendszeren működött? Melyik volt a legutóbbi?
Neked nem a szoftverrel, hanem a driverrel van gondod.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33820) Nixon18 válasza lev258 (#33819) üzenetére


Nixon18
senior tag

Eddig windows 10-en volt, hálózaton megosztva. Úgy linux alatt nem próbáltam, de akkor mindjárt átdugdosom.
De elképzelhető, hogy a 18.04 nem támogatja a 2012-es drivereket (?)

(#33821) lev258 válasza Nixon18 (#33820) üzenetére


lev258
veterán

Én azt találtam, hogy amikor kiadták a Linuxos driverét, már akkor is gondok voltak vele, de azt se javították. Azóta meg sok minden változott, Linuxon is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33822) Nixon18 válasza lev258 (#33821) üzenetére


Nixon18
senior tag

Hát ez nem hangzik valami bíztatóan.
Persze a nyomtató driver sem jó, mert teszt oldalnál azt írja a nyomtatóra, hogy idle.

(#33823) lev258 válasza Nixon18 (#33822) üzenetére


lev258
veterán

Hát igen. Ha nagyon belemászol, lehet működésre lehet bírni, de az már nem lesz egyszerű és nem garantált semmi.
Gondolom másik eszköz beszerzése nem opció. Akkor marad a Windows.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33824) Nixon18 válasza lev258 (#33823) üzenetére


Nixon18
senior tag

Gondolkodtam már színes A3-as lézeren, láttam is egy xerox 7120-at. Nem tudom, hogy annak már jó-e a drivere.
De sajnos így a linuxról még a megosztott nyomtatón sem lehet nyomtatni. De hát akkor ez van sajnos.

(#33825) Core2duo6600 válasza Nixon18 (#33824) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Ha felraksz egy windows virtuális gépre , az nem megoldás ?
És a Win által hosztolt nyomira nyomtatsz

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33826) Nixon18 válasza Core2duo6600 (#33825) üzenetére


Nixon18
senior tag

A linuxos gép direkt egy kis fogyasztású szerverként működő gép és mivel a nyomtatót nem lehet hálózatra kötni jó lett volna, ha ez lenne a nyomtatószerver is és akkor nem kell a windowsos gépet ki be kapcsolni, ha máshonnan szeretnénk nyomtatni.
De lehet, hogy csak a kíváncsiság kedvéért megpróbálkozom vele.

(#33827) Nixon18


Nixon18
senior tag

Bocsi! Kifutottam a szerkesztési időből.

Windowsról sikerült nyomtatni a linuxra kötött nyomtatóról (linuxról még mindig nem).
Végül is a cél elsődlegesenez volt.
Ha a scannerre is lenne valami megoldás (akár windosra olyan scanner program, ami tud hálózati eszközt kezelni) az lenne a legjobb.

(#33828) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Már megint eltűnt a TG a topikból? :Y
Akkor hiába kérném meg, hogy az elavult SSD-s írásomat vegye ki az Összefoglalóból..... :U

Ubuntu 16.04.5 is kijött, ha valakit érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#33829) Frawly válasza Nixon18 (#33818) üzenetére


Frawly
veterán

Az lsusb kimenetnek mit dob az eszközre? Driverből pontosan melyikeket raktad fel, tudnál azokhoz linket adni?

Próbáljátok meg a simple scant rendszergazdaként futtatni, csak hogy ilyen jogosultsági hibákat kizárjuk.

(#33830) Frawly válasza ubyegon2 (#33828) üzenetére


Frawly
veterán

De miért nem vagy te a topikgazda? Teljesen értelmetlen, hogy mindig más valaki, aztán senki, aztán megint egy random ember. Úgy néz ki, hogy rajtad kívül úgyse érdekel senkit a topikgazdaság, az összefoglalót, cikkeket sincs senkinek türelme gondozni rajtad kívül. Írj a modoknak, és jelentkezz megint TG-nek. Még az sem baj, ha mintes vagy, mert 99%-ban egyezik az Ubuntuval, ugyanaz az alapja mind a kettőnek.

