Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28451) lev258 válasza gyulank (#28449) üzenetére


lev258
veterán

Mármint a géped által lejátszott hangot akarod felvenni, vagy a vonalkimenetre dugod a mikrofont/lejátszót/...?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28452) floatr válasza Orionhilles (#28442) üzenetére


floatr
veterán

Nem tudom, mi ez az egész a bubi alatt, de nekem is meggyógyult 3-4 nap után "magától"

(#28447) lev258 nem lehet h valami elcseszte neki a /etc/resolv.conf tartalmát?

[ Szerkesztve ]

(#28453) gyulank válasza lev258 (#28451) üzenetére


gyulank
addikt

1..

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#28454) lev258 válasza floatr (#28452) üzenetére


lev258
veterán

Igen, nekem is eszembe jutott. Csak még kevés az információ.
Lehet nálad valamelyik frissítés rendbe hozta.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28455) lev258 válasza gyulank (#28453) üzenetére


lev258
veterán

Az még a legegyszerűbb dolog. Az Audacity-ről hallottál már? Nagyon ügyes program, erre is ideális.
[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28456) sz.balazs.95 válasza lev258 (#28450) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

végül igazad lett, magától megoldódott. :R
Egyébként igen, egy WiFi hálózat van itthon, és értelemszerűen minden eszköz arra csatlakozik.

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#28457) gyulank válasza lev258 (#28455) üzenetére


gyulank
addikt

Azzal, hogy kel l vonalkimenetről felvenni?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#28458) lev258 válasza gyulank (#28457) üzenetére


lev258
veterán

Link az előző hozzászólásban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28459) donatel válasza donatel (#28439) üzenetére


donatel
tag

Erre valaki? Egyébként Ubuntu 16.04.1 mind a server mind a desktop.

(#28460) lev258 válasza donatel (#28459) üzenetére


lev258
veterán

Én először is megnézném a rendszerben, milyen felhasználók vannak. A bejelentkezési képernyőn meg lehet más néven is bejelentkezni, oda kell kattintani vagy a felhasználóra, vagy fölé, vagy a kis ikonra. Már nem tudom, de lehet váltani vagy manuálisan beírni felhasználónevet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28461) BoB


BoB
veterán

17.04-től hivatalos Ubi disztró az Ubuntu Budgie. [link]

Ha valaki nem ismeri, a budgie a Solus OS asztali környezete.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#28462) cigam válasza BoB (#28461) üzenetére


cigam
félisten

És ez miért jó?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#28463) sz.balazs.95 válasza cigam (#28462) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Választási lehetőség, ha valakinek bejönne a Budgie.
Emellett pedig eddig amennyire én tudom, Debian(alapú) rendszerekhez eddig nem volt hivatalos Budgie.

Én örülök neki, hogy a legtöbb DE-vel elérhető az Ubuntu, így lehet szabadon választani ;)

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#28464) growler válasza BoB (#28461) üzenetére


growler
őstag

Délelőtt kipróbáltam - nem vagyok tőle elragadtatva ! :(
Mikor csatlakozni akartam a WiFi-hez, nem jött be a jelszóbekérő ablak.
a Hálózatkezelőben, a "Kapcsolódás rejtett hálózathoz"-nál tudtam csak megadni a jelszót.
Így már csatlakozott.

(#28465) gyulank válasza lev258 (#28458) üzenetére


gyulank
addikt

De én azt nem tudom, amit kérdeztem. Azért kérdeztem.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#28466) BoB válasza cigam (#28462) üzenetére


BoB
veterán

A többi változat miért jó? Ez egy hír. Pont.

growler: valószínű azért ilyen alapvető hibák nem lesznek majd jövőre, most még egyelőre nem támogatott.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#28467) donatel


donatel
tag

Ubuntu Desktopra telepítek LDAP kliens egy leírás alapján. Meg tudná valaki mondani hogy mire jó getent parancs és a getent passwd parancs kiadása ill. mit eredményez?

(#28468) God Vazzeg válasza donatel (#28467) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ezt találtam: [link]

(#28469) cigam válasza BoB (#28466) üzenetére


cigam
félisten

Eddig létezett n számú ablakkezelő a minimáltól a full csicsáig. Most már n+1 van. Minek?

----

Telepítettem volna a vice commodore emlulátort, de ubuntu one fiókhoz köti a telepítést. Ezen jól meglepődtem, mert úgy rémlett, hogy az megszűnt. Csináltam egy fiókot, de nem fogadja el a bejelentkező paramétereimet:
Helytelen e-mail vagy jelszó

Pedig ugyanezzel az user/pass párossal beenged a WEB-es felület.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#28470) lev258 válasza cigam (#28469) üzenetére


lev258
veterán

Az Ubuntu One valóban megszűnt.
Nemrég a magyar Ubuntu fórumon volt valaki, akinek a Szoftverközpont a telepítéshez Ubuntu One fiókot kért. Hogy hogyan jutott oda, fogalmunk sincs. Állítólag volt olyan funkció, hogy az Ubuntu One-on keresztül szinkronizálni lehet különböző gépek csomagjait, telepített programjait (vagyis kombinálni a Szoftverközponttal). De ezt külön engedélyezni kellett valahol. Szóval rejtély.
Terminálból vagy Synaptic-ból viszont tudnod kell telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28471) ODGx


ODGx
tag

Sziasztok,

Kezdő vagyok a témában,
Ubuntu Server 16.04.1 LTS -ben, hogyan tudom a default portokat állítani?
(ssh, apache, ssl, ftp, http,..)
Köszönöm előre is a segítséget.

Nem a lényeg a szándék hanem a fontos

(#28472) lev258 válasza ODGx (#28471) üzenetére


lev258
veterán

Kiindulásnak: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28473) Dhampir válasza lev258 (#28470) üzenetére


Dhampir
félisten

Lehet, hogy hülyeség, ám ha jól tudom a legutóbbi sikeres adatfeltörésnek köszönhetően ismét (?) kétmillió felhasználó adata került ki az Ubuntu Single Sign On bejelentkezési rendszer titkosított adatbázisából. Lehetséges, hogy ehhez kapcsolható?

(#28474) lev258 válasza Dhampir (#28473) üzenetére


lev258
veterán

Nem ismerős a hír, de ettől még nem fog meghülyülni valakinek a Szoftverközpontja. Az a rejtély, hogy minden előzmény nélkül ilyet kér telepítéshez.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28475) ODGx válasza lev258 (#28472) üzenetére


ODGx
tag

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Nem a lényeg a szándék hanem a fontos

(#28476) cigam válasza lev258 (#28470) üzenetére


cigam
félisten

S valóban itt szépen le van írva, és már megy is :)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#28477) laszlohu válasza brickm (#27950) üzenetére


laszlohu
addikt

Ha javasolhatok egy customizálást a dátumnál felül,
nálam a hét napjai nem rövidítve, hanem hosszan vannak :

h. : helyett hétfő
k. : helyett kedd
stb.

a neten van rá okosság

(#28478) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Triviális kérdésem lenne...

Mégpedig, hogy a sima Ubuntu 14.04 (x64)-es rendszeren hogyan lehet a különböző programokat külön hangszóróra küldeni? Tehát pl a Yt az alaplapra kötött erősítőn, a Discord a fülesen és a többi pedig az USB-s hangszórón szóljon.

Lehetséges ez? Mert úgy tudom a pulse, amit az Ubi használ nem támogat ilyen keverőt, de az alsa valahogyan igen... :U

Köszi!

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#28479) lev258 válasza Mr Dini (#28478) üzenetére


lev258
veterán

Maga a Pulse magasabb szintű vezérlő az ALSA-hoz.
[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28480) Mr Dini válasza lev258 (#28479) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Szuper, köszönöm! Ez a pavucontrol kellett nekem! :)

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#28481) #63761920


#63761920
törölt tag

Sziasztok!
Melyiket ajánljátok? Ubuntu 16.04.1 LTS vs Ubuntu 16.10
Most 16.04.1 LTS fut, érdemes váltani?

(#28482) kispx válasza #63761920 (#28481) üzenetére


kispx
addikt

Az LTS stabilabb, szóval nem.

(#28483) #63761920 válasza kispx (#28482) üzenetére


#63761920
törölt tag

Köszönöm válaszod!

(#28484) lionhearted válasza kispx (#28482) üzenetére


lionhearted
őstag

Ez a téma engem egy kicsit most megfogott. Ez vajon még megállja a helyét?
Ismert tényként kezelik még mindig, hogy az LTS a Debian Testingjén alapul, ami már nem igaz (4 éve).

Fejlesztésre nincs több idő, ha azt vesszük a 7-es default Unityn már elég régóta nincs új fícsör (várjuk a nyolcast : ) )... cserébe fagyasztottak a csomagok, így többnyire már csak ismert bugokkal kell találkozni az évek alatt, nem mindig újjal. (pl 14.04 LTS ubuntu-n minden első SUDO után egy hibaüzenet, ami a SAMBA-ban volt benne... senki nem javította a repoban.)

De valamiért közben az Ubuntu is az LTS-t kezdte el nyomatni... meg sok ráépülő is inkább LTS-ről LTS-re vált. Lehet számomra nem ütközik ki a hatalmas előny, vagy nem tartok valamit annyira fontosnak (értékesnek), hogy emiatt komolyabban számoljak vele... nem tudom.

Csak elgondolkoztam, köszönöm, ha elolvastad.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#28485) #40553216 válasza lionhearted (#28484) üzenetére


#40553216
törölt tag

„De valamiért közben az Ubuntu is az LTS-t kezdte el nyomatni”
Ezt egész pontosan tíz és fél éve teszik. ;)

(#28486) kispx válasza lionhearted (#28484) üzenetére


kispx
addikt

Az LTS-ben az a "különleges", hogy hosszú életciklusú így a legtöbb hiba kijavítása után még hosszú ideig lehet használni a gépet. Nincs nekem annyi időm, hogy fél évente random hibákkal szórakozzak. Jó nekem az LTS is. Kipróbáltam a 16.10-et is (csak live-ban). A legelső dolog ami szembetűnt, hogy nem tudtam a wifire csatlakozni. Ilyen szerintem egy otthoni rendszerben is megengedhetetlen. 2-3 hónap alatt egész pofásan rendbe szokták hozni a köztes kiadásokat is. Csak akkor már alig maradt valami az amúgy sem hosszú életciklusából.

[ Szerkesztve ]

(#28487) #40553216 válasza kispx (#28486) üzenetére


#40553216
törölt tag

Saját tapasztalat: a 14.10-ről mentem vissza 14.04-re (onnan meg egyből a 16.04, a jövőben meg így tovább), mert az addig hibátlanul csatlakozó külső meghajtót csak root joggal engedte csatolni, és sehogy sem tudtam megoldani. De addig a 7.04-től félévente frissítettem, ráadásul úgy, hogy menet közben csak kétszer telepítettem újra, egyszer valami elbaltázása miatt 2008 körül, egyszer meg az ext3>ext4 váltás miatt. Alig volt hibám.

(#28488) leslieke válasza #63761920 (#28481) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nem.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#28489) Alexandra


Alexandra
csendes újonc

Sziasztok, ugy iranyitottak ebbe a topikba, halozatos kerdesem lenne egy dual nic-es mint ubuntu kapcsan.
Ha esetleg raer valaki azt elore is koszonom

ez igy mar eleg szalonkepes? Legalabb a db piszkalnad meg hogy ne kelljen masik emailt regisztralni hogy lehessen modositani

(#28490) lev258 válasza Alexandra (#28489) üzenetére


lev258
veterán

Talán nézd át az Összefoglalót kezdetnek és az alapján tegyél fel kérdést.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28491) Syl válasza Alexandra (#28489) üzenetére


Syl
nagyúr

"dual nic-es mint ubuntu" - ez mi lenne?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#28492) Alexandra válasza lev258 (#28490) üzenetére


Alexandra
csendes újonc

igen koszonom elolvastam az osszefoglalot, amit szeretnek elerni, hogy a dual nic es gepen az eth0 jon net, es azt szeretnem elerni hogy az eth1 is menjen a net amire egy tp-1043nd router megy es arra csatlakozik 3 cliens cat5 on es ez a router szorja a wifit.

Ami eddig mukodik - optikan jon egy huawei HG8245H (iptv telefon net) ebben egy aktiv lan port van a tobbi iptv, innen megyek az ubi mint serverbe eth0 192.168.x.x, van net minden ok,a serveren nincs ppoe auth, azt a huawei vegzi, az eth1 log a tplink router 172.16.x.x szepen szorja wifit dhcp wifire oszt ip .t ha lanon kapcsolodok nincs ip cim es raadasul a nic ek neve sem eth hanem teljesen mas enS05p , egyenlore ez nem gond viszont itt akadtam el hogy hogyan lesz az eth1 nek net. :)

Amit eddig csinaltam a serveren - echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward ahogy olvastam ezzel az ip forward engedelyezesre kerult es elvileg ok kellene legyen , esetleg van meg masis amit konfigolni kell?

ez igy mar eleg szalonkepes? Legalabb a db piszkalnad meg hogy ne kelljen masik emailt regisztralni hogy lehessen modositani

(#28493) lev258 válasza Alexandra (#28492) üzenetére


lev258
veterán

"ubi mint serverbe"
Az meg mi?
Ubuntu, Linux Mint vagy egyéb?
Megpróbálnád összefoglalni a topológiádat? Mert kicsit sok az extra információ, nehéz kihámozni a lényeget.
Szeretnéd az egyik eth-en bejövő netet tovább osztani a másik eth-tel?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28494) Alexandra válasza lev258 (#28493) üzenetére


Alexandra
csendes újonc

linuxmint a server igen, a topologia pedig --internet----->huawei hg8245h -----> eth0--server -- eth1 ---->tplink 1043nd, a project az hogy a masik nic en is menjen a net.

ez igy mar eleg szalonkepes? Legalabb a db piszkalnad meg hogy ne kelljen masik emailt regisztralni hogy lehessen modositani

(#28495) lev258 válasza Alexandra (#28494) üzenetére


lev258
veterán

Kiindulásnak: [link]
Gondolom Mint-en van grafikus felületed is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#28496) babose


babose
csendes tag

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni!
Van egy 16.04-es Ubuntum, amire egy Hp nyomtató van kötve. Ubuntu alatt megy a nyomtatás, de szeretném megosztani a nyomtatót sambával. A cliensgépen látom is a nyomtatót, nyomtatást elküldve megjelenik az ubuntun a nyomtatási sorban, de nyomtatni nem nyomtatja ki. Hiba nincs, egyszerűen készre teszi a nyomtatási sorban.
Találkoztatok már ilyennel?
Merre induljak a hibakereséssel?

üdv.:
babose

(#28497) Alexandra válasza babose (#28496) üzenetére


Alexandra
csendes újonc

en nem talalkoztam ilyennel, de nezz ra a naplozasra /var/log/cups ott biztos lesz vmi informacio a tovabblepeshez

ez igy mar eleg szalonkepes? Legalabb a db piszkalnad meg hogy ne kelljen masik emailt regisztralni hogy lehessen modositani

(#28498) Alexandra válasza lev258 (#28495) üzenetére


Alexandra
csendes újonc

koszi a linket, igen van gui. most eppen azon gondolkodom, hogy lehet statikus ip-t kell adnom az eth1 re, vagy dhcp telepiteni es beallitani hogy az eth1 re osszon ip-t a 172.16.x.x halobol, nem vilagos meg hogy ez hogy mukodne.

ez igy mar eleg szalonkepes? Legalabb a db piszkalnad meg hogy ne kelljen masik emailt regisztralni hogy lehessen modositani

(#28499) lionhearted válasza kispx (#28486) üzenetére


lionhearted
őstag

Azt én értem, hogy az LTS-ben az az érdekes, hogy LTS, de azt nem vettem észre, hogy a hibákat valóban hónapokig javítva jutnánk el a végső "stabil" kiadásig... régebben talán volt, hogy hetek kellettek, most már ~3 napon belül minden idegesítő hiba el szokott tűnni (nálam). Cserébe volt olyan is, amit egész életciklus alatt soha (lásd Samba eset), de a következő normál verzió már egy újabb verziót tartalmazott, ami nem volt hibás.
Szerintem irreális elvárás, hogy minden eszköz meghajtója bent legyen a live rendszerben. Meg nem is cél, hogy tele legyen a gép mindenféle nem használt meghajtóval.

@tomtyi: 10 éve? 14.04 óta teszik azt, hogy a letöltő oldalukon az LTS előrébb van, mint az aktuális normál. Most meg ugye a 32bites verziót dugják el.
Egyébként nekem is volt egy LTS-LTS kitérőm, de akkoriban nem ezt a gépet használtam (a másikat pedig frissítettem rendszeresen).
Ja és majdnem egykorú az Ubuntu használatunk. :D

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#28500) #40553216 válasza lionhearted (#28499) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ez lehet, de a fő hangsúly az LTS-en volt, már csak azért is, mert a vállalati szférában is azzal nyomulnak.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.