Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33701) Regirck válasza Regirck (#33694) üzenetére


Regirck
senior tag

Sziasztok
Touchpad vizszintes scrollozasat, hogyan tudom megforditani?

Azaz ha ket ujjam balra huzzom a kep ne balra hanem jobbra menjen.

Elore is koszonom

(#33702) laci06


laci06
senior tag

Sziasztok!

Egy Ubuntu-s kérdéssel fordulnék hozzátok. Egy VPS szerverről lenne szó, amin 16.04-es ubuntu fut jelenleg. Az lenne a kérdésem, hogy arra van lehetőség, hogy egy háttérben futott process esetében lássam, hogy az a process miket nyomtatott ki? Nem tudom, hogy érhető-e a kérdésem, egy python kódról lenne szó, ami terminalba nyomtat időként. Az lenne a kérdésem, hogy ezt van-e lehetőségem valahogy visszanézni?

(#33703) rii válasza cigam (#33699) üzenetére


rii
nagyúr

közben megoldódott

.... de köszönöm!!!!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#33704) cigam válasza Regirck (#33701) üzenetére


cigam
félisten

Az egér beállításainál. Natural scrolling?

rii
És mi lett a megoldás?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33705) Regirck válasza cigam (#33704) üzenetére


Regirck
senior tag

Sziasztok!

Köszönöm a segítséget, végül sikerült mindent megoldanom. :R

Először ezzel a parancsal újra telepítettem a synatics drivert.

sudo apt-get install --reinstall synaptic

majd

synclient HorizScrollDelta=-100
synclient VertScrollDelta=-100

ezzel módosítottam a változok értékét és innentől minden tökéletes.

Sajnos a natural scrool opció mindkettő értékét módosította, így az nem volt járható út.

(#33706) lev258 válasza Regirck (#33705) üzenetére


lev258
veterán

A synaptic egy csomagkezelő. Vannak synaptics szót tartalmazó, touchpad-dal kapcsolatos csomagok, de azoknak hosszabb a nevük (és nem is feltétlenül szükségesek). Szóval az előbbi újratelepítésével semmit sem csináltál.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33707) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Hello,

Ubuntu server alatt, hogy tudok egy megosztott (Torrent )mappában lévő mappára (Unfin) jogot állítani, úgy, hogy öröklödjön az ebben lévő minden file ra és mappára , amit win alol másolok bele.

Ubuntu server 18.04 LTS van telepítve, parancsorral, nincs gui.
Torrentező gépnek használom.
Egy transmission van rajta.

Ha továbbgondolom, akkor az a célom, hogy ezt a bizonyos torrent mappát, ez van megosztva, ne mindenki, hanem csak én, vagy csak egy adott gépről lehessen elérni.
Tehát pl. a TV mellett lévő media lejátszóról ne !

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33708) sonar válasza Core2duo6600 (#33707) üzenetére


sonar
addikt

Hmm igy elsőre ACL-lel biztosan megoldható a dolog.
De agyalós, mert ha csak te férsz hozzá akkor ugye a transmission se fér hozzá
Esetleg a te useredet hozzáadod a transmission groupjához és figyelsz rá, hogy 770 -val jöjjenek létre a fileok, könyvtárkat (az utolsó 0 fontos mert ugye az az others)

És akkor vmi ilyesmi megosztást tudnék elképzelni:

[torrent]
comment = torrent
path = /media/torrent
browsable = yes
directory mask = 0770
create mask = 0760
read only = No
force create mode = 0660
force directory mode = 0770
use sendfile = Yes
hide special files = Yes
hide unreadable = Yes
browseable = No

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#33709) Core2duo6600 válasza sonar (#33708) üzenetére


Core2duo6600
veterán

ACL az mi ?
Igen, agyalos

Hol lehet, hogyan lehet megnézni, hogy jelenleg milyen csoportokban vagy az adott mappának milyen csoportjai ill. hozzáférései vannak.