Linuxos SSD-s cikk írásán én is gondolkodom, hogy minden egy helyre legyen összeszedve, viszont az én írási stílusomban litánia lenne belőle, és nem lenne kellően közérthető vagy ilyesmi.

(#33831) ubyegon2 válasza Frawly (#33830) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én nem lehetek, mert a nagybetűsök így döntöttek. Nem a szakmai ténykedésem miatt, hanem mert nem jöttem ki a többi topikgazdával a TG topikokban.
Az nem sokakat érdekel, ha szakmai topikoknak nincs gazdája. Linuxos topikok csak.....
Ha most kérném, hogy helyezzenek vissza, kívágnának a fórumról is.😶

Pedig gondoltam én is arra, hogy nagyon feküdne neked egy SSD-blog. Ha nagyon hosszú lenne, legfeljebb a lényeges 1000 mondatot kiemelnéd! 😂

[ Szerkesztve ]

(#33832) Frawly válasza ubyegon2 (#33831) üzenetére


Frawly
veterán

Ha megírod hol jelezzem, akkor felveszem a kapcsolatot a PH-val, hogy támogassalak TG-ént. Be kell hogy lássák, hogy a szakmai topikot gondozni kell valakinek, hiába nem népszerű a Linux, főleg ez az Ubuntu egy elég forgalmas topik. Ez nem annak a kérdése, hogy ők kivel jönnek ki.

A blognál pont ez tart vissza, hogy 1000 mondatos lesz. Sok felhasználó a mai napig azért nem bízik az SSD-kben, mert az ördögtől való feketemágiának gondolják, ami csak úgy működik jól, ha mindenféle spéci varázslatot ráolvasnak ószuhaéli sámán nyelven. Közben meg lényegében ugyanúgy kell használni, mint a modern HDD-ket, egyedül a TRIM-ről kell gondoskodni. Már a partícióalignálás sem speciális, mert a modern szoftverek már mindent megfelelően alignálnak alapból 1024K-s eltolással, meg a modern HDD-knek is kell a 4K-s eltolás, tehát ebben sem speciális az SSD.

Sokkal inkább tűnik járható útnak, hogy Linux alá egy SSDOK-hoz hasonló egyszerű terminálos toolt írni, ami kijelzi a beállításokat, infókat az SSD-ről, és a nem kívánatos beállításoknál eligazítana a helyes irányban, meg tud HTML reportot csinálni, amit lehet linkelni. Persze ez meg elég pepecs munka, mert sok SSD-n kell tesztelni, meg SMART értelmezéséhez SSD-adatbázist kell készíteni hozzá, kitesz egy főállást, ha az ember egymaga csinálja. Esetleg valami git-es projektként lehetne feldobni, amit hozzáértők bővítenének.

[ Szerkesztve ]

(#33833) Tutu7030 válasza Frawly (#33832) üzenetére


Tutu7030
veterán

Tényleg, hol is kell megnézi, hogy van e trim? :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33834) Frawly válasza Tutu7030 (#33833) üzenetére


Frawly
veterán

Ez megmondja a meghajtó támogatja-e:
sudo hdparm -I /dev/sda | grep --color TRIM

Nálad lehet nem sda lesz. Elvileg ki kéne jeleznie a discard opció bekapcsoltságát, de nálam nem teszi.

A discard TRIM opció bekapcsoltságát ezzel lehet lekérdezni:
findmnt -O discard
Ha ez nem ír semmit, akkor nincs használatban.

