Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:39

LOGOUT.hu

Milyen SSD-t vegyek? Mielőtt kérdezel, kérünk az összefoglalót olvasd el! Ha ezt végigolvastad, de még mindig nem sikerült dönteni, akkor amikor kérdezel, kérünk, feltétlen tüntesd fel az alábbi adatokat!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77270) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Köszönöm a türelmeteket, megszületett egy megoldás. A Flash topik a továbbiakban SSD kibeszélő néven fog tovább futni, így ott szabadabban lehet az SSD-ket kibeszélni, megosztani pozitívumot és negatívumot is.

Itt most elég sok hsz szüleletett, ami jobb lett volna oda. Ezeket már nem bolygatom, maradni fog, de kérek mindenkit, (a topik tisztasága miatt) hogy ezeket oda írjuk be ha lehet, vagy onnan linkeljük ide ha nagyon muszáj.

Köszi

[ Szerkesztve ]

Hozzászólások

(#76553) PROTRON válasza victorhun7 (#76550) üzenetére


PROTRON
addikt

Ezt jó lett volna hamarabb megtalálni. : O

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#76555) qnadam válasza #19103744 (#76554) üzenetére


qnadam
veterán

nincs mit írni a videóvágásról, ha nem raw-t használsz, gyakorlatilag bármilyen ssd bőven elég a feladatra.

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#76557) qnadam válasza #19103744 (#76556) üzenetére


qnadam
veterán

milyen kamera? attól is nagyon függ, egy blackmagic 6k raw se nagyon megy 4-500 megabájt/sec fölé, egy prores raw 4k60 meg 300 körül.

fehéregyensúllyal meg jobban jársz, ha beállítod előre, de ahhoz raw se kell, már egy log anyagból is egész jól lehet korrigálni.

[ Szerkesztve ]

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#76558) SunMount3r válasza victorhun7 (#76550) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Akkor "mi van helyette", ami még mindig ajánlott?

(#76559) victorhun7 válasza SunMount3r (#76558) üzenetére


victorhun7
tag

Én se tudom :)) nekem Samsung 960 QVU 1Tb 4 éve elvileg ez se annyira jó.
Csak jó gyártást kell kifogni.

(#76560) Sdi válasza victorhun7 (#76559) üzenetére


Sdi
addikt

2,5"-os ssd-ből több éve mx500-at használok, ill. rakom ismerősök gépébe. Egy sem ment még tönkre.

"Ha az alkohol akadályoz a munkában, hagyd abba a munkát!" /Manuel Scorza/

(#76561) Per Degaton


Per Degaton
tag

Sziasztok!

Új gépet tervezek összerakni mostanában (Ryzen 7800x3D és elvileg egy ilyen alaplap: [link] ) elsősorban játékra és általános felhasználásra, ehhez lenne szükségem egy 2 terás, megbízható, nem nagyon melegedő SSD-re, melyet két részre particionálnék, 500GB rendszer és 1,5TB játék+egyéb.

Visszaolvasva úgy látom, jelenleg sok gyakorlati haszna nincs a PCI Express 4-es SSD-knek, de ha már a nulláról építek gépet akkor lehet már ilyet vennék hozzá, később hátha jól jön (DirectStorage ha eljön PC-re, vagy ilyesmi, passz.)

Ilyen célra mit ajánlotok?
Eddig csak Samsung satás ssd-im voltak amikkel 100%-ig meg voltam elégedve, de nem ragaszkodom hozzá.

Amit néztem eddig az a Samsung 980 Pro és 990 Pro. Ezek gondolom jók, az összefoglalóban is benne vannak.
A 990 nagyon overkill/teljesen felesleges? Nem fizetnék csak azért többet mert nagyobb száma van.
Vagy esetleg más ajánlat ami hozza mondjuk a 980 Pro szintjét?

Illetve még annyi kérdésem lenne, hogy pl a fenti kettőből elég a hűtőborda nélküli változatot megvenni ha az alaplapi slotnak van saját hűtőbordája mint a fentebbi Asusnak?
Vagy jobb ha bordával veszi meg az ember? Elég nagy az árkülönbség azzal és anélkül.

