Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13801) MASSlag válasza 2thletme2day (#13793) üzenetére


MASSlag
tag

Egészen pofás lett, masszív szerkezet. Egyszerűnek tűnik a szerelés is, ennél lentebb valószínűleg nem tudnák szorítani az alkatrészszámot.

Azokat a gömbcsuklókat viszont ideje lenne már lecserélni valami minőségibb megoldásra. Az egy dolog, hogy egy idő után kikotyogósodnak, de az a bronz persely ami benne nagyon könnyen deformálható, ha nem akarod, hogy kilazuljon a csavar.

Nyilván a filament tartót csak azért teszik rá, hogy legyen rajta valami, de az is egy olyan dolog ami nem volt túl jó az Ac Kosselen sem.

A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka

(#13802) energy4ever válasza moex1 (#13799) üzenetére


energy4ever
addikt

Caxtool, de nem lesz olcso!

(#13803) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

Bp-n van valahol bolt, ahogy T-nutot lehet venni normális árban? ( ne 110+áfa legyen EGY darab :U)

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#13804) azbest válasza Mr.Csizmás (#13800) üzenetére


azbest
félisten

Azt hiszem nem az a jó kérdés, hogy mennyivel, hanem hogy mennyire :)
Mert nem mindegy, honnan indul.

Plusz a motorok típusára neten érdemes rákeresni, hogy ahhoz mennyi az ideális, mert van aminek több kell, van aminek kevesebb. Van amelyik fajta motornak 1.0V van aminek 0.9V az ideális. És hogy bonyolultabb legyen, a vref az volt, de a hatása meg amper lesz :D Az 1.0v az pl 1.25A -t eredményez, valahogy át lehet számolni vagy van esetleg leírás a driverhez.

(#13803) Mr.Csizmás
itthon ezt sem sikerült találnom (igaz nem BP), ha más nem ideiglenesen akár nyomtatni is lehet m3-asat [link].
Múltkor már aliról rendeltem jobb hijján [link]

[ Szerkesztve ]

(#13805) kzkz válasza Mr.Csizmás (#13803) üzenetére


kzkz
őstag

Hány darab kellene? Van pár ideiglenesen felesleges nekem...

(#13806) fape válasza Saccco (#13325) üzenetére


fape
senior tag

+(#13355) gerleimarci: (bár lehet már láttad facebookon)

Már készül az értelmes mérető tmc5160 alapú vezérlő is.

Aszem lassan elnyerem az önkéntes BIGTREETECH magyar nagykövet címet :P

[ Szerkesztve ]

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13807) izisz válasza fape (#13806) üzenetére


izisz
senior tag

Nem lenne rossz, ha az enkóder inputot is kivezetnék (tudom, bilibe lóg a kezem ilyen bélyeg méretben...)

(#13808) fape válasza izisz (#13807) üzenetére


fape
senior tag

Elsőre az is elég lehet, hogy a tetején ránézésre mosfetek vannak, doksi szerint max 20A. Lassan már a kábel vastagság/hossz és boardon a huzalozás lesz a szűk keresztmetszet az áram erősségre :D

[ Szerkesztve ]

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13809) Saccco válasza fape (#13806) üzenetére


Saccco
nagyúr

Jöhet, jöhet. Jó lesz a Voron-ba, oops. :D
Esetleg a 4MAX-ba, oops 2?

;]

Vicc, hogy alig fér el a chip. :DDD

[ Szerkesztve ]

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#13810) fape válasza Saccco (#13809) üzenetére


fape
senior tag

Az a vicces, hogy én is úgy akartam elsőre írni, hogy jó lesz a voronba. De aztán még se azt sikerült leírni :D

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13811) izisz válasza fape (#13808) üzenetére


izisz
senior tag

Nyomtatók esetén 1-2A-nél több mire kell? :D (inkább feszt emelnék, mint áramot)
Egy egyszerű nema17 motor esetén?
CNC-s körben szerintem meg jobb egy nagyobb "lap", mint ez a bélyeg méret, könnyebb hűteni.
Amúgy jó, külső mosfet, de az egyik kommentelő jól írta, ha pl. az RdsON nincs jól megválasztva, akkor bukta és főhet így is...

(#13812) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Arra jutottam, hogy hétvégén szétszedem az Ender-3-amat, és előlről összerakom Luke Hatfield útmutatója alapján. Tegnap este órákat szívtam. Nyomtattam kisebb szintező kereket, hogy elférjen a damperrel és heatsink-el felvértezett Y stepper. A kerékbe tettem önzáró anyát (a csavart pedig közvetlenül anyával odafogattam az asztal aljához), de nem jó, mert amikor elkezd megszorulni az anya, egyszerűen kijön a kerékből, ill .a kerék lejön az anyáról, mivel olyan szorosan nem fogja. Most csak az anya van rajta, próbáltam így beszintezni, de nem tudom, a jobb oldal feljebb van, mint a bal. Ha középre szintezem be jól, akkor valamelyik saroknál bár összeér az üveg és a nózi, ha meg fordítva, akkor középen van nagy hézag. Úgy hogy meguntam, és arra jutottam, előlről kezdem az összerakást a javításokat elvégezve.

(#13813) fape válasza izisz (#13811) üzenetére


fape
senior tag

Való igaz, nyomtatóra overkill a 20A.
Bár mondjuk ha mosfet van akkor ma a chip nem lehet nagyon meleg. De attól még kell hűtés a lapnak az tuti.

[ Szerkesztve ]

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13814) Holleanyo válasza Gabesz87 (#13812) üzenetére


Holleanyo
tag

Nem értem, hogy miért szenvedsz ennyit. Az Y motor alá tett gumibakot ki lehet korrigálni a végállás kapcsoló áthelyezésével. Én is így használtam egy darabig, aztán pedig kivágtam egy darabot a tálcatartó lemezből. Az önzáró anya egy hüly..ég. Semmi szükség rá. Ezért vannak a rúgók a szintezőkerekek alatt. Amióta anyával fixáltam a tálcatartó csavarok tövét, azóta havonta egyszer nézek csak rá a szintezésre.
Szerintem a szétszedegetés helyett inkább gondolkodj egy kicsit a felmerülő problémákon! Ha ez megvan, rá fogsz jönni a megoldásra. Sok sikert!

Ender 3 - “az áramjárta vezető pont ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak hát más a fogása”

(#13815) bigrob válasza Holleanyo (#13814) üzenetére


bigrob
őstag

Te is mész a tiltólistájára...
Üdv a klubban! :DDD

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#13816) KIZS


KIZS
aktív tag

Megjött a BIGTREETECH SKR V1.1 alaplapom és most próbálom átműteni az Anet A8-ról a dolgokat rá.
Meghatja a motorokat, kattogtatja a BLTouch-ot (azt nem tudom jó-e, de kattogtatja), de nem működnek az végállás mikrokapcsolók.
Egyszerűen nem értem. Például az X tengely végállás kapcsolója a GND-t köti össze az 1.29 -pin-nel (ez a standard X MIN). De mintha nem lenne ott semmi. Bárhogy áll a kapcsoló mozgatja a motort.
Mi lehet gond? 5V-ot is próbáltam, de akkor se történt semmi.

Marlin-ban nem változtattam semmit ezzel kapcsolatban, hiszen nekem a gyári működés elvileg tökéletes.
Mi lehet ilyen bonyolult egy mikrokapcsolóban?

(#13817) KIZS válasza KIZS (#13816) üzenetére


KIZS
aktív tag

Most rádugtam egy optikai végállás kapcsolót ami szemmel láthatólag tök jól működik, de ezt is figyelmen kívül hagyja.
Mit nézzek? Marlin konfigurálási probléma lenne?

(#13818) KIZS válasza KIZS (#13817) üzenetére


KIZS
aktív tag

Csak le kell írnom és már rá is jövök hol is bénáztam...
Egyszerű fejmozgatás közben nem figyeli az végállás kapcsolót, csak homeing-kor.

[ Szerkesztve ]

(#13819) Holleanyo válasza bigrob (#13815) üzenetére


Holleanyo
tag

Pedig én csak jót akartam! :) :DD

Ender 3 - “az áramjárta vezető pont ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak hát más a fogása”

(#13820) kopi120 válasza Holleanyo (#13819) üzenetére


kopi120
tag

Engedd el, a nemmagyarmentalitása áldozatává vált.

(#13821) Mr.Csizmás válasza azbest (#13804) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

Ender 3 Vref

A4988 driver

42-34 motorok

X = 0,58v (0,725A)
Y = 0,58v (0,725A)
Z = 0,58v (0,725A)
E = 0,72v (0,900A)

csak hogy meglegyen :B

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#13822) Saccco


Saccco
nagyúr

BMG Aero :U :DDD :DDD

Nem hiszem, hogy ez olyan jó ötlet. :DDD

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#13823) Mr.Csizmás válasza Mr.Csizmás (#13821) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

vref téma

ha 24V-s a tápom (amiről nem tudtam eddig :DDD) akkor gondolom a felének kellene lennie? tehát 0,58 /2 = 0,29? :F

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#13824) azbest válasza Mr.Csizmás (#13823) üzenetére


azbest
félisten

eeez valószínűleg nem így működik, bár nem tudom 100%-ra mondani. :)

más, curában ez az experimental draft shield egészen hasznosnak tűnik keskenyebb dolgokhoz, abs műanyaggal. Persze azért gluestick is van az üvegen, hogy biztosan lenn maradjon


[ Szerkesztve ]

(#13825) KIZS


KIZS
aktív tag

Állítgatom a TMC2130-akat és bár szépen és halkan mozognak a motorok, de állandóan van egy magas sípolásuk a háttérben. Amikor nem mozognak akkor is (ha "motors off" -fal lekapcsolom őket, akkor persze nincs).
Hogy tudnám ezt megszüntetni?

(#13826) Mr.Csizmás válasza azbest (#13824) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

mondjuk a másik gondom akkor a pc-s atx táp, amit tervezek bekötni - az elvileg csak 12V-t ad le :F

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#13827) fape válasza KIZS (#13818) üzenetére


fape
senior tag

A Configuration_adv.h-ban vagy gcode-dal be lehet kapcsolni, hogy mindig figyelje. Igen alapból csak home-kor lesz használva.

// @section homing

// If you want endstops to stay on (by default) even when not homing
// enable this option. Override at any time with M120, M121.
//#define ENDSTOPS_ALWAYS_ON_DEFAULT

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13828) Holleanyo


Holleanyo
tag

Nézegetem a jobbnal jobb direkt drive-s nyomtatófejeket az Ender3-hoz.
Több kérdés is felmerült ennek kapcsán. Nyújt-e számottevő előnyt a x tengelyre szerelt nyomtatószál adagolás (direkt drive) a bowdeneshez képest? (Tudom, hogy jóval nagyobb a tolóereje)
Az x tengely kocsijára szerelt motor és az adagoló szerkezet rángatása (gyorsítás-lassítás) nem megy a nyomtatási pontosság és az élettartam rovására?

Ender 3 - “az áramjárta vezető pont ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak hát más a fogása”

(#13829) izisz


izisz
senior tag

(#13823) Mr.Csizmás : A Vref állításod nem függ a táp feszültségtől.
(#13825) KIZS: Standalone mód vagy SPI? Milyen lapba van rakva? Ha standalone, jumpereket hogyan raktad alatta?
(#13828) Holleanyo: Ha egy BMG extrúdert megtoldasz egy palacsinta nema17 motorral és ebből építed ki a direkt drive hajtást, az teljesen jól fog szolgálni. Az elérhető max gyorsításokat, jerk értékeket, ezzel együtt sebességeket úgyis a sokkal nehezebb tárgyasztal (mozgó asztalos gép esetén) fogja limitálni jobban, mint az X tengelyen mozgó tömeg, ami azért kevesebb még nagyobb nema motorral is.
Egyébként annyi előnye van még az erő mellett, hogy a bowden-ben lévő "rugóerő" itt nincs meg, jóval rövidebb retract is bőven elég (pl. nálam ez 0.8mm, PLA, PETG esetén is), ill. a bowden-ben akármilyen jó alapanyagból van, a filamentnek - közvetlenül a motornak - komolyabb ellenállást kell legyőznie, mint egy rövid utas DD hajtásnak.

[ Szerkesztve ]

(#13830) DrojDtroll válasza kopi120 (#13667) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Az x-y kocsi összekötéséről tudsz képet küldeni?

(#13831) HUresz válasza izisz (#13829) üzenetére


HUresz
tag

Annyiban egeszitenem ki (sajat tapasztalat), hogy a direct drive elonyosebb rugalmas filament eseten.

Mas: Osszeraktam egy Trianglelab -fele e3d clone-t ... ugy kulon vasarolgattam ossze a reszeit, rez blokk, dragabb (pottyos) nozle, stb..... azt kell mondjam, az eddig hasznalt klonokhoz kepest, meglepoen jo.
Vasaroltam, torokbol titant es ptfe valtozatokat is (nem a titan van benne) es tobb nozzlet is ... igy egesz draga lett a csomag, de tenyleg jofele. :))

(#13832) KIZS válasza izisz (#13829) üzenetére


KIZS
aktív tag

Standalone mód, Bigtreetech SKR V1.1 és minden jumper üres.

(#13833) Holleanyo válasza izisz (#13829) üzenetére


Holleanyo
tag

Köszönöm az infót. Ezek szerint a BMG extruder ajánlott. Valamelyikhez motort is lehet választani. Honnan tudom meg, hogy melyik a palacsinta :) típus? Melyik az ajánlott vétel pl. az Ali kínálatából?

Ender 3 - “az áramjárta vezető pont ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak hát más a fogása”

(#13834) trialkornel válasza Holleanyo (#13833) üzenetére


trialkornel
tag

Fészbúk csoportban azt írták hogy nem olyan jók a palacsintamotorok. BMG direct drive-hoz ezt ajánlották: [link]
Kicsivel kisebb elvileg mint a hagyományos nema17-ek. Rendeltem egyet belőle de még nem jött meg.

(#13835) fape válasza KIZS (#13832) üzenetére


fape
senior tag

Bocsesz mobilról vagyok: https://learn.watterott.com/silentstepstick/faq/#the-motor-makes-noise-in-spreadcycle-mode-when-it-is-not-moving

The motor makes noise in spreadCycle mode when it is not moving?
A motor supply voltage of 12V is in most cases to low and in general the sound gets quieter if the motor supply voltage is above 18V. The noise also depends on the used stepper motors. We recommend motors with a phase voltage <=4V and inductance <=4mH. Guide: Choosing stepper motors.

The nearly silent operating mode is stealthChop

[ Szerkesztve ]

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13836) izisz válasza HUresz (#13831) üzenetére


izisz
senior tag

(#13831) HUresz: Igazad van, a flexit kihagytam :K
(#13833) Holleanyo: ezért palacsinta, mert valaki ráragasztotta és "hivatalosan" használható szó rá :D nem ajánlás, csak példa
(#13832) KIZS: amit fape linkelt az a tuti. Ezen kivül a jumperek állása, ami befolyásol. Én csak a ramps-ból tudok kiindulni, ott a 3 jumper a CFG0-CFG1-CFG2 pinek állapotát állítja.
Datasheet alapján
CFG0 (SDO) -> GND a javasolt,
CFG1 (SDI) -> open, CFG2 (SCK) -> GND a spreadcycle-höz

(stealhchop-al is mókolhatsz persze, de emlékem szerint abban a módban mi is szívtunk a sívító hanggal, szerintem ide már kellett volna 24V; viszont hangban nem nyersz annyit stealhchop-al és még a gyorsulásokat is óvatosabbra kell venned, ha nem 24V-on hajtod)
Plusz, ha van az SKR-hez kapcsolási rajz, érdemes ellenőrízni, nincs-e valamelyik jumper tüske alapból GND/VCC felé fixre kötve ellenálláson át. Mert a rampsnál az MS1 pl. fix GND, ha nincs rajta jumper, vagyis "open" állás itt nem állítható, csak egy ellenállást leszedve)
Talán még rémlik, hogy a CFG3-at (CS) is "open"-be kellett varázsolni, akkor végképp elcsitult. (ezt már nem jumperrel ugye, csak lecsapni a tüskét) -> nem vagyok nyomtató közelben ellenőrízni.

[ Szerkesztve ]

(#13837) KIZS válasza izisz (#13836) üzenetére


KIZS
aktív tag

fape, izisz: köszönöm, este átböngészgetem.

A tápegység jelenleg 12V-os és az Anet A8 eredeti motorjai dolgoznak. Különösebb hangja eddig sem volt, legalábbis a ventik simán elnyomták a motorok zaját, viszont most ez a sípolás idegesítő.

kicsit más

Van két új motorom is, ezek viszont egyáltalán nem működnek.
Se az eredeti Anet alaplappal, se a mostanival. Amikor kivezérlem őket, akkor csak zúgnak és remegnek, de nem forognak sehova. Ezeket a motorokat szántam a leendő hypercube nyomtatómba, de lehet elbaltáztam a dolgot. A típusuk: 17HS4401

A leírás ami alapján építeném majd a nyomtatót ezeket a motorokat ajánlotta.

[ Szerkesztve ]

(#13838) izisz válasza KIZS (#13837) üzenetére


izisz
senior tag

Kábelsorrend a motor csatlakozóban vajon helyes?
Kipróbálhatod, hogy kiszeded a csatlakozóból a 4 vezetéket.
2 véget rövidre zársz és tekereni próbálod a tengelyt. Ha azokat szánta az ég egy párba, akkor némi ellenállást kell érezz, mikor tekerni próbálod, ha nem egy párba tartoznak, akkor szabadon tudod tekerni a tengelyt.
ezzel a módszerrel megtalálod a 2 pár vezetéket és a helyes sorrendbben (1A 1B 2A 2B) visszadugod a csatlakozóba.

(#13839) KIZS válasza izisz (#13838) üzenetére


KIZS
aktív tag

Köszi, ezt is kipróbálom!

Én csak simán összedugtam a régi motor kábelével, majd azzal a kábellel amit ehhez adtak, de nincs különbség.

(#13840) fape válasza izisz (#13838) üzenetére


fape
senior tag

Sztem a rossz kábel sorrend már hamarabb kiderült volna, mert nem is mozogna illetve rángatna, remegne csak a motor.

Edit: hopp nem néztem hogy már más a téma. :W Még a zümmögésre írtam ezt. Sorry.

[ Szerkesztve ]

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13841) Imy


Imy
veterán

CR10 Vreff értékeit mennyire érdemes állítani? vettem smoothert (X és Y motorra) azt is be akarom szerelni.

(#13842) izisz válasza fape (#13840) üzenetére


izisz
senior tag

Mondjuk most azt írta KIZS, hogy a régi kábellel próbálta, így már gyanús, hogy valóban nem kábelsorrend a gond de egy próbát azért megér a teszt.
KIZS: "Amikor kivezérlem őket" -> ezen részletesen mit értettél? Bedugtad anet boardra és próbáltad léptetni a tengelyt, amelyikre dugtad?

(#13843) kopi120 válasza DrojDtroll (#13830) üzenetére


kopi120
tag

Gyakorlatilag egy plexi közbetét van benne.


Más:
Nincs véletlenül valakinek 1db felesleges termisztora és egy kevés kapton szalag Gyömrő közelében?
Rendeltem egy heatbed-et, de nem figyeltem, hogy nincs benne :(

(#13844) KIZS válasza izisz (#13842) üzenetére


KIZS
aktív tag

Pontosan.

(#13845) Mr.Csizmás válasza Imy (#13841) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

elvileg elektro oldalon ugyanaz mint az ender 3, azaz XYZ 0,58 + E 0,72 ha minden igaz :U (A4988 driver esetén)

most mennyit mérsz rajta?

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#13846) KIZS válasza izisz (#13836) üzenetére


KIZS
aktív tag

Ebből:
[https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-SKR-V1.1/blob/master/hardware/SKR-V1.1SchDoc.pdf

Én azt a következtetést vonom le, hogy nálam sincs open állása a cfg1-nek, tehát ha nincs sehol jumper, akkor pont spreadCycle módba kerül a TMC2130.

Jól okoskodom?

(#13847) yoda64


yoda64
csendes tag

Tiszteletem mindenkinek.
Meg tudná valaki mondani KONKRÉTAN hogy mi a különbség a:
- MKS Gen L és
- MKS gen v1.4
alaplapok között ???????????????
Vagy tévedek, nincs különbség?
Melyik az előnyös-seb, terméseztessen 4 db. tmc 2208 asokkal ellátva.
Minden választ , ötletet , utalást , figyelmeztetést mint abszolút kezdő KÖSZÖNÖK!!!

(#13848) fape válasza yoda64 (#13847) üzenetére


fape
senior tag

Erre majd az okosok válaszolnak. Én inkább ajánlok kettő másikat, amiknél nem kell kábelezni a tmc-khez:
- 8biten: fysetc F6 V1.3
- 32 biten: bigtreetech skr v1.3 (elvileg ma délután jelenik meg, kell még béta teszter :D)

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#13849) azbest válasza yoda64 (#13847) üzenetére


azbest
félisten

ha jól sejtem itt konkrét boardokat érdemes összehasonlítani, mert sokféle klón van. És van amin integrált driverek vannak, másokon meg cserélhetőek.

(#13850) KIZS válasza fape (#13848) üzenetére


KIZS
aktív tag

Az skr v1.3 miben tér el a v1.1 -től?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.