Az fstrim-féle TRIM elérhetőségét így lehet lekérdezni:
sudo systemctl status fstrim.time

Elég vagy a discard TRIM vagy az fstrim. Mehet egyszerre is, csak felesleges. Illetve még az is járható út, hogy nem használ valaki discard TRIM-et, csak fstrimet, de az utóbbit sem ütemezi automatikusan x időközönként (alapból talán hetiben fut le) systemd-ben, hanem néha napján kiadja kézileg ezt a parancsot, ez is megtrimmeli az összes SSD-n, az összes fstrim-képes fájlrendszert:
sudo fstrim --all --verbose

Vagy rövidebb formában:
sudo fstrim -a -v

(#33835) Tutu7030 válasza Frawly (#33834) üzenetére


Tutu7030
veterán

Próbáltam több formában is, de mindegyikre ez volt a válasz.: "HDIO_DRIVE_CMD(identify) failed: Inappropriate ioctl for device"

(nvme ssd)

[ Szerkesztve ]

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33836) Frawly válasza Tutu7030 (#33835) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, ezt el is felejtettem, hogy mivel ATA parancsokkal kommunikál, ezért NVMe-s meghajtókon nem működik a hdparm, és az TRIM parancs is egy ATA parancs, NVMe-n Deallocate parancs van helyette (ami ugyanaz, csak máshogy hívják).

Az nvme-cli csomagot kéne feltenni, és abból ezt futtatni:
nvme get-feature /dev/nvme0 -s 3 -H

Elvileg ki kéne listáznia, de nem tudom tesztelni, mivel nincs NVMe-s SSD-m. A discard paramétert NVMe-n mindenesetre nem ajánlják, az fstim-es megoldásnak viszont rendesen kéne működnie, systemd service-ként ütemezve és kézileg futtatva is.

[ Szerkesztve ]

(#33837) Tutu7030 válasza Frawly (#33836) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nem sudoként kellene futtatni? (mert azt írja, hogy engedély megtagadva).

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33838) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#33835) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre a hibára neked ezt dobja a gép. https://github.com/linux-nvme/nvme-cli Csak tipp, mert nekem sata-s SSD van csak. Ahhoz sem értek. ;]

(#33839) Tutu7030 válasza Tutu7030 (#33837) üzenetére


Tutu7030
veterán

De.

tutu@tutu:~$ sudo nvme get-feature /dev/nvme0 -s 3 -H
feature-id required param
tutu@tutu:~$

(#33838) ubyegon2
Az nvme parancsok csak sudoval működnek nálam.

[ Szerkesztve ]

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33840) ubyegon2 válasza Frawly (#33832) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha megírod hol jelezzem, akkor felveszem a kapcsolatot a PH-val

Megírom és ott jelentkezel TG-nek. :D

Az alapkérdés azt mondanám, ne hívd ki magad ellen a sorsot. Nagyon nem csípték, aki támogatni próbált anno, a kivágásom idején.

Ez nem annak a kérdése, hogy ők kivel jönnek ki.

Pedig DE. Ők a zistenek!
Ha nem tudsz írni anyanyelveden, az nem gond, épp ebből volt az egyik utolsó vitám. Persze, nem lett igazam. Pedig félanalfabéta ne próbáljon írni közösségnek, amíg nem tanulta meg. :(((

Egyszóval aki nem bólogat, hanem visszapofázik időnként, az nem való funkcionáriusnak. Régi idők árnyai lassan halványulnak.

(#33839) Tutu7030

Ha megnézted volna az SSD-s írásomat, láttad volna, sok ellenőrző parancshoz kellett sudo. Épp ma dobták ki kérésemre az összes Linuxos topikból. Elavult, 14.04-re íródott. Ez van. Lesz majd jobb.

****************************************************
● Ha meg akarod állapítani, működik-e a TRIM az SSD-n, akkor azt az alábbi terminal parancs kiadásával ellenőrizheted:

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"
-ez ellenőrzi, hogy a TRIM támogatott-e
-egy tipikus válasz:
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)

-a válasz supported, tehát minden OK! A block limit értékkel nem érdemes foglalkozni, tipustól függ, hogy 1, 4, vagy 8 block

● Ubuntu alapú disztrók általában /etc/cron.weekly-ből hetente lefuttatják az fstrim parancsot, ellenőrizheted ennek a működését is:

sudo run-parts -v /etc/cron.weekly
eredmény, ha benne van
run-parts: executing /etc/cron.weekly/fstrim
további ellenőrző parancsok:

sudo dmesg | grep -i sata | grep 'link up'
-SATA link ellenőrzése, ebből megtudod, hogy SATA1, 2 vagy 3 átvitelt alkalmaz a Linux.

sudo hdparm -Tt /dev/sda
-lemezolvasás ellenőrzése

dmesg | grep -i --color ahci
-AHCI ellenőrzése

sudo smartctl --all /dev/sda
-SMART adatok ellenőrzése

cat /sys/block/sda/queue/scheduler
az eredmény a zárójelben lévő:
noop [deadline] cfq

***********************
Egyéb lehetőségek:

cat /sys/block/sda/queue/discard_max_bytes

Ha eredményként 0-át kapunk, nem működik a TRIM.

lsblk -D

Ahol a DISC-GRAN és DISC-MAX értéke 0, ott nem működik a TRIM.

forrás

példa

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ cat /sys/block/sda/queue/discard_max_bytes
2147450880

ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $
ubyegon@mintcinnamon-18 ~ $ lsblk -D
NAME DISC-ALN DISC-GRAN DISC-MAX DISC-ZERO
sdd 0 0B 0B 0
└─sdd1 0 0B 0B 0
sdb 0 0B 0B 0
├─sdb2 0 0B 0B 0
├─sdb9 0 0B 0B 0
├─sdb7 0 0B 0B 0
├─sdb5 0 0B 0B 0
├─sdb3 0 0B 0B 0
├─sdb1 0 0B 0B 0
├─sdb8 0 0B 0B 0
└─sdb6 0 0B 0B 0
zram3 0 4K 2T 0
zram1 0 4K 2T 0
sdc 0 0B 0B 0
└─sdc1 0 0B 0B 0
sda 0 512B 2G 0
├─sda2 0 512B 2G 0
├─sda5 0 512B 2G 0
├─sda3 0 512B 2G 0
└─sda1 0 512B 2G 0
zram2 0 4K 2T 0
zram0 0 4K 2T 0

[ Szerkesztve ]

(#33841) Tutu7030 válasza ubyegon2 (#33840) üzenetére


Tutu7030
veterán

Értem (illetve annyira nem) :D.

tutu@tutu:~$ sudo fstrim -a -v
/media/tutu/0ce710a9-ce49-4b3f-b0f2-dfda9830da0c: 156,2 GiB (167669342208 bytes) trimmed
/home: 17,5 GiB (18756419584 bytes) trimmed
/: 10 GiB (10716061696 bytes) trimmed
tutu@tutu:~$

Ez most trimelte az sda ssd-t és az nvme ssd /home-ot is.

Köszi az összefoglalót!

sudo run-parts -v /etc/cron.weekly

Nincs benne.

[ Szerkesztve ]

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33842) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#33841) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:) Igazán nincs mit!

Trimmelte a /-t és /home-ot, úgy néz ki. (főleg ha egy darabig nem írt ki semmit, csak állt a terminal)

sudo run-parts -v /etc/cron.weekly Nincs benne.....

Ez csak annyi, hogy nincs a heti lefuttatandók között időzítve az fstrim. Ubuntu alapúakban default benne van (16.04-ig ismertem)

[ Szerkesztve ]

(#33843) Tutu7030 válasza ubyegon2 (#33842) üzenetére


Tutu7030
veterán

Ubi 18.04.01 (MATE 1.20.1)
Ebből úgy látszik, hogy kimaradt. :D

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33844) sztpega válasza Tutu7030 (#33843) üzenetére


sztpega
tag

Benne van a 18,.04-ben is, csak a systemctl indítja.
Így meg tudod nézni:
systemctl status fstrim.timer

