Hirdetés
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- RetepNyaraB: Kávés szöszölés, az élet, a világmindenség, meg minden
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- iRiver: Prehistorik 2 - Retró Játékpercek! 1. rész
- sziku69: Szólánc.
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Gurulunk, WAZE?!
-
LOGOUT
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
Tarkapok #24739 üzenetére
1. A WD My Passport Micro-B, míg a WD My Passport Ultra USB-C csatlakozós. A PC / Mac felőli USB-C csatlakozás egyébként megoldható pl. egy ilyen "filléres" USB-A - USB-C adapterrel is, nem feltétlen kell ehhez natív USB-C külső merevlemez.
2. #22272
3. Az 1-2 TB-os modelleknél 1/2 és 2/4 a lemeztányérok és olvasófejek száma, míg a 4-5 TB-os modelleknél 4/8 és 5/10 db. Ahol a kevesebb lemeztányér és olvasófej elvileg kisebb hibalehetőség, akár kevésbé is melegedik, de a gyakorlatban nem feltétlen szokott annyival megbízhatóbb és tartósabb lenni, megfelelő használat mellett a 2,5" 4-5 TB-os modellek is évekig gond nélkül működhetnek.
+ Ha célirányosan kell a nagyobb tárolókapacitás, akkor nyilván akkorát kell venni és nincs mese, a fontos fájlok tárolásánál meg úgyis az a lényeg, hogy több adattároló eszközön legyenek tárolva, lásd pl. a #24593 számú hozzászólásban részletezve.4. Megbízhatóság terén nem feltétlen érdemes összehasonlítani 2,5" és 3,5" típusokat, sőt nem is nagyon találni erről statisztikákat, pl. a Backblaze is inkább csak a 3,5" HDD-kkel és újabban SSD-kel foglalkozik.
Egy ideje inkább a CMR (PMR) / SMR szokott téma lenni, illetve az SMR miatti (átmeneti) belassulás, ami kb. mindegyik 2,5" belső és külső HDD-t érinti manapság és ilyen szempontból nyilván kedvezőbbek a 3,5" CMR típusok. Bár pont a WD My Passport illetve 5 TB-os modellje esetében van itt olyan beszámoló is, ami szerint annál kevésbé jellemző.
-
King Unique
titán
Ha gyárilag készre szerelt 3,5" külső merevlemez kell, akkor nagyjából ezek + pár másik sorozat jöhet szóba, lásd mások eseteit. Példák: [link], [link].
Ha olyan 3,5" külső merevlemez kell, amiben belassulásra hajlamos SMR helyett biztosan CMR (PMR) HDD van és adott a belső HDD kiválasztásának lehetősége, akkor a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldást célszerű választani, ami a linkelt társtopikok témája.
-
King Unique
titán
• Egy belső / külső HDD a "nagy mennyiségű adatok, főleg videók állandó mozgatásáról" igénybevételt nyilván bírja, ezért ez ezeknél nem különösebben téma. Max. az, hogy közben mennyire melegedik fel, de ha max. 4x °C, meg 50 °C alatt marad, akkor amiatt sem feltétlen kell aggódni.
• Az "egyik lassabb, mint a másik- másolásnál, áthelyezésnél" lehet ugye a már említett SMR miatt ha olyan HDD van benne, ami jelenleg kb. minden 2,5"-os belső és külső HDD-t érint, tehát ezzel eleve számolni kell. De akár egy CMR (PMR) belső és külső HDD is belassulhat, ha kevés rajta a szabad terület, nagyon töredezett az NTFS fájlrendszer, stb.
• A WD Elements Portable és My Passport sorozatok közötti árkülönbség amiatt is van, ami az előző válaszban már linkelve lett mint összehasonlítás.
• Ez a "minél kisebb a tárhely, annál megbízhatóbb a merevlemez" max. olyan értelemben reális, hogy a kisebb tárolókapacitásúnál kevesebb a lemeztányér és az olvasófej, kisebb az adatsűrűség, ami elvileg kevesebb hibalehetőség. Elvileg, mert gyakorlatilag nem feltétlen minden esetben, meg nagyban függ magától az adott HDD-től is, sőt ilyen alapon egy jobb sorozatból való nagyobb tárolókapacitású belső / külső HDD is lehet megbízható és működhet évekig gond nélkül.
• Az előbbihez kapcsolódóan az adatbiztonság eleve az előző válaszban már említett biztonsági másolatok meglétének, 3-2-1 mentési stratégia alkalmazásának, stb. a függvénye és nyilván nem a kisebb / nagyobb tárolókapacitású belső / külső HDD-nek.
