Aki használ ilyen kulcsrakész iskolai környezetre és ott használatos funkciókra optimalizált servert, bizonyára tudja, hogy ezen serverek (Sulixerver, Huedu Openlab Server) támogatása ezen tanév végén forráshiány okán megszűnik. Igazából már évek óta lehetett sejteni, mert már semmilyen érdemi fejlesztés nem jött ezekhez a rendszerekhez, de most már hivatalos is. Nos, aki ilyen cipőben jár, annak figyelmébe ajánlanék három ingyenes alternatívát. A kor követelményeinek megfelelően mindegyik futtatható Proxmoxon is, sőt a 3-ból 2-őn kifejezetten ajánlott/elvárt is.
Linuxmuster : német disztró, de tud angolul (és telepítés után némileg magyarul is), a dokumentáció német módon részletes és percíz. Egy minimum 2 hálókártyás gép kell hozzá virtualizáció képes procival, ramból nem árt minimum 16gb, de 32-vel azért jobban járunk. Alapvetően Proxmoxon futtat egy Opnsene tűzfalat/proxyt és egy Ubuntu servert amire az lmn-t húzza fel egy script segítségével. A jelenlegi 7.2-es stabil Linuxmuster verzió a 22.04 LTS-re épül, de már tesztelhető a 7.3-as is, aminek már a 24.04-es az alapja, miután stabillá válik migrálhatunk rá a 7.2-es verzióról. Az alapvető diák tanár felhasználók és osztály csoportok valamint hálózati meghajtók/megosztások mellett tud tftp kliens klónozást/kezelést (Linbo), vizsga üzemmódot, és Opnsense-en keresztül használhatunk proxy webszűrést.
Linuxschools: angol nyelvű Ubuntu server alapú disztró, bár telepítésnél választhatunk magyart és utána magyarul is fog szólni hozzánk, bár nem túl magyarosan, szóval érezhető, hogy sok helyen inkább csak tükörfordítás. A jelenlegi legfrissebb 15-ös kiadás a 24.04-es LTS-re épül, de a fejlesztő heteken belülre friss verziót ígér, szóval akinek nem sürgős a telepítése lehet érdemes megvárni, de persze itt is lehet migrálni újabb verzióra. Nem igényel feltétlen Proxmoxot, csak opcionálisan használhatjuk, ha kényelmesebb backupot szeretnénk, így ha csak szimplán telepítjük ennek a legkisebb a gépigénye, kisebb hálózat esetén 8gb rammal is beéri és nem kell különösebben modern vagy erős proci sem. Mivel viszont nem tud natolni, mindenképpen kell, hogy legyen a hálózatban egy router, akár egy hagyományos vagy ha nincs akkor egy másik gépre telepített opnsene/pfsense/ipfire/eole stb. A dokumentáció kissé foghíjas, de nem túlzottan bonyolult a kezelése. Az alapvető diák tanár felhasználók és osztály csoportok valamint hálózati meghajtók/megosztások mellett tud vizsga üzemmódot van beépített tűzfala és proxy servere a tartalomszűréshez.
Sambaedu: francia nyelvű Debian (Debian 12 (Bookworm)-re épül a jelenlegi legfrissebb 4.17-es Sambaedu verzió) alapú disztribúció (de ez sajnos nem is beszél más nyelven, de webui alatt azért fordítókkal le lehet fordítani), a dokumentáció korrekt és lényegre törő, de sajnos szintén csak francia nyelven elérhető, szóval szükségünk lesz fordítóra. A gépigény hasonlatos a Linuxmusteréhez, itt viszont nagyon ajánlott a Proxmox, mert 3 serverből áll, egy Eole Amon tűzfal/proxy-ból egy SE4FS (fájlrendszerből) és egy SE4AD (tartományvezérlőből, ez utóbbi automatikusan települ pxe-vel, szóval itt nincs módunk a billentyűzetkiosztást átállítani franciáról, szóval erre figyeljünk a root jelszó megadásánál). Az alapvető diák tanár felhasználók és osztály csoportok valamint hálózati meghajtók/megosztások mellett tud tftp kliens klónozást/kezelést, egyszerű Veyon implementációt, viszont nincs vizsgaüzemmódja. Ami nagyon tetszett benne, bár sajnos csak Franciaországban használható funkció, hogy a felhasználók importálásánál egyszerűen a francia KIR-ből (ENT) le tudja húzni a diákokat és tanárokat, így nem nekünk kell a csv fájlokkal bajlódni.
Ha valahol elakadnánk és nem találnánk megoldást a dokumentációban, a Linuxmuster fóruma tűnik a legaktívabbnak, bár kissé bürokratikus a regisztráció elfogadásának menete. A Linuxschoolsnál gyors és egyszerű, viszont kissé egyszemélyes hadsereg érzetét kelti első benyomásra. A Sambaedunál pedig csak levelezőlista van ami nyílt (ill van GYIK is), fórumtagok csak francia akadémiai tagok és közigazgatási alkalmazottak lehetnek.
Dióhéjban ennyi lenne, akit érint annak remélem hasznos volt.