(#33845) Tutu7030 válasza sztpega (#33844) üzenetére


Tutu7030
veterán

Akkor ne adjam hozzá a cronhoz?

tutu@tutu:~$ systemctl status fstrim.timer
● fstrim.timer - Discard unused blocks once a week
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/fstrim.timer; enabled; vendor preset: enabled)
Active: active (waiting) since Sat 2018-08-04 09:04:50 CEST; 12h ago
Trigger: Mon 2018-08-06 00:00:00 CEST; 1 day 2h left
Docs: man:fstrim

aug 04 09:04:50 tutu systemd[1]: Started Discard unused blocks once a week.
tutu@tutu:~$

Akkor én sem adom hozzá.

[ Szerkesztve ]

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33846) sztpega válasza Tutu7030 (#33845) üzenetére


sztpega
tag

Az ubuntu (elvileg) hetente egyszer lefuttatja. Én nem adtam hozzá.

(#33847) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#33843) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, azért írtam, hogy 16.04-ig működnek a dolgok úgy, ahogy a blogban van. épp a 28. hsz miatt nem töröltem a blogot. Ott is említik két másik ellenőrző paranccsal együtt.

systemctl list-timers -a

vagy

sudo journalctl -u fstrim.timer

Ennek ellenére az online TRIM-nek (discard) is van létjogosultsága. Szerintem.
Hátránya csak akkor van, ha gyakran dolgozol nagy adatállományokkal. Megint csak szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#33848) Frawly válasza Tutu7030 (#33839) üzenetére


Frawly
veterán

A feature id-jét nem tudom. Előbb nem pontosan írtam, Data Set Management-nek hívják a vonatkozó parancsot, ennek az egyik paramétere a deallocate. Van egy olyan nézet is, hogy ezt a kernel kezeli meg minden NVMe-s SSD tudja, így nem kell foglalkozni vele, még az fstrim-et sem kell futtatni, de szerintem míg ennek alaposabban utána nem nézek (mármint hogy ezt a kernel tényleg automatikusan intézi-e), addig nem árt fstrim-et használni a biztonság kedvéért, rontani semmiképp nem ront, legfeljebb hatástalan a legrosszabb esetben.

Nálad fstrim-re megtrimmelt rajta mindent. A CRON-ba nem kell betenni, mert a CRON az csak a systemd nélküli disztrókban volt fontos, az újak mind systemd-sek, és ott egy fstrim.timer nevű szolgáltatás gondoskodik erről, az előző hozzászólásban írtam, hogy hogyan kell lekérdeni a sudo systemctl status fstrim.timer paranccsal. Ennek ellenére CRON-ba is be lehet tenni, de felesleges, mikor van erre egyszerűbb mód, ha nem lenne engedélyezve, akkor ezzel lehet engedélyezni, ami egy hetente megtrimmeli:
sudo systemctl enable fstrim.timer

Szerk.: most látom, nálad írja is a status-ra, hogy be van kapcsolva az fstrim.timer, és heti egyszer végigfut az fstrim. Ennyi elég, mást nem kell ellenőrizni.

Esetleg a sudo fdisk -l parancsal megnézni, hogy a partíciók kezdőszektorai oszthatók-e maradék nélkül 2048-cal, de elég meglepő lenne, ha nem lennének. Ezt utoljára az XP cseszte csak el, bármilyen attól modernebb OS, közötte a Linux is, ezt már nem rontja el.

[ Szerkesztve ]

(#33849) Tutu7030 válasza Frawly (#33848) üzenetére


Tutu7030
veterán

Köszi mindenkinek, látom, hogy cron nélkül megy már a 18.04-en.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#33850) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#33849) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:D

Épp ma gondolkodtam azon, hogy ma már senkit nem érdekelnek ezek a dolgok, annyira működik minden automatikusan a legújabb disztrókon. Likvidálva lett az SSD-s írás mindenhonnan, erre msot mégiscsak kérdeztél. :D

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.