Igen, a Transmission-nak természetesen el kell érnie.

Most éppen az volt a gond, amikor beletettem egy mappát az Unfin be, akkor ellenörzés után nem törölte ki onnan, nem volt joga rá, csak parancsorból tudtam kitörölni.

Jelenleg a windows alól minden hitelesítés nélkül elérem, és így a média lejátszó is.
Na ezen kellene változtatni.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33710) sonar válasza Core2duo6600 (#33709) üzenetére


sonar
addikt

ACL - access control list
kinek milyen jogosultságai vannak: ls -lh /media/torrent
mondjuk tudna segiteni a dolgon ha elmondanád, hogy mivel éred el most a gépet. (file megosztás?)
Vagy mi alapján telepítetted (van elég gázul kidolgozott telepítő leírás a neten...)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#33711) Core2duo6600 válasza sonar (#33710) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Hát, több helyről szedtem össze, de alapjában véve
Ez : [link]
Én innen csak a torrentezéshez szükséges dolgokat tettem fel.
Gui-t nem tettem fel, nem birja a kis atom gép
Most a Windows-ról samban keresztül érem el, ott nagyjából ezt követtem : [link]

Ha elakadtam akkor meg google ztem.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33712) sonar válasza Core2duo6600 (#33711) üzenetére


sonar
addikt

Akkor én a samba megosztást variálnám meg. Talán az lenne a legegyszerűbb (ha fix ip-s az otthoni rendszered)
Elvileg létezik hosts restriction amit ha a share konfig részbe irhatsz
pl.:

# 1 IP
hosts allow = 192.168.1.11
# több IP
hosts allow = 192.168.1.11, 192.168.1.22
# subnet (192.168.1.1 - 192.168.1.254)
hosts allow = 192.168.1.11 / 255.255.255.0

De próbáld ki, erre nem tenném rá a bal h3rémet.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#33713) Core2duo6600 válasza sonar (#33712) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Köszi, ki fogom próbálni.
Dinamikusak az ip ék, de majdnem mindig ugyanazt adja az RB.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#33715) petya220 válasza #20749568 (#33714) üzenetére


petya220
senior tag

Moto G6 nem kap esetleg egy saját mélyvizet? :U

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#33717) cigam válasza #20749568 (#33714) üzenetére


cigam
félisten

Remek, remek, de azt is beírnád, hogy melyik része frissült?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33718) Ducati916


Ducati916
csendes tag

Sziasztok.

Azt szeretném kérdezni ,hogyan lehetne windows10 mellé feltenni az Ubuntu-t?
Jelenleg nekem nem érzékeli.Ki kapcsoltam az uefi módot is.De így se találta meg.
Van ilyen esetről valami guide vagy bármilyen cikk?

(#33719) lev258 válasza Ducati916 (#33718) üzenetére


lev258
veterán

Nehogy átállítsd a módot arról, ahogy a Windows települt. Mert azzal csak tönkre vágod telepítésnél. Ha nem érzékeli automatikusan, az lehet annak a jele, hogy a Windows elbarmolta a partíciós táblát. Sajnos egyáltalán nem ritka.
Live módban nézd meg a sudo fdisk -l, illetve sudo parted -l parancsok eredményét. Ebből kiderül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33720) ubyegon2 válasza Ducati916 (#33718) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Jelenleg nekem nem érzékeli.

Megoszthatnád a hozzáértő népekkel, hogy min és mit nem érzékel. :Y (milyen hardver és milyen eszközről telepítenél)

Ha ez megvan, akkor amúgy annak sincs akadálya, hogy UEFI-ben telepítsd a WinX mellé az Ubuntut, az Összefoglalóban vannak leírások erről.

(már érkeztek hozzáértők szerencsédre.....akkor ezt azért itt hagyom OFF-ban)

[ Szerkesztve ]

(#33721) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Ket kerdesem lenne:

Az elso:

5400rpm laptop HDD-re telepitett LVM+LUKS felallasu, ext4-es, friss Ubuntu 18.04-nel ez a boot ido jonak szamit?

:~$ systemd-analyze
Startup finished in 13.393s (firmware) + 3.920s (loader) + 18.595s (kernel) + 32.861s (userspace) = 1min 8.771s
graphical.target reached after 30.717s in userspace

A masodik:

nvidia Geforce GTX960-at hasznalok az asztali gepemben.
Erre van 2 db monitor kotve DVI-on, illetve 1 darab HDMI-n.

Az Ubuntu altal szallitott 390.48-as zart drivert hasznalom hozza es a kovetkezo gondjaim vannak:

- A zart driver hasznalataval erezhetoen lassabb a boot (SSD-t hasznalok, Samsung 850 EVO, 250 GB).
- Beallitom GNOME alatt a kepernyok sorrendjet. Elinditom terminalbol az nvidias beallitofeluletet (sudo nvidia-settings), beallitom a kepernyok elrendezeset, hogy passzoljon, beallitom a fenyerot, a full composition pipeline-t, elmentetem vele, az xorg.conf-ba (de minek...), utana az .nvidia-settings-rc-be is mentek, am a kovetkezo bootnal nem lepnek eletbe automatan a beallitasok, kezzel kell inditanom az nvidia-settings-et hozza.

Ez marha idegesito. Sot, vannak programok/oldalak (YouTube/FB videok, Nautilusnal pl. fajlmasolas) ami az nvidia-settings beallitasait felulbiraljak. Ez mondjuk igen szemkiegeto tud lenni, amikor -0.52-rol felugrik 1.00-ra a brightness.

Mit tudnek ez ellen tenni?

Koszi!

Udv. core2

(#33722) #40553216 válasza Neil Watts (#33721) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem ennél lassabban állt fel a 16.04, core i5 2520M+4 GB RAM-mal, LVM-LUKS nélkül.

(#33723) King Unique válasza Ducati916 (#33718) üzenetére


King Unique
titán

Az mondjuk lemaradt, hogy pl. a 10-es jelenleg legacy BIOS (CSM), avagy UEFI bootolási mód szerint van-e telepítve. A Linuxot is nyilván annak megfelelően kellene, pláne ha ugyanarra a lemezre kerül az is. Az pedig megint nem világos, hogy minek kapcsoltad ki az UEFI-t, lehet nyilván az Ubuntut aszerint is telepíteni... Max. esetleg a bekapcsolt Secure Boot okozhat gondot egyes hardvereknél, de az Ubuntu ilyen téren általában támogatott és normál esetben annak sem kellene. Aztán ez a "nem érzékeli" pedig végképp nem világos, hogy pontosan mire is vonatkozik... Ha magát a fizikai lemezt, akkor volt akinél az okozott gondot, hogy Windows alatt dinamikus volt a lemez és azt nem kezelte megfelelően a Linux. De arra is volt már példa, hogy valakinél a Windows 10 a RAID módba állított SATA vezérlő szerint lett telepítve és az a Linuxnál gondot okozott, egyáltalán nem jelenítette meg a telepítője a helyi meghajtót. Ott a BIOS-ban végül AHCI módba kellett állítani a SATA vezérlőt és akkor már OK volt a telepítés. Viszont ez esetben a másik rendszernél szükség volt az alábbi leírásban foglaltakra. A partíciós táblát pedig amúgy nem nagyon szokta csak úgy "elbarmolni" a Windows. Viszont olyat már tapasztaltam SSD-n, hogy az automatikus telepítést választva elcseszte az Ubuntu a partícióeltolást és utána a Linux Mint telepítője problémázott, nem volt hajlandó az újonnan létrehozott partícióra települni... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#33724) Neil Watts válasza #40553216 (#33722) üzenetére


Neil Watts
veterán

Ez i5-6300U+8G RAM.

Udv. core2

(#33725) NyxNyxNyx


NyxNyxNyx
addikt

Sziasztok,

1 hónapja használok Ubuntut és azt szeretném megoldani, hogy ha lenyomom egyszerre a shift-et és az alt-ot (feltéve, hogy ez kombináció nem csinál alapból valami olyat ami bezavar), akkor azt úgy fogja fel a gép, mintha az End-et nyomtam volna meg, vagy a jobbra nyilat(, ezt még majd próbálgatom melyik a kényelmesebb).

Sok időt spórolna meg nekem, hogy nem kell áthelyezni a kezemet 10 másodpercenként, hogy elérjem a kívánt gombokat, ráadásul az End gombom Fn-hez van kötve.

Néztem az xdotools-t de nem igazán értem mit kéne beírnom a terminálba ehhez. Tudnátok segíteni?

Az összefoglalóért meg köszi, átrágom majd ha lesz rá időm.

[ Szerkesztve ]

"I've tried the same thing 8 times and I'm all out of ideas..."

(#33726) NyxNyxNyx válasza NyxNyxNyx (#33725) üzenetére


NyxNyxNyx
addikt

Ezt csináltam, ami nem működött.

[ Szerkesztve ]

"I've tried the same thing 8 times and I'm all out of ideas..."

(#33727) NyxNyxNyx válasza NyxNyxNyx (#33725) üzenetére


NyxNyxNyx
addikt

Végül ennek a videónak a segítségével megoldottam, hogy az "é" legyen a balra nyíl és az "á" a jobbranyíl.

xmodmap gomb csere

"I've tried the same thing 8 times and I'm all out of ideas..."

(#33728) Ducati916 válasza lev258 (#33719) üzenetére


Ducati916
csendes tag

Csak azért állítottam át,mivel forumokon ezt olvastam ,hogy ezért nem látja a windowst.Ezek jöttek ki a parancsokra.De eléggé naív vagyok ebbe a témában még.

(#33729) Ducati916 válasza ubyegon2 (#33720) üzenetére


Ducati916
csendes tag

Szia!

Én arra értettem a windowst érzékeli e telepítéskor.Akkor nem tudtam másképpen megfogalmazni :S.

Lenovo g500 laptopról lenne szó.Intel pentium 2020m procival. 2.4 ghz órajel.8 giga ddr3 memória.

Átnézem akkor tüzetesebben az összefoglalót köszi^^.

(#33730) lev258 válasza Ducati916 (#33728) üzenetére


lev258
veterán

Bárhol is írták, ne hidd el ezt.
Látszólag rendben van a partíciós tábla, de furcsa, hogy 2 recovery partíció is van, illetve úgy látom, nincs is szabad helyed a lemezen egy Ubuntunak. Vagy hogy tervezted a dolgot?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33731) Ducati916 válasza King Unique (#33723) üzenetére


Ducati916
csendes tag

Ezt már sajnos nem tudom milyen módba lett telepítve a windows 10.
Sata vezérlő ACHI módba van alapból,megnéztem.

(#33732) Ducati916 válasza lev258 (#33730) üzenetére


Ducati916
csendes tag

Oks.

2 recovery particíót nem tudom ,hogy jött össze nekem.
Van még bőven hely 630 gb.

(#33733) lev258 válasza Ducati916 (#33732) üzenetére


lev258
veterán

Nincs. Még nem csináltál külön partíciót. Szinte minden a Windows partíciójáé.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33734) King Unique válasza Ducati916 (#33731) üzenetére


King Unique
titán

A screenshotokon látszik, hogy GPT particionálási stílus szerinti a lemez és van EFI-rendszerpartíció (ESP), vagyis egyértelműen UEFI-s telepítésről van szó. Tehát az Ubuntut is ennek megfelelően kellene bootolni pl. egy pendrive-ról és telepíteni a fizikai meghajtóra stb. De ez a "nem érzékeli" dolog még mindig teljesen világos, kifejthetnéd bővebben... Viszont a screenshotokon egyértelműen látszik, hogy a Live rendszer kilistázza a meghajtó tartalmát és "érzékeli" rajta a már telepített Windowst. Akkor pedig normál esetben a telepítőnek is kellene. Ha ez a helyzet, akkor viszont eleve ellentmondásos a korábbi állításod...

