Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48501) robi1979 válasza Ed Parker (#48497) üzenetére


robi1979
aktív tag

Milyen obikat használsz a Z6-hoz? A nyitott rekeszes beállítófény melletti fókuszálást nem próbáltad véletlenül AF-C-ben? A Fuji topikot olvasgatva, állítólag nem csak a Sony nem tudja de a Fuji sem.

(#48502) Ed Parker válasza robi1979 (#48501) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Csak a 24-70/4S , amit kitben kaptam hozzá, egyelőre elég, nem nagyon kell más, rohadt jó lett ez az üveg.

nem próbáltam, de tudom hogy megy, mert van aki próbálta. A Sony tudja az R4 és az A9II a többi nem.

(#48503) Roachy válasza robi1979 (#48501) üzenetére


Roachy
senior tag

Bár nekem nincs Z6/7-em, de volt szerencsém huzamosabb ideig tesztelni egy Z7-et, és bizton állíthatom, hogy gond nélkül megbirkózik vele. ;)

(#48504) tomboy0013 válasza Throme (#48500) üzenetére


tomboy0013
veterán

Azt esetleg meg tudod mondani, hogy ezt gyorsan meg tudják a helyszínen csinálni, vagy ott kell hagyni a gépet és az objektíveket?

(#48505) Throme válasza tomboy0013 (#48504) üzenetére


Throme
veterán

Nekem csak a szenzor pixel mapping-et csinálták meg azonnal. Szerintem obi beállításokat nem annyira. Egy telefont azért megér.

(#48506) Bertiee


Bertiee
aktív tag

Sziasztok! Teljesen amatőr és hozzá nem értőként érdekelne, hogy első gépnek jó lenne-e egy 4800 expós d3000 a 18-55 vr kittel 60k-ért?

(#48507) A Zéé válasza Bertiee (#48506) üzenetére


A Zéé
addikt

Sok az érte. Plusz CCD szenzoros gépet sem vennék. Ennyiért már lehet venni D3100-at, D5000-et, azokban már CMOS szenzor van.

Just a simple Lineman...

(#48508) Throme válasza Bertiee (#48506) üzenetére


Throme
veterán

Szerintem d3000-ret ne. Ahogy írták ez még az előd D40 vagy D60 szenzorát örökölte, és megjelenésekor se dicsérték agyon...(konkrétan semennyire sem)

(#48509) Ed Parker válasza Bertiee (#48506) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Keress egy D5200-at 18-105-tel, az egy jó kezdő szett és nem is drága.

(#48510) #56474624 válasza A Zéé (#48507) üzenetére


#56474624
törölt tag

Sőt, D7000 vázat is. Az említett objektív plusz ~20k, ha az kell.

[ Szerkesztve ]

(#48511) tomboy0013 válasza Throme (#48505) üzenetére


tomboy0013
veterán

Köszi, akkor holnap odacsörgök.

(#48512) Bertiee


Bertiee
aktív tag

Köszönöm mindenkinek a segítő javaslatokat!🙂

(#48513) randras_83 válasza A Zéé (#48507) üzenetére


randras_83
addikt

Én vettem 20k ért D200, mondjuk érzelmi okokból :DDD

https://www.flickr.com/randras83/

(#48514) amadeuxs válasza Bertiee (#48506) üzenetére


amadeuxs
tag

szia,

nem tudom hová valósi vagy, de nekem eladóvá vált a d3300 egy 18-105 obival, állvány, lowepro adventura aw 140 táska, 32 gb kártya mellé, kb 15 - 17 ezer expoval.

220€ a kikialtási ár. :)
Indok (d7500ra ugrás)

(#48515) tvamos válasza Bertiee (#48506) üzenetére


tvamos
nagyúr

En mar nem vennek olyat, aminek nem kihajthato a kijelzoje. Macrozasnal nagyon jol tud jonn, ha esetleg szempont. Vagy, ha valamit lentrol felfele akarsz lekapni, (pl. autot, vonatot, kisgyereket, aki a foldon jatszik,) nem kell lehasalni a foldre...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#48516) #56474624 válasza randras_83 (#48513) üzenetére


#56474624
törölt tag

A színvilága más, mint a modernebb gépeknek. Én amúgy nagyon kedvelem a D200/D80 színeit Capture NX2-vel feldolgozva. Legnagyobb hátránya, hogy sokkal kényesebb, mint a későbbi gépek. Ideális körülmények között szép, jó képek készíthetők vele, csak jóval kevesebb ilyen ideális körülmény van, mint mondjuk egy D7100/7200-nál. Pláne, mint egy D750-nél. :R

(#48517) pergabb válasza #56474624 (#48516) üzenetére


pergabb
senior tag

Nikon eseteben a szinvilag a d500, d7500, d850 eljovetelevel normalizalodott, amugy regebbiek eseten mindig elterest tapasztaltam. Mondjuk nekem a d750 paszteles, uveges szinei tetszenek:) emberi borszinhez mar kevesbe illik

(#48518) Ed Parker válasza pergabb (#48517) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Most visszanéztem hétvégén a kenon 5DMkIII bőrszíneit, az még mindig etalon.

(#48519) pergabb válasza Ed Parker (#48518) üzenetére


pergabb
senior tag

Canonnal szerintem a tobbo vaz eseten is jobban esik a szemnek:)

(#48520) tomboy0013


tomboy0013
veterán

Van itt esetleg valaki aki Dunakeszin vagy környékén lakik, esetleg az M0-ás mentén valahol és tudna nekem segíteni?
Írtam nemrég, hogy back focus hibát tapasztaltam 2 Nikkor obival is, a 35mm és 50mm 1.8-asokkal. Felhívtam a Nikon szervíz és azt mondták itthon ezt nem tudják megoldani csak kiküldeni Csehországba mert DX gépeket már nem javítanak (D5600). Amikor megkérdezem, hogy az objektíveket is kiküldjem-e, nem volt túl határozott az ügyintéző a témában és rámondta hogy hát küldjem ha kiszeretném. Na már most annyira nem biztos hogy elküldeném aztán vagy visszajön vagy nem (olvastam értékeléseknél olyat hogy akkuval küldte el valaki a gépet es anélkül jött vissza...).
Lényeg a lényeg, hogy ki szeretném próbálni másik objektívekkel is ugyanezt produkálja-e, mert ha igen akkor nyugodt szívvel kiküldöm nélküle és majd ott kerítenek hozzá saját obikat amivel beállíthatják.
Mert azt se szeretném, hogy visszajön javítás nélkül és azt mondják az obim sz*r. Így hivatkozhatok arra akar szériaszám alapján is, hogy nem 1 objektív produkálja a hibát.

(#48521) Throme válasza tomboy0013 (#48520) üzenetére


Throme
veterán

Hiába próbálod, az obid más vázon lehet pont jó, és fordítva, más obi a te vázadon lehet simán jó.
Belépő nikon vázra fényerős obit csak úgy érdemes szerintem vásárolni, hogy személyesen veszed át és ott ki is próbálod. Laptopon, nem a hátsó kijelzőn...

Már ezt se engedik az itthoniaknak ?? ;] Összes többi is olyan, mint az ügyintéző.
Minek van itt az a szerviz? Szegény FF-esek...

Cseh szervizről itt nem írtak rosszat. Fel kell venni velük a kapcsolatot. Biztos elmondják, hogy a vázat hogyan kell kiküldeni (akksival vagy anélkül.).

A nikon milceket hol szervizelik?

[ Szerkesztve ]

(#48522) rekid válasza tomboy0013 (#48520) üzenetére


rekid
addikt

Hívd fel a camera kft-t és kérdezd meg mennyiért kalibrálják be a vázad meg az obikat.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#48523) tomboy0013


tomboy0013
veterán

Lehet lecserélem a vázat egy D7200-ra inkább. Amúgy is jól jönne ha lenne a vázban focus motor mert akarok venni egy Tokina 11-16-ot és az autofocus-os verzióból éleg irreális használt árak vannak. Csak az érintő és kihajtható kijelző hiányozna. A D7500 lenne az igazi de az már elég drága használtan is.
A D7200-ban már gond nélkül be tudnám kalibralni az obikat és nem kellene szórakozni a szervízzel. Nem akarok azért ki tudja mennyit fizetni egy garanciális gépnél, hogy a saját objektíveiket hozzá kelljen kalibrálni a saját gépükhöz... A Tokina obi árkülönbsége miatt meg kb rá se fizetnék a történetre pláne hogy ÁFA nélkül vettem a D5600-at. Csak az a fránya fix, nem érintésérzékeny kijelző tart vissza egy kicsit, azért az jóval kényelmesebbé teszi a használatot nem véletlenül választottam tavaly a D5600-at első gépnek. Csak hát ezzel a fókuszos dologgal nem számoltam mivel nem volt még személyes tapasztalatom a témában.

(#48524) Throme válasza tomboy0013 (#48523) üzenetére


Throme
veterán

A 7500-zat ne sajnáld, bizonyos szempontból visszalépés.
Azt nem értem, hogy a 7ezres vázakra miért nem sikerült kihajthatós LCD-t tervezni , az elejétől fogva :F .
D5000 óta ez nem gond a belépőknél....

Kihajtható LCD-t leszámítva jobban jársz a kategória ugrással.
Sajnos a fókusz mizéria miatt nem szabad belépő tükrös vázat venni. Előbb-utóbb úgy akar az ember fényerős obit is. Ha vásárlásnál nem tudja ellenőrizni, vagy nincs kedve visszaküldözgetni 14 napon belül (pláne, hogy nem feltétlen rossz az obi, csak a tűrésen belül pont rossz irányban vannak elcsúszva), akkor haladót érdemes venni.
Ez se 100%-os megoldás ;) , de legalább több, mint a semmi....

(#48525) Peczek válasza tomboy0013 (#48520) üzenetére


Peczek
aktív tag

Én egy (garanciális) D7200-es vázat küldtem ki back - front fókusz problémák miatt, de az objektívek nélkül. Molyoltak vele, valamit állítottak rajta, és visszaküldték. (mondjuk a 18-70-et amúgy is upgradelni szeretném, tehát ahhoz nem lett volna értelme állítgatni). A Csehországi szervizzel nem volt baj, vigyáztak a gépre. De a három objektívet (50/1.8, 18-71, 71-210) azért külön-külön nekem is kellett állítani, mindegyiket más értékre és irányba. Fényerős zoomot én csak dokkolhatót vennék már, amin a távolság szerint is lehet az AF-t állítani. (így a Sigma 17-50/2.8 már ki is esett). Most van nálam egy új Tokina 11-16, hát azzal is van fókusz probléma, lehet, hogy azt garanciába be kellene vinnem ?).

(#48526) Peczek


Peczek
aktív tag

Bocs, nekem is lenne kérdésem:

Tokina 11-16, új garanciális, úgy látom, hogy front fókuszos, az ilyet az ember otthon próbálja finomhangolni (D7200-on), vagy ez garanciális kérdés, és megy a szervizbe ?

[ Szerkesztve ]

(#48527) Throme válasza Peczek (#48525) üzenetére


Throme
veterán

Ezzel a kiküldéssel mit oldottál meg? Valószínűleg egy referenciához beállították, de így is szerencse kellene ahhoz, hogy a saját obijaidat ne kelljen beállítani a vázadon. Legfeljebb - mondjuk - 4-es értékre, a 8-as helyett....

Nagyon vártam, hogy a sigma 17-50 kijön "C" verzióban is, de valahogy nem akarják. Teljesen körbelőtték, ezt kihagyták.
Mindegy, már letettem róla. Nem is használtam a nikon rendszert Karácsony óta....

Tokinát a vázad nélkül belövik valami referencia értékre, aztán vagy jó lesz a vázadhoz, vagy nem. Ha a vázaddal együtt küldöd, akkor feleslegesen küldted korábban szervizbe, és újra állíthatod a többi obidat is be.
Zoom-hoz amúgy is nehéz állítani a vázat, mert csak 1 értéket tárol, azt' 'jónapotkívánok'.

(#48528) Peczek válasza Throme (#48527) üzenetére


Peczek
aktív tag

A D7200 javult valamit a szerviz után, reméltem, hogy valamennyire az abszolult 0-hoz állítják be a vázat. Ez a reményem szerintem nagyjából teljesült is, kevesebbet kellett állítanom az obikon. Sőt egyáltalán sikerült egész normális szintre bekalibrálnom őket. Ez a váz szerviz előtt nem igazán sikerült.

Azt gondolom, hogy a Tokinát a vázhoz kalibrálják a szervizben, de úgy, hogy csak az obihoz nyúlnak, a vázat már nem állítják el. Ha a szervizben az obit pontosabban hozzá tudják kalibrálni a vázhoz (esetleg több ponton is), mint én otthon a konyhaasztalon, akkor nyertem vele.

Úgy, hogy a vázat nem állítják el.

Ebben reménykedem, de nem biztos, hogy így lesz.

(egyébként ez a kalibrálós bohóckodás csak ezen a 24 Mpixeles vázon jön elő, a 6 Mpixeles D70-en még szóba sem jött, nem volt rá szükség).

[ Szerkesztve ]

(#48529) Peczek


Peczek
aktív tag

Ja Milc-et kell venni kontraszt alapú AF-al, a DSLR-t meg kivágni a π - ba

(#48530) PuMbA válasza Peczek (#48525) üzenetére


PuMbA
titán

"Én egy (garanciális) D7200-es vázat küldtem ki back - front fókusz problémák miatt, de az objektívek nélkül"

Hát obik nélkül zéró értelme volt ennek, mert csak obikkal együtt lehet megszüntetni a front-back fókusz problémát :) Minden darab objektív máshogy viselkedik ugyanis.

[ Szerkesztve ]

(#48531) Peczek válasza PuMbA (#48530) üzenetére


Peczek
aktív tag

Kivéve, ha a váz gyárilag nem pontos. Elvileg azt is be lehet állítani az abszolult 0-hoz.

De nem ez a kérdés, a D7200-as váz utazott egyet, meglátogatta Prága városát.

A kérdés az, hogy a Tokia 11-16-ot garanciálisan lehet -e kalibrálni, úgy hogy csak az obit állítják el, a vázat nem?

(#48532) 80hun válasza Peczek (#48528) üzenetére


80hun
addikt

Mert vázon belül nem tudtad beállítani?
D7200-ba van af finomhangolás

Ne félj a milc is tud hibázni :D

(#48533) Peczek válasza 80hun (#48532) üzenetére


Peczek
aktív tag

Állítgattam, de nem teljesen kielégítő. Egyrészt a zoom két végén más értéket kíván (mondom ezt, amikor a 11-16 -nak szinte alig van zoomja, ez szinte fix, olyan kicsi az átfogása).

Másrészt a távolsággal is változik a korrekciós érték, és ilyen nagylátószögű obit csak nagyon közeli tesztábrával tudsz kalibrálni, különben nem látszik belőle semmi (az AF érzékelő lelóg a vonalról, pedig én eleve A3-as ábrát használok, nem A4-est). Amikor meg elkezded használni, normál távolságnál más korrekciót igényelne. Vagy nyomtatok valami hatalmas tesztábrát, valami gigaposztert.

(#48534) tomboy0013 válasza 80hun (#48532) üzenetére


tomboy0013
veterán

Ezt most én sem értem, minek küldözgetni a D7200-at ha van benne AF finomhangolás? Nem pont ez a lényege hogy be tudjam az obikat állítani én is ne kelljen minden új objektívvel elküldeni szervizbe a gépet? Most akkor van egyáltalán értelme cserélni a D5600-at D7200-ra ha csak ez igazából a fő gondom vele? :F

(#48535) PuMbA válasza tomboy0013 (#48534) üzenetére


PuMbA
titán

" Nem pont ez a lényege hogy be tudjam az obikat állítani"

A kérdés, hogy tudod-e, hogy mik a lépései a pontos és szakszerű beállításnak. :)

[ Szerkesztve ]

(#48536) 80hun válasza Peczek (#48533) üzenetére


80hun
addikt

De ha csak “macro”-nál látszik a fb focus akkor minek is akarod álligatni?
Egy sima uwa obit tájképre és epületre meg talán csoportképre tudsz használni. De itt nem fogod észrevenni az fb focus mivel már f2.8-on is nagy a dof nagyon.

Mi volt a gondod vele ahol szamit hogy fb focusos a tokina uwa? :)

(#48537) Peczek válasza 80hun (#48536) üzenetére


Peczek
aktív tag

2-4 m tárgytávolságnál eléggé látszik a backfocus. A kalibrálás azonban kb. 0,5 m-nél történt, mert nagyobb tárgytávolságnál túl kicsi lenne a kalibráló ábra. Ezért kell nyomtatni egy sokkal nagyobb ábrát ahhoz, hogy 2-4 m-nél is tudj egy uwa objektívet bekalibrálni.

tomboy0013:

A backfocus vagy frontfocus értéke a tárgytávolság és a zoom változtatása során folyamatosan változik. Az AF finomhangolásnál csak egy értéket állíthatsz be. Ezért AF finomhangolással egy fixet éppen hogy, egy zoomot alig tudsz pontosra beállítani. Ezért vannak a dokkolható objektívek (pl. Sigma), ahol több zoom értékre és távolságra tudsz korrekciót beállítani. Ettől a Nikon váz AF hangolása igen messze áll.

PuMbA:

Bizonyára nem vagyok olyan spíler az AF finomhangolásban, mint itt mindenki, de ezért is fordultam hozzátok tanácsért. Mondjuk azért igyekeztem kb. végigolvastam a gépkönyvet az AF finomhangolásról, illetve amik megtalálhatóak róla a neten.

[ Szerkesztve ]

(#48538) 80hun válasza Peczek (#48537) üzenetére


80hun
addikt

2m-ről egy egészalakos portrénál 16mm-en f2.8-on a téma előtt 58cm es mögötte 140cm az élességi sík.
Hogy a fenébe látszik a fb focus?

Vmi nagyon nincs rendben a tokináddal. Végtelened van rendesen?
Élőképnél minden rendben?

(#48539) Peczek


Peczek
aktív tag

Elvileg egy ilyen üvegnek elég nagy kéne a mélységélessége, így igaz.

Mondjuk 1 m, egy alak, és mintha nem oda állítaná az élességet, hanem mögötte a könyvespolcra, az kb. 2,0 m.
Az élőképet még nem néztem, de majd nekiugrom.

[ Szerkesztve ]

(#48540) 80hun válasza Peczek (#48539) üzenetére


80hun
addikt

Az élőkép fontos nézd meg aztal is
Elméletileg ott jónak kell lennie mindenképpen

(#48541) Peczek


Peczek
aktív tag

ok este megnézem

(#48542) pergabb válasza Peczek (#48539) üzenetére


pergabb
senior tag

Lehet decenteres az uveg es ez a gond.

(#48543) tomboy0013 válasza Peczek (#48537) üzenetére


tomboy0013
veterán

És akkor mi a megoldás? Csehországba küldeni minden objektív vásárlás után? ;]

(#48544) rekid válasza 80hun (#48538) üzenetére


rekid
addikt

Pont ezen agyaltam én is. Ráadásul tájképnél - főleg állványról - még rekeszelsz is kb. f9-re ahol aztán meg tök mindegy.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#48545) Throme válasza tomboy0013 (#48534) üzenetére


Throme
veterán

A Srácok itt kb le is írták azt, amire én csak annyit, hogy nem 100%-os megoldás a vázba épített AF tuning. Több mint a semmi.
Zoomoknál a változtatható fókusztáv ad még plusz macerát. Aztán különböző rekeszértéken is változhat a beállítási érték.
Érdemes utánaolvasni ennek a témának is, nehogy csalódás érjen.
Amúgy a "sötét" zoomokkal többnyire nincs gond, mert a legkisebb dof is épp elég nagy, hogy kisebb hibákat "benyeljen". Fényerős obiknál már könnyebben tetten érhető a fókuszhiba.

(#48529) Peczek:
Vártam , hogy a nikon kijöjjön normális milc-cel. Ki is jött, csak az árazása nem annyira fekszik nekem.
Az aps-c verzióra pályáztam, elég lenne az nekem.
Ha egy d7xxx vázat nézek, akkor kb egy árban vannak. Vázstabit sikerült ennek ellenére is kihagyniuk. (a tükrösben nincs, de a FF Z-kben igen...)
Sokan örülnének belépő tükrös árán aps-c milc váznak nikontól, ami nincs kiherélve.

(#48546) helixP


helixP
nagyúr

Most látom csak, hogy mekkora mákom van, hogy csak úgy megvettem egy 50mm 1.8-cat, meg egy 35-öst az 5300-hoz és jó a fókusz...

(#48547) Throme válasza helixP (#48546) üzenetére


Throme
veterán

Lehet, hogy még nem használtad f1.8 rekeszértéken ;] ;]

[ Szerkesztve ]

(#48548) helixP válasza Throme (#48547) üzenetére


helixP
nagyúr

+- ott használom.
Mondjuk szemüveges vagyok, lehet, hogy nem látom? :F :DDD

[ Szerkesztve ]

(#48549) anaqer válasza Throme (#48547) üzenetére


anaqer
veterán

Vagy inkább csak kifogott gyártási szórásból egy jó darabot.

Mert ha az AF modult pártized mm-rel valamelyik irányba eltolódva vagy pár szögmásodperccel elforgatva építik be, már kész is a balhé.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#48550) Throme válasza anaqer (#48549) üzenetére


Throme
veterán

Anno nekem is szerencsém volt a fix 35-tel, aztán a d7100-nál már jobban tesztábráztam, és némi állítgatásra szükség volt.
Aztán a fókusz shift, vagy mi is előjött, de ritkán és csak rosszabb fényviszonyoknál. Azért f1,8-on, kézből inkább lőttem 2 képet, hogy ne legyen probléma...
Kicsit elegem is lett a tükrös rendszer fókusz vackolásából...

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.