• Azért annyira nem feltétlen "sokunknak kuxus nagyon nagy mennyiségű tárolnivalót több külső merevlemezre is lementeni", ha eddig is sikerült több ilyen tárolóeszközt vásárolni és azokra lementeni az adatokat, valamint még mindig jóval olcsóbb több db külső HDD-t vásárolni, mint probléma esetén egy adatmentő cégnél a profi adatmentés árát megfizetni.
-
King Unique
titán
válasz
Zοltta #24381 üzenetére
• Azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez kell, valamint gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás, ahol a 2,5"-osok jelenleg 5 TB-ig opciók.
• Ha WD külső merevlemez kell, akkor 2,5"-os fizikai méretformátumban 5 TB-os tárolókapacitásig adottak az Elements Portable és My Passport sorozatok, 3,5"-osban 22 TB-os tárolókapacitásig pedig az Elements Desktop és a My Book sorozatok. Ahol az Elements Portable és Elements Desktop sorozatoknál 2 év, míg a My Passport és My Book sorozatoknál 3 év a gyártói garancia.
• Ha fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR belső és külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa). Ahol mivel a manapság kapható 2,5"-os belső és külső merevlemezek pár régebbi és kisebb tárolókapacitású modell kivételével mind SMR technológiát használnak, ezért CMR kivitelben eleve a 3,5"-os méretformátum jöhet szóba és az is leginkább külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással, ami a linkelt társtopikok témája.
• Ha tévéhez csatlakoztatva is használva lesz a külső merevlemez, akkor ott lényeges, hogy kezelje a tévé a 2+ TB | GPT séma szerinti külső HDD-ket, máskülönben nem lesz használható egy 4-5 TB-os modell, vagy alapesetben max. csak MBR alapon 2 TB-ig.
+ Ha 2,5"-os külső HDD vásárlása és használata a cél, akkor az is lényeges, hogy legyen a tévén megfelelő tápellátást biztosító USB-port (példa), máskülönben tápellátási gondok (pl. felpörgési probléma, akadozó működés) lehetnek. -
King Unique
titán
válasz
Worker #24362 üzenetére
• Értelemszerűen a fizikai méretformátumot is fixen el kellene dönteni, mert ajánlás szempontjából sem mindegy, hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez.
• Ha a routernél az USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) port ellenére az USB-s tápellátás bizonytalan a router esetlegesen gyenge tápegysége miatt, akkor nyilván megfontolandó egy külső tápellátással rendelkező 3,5"-os külső merevlemez használata.
• Ha a routernél az USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) port ellenére az USB-s tápellátás bizonytalan a router esetlegesen gyenge tápegysége miatt, akkor a 2,5"-os külső HDD helyett egy kisebb energiaigényű külső SSD ilyen szempontból (is) előnyösebb lehet.
• Az "SSD és pendrive felejtős élettartam miatt" kijelentés inkább az utóbbira igaz, ellenben egy SSD illetve külső SSD jobban bírhatja a torrentezést és a 24/7-es üzemet is, meg pláne ha magas az írásterhelhetősége (TBW) és eleve 24/7-es üzemre tervezett sorozatból (pl. WD Red) való, ami a "Milyen SSD-t vegyek?" topik témája.
• Ha HDD-alapú megoldás kell és annál fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR belső és külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa). Ahol mivel a manapság kapható 2,5"-os belső és külső HDD-k pár régebbi modell kivételével mind SMR technológiát használnak, ezért CMR kivitelben eleve a 3,5"-os méretformátum opció és az is leginkább külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással, ami a linkelt társtopikok témája.
• Akár pl. egy SATA HDD / SSD dokkolót (példa) is lehet venni és abba tetszőlegesen tehető 2,5" / 3,5" HDD és 2,5" SSD meghajtó egyaránt, aminél akkor a külső tápellátás is megoldott.
• Ha a csendes működés is szempont, akkor egy 2,5"-os belső / külső HDD rendszerint halkabb szokott mint lenni mint egy 3,5"-os, a belső / külső SSD-k meg pláne. Azaz ilyen téren a 2,5"-os külső HDD-k és főleg a külső SSD-k az előnyösebbek, bár van olyan 3,5"-os HDD is ami az egyes beszámolók alapján kifejezetten halk működésűnek mondható (példa).
-
King Unique
titán
válasz
FerNandor #24356 üzenetére
Az 1. és 2. pontban leírtakat eleve fixen el kellene dönteni, vagyis hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os fizikai méretű külső merevlemez kell-e, a "Minimum 4TB" most pont 4 TB-os vagy pl. 5 / 6 / 8 / 10 / 12 / 16 / 20 TB-os, valamint hogy gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás kell-e.
"ha már tud 70-80MB/s írást, az nekem elég"
Ha fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa).
