-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Voice24
őstag
válasz HunChris #9199 üzenetére
A rendelet ezen pontja július 01-én lép hatályba, tehát előtte enélkül a nyilatkozat nélkül adhatod be a támogatási kérelmet. Arra vonatkozóan (eddig) semmilyen tiltó rendelkezés nem született, hogy július 01. előtt ne lehetne beadni napelemes támogatási kérelmet. Más kérdés, hogy a szolgáltatók hogy fognak hozzáállni ehhez az első félévhez.
A módosításból az a pont érinti ezt a kört, amiben a kivitelezőnek kell nyilatkoznia 450.000- alatti kWp árról, mert az már elvileg január 1-től él. -
HunChris
senior tag
Napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje szerinti esetben 2021. június 30-át követően megkötött villamosenergia-vásárlási szerződés, és a villamosenergia-kereskedő arra vonatkozó nyilatkozata, hogy a szerződés olyan elszámolást alkalmaz, amelyben az alkalmazott elszámolási időszaktól függetlenül szaldó nem képezhető és a hálózatba betáplált és vételezett villamos energia mennyisége külön-külön kerül megállapításra.
Itt a villamos energia szolgáltató valószínű csak akkor fog nyilatkozni, ha beleegyezel, hogy a szaldós elszámolásodat bruttóra változtatják. (mivel nem tudják, hogy be fogod-e adni otthontámogatásra, csak ha kérsz tőlük nyilatkozatot.)
Kérdés, hogy 2021 június 30 előtt elfogadják-e a villamos energia szolgáltató nyilatkozat nélkül, vagy egyáltalán napelemet el lehet-e számolni addig...
Szép, hogy akik elbírálják se tudják....Nekem valószínű ugrik a dolog, mert hiába csináltatom meg pl: májusban, ha decemberben tudom beadni, akkor már a benyújtáshoz kérhetik a nyilatkozatot szolgáltatótól a bruttó elszámolásról.
-
Fifi
őstag
Köszönöm!
Ok, ez a rész akkor tiszta, hogy a DC termelése 63,22 kWh, ebből mire váltóáram lett maradt 50,84 kWh. Ez 80,4%-os hatékonyság.
Árnyék nálam nincs: tervezéskor összeszedett dolgaim.
Viszont 3 égtáj felé néz a tető.Viszont, akkor a kezdőoldalon miért nem ez az 50,84 kWh szerepel azt nem értem.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
válasz stickermajom #9196 üzenetére
megnéztem nálam is van különbség: 6,63 az éves , 6,68 az öszes fetelszem ez az 50 kWh az első 1-2 napból jöhetett össze amíg minden összeált a regisztrációval se beállításokkal hozzáférésekkel
-
veterán
Elvileg a system production és a lifetime energynek egyformának kellene lennie szerintem.
A paneloknál amit látsz az a bruttó amiből az inverter hatékonyságát ki lehet számolni... nálad: 50,84/63,22 azaz 80% körül volt a decemberi hatékonyság (optimalizálók inverter DC->AC hatékonyság)
Nálam ugyanez az időszak: 87,59 / 97,99 azaz 89% körül volt a hatékonyság.
1) keresnék egy szakit, hogy nálad miért csak 80% - ami szerintem nem túl erős - , de lehet semmi gond nincs csak kevesebb paneled van vagy több az árnyék. Bizonyos feszültség alatt a hatékonyság eléggé leromlik (SE esetén is más invertereknél szintén)
Nálunk a teljes (április 14 óta): 6,67 / 6,91 MWh azaz 96,5% a hatékonyság. Itt is jól látszódik, hogy a téli időszak kevesebb szórt fényénél azért sokkal jobbat tud az SE is nyáron... -
Fifi
őstag
Sziasztok!
December 04. napján cseréltek nálam mérőórát.Gondoltam jön a hónap vége és értelmezném a termelés adatait a SolarEdge monitoring rendszerében, melyhez kellene némi segítség.
Publikus linkem, ahol szépen látszik miért nem rakunk ÉNY-i oldalra napelemet.1.
A lenti képen a string termelés 63.22 kWh és az inverter által mutatott érték 50.84 kWh közti különbség a napelem rendszer működéséhez szükséges energia különbözet?
Tehát 63.22 kWh-t termelt a rendszer, 12,38 kWh volt a napelem rendszer fenntartására fordított energia és így 50,84 kWh-t tudtam ténylegesen elhasználni vagy visszatáplálni?2.
Ha ez így van, akkor miért nem 50,84 kWh szerepel, hanem 50,58 kWh a beüzemelés óta termelt összes energia és 50,44 kWh rendszertermelés a műszerfalon? Ennek a 3 értéknek nem azonosnak kellene lennie? Miért térnek el? -
cdl
senior tag
válasz s.bala31 #9192 üzenetére
Nekem írásban válaszoltak.
Megkérdeztem az államkincstártól, hogy milyen elszámolásra lesz lehetőségem, ha a lakásfelújitási programban létesítek rendszert. Eldöntendő kérdések voltak, szaldó vagy bruttó. És mikortól.
Válaszként belinkelték Nekem az alap rendelet módosítását, hogy értelmezzem ÉN.
Semmilyen állásfoglalásra nem hajlandók. Gondolom Ők is csak nézegetik a rendeletet, értelmezni nem akarják. -
s.bala31
őstag
Üdv. Pár perce beszéltem a kincstár ügyintézőjével a napelemes támogatással kapcsolatban. Sajnos annyit tudnak mint mi Állítólag még lesz a rendelethez újabb kiegészítés és elvileg januárra már többet lehet majd róla tudni. Addig semmi értelme őket erről kérdezni mert az ügyintézők nem kaptak még tájékoztatást.
-
OPiiPO
veterán
válasz kardkovacsi #9190 üzenetére
bekedvenceltem, köszi!
[ Szerkesztve ]
"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
kardkovacsi
senior tag
https://prohardver.hu/tema/napelemhez_kapcsolodo_epuletgepeszet/friss.html
Na, fáradjatok át ide az offtopic dolgokkal
-
félisten
válasz stickermajom #9180 üzenetére
Nálam gázkazánnal kazánnal soha nem volt ilyen meleg mint most a klímákal. 24-25 fokra kellett állítanom a termosztátot hogy azt mondhassuk meleg van.A komfortérzetet pedig nagyban befolyásolja az télen az hogy milyen meleg van bent. A mellett pedig kellemetlen volt az érzés hogy ha feltolta a hőmérőt azon gondolkodott az ember hogy biztos átlépi az 50-55 ezres gázszámlát téli hónapban.( ebből tizenegy két ezer álandó HMV , főzés).
persze ott van mellette a valóban kevésbé komfortos az állandó hanghatás és a huzathatás, amit azért jó elhelyezéssel és megfelelő méretezéssel lehet korrigálni.[ Szerkesztve ]
"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)
-
veterán
válasz csemberlen #9177 üzenetére
Azért lett 0 a befektetés a B példában mert a befektethető 2 millióból lett napelem rendszer...
#9172mauimagic:
- napelem rendszernél nincs karbantartási költség
- (nekünk 12 év garancia van az inverterre amit 100e ft körül tudok bővíteni 20 évre) az után lehet, hogy lesz egy inverter csere ... Ami várhatóan 1-1,5 év "hozamát" viszi el és újra 10-15 évig nincs költség vele
- napelem rendszer degradációja kb a hibahatár körüli 4 éve lesz napelem és nem látszik az évenkénti 1% körüli csökkenés ... de még ennél kevesebbet sem lehet kimutatni... Ha 25 éves korára 80% felett lesz akkor miért érne 10 évesen 0át? Ma itthon használt panelek (10-15 éves leszerelt német panelek) ára arányában van a teljesítménynek tehát ha most egy új panel 370 Wp-vel 60e akkor egy 200-as Wp-s panel 20-25e körül van (tehát közel se 0-át ér
- ráadásul ha nekem ma a rendszer megtermeli az összes igénybe vehető áramot akkor minek cserélném le a rendszert a következő 25-40 évben (inverter cserék persze lesznek) ha ingyen termel áramot és 25 év múlva is megtermeli az áram szükségletem 90%-át ?
Nálunk várhatóan az lesz, hogyha több áram kell akkor a mi napelem rendszerünket átrakatjuk a szülői, nagyszülői, keresztszülői házakra és a mi házunkra nagyobb teljesítményű panelek kerülnek... Így a régi rendszert tulajdonképpen odaajándékozzuk rokonoknak így segítve őket, hogy csökkenjen az ő rezsijük is... -
cd930
aktív tag
-
mauimagic
senior tag
válasz stickermajom #9183 üzenetére
Fogyasztásra értettem.
-
stickermajom
addikt
-
MrZed001
tag
válasz stickermajom #9180 üzenetére
Teljesen szubjektív a hőérzet.
Normál kazánnal 25 fokra kell fűtenem, hogy ne fázzak (ülök gép előtt). Pláne asszony 26.
Légkondival 23,5 felett már rendesen melegem van.
(2 meteorológiai állomás méri bent a levegő hőmérsékletet, tized Celsius pontos) -
mauimagic
senior tag
válasz stickermajom #9180 üzenetére
Kiegészítő fűtésre vannak ezek kitalálva, meg arra, hogy a balatoni nyaralóban befűts vele, ha lemész szilveszterzni.
-
stickermajom
addikt
-
gusztin
csendes újonc
Kb. 40 évvel ezelőtt nagyon sokan csináltuk vagy csináltattuk szenes kazánokkal a központi fűtést. Akkoriban télen a munkahelyen reggelente a fűtés volt a téma 1-2 kanna szénnel ki hány órát tudott fűteni, na volt ott licitálás és extra eredmények.
1 db 100W-os izzó ha bekapcsolva felejtem (szerencsére már nem nagyon van) 1 nap alatt 2,4 kWh, egy hónap alatt 72 kWh fogyasztást produkál.
Egy átlagos (3,5 kW) modern inverteres klíma képes 250-1000W körüli teljesítményfelvételre, lejjebb szerintem nem tudnak szabályozni. Napi 10 óra bekapcsolást feltételezve fogyaszthat annyit mint egy 100W-os izzó 24 órában és termel durván 4-5 ször annyi hőmennyiséget.
Szóval vannak jó eredmények. -
félisten
válasz mauimagic #9174 üzenetére
Bizony.nekem az 5 darab klíma május 25 óta hűtéssel és azzal fűtünk most is nem csak átmenetiben, összesen 1500 kWh-t evett.
[ Szerkesztve ]
"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)
-
mauimagic
senior tag
Nem akarlak "elkeseríteni" de átmeneti időben a klíma fogyasztás nem lesz érezhető a villanyszámlán, nekünk 3 klímával 130nm-es kéglinél kb 50-60kWh/hó, október-december eleje, illetve marc-apr. Átmeneti időben egy normális klíma 4 feletti COP-vel dolgozik, ha jól méretezett, akkor meg 'eco' módban is elvan.
Kazáncserénél azzal számolhatsz, hogy egy régi kazán kb 1kWh-t fogyaszt naponta, az új pedig korszerűbb szivattyúval szerintem minimum a felét (100W-os szivattyú vs 30W körüli inverteres)
Ezek nálam mért adatok, 2 éves átlag, havi bontás alapján.
[ Szerkesztve ]
-
cdl
senior tag
De a dolog onnan indult, hogy 8000 forint a havi villanyszámlája kb.
Úgy nem éri meg.
Én egy 3.7-es rendszert tetetek fel, annál talán már megéri.
De nincs még ennyi villanyszámlánk se
Felugrik egy klíma átmeneti fűtésnek, egy villanybojler, egy kis elektromos vízmelegítő.
Kazáncsere kondenzációsra, ami sokkal többet fog menni.
Így kb meg fogja érni. De természetesen fontos a ház értékének emelkedése, kicsit zöldebb vagyok, gyerekeknek minta. -
mauimagic
senior tag
Én a fenti számításból pár dolgot hiányolok...
Pl a napelemes rendszer karbantartási, javítási költségét, mi a várható élettartam, 10 év alatt mennyit romlik a hatásfok, stb.
10 év múlva, ha így fejlődik a technika, a mostani napelemes rendszered a fennt lévő tartó konzolok és vezetékek árát fogja érni, ebből az inverter meg a panelek jó esetben semmit, rosszabb esetben le kéne vonni a lebontás és a hulladék újrahasznosítás költségét...mert ugye addigra vicc kategória lesz a mai technikai szint...Van egy sor nem kiszámítható hatás, pl. ha nyáron csúcstermelésnél a szolgáltató nem vesz át tőled áramot, mert többlet termelés van, vagy a tisztelt képviselők egy tollvonással megszüntetik a szaldót.
Persze mindenki igyekszik a saját döntését igazolni, de be kéne látni, hogy nagyon sok nem kiszámítható változó van az egyenletben, nem a hanyatló Svájc vagyunk, hogy minden kőbe legyen vésve.
Ha a hőszivattyús rendszer amiről beszélsz nem új építés, hanem pl gázt váltottatok ki, akkor megtérülés szinte kizárt, de ez off és messzire is vezet.
[ Szerkesztve ]
-
gusztin
csendes újonc
Tökéletesen egyetértek, a 3,5 kWp-el is.
Az én példám: 2,5 kWp teljes mértékben fedezte volna az eddigi fogyasztásomat. De mivel ekkora rendszer felrakását nem igazán láttam ésszerűnek és a fűtés rendszerem elöregedett és felújításra szorult 5,2 kWp lett felrakva, 2 db klíma fűtésre bekerült plusz 2 db el.fűtőtest rugalmas vezérléssel eddig nulla gázfogyasztásnál tartok és ha így folytatódik meg is úszhatom a telet gáz nélkül.
És még a komfortérzet is jelentősen javult, a klímafűtés néhány tized fokon belül működik, a meleg vizes gázfűtés különösen enyhe időben 2-3 fokokat hullámzott. -
veterán
válasz kardkovacsi #9163 üzenetére
TE árak (korábbi napelemet ők csinálták) és nem nem volt manapság áremelés náluk.. hogy január elején lesz-e az jó kérdés
Nézzük meg egy példán:
(A) befekteti állampapírba a napelem árát és fizeti az áramot:
- 2 millió befektetés ami 10 év múlva fog érni 5%-os hozammal 3,257 milliót
- közben az adott illető kifizetett villanyszámlára 10x220 ezer forintot azaz 2,2 millió forintot
azaz van 10 év után 1,057 millió forintja(B) napelemet rak a házára
- így 0 ft befektetése van
- 10 év alatt félrerakja a be nem fizetendő áramszámlákat így lesz 2.2 millió forintja * itt elfelejtettem beleszámolni az így megspórolt pénz hozamát szóval ha azt egyből berakja az ember államkötvénybe akkor 2,767 millió forintja lesz
- többet ér az ingatlana mondjuk 10 év után nem 2 millióval de mondjuk 500-600e-rel simán de ezzel nem is kell számolnunkŐ akkor ki járt jobban? A B változat ráadásul több mint 1,5 millió forinttal
A többség mikor hozamot számol napelemnél és kihozza, hogy jobb befektetni bankba mindig elfelejti mellé rakni azt a kiadást amit amúgy már megszokott (áram számlát )
És igen van olyan eset kis fogyasztás esetén mikor a fenti matek már nem jön ki... 5 kWp sőt szerintem 3-3,5 kWp esetén is kijön alatta ahogy azt itt többen szoktuk mondani már nem jön ki vagy további beruházás kell...
Mi amúgy pont ebben gondolkodunk, hogy keresztanyámhoz berakunk vagy egy hőszivattyút vagy klímákat azért, hogy megérje a napelem...[ Szerkesztve ]
-
MrZed001
tag
válasz kardkovacsi #9168 üzenetére
Index-en a napelemes fórumban írta össze srác userek adatait, táblázatba.
Itt a hozzászólása + excel (képként) -
kardkovacsi
senior tag
-
kardkovacsi
senior tag
válasz Zolee897 #9165 üzenetére
Ettől még az nem hozam, mert 13 év után nem egy 100%-os rendszered lesz amit bárki megvenne.Ezért pénzügyileg nem állja meg a helyét amit írtál.
Max amit számolhatsz, hogy feltételezel egy 25 éves élettartamot, hozzászámolsz plusz 1 invertert és veszed a 2,5 millió megtermelt áramot. Na most 1,3+0,5 (kb. ennyi az inverter). Tehát 1.8M bekerülésre van 2.5 millió bevételed. Jó esetben lesz 700e forint hasznod. Ez egy 1.5%-os hozam (szándékosan kihagytam az inflációt meg a tőkeköltséget a kettő részben kiüti egymást). Ennyi bármilyen lakossági állampapír reál hozama.
Pénzügyileg biztosan értelmetlen befektetés.Persze sokan vagyunk akiknek ez egy játék is. Nekem is, nem tagadom tök jó nézegetni ahogy termel, szurkolni, hogy holnap süssön a nap, vagy morgolódni a hidegpárna miatt, illetve kicsit zöldnek lenni.
-
MrZed001
tag
válasz Voice24 #9155 üzenetére
Az azonnal helyben felhasznált 40% jó lesz 20%-nak is amúgy.
Még 1 fázisos rendszer esetén se sokkal több (30% alatt).
3 fázis meg ugye 1 a sütő, 1 a főzőlap ... azt meg pont munkaidőben nem használod, amikor süt a nap.
Ha van EV és nappal otthon töltöd (és BKV-val mész melóba), csak úgy tudsz ezek fölé menni. -
Zolee897
tag
válasz kardkovacsi #9164 üzenetére
""éves hozam: 7.65 %" - ez akkor lenne ennyi hozam ha a végén visszakapnád a befektetett összeget. 13 év után leszel nullán,"
ez akkor lenne így, ha 13 év után leszerelnék a napelemeket és elvinné valaki, hogy nem az én tulajdonom.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz Zolee897 #9151 üzenetére
"éves hozam: 7.65 %" - ez akkor lenne ennyi hozam ha a végén visszakapnád a befektetett összeget. 13 év után leszel nullán, nem hozamod nem volt hanem még elvesztett kamatod is.
Ami talán javítani fogja a megtérülést, ha végre rendes áramárak lesznek itthon, azaz olyan 55-60 forint körüliek, mert 6 éve nem mozdultak sehová, közben az eur meg elment elég rendesen és elég sok lóvé hiányzik az összes közműszolgáltatótól, mert nem fejlesztenek, mert nincs miből. -
kardkovacsi
senior tag
A te cégednél, a statisztika meg kicsit mást mutat Ne feledjük, hogy most hirtelen mindenütt emeltek árat emelt, szóval pont rossz pillanatban nézted.
De vegyük ezt alapnak, akkor is olcsóbb lett miközben inflációra hivatkoztál, gyakorlatilag a euró gyengülésből eredő inflációt simán kiütötte az árcsökkenés. Ilyen szempontból meg kár bármilyen inflációval kalkulálni. -
veterán
válasz kardkovacsi #9161 üzenetére
Az infláció a technológiai árcsökkenés ellen is hat...
2017 első felében a mi napelem rendszerünk 4,77 kWp Maxim panel, saj inverter 2,3 m ft volt
Most ugyanannál a cégnél 5 kWp 2,21 M Ft... (Ebben nincs benne a tuzeseti levalaszto) azaz nálunk 2,3 millió lenne most is a rendszer :) de nagyobb lenne 230Wpvel... Hihetetlen mennyivel olcsóbb lett :DD
Az hogy a panelek teljesítménye nő és így a fajlagos áruk csökken azt a forint gyengülése és a szakemberek berei (és infláció) sajnos forintba nézve kiüti...
[ Szerkesztve ]
-
kardkovacsi
senior tag
"abban igazatok van, hogy hozamnak nem igazán lehet mondani, de
- ha 2 milliót beraksz állampapírba akkor 1 év alatt mennyi a hozama? 5%? Nem Mert 5- infláció a hozama. Ráadásul a hivatalos infláció "kosara" és az adott ingatlanban lakó kosara általában messze állnak egymástól...
- közben egy 2 milliós napelem rendszer 220e Ft körüli áramot termel tehát 11%" - igazad lenne, ha a napelemes rendszerek nem kerülnének egyre kevesebbe egyfolytában. Szóval itt az infláció pont az ellenkező irányba hat. Ha valaki feltelepített 5kWp-t 6-7 éve 3.5M-ért arra nem mondhatod most, hogy 3.5M-el ér többet az ingatlana, mert valójában inkább 1.5M (mert közben az inverter is lassan csere érett lesz) -
veterán
válasz csemberlen #9156 üzenetére
ez azért nem így van 1-1 ház (környék) esetén tól-ig nm árak vannak. Például mikor a mi házunkat jöttek felmérni (hitel után) akkor beszéltem az értékbecslővel ... Akkor a környéken 660-770e Ft között mozgott a nm ár... A mi ikerházunkra 770e-t mondott mert:
- volt klíma
- napelem
- hővisszanyerős szellőztető
- kandalló
- s így közel 0 rezsijű a ház
a szomszéd ikerházfélre meg 660e-t mert egyik sem volt (120 nm esetén ez 12 millió különbség, két egymás melletti ingatlan esetén )
abban igazatok van, hogy hozamnak nem igazán lehet mondani, de
- ha 2 milliót beraksz állampapírba akkor 1 év alatt mennyi a hozama? 5%? Nem Mert 5- infláció a hozama. Ráadásul a hivatalos infláció "kosara" és az adott ingatlanban lakó kosara általában messze állnak egymástól...
- közben egy 2 milliós napelem rendszer 220e Ft körüli áramot termel tehát 11%
kisebb rendszerek esetén más a megtérülés / "hozam".Továbbá ne csak a pénzt nézzük már mindig... Kicsit lehet zöldebb lenni kicsit lehet környezetvédelemre áldozni úgy, hogy anyagilag is megéri
Saját példánk:
rezsink:
- 160e Ft volt az éves gáz fogyasztás
- 120e Ft volt az éves áram fogyasztás
beruháztunk napelemre (2,3 millió) és klímára (900e):
- azaz 3,2 millió forintot költöttünk a házra (lásd fent de többet ér egy ilyen ingatlan )
- most 60e Ft az éves gáz fogyasztásunk
- 0 Ft az áram
- ez eddig 220e Ft áram megtakarítás
- közben nőtt a fogyasztásunk 500-1000 kWh-val (amit még befedett a napelem) 20-40e Ft
- azaz 240-260e ft körül kevesebb a rezsink.
szóval nálunk a teljes "megtérülés" 12 év körül van. Inverterre 10 év körüli garanciák vannak utána, hogy meddig bírja senki sem tudja majd kiderül...
nálunk volt átépítés (bővítés miatt) és mostmár a havi 400e körüli üzemanyag számlák 90%-át is ki tudjuk váltani napelemmel... Jó érzés úgy felkelni hónap elején, hogy tudod, hogy 15-50e Ft-ból a havi fix költségek ki vannak fizetve (rezsi - víz villany gáz, internet, netflix, biztosítás, távfelügyelet, klímák és fűtés karbantartása, ingatlan adó) -
n@p@lm
őstag
válasz csemberlen #9156 üzenetére
"A ház értéke 1 petákkal se fog növekedni."
A felszerelt napelem nem emeli az ingatlan értékét? -
Zolee897
tag
Nézegetem a tetőt, ahova kerülnének a napelemek. A tető 45 fokos, árnyék sehol sem lenne, azonban van egy "kutyaól", ahol kb 25 fokos lehet a lejtése. Ez a beesési szög különbség okozhat már teljesítmény csökkenést vagy ez még egy egyszerű inverterrel kezelhető?
-
Voice24
őstag
Ezt a részét én sem tudom, hogy hogyan működik fizikailag, az azonnal felhasznált napenergia "áramosítva" átmegy-e az órán vagy sem. Eszerint a cikk szerint egy átlagos háztartás kb. a 40% megtermelt energiát használja fel azonnal, vagyis a cikk logikája szerint az nem kerül bele a bruttó elszámolásba.
Valószínűleg én is elindítom a projektet január elején, remélhetőleg június 30-ig lezárul, aztán addig úgyis meglátjuk a konkrétumokat. -
cdl
senior tag
válasz Zolee897 #9153 üzenetére
Én sem értem ezt a hozamot. Ha 14 év után leszel nullán, az nem hozam.
1.300.000 foritért vennél szuperállamkötvényt, annak a hozamait is be kellene tenni a serpenyőbe.
Anyagilag nem éri meg ez a dolog Neked.
Meg csapj hozzá egy inverter cserét is, ha nincs szerencséd és már nem lesz garanciás, amikor elromlik.
14 év alatt cserélni kell majd.[ Szerkesztve ]
-
Zolee897
tag
válasz csemberlen #9152 üzenetére
???
13 év alatt térül meg (ok,ok, ha 37 forintra átírom 1kWh árát, akkor 14). A 13 év az olyan, mintha kb 7%-os (nem kamatos) kamatot kapnék a pénzemre, ha bankba raknám. Kamatos kamattal számolva ez kb 5%- Hogy máshogy kellene ezt számolni?
Illetve feltételeztem, hogy a lakásom a felszerelt napelem árával arányosan többet is ér.
[ Szerkesztve ]
-
Zolee897
tag
válasz kardkovacsi #9149 üzenetére
"Egy 2 kWp-s rendszernek szerintem az égvilágon semmi értelme."
Csináltam egy gyors számolást egy példa árajánlat alapján:
ennyi kWp a rendszer: 2.26 kW
ennyibe kerül: 1,300,000 forint
ennyibe kerül 1kWh: 40 forint
ennyit fog termelni egy év alatt: 2486 kWh
ennyi forintot termel egy év alatt: 99,440 forint
ennyi év alatt térül meg: 13 év
éves hozam: 7.65 %
ennyi egy kWp költsége: 575,221 forintvagyis 13 év alatt térül meg, ami éves 7.65%-os hozamnak felel meg. A kérdés az, hogy jól számoltam-e és ha igen, akkor tudok-e ennél jobb befektetést?
[ Szerkesztve ]
-
cdl
senior tag
válasz Voice24 #9148 üzenetére
Az EON és 1-2 telepítő szerint ugrik a szaldó.(pedig Nekik tényleg nem érdekük)
Kíváncsi leszek, bár már eldöntöttem, hogy kell.
A bruttó elszámolásnál még nem tiszta Nekem, hogy amit elfogyasztok amikor pont megtermelem, az hogyan lesz elszámolva?
Vagyis ragyagó napsütésben megy a klíma, annak a fogyasztása hová lesz elszámolva?
Tudatos fogyasztással 20-30% körülit ki lehet hozni.
Vagy nem számít, termeltél x-et szorozva mondjuk 20 forinttal (bevétel minusz adó), fogyasztottál y-t szorozva 37-tel.(kiadás)kardkovácsi.
Teljesen igazad van.
De lehetnek nem csak anyagi megfontolások is. -
Voice24
őstag
Az embereknek azt a felét gyarapítom, akik szerint fél évünk maradt a szaldós elszámolásra támogatás igénybe vétele mellett. Többször elolvasva a kérdéses módosítást, illetve azt, hogy július 1-től hatályos, nekem ez jött le, de majd úgyis az illetékesek mondják ki a végső szót.
Ettől függetlenül, azért nem június 29-én este kellene közölniük a bruttó elszámolás pontos paramétereit.[ Szerkesztve ]
-
Zolee897
tag
"Ezt a 250.000 forintot hol találtad?"
A https://prohardver.hu/tema/lakasfelujitas_tamogatasi_program_2021/friss.html topic nyitó hozzászólásában van példa említve:Magyar Államkincstár értelmezési segédlet, példákkal:
http://www.allamkincstar.gov.hu/files/Lakossági%20ügyfelek/Otthonfelúj%C3%ADtási%20támogatás/Otthonfelujitas_tajekoztato.docx -
cdl
senior tag
válasz Zolee897 #9140 üzenetére
Szia.
Ezt a 250.000 forintot hol találtad?
Ilyen kis évi fogyasztással soha nem fog visszajönni a bekerülési költség.
És ilyen kis rendszerrel neccesen jösz ki a 450.000 forintos/1 kWp összegből.
Bár nem láttam az árajánlataidat.
Per pillanat az emberek fele szerint az első fél évben megkötött szerződéssel még szaldós leszel.
A másik fele szerint már csak a jövőben kidolgozásra váró bruttó elszámolásban vehetsz részt, ha a lakásfelújitási programot igénybe veszed.
Szóval vannak még nyitott kérdések.
Én úgy döntöttem, hogy mindenképpen megcsináltatom a rendszert, a program keretében belül. Aztán meglátjuk.
Elméletieg inverter cserekor új szerződést kötsz. Kivéve ha ugyanolyan tipusu, teljesítményü kerül fel.
Itt a probléma mondjuk 9 év után léphet fel.Hiába garanciás, ha nem tud már a cég ugyanolyan tipusút adni, mert nem gyártja.
Persze a kérdés, hogy csere után bejelented e.
A szolgáltató valamikor ellenörzi az invertert? -
mauimagic
senior tag
válasz Zolee897 #9140 üzenetére
"Ha most kötök szerződést, akkor ez életem végéig kWh szaldós maradok?"
Szerintem ez az 1 millió Ft-os kérdés.Eddig egy kivitelező nekem erre azt mondta, hogy ha lakásfelújítási támogatással intézem, akkor szóba se jöhet a szaldó. Korrekt válasznak tűnik, mert ugye ellenérdekelt...
Nekem 3000kWh éves fogyasztással nem jön ki a matek, ha bukom a szaldót, még azzal is 6-7 év a megtérülés, fél áron számolva.
Még várok egy kicsit, megkérdezem a szolgáltatót, de csak akkor vágok bele, ha biztosnak látom a megtérülést.
Split klímával fűteni csak átmeneti időben fogok, mert elég kompromisszumos megoldás, ha bennt van a gáz. Hőszivattyú meg a sosem térül meg kategória.
Kazáncsere viszont jó lehet, ha egyébként is idősebb a kazánod. Nekem 12 éves zárt égésterű van, semmi baja, de nincs kedvem kivéreztetni. Egyszerüsített készülékcserével 7-800e-ből megvan, ebből ha ügyes vagy visszakapod a felét. Fogyasztásban sosem térül meg az sem, csak a marketing szórólapokban...
Ja, épületgépészettel foglalkozom, kazán, klíma, hőszivattyú, úgyhogy ha nekem nem éri meg, akkor képzelheted listaáron mekkora biznisz lehet...
-
Zolee897
tag
válasz Geresics #8980 üzenetére
kösz a választ!
Átnéztem a lakásfelújítási programot, a lényeg, hogy 250 ezer forint kell legalább, hogy legyen a munkaköltség, hogy egyáltalán elszámolhassak támogatást. Ez az érték kb határeset, de gondolom, "ki lehet gazdálkodni" a telepítőkkel.
A kW-tal kapcsolatban: a fogyasztásom kb évi 2400 kWh, szóval a 2 kW-nál nagyobb rendszer valszeg fölösleges. Elektromos autót 10 éven belül nem tervezek, ami energiazabáló dolog tervben van, az egy szárítógép. De az sem hiszem, hogy évi mondjuk 500 kWh-val megdobja a fogyasztást. "Sajnos" kicsi a villanyszámlánk, pedig két klíma is van és nyáron szoktuk őket használni.
3*16 amperem van, ha kimaxolnám a 16 ampert az 3.68kW az meg már majdnem 4000kWh-t termelne évente. Az nekem nagyon sok. De azon gondolkozom, hogy egy nagyobb invertert veszek és napelemből meg kevesebbet és később majd meglátjuk, ki tudja, lehet, hogy mégis lesz elektromos autóm. Igazából a költség nem olyan nagy prioritás, nekem tetőtéri lakásom van, tehát azért is vennék napelemet, hogy a tetőt nyáron árnyékolja (minden ablakunkon van redőny, a tetőtériken is, szóval teljesen jó a nyári idő a lakásban. Van klímám, az 26 fokra van beállítva nyáron, ha meleg van és ha azt csak tartania kell, akkor kb 2-300W-ot fogyaszt, amikor kint iszonyat meleg van.
A napelem szövetség segítségével kértem már árajánlatot, már úgy írtam ide. A topic összefoglalót is elolvastam előtte, gratulálok hozzá, jó minőségű és hasznos.
"Szaldó pedig marad addig, amíg nem változik a szerződésed a szolgáltatóval (pl. bővítés - ezért is érdemes nagyobb rendszerben gondolkodni -, vagy más miatt)."
Tételezzük fel, hogy nem bővítek, mi más miatt lenne változás? Ha most kötök szerződést, akkor ez életem végéig kWh szaldós maradok? -
bako01
csendes tag
Az Eon távleolvasási portált leállították,vagy csak nekem nem tölt be?!link
-
ginagina
csendes tag
Ja igen a bővítés valóban nem, de talán a cserére rá húzható.
-
ginagina
csendes tag
válasz kardkovacsi #9128 üzenetére
Szia, a rendeletben egyértelműen benne van: 6§ i bekezdés: napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
-
kardkovacsi
senior tag
válasz Voice24 #9133 üzenetére
Az, hogy mit tartunk elfogadhatónak meg mi lesz teljesen más kérdés. Alapvetően a 10 év megtérülést hoznia a rendszereknek. Ez alapján nem sokkal 37 forint alatt lenne az elfogadható. Támogatással meg valahol 20 Ft környékén.
Fronius!Én kivárnék a helyedben, hogy legyenek meg a pontos számok, utána lehet gondolkodni a napelemen.
-
Voice24
őstag
Valaki esetleg az itt feltett kérdéseimre?
-
Konflikt
addikt
válasz kardkovacsi #9128 üzenetére
valoban, igy szol a sztori:
napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje
mondjuk, jelen esetben a cseret meg kevesbe tudom ertelmezni (20 eves rendszeremet cserelem?) es azt engedi. de explicit nincs benne a bovites (holott mas tevekenysegnel irjak kulon, ha a bovites is benne van) szoval ez most itt elegge kerdojeles lett.megkerdezem oket.
Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA
-
sanyitűó
újonc
Sziasztok!
Napelem telepítés előtt állok. Egy 4,55 KW-os rendszert választottam ki, 13 db Axitec (350 W) napelem táblávall és solaredge iverterrel. Mennyire megbízhatók ezek a típusok?
Egy debreceni cég (SolarX) a legszimpatikusabb a kivitelezésre. Van valakinek tapasztalata velük?
Olvastam valahol, hogy a tartó szerkezetet el kell látni villámvédelemmel. Ez igaz , vagy elég az is, ha a földelést rákötik a ház földelésére?
Mi történik, ha villámcsapás éri közelben a hálózatot? Megvédi valami az invertert? -
Konflikt
addikt
sziasztok,
meglevo rendszert bovitenek napelemmel, a jelenlegi inverterre meg rafer min. 7db panel. ezzel az otthonfelujitos tamogatassal tervezem, kerdesem hogy marad-e a szaldo ha ezt a vissza nem teritendot igenybe veszem ra?
koszonom!Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA
-
MrZed001
tag
válasz kardkovacsi #9123 üzenetére
Igazad van. Az inverter nulláját kifelejtettem, ami nem föld.
-
n@p@lm
őstag
válasz kardkovacsi #9121 üzenetére
Köszi.
-
MrZed001
tag
válasz kardkovacsi #9118 üzenetére
1 fázis esetén az áram fázison be, nullán ki (majd föld).
Buta példa: ház fogyaszt 1500W, azaz Grid-Tie termel 1000W, szolgáltatótól 500W
FI után kötve invertert a FI-n szolgáltatói 500W megy be. Nullán viszont az 1500W kell távozzon (szolgáltató föld-je sokkal jobb, mint a tiéd ... és amúgy is kifelemenet a FI után van a 0-föld egyesítés).
Kifelejtek valamit ? -
MrZed001
tag
válasz Geresics #9114 üzenetére
Azt olvastam, hogy IEEE 1547 tartalmazza, és ott max 2 sec van megadva.
Hirtelen ezt a táblázatot találtam egy inverternél (tudom, amcsi ):
forrás: [link]Itt 0,16s a legkisebb, pl ha fesz lentebb esik a felénél.
0,02s nem túl kicsi? Nem is tudom, egy biztosíték leold-e ennyi idő alatt (rövidzárlat egy alhálózaton, pl szomszédnál) ? -
kardkovacsi
senior tag
válasz MrZed001 #9106 üzenetére
Miért ne lenne ugyanaz? Az inverter semmiben nem különbözik mint mondjuk Paks a teljesítményen kívül. Szóval lesz folyni fog ott is áram a nullán keresztül. Nem verné le a fi-relét. Az, hogy a fi relé mögé van kötve tényleg csak annyi amit írtál, hogy ha a fi relé leold akkor megáll a termelés is.
-
Voice24
őstag
Hali!
Én is mostanában kezdtem el komolyabban érdeklődni a napelemes rendszerek után, miután bejött ez az otthonfelújítási támogatásos téma. Mivel sajnos önerőből sehogyan sem menne, mindenképpen csak a támogatásos vonal játszik. Viszont ahogy olvasom, rendesen összekuszálódtak az eddig egyenesnek látszó fonalak, mindenki csak találgat, próbálja értelmezni a megjelent , kissé kesze-kusza szövegeket, a legtöbben pedig elbizonytalanodtunk. Remélem, minél előbb tisztába teszik az illetékesek a dolgokat, és egyértelmű helyzetet teremtenek, például azzal, hogy nem két nappal az adott határidő életbe lépése előtt teszik közzé az átvételi árat, amiért a szolgáltató átveszi a megtermelt áramot. Mert anélkül kalkulálni sem lehet, hogy érdemes-e belevágni még akár a bruttó elszámolással is, vagy felejtős az egész a támogatások ellenére is.
Amúgy kinek mi a véleménye erről a bruttó elszámolásról? Milyen átvételi árat tartatok még elfogadhatónak, lenyelhetőnek?
Másik kérdésem, hogy inverterek esetében a Saj Sununo az olcsóbb árával és 10 éves garival, vagy a Fronius a magasabb árával, 5 év garival, de kiterjedtebb szervízhálózatával a jobb befektetés? Mennyire jellemző ezeknél az "elromlás"?[ Szerkesztve ]
-
-
Attiskaaa
tag
válasz stickermajom #9104 üzenetére
Szerintem igen.
-
MrZed001
tag
Ha a FI után van kötve, akkor bármi lecsapja bent (pl nehezen induló mosógép) a FI relét, akkor azonnal leáll a napelemes termelésed is (anti-islanding).
Ha FI elé van kötve napelem, akkor ez nem érinti.Valamint FI relé azt méri, hogy a fázison bemenő áram kijött-e a nulla vezetéken, vagy 3 fázis esetén a 3 fázis + nulla összege = 0.
(lényegében, mintha egy lakatfogó lenne a 2-4 kábelen, az összegük 0A ... ha eltér mert szökik áram -földkábel vagy rajtad át-, akkor határérték pl 30mA felett lecsap)
Most így belegondolva, amint termelsz már nem azonos a fázis és nulla ... szóval 1 fázisos rendszernél nem is működhet FI relé után kötve. Azonnal csapná le.
3 fázisosnál igen, mert azok összege 0.[ Szerkesztve ]
-
stickermajom
addikt
válasz kardkovacsi #9097 üzenetére
Nekem lazán bekötötték a Fi relé után. Át kéne szereltetnem?
-
n@p@lm
őstag
válasz kardkovacsi #9100 üzenetére
Tehát bejövő táp -> inverter -> lakáselosztó.
Ha jól értelmezem.
Fi relé nincs.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- One/DIGI pppoe probléma - állandó reconnet
- Call of Duty: Black Ops 6
- Óra topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Gmail
- Mikrotik routerek
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- AMD Catalyst™ driverek topikja
- Max
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest