Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz moongoose #128 üzenetére

    Sajnos teljesen fordítva akarod megülni a lovat...
    A napelemes rendszernek jelen pillanatban, és jelen körülmények között (gondolok itt a magyar jogi szabályozásra és környezetre) napelemmel két esetben éri meg foglalkozni:
    1. Hálózatra visszatápláló rendszer
    2. Szigetüzemű rendszer abban az esetben, ha a hálózat messze van, és annak kiépítése irreálisan drága volna (pl. tanyavilág)

    Te esetedben - sejtésem szerint - az 1. eset a nyerő! Azt is elmondom, hogy miért:
    - Ha úgy csinálod, ahogy írtad, akkor olyankor termel energiát a fűtésedre, amikor süt a nap - ergó nincs rá szükséged / kevésbé van rá szükséged. Amikor igazán lehűl a levegő (éjjel->hajnal), olyankor nem mész vele semmire.
    - Ha visszatáplálós rendszered van, akkor éves szaldós elszámolásra van lehetőséged a szolgáltatóval (EON/ELMŰ/ÉMÁSZ). Ez azért jó, mert a nyári túltermelést télen el tudod használni a fűtőbetéttel, a villanybojlerrel, vagy épp a kenyérpirítóval.

    Ha bárkinek bármilyen kérdése van, ne habozzon feltenni, szívesen válaszolok!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz SLYM #131 üzenetére

    Szia!
    Ha dobsz privátban egy telefonszámot, akkor felhívlak, és minden részletet alaposan meg tudunk beszélni. Szóban jobban tudom kifejezni magam, mint írásban! :DDD
    A lényeg azonban, hogy Magyarországon napelemes rendszer esetén az éves szaldós elszámolást kell kérni a szolgáltatónál (EON/ELMŰ/EDF). Ennek lényegét talán egy példával tudom jól bemutatni:
    Ha Ti pl. 1kWh villamos energiát 40Ft/kWh áron vesztek, akkor az 275kWh/hó, azaz 3300kWh/év. Ehhez kell méretezni a napelemes rendszer teljesítményét. Egy átlagos rendszer névleges értékét jó földrajzi elhelyezkedés és közel ideális tájolás esetén 1100-as szorzóval kell számolni, tehát egy 3kWp (kilo-watt-peak - azaz névleges csúcsteljesítmény) teljesítményű rendszer kb. 3300kWh villamos energiát fog előállítani egy év alatt, nektek max. ekkora rendszerre van szükségetek.
    Hangsúlyozom, ez függ a földrajzi elhelyezkedéstől, a dőlésszögtől, és a tájolástól is!
    Abba, hogy mi a különbség a polykristályos és monokristályos (stb.) napelem között most nem mennék bele, mert elég hosszan kellene gépelnem! :DDD
    Egy két apróság a kommenteddel kapcsolatban: az, hogy hányan laktok nem lényeges információ. A legfontosabb adat, hogy hány kWh energiát használtok el egy év alatt! :K
    Jah, apróság, de mindig bántja a szemem: a napelem villamos energiát állít elő, a napkollektor pedig hőenergiát. Könnyű megjegyezni: iskolában napelemes számológéped volt, nem napkollektoros! ;]
    A megtérülés sok mindentől függ. Ha csak azt nézed, hogy mennyi idő alatt termel annyi energiát forintosítva, mint amennyibe került, akkor egyszerű a matek:
    - beruházási költség kb. br° 1700eFt
    - éves villanyszámla: 11eFt*12hó = 132eFt
    - azaz 1700eFt / 132eFt/év = 12,88 év
    Egy polikristályos rendszer élettartama max. kb. 35 év, egy monokristályos rendszer 40 év után is működik még (ez gyártástechnológiából adódik). Tehát megtérülés után "pénzt termel".
    Viszont, ha figyelembe vesszük, hogy ez egy értéknövelő beruházás az ingatlanunkon, mint pl. egy medence, akkor a megtérülés szinte azonnali! Egy 1,7MFt-os rendszer 1,7MFt-nál is többel növeli az ingatlan értékét, ráadásul az ingatlan környezetvédelmi besorolását is javítja, minimum 1 kategóriával!
    Azt, csak halkan teszem hozzá, hogy egy medence, vagy egy autó vásárlása esetén az elköltött pénzünk veszít az értékéből, az autót csak olcsóbban tudjuk eladni, a medencének pedig súlyos fenntartási költségei vannak.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Borisz76 #133 üzenetére

    A helyzet ismerős, jómagam is 4/2. emeleti panelban lakom. Sajnos nálunk nem tudtam megbeszélni a lakókkal, mert úgy akartak csak hozzájárulni, ha nekik is csinálok ugyan akkora felületűt, amiért persze nem igazán akarnak fizetni. Szép mentalitás, de hát ez van.
    Természetesen, ha Te ezt az akadályt leküzdöd, akkor van megoldás, méghozzá több féle is! Hogy csak párat említsek:
    - szigeteletlen a ház: mehet akár a falra is (nem kell építési engedély sem hozzá)
    - tetőre fúrásos technológiával
    - tetőre súlyozásos technológiával
    Legutóbbi az, amit a legkönnyebben elfogadnak az emberek, viszont itt komolyan kell számolni a széllel.épp a héten raktam össze egy mini kísérleti rendszert (egy egységnyi tartó 2db 255Wp-os napelemmel), és most várom a tavaszi viharokat. (A szélnek nem csak a "belekapásával", hanem a vákuumhatásával is kell számolni.)
    A legfontosabb kérdés a ti esetetekben (a többi lakón kívül), hogy hány kWh energiát fogyasztotok 1 évben?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Borisz76 #135 üzenetére

    Nem is tudom, hogy hirtelen hol kezdjem.
    A Schott Solar legjobb tudomásom szerint amorf napelemeket forgalmazott, aminek az élettartama extrém rövid (<10év), és leginkább bizonyos speciális (ipari) felhasználás mellett van létjogosultsága.
    A Sunny-Solar is amorf technológiákat alkalmazott, de amennyire én tudom (nem követem minden kínai cég sorsát sajnos) mára már csak olyan napelemes termékeket forgalmaznak, mint pl. a kerti lámpák.
    Maradjunk annyiban, hogy 5 év alatt nagyot változott a világ...

    Nézzük a lehetőségeket:
    A kb. 3500kWh fogyasztáshoz a 3,8kWp rendszer hatalmas túllövés, mert egy ekkora méretű rendszer ma már 4100-4400kWh energiát állít elő. Sajnos többet termelni, mint amennyit fogyasztasz nagyon nem éri meg. (Amíg Te pl. 45Ft-ért veszel 1kWh energiát, addig a szolgáltató kb. 15Ft-ot fizet érte, és azt is számla ellenében, ergo számlaképesnek kell lenned!) Ehhez a fogyasztáshoz én 12db 255Wp teljesítményű monokristályos napelemet szoktam ajánlani, de ez változhat a földrajzi elhelyezkedés függvényében (tájolás és dőlésszög itt ugye nem játszik, mert azt az állvány állítja be). Árakról nehéz így bármit is mondani, de egy 3kWp teljesítményű rendszer cserepes tetőre elhelyezve ma kb. 1,4MFt+ÁFA. A kiemelőkeretes megoldás ezt kb. 200eFt-al drágítja meg. Fontos, hogy mindezt most vakon mondom, mert minden tető más, mindenhol mások a buktatók, és egy-egy hasonló ház között is jelentős különbség lehet!
    A teljes rendszer tömegétől amúgy nem kell tartani, mert annyira nem vészes, és ráadásul nagy felületen oszlik szét! Az új kísérleti alany, amit tesztelek ráadásul szélárnyékolásnak használja a súlyt, ezért még tudunk nyerni valamennyit...

    A 2000-2500kWh fogyasztásra már egy jelentősen kisebb rendszer ajánlott, ilyenkor 10-11db 200Wp teljesítményű monokristályos napelemet szoktam ajánlani, mert a 2kVA-es invertert ez hajtja ki optimálisan.
    Technikai intermezzo:
    255Wp: 1640 x 992 x 40 mm, I = 8,25 A, Umpp = 30,9 V
    200Wp: 1580 x 808 x 35 mm, I = 5,41 A, Umpp = 37 V
    Az inverterek maximális hatásfokának kihasználásához a munkaponti feszültség kalkulálása elengedhetetlen!

    Fontos azonban tudni, hogy egy 1,1MFt+ÁFA költségű 2kVA-es rendszer fajlagosan (Ft/kWp) drágább, mert ugyan az a túlfeszültség elleni védelem, ugyan olyan tervezői költségek, stb. kellenek hozzá!

    Nem szabad továbbá megfeledkezni a villám- és tűzvédelmi előírásokról sem, amit a fenti árak nem tartalmaznak! Ezek szabványai idén jelentősen változtak, természetesen olyan irányba, hogy extrém drága cuccokat kelljen belerakni, de a szakma már kérvényezett módosításokat, mert elfogadhatatlan, hogy egy 1MFt-os rendszerhez 500eFt-os tűzvédelmi kapcsolót kelljen alkalmazni. Ezt a meccset meg kell várni türelmesen, mert van esély az éppeszű megoldások alkalmazására...

