Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1201) #16939776 válasza borix (#1190) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ez a dőlt betűs rész annyiról szól, hogy ne állíts rá meredek szűrőt a hasznos spektrum végének gondolt pontba mert az a szűrő a fázistolásával el fogja baszni a térérzetet.

Csak annyira kell felette lennie, hogy ne legyen hallható a szűrő hatása az áteresztő sávban, ha jó minőségű a szűrő lehet ez akár 25KHz 6dB/oct 30KHz 12dB/oct stb.

(#1202) #16939776 válasza #16939776 (#1201) üzenetére


#16939776
törölt tag

Folyt.:
Rendszer szinten az összes komponens csinál valamilyen meredekségű alul áteresztő szűrőt, mondjuk mivel kijelentettük, hogy a 20KHz mindenre elég, tervezzük ide a sarokpontokat az összes készüléken. Ha így tennénk, akkor ezeknek a sorba kötött szűrőknek a meredeksége összeadatódna és az áteresztő sáv végén erős hullámzás eredményezne.
Ha a hangfal mint alul áteresztő szűrőt hagyjuk meg mondjuk 20KHz-nek és a többi komponens, ill. szűrő ettől legalább egy oktávval feljebb működik, elmarad ez a hatás, elvileg így csak minimális hatást gyakoroltunk a rendszer fázismenetére "térképzésére".

[ Szerkesztve ]

(#1203) #71562240


#71562240
törölt tag

Hátha érdekel valakit:

1. Denevérügyi, ultrahangügyi és ultrahangvisszahatási témában visszautalok első itteni kérdésemre:
"... tesztelt-e már olyat hallásilag, hogy egy "hagyományos" két vagy háromutas hangdoboz hangja hasonlítva azzal, hogy ugyanerre a dobozra pluszban rákapcsol egy 25-50kHz között dolgozó úgynevezett super tweetert? Ha próbált ilyet, ugye nem állítja, hogy az általa érzékelni bírt 20Hz-20kHz közötti tartományban a két hallott hangkép között nem volt drasztikus különbség a hangkép minden lehetséges paraméterét tekintve?! Függetlenül attól, hogy hány kHz-ig átvinni képes formátumról szólt a zene?!"

2. A hangminőséghallás az emberek 99%-a esetében nem fül kérdése. Hanem az agyé. Hozzáállás és gyakorlat kérdése. Akit érdekel adott formátum és tömörítvénye közötti hangminőségkülönbség meghallása, az gyakorol, ráállítja az AGYÁT. Az adottságból készség válik, lásd lezso6, aki próbálkozott, gyakorolt, és hopp, egyszercsak Saulusból Paulussá lett, legalább egy-két hanganyaggal már teljes biztonsággal meg tudja állapítani, hogy melyik szól. Ha tovább gyakorol sokféle felvétellel, és ráállítja továbbra is az agyát, akkor a készség képességgé fejlődik, akkor majd bármilyen hanganyagon hamar meg fogja hallani a két verzió közti általános karakterkülönbségeket, akkor majd nem kell figyelnie a konkrét hanganyag konkrét apró részleteire, mert eleve hallani fogja az általános karakterkülönbségeket, leginkább a tónus különbségeit. Hozzáállás és gyakorlás kérdése, az emberek 99%-ának megvannak hozzá a szervi adottságai. Nem különleges adottságú lény, aki hallja, hanem úgy áll hozzá, hogy megtanulja.

(#1204) dabadab válasza #16939776 (#1201) üzenetére


dabadab
titán

"Ez a dőlt betűs rész annyiról szól"

Az a helyzet, hogy az, amit írsz, az teljesen rendben van, csak nem látom a magyar nyelvnek azt a bármennyire kifacsart értelmezését, amiben a döltbetűs rész ezt a jelentést adná ki.

DRM is theft

(#1205) DeFranco válasza #64791808 (#1200) üzenetére


DeFranco
nagyúr

melléd írtam nem ellened :)

egyre többen akarnak velem sörözni, valószínűleg irritálóbb vagyok a sokéves átlagomnál :D

(#1206) arnyekxxx válasza #71562240 (#1192) üzenetére


arnyekxxx
veterán

ja persze

(#1207) arnyekxxx válasza #64791808 (#1194) üzenetére


arnyekxxx
veterán

a te ervelesi hibad meg az, hogy nem tudomanyos ervelest folytatsz

Én nem folytatok semmiféle érvelést. Senkit nem akarok semmiről meggyözni, abból már soksok éve kinőttem, hogy ezt megpróbáljam egy netes fórumon.

csak azt, hogy illik ismerni a szakmaban a nevet, es erdemes odafigyelni arra, amit ir

És ez a bizonyos érvelési hiba a tekintélyre hivatkozással. Mint ahogy ez is:

gy hangyafasznit lehetne tobb tisztelettel lenni azok iranyaba

(#1208) Tulku válasza #64791808 (#1200) üzenetére


Tulku
veterán

"mindenki tudj azt hiszi, hogy alkoholista vagyok... "

Te is?
Nálam esténként az 5. sör után már minden hájend és hájrez ;]

(#1209) #16939776 válasza #71562240 (#1203) üzenetére


#16939776
törölt tag

1.: Az első 10 percben volt hallható drasztikus különbség, de inkább azt mondanám hogy teljesen külön életet akart élni a hangfaltól. Mire lehalkítottam, és fázisba hoztam a dobozzal az is kiderült, hogy semmi értelme nem lesz, csak "koszol" ott ahol átfedés van a doboz eredeti magas sugárzójával. Ha elváltom a kettőt, ott ahol már kényelmes a super-t.-nek, akkor meg már nem tudom olyan közel tenni egymáshoz a két magas sugárzót, hogy ne legyen futásidő para, nyalábolás.

2.: Szerintem is ez egy tanulható képesség, csak az a titka hogy pont nem a zenére kell "koncentrálni" hanem önmagunkra odafigyelni, arra hogy milyen hatást vált ki a zene. Ha azt az ingert érzed amit szeretnél érezni akkor jó, ha nem, akkor meg kell próbálni beazonosítani, hogy mi az ami kiváltja a kellemetlen ingert, és azon változtatni. Ha elég sok kellemetlen ingert megszüntetsz a végéén csak az élvezhető zene fog maradni.

(#1204) dabadab: Amit idézett az arról szól: így jobb?!

[ Szerkesztve ]

(#1210) #71562240 válasza #16939776 (#1209) üzenetére


#71562240
törölt tag

1.: No persze, a super tweeter is akkor az igazi, ha eleve bele van tervezve a hangdobozba.

(#1211) Hieronymus válasza borix (#1196) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Egy világ omlott össze bennem.

A Teufel Aureol Massive: 11.688Hz-nél némult el.
Az agybadugós Sony mennyiségi izé:12.948Hz-nél hallgatott el.

Azt gondoltam a PC hangkeltője befolyásolja az eredményt. Telefonnal kipróbálva, az eredmény nem változott hibahatáron kívüli mértékben.

Azt tudtam, hogy nem örököltem denevér géneket és a "nagyon" magas hangokat már nem hallom.
A fej- és fülhallgató közötti eltérésen lepődtem meg.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#1212) CPT.Pirk válasza Hieronymus (#1211) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

33 évesen, Sound Blaster Creative-E1 külső hangkártya + régi Sony MDR-CD250 fejessel 15kHz körül van vége nálam, az fölött már ilyen pattogásokat hallani.

Majd otthon megpróbálom a rendes fejessel meg a rendes fejes erősítővel. Nálad a 11-12kHz az egy kicsit gyanúsan alacsony. Nagypapámnak mértek ilyen hallást, de ő akkor már 80 felett volt. Azt a vizsgálatot anno én is megcsináltam neki otthon egy ilyen tone-generátor cuccal, pont ugyanazt mértem én is mint az orvosok.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1213) benedekco válasza Hieronymus (#1211) üzenetére


benedekco
addikt

Ha a szar ócsó hangszórómon hallok 18k-t és qrvára idegesítő akkor azt tényleg hallom vagy csak a hangszóró torzít és felharmonikusokat hallok? A 20kt is kiszúrom de ahhoz mozgatni kell a fejemet térben hogy meghalljam.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#1214) llax válasza benedekco (#1213) üzenetére


llax
senior tag

Ha az alaphang 18kHz, akkor ott már nem nagyon hallasz felharmonikust :) Az mind felette lesz, az első jelentősebb az 36kHz.

(#1215) Hieronymus válasza llax (#1214) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem a 18K felharmonikusait hallja, hanem az alacsonyabb frekvenciák felharmonikusait. Vagy valamit.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#1216) llax válasza Hieronymus (#1215) üzenetére


llax
senior tag

Ha csak simán odaküld tesztelési célból 18kHz-t, akkor alatta nem lenne szabad hallani semmit. Amíg villamos jelként halad, alatta nem nagyon adódhat hozzá alacsonyabb frekvenciájú komponens (még a 2kHUF kategóriájú aktív hangszóróban sem), a hangszóróhoz érve már előfordulhat, hogy valami rezonanciára hajlamos dolgot gerjeszt, olyat, aminek a 18kHz valamely felharmonikusa. De még ahhoz sem kell valami high-end cucc, hogy ezt elkerüld.

(#1217) CPT.Pirk válasza benedekco (#1213) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én most meghallgattam itthon is ugyanazt, a fasza fejesemen az épített erősítővel. Itt se hallok tovább, viszont 16k felett nem hallottam semmit, szóval az a pattogás az a másik cuccból jött. Az mondjuk nem csoda, mindössze 14k körül kapni az E1-et.

Simán lehet, hogy a cuccod valamilyen korlátját hallottad vissza.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1218) benedekco válasza CPT.Pirk (#1217) üzenetére


benedekco
addikt

Milyen hangerőn hallgatod? Úgy sacc per kábé, mondjuk hogy ahogy zenét szoktál hallgatni, hangosabban, feltekerve nagyon?
Betettem valami random mp3-at feltekertem a hangerőt olyan állásra ahogy mondjuk zenét hallgatnék. Aztán jött a generátor. Most a fülesem van bedugva közvetlenül a Zoom U44-be.
19000Hz-et is hallom, mint valami fűl zúgás, hamar hozzá is szokik a fülem akkor már nem hallom, de ki-be kapcsnál rögtön hallom hogy vége meg eleje. 20khz-t már nem, 18 qrva irritáló már.
Namost ennek mindellenére, flac vs mp3-ban totál elbukom. 17már gyilkol. Lejjebb nem is merek menni.
Amúgy a denevéreket is szoktam hallani ciripelni.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#1219) CPT.Pirk válasza benedekco (#1218) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nehéz megmondani a hangerőt, nem túl hangosra tettem, oda, ahol a 8-10k környéke még nem üti ki a fülemet.
Amúgy ha feltekerem a hangerőt maxra, akkor 18-20kHz nél is hallok olyan magas hangokat, mint mikor a régi rádiót hangolod és sípol össze-vissza. Ez már mondjuk az online rendszer hibája.
Ezt abból gondolom, hogy az itteni frekvencia generátor által letöltött wav fájlt lejátszva nincs ilyen jelenség, nagyobb hangerőn hallok is belőle valamit: https://www.wavtones.com/functiongenerator.php

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1220) Kisgépkezelő


Kisgépkezelő
senior tag

Feljebb kell csavarni a hangerőt, úgy hallatszik a vége is. Gondolom a két végletet ahol már sem a fül, sem a hanszórók nem szeretnek működni. Normál hangerőn 40-16k-ig hallottam, de teljesen felcsavarva a hangerőt, hallottam 18Hz-től egész a végéig. A 18Hz elviselhető volt, a 20K+ az gyilkos. Bár kicsit kétkedek a dologban, mert a gyártó azt írja, hogy 54-22 000Hz-ig működik a hangszóró, de lehet, hogy azok csak azok a pontok amiken túl hirtelen kezdenek esni a dB értékek. Arra vigyázni kell, hogy ha fel van csavarva a hangerő, akkor ha az egyik végéből a másikba akarjátok húzni a csúszkát, akkor előbb némítsátok, mert a két vége ugyan teljes hangerőn is nagyon halk, de a közepe az nagyon nem. :D

(#1221) benedekco válasza Kisgépkezelő (#1220) üzenetére


benedekco
addikt

Nem csavartam nagyon fel, most belőttem úgy ahogy CPT.Pirk mondta és úgy is hallom a 18k-t, de én hangosabban toltam előtte, de nem sokkal.
Mindegy, ez így nem megy szerintem mert a hangerőt érzésre állítja be az ember.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#1222) borix válasza Kisgépkezelő (#1220) üzenetére


borix
őstag

Feljebb kell csavarni a hangerőt, úgy hallatszik a vége is
Nem az a lényeg, hogy kihalld a 18-19kHz-t olyan hangerőn amin 2-3kHz-n letépné a fejedet! :W
Hanem az, hogy amilyen hangerőn hallgatni szoktuk a zenéket azon meddig hallunk.
Ó hát én feltekerek mindent maxra akkor hallom a 19kHz-ig, király akkor a zenéidet is azon a hangerőn hallgasd és ott is hallani fogod. ;]

(#1223) Kisgépkezelő válasza borix (#1222) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Pont amiatt kell felhangosítani, hogy olyan hangerőn halld a nagyon alacsony és nagyon magas hangokat ahol egyébként hallgatod a zenét. Különben nem az derül ki, hogy hallod e ezeket a hangokat, hanem csak az, hogy ezek halkabban szólalnak meg a legtöbb fülesen és hangszórón.

(#1224) liszi70 válasza benedekco (#1218) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Amúgy a denevéreket is szoktam hallani ciripelni."
A "ciripelő" hang teljesen más, mint a denevérek által kibocsájtott ultrahang, amivel tájékozódnak. Na azt halld meg! :D

(#1225) CPT.Pirk válasza benedekco (#1221) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A wav verzióval is ez a helyzet?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1226) borix válasza Kisgépkezelő (#1223) üzenetére


borix
őstag

Mondjuk akkor úgy, hogy beállítod az alsó tartományba a hangerőt (1kHz környékén) úgy, hogy még nem zavaró és végig viszed.
Csak a felső tartományra megy rá az ember és jól feltekeri a hangerőt akkor persze jóval tovább kihallható. Nem az a lényeg, hogy becsapjuk magunkat.

(#1227) szaszlaci válasza lezso6 (#1184) üzenetére


szaszlaci
addikt

"irónikus, amikor egy nagyon hangos 30 kHz-es hang teszi tönkre a magassugárzót"
Az biztos! :DDD

A mély vagy mélyközép hangszórónál úgy van, hogy ha olyan ritka darab, aminek az egész lengőrendszere lineáris, és ki van téve szabadon, doboz nélkül, akkor úgy mozog, ahogy írod. De ez minden, csak nem ideális.
Amikor bekerül egy zárt hangdobozba, akkor az egy rezonáns rendszer, és a légrugó csillapítja, megfogja a membránt, hogy hát ne essen ki. :) (Meg elsősorban lezárja a membrán hátulján keletkező ellenfázisú hullámot, mert az kioltaná az elöl létrejövőt.)
A b-reflex összetettebb, ott hangolási frekvencia közelében a "szubcső szól", a membrán alig, és jó tervezésnél nem is nagyon mozog. Alatta viszont elszabadul, és úgy fog viselkedni, mintha teljesen szabadon lenne, mert akkor már az a cső egy luk lesz csak, amin "szellőzik" a külvilág felé. Ezért "csodás" az, amikor valaki annak örül, hogy hajszárító üzemmódban dolgozik a doboza, különösen az általad említett "autós zenei műfajnál". Fúj, csak épp hang nem jön attól létre. Persze oda olyan hangszóró is kell, aminek nagyon erősen fog a lengőrendszere, hogy hát szét ne essen. :))

kammemer
"legalább fogalma lennie arról, hogy például Cs. Kádár kicsoda"
Miután bemutatkozott egy oldal zöldséglevessel, már tudjuk, kicsoda. Egy A Kiválasztottak Közül.

A 80 kbps OPUS vs. FLAC ABX tesztet még mindig várjuk tőled. Ez csak nyóócvan!

"Nem biztos, hogy az ide írogató emberek mindegyikét a kapott hang minősége érdekli, de az biztos, hogy az ide írogató emberek mindegyikét a kapott hang minősége érdekli vagy nem érdekli."
Te, bratyszok bragyesza, Karremer bátyó! Eszel te elég oxigénmentes rézkábelt? :U

karremer, 1203
"visszautalok első itteni kérdésemre"
Tehát a saját hozzászólásod, ami kijelentés volt, azt idézed be, mint a saját fikciódat alátámasztó forrást? :))

Azt állítod, hogy egy szupertvíterrel az eredmény: "drasztikus különbség a hangkép minden lehetséges paraméterét tekintve". Na azért ez már nem semmi annak fényében, hogy ragaszkodsz ahhoz, hogy 25 kHz fölött szólal csak meg.

Mondd el nekünk, hogy ha önmagában kötöd be csak a tvítered, tehát hangsugárzó nélkül, akkor hallasz bármit is megszólalni belőle?
Igen? Akkor az egy magashangszóró, minden tervezés nélkül odagányolva.
Nem? Akkor miről beszélünk?
Egyáltalán milyen hanganyag kell ehhez? Audio CD esetén is drasztikus különbségek lesznek, ami 22 kHz fölött nem is tárol információt?

"lezso6, aki próbálkozott, gyakorolt, és hopp, egyszercsak..."
Hopp, egy számára ismert, "speciális" zenével csinálta meg gyakorlás nélkül az ABX-et. Veled ellentétben, aki mindig eltűnik két napra, mikor ilyet kérünk. ;)

Cerebellum
"Egy hangyafasznit lehetne tobb tisztelettel lenni azok iranyaba, akiknek a hallas tobbet jelent annal, hogy hallom-e a hallasvizsgalaton a 18,9kHz-es sinust."
Pedig a konkrét esetet illetően ennyi az egész, a többi a szokásos hifista ködösítés.
Ha valaki a fülére rakott, 100 dB-es, 18.9 kHz-es szinuszból a világon semmit nem hall, semmit nem vesz észre, akkor mégis hogy máshogy tudja azt érzékelni?
Ezek a "tiszteletre méltóak" azok, akik évtizedek óta tolják ezeket a Hifi és kenderben, meg itt is páran. A legtöbbször kompenzálás az egész, berendezés terén is, meg szinte kivétel nélkül a hozzászólások esetében is.

DeFranco
"beleverjék a másik hülye fejibe hogy ÉRTÉKES VAGYOK VAZZEG"
Ezért elfogadható és következésképp szerethető. Tehát boldog. Persze nem veszi észre, hogy elitista érzéssel ez nem érhető el...

Kisgépkezelő
"a gyártó azt írja, hogy 54-22 000Hz-ig működik a hangszóró"
Ez semmit nem jelent, az ilyen marketingszámokat egészen távolról sem szabad támpontnak tekinteni.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#1228) benedekco válasza CPT.Pirk (#1225) üzenetére


benedekco
addikt

Ott olyan 17800-17900 körül esik ki a hang. De itt is úgy lövöm be a hangerőt hogy bevágok a lejátszóba egy modernebb zenei darabot (2017-es Robert Cray) aztán remélem hogy jó a master, meg a hangerő, azzal belövöm a kényelmes hangerőt és utána a khz teszt fileokat.
Ez így jó? Level -6 [dBFS] vagy állítani kell rajta?

(#1224) liszi70
Nyilván, de gondolom adnak ki más hangokat is közben. Társaságban általában én hallom meg a denevéreket először, van aki nem is hallja őket egyáltalán. De eddig nem gondoltam, hogy van aki pl nem hall 15khz-t. Főleg hogy azzal a tudattal éltem, hogy fiatal koromban ledózeroltam a hallásomat a zajos zenékkel, hangos walkmannal és társaival nameg a hármas metró ugye :D . Bár ne hallanék, mert pl a tv-k zaja is rohadtul irritál, sokan azt se hallják.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#1229) PuMbA válasza benedekco (#1228) üzenetére


PuMbA
titán

"De eddig nem gondoltam, hogy van aki pl nem hall 15khz-t."

Én sem hallok már 16kHz felett, pedig teljesen vigyáztam a fülemre. Hangfallal, de fej vagy fülhallgatóval kb. fele akkora hangerővel hallgatom a zenét, mint az átlag ember, (néznek is mások, hogy mi bajom van :D ), szóval nagyon érzékeny a hallásom egyébként. Ezen belül különösen a 3-5kHz közötti hangok, bármilyen kis neszt kiszedek, ami valami másik helységből jön. Ezért nem szeretek sokáig Budapest központjában lenni, mert megöl a zaj.

[ Szerkesztve ]

(#1230) #71562240 válasza szaszlaci (#1227) üzenetére


#71562240
törölt tag

"Nem? Akkor miről beszélünk?"

Beleírtam.

"Egyáltalán milyen hanganyag kell ehhez? Audio CD esetén is drasztikus különbségek lesznek, ami 22 kHz fölött nem is tárol információt?"

Beleírtam.

A többi no comment.

(#1231) CPT.Pirk válasza benedekco (#1228) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem jó. Hallásügyileg akkor jól jártál, pedig feltétlezem te is 30 körül vagy. Eddig egyik haverommal együtt 4 embert számolt, mi csak 16k-ig halljuk ezt. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1232) Kisgépkezelő válasza borix (#1226) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Nem a magunk becsapása a lényeg, hanem annak kiderítése, hogy mennyire alacsony, vagy magas hangokat hallunk meg. Mivel a skála két szélső végén durván esik a hangerő, lásd a majd 500 hsz-el ezelőtt beszúrt ábrát, ezért nem az derül ki, hogy nem hallanád ezeket a hangokat, hanem hogy többnyire nem lehet olyan eszközt csinálni, ami a teljes hallástartományomban lineárisan szól és még a fejemen/asztalomon is elfér. Nyilván ezért is ad más élményt egy jól hangosított koncert, ahol a hűtőszekrény méretű hangszórók gond nélkül kipréselik magukból azokat a mélyeket is amiket az én 5"-os hangszóróim már nem. Sajnos többnyire a 15KHz fölötti fülsértő magasakat is bírja a hangosítás, és mivel a pesti klubokban törekednek rá, hogy semmilyen zenei információ ne vesszen kárba ;], ezért a világért sem szűrnék, legyen csak két napig tartó fülzúgása mindenkinek, aki megnézne egy koncertet ahol torzított gitár is szól. Szerencsére találtam pár egész jó füldugót, ami nem esik akkor se, ha kicsit pörgősebb a tánc.

(#1233) CPT.Pirk válasza Kisgépkezelő (#1232) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ezekben a fejhallgatókban jellemzően oldalanként egy darab, 40mm-es driver van, annak kellene a teljes hallható tartományt lesugároznia. Nyilván a membrán tehetetlensége és egyéb fizikai paraméterei miatt nem tudja teljes hangerővel kiadni a nagyon magas hangokat, ahogy mélyekben sem fog lemenni annyira.

A gond az, hogy mérő mikrofon meg precíz EQ kellene hozzá, hogy be tudjunk állítani egy olyan meghajtást a fejeshez, amivel az egész tartomány nagyjából egységes hangerőn szól, úgy lehetne utána hallást vizsgálni, csak hát ehhez kinek van cucca?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1234) Kisgépkezelő válasza CPT.Pirk (#1233) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Itt Pesten egy két helyen (nyilván annak reményében, hogy utána hallókészelüket tudnak eladni), még igyen is csinálnak hallásvizsgálatot. Mondjuk szerintem kicsit meglepődnének, ha a szokásos 70+-os közönség helyett, egyszercsak 20-as 30-as audiofoolok kezdenének hozzájuk özönleni, hogy papírjuk legyen arról, hogy tényleg hallják az infrahangot. :D

(#1235) KROK640


KROK640
veterán

Végre valaki leírta, hogy 320kbps. sőt alatta sem hallja a különbséget.
Utálom mikor a sok "vájtfülű" veri magát h neki flac-ban kell a cucc, mert ő hallja a különbséget, meg íígy veszteség mentes stb.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#1236) borix válasza Kisgépkezelő (#1232) üzenetére


borix
őstag

Így néz ki egy zenei szám. [link] Kitalálták hála istennek erre a problémára amit ecsetelsz a
Loudness war jelenséget, számodra és sokak örömére. :W

(#1237) proci985 válasza #71562240 (#1203) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

igen, es a latas is az agytol fugg, nem pedig a szem receptoraitol.

a ferfiak szignifikans reszenek azert van baja a piros-zold arnyalatokkal, mert az agyuk nincs raallitva es nem azert, mert egyszeruen a szemukben az egyik receptor nem mukodik megfeleloen. :K

(ja nem)

---

ez egy hobbi, az ember eleget egy csomo penzt ra addig, amig nem elegedett a sajat cuccaval. de ettol meg a sarlatanoknak es kuruzsloknak ("audiofil sata kabel") nem szabad hinni, mert csak a penzed akarjak lenyulni.

---

btw hallas tema: anyam mogott van legalabb 40 evnyi koncertterembe jaras es eleg jo fule van ahhoz, hogy mondjuk ket erosito kozott kihallja a kulonbseget ugyanazon forras mellett.

viszont amikor kint sirva nyavog a macska a dupla uveg mogott (eleg magas hangon), hogy be akar jonni, akkor o mar nem hallja, es mindig csodalkozik, hogy en igen.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#1238) #67032832


#67032832
törölt tag

Sziasztok!

Tudom, hogy sablon kérdésem van, de nagyon elvesztem, kérlek erősítsetek meg!

Nem szakértő, csupán futáshoz/utcára hobbiból popzenét (pl. Rihanna) hallgató srác vagyok. Eddig AKG MK 512 II fülesem volt és PHILIPS mp3. Nagyon elégedett voltam vele, de most új füles kell, a PiONEER se-ms5t-K-t néztem ki, próbáltam, tetszik és sokan dícsérik.

Napokat olvastam, hogy érdemes-e beszereznem egy fiio M5-t, plusz FLAC-ben hallgatni az albumokat. Ahány cikk, annyi vélemény. Az itteni cikk eredménye talán többször jött szembe, miszerint felesleges ennyit költenem, nem lesz hallható különbség. De érzem, hogy óriási a vita. Azért kérlek Ti, akik értetek hozzá, erősítsétek meg, hogy az én konkrét esetemben tényleg érdemes az MP3-nál maradnom? A füles szerintem marad a Pioneer, állítólag ez jó döntés és a célomnak nem is hiszem hogy komolyabb kéne, a kérdés hogy maradjak-e sima mp3-lejátszónál és zenénél.

Nagyon-nagyon köszönöm előre is, ha segítetek! :)

(#1239) proci985 válasza #67032832 (#1238) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

utcara kb tokfolosleges egy extra fules erosito egy 50 euros fejeshez. 200+ euros fulesekhez van ertelme, de azokat meg jellemzoen nem utcara es foleg nem futni talaltak ki. futni jellemzoen jobb egy valamennyire vizallo (izzadtsag szempont, 10K 30 fokban azert megterhelo) agybadugos ami nem fo ra a fejedre szvsz.

rihanna kb osszes albuma elegge loudness waros, pl a woo szornyen fog szolni egy 1000+ euros fules lancon vagy egy 3000+euros surround rendszeren is. hasonlitsd ossze a drunk on lovet es a the xx - intro szamat (elobbi az utobbi tovabbkoltese) hangzas szempontjabol.

mp3-256/320 boven jo lesz, abbol a masterbol sokkal tobbet nem fogsz tudni kihozni.

en egyebkent egy akcioban vett jaybird x3mat hasznalok futni. csaladban van harom x3 / x4, az irodai zart audio technica msr7emhez nem er fel, cserebe amikor nyaron elkapott 30 fokban a zapor egy masfel oras futason azt is szepen kibirta. az irodai audio technicaval ezt nem probalnam ki, az itthoni beyerdynamiccal meg foleg nem. ja es futni jobb egy bluetooth fules, mert a kabel ott fel oras tav folott mar tenyleg zavaro.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#1240) CPT.Pirk válasza #67032832 (#1238) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ebben az árkategóriában szerintem nem érdemes cserélned az AKG-t semmire, bőven jó. Jó meghajtással többet érsz el, mert annak a javulása egy ilyen belépő szintű fejhallgatónál is érezhető javulást tud okozni.

A Philips mp3 lejátszódról nem tudunk semmit, annak az ápgrédje inkább érdekes lehet, mint fejhallgatóé. Ha az adott lejátszó tudja a flac-et és van is rá tárhely benne, akkor miért ne mehetne abból a zene? Hátrányod nem származhat belőle, csak előny, még ha marginális is. (btw igen, utcára kb. tökmindegy, de oda amúgy se javasolt zárt fejhallgató, mert elüt a busz)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1241) #67032832


#67032832
törölt tag

Nagyon köszönöm a válaszokat! (Egyben reagálnék)

A fülest muszáj cserélnem mert nagyon régi és leamortizált. Akg-t azért nem vennék, mert kb az összes 2,5-3 m-es kábeles, és a pioneer 1,2-e nagyon vonzó, plusz hangzásban is hasonló, tetszett a basszusa, hajlok felé.

A Philips mp3 semmi extra, az SA5MXX04KF, aminél a FULLSOUND technológia tényleg szebbé tette a hangzást. Ez még működik, de pl az EU-s hangleszabályzás nagyon idegesítő, csomó plusz nyomogatás, ill. a philipsnek már egyáltalán nem is kapni mp3-t. A SONY-nak is van

Akkor összegezve: ha jól vettem ki Tőletek, fülesre ez a szint jó lesz, és az mp3 formátumnál sem kell jobb, ekkor viszont egy 15-25k közti mp3 lejátszónál felesleges profibbat venni erre a célra. Viszont ez a fullsoundos hangzásjavítás nagyon bejött. A Sony NWE393B.CEW-nél van ClearAudio+ technológia, amire írja hogy automatikusan a számhoz igazítja az EQ-t, ami ha tényleg nem üres fogás, nagyot dobhat a hangzáson, csakúgy mint a fullsound, nem? Csak 29k. Érdemes lenne? Hangzásjavítást szeretnék, mert hallhatóan szebb volt a philips is,mint mikor kikapcsoltam a funkciót. Akkor érdemes ennyit költeni? Jajj olyan bonyolult világ ez :D :)

Nagyon köszönöm!

(#1242) CPT.Pirk válasza #67032832 (#1241) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az ilyen EQ megoldásoknak annyira semmi értelme, mint ahogy anno a Winampban lévő EQ is csak ott volt és tologattuk a potikat mindenféle mögöttes tudás, vagy mérőfelszerelés nélkül. Az EQ-nak a célja az átviteli lánc amplitudómenet hibáinak kiegyenlítése lenne, de ehhez tudni kellene mérni a lesugárzott hangot, mert különben nincs mi alapján beállítani az EQ-t... Az ember füle minden, csak nem precíz mérőeszköz. :)

Úgy általában egy ilyen auto EQ úgy tud működni, hogy a halkabb részeket amik jellemzően a mélyebb és a magasabb részen vannak, azt hangosabbá teszik, vagyis rátolva a "V" karakterisztikás kiemelést a jelre, csak a pillanatnyi jelnek megfelelően beállítva. Az ember meg úgy működik, hogy amit hangosabbnak hall, az jobban is tetszik neki...

Neked el kell dönteni, hogy mit szeretnél. Ha ez az auto EQ dolog bejön, akkor használd úgy, de annak tudatában, hogy nem azt fogod hallani amit kellene. Legalább is nem úgy, ahogy kellene.

A másik lehetőség, hogy kicsit többet áldozol rá, veszel egy normális, káros kiemelésektől mentes fejhallgatót ami sok évig kiszolgál és akkor azt valami normális forrásból járatod meg, mindenféle auto EQ nélkül. Ezen a ponton fog értelmet nyerni a flac is.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1243) proci985 válasza #67032832 (#1241) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

igazabol a topikjaban kerdeznek ra...

ezeket a problemakat ismerem, de nalam pl a megoldas ugy nezett ki, hogy vegso learazos akcioban vettem kb 350 euroert egy fules erositot ami meg 150 euroert kapott nemi upgradet a normal esetben 250+ euros fules melle, ez igy mar jo lesz megoldaskent... szoval kb izombol lett megoldva a problema. van egyebkent hangzas javitas (uppsamplinggal 192kHzre), de azt nem hasznalom.

vesd ossze, hogy futni egy normal esetben 120 euros jaybird x3mat hasznalok, mert egesz egyszeruen jobb a celra, es az irodaban megint van egy kulon fulesem hozza valo erositovel, hogy ne kelljen a cuccokat cipelni. ertelemszeruleg ez az a kategoria, amit az ember mar berbol es fizetesbol vesz.

van fejes es van fules erosito topik is, ott valoszinuleg tudnak segiteni.

arkategoriaban en valszeg egy gen1 Kingston Hyperxet vennek, de az nem tudom mennyire birja a kinti hasznalatot.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#1244) #67032832


#67032832
törölt tag

Értem, sokat segítettetek, nagyon szépen köszönöm! :) :)

(#1245) arnyekxxx válasza #67032832 (#1241) üzenetére


arnyekxxx
veterán

ha eddig jó volt neked ez a szint, ezután miért ne lenne jó? Egyébként a hangzásjavítás mint funkció elég vicces, az mp3 lejátszó automatikája jobb hangzást tud csinálni mint a vérpofi hangmérnökök rengeteg munkaórával a csilliárd$-os studióban...

(#1246) #67032832 válasza arnyekxxx (#1245) üzenetére


#67032832
törölt tag

Csak elgondolkodtam, hogy ha már úgyis újat szerzek be belőlük, hozzam ki a maximumot. De helyre lett rakva a fejemben a káosz. :) Igen, hiába szólta le a Kolléga előbb a hangzásjavítást, szakmailag biztosan igaza van, nem is vitatkozom vele, de én, mint mezei felhasználó óriási különbséget hallok, még ha csak parasztvakítás is, egyszerűen jólesik. :)

(#1247) M@cika válasza #67032832 (#1238) üzenetére


M@cika
őstag

Ha nincs jobb hely, ahová a pénzedet költheted. Nekem egy alsókategóriás JBL agybadugós is van, de hiába szól szebben/jobban mint a szaiamiaú airdots az utóbbi jóval praktikusabb - nincs zsinórgubancolás, ha hozzáérek szünetel vagy lépteti a zenét.
Én botfülű medve azt gondolom felesleges utcára/zajba drága cucc, de nyilván Te döntöd el
Nyilván egyik utcai füldugő sincs köszönő viszonyban sem a Kenwood 3000-essel (a fix otthoni zajkeltőmmel)

[ Szerkesztve ]

Nasit a kis fehér medvének!

(#1248) PuMbA válasza #67032832 (#1246) üzenetére


PuMbA
titán

"de én, mint mezei felhasználó óriási különbséget hallok, még ha csak parasztvakítás is, egyszerűen jólesik."

Persze, nincs ezzel semmi baj :) Csak ugye ha meghallgatnál egy 100.000 Ft-os fejhallgatót és hasonlóan drága "hangkártyával" hangzásjavítás nélkül, akkor jönnél rá, hogy parasztvakítás, mert hallanád a valós részleteket, ami benne van a zenében és nem a "javított" kamu részleteket. Minden úgy működik, hogy amíg nem látsz / hallasz stb. jobbat, addig az lesz az etalon.

[ Szerkesztve ]

(#1249) #67032832 válasza M@cika (#1247) üzenetére


#67032832
törölt tag

Nekem csak a fejes vált be futáshoz, bármi bedugós vagy füles kiesik és nem is tetszett a hangzása. :)

(#1250) Frawly válasza cskadar (#1174) üzenetére


Frawly
veterán

De az mp3-at meg a többi lossy codecet nem hangmérnökök képzésére fejlesztették, hogy legyen mit felismerniük, hanem hogy átlagemberek tudják a zenét élvezni. Pont ezt írtam már több hozzászólásban, hogy aki fel is ismeri a lossy tömörítési hibákat, az sem onnan ismeri fel őket, hogy a zene szólna neki annyira rosszul, hanem csak megtanult bizonyos jegyekre figyelni.

20 kHz felett továbbá maximum csak felharmonikusok mennek emberi zenénél. Értsd rajta, hogy amit emberek zenélnek, hagyományos hangszerekkel, vokállal. Ezeken nincs 20kHz feletti hangjegy. Max. felharmonikusok meg zajösszetevők (pl. taps, cinek, stb.).

Továbbá nem arról van szó, hogy objektíve nem lehet hallani a lossy tömörítési veszteségeket, mert igenis lehet, és vannak is emberek, akik TÉNYLEGESEN HALLJÁK, illetve bárki megtanulhatja ezt a képességet ilyen hallás nélkül is, ha megtanul tömörítési hibákat felismerni. De ők marha kevesen vannak a globális zenefogyasztó össznépességhez képest, utóbbiba tartozó emberek viszont szubjektíve NEM hallják, és ezek a lossy megoldások nekik készültek. Vagyis hallhatnák, ha megtanulnának erre figyelni, de ők nem erre figyelnek, hanem a zenét akarják élvezni. Ezt kell szem előtt tartani.

Egyébként meg a leggyengébb láncszem egy átlag audioláncban nem a lossy tömörítés szokott lenni, hanem hardveres oldalon a filléres DAC, torzító erősítő, meg az ócska konzumer hangkeltő eszközök (füles, fejes, hangfal). Emiatt sokan hiába is hallgatnának FLAC-ot, esélyük nincs kihallani az egyébként létező különbségeket, mert előbb degradálja le a minőséget a láncban egy másik bottleneck. Ez az, amit sokan elfelejtenek. Tudom, erre azt mondod, hogy neked drága felszerelésed van. Elhiszem, de azt kell érteni, hogy akkor ezzel megint egy erősen kisebbségbe tartozol statisztikailag.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.