Köszi előre is! :)

(#76562) Pyttawrx válasza PROTRON (#76553) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

De nincs. Mit. Ott azért nem 3db-ból 3 ment tönkre. Plusz előtte volt elég pozitív, illetve 1 éves cikk. Nekem sem ment még tönkre 1 sem.

(#76563) Pyttawrx válasza Pyttawrx (#76562) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Tartsuk észben!
Amennyiben már túl is vagy a vásárláson és kérdésed, észrevételed lenne, az alábbi topik a legmegfelelőbb ehhez: Flash SSD topik!

(#76564) PROTRON válasza Per Degaton (#76561) üzenetére


PROTRON
addikt

Én inkább 990-est venném, kevesbb macera volt vele mint a 980-al, nem véletlenül olyan olcsó. Sose lehet tudni mit hoz a jövő, inkább legyen felkészítve a gép arra ha még is fontos homeoffice munka folyik...ha épp nem ezen fog múlni a gyerkőc karácsonyi ajcsi költségvetés. Igazad van hogy jelenleg nincs gyakorlati haszna.
De ha tényleg nem fogsz dolgozni rajta, akkor inkább 970 Evo Plust vennék.

Az alaplapi hőelvezető lap lehet hogy elég, először megpróbálnám azzal. HWInfo programot kell felrakni és indításkor only sensors-ra menve, majd a megjelenő listában kikeresni az SSD-hez tartozó hőmérséklet értékeket és rendesen megcibálni mindennel amivel tudod, pl 100GB-s fájlokat másolni rá, egyesével, egymás után 5-10x.
Aztán ha nap végén a max érték egyszer sem lépte át a 65 fokot, akkor nem kell külön bordát vásárolni hozzá.
Ha még is átlépi, akkor kell megnézni milyen terhelési típusnál, mennyire gyakori esetben történik, tehát hogy van-e értelme bordát venni, vagy azon ritka alkalmakat ki lehet bírni.

Az viszont biztos hogy akármelyik SSD-t is szerzed, mindenképp fontos hogy a ház szellőzése átszellőzést biztosítson, legjobb hogy ha közvetlenül rá tudod irányítani, közelről az egyik ventit arra a hőelvezető lapra.

Aztán ha kell pár ezerért lehet szerezni ugyanolyan hatékony bordát mint amit adnának hozzá.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#76565) Moszi


Moszi
csendes tag

Sziasztok, laptopba szeretnék venni 2.5"-os SSD-t. Olyan kellene amelyik nem lassul be amikor épp másolok rá, 2TB-os kapacitással. Tudnátok ajánlani egy jó ár érték arányú típust? :R

(#76566) tasiadam válasza Moszi (#76565) üzenetére


tasiadam
veterán

Nem lassul be=hany GB masolas utan? Es halozatrol masolnal? Vagy mirol?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#76567) Pyttawrx válasza Moszi (#76565) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Pl crucisl mx500

(#76568) Moszi válasza tasiadam (#76566) üzenetére


Moszi
csendes tag

Pendriveról másolok általában. És egy darabig rendben szokott lenni, aztán lelassul 3-5mb/sec-re. Nem értem. Igaz ez egy Silicon Power SSD.
30-80GB-ot szoktam másolni.

(#76570) Per Degaton válasza PROTRON (#76564) üzenetére


Per Degaton
tag

Köszönöm a választ, hasznos volt.

A ház elvileg jól fog szellőzni (Fractal Design Torrent van tervben), úgyhogy elsőre megpróbálom borda nélkül, azt még nem tudom melyik típussal.

(#76571) Interceptor


Interceptor
addikt

Hello,

1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
35K
2. Mekkora SSD-re van szükség?
1TB
3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
Asztali -> M.2
4. Pontosan milyen (alaplap/laptop) lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
Asus Prime B660 Plus D4
5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
Elég a 3 év is.
6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?
Átlagos, otthoni munka(webfejl.) és játék(pl, starfield).
7. Csak új vagy használt is szóba jöhet?
Új

Köszi.