    [Troll ON:]
    Természetesen mindig van egy olyan opció, hogy nem szakemberek, nem szakszerűen, de legalább feketén alkalmazott emberekkel telepítsenek rendszert, és akkor a szabványi előírásokkal nem kell törődni, igaz, egy 500eFt-os törzstőkéjű céget nem tart semeddig bedönteni, ha valakinek garanciális problémája lenne...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #137 üzenetére

    Az 1MFt+ÁFA elég baráti ár, ha minden benne van. Mielőtt azonban fejest ugrasz, érdemes végiggondolni ezt-azt:

    - poli, vagy mono a jobb neked? Ezt főként 3 dolog befolyásolja:
    1. Földrajzilag hol van a ház? Nem mindegy, hogy Szeged (legnapsütésesebb városunk), vagy Miskolc (legkevésbé).
    2. Hány fokos a tetőd dőlésszöge? -> 45°, vagy annál meredekebb esetén tud előnyös lenni a poikristályos napelem, az alatt a mono hoz többet egy évben.
    3. Hány fokban tér el a tetőfelület a déli tájolástól? (Azimuth)

    - Milyen tartószerkezetet fognak használni? Sajnos többször találkoztam olyan ajánlattal, ahol a tartószerkezet nem megfelelő ötvözetből készült. Ez azért is fontos, mert a napelem kerete alumínium! Ha az hagyományos rozsdamentes acélból van, akkor a vas, és az alumínium között nedvesség hatására (elég a pára, nem kell eső sem) galvanikus reakció jön létre, ami hosszú távon (5+ év) olyan jelentős korróziót eredményez, hogy egy nagyobb szél vákuumhatása akár le is tépheti a tetőről a rendszert! Az olcsó megoldás mindig kecsegtető a megtérülés szempontjából, de ha épp az ember rokonát (pl. gyerekét, mert az anyósért nem kár) üti agyon, akkor a hajunkra kenhetjük azt a megspórolt pár 10eFt-ot... Találkoztam már redőnysínes (!) megoldással is! Először nem akartam elhinni...

    - A Growatt 3000TL alapvetően jó választás. Meg kell nézni, hogy a napelemek munkaponti feszültsége (Umpp, vagy Vmpp) 360V körül legyen, vagy az felett, mert akkor tud maximális (97,3%) hatásfokkal működni; ugyanakkor fontos, hogy az üresjárati feszültség (Uoc vagy Voc) nem lehet több, mint 500V! Ezt könnyű kiszámolni: megnézed a napelem gyártói adatlapján, és felszorzod 12-vel.

    - túlfeszültség elleni védelem csak AC oldalon van (ez kötelező), vagy DC oldalon is? Milyen? "C" típusú, vagy "B+C"?

    - a "kb. 13eFt havi áramot termel" kijelentés egy nagy baromság, mert nem tudhatják, hogy Te mennyiért veszel 1kWh energiát! Láttam már 33Ft/kWh-s szerződést, nekem 39Ft/kWh van itthonra, de sűrű a 45Ft körüli is, sőt egyszer találkoztam 88Ft/kWh-val, ami extrém durva rablás! Ha a poli/mono kérdés 3 válasza megvan, akkor meg tudom mondani, hogy mennyit termel egy ilyen rendszer, de általánosságban olyan 3200-3400kWh termelésre lehet számítani. Ez 45Ft esetén valóban 12000-12750Ft/hó, de 33Ft esetén pl. 8800-9350Ft/hó.

    - tudni kell, hogy a napelemes rendszer nem táplálhat vissza vezérelt (éjszakai áramként ismeretes), geo, vagy H-tarifás mért részre, ergo ha van ilyenetek, annak nem csökken a számlája, csak a normálnak.

    - mindenképp kérdezz rá, hogy a 10 év garancia mire vonatkozik? Az inverterre 5 év gyártói van, igaz, a Growatthoz lehet venni +5 évet. A napelemekre 10 év 90%, 25 év 80% teljesítménygarancia a jellemző jelenleg.

    - MUNKA: ez nagyon fontos! Ha nincs benne, akkor kérdés, hogy mennyi az annyi? Kérdés, hogy a telepítők tényleg értenek hozzá? Több olyan rendszer javítását kellett megcsinálnom, ahol telepítői hiba miatt ment tönkre valami (pl. az inverter). Be vannak jelentve a dolgozók? A fekete munkával nem lehet versenyezni, de ha baj van, akkor nem csak őket büntetik, hanem téged is! Milyen szerződés készül a munkáról? Ugyan egy későbbi APEH NAV ellenőrzés során mondhatod, hogy azért nincs számlád a munkáról, mert Te magad szerelted fel, viszont garanciális probléma esetén ők is le tudják tagadni azt, hogy jártak ott!

    - Ha már NAV: minimum az inverterről, és a napelemről mindenképp legyen számlád! Ez nagyon-nagyon fontos, mert már most csiripelik a madarak, hogy az utcáról, vagy műholdfelvételről jól látható rendszerekhez mennek ellenőrizni, mert sok a feketén telepített ÁFA mentes rendszer!
    Azt is fontos tudnod, hogy azok a cégek, akik azt hirdetik, hogy szlovák, vagy más országok kisebb ÁFA kulcsa miatt olcsóbb az ő rendszerük, azok gyakorlatilag ÁFA-csalásra kérnek fel, és ezért szintén megbüntethetnek téged is!

    Lesz-e jobb? Hát... itthon? :DDD Vagy igen, vagy nem...
    Az már biztos, hogy a napelemek jelenleg olyan olcsók, hogy már előállítási költség alatt adja a gyártó (kap rá állami támogatást, ami fedezi a veszteségét, ezért volt az EU és Kína között 2013-ban "vámháború")! Az inverter ára sem fog már nagyon mozogni, legfeljebb csiszolnak még a működésükön valamennyit. A napelemek technológiája is eléggé adott, jelentős fejlődés nem várható, de azért jellemző a táblánként 5Wp növekedés évente. 2013-ban 190Wp és 250Wp teljesítményű, idén 200Wp és 255Wp teljesítményű napelemeket forgalmaz az a cég, ahol én felelek a napelemes részlegért.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #139 üzenetére

    Nagyon szívesen! :B

    Még annyit felejtettem el hozzátenni tegnap, hogy arra is érdemes figyelni, hogy ne egy 0,5-3MFt-os törzstőkéjű cég legyen a kivitelező, mert egy ilyen kisméretű céget nevetve bedöntenek, ha már 2-3 garanciális probléma merül fel. A cégek adatait ingyen tudod ellenőrizni az e-cegjegyzek.hu-n

    Ha privátban a fenti kérdésekre tudsz válaszolni, megadod a címeteket, és hogy mennyi villamos energiát fogyasztotok (kWh/év), valamint küldesz egy jobb felbontású képet a tetőről (ahol jól látszik a cserepezés, mert az alapján tudom a tető méreteit 5%-os pontossággal), akkor szívesen küldenék én is egy komplett ajánlatot. ;)

    Viszont érdekelne, hogy a napkollektornál hogy jött ki ez a szám! :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #141 üzenetére

    Ez egy nagyon szép grafikon, de miről szól? :DDD
    Mi a függőleges tengely? Ha kWh, akkor hogyan, és milyen eszközzel mérted? Milyen időintervallumon integráltál? Tényleg érdekel, magam is nagy grafikon-függő vagyok! :DDD

    Ez pl. egy 20kWp teljesítményű, K-Ny-i tájolású rendszer feszültség/áramerősség görbéje a mostani napfogyatkozás alatt:
    03-20

    Összehasonlítás kép itt a másnapi másnapi termelése ugyan ennek a rendszernek:
    03-21

    szerk.: elnézést a felbontásért, és az apró betűkért, de a fórum csak korlátozások mellett enged feltölteni, valójában a képek 3600x1800 pixelben vannak nekem, mert analizáláshoz kellett :B

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz bluobluo75 #144 üzenetére

    Jelen pillanatban nincs magánszemélyeknek támogatás napelemes rendszerekre, és nem is várható, ugyanis minden energetikával kapcsolatos pénzt Paksra költenek napelemes támogatást közintézményekre ill. egyházakra írnak ki.

    Többen reklámozzák magukat "állami támogatással", de az valójában egy átverés trükközés: lakástakarék-pénztárt köttetnek az ügyféllel, mert arra jár 30% támogatás (persze aki ért hozzá, az tudja, hogy ez így ebben a formában nem igaz), és még arra is zsebelnek be jutalékot. Persze az LTP csak sokára járna le, így az egészet megfejelik egy "kedvezményes hitellel", mert az ugye milyen jó, hogy a banknak fizetsz, és nem a szolgáltatónak (EON/ELMŰ/EDF).
    Tuti buli, mert erre is kap jutalékot. Ha a telepítő cég, és az "alkusz" ugyan az, akkor még a rendszer árából is kap a kedves ügyfél kedvezményt.
    A baj csak az, hogy a hitel mindig kamatot jelent, és a végén mindenki jól jár, csak az nem, aki fizet... :(

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Borisz76 #146 üzenetére

    Igen, több ügyfelem is erre használta fel a lejárt LTP-jét. :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz bluobluo75 #148 üzenetére

    2009 óta foglalkozom megújuló energiákkal, és látom, hogy ez a pályázatra várás nem igazán éri meg. 2012-ben volt utoljára kiírva lakosságnak, de akkor is 2 napi lehetett csak pályázatot beadni! Valójában már első napon elfogyott a rendelkezésre álló keret, csak jogszabályi kötelezettség miatt +24 óráig nyitva kellett tartani a beadás lehetőségét!
    Annyit elárulok, hogy jó néhányan feleslegesen fizettek pályázat-írásért! :(((

    Amúgy az idei pályázat sem a lakosságnak fog szólni:
    Csalódniuk kell azoknak, akik abban reménykedtek, hogy végre megnyílnak olyan pályázatok, amelyek napelemes kis erőművek építését támogatják családi házaknál. Örülhetnek viszont az önkormányzatok és beruházóik, mert most inkább ilyen fejlesztésekre fordít pénzt a kormány. A megújuló energia hasznosítására szánt források a paksi atomerőmű bővítése miatt apadoznak.
    Teljes cikkért kattints ide.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #151 üzenetére

    Nem kell hozzá túl nagy elszántság, elég egy kis matektudás is ;]
    Már a kisebb rendszerek is 10 év körül visszatermelik a saját árukat, ami könnyen kiszámolható, hogy jó beruházás, pláne a mai alacsony kamatok mellett! (Ha valaki igazán precíz akar lenni, és tudja mit jelent a pénz jelenbeni és jövőbeni értéke, akkor pláne tudja, hogy miért jobb ez, mint egy banki lekötés...)

    Tovább megyek, ez egy értéknövelő beruházás! Ez azt jelenti, hogy az ingatlanod értékét növeli!

    Amúgy most is azt mondom, hogy annak éri meg, akinek van rá pénze! (A hitel ilyen célra rossz biznisz.) Viszont, akinek van pénze, annak ez éri meg a legjobban!
    Pl.:
    - ha veszel egy autót, akkor amint beleülsz, máris jelentősen veszett az értékéből! Továbbá tankolni kell, biztosítást kell fizetni, adózni kell utána évente kétszer, stb.
    - ha inkább értéknövelő beruházás miatt (meg mert jó móka) egy medencét csináltatsz, az is csak viszi a pénzt utána minden évben (nem is kicsit)...
    - egy napelemes rendszer szinte bármilyen házra telepítve minimum 1, de általában 2-3 kategóriával növeli az ingatlan energetikai besorolását! Aki nézett körül az elmúlt 3 évben ingatlan miatt, az tudja, hogy ez mit jelent a tulajdonos számára...

    Persze, ha gyártulajdonos vagy, és a napelemes rendszer árát egy új gép beszerzésére fordítod, azzal jobban jársz, de az emberek nagy része nem gyártulajdonos ;]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Az elszámolás menete egy példán keresztül

    Egy egyetemes szolgáltató által ellátott – HMKE*-t üzemeltető – felhasználó adott elszámolási időszaki (a példában éves) fogyasztása 4000 kWh, a HMKE által megtermelt villamos energia 4500 kWh, az összegzett vételezési/betáplálási mennyiségek szaldója tehát 500 kWh betáplálás.

    A betáplálásért kapott összeg (ÁFA nélküli árral számolva): 500 kWh x 15 Ft/kWh = 7 500 Ft. (Ha az üzemeltető az ÁFA-körbe tartozik, a 27% ÁFA-val együtt 9 525 Ft.)

    A saját megtermelt villamos energiával fedezett fogyasztás révén elért „megtakarítás” (ÁFA-val együtt számolva): 4000 kWh x 45 Ft/kWh = 180 000 Ft, azaz itt figyelembe kell venni a jelentős költségelemet képviselő „elkerült” forgalomarányos rendszerhasználati díjmértéket is.

    Az egységnyi megtermelt villamos energiára jutó megtakarítás tehát a saját fogyasztásnak megfelelő mennyiségre 45 Ft/kWh (ÁFA-val együtt), míg a saját fogyasztáson felüli részre csupán 15 Ft/kWh (ÁFA nélkül), illetve 19,05 Ft/kWh (ÁFA-val együtt). Jól látható tehát, hogy a méretezés minden rendszer megtérülésének alapfeltétele!

    A felhasználónak minden esetben (tehát a „végső” szaldó irányától és mértékétől függetlenül) és teljes összegben meg kell fizetnie az elosztói alapdíjat (és – ha a felhasználó a KIF III. nem profilos elosztási díjkategóriába tartozik – az elosztói teljesítménydíjat is).

    Amennyiben egy HMKE-s fogyasztónál minden hónapban nagyobb a vételezési mennyiségek összege a betáplálási mennyiségek összegénél, akkor a fogyasztó számára indifferens, hogy havi vagy éves elszámolásban van, míg ellenkező esetben a fogyasztó kedvezőbb helyzetbe kerül az éves elszámolással.

    * Háztartási Méretű KisErőmű

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz rii #157 üzenetére

    2kWp alatt egyáltalán nem érdemes belevágni, de még ott is magas a fajlagos költség! A Te linkeden pl. 495.000.Ft+ÁFA/kWp! Amúgy mindig azt javaslom, hogy a Ft/kWp árat érdemes nézni!
    Azt csak halkan teszem hozzá, hogy egy 2kWp méretű rendszer nem fog 2400kWh energiát termelni Magyarországon! A legoptimálisabb (déli tájolás, 35°-os dőlésszög) esetén is "csak" 2300kWh a reálisan várható teljesítmény! Persze ettől eltérés lehet, de nem valószínű, hogy felfelé lesz!
    Egy rendszer várható termeléséről a JRC (Joint Research Centre) European Commission adatbázisa alapján készíthetük kalkulációt, ami Európa legelismertebb napelemes kalkulátora. A kalkulátor a következő oldalon érhető el:
    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
    A kalkuláció figyelembe veszi a földrajzi elhelyezkedést, az átlagos besugárzási értékeket és hőmérsékleti adatokat, illetve a tető dőlésszögét és tájolását, stb.
    Természetesen a kalkuláció csupán tájékoztató adatokat tartalmaz, és a rendelkezésre álló adatok alapján készül, a valós termelés minden évben más lesz, az adott év napos óráinak, felhőzetének, széljárásának, a levegő tisztaságának, és egyéb befolyásoló tényezőknek köszönhetően. Eddigi tapasztalataink és saját méréseink alapján mégis ez a kalkulátor bizonyult a legpontosabbnak éves termelés tekintetében.

    Szóval a 2kWp méretű rendszer fajlagosan drága, ezért a megtérülési ideje is hosszabb, mint pl. egy 3 vagy 5kWp méretű rendszeré (nem is beszélve az ipari méretekről)! Kicsivel nagyobb csak a rendszer, és már is 100eFt/kWp-al olcsóbb!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz rii #162 üzenetére

    Sajnos nem, mert télen bizony előfordul, hogy napokig, vagy hetekig nem tudod feltölteni az akkumulátorokat.

    A rendszer amit néztél, az hálózatra visszatápláló, azaz nem szigetüzemi. Az akkumulátorok pedig nem olcsók, de legalább jó drágák! Ráadásul tönkremennek 5-6 évente, és rettenetesen környezetszennyezők...

    Sajnos nincs jó megoldás az esetedben.
    Egyik ügyfelem úgy csinálta, hogy több telek-tulajdonos összebeszélt, és a hálózat-fejleszés költségét elosztották egymás között, így az eredeti 1MFt helyett 100eFt volt telkenként...

    OFF: az más kérdés, hogy anno az EON azt mondta nekik, hogy cserébe ha új belépők lesznek, akkor költségarányos visszatérítést kapnak azok, akik kifizették a fejlesztést, most meg az új belépőkkel is újra fizettetett, és ők meg nem kaptak semmit, sőt...

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Ja, ha már az említett, példaként felhozott rendszernél járunk, akkor szeretném mindenki figyelmét felhívni egy napjainkban sajnos jelentős problémára: a rossz inverter-méretezésre!
    Minden inverternek adottak a bemeneti paraméterei! Ezek ugyan gyártónként eltérőek, azonban nagyon nagy különbségek nincsenek!
    Talán egy példával a legegyszerűbb szemléltetni:
    - vegyünk egy manapság népszerű 2kVA-es (2kW-os) invertert. Maximális bemeneti feszültsége jellemzően 500V. Ez azt jelenti, hogy a sorba kapcsolt napelemek feszültsége nem haladhatja ezt meg, különben az inverter védelme letilt!
    - az invertereknek van egy úgynevezett névleges feszültségszintjük, ami azt jelenti, hogy azon a szinten tudnak maximális hatásfokkal (pl.95%) dolgozni. Legyen ez a példa kedvéért 350V.
    - a napelemeknek van ún. üresjárati (Voc) és munkaponti (Vmpp) feszültségük. Ez a napelem cellájának méretétől függ leginkább. A 250Wp körüli napelemeknél STC szerint ezek jellemzően Voc=37,8V, és Vmpp=30,5V. Ergo a 8db napelem esetén: Voc=8x37,8V=302,4V, míg a Vmpp=8x30,5=244V!
    Ha az inverter karakterisztikáját megnézzük, akkor azt láthatjuk, hogy ilyen alacsony feszültség mellett a 95% helyett csak mondjuk 85%-kal tud dolgozni! Pontosan ezért vannak másféle napelemek is! Pl. a 200Wp körüli napelemek adatai jellemzően: Voc=45,1V és Vmpp=37V, tehát 2kWp esetén Voc=10x45,1=451V, és Vmpp=37x10=370V! Máris megvan az inverter ideális feszültségszintje!
    Nem csináltam semmi extrát, mégis nyertem 10%-ot mégsem vesztettem el 10%-ot!

    Sajnos a laikus ezt nem tudja (nem tudhatja), és a "szakemberek" sem mind figyelik! :(

    Szerk.:
    200Wp körüli napelemek cellamérete 125x125mm
    250Wp körüli napelemek cellamérete 156x156mm
    inverterkarakterisztikákat minden jó gyár feltűntet az adatlapján...

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz rii #166 üzenetére

    igen, rá lehet tenni, de az már egy másik szakma! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tzimash #168 üzenetére

    Fúú, ez necces kérdés...
    Egyszer adtam kölcsön kipróbálásra egy informatikus kollégának egy Growatt WIFI modult, de neki is hasonló gondja volt. Neki 4400TL invertere van. Kipróbáltam más inverterrel, ott azóta is hibátlanul működik, a kollégának pedig másik modult még nem vittem. Lehet, hogy túl régi az inverter firmware-e, más ötletem nincs hirtelen...
    Szerintem jelezd annak, akitől vetted az invertert és a WIFI-t.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Khaosz55 #170 üzenetére

    Ha idén fejlesztitek a fűtést, akkor érdemes lehet hosszabb távon gondolkodni, és úgy osztani-szorozni egyet!
    Én jövőre szeretnék építkezni, szóval még nem kalkuláltam ki a dolgokat, de az már most biztos, hogy vagy
    a.) hőszivattyú+padlófűtés, vagy
    b.) padlóba infra-fűtőfólia lesz a házban. Épp pénteken hoztam el infra-fűtőfólia mintát, és amint lesz időm, méricskélek egy kicsit, és meglátom mi lesz a véleményem róla...
    Minden esetre, ha jól értem, akkor Neked már megvan a padlófűtés. Lehet, hogy jobban járnátok egy hőszivattyúval? Érdemes lehet kiszámolni, mert durván jó COP-vel rendelkező hőszivattyúk is vannak!
    Ráadásul akkor még jól is jön, hogy nincs idén keret a napelemre, mert akkor lesz egy teljes mért szezonotok, és úgy már lehet méretezni a rendszert! :K
    Ha a jelenlegi fogyasztásotokhoz kellene méretezni, és az a 30-35°-os tető dél felé néz, akkor monokristályos napelemből kb. 3,3 kWp; polikristályosból olyan 3,5 kWp méretű rendszerre van szükségetek. (A laposabb tető jobban kedvez a mononak!)