Ha biztosan CMR-alapú külső HDD kell, akkor a 3,5"-os fizikai méret és ott is a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás jöhet szóba - mivel manapság a 2,5"-os külső HDD-k kb. mind SMR, a 3,5"-os gyárilag készre szerelteknél pedig lutri hogy CMR / SMR-e a benne lévő belső HDD - leginkább, ami viszont a linkelt társtopikok témája. -
King Unique
titán
válasz
alpihun #24116 üzenetére
Azért a fizikai méretformátumot értelemszerűen fixen el kellene dönteni, mert nyilván nem teljesen mindegy, hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez. Ahogyan a tárolókapacitást szintén.
Ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor megfelelhetnek a célra az általad felsoroltak is, bár ha tényleg nem kell semmilyen extra, akkor pl. a PlayStation és Xbox játékkonzolokhoz tervezett WD_Black P10 Game Drive, valamint a Machez tervezett ugyancsak (részben) fémházas és pluszban USB-C ready Toshiba Canvio Flex sorozatok nyilván kissé overkill kategória. + Lásd a téma összefoglalóban, valamint ennél az esetnél és az alábbi blogbejegyzésben lévő példákat.
Ha 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor pedig a téma összefoglalóban lévők mellett lásd pl. az ennél az esetnél leírt, linkelt példákat. Ha külön lenne megvásárolva a 3,5"-os belső merevlemez és ahhoz a külső ház, akkor az pedig a linkelt társtopikok témája, az ottani téma összefoglalókban is vannak konkrét példák.
"3.5-ös külső HDD-nek lenne valami előnye 2.5-el szemben?"
Hát ott van pl. a biztosan PMR (CMR) (és az átlagosnál minőségibb) HDD kiválasztásának és használatának lehetősége főleg egy külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldásnál, mivel manapság a 2,5"-os belső és külső merevlemezek eleve SMR modellek, amik az írási sebességnél belassulásra hajlamosak. Bár arról már volt szó itt pl. ennél az esetnél, hogy ez a belassulás SMR HDD-k esetén nem feltétlen azonnal és nem minden esetben olyan drasztikus mértékben jelentkezik, az adatok elrendezése és / vagy a Windowsban egy meghajtóoptimalizálás után újra gyorsulhat az írási sebesség, stb.
Ha eleve csak ritkán, félévente 1x lenne használva a külső merevlemez és akkor sem túl nagy adatmennyiség lenne ráírva, akkor viszont nyilván kevésbé téma a CMR / SMR. Ez esetben akár a 2,5"-os SMR külső merevlemez is megfelelhet a célra, meg ha fontosabb az adatátviteli sebességnél a külső tápellátás nélküli használat és egyben a nagyobb mobilitás.
-
King Unique
titán
válasz
laychi #24093 üzenetére
Manapság pár kisebb tárolókapacitású modell kivételével már mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD SMR, a 4 TB-osok alapból SMR. Viszont pl. ebben a válaszban és az ott is linkelt példában az is le van írva, hogy az SMR típusú külső merevlemezeknél nem feltétlen jelentkezik azonnal és nem feltétlen minden esetben a belassulás írásnál, a felmásolt adatok utólagos elrendezése vagy egy meghajtóoptimalizálás után akár újra javulhat az írási sebesség, stb. Ahogyan más válaszokban az is le van írva, hogy ha inkább CMR (PMR) alapú megoldás kell, akkor olyat 3,5"-os fizikai méretben javasolt venni, ott is célirányosan kiválasztani a biztosan CMR belső HDD-t és ahhoz egy külső házat, de az már a hozzászólásokban linkelt társtopikok témája.
-
King Unique
titán
válasz
DamianB #23787 üzenetére
A tévén történő használattal kapcsolatban lásd nemrég egy másik esetnél, a routeren történő használattal kapcsolatban egy korábbi válaszban, a torrentezést illetően pedig az ennél és ennél az esetnél leírtakat. Azaz ha van a routeren és a tévén megfelelő USB-port egy 2,5"-os külső merevlemez stabil tápellátásához, valamint a rajtuk lévő OS-ek kezelnek 2 TB+ tárolókapacitású és GPT partíciós séma szerinti USB-s meghajtókat - amit majd azon téma topikjaiban megmondanak, mivel azok témája - , továbbá nem gond számodra az SMR adatrögzítési eljárást használó HDD, akkor elvileg igen, megfelelhet a linkelt külső merevlemez a célra. Ha nem teljesülnek a felsorolt feltételek, akkor marad értelemszerűen a max. 2 TB-os, külső tápadapteres és CMR (PMR) adatrögzítési eljárást használó 3,5"-os külső merevlemez.
-
King Unique
titán
Az előző válaszban már le lett írva és linkelve a lényeg többek között arra vonatkozóan is, hogy fixen el kellene dönteni a milyen külső merevlemez kell kérdésnél többek között a fizikai méretet is és akkor lehet célirányosan választani egyik vagy másik megoldás, modell közül.
Ha a gazda hardveren (mini PC) esetlegesen bizonytalan, elégtelen (pl. csak USB 2.0 portok vannak rajta, vagy gyenge a tápegysége, stb.) az USB-portok biztosította tápellátás egy 2,5"-os külső merevlemez számára, akkor értelemszerűen előnyösebb egy külső tápos 3,5"-os külső merevlemez használata. Valamint ha már 24/7-es üzem és bővebb választék kell belső HDD tekintetében (akár speciálisan ilyen üzemre tervezett HDD, lásd nemrég más esetét), + olyan ami biztosan PMR/CMR és nem pedig SMR (a 4 TB-os 2,5"-os külső HDD-k eleve mind olyanok), akkor szintén, lásd az előzőleg linkelt példát. -
King Unique
titán
válasz
Luck Dragon #23710 üzenetére
Ha olvastad a téma összefoglalót, akkor ott le van írva hogyan kellene megadni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Ahol ha az tisztázva van, akkor lehet dönteni, választani pl. a most említett kettő közül is.
De mindegy, ha már az előbbi nem történt meg, akkor lehet fejtegetni akár a felsorolt szempontok szerint is:
"Hálózati töltése legyen"
3,5"-os külső merevlemezeknél alapesetben eleve adott a külső, hálózati tápegység, a 2,5"-os típusoknál van csak USB-s tápellátás.
"Megbízható"
A megbízhatóság, tartósság témában számtalanszor le lett már írva itt, hogy nagyban függ a megfelelő használattól is, fontos adatok tárolása esetén elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése és ne csak 1 db külső merevlemezen legyenek tárolva, stb. + Egy másik esetnél bővebben ki van fejtve a téma. + Arról is volt már szó itt többször, hogy ha a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekben lévő átlagos HDD-knél tartósabb HDD-t használó megoldás kell, akkor a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás előnyösebb lehet, + ha 3,5"-os fizikai méretben biztosan PMR/CMR HDD kell SMR helyett (példa).
"Csendes"
3,5"-os külső merevlemezeknél az 5400 / 5900 RPM-es HDD-vel szerint típusok viszonylag csndesnek mondhatók, legalábbis az egyes 7200 RPM-es modellekhez képest. Ha halkabb megoldás kell, akkor általánosan a 2,5"-os külső merevlemezek (5 TB-ig azok is opció) működési zaja valamivel kisebb lehet. Viszont az már kissé szubjektív is, hogy kinek mi a csendes, éppen ezért ha valakinek annyira nagyon csendes, meg kb. zajtalan megoldás kell, akkor külső HDD helyett külső SSD-t célszerű venni és használni.
"Lassan elhagyom a Win-t és áttérnék Mac-re akkor ott is tudjam majd használni"
Arról is volt már szó itt, hogy ha Machez, macOS alatti használathoz kell külső merevlemez, akkor vanank némi felárért kifejezetten ahhoz tervezett sorozatok, de amúgy egy normál külső merevlemez is megfelelhet ilyen célra, szükség esetén lehet pl. exFAT (pl. a WD My Book újabban pont ezért alapból olyanra van formázva gyárilag) vagy egyéb, macOS-szel kompatibilis fájlrendszerre (pl. HFS+J, APFS) formázni, Type-C csatlakozáshoz külön adaptert / kábelt venni, stb.
"Képes legyen FHD/60 videók lejátszására"
Ehhez egyrészt nem kell külső merevlemez szinten különösebben semmi extra, meg akkora nagy adatátviteli sebesség sem és kb. minden külső merevlemez képes erre, lásd egy másik esetnél leírtakat a 4K UHD filmek lejátszása kapcsán. Másrészt maga a megfelelő lejátszás a gazda hardvertől, valamint az azon futó OS-től és lejátszóprogramtól is függ, lásd a téma topikjában leírtakat.
-
King Unique
titán
válasz
bugizozi #23643 üzenetére
A Seagate esetében a Basic és az Expansion Portable sorozat kb. egykutya, ugyanolyan fapados, műanyag házas modell mindkettő 2 év gyártói garanciával, a HDD (ST4000LM024) is ugyanaz bennük stb., amiről már volt szó itt.
A WD-nél az Elements Portable és a My Passport sorozatok között vannak bizonyos különbségek az utóbbi javára, ahol ha a szoftveres extrák esetedben nem is lényegesek, attól még a + 1 év gyártói garancia jól jöhet. A külső házban lévő HDD (WD40NMZW) viszont ezeknél is azonos, olyan téren nincsen közöttük különbség. Valamint az előbbi két Seagate-hez hasonlóan ezeknél is műanyag a külső ház, Micro-B fizikai csatlakozót használnak stb., vagyis ilyen téren nem jobbak a WD-k sem.
Az egyéb ajánlást, más gyártók hasonló termékeit illetően lásd pl. az alábbi blogbejegyzésben leírtakat, ott ki van fejtve a téma konkrét példákkal és árakkal.A megbízhatóságot illetően egyrészt lásd egy másik esetnél leírtakat, a külső merevlemezen kívül milyen egyéb dolgok függvénye, mire érdekes odafigyelni hosszú idejű adattárolásnál, stb. Másrészt a felsorolt 4 db külső merevlemez között nagy különbség ilyen téren nem nagyon van, a kétfajta belső HDD is kb egykutya, max. a 2 év ellenében a 3 év gyártói garancia szólhat elvileg a WD My Passport mellett. A 2 gyártót összehasonlítva a WD-knél viszont kontra lehet az integrált USB-s kivitel - lásd a blogbejegyzésben kifejtve - , ellenben a bennük lévő SMR HDD támogatja a TRIM-et (példa) míg a 2 Seagate-ben lévő merevlemez nem (példa), ahol az előbbi kicsit kedvezőbb az írási sebességnél esetlegesen bekövetkező lassulás kompenzálása szempontjából. Ahol egyébként az SMR manapság kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD-t érinti, ilyen téren nincs sok választási lehetőség, max. az egyes 3,5"-os típusuk, ha mindenképpen PMR (CMR) megoldás kell, amiről már ugyancsak volt szó itt.
Ha csak havonta 1x lesz használva a külső merevlemez, akkor viszont ilyen ritka használatnál egyrészt a tartósság is kevésbé téma és pláne megfelelhet a célra az említett 4 db modell közül akármelyik. Másrészt az SMR is és azzal sem kell különösebben foglalkozni, ha csak havonta 1x történik másolás és nem cél a jóval gyakoribb törlés + másolás, valamint egyszerre nagyobb adatmennyiségek mozgatása (írása), stb. -
King Unique
titán
válasz
norbertoth #23590 üzenetére
Nem pont ez lett leírva.
Egyrészt esetedben nem ismert az sem, hogy pontosan (modellszám, link a termékről) milyen WD My Passport Ultra modellről van szó, az abban lévő HDD PMR/SMR eljárást használ-e, mennyire van telemásolva, fájlrendszer mennyire töredezett rajta, stb.
Másrészt az SMR típusok írásnál ugyan belassulhatnak, de ez sem feltétlen azonnal és nem feltétlen minden esetben jelentkezik, lásd más példáját 2,5"-os külső merevlemeznél.
Harmadrészt az előző válaszban linkelt eseteknél le van írva és példákkal szemléltetve, hogy másik opció a 3,5"-os külső HDD, ott lehet biztosan PMR/CMR belső HDD-vel szerelt modellt venni, illetve összerakni a külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldással. De akár 2,5"-os fizikai méretben is a másik topikban említett HDD-vel, ha elég 1 TB.
+ Akár a külső SSD (+) is opció lehet, ha belefér az anyagi keretbe. Azok eleve jóval gyorsabbak, a strapabíróbb, nagyobb írásterhelhetőségű (magas TBW) modellek akár torrentezéshez is jók lehetnek, stb. -
King Unique
titán
válasz
norbertoth #23586 üzenetére
Szekvenciális írási sebességnél manapság nyilván akármelyik 2,5"-os, USB 3.0-s külső HDD többet tud 17 MB/s értéknél (példa). Ellenben ha nagyon tele van / tele lesz másolva és kevés rajta a szabad terület, valamint nagyon töredezett rajta a fájlrendszer, stb., akkor nem meglepő ha belassul a fájlmásolás (írás) . + Ha SMR-es - ami manapság csaknem kb. minden 2,5"-os belső/külső HDD-t érint - , akkor szintén nem. Az meg egy korábbi és nemrég egy másik esetnél már le lett írva, hogy torrentezésnél a letöltési sebesség, PMR/SMR stb. ügyben mi a helyzet.
-
King Unique
titán
válasz
melbourne #23563 üzenetére
Nemrég egy másik esetnél le lett írva mi a különbség az egyes 2,5"-os Seagate sorozatok között, meg ugyancsak egy másiknál az is, hogy a megbízhatóság, tartósság az ilyen tárolóeszközöknél (is) összetett téma, több dolog függvénye, stb. Ahol egyrészt ha a külső házban lévő HDD eleve ugyanaz (ST5000LM000) az 5 TB-os modelleknél, akkor nyilván annak élettartama megegyező, ilyen téren nincsen közöttük különbség, max. a körítés (mellékelt szoftverek, külső ház anyaga és dizájn, stb.) más. Másrészt ha ezen gyártónál a legtöbb sorozat modelljeire van összvissz 2 év gyártói garancia - jó esetben és megfelelő használat mellett azon túl is működhetnek - , akkor nyilván nem feltétlen reális itt pl. 5-10+ éves biztos élettartamról és hibamentes működésről beszélni, azt okvetlenül elvárni, ezért is javasolt több helyen tárolni az adatokat, biztonsági másolatokat készíteni, időnként új tárolóeszközöket vásárolni a régiek mellé/helyett, stb.
A WD egyes 2,5"-os külső merevlemezeiről szintén van összehasonlítás, ahol a My Passport sorozat a 3 éves gyártói garancia miatt is előnyösebb, ellenben a külső házban lévő HDD ott szintén állagos, konzumer típus hasonlóan a Seagate előbb említett termékeihez.
Ha esetleg az egyes külső hatásoknak jobban ellenálló 2,5"-os külső merevlemez is érdekel, akkor nemrég egy másik esetnél ilyenekre is említve lettek példák. Ahol fontos megjegyezni, hogy ezeknél csak maga a külső ház ellenállóbb, részlegesen ütésálló, vízálló stb., ellenben a külső házban lévő HDD átlagos típusú, 5 TB-os tárolókapacitásnál gyakran ugyanaz a Seagate modell (ST5000LM000), ami pl. a Basic és Expansion Portable modellek belsejében is van.
Ha a PMR (CMR) / SMR is szempont, akkor viszont a 3,5"-os külső HDD-k előnyösebbek, mivel manapság 1-2 kisebb tárolókapacitású kiviteltől eltekintve kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD SMR-es, lásd ugyancsak más eseteknél leírtakat. Példák: [link], [link]. Ahol ha például gyakran történik a külső HDD-n törlés és másolás, illetve gyakran nagy mennyiségű adat másolása (írása), meg sok torrent fut egyszerre nagy le- és feltöltési sebesség mellett stb., akkor előnyösebb lehet a PMR/CMR típusú, ellenkezelő esetben megfelelhet a célra akár az SMR is.Az evidens, hogy intenzívebb használatnál (pl. folyamatos, tartós olvasás/írás) nyilván jobban melegednek a külső merevlemezek is, pláne passzív hűtéses és zárt, műanyag külső ház esetén, + maga a külső házban lévő HDD is, ha nagyobb tárolókapacitású, többlemezes (több db lemeztányér) típus. Vagyis igen, ilyen alapon az említett 2,5"-os, 5 TB-os modellek is melegedni fognak intenzívebb használatnál. Viszont ez 40-45 °C-ig még általában elmegy, meg akár 45-50 °C-ig is úgy-ahogy, viszont élettartam szempontjából a kedvezőbb nyilván az alacsonyabb üzemi, működési hőmérséklet (pl. 30-40 °C), nem feltétlen javasolt 0-24-ben az előbbi értékeken, pláne 50 °C körül, felett járatni a külső merevlemezt.
A Seagate Rescue Data Recovery Services szolgáltatással kapcsolatban fel van tüntetve a Seagate weboldalán, hogy mely régiókban, illetve országokban és városokban vannak szervizközpontok, ahol látható hogy hazánkban nincsen. Ahogyan az is, hogy a 2,5"-os méretkategóriában névlegesen pl. a Backup Plus Ultra Touch és Expansion Portable sorozatok adatlapján van ez a szolgáltatás feltüntetve, ahol az előbbinél csak 1 és 2 TB-os modellek vannak, az utóbbinál viszont 5 TB-os is. És nem, nem számolt be itt eddig senki arról, hogy ezt a szolgáltatást igénybe vette volna. De amúgy sem feltétlen erre kell alapozni, hanem arra, hogy több helyen legyenek tárolva a fontos adatok és legyenek biztonsági másolatok, lásd a már linkelt korábbi esetnél leírtakat, ennyi.
-
King Unique
titán
válasz
KisApám #23561 üzenetére
A kettő közül a WD-vel van itt több tapasztalat, illetve a Seagate kapcsán lásd egy korábbi esetnél leírtakat. Dönteni, választani a kettő közül meg úgy lehet legjobban, ha tisztázva van, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell.
+ Ha a PMR (CMR) / SMR is szempont, illetve pl. az ilyen, 6 TB-ig a WD egyes 3,5"-os merevlemezeit is érintő esetek elkerülése végett biztosan PMR (CMR) HDD-t tartalmazó külső meghajtó kell, akkor a külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez (példa) megoldás lehet az előnyösebb. Az utóbbinál ugyanis adott egy biztosan CMR belső HDD kiválasztásának lehetősége, ellenben a gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél gyakran lutri mikor éppen milyen belső HDD-t tesz a külső házba a gyártó.
-
King Unique
titán
válasz
Tarokk79 #23545 üzenetére
Le van írva világosan az előző válaszban, hogy igen, értelemszerűen a 4 TB-osok is mind SMR-esek.
Viszont itt nem feltétlen arról van szó, hogy egyáltalán nem lehet soha semmilyen helyzetben ilyeneket használni (pl. innen a topikból is többeknek van SMR-es 2,5"-os külső merevlemeze), meg nagyban függ a felhasználástól is, hova alkalmas az SMR, hova nem. Ha nem kell naponta nagy adatmennyiséget mozgatni, meg nem nagyüzemi torrentezés lesz, akkor megfelelhet a célra az SMR típus is, + ha mindenképpen 2,5"-os külső HDD kell 4 TB-os tárolókapacitással, akkor más választás úgy sincsen. Ellenkező esetben, illetve ha célirányosan PMR/CMR alapú megoldás kell, akkor azzal kapcsolatban is le van írva az előző válaszban a lényeg, a megvalósítás biztos módja (külső házas megoldás), stb. -
King Unique
titán
válasz
Tarokk79 #23543 üzenetére
Ahhoz ennél jobban kellene részletezni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, fixen eldöntve többek között a tárolókapacitást is, lásd példaként mások korábban és nemrég leírt eseteit, + ahogyan más leírta nemrég.
A Raspberry Pi 4 esetében már vannak USB 3.0 portok is, vagyis elvileg képes USB-n megfelelő tápellátást biztosítani egy 2,5"-os külső merevlemeznek - amik jelenleg 5 TB-ig opciók - , de kérdés, hogy gyakorlatilag is, azaz bírja-e a tápegysége stb., lásd a routeres példát + egy másik esetnél leírtakat. Ha igen, akkor értelemszerűen egy 2,5"-os külső merevlemez is opció lehet, ha nem, akkor 3,5"-os, külső tápos külső merevlemezt javasolt vásárolni, használni.
Aztán a PMR (CSM) / SMR HDD is kérdés lehet, ahol az utóbbiaknál köztudott a technológiából adódó (esetleges) belassulás (példa), ahol az SMR manapság csaknem kb. minden (2-4 TB-osokat is) 2,5"-os belső és külső HDD-t érint és a 3,5"-osok egy részét is. Ha biztosan PMR/CMR belsős 3,5"-os külső HDD kell, akkor ilyen téren a belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás az előnyösebb, annál tetszőlegesen kiválasztható a külső ház (példák) mellett a megfelelő belső HDD is, stb.
+ A Raspberry Pi topikban is célszerű érdeklődni a tapasztalatok felől, mások milyen külső merevlemezt használnak ilyen célra, stb. + Van Bittorrent topik is a torrent-specifikus kérdéseknek. -
King Unique
titán
válasz
thrill #23363 üzenetére
Vannak PS4, Xbox játékkonzolokhoz tervezett 2,5"-os és 3,5"-os külső merevlemezek, game drive-ok pl. a Seagate és a WD termékkínálatában is, amik elvileg biztosan kompatibilisek a játékkonzollal, akár még dizájnban is passzolnak hozzá, stb. Viszont nem feltétlen muszáj ilyen dedikált game drive-okat venni, akár egy normál külső merevlemez is megfelelhet a célra, mint a már említett 2,5"-os Maxtor M3 Portable. Valamint ilyen alapon a célra elvileg mindhárom általad linkelt modell megfelelhet, de hogy esetedben melyiket érdemesebb választani, az függ attól is, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell azon felül hogy 3,5"-os és 8 TB-os legyen, lásd korábbról és nemrég mások eseteit.
Arról pedig már többször volt szó itt (példa), hogy soha nem az xy árukeresők, webáruházak esetlegesen hiányosan, pontatlanul közölt adatai a mérvadók, hanem elsődlegesen mindig az eszköz gyártójának weboldalán lévők. Ami a jelen esetnél is maximálisan érvényes, pláne hogy a megadott cache méretek totál falsak, valamint a fordulatszámot (RPM) sem sikerült eltalálni mindegyik modellnél... Ahol amúgy a 2 WD-ben lévő HDD eleve azonos szokott lenni tárolókapacitástól függően, bár lutri mikor éppen milyen típus, korábban jellemző volt a 7200-as Hitachi (példa), újabban meg az 5400-as OEM WD Red (példa), bár egyes beszámolók alapján újabban is előfordulhat átcímkézett Hitachi (példa). A Seagate esetében pedig 5900 RPM-es a külső házban lévő HDD (teszt). Amiket lehet PMR / SMR és héliumos / nem héliumos kivitel szerint is tovább fejtegetni, rangsorolni. Illetve ha valaki nem akar találgatni és maga akarja kiválasztani a számára megfelelő HDD-t, akkor a belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás ilyen téren az előnyösebb, viszont az ekkora tárolókapacitásnál összességében drágább szokott lenni, mint az általad említett, linkelt gyárilag készre szerelt modellek.
-
King Unique
titán
válasz
sanyimobil #23336 üzenetére
Igen, a mostani 2,5"-os belső és külső HDD-k szinte mind SMR eljárást használnak 3-5 TB tárolókapacitásnál, sőt még az 1-2 TB-osok zöme is pár kivételtől eltekintve, amiről az egyik társtopikban is volt szó. Az SMR drive-oknál az átlapolás miatt valóban előfordulhat belassulás írásnál, bár ezt sem mindenki tapasztalta (példa), meg akár modelltől és felhasználástól függő is lehet. Meg ha a másolás után csak olvasni (pl. flmeket lejátszani) kell a lemezről, akkor az már kevésbé problémás ilyen szempontból. Egyébként ha sok adat van a külső HDD-n és kevés rajta a szabad terület, valamint töredezett a fájlrendszer, akkor amúgy is belassulhat, akár PMR/CMR, akár SMR típus.
Szóval ha mindenképpen 2,5"-os fizikai méretben kell 4-5 TB-os külső HDD, akkor marad az SMR. A lehetőségek, a kínálat felől meg lásd az alábbi blogbejegyzésben leírtakat. Valamint 2,5"-os külső merevlemezeknél a megfelelő tápellátás is lényeges USB-n, ami a tévé és az RPi esetében pont aktuális (kérdéses) lehet. -
King Unique
titán
válasz
podcast #23238 üzenetére
Egy korábbi hozzászólásban szemléltetve van tesztekkel kategóriák szerint, hogy milyen sebességértékeket tudnak az egyes 2,5"-os és 3,5"-os külső merevlemezek. Ahogyan egy másikban az is részletezve van, hogy maga az USB 3.0 szabvány egylemezes tárolóknál max. a külső SSD-k sebességét korlátozza részben, a külső HDD-két viszont nyilván nem. Tehát a kérdésre válaszolva igen, nagyjából ugyanazt a sebességet tudja egy HDD SATA-n és USB 3.0-n, bár ez lehet hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is, van amikor kicsivel gyorsabb lehet a SATA/eSATA (példa). + A Windowsban USB-s külső meghajtóknál az írási gyorsítótárazás alapértelmezetten le van tiltva, ezért amiatt valamivel lassabbak lehetnek bizonyos esetekben (pl. apróbb méretű fájlok másolása). Viszont ha be van kapcsolva, akkor már egyenlőek a feltételek, meg a SATA-n csatlakoztatott HDD-knél is a bekapcsolt állapot az alapértelmezett.
500 Mb/s = 62,5 MB/s | 1000 Mb/s = 125 MB/s maximum elméletileg, viszont a gyakorlatban nem feltétlen lesz pont ennyi az internetkapcsolat max. sebessége (kevesebb szokott), meg függhet az a szolgáltatótól, routertől, stb. De egyébként ilyen sebességértékeket szekvenciális olvasás/írás esetén a külső HDD-k is tudnak USB 3.0-n, lásd az előbb linkelt hozzászólást, illetve akár még a 2,5"-os, 5400-as típusok is (példa). Mármint üresen / kellő mértékű szabad területtel (nem telemásolva), nem / kevésbé töredezett fájlrendszerrel stb., mert ellenkező esetben már nem feltétlen. Meg ha PMR helyett SMR HDD van a külső házban, akkor az utóbbinál előfordulhat az átlapolás miatt belassulás. Bár ezt sem mindenki tapasztalta (példa), meg modelltől és felhasználástól függő is lehet.
Egyébként meg ott van a Bittorrent topik, torrent ügyben elsődlegesen ott javasolt érdeklődni, mivel az a torrenttől, azok számától, torrentkliens beállításától stb. is függhet, hogy ténylegesen mennyi lesz a le- és feltöltési sebesség. Sőt, már megtörtént.+ Ahogyan ott is említették, ha sok torrent megy egyszerre, többszálú a le- és feltöltés, extra gyors az internetkapcsolat, akkor ott adatátviteli sebesség + egyszerre több lemezművelet kiszolgálása terén a belső/külső SSD eleve jobb választás lehet, mint a HDD-alapú megoldások.
Nem, nem lehet rákötni, fizikailag, azaz pl. USB-n nem csatlakozhat a külső HDD egyszerre a PC-hez és a tévéhez is.
Ha egyszerre több eszköz, készülék kiszolgálása a cél, akkor a hálózati elérés, megosztás lehet opció, amiről már volt szó itt és a társtopikokban is: [link], [link].
-
King Unique
titán
válasz
Shingen #22644 üzenetére
Ez egyrészt attól is függ, hogy pontosan milyen kell. De egyébként a korábbi kérdéseidre adott válaszokban a Maxtor már túl lett tárgyalva. Ha még mindig nem sikerült dönteni, akkor pl. ennek mintájára lehet egy összehasonlítást végezni az egymáshoz és más gyártók modelljeihez is