Egyébként még ott van az itteni téma-összefoglalóban két leírás a telepítéshez, azok alapján bőven meg lehet csinálni. A második készült kifejezetten UEFI-s telepítéshez a Linux Mint alapján (Ubuntu is kb. ugyanaz), de az elsőt is érdemes lecsekkolni, amiben le van írva néhány általános dolog. Például az, hogy hogyan kell a Linux számára Windows alól leválasztani a nem lefoglalt lemezterületet stb.

Képregény - Windows mellé Ubuntu
Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

[ Szerkesztve ]

(#33735) zeix


zeix
senior tag

Sziasztok!

Szeretném a jelenlegi 32bit-es Ubuntu 16.04-et lecserélni egy 64 bit-es Ubuntura (16.04).
A probléma az, hogy dual boot-os jelenleg a rendszer.
win7+ubuntu.

Hogyan tudom felrakni a 64 bites Ubuntu-t, hogy a 32 bites Ubuntu törölve legyen és a win7 pedig megmaradjon?

Köszönöm!

(#33736) ubyegon2 válasza zeix (#33735) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Gyakorlatilag az imént is linkelt Képregény - Windows mellé Ubuntu Linuxos része alapján megcsinálhatod, a képek alapján egyszerű lesz, ha valami nem tiszta kérdezz rá.
Az a lényeg, hogy a telepítés particionáló részénél a mostani Ubuntu particióját jelöld ki és a formázást is pipáld be.

[ Szerkesztve ]

(#33737) zeix válasza ubyegon2 (#33736) üzenetére


zeix
senior tag

:R

(#33738) Sonja


Sonja
veterán

Megjelent a 18.04.1!

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#33739) kali válasza Sonja (#33738) üzenetére


kali
legenda

Délelőtt jelzett és frissült: Link

(#33740) leslieke válasza Sonja (#33738) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Köszi az infót! :C

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#33741) #40553216


#40553216
törölt tag

Tudom, dilettáns kérdés, főleg olyantól, aki 11 éve :DDD használ Linuxot, de nekem vajh’ miért nem adja fel a frissítés lehetőségét? Természetesen LTS-re van állítva a frissítési értesítés és a fő kiszolgálóra.

(#33742) lev258 válasza #40553216 (#33741) üzenetére


lev258
veterán

16.04?
Akkor hamarosan megjelenik az LTS frissítés lehetősége.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33743) #40553216 válasza lev258 (#33742) üzenetére


#40553216
törölt tag

Eddig nem úgy volt, hogy az .1-es verziók megjelenésével jön fel automatikusan? Mert ha „update-manager -d”-vel indítom a frissítést, akkor feladja a lehetőséget.

(#33744) taki01


taki01
őstag

Sziasztok, valaki tud segíteni mért nem tudom felcsatolni ezt a partíciót? Windows alatt ki van kapcsolva a gyors indítás.

(#33745) cigam válasza cigam (#33665) üzenetére


cigam
félisten

1 hónapja bejelentettem hibára a telepítő média grub-jának CASP-lock-al kapcsolatos hibáját. Értem én, hogy csak szépséghiba, de attól még hiba. Annyit sem mondtak rá, hogy bakfity(confirmed). Miért reagálnak ilyen lassan?

taki01
Mert dinamikus lemez?!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#33746) King Unique válasza taki01 (#33744) üzenetére


King Unique
titán

Az LDM rendszerint a Windows alatt létrehozott dinamikus lemezt jelöli, aminek kezelése problémás lehet Linux alatt... De elvileg az ldmtool kell hozzá az ArchWiki szerint, azzal megoldható, ha az Ubuntu natúrban nem tud vele mit kezdeni. Mondjuk anno nálam a Mint fel tudta csatolni, de komolyabban piszkálni már nem érdemes vele... Amiket próbáltam módosítani a lemezen, az utána Windowsban meg sem jelent és olyan volt mintha, mintha nem csináltam volna semmit...

[ Szerkesztve ]

(#33747) taki01 válasza King Unique (#33746) üzenetére


taki01
őstag

Köszi Windows alatt egy partíciókezelő programmal átkonvertáltam basic-re és ezután már feltudtam csatolni.

(#33748) King Unique válasza taki01 (#33747) üzenetére


King Unique
titán

Ha nem célirányosan lett beállítva dinamikusként, akkor igen, célszerűbb átkonvertálni alaplemezre és úgy már a Linux is inkább fogja kezelni. Windowsnál külső particionáló programok pedig meg tudják oldani az ilyet nem destruktív módon, vagyis adatvesztés nélkül is.

(#33749) Frawly válasza taki01 (#33747) üzenetére


Frawly
veterán

Jól tetted. Ezt az egyet szoktam javasolni kezdőknek, hogy ha nem tudják Windows alatt, hogy mi az a partíció, meg nem tudnak particionálni, inkább bízzák egy hozzáértőre!!! Ellenkező esetben ilyen dinamikus kötetet szoktak a lemezre felgányolni saját kútfőből, amiből később csak a gond van, nem csak a Linuxnál (hanem pl. később Windows reinstallnál, upgrade-nél is oltári szívás lehet belőle). Mindenképpen rendes partíciót kell helyette használni, a basic NTFS megfelelő.

Most pár hónapja is volt egy elég szerencsétlen eset, valaki vett SSD-t rendszerlemeznek. Megjött a rendelése, de mielőtt feltelepítette rá a Windowst, betette csak úgy adattárként működő Windows alá. Ott gondolom kérdezett tőle valamit a rendszer, szépen elkezdte a Next-Next-Finish-Don't Care-F*ck Off gombokat zongorázni vakon, hogy másszon ki az arcából a sallang, és ne kérdezzen a rendszer tőle hülyeségeket. Ennek meg is lett a jutalma, mert a Windows valami hitelesített tárolót hozott létre az SSD-n. Csak ezt a user nem tudta, nekiállt Windowst telepíteni rá, de az összes létező Windows telepítője behányta azt a rejtélyes hibaüzenetet, hogy a Windows nem telepíthető a meghajtóra, mindegy milyen partíciós táblával hogyan particionálta. Nagyon nehezen, sok vergődésre és utánaolvasásra lett meg mi a gond, már majdnem visszavitte az SSD-t gariztatni.

(#33750) Cyrin


Cyrin
addikt

na végre volt időm feltenni manjaro helyett a 18.04.1-es Ubuntu-t.

egy kicsit ellegeltem a külső monitor (46"-os tv) beállításával, hogy tükrözve menjen minden a bejelentkezéstől kezdve. de sikerült.
programok telepítése simán gördülékenyen ment, kedvenc mindent megszívató draftsight progim is felment, igaz csak gdebivel, amit külön kellett telepíteni.

ami durvább szívás a canon 5350-es multi nyomtatóm volt, a 17.3-as mint még jól kezeli, simple scan is látja, a 18.3-as már csak a canon terminálos ezeréves programjával a scangearmp-vel tudja, ez meg semmit sehogy, se nyomtatás, se scan.
persze nem az ubuntu hibája, canon lassan 8 éves driverét kéne rávenni hogy működjön új rendszerrel. valami dán forum leírás segített...soha többet canon. samsung multina is a scan része nem megy 19-es mint alatt, ami eddig 18-as alatt működött. hp-t kell venni. :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.