    A könnyűszerkezetes ház egyáltalán nem probléma. :N

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Krapter #172 üzenetére

    Szia,

    küld át e-mail-ben [geresics<kukac>gmail.com] a kapott műszaki tartalmat, és segítek, hogy jól van-e tervezve a rendszer, mert sajnos hiába jók a termékek, ha nagyon sok rosszul párosított megoldás!

    A kínai napelemtől nem kell félni, inkább attól, ha valaki azt mondja, hogy az övé nem kínai! Jelenleg a világon csak pár cég tudja előállítani magát a kristályt, és egy kivételével mind kínai kézen van! Az egy más kérdés, hogy valaki megveszi a wafer-t (szeletelt kristály), és rárakja egy üveglapra valahol máshol, és eladja, olyan címen, hogy "német napelem / magyar napelem / francia napelem / stb."...

    A Growatt is kínai gyártó, de a jobb fajtából. Kb. Fronius minőségnek tartja a szakma.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Krapter #174 üzenetére

    Aha, szóval még egy CSOK ház! ;]
    Elég sok ilyennel találkozom mostanság. Fűtést mivel oldod meg?

    u.i.: a terveket alaposan nézzétek át, mert rengeteg elfuserált rajzot látok mostanában! Megvan a méret kívül-belül, csak épp élhetetlen a ház! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Elemental #177 üzenetére

    Alapvetően jó a SolarEdge. Minden napelemen van egy DC-DC átalakító, így tudják optimalizálni a rendszer teljesítményét. Előnye, hogy ha egy-egy napelem árnyékban van, akkor az nem befolyásolja a többi napelemet. Hátránya, hogy drága! Aki nekem azt mondja, hogy "20db DC-DC konverter + 1 inverter" ugyan annyiba kerül, mint 1db inverter, arra furcsán nézek általában, mert ott valami nem stimmel.

    A "német" napelemekkel kapcsolatban pont azt tudom elmondani, mint a "francia", a "magyar", és az összes többivel kapcsolatban: a világon nagyon kevés olyan gyár van, ahol magát a kristályt elő tudják állítani! Egy kivételével mind kínai kézen van! A közelmúltban hozott kínai-EU vámszabályok miatt ezeknek egy részét átköltöztették Taiwan-ra, de attól még ugyan úgy kínai kézben van. Minden "német", "francia", "spanyol", "magyar" napelemgyártó ezeket a kristályokat veszi meg, és csak rárakja egy üveglapra, ad neki egy alumínium keretet, és ráírja, hogy Made in akármi. Szóval így reklámozni magunkat nálam már a szándékos félrevezetés kategóriába esik, de hát mindenki más üzletpolitikát folytat...
    Persze ettől még a rendszer pont ugyan annyira lesz jó, mint bármelyik másik.

    Akárhogy is döntesz, a papírok legyenek rendben, a munka megkezdése előtt kössetek szerződést, ami minden részletre kiterjed, beleértve a feladatokat, és a garanciális feltételeket is! Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mindenről kérjetek áfás számlát is, mert az nélkül esélytelen az esetleges garanciális problémák ügyintézése!

    Érdemes lehet még a szerződés megkötése előtt leellenőrizni a kivitelező céget is! Erre ma már rengeteg ingyenes weblap létezik, pl. e-cegjegyzek.hu vagy HVG-Céginfótár. Ha egy cég minimális törzstőkével rendelkezik, nemrég regisztrálták csak, minimális a létszáma, vagy úgy általában mindenből a minimumra törekszik, akkor ott túl sok probléma esetén simán eldobják a céget, és pár nap múlva nyitnak egy másikat, és már is ugrott minden garancia...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #180 üzenetére

    Ez így egy "kicsit" kevés infó! :DDD
    Nagyon sok minden múlik az elhelyezési helyen! Nem mindegy, hogy mennyire kell tagolni az elrendezést (hány sorban lesznek a napelemek, hány sínt kell darabolni - mennyi lesz a hulladékanyag, amit már nem lehet felhasználni), hogy milyen árnyékoló tényezőkkel kell számolni (pl. kémény, antenna, fák, oszlopok, telefonvezeték, stb. árnyéka), milyen a tetőszerkezet (hódfarkú cserép, zsindely, stb.).
    Az éves termelést meghatározza továbbá a pontos tájolás (déltől való eltérés [°]-ban), a tető dőlésszöge (vízszintestől való eltérés [°]-ban), a kábelezés hossza (mert bizony ott is van veszteség), földrajzi elhelyezkedés (észak és dél között itthon is jelentős eltérés realizálható), stb.

    Alapvetően erre a fogyasztásra 3,2-3,5 kWp méretű rendszerben gondolkodnék. Hogy poli-, vagy monokristályos napelem a jobb a Te esetedben, az is a fenti részletek függvénye, az ár pedig mindennek az összegzése után derül ki (jobb esetben).

    Ha érdekel a dolog, akkor küld el a pontos címet privátban, és rálesek guglimaps segítségével, hátha látszik valami! :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Elemental #182 üzenetére

    A rövid válasz: magánszemélyeknek nincs. :(

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #185 üzenetére

    Fót, Rét utca déli oldala:

    Van itt néhány ház. Egybefüggő felületet mondtál, tehát a tieteken nincs tetőablak, ugye? A tetőablak miatt kell sokszor "darabolni" az elrendezést, ami drágító tényező.
    A hullámos cserépre való rögzítés valamivel drágább (kialakítása miatt) a hódfarkú cserépénél.
    Nincs árnyék, csak a kéményé (a képen reggeli órákban készült árnyékhatást láthatunk).
    Néhol a szomszéd ház egy sávot árnyékol nap közben, erre figyelni kell. Az utca közepén van egy dög nagy fa, ami jelentős árnyékot ad nap közben! Mivel nálatok ez nincs, így gondolom nem középtájon laktok.
    A tető tájolása kb. 45° nyugat felé. A tető dőlésszöge kb. 30°, így a monokristályos napelem éves szinten valamivel több energiát termel.Ezek alapján Nálatok egy napelemes rendszer kb. 1060 kWh/kWp mennyiségű energiát tud előállítani, HA minden megfelelően van méretezve! Ez nagyon-nagyon fontos, mert ha a napelemek feszültségértékét szarul méretezik az inverterhez (nem a névleges bemeneti feszültségszintre számolnják a napelemek munkaponti feszültségét (Vmpp)), akkor az inverter névleges 95-96%-os hatásfoka helyett simán lehet, hogy csak 80-85%-kal tud működni!
    Ezek alapján én 3,5 kWp méretű rendszert ajánlanék. Ezzel viszont az a baj, hogy a 14db 250Wp körüli napelem üresjárati sztringfeszültsége (Voc) nagyobb, mint 500V. A legtöbb inverter ilyen méretben 500V-ig jó, talán a Fronius Galvo 550V-os, ami még belefér!
    Rossz megoldás az 1000V-os inverter - pl. Fronius Primo és Symo -, mert ott a névleges feszültség - ahol az inverter jó hatásfokkal tud dolgozni - 710V ill. 595V, mert rosz hatásfokkal dolgozna a rendszer. Szintén ugyan ilyen rossz megoldás 2 sztringből felépíteni a rendszert, mert a munkaponti feszültség (Vmpp) nagyon alacsony lenne, és ismét rossz hatásfokkal dolgozna az inverter.
    A Growatt és sok másik gyártó invertere ebben a méretben Voc=max.500V, tehát kiesnek, vagy max. 13db 250Wp körüli napelemmel működhetnek.
    Éves szaldós elszámolásról beszélünk.
    Ha a lehető legnagyobb mértékű kiváltást szeretnéd, akkor a 3,5kWp lesz a nyerő egy magasabb feszültségű inverterrel.
    Ha a legjobb ár/érték arányra törekszünk, akkor 13 napelemes rendszert javaslok, ahol Voc<500V, mert így nem kell felárat fizetni az inverternél. Ennek hátránya, hogy nem lesz éves szaldó esetén teljesen kinullázva az energiafogyasztás, hanem marad egy minimális villanyszámla, kb. 3-400 kWh évente.
    Én az utóbbit választanám, de igazából Neked kell döntened!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Tegnapi bejelentés:
    5 Milliárd Forint jut az Otthon Melege Program keretében vissza nem térítendő pályázatokra
    - épületek homlokzati nyílászárójának cseréjére,
    - homlokzatok hőszigetelésére,
    - épületgépészeti rendszerek (pl. kazánok, radiátorok) energia-megtakarítást eredményező cserére, felújításra
    - épületgépészeti rendszeréhez csatlakozó megújuló energiafelhasználás kialakítására (napelemes rendszerek, napkollektoros rendszerek, biomassza kazánrendszerek kiépítése)

    https://www.youtube.com/watch?v=wQ6zJZ3559o

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Krapter #191 üzenetére

    PÜ-ben megbeszéltük azóta! :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz CWorm #193 üzenetére

    A napelem villamos energiát állít elő. Hogy azt a villamos energiát Te mire használod fel, az már tök mindegy! Lehet az telefontöltés, mosógép-működtetés, hálózati visszatáplálás, vagy épp LED-szalag működtetése is! :K
    Az a nem mindegy, hogy milyen megoldást használsz!
    A Te esetedben elegendő volna egy egyszerű napelem->töltésvezérlő->akku->fogyasztó (LED-szalag) összeállítás. Ezzel csak az a baj, hogy nem tudom mi a konkrét célod, ergo a részletekbe nem tudok segíteni, de az biztos, hogy ha jól akarod megcsinálni, akkor többe kerül, mint amit szánsz rá! :DDD

    ...és ismét nem győzöm hangsúlyozni: az akkumulátor drága, véges a kapacitása, pár évente tönkre megy, és rettenetesen környezetszennyező!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz CWorm #196 üzenetére

    Igen, mindenképp a hálózati csatlakozással jársz jól! Olcsóbb, egyszerűbb, nem kell egy napelem (+töltésvezérlő, +akku) elhelyezésével vacakolnod, olcsóbb, nem merül le, olcsóbb, nem okoz gondot, hogy télen is legyen elég fényed (amikor alig süt a nap), stb. Ja, azt mondtam már, hogy olcsóbb? :DDD

    Viccet félretéve: ha hosszú távban gondolkodsz (gondolom nem pár hónapig fogsz itt lakni), akkor egy igényesen kialakított, jó minőségű(!), kültéri LED megoldást keresel, és szakszerűen kötöd/kötteted be a hálózatba. Sokkal boldogabb leszel, amikor egy téli buli (vagy éjszakai meló, esetleg bármi más) után jösz haza, és lesz fényed... Ráadásul megcsinálhatod manuálisan kapcsolósra, vagy akár alkonykapcsolósra is. :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sellerbuyer #200 üzenetére

    Nem akarlak megsérteni, de amiket írsz, azok nagy része (nem mind!) hatalmas butaság! :K

    "A napelem ma még méregdrága" - igaz. Az ára mondjuk méret-függő, de olcsóbb, mint egy új autó, csak az viszi a pénzt, ez pedig hozza...

    "Egyáltalán nem térül meg," - hamis. Olvasd el kérlek itt miket írtam. :K

    "10 év vicc kategória" - hálózatra visszatáplálásnál nem az, bár ez is méretfüggő, mert a "nagy" HMKE rendszerek ugyan azokat a járulékos költségeket tartalmazzák, mint a kis rendszerek, csak azokban jobban eloszlik. (Pl. 2MFt-nál 100eFt túlfesz.védelem 5%-ot jelent, de 20MFt-os rendszernél csak 0,5%-ot. Egyszerű matek.) :K

    "ez alatt az akkumulátorokat 3-4-szer kell kompletten lecserélni" - ha autó-akkut használsz, akkor mindenképp. A solar-akkuk arra vannak kitalálva, hogy bírják a sok feltöltés-lemerülés ciklust. Állítólag 20 évig is jók maradnak, ha jól vannak méretezve. Ettől függetlenül a tanyavilágon kívül (ahol nagyon drága volna a csatlakozás) szerintem senkinek nem éri meg a sziget üzemű rendszer! Az akku drága, tönkremegy, és rendkívül környezetszennyező! Épp ezért szerintem csak a hálózatra csatolt HMKE éri meg normál esetben! :K

    "A napelemek pedig a teljesítményük töredékét adják az évek múltával." - hamis. Az általános garantált teljesítmény kb. 10 év 90%, 25 év 80%, ráadásul ez a teljesítményesés lineárisan megy végbe. Azért ez nem olyan rossz, nem is beszélve arról, hogy manapság már a 30 év 81+% sem ritka! :K

    "24 órás üzem elképzelhetetlen, tehát mindenképpen kell mellé hálózati áram" - igaz. Viszont éves szaldós elszámolás miatt nem is kell 24 órában mennie, mert amit nappal/nyáron megtermelsz, azt éjjel/télen lefogyasztod. Villamostanilag ez persze nem igaz, de könyveléstechnikailag igen. Tehát a szolgáltató hálózata az akkud, amit nem is kell cserélned sok-sok pénzért. :N

    A felhasznált energiamennyiségnek csak töredékét állítja elő a napelem. - hamis. Megoldás: jól kell méretezni a rendszert. Egyszerű matek! :K

    "ha valaki - pl. állam bácsi - kifizeti egy részét, vagy az egészet" - sosem fogom megérteni, hogy emberek miért várják el, hogy helyettük fizessenek ki mások valamit. Amit állam bácsi fizet ki, azt szerinted kinek a pénzéből teszi? Igen, a Tiedből, az enyémből, és a többiekéből. Csak persze egy részét elteszik közben maguknak... Ha sört veszel, azt kifizeti valaki helyetted? Vagy ha egy autót? Esetleg egy medencét? De ha igen, akkor gondolom már egy repülőjegyet is vegyenek Neked, mert az ugye jár... :W
    Ettől függetlenül időnként bedobnak egy-egy pályázatot, épp most is van. Lehet próbálkozni...

    "annyi pénzért nem 10 évig, hanem 20 évig inkább az áramszámlát fizetem" - szíved joga. De mennyi pénzért is? Mennyi áramot fogyasztasz egy évben kWh-ban? Ha 3000 kWh alatt, akkor tényleg nem igazán éri meg Neked egy rendszerbe beruházni a fajlagos költségek miatt. Ez felett pedig simán összejöhet a 10 év, ha csak a visszatáplálást nézzük, és nem vesszük figyelembe, hogy egy értéknövelő beruházásról beszélünk, ami növeli az ingatlanod értékét. De inkább vegyél medencét, az is értéknövelő, és még jó móka is! Csak az utána nem hozza a pénzt, hanem viszi. Vagy vegyél autót, mert azzal lehet akár villogni is, és elvisz A-ból B-be. Ha jó autót veszel, még szeretni is fogod! Kár, hogy az értékét úgy veszti, mint ha egy kezdő brókernek utalnál...

    "karbantartás, tisztán tartás, stb-stb..." - kérlek, ezekről mesélj egy picit! Üzemeltetek egy 217kWp, egy 81,6kWp, és egy 90kWp méretű rendszert, Méretükből adódóan mindenféle adatrögzítésre vagyunk kötelezve, aminek egy részét 1/4-ed órás lebontásban kell rögzíteni. Ezen kívül van rálátásom egy 4,4kWp méretű rendszerre.
    Mindről tudom a tájolását, a dőlésszögét, és az elmúlt években produkált termelésüket, valamint a nem várt termeléskiesésüket is. Tovább megyek: feladatom ezen hibák figyelés, kiküszöbölése, stb. Pontosan tudom azt is, hogy mi történik egy rendszerrel, ha nem mossák, és azt is tudom, hogy mikor muszáj mosni. Érdekel? Ezt hívják üzemeltetési tapasztalatnak. Persze Te biztos jobban tudod... :W

    Maradok tisztelettel, mentem motorozni!
    (Ja igen, a motor is viszi a pénzt - nem is kicsit - de jót tesz a léleknek!)

    Üdv,

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz WinZol #203 üzenetére

    "Hogyan lehetne gazdaságosabbá tenni?" - sajnos kb. sehogy. A solar rendszerek minél kisebbek, annál drágábbak. Ezen a "sziget-üzem" sem segít. :(

    Mi a célod amúgy? Ha a csak állagmegóvás, akkor pár száz forintért kapsz lepedőt, vagy keresel valami elhasználtat otthon (ingyen), és letakarod a kollekotort...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz WinZol #205 üzenetére

    Az árak kb. ilyenek sajnos.
    Ha magamnak kellene (és elég meredek a tetőm), akkor én tuti inkább egy alternatív megoldást keresnék.

    Pl. (minden komolyabb végiggondolás nélkül) valami ponyva feltekerve elhelyezve fent, elektromágnes ott tartja, ami áramszünet esetén kiold, a ponyva letekeredik, a kollektor letakarva.
    Persze ezt úgy kell kialakítani, hogy ne tegyen benne kárt az extrém magas hőfok (megfelelő anyagválasztás), és valahogy értesülni kellene a megtörtént áramszünetről (pl. rálátsz amikor mész haza, vagy mindig lenullázódik a mikró órája, stb).
    Nem tudom, csak "hangosan" gondolkodom...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sellerbuyer #208 üzenetére

    Azért ez a párbeszéd mindent elmond azt hiszem:
    - "Egyáltalán nem térül meg,"
    - "hamis. Olvasd el kérlek itt miket írtam."
    - "Nem olvasom, mert tudom, hogy nem térül meg."

    :W

    Elkezdtem egy korrekt választ írni, de rájöttem, hogy felesleges lenne. :(((
    Aztán gondoltam megírom miért butaság amit írsz, de azt személyeskedésnek vennéd, így inkább ezt is töröltem. :(((

    Egy dologban viszont igazad van, és nem venném a lelkemre, ha úgy tűnne, hogy nem ismerem el más igazát: 6eFt/hó villanyszámla esetén nem éri meg a napelem, mert a kis méretű rendszer fajlagos (Ft/kWp) ára magas! Pár példa:
    - 2 kWp rendszer ára kb. 1 MFt+ÁFA, azaz 500eFt+ÁFA/kWp
    - 3 kWp rendszer ára kb. 1,2 MFt+ÁFA, azaz 400eFt+ÁFA/kWp
    - 5 kWp rendszer ára kb. 1,8 MFt+ÁFA, azaz 360eFt+ÁFA/kWp

    Megtérülést számolni sem nehéz: 1 kWp déli tájolású, 35°-os dőlésszögű, árnyékmentesen telepített rendszer Magyarországon átlagosan 1150 kWh energiát tud előállítani. Számoljunkúgy, hogy 2kWp=2300kWh; 3kWp=3450kWh; 5kWp=5750kWh energiát állít elő. Fontos, hogy ahány szerződés, annyiféle áron veszik az emberek az áramot. Most az egyszerűség kedvéért legyen 1kWh ára 40 Ft. Ez esetben (és mindenhol áfás árral számolva):
    - 2 kWp megtérülése 13,8 év
    - 3 kWp megtérülése 11 év
    - 5 kWp megtérülése 9,9 év
    Azt hiszem, még Te is láthatod: a nagyobb rendszer hamarabb visszahozza az árát. Miért? Mert mind a három rendszerbe ugyan az a túlfeszültségvédelem kell, ugyan annyiba kerül a csatlakozási dokumentációt elkészíteni, ugyan úgy 1 napnyi munkadíjjal lehet számolni, stb.