Nem kell drága gép, csak játékra kell

(#76572) PROTRON válasza Interceptor (#76571) üzenetére


PROTRON
addikt

Ha már lúd, legyen kövér: Samsung 990 PRO, borda nélküli változat, az egyik ződ bótnál éppen csak kicsúszik 35-ből. :P
Próbáld ki az alaplapi saját heatspreaderrel, ha HWInfos mérések alapján 65 fok fölé melegszik gyakran, akkor utána venni hozzá rendes bordát.
Még ötletnek ott a WD Black SN850X is felsőkategóriás, de első blikkre alig gyorsabb a jóval olcsóbb WD Black SN770-nél, de azért a 850X-ben lévő DRAM sokat számíthat.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#76573) A.Winston válasza PROTRON (#76572) üzenetére


A.Winston
tag

Samu 990 Pro es Solidigm p44 pro kozt vajudok en is. Aron/elerhetosegen kivul van valami ertelmezheto kulonbseg koztuk? Tesztek alapjan samu egy hajszallal eloz talan.

nincs

(#76574) fery02


fery02
addikt

Sziasztok!

Rendelkezem jelenleg egy 2TB-os külső HDD-vel, amit időnként laptopra dugva szoktam használni adattárolásra és letöltésre.
Terveztem venni a napokban egy Dual pendrive-ot (USB - Type-C), hogy a 64BG-os iPad-omra is rá tudjam kötni adatmozgatás céljából.

Pendrive-os topikot olvasva jött az ihlet, hogy akár modernizálhatnék is mindent és inkább egy 2TB-os külső SSD-vel válthatnám ki a fentebb említetteket.
A sebesség az teljesen overkill lenne számomra, mert egyértelműen nem használnám ki, minden más előnye viszont tetszik így egyelőre a gondolatnak (méret, súly, hangtalanság, mozgó alkatrész hiány).

Hol a laptopra dugva használnám, hol a TV-re dugva filmezésre, hol pedig az iPad-en lógna.

Ki is néztem egy kombót ugyanarról a helyről az egyberendelés kedvéért (plusz korábban is rendeltem már a boltból):
- KINGSTON 2TB NV2 M.2 PCIe M.2 2280 SNV2S/2000G
- AXAGON EEM2-SG2 M.2 SATA Külső Ház USB-C 3.2 fekete

Bármi véleményt-ellenvéleményt a tervezett használattal kapcsolatosan írjatok meg kérlek!
Összefoglalóban nem láttam a kiszemelt SSD-t a nem ajánlottak listáján és a 2TB-os mezőnyben árban ez tűnik barátibbnak más SDD-khez képest és ugye ez is csak szerényebb használatot kapna nálam.

Köszönöm előre is! :R

[ Szerkesztve ]

(#76575) varmi2 válasza fery02 (#76574) üzenetére


varmi2
nagyúr

Az ssd nvme, a ház az sata. Nem kompatibilisek egymással.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#76576) Tonyk válasza varmi2 (#76575) üzenetére


Tonyk
veterán

AXAGON EEM2-SG2 M.2 SATA Külső Ház USB-C 3.2 fekete

"....M.2 NVMe vagy SATA SSD lemezekhez készült....."

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#76577) ubyegon2 válasza A.Winston (#76573) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Samsungfanként sem tudnék könnyen dönteni! SK Hynix a controller, NAND, DRAM a Solidigm p44 pro-ban, DRAM cache is ugyanannyi. Tudásban és minőségben akár ikrek is lehetnének.

Stressz-teszten 74 celsius a max hőfok, szóval....

Egyébként sokszor szóba kerül itt, hogy a Samsung 980 mennyire melegedős, a fenti szressz-teszten érdemes megnézni, 49 celsiust ért el, de még a 970 EVO Plus se rossz 65 celsius-szal!

[ Szerkesztve ]

(#76578) Interceptor válasza PROTRON (#76572) üzenetére


Interceptor
addikt

A 970 EVO PLUS nem lenne elég arra a célra amit írtam? Mi indokolja az én esetemben a 990 PRO-t?

Nem kell drága gép, csak játékra kell

(#76579) nagyi2k


nagyi2k
tag

Sziasztok!

Gigabyte B360M D3H (rev. 1.0) alaplapba [link] szeretnék M2 SSD -t rendszer alá, max. 256 GB osat. ( akár 128 is elég lehet)
Az alábbi három közül melyiket ajánlanátok, amelyik kompatibilis az alaplappal.
256GB GIGABYTE SSD M.2 MEGHAJTÓ [link]
256GB SILICON POWER P34A60 M.2 SSD MEGHAJTÓ [link]
250GB SILICON POWER UD80 M.2 SSD MEGHAJTÓ [link]
Esetleg valami mást, ebben az árkategóriában?
Köszönöm.
nagyi2k

(#76580) ubyegon2 válasza Interceptor (#76578) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel írtad, hogy 35k a keret és amit fórumtárs ajánlott, kb annyi, de nyilván verébre ágyú lenne kicsit! :D Bőven elég a Samsung 970 EVO Plus neked. :K

[ Szerkesztve ]

(#76581) ubyegon2 válasza nagyi2k (#76579) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Egyre nehezebb Sata SSD-t venni, de szerintem leggyakrabban vett belépő szint a WD Green 240GB, nem szokott vele gond lenni. Samsung 980 EVO ebben a méretben túl drága és meló is van vele beüzemeléskor.

Bár az is igaz, hogy amit írtam, az a 2017-ben kiadott modellre igaz, a mostani annyira zsákbamacska, mint a többi, amit írtál, szóval szinte mindegy ezen az árszinten... :U

[ Szerkesztve ]

(#76588) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Sziasztok

Gép vásárlás és NUC bővítés előtt állok.

Egy leendő laptopba (Lenovo Thinkbook 15 G4) szeretnék egy második ssd-t. Most egy Thinkbook 15G2-t használok. Gyárilag van benne egy ssd SN530 256. E mellett fut egy 970 EVO Plus 1TB.

Eddig semmi gond velük. - illetve néha bemelegszik a laptop. Ahogy átolvastam a fórum utolsó pár oldalát megvizsgálom, hogy az SSD-k okozzák e a melegedést. LINUX fut a laposon.

A fórum tanulmányozása után a leendőbe is 970 EVO Plus 1TB vagy SN570 1TB kerülne.
Jól gondolom, hogy egyikkel sem fogok nagyon mellé? illetve hogy a WD hűvösebb?

---

Másik kérdés a NUC bővítése.
Ezen van egy PCIe (22x48/80 Gen3 x4)) , és egy SATA III port.
Jelenleg a M2-es slotban egy Intel SSDPEKKW128G7-as SSD teljesít szolgálatot. .Ezen fut a PROXMOX és a 3 virtuális gép. Gond: régi...
A SATAIII-ban egy 2TB Barracuda HDD csücsül. - filmekkel, fényképekkel, biztosági mentésekkel , adatokkal. Folyamatosan pörög,melegszik és már öreg.
Kellene egy 4TB-s SSD.
Ver1: Kikerül a 128 és helyette megy a 4TB (pcie)
Ver2: 128 marad és SATA III-ba megy egy 4TB (2.5)
Mit ajánlotok ver1 és ver2-be? (gondolom ver1 jobb lenne)

(#76589) Eclips21 válasza Pyttawrx (#76516) üzenetére


Eclips21
őstag

En is Crucial BX500 akrok venni mert jo arban van az 1TB-s, viszont en azt hittem a BX es az MX kozott csak gyorsitotar meretbeli kulonbseg van. Mitol melgedik jobban es mitol lassul be? Raspberry-n film tarolasra akarom hasznalni. Van ebben az arban valami ami jobb?

(#76590) Pyttawrx válasza Eclips21 (#76589) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Az mx és bx között kb 4e a különbség 1tb esetén. Szetintem megéri ezt a felárat, vagy ha a belépő kategória, akkor wd green vagy sp a55

(#76591) pluto1969 válasza Eclips21 (#76589) üzenetére


pluto1969
tag

Össze sem lehet hasonlítani. MX500 TLC és Dram, a BX500 Dram nélkül, és QLC. A belassulás a QLC-nek és a Dram hiánynak tudható be. Nem egy liga, érdemesebb az MX500-ast venni.

(#76592) Eclips21 válasza pluto1969 (#76591) üzenetére


Eclips21
őstag

Koszi az infot! Konkretan pont ugyan annyi 360TBW mind a ketto irhatosaga elvileg a gyarto honlapjan, de ha tenyleg qlc az olcsobbik nem is erdekel.

(#76593) Rowon válasza Pyttawrx (#76590) üzenetére


Rowon
veterán

Megéri az MX. :K Nálam relatíve meleg helyen van és max 45-ig ment még fel nála a hőmérő, ami SSD-nél nem sok.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#76594) pluto1969 válasza Eclips21 (#76592) üzenetére


pluto1969
tag

Én vagy 2 éve vettem BX500 1 TB-ost, és már akkor is QLC volt. Az elején TLC volt, az a 360 TBW ahhoz tartozott, de a belső csere-bere után már nagyon ritkán korrigálják a TBW értéket. Amúgyis ahogy itt is mondták, nagy része csak marketing, de az valószínű, hogy a QLC nem bír annyit mint a TLC. Persze akár ki is bírhatja a QLC is a 360 TBW-ot, mert általában az ssd többet bír mint a megadott TBW értékek. Van amelyik dupláját is.

(#76595) ubyegon2 válasza _Dumber_ (#76588) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nyilván tud melegedni a 970 EVO Plus is, maxra hajtva a controller 80 celsiust is eléri, de nem ettől fog az egész noti felmelegedni. Gondolom nézted a smart adatoknál a melegedést. Ha nem ugrik be a szükséges parancs:

-update- NVMe SSD - Linux mankó - smart management (align, TRIM, heat...)

Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2. (1TB) SSD review - SSD Operating Temperatures

Simán mehet az új notiba is ilyen vagy SN570 is, bár utóbbi helyett Samsung 980-at vennék inkább...

Lenovo Thinkbook 15 G4-nél figyelj oda, mekkora M.2 hely van, mert van, ami 2242-es SSD-vel jön ki! De legalább PCIe 4.0, hogy melegedjen rendesen, viszont tuti van hűtőlap is, épp emiatt.

NUC érdekesebb kérdés, abba inkább OEM Sata3 SSD-t vennék. De itt NVMe esetén lényeges, mekkora a rászánt összeg...

[ Szerkesztve ]

(#76596) victorhun7 válasza ubyegon2 (#76595) üzenetére


victorhun7
tag

980 dram hiánya miatt lehet nem olyan jó választás :(

(#76597) ubyegon2 válasza victorhun7 (#76596) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennek azért már komoly irodalma van a Flash SSD topikban, ezernyi teszt alapján közel sem minden esetben van így, ahogy írtad(olvasgass ott kicsit, ha érdekel). Alap napi használat során nulla különbség van(access time), egyébként meg 160GB SLC cache+HMB. De ez itt off...

Egyébként az SN570 helyett javasoltam, amiben szintén nincs DRAM cache. ;)

[ Szerkesztve ]

(#76598) nevemfel válasza ubyegon2 (#76595) üzenetére


nevemfel
senior tag

De legalább PCIe 4.0, hogy melegedjen rendesen, viszont tuti van hűtőlap is, épp emiatt.

Van arra valami módszer, hogy, tegyük fel a PCIe busz sebességének visszavételével, korlátozni lehessen az SSD melegedését? Lassan már csak PCIe 4-es SSD-et lehet kapni újonnan.

Forget your troubles, c'mon get happy

(#76599) ubyegon2 válasza nevemfel (#76598) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van arra valami módszer, hogy, tegyük fel a PCIe busz sebességének visszavételével, korlátozni lehessen az SSD melegedését?

Tuti, hogy lehet szabályozni ezeket is, de vagy UEFI szinten vagy OS szinten is működik ez nem ismerem a módját, gondolom alaplapfüggő amúgy. Windowst nem ismerem, Linux alatt meg nem lehet egyszerű, ha tényleg OS szinten is bele lehet nyúlni.

Lassan már csak PCIe 4-es SSD-et lehet kapni újonnan.

Azért szerintem még bőven vannak jó SSD-k PCIe 3.0 csatolóval is!

(sajnos ez is Flash SSD topik téma, ne itt bontsátok ki, ha volna erre több válasz is)

(#76600) nevemfel válasza ubyegon2 (#76599) üzenetére


nevemfel
senior tag

Köszi, és bocs az offért.

Forget your troubles, c'mon get happy

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.