    Reagálnod felesleges, úgy is tudom, hogy mindenki hülye, aki nem azt mondja, amit Te... :W

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Tanisz #210 üzenetére

    Szia,
    igyekszem minden kérdésre válaszolni szépen sorban:

    "áramfogyasztásunk viszonylag magas ... 3588 kWh" - megnyugtatlak, ez egyáltalán nem magas, inkább csak átlagos, sőt, a 4 klímát, és a 2 hűtőt figyelembe véve kifejezetten alacsony! :K

    "mekkora összeg lenne csak napelemmel kiváltani az áramfogyasztásunk" - ez sok mindentől függ, pl. az ország mely részén vagytok, milyen a tető (tájolás, dőlés, cserép, gerendatávolság, stb.), milyen messze van a tető onnan, ahova az invertert lehet tenni, van-e villámhárító, milyen a csatlakozásotok a hálózatra (pl. 1x32A, vagy 3x16A, stb.), mely szolgáltatónál vagytok (EON, ELMŰ, stb.), stb.stb.stb.

    "érdemes-e kombinálni a melegvíz/fűtésrásegítést napkollektorral" - igen is, és nem is. A napkollektor legnagyobb "hibája", hogy akkor ad meleget, amikor süt a nap, tehát amikor nincs rá szükségünk. HMV (használati meleg víz) előállításához remek megoldások vannak, de az egész évben működő rendszerek drágák, és fagyálló kell beléjük (ennek is ára van, a cseréje "macerás", és ráadásul környezetszennyező). Az ún. tartályos kollektorok pedig ugyebár télen nem használhatók, viszont olcsók. Minden rendszernél viszont hosszú távon komoly gondot jelenthet a nyári túlmelegedés, amikor nem használják el azt az iszonyatos mennyiségű energiát...
    Nekem otthon sose lesz napkollektorom, azt kizárólag olyanoknak szoktam ajánlani, akiknek nyáron (is) nagy mennyiségű hőenergiára van szükségük (mosodák, autómosók, stb.)

    "téli hónapokban hatékony-e a kollektor" - nem.

    Ide kattintva láthatod, hogy "üzemeltetek" némi napkollektort (960 cső) és napelemet (217kWp) is néhány éve, szóval nem a netről olvastam ezeket! ;)

    "hybrid kollektorokban érdemes ilyen esetekben gondolkodni?" - próbáltam már évekkel ezelőtt egy rendezvény után komolyabban beszélni a forgalmazóval, de hamar kiderült, hogy nem ért hozzá, csak árulja, ezért 3 hét e-mailezés után inkább elengedtem a történetet. Lehet, hogy jó, de engem nem tud meggyőzni egy olyan ember, aki nem ért hozzá, és nem ad meg olyan elérhetőséget, akivel tudtam volna egyeztetni.

    "ha 10 év alatt úgymond megtérül számomra már megérte" - 10 év körül lehet számolni. Aki 4-5 évről beszél, az kamuzik. Be lehet menni 10 év alá, ha elég nagy a rendszer, de a tied nem túl nagy. Ilyenkor "spórolással" szoktak bemenni a lélektani limit alá: polikristályos napelemet ajánlanak ki, spórolnak a tartószerkezeten (kevesebb kampó, gyengébb sín, stb.), nem szerepel az árajánlatban érintésvédelmi felülvizsgálat, stb. Egyébként az, hogy poli, vagy mono a jobb, szintén a telepítési hely paraméterein múlik, de nem véletlen, hogy a mono drágább!
    Sarkalatos kérdés az inverter márkája és típusa, a túlfeszültségvédelem kialakítása, a nemrég óta érvényes "távműködtetésű tűzvédelmi leválasztó kapcsoló" esetleges kialakítása (ide vannak kiskapuk, amiket érdemes kihasználni), az érintésvédelmi felülvizsgálat elvégzése, stb.

    "Igyekszünk tudatosan élni" - ez a legfontosabb! Minden a fejekben dől el, csak ezt sokan nem képesek beismerni, felismerni! :R

    "minél több infót olvasok a témával kapcsolatban,annál..." - az a baj az internettel, hogy bárki bármit írhat mindenféle retorzió nélkül... Beszélj inkább szakemberekkel!

    "Ami még gondot okoz,hogy annyi cég van ami ezzel foglalkozik, hogy nem tudom kiszűrni, melyiket válasszam majd esetlegesen a felmérésre és beruházásra." - el is érkeztünk a legnagyobb problémához: ma bárki foglalkozhat ezzel! Tele van a piac olyanokkal, akik korábban autókereskedők voltak, csak a válságkor becsődöltek, és... hát... valamihez kezdeni kellett... Komolyan mondom, katasztrófa a helyzet!
    A legtöbbjük azt sem tudja, hogy hogy írják helyesen a "kWp" mértékegységet, nemhogy ismerjék a jelentését! Sokan csak elvégzik az MNNSz 2 napos képzését, és már szakembernek hiszik magukat...
    Sajnos nincs mese, Neked kell érteni hozzá, ha nem akarsz lyukra futni!
    A felmérés mindenhol ingyenes szinte, így nem gond akárhány ajánlatot bekérni. Viszont ne az ár alapján dönts, az csak támpont legyen! Nagyon-nagyon fontos, hogy milyen anyagokat használnak majd!
    Azt szoktam ilyenkor javasolni, hogy kérd le a cég adatait e-cegjegyzek.hu-ról, az már önmagában sokat elárul!
    Még bölcsebb az, aki kér egy egy szerződés-tervezetet, aminek tartalmaznia kell mindent! Abban pontosan rögzítve kell legyen, hogy mit vállalnak a pénzedért! Sokan még szerződést sem akarnak majd, mert "mink ezt egy kézfogással mindig elintéztük eddig, és sose vót gond!"' Oké, addig nincs gond, amíg nincs gond... Nem árt, ha garanciális esetben nem bedöntik a céget, és másnap nyitnak egy másikat 3 betű eltéréssel (ugyanis ennyivel kell eltérjen két cég)!
    Ott meg aztán végképp elvéreznek, amikor rákérdezel, hogy "hány villanyszerelő van a csapatban?" - ugyanis feszültség közelében végzett munkát az érvényes szabványok szerint csak az végezhetne. Nem sok ilyen cégről tudok, ahol ezt betartják, de ez mondjuk nem is akkora probléma. Ha egy van a csapatban, az már mindenképp jó kiindulás! Azok legalább tudják, hogy kell bekötni az invertert.
    Érdemes tudni, hogy a jelenlegi előírások szerint érintésvédelmi felülvizsgálatot kell végezni! Ezt kb. senki nem írja bele az ajánlatba, vagy mert nem tudja hogy kötelező, vagy mert nem tud olyat csinálni.
    Ha pedig megvan az ajánlatban szereplő inverter, és a napelem, akkor mindenképp javaslom két egyszerű szorzás elvégzését: 1. a napelemek üresjárati feszültsége szorozva a darabszámmal, 2. a napelemek munkaponti feszültsége szorozva a darabszámmal. Előbbi eredményt meg kell nézni, hogy nem lépi-e túl az inverter max. bemeneti feszültségét, utóbbi eredményt pedig hozzá kell nézni az inverter hatásfok-görbéjéhez! Sokan ezt nem figyelik, és így éves szinten komoly termeléstől tudnak elesni, pedig minden alkotóelem amúgy minőségi volna!

    Na, e kicsit hosszú lett! :DDD Ha van kérdésed, tedd fel bátran, igyekszem majd válaszolni rá, illetve olvasgass vissza itt a topikban, sok mindent írtam már, amik kapcsolódnak a témához! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Tanisz #213 üzenetére

    "ha jól értem, Te is ezzel foglalkozol?" - igen is, és nem is! :DDD Az ország legnagyobb biztonságtechnikai cégénél dolgozom, ahol úgy döntött a cég (egyébként rendkívül zöld gondolkodású) tulajdonosa, hogy a mérnöki tevékenységbe ez is belefér. Csináltunk is szép számmal rendszereket, valamint időközben felkértek, hogy legyek a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) Baranya megyei elnöke. Aztán beindultak az olcsó és áfamentes konkurensek, és úgy döntöttünk, hogy nem erőltetjük mi ezt, és a lakossági rendszerekkel már nem igazán foglalkozunk (önkormányzatoknál, cégeknél nem jár előnnyel, ha valaki ÁFA nélkül akar eladni). Mivel a napelemes részlegünk pécsi, a távolság miatt is kiestünk Bp. környékéről. Próbáltam betanítani a pesti központban is egy csapatot, de nem igazán voltak a kollégák vevők egy újabb szakterület elsajátítására, így hát nem erőltettük - elég ha egy csapat egyvalamihez ért. :U

    "A tető szerintem 35-45 fok között van..." - Google Maps-ben és Street View-ben nem látszik esetleg? Ha privátban dobsz egy koordinátát, akkor rálesek szívesen! :K
    Amúgy a dőlésszöget egyszerű megállapítani: ránézel a háztetőre a nyeregnél szemből, és ha derékszögben találkoznak a tetősíkok, akkor ugye 45° a dőlésszög, ha nagyobb a két tető síkjának bezárt szöge, akkor értelemszerűen kisebb a dőlésszög. ;)

    "...kb keletre és nyugatra néznek" - Google Maps-en ha látszik a hát, és a gerinc, akkor meg is van a pontos tájolás.

    "...A nyugati oldalt többet süti a nap, ezt már megfigyeltem" - terepmotorozásnál is szoktam mondani, és napelemes felméréseknél is tökéletesen igaz: minden térképnél többet ér a helyismeret! :K

    "Gerendatávolság minimum 8 méter" - általában 80-110cm között szokott lenni. Azért lesz fontos, mert a gerendákra kell rakni a tartószerkezet kampóit, és egy rendszernél akár soronként +2-4 kampót is jelenthet a különbség, aminek nyilván ára van. Tudom, hogy tévedésből írta a 8 métert, de érdekességképp: van olyan sín, ami 5m-es gerendatávolság esetén is tart - nyilván arany áron! :)

    "Az új fedés rozsdamentes bádog lesz." - az is meghatározó, hogy milyen, mert sokféle létezik, és az alkalmazandó tartószerkezet eltér, és ez árban akár százezres nagyságrendet is jelenthet pl. korcolt lemezes, ászokcsavaros, vagy épp kampós rendszer esetén! Ha magkaptátok az ács ajánlatait, akkor érdemes ezt is figyelembe venni a teljes költségvetésnél, mert lehet, hogy az olcsóbb lesz a drágább...

    "Villámhárító van." - fontos, hogy ezt tudasd az ajánlatadókkal, ugyanis a jelenlegi előírások szerint ahol van már kialakítva villámvédelem, ott azt a megváltozott paraméterek miatt kötelező felülvizsgáltatni, és a vizsgálat által meghatározott változásokat kötelező is alkalmazni! El szokták sunnyogni, nem csak a kivitelezők, hanem a megrendelők is. Nekem is volt ügyfelem, aki közölte, hogy nem lesz arra is költve. Persze kértem tőle egy papírt, hogy a felülvizsgálatról és a többiről ő fog gondoskodni a telepítés után, és az minket nem nem befolyásol semmilyen módon. Nyilván azóta is minden úgy van, ahogy volt, és azóta is minden jól működik...
    Amúgy milyen villámvédelem van kialakítva? Egy vagy több felfogócsúcs van kialakítva? Vannak túlfeszültség és túláram elleni védők már az ingatlanon?

    "hova érdemes elhelyezni" - a legtöbb inverter IP65 minősítéssel rendelkezik, tehát akár kültéren is el lehet helyezni, mégis azt szoktam mondani, hogy száraz, hűvös helyen tartandó, mert ezzel az élettartamukat, és a hatásfokukat növeljük, mert nem melegszenek annyira, és pl. a kondik később száradnak ki, stb-stb.

    "a tetőtől max 3-4 méter van a helyiségig" - ez szerencsés, így meg lehet úszni az új Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) szerinti távműködtetésű tűzvédelmi leválasztó kapcsoló alkalmazását, amit amúgy olyan tűzálló kábelezéssel kellene kialakítani, ami min.30 perc után sem olvad meg. Nem olcsó mulatság - kifejezetten jó, ha nem kell ilyet csinálni...

    "ELMÜ és 1x 32A" - ELMŰ fujj, 1x32A király. Az egy fázisú inverter olcsóbb, mint a 3. Ide amúgy akár max 5kVA-es invertert is tehetsz, ha esetleg tervezed a fogyasztásod növelését (amit ugye nem tervezel...)! :K

    "napelemből milyen márkák a jók?" - kb. tökmindegy, hogy milyen címke van rajta, mert maga a kristály mind kínai. Az, hogy milyen származási ország van feltüntetve, az kb. annyit jelent, hogy hol rakták rá üvegre, és hol kapott alumínium keretet. A fontos inkább az lesz, hogy poli, vagy mono, de ezt a tető paraméterei (dőlés és tájolás) határozzák majd meg. Amúgy már nem ritka a 30 év 80% garancia sem. Az egy más kérdés, hogy vajon hol lesznek ezek a gyártók 30 év múlva? Mert ugyebár ez gyártói garancia... :(((

    "Olvastam olyanról is, hogy a napelemmel valósítanak meg fűtést (padlófűtést)" - tipikus esete annak, hogy mindenki mindent írhat a netre... :((( Napelemmel villamos energiát állítunk el, semmi másra nem jó. (De igen: árnyékolja a tetőt nyáron, tehát nem melegszik fel annyira a tetőtér; valamint növeli az ingatlan értékét...) Az, hogy ki mire használja ezt a villamos energiát már mindenkinek a saját dolga. Tökmindegy, hogy laptopot töltünk, porszívózunk, szivattyúkkal keringetünk, kisvasutazunk, vagy épp hőenergiává alakítjuk, és az is tökmindegy, hogy mikor termelünk, és mikor fogyasztunk, ugyanis az éves szaldós elszámolásnak köszönhetően nem kell tárolnunk az energiát.

    Fontos, hogy amiket most fogok írni, azok nem a szakterületeim, csak én már elkezdtem utánaolvasni, és végiggondolni azokat, mert 2-3 év múlva építkezni szeretnék! Ettől függetlenül lehet, hogy rosszul értelmeztem valamit, rossz következtetéseket vontam le, de igyekeztem több forgalmazóval, és még több évek óta meglévő rendszer tulajdonosával egyeztetni, leszűrni a "nagyotmondó részeket", és logikusan végiggondolni!
    Villamos energiával amúgy többféle módon lehet fűteni:
    - puffertartályba fűtőpatron - ez a legrosszabb megoldás. Pocsék a hatásfok, és legalább lassú is.
    - fűtőfilm, amit tévesen infrának hívnak - itt kezdődik az igazi népbutítás a neten. Minden sz@r fűtőfilmre ráírjak, hogy infra, pedig semmi köze hozzá. 3-4 gyártótól kértem 1nm mintát, és nézegettem, méregettem azokat, még hőkamerával is. Mind "egyszerű ellenállás" volt. A ráküldött energiát egyszerűen elfűtötte. Viszonylag gyorsan fűt, bár ez jelentősen függ a rárakott rétegvastagságtól (amit szőnyeg alá raksz, az hamar átmelegíti azt, amit járólap alá, annak azért kell dolgoznia). Hatásfoka legjobb esetben is kisebb, mint COP 1. A COP érték egy jóságtényező kb., és azt akarja jelenteni, hogy "1kW villamos energiából hány kW hőenergiát tud előállítani" - persze aki tanult fizikát, az most minimum csodálkozik, hogy hogy jönnek össze ezek a mértékegységek, de parasztosan megfogalmazva valóban ez a lényeg.
    - klíma - a modern klímák nem csak hűteni, de fűteni is tudnak, akár COP 3-as értékkel is. Papíron. Sajnos a COP érték is olyan, mint az autók katalógus szerinti fogyasztása: egy beállított körülmény szerint vannak meghatározva. Jellemzően a klímák nagy kinti hidegben már nem tudnak fűteni - legalábbis nekem ezt mondták.
    - infra fűtés - mármint a valódi. Tök jó dolog! Voltam több órát egy olyan 300nm-es házban, ahol csak ezzel fűtenek, és piszok jó! Persze elmondták, hogy azért jó, mert a drágát vették, ami mindent tud. Szabályozható, gyors, és kellemes érzés. Nem csak ott fűt, ahova közvetlenül sugároz - elméletileg. Ez azonban csak félig igaz. Ha nincs jól elhelyezve, akkor bizony fázni fog a lábad az asztal alatt. Ja, és a gyerekek jellemzően szeretnek asztal alatt játszani, nálam ezért, és az ára miatt esik ki.
    - hőszivattyú - itt mindenki először a talajszondásra szokott gondolni, amihez le kell fúrni, meg minden. Igen, az a legjobb, de az inkább ipari létesítményeknek, irodaházaknak jó (a cégnél mi ilyet használunk - nem értek hozzá, de beszélgettem azzal, aki igen) ezeket úgy is hívhatjuk, hogy víz-víz hőszivattyú, mert vízzel dolgozik, és vizet melegít. Létezik viszont levegő-víz hőszivattyú is, és szerintem ez a tuti! Van egy kültéri egységed, ami a levegővel dolgozik, és vizet melegítesz vele. Padlófűtéssel (esetleg falfűtéssel, vagy alacsony hőmérsékletű radiátorral) kombinálva nagyon jó hatásfokot lehet elérni vele, és az itthoni hideg időben is jól működik! Nem olcsó egy ilyen rendszer, de ha az ember építkezik, akkor kihozható alig drágábban, mint a hagyományos fűtés, mert égéstér hiányában megúszható állítólag a kémény, ami ugye szintén többszázezres tétel! Sokan félnek a padlófűtés "porkeringető" hatásától, de ez a '90-es évek egyik tévedése. Egyetlen hátránya, hogy nem olyan gyorsan fűti fel a házat, mint egy infra, hiszen a padlóban lévő víztömeget kell felfűtenie, és nem közvetlenül téged fűt, viszont tökéletesen programozható, vezérelhető.
    Több hónap beszélgetés után én ez mellett teszem le a voksom - persze 3 év alatt még minden megváltozhat! :K

    Huhh... ez megint nem lett rövid! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Elemental #217 üzenetére

    Igen, a linken amit megadtál, azon is szerepel a felsorolásban! :)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Újra és újra kapom a kérdést, hogy miért pocskondiázom az "infra"-fűtés padlóba építhető fűtőfólia változatát? :F
    Nos, a VGF szaklap most már mérésekkel is alátámasztotta, amiket én eddig józan paraszti ésszel (és pár multiméteres+hőkamerás méréssel) kikövetkeztettem!
    Tessék szépen elolvasni! Nagyon-NAGYON hasznos! :C

    Tények és tévhitek a padlófűtésről - avagy miért intelligens az infra?

    Köszönöm... :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Darthforce92 #221 üzenetére

    Ezek vékonyfilmes napelemek, amik olcsók ugyan, de a hatásfokuk alacsony, az élettartamuk is rövid.
    Sajátos túlfesz.védő is kell hozzá (mert a negatívot és a földelést össze kell kötni - ha jól emlékszem). Túl sok hátránya van, ezért gyakorlati tapasztalatom nincs vele, csak amit olvastam róla...

    Írja az eladó, hogy "végigmérték", meg hogy "átvételkor mérhető". De mit? Egy üresjárási feszültséget? Azzal annyi infóhoz jutsz, mint amikor egy akkumulátorra rámérsz multiméterrel, és 3 másodperc alatt meg akarsz állapítani bármit... :W

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Darthforce92 #223 üzenetére

    A "hobbi" azért jó, mert az bármennyi pénzt megér! ;]
    Vékonyfilmben semmit nem ismerek, szóval a Firstsolar-ról sem tudok semmit hitelesen mondani, ezért inkább nem is teszem. Remélem nem haragszol! :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz makoss #226 üzenetére

    Olvastam én is, kívánom, hogy legalább a fele legyen igaz, és valósuljon meg! :K

    Sajnos több világmegváltó dologról olvashattunk már, amik nem valósultak meg - gondoljunk csak a szuper-akkumulátorokra, amit amerikai egyetemek közösen fejlesztettek ki, és 2000-szeres kapacitást ígért adott mérethez, továbbá 100x olyan gyorsan lehet feltölteni. Azóta sem hallottam róluk sajnos, pedig nálam jobban senki nem szorított nekik... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz makoss #228 üzenetére

    Ezt kérlek fejtsd ki! :K
    Én lennék a legboldogabb, ha egy valós áttörés jönne, és végre minél többen használhatnánk! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #230 üzenetére

    Ahhoz, hogy erre válaszolni tudjak, azért több infó kellene! :K
    Cím (földrajzi elhelyezkedés, és terepviszonyok árnyékhatása miatt), tető dőlésszöge, tájolása, napelem és inverter típusa.
    Ha a grafikon alapján tippelnem kellene, akkor dél-délnyugati tájolásra saccolnék, polikristályos napelemkkel, és talán Growatt, vagy hasonló invertert mondanék. Szerencsére nem kell tippelnem! :DDD
    Amúgy a napi termelés (pláne a pillanatnyi termelés) egy tökéletesen felesleges, és megtévesztő adat. Egy napelemes rendszer soha nem fogja a névleges teljesítményét (pl. 4kWp - ahol a "p" betű a peak szót jelenti). A napelemek ahogy melegszenek, úgy vesztenek a névleges teljesítményükből. Amikor egy napelemre azt mondják, hogy 270Wp, akkor az az úgynevezett STC (Standard Test Conditions) alapján annyi. Ebben a tesztben a napelem 1000W/m2 besugárzás mellett, 1,5AM értéknél, 25°C hőmérsékleten 270W-ot ad le. Ha felraksz egy napelemet a tetőre, akkor az szinte soha nem lesz 25°C-os, márpedig minden egyes °C panelhőmérséklet emelkedés 0,4% teljesítményveszteséget jelent. Magyarul 1000W/m2 mellett 25 helyett 55°C-os a napelem, akkor rögtön vesztettél 12%-ot, és akkor még csak egy paramétert változtattunk a képletből...
    A lényeg tehát mindig az éves termelés! :K
    Lehet persze termelés-kalkulációt csinálni, hogy az elmúlt évek átlaga alapján hozzánézhessük a sajátunkhoz a termelést.

    Termeléskalkuláció:
    A rendszer várható termeléséről kalkulációt a JRC (Joint Research Centre) European Commission adatbázisa alapján készíthetük, ami Európa legelismertebb napelemes kalkulátora. A kalkulátor a következő oldalon érhető el:

    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

    A kalkulációnál figyelembe vehetjük a földrajzi elhelyezkedést, az átlagos besugárzási értékeket és hőmérsékleti adatokat, illetve a tető dőlésszögét és tájolását, stb.
    Természetesen a kalkuláció csupán tájékoztató adatokat tartalmaz, és a rendelkezésre álló adatok alapján készült, a valós termelés minden évben más lesz, az adott év napos óráinak, felhőzetének, széljárásának, a levegő tisztaságának, és egyéb befolyásoló tényezőknek köszönhetően. Eddigi tapasztalataink és saját méréseink alapján mégis ez a kalkulátor bizonyult a legpontosabbnak éves termelés tekintetében.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #232 üzenetére

    Két munkapontosra nem is gondoltam - ezt megettem! :DDD (Délelőtt kevésbé volt napos az előző grafikonon, és este erősebb volt a hozam, ezért gondoltam nyugati tájolásra...)

    Pillanatnyi, vagy napi termelést összehasonlítani csak ugyan ott elhelyezett rendszerrel lehetne, mert más a helyzet Szeged, és Miskolc között, sőt, még Szeged és Pécs között is. Más a felhőjárás, már a szél, más a páratartalom, sőt más a légszennyezettség is! Márpedig ezek mind-mind befolyásolják a végeredményt! Reálisan összehasonlítani éves hozamot kell, a többi csak humbukk...
    Mindenesetre azon kevés infó alapján, amit csöpögtettél azt kell mondjam, hogy hibátlanul működik a rendszered! :K
    Előző kommentben belinkeltem egy kalkulátort, azzal szimulálhatsz egy ugyan ilyen rendszert akár a saját udvarodba is - DE itt is vedd figyelembe, hogy éves adatokat hasonlíts össze!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #236 üzenetére

    Ahhoz, hogy erre tudjak válaszolni szükségem van a napelem és az inverter pontos típusára (vagy adatlapjára) is.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #240 üzenetére

    A Growatt 4000UE inverter egy 3 fázisú, 2 munkapontos (2MPPT) inverter, aminek a maximális DC feszültsége 800V, míg a nominális munkaponti feszültsége 580V. Ez azt jelenti, hogy akkor tud a névleges 96,7% körüli hatásfokkal dolgozni (mint tudjuk az átalakítás veszteséggel jár), ha a munkaponti feszültség 580V körül van.

    A napelemeket képzeld el úgy, mint a hagyományos elemeket: ha sorba kötöd őket, akkor a feszültségük adódik össze, ha párhuzamosan, akkor az áramerősségük. Jelen esetben neked mind a két oldalon 8-8 napelem van, ezeknek az összfeszültségét láthatod PV1 és PV2 sor alatt az általad küldött képekben. Ha tehát további napelemeket kötsz az inverterre, akkor azzal jót teszel, mert a munkaponti feszültség közelebb kerül a neki optimálishoz.
    Az, hogy el fogja érni az inverter eközben a névleges maximális teljesítményét egy másik, de igen fontos kérdés!

    Sajnos azt kell mondjam, hogy akárki állította össze ezt a rendszert, hát... hogy is mondjam finoman... nem volt körültekintő... Nem megfelelő az inverter/napelem kiosztás/párosítás. Ettől még jól működik, csak épp működhetne jobban is.

    Néhány napelemet szerintem még simán ráköthetsz mindkét oldalra. Ha több napelemet kötsz rá, akkor viszont figyelni kell, mert a túl nagy DC teljesítmény átalakításánál nagy lesz az átalakításkori veszteség, ami (mivel világítani nem tud) hőként fog távozni, és az hosszú távon az inverter élettartamát fogja rövidíteni.
    Arról sajnos nincs információm, hogy az alacsony DC fesz. okoz-e bármi egyéb gondot a hatásfok-csökkenésen kívül. Persze itt nem napokról, vagy hónapokról beszélünk, hanem évekről! Egy ilyen beruházásnál (szerintem) nem mindegy, hogy egy inverter a jó/rossz méretezés miatt 5, vagy épp 15 évig fog működni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #242 üzenetére

    Az invertert mindenképp árnyékoljátok a melegedés miatt!
    A napelemes ventillátor jó ötlet, kérdés, hogy meddig fog működni. Meg kell oldani a vízmentességet, kérdés, hogy mennyire bírja majd a párát, stb. - nem csak a napelem, hanem a venti is várhatóan bekrepál majd. Ha vannak használaton kívüli eszközeid, mindenképp használd őket, és számolj be, mert érdekes a kísérlet! :K

    Bővítésnél célszerű pontosan ugyan olyan - de legalább azonos paraméterekkel rendelkező napelemeket használni, ellenkező esetben valahol valami nem fog stimmelni, és pl. meleg-pontok (hot-spot) fognak kialakulni. (Egy stringben (egy napelemes körben) a legkisebb áramerősség lesz a meghatározó. Ha a rendszerben van nála jelentősen nagyobb áramerősséget produkáló modul, akkor a felesleges energiának valahogy távoznia kell. A napelem egy fordítva működő LED: nem áramból csinál fényt, hanem fényből csinál áramot. Ha valahol energiának kell disszipálnia, akkor - mivel világítani nem tud - hő formájában tudja leadni a "felesleget".

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #244 üzenetére

    a kábelcsatlakozásoknál kell résen lenni, mert azok szinte sosem kültéri felhasználásra vannak kialakítva :N
    Majd tudósíts, mert kíváncsi lettem! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #246 üzenetére

    Igen, munkapontonként volna az 580V ideális. Ezért mondtam, hogy szarul méretezett a rendszer. Sajnos ez gyakori hiba... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Janusz001 #248 üzenetére

    40° körüli tetővel, déli tájolással simán termelhet egy 3kWp névleges teljesítményű rendszer 3300kWh energiát egy év alatt - így jelentős többleted lesz. Ha ezt elhasználod másra, akkor az szerintem jó - de azért előtte érdemes kalkulációkat végezni, hogy forintosítva mi jön ki a termelés ezen részére! :K
    Ma már 10 évnél rövidebb idő alatt illik megtérülnie egy ilyen rendszernek! :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Janusz001 #251 üzenetére

    Nem a környezetvédelmi termékdíj bevezetése az alapvető probléma (ez több országban is van), hanem a mértéke! 114Ft/kg! Ez duplája, mint egy akkumulátor környezetvédelmi termékdíja!!! Az egész nem más, mint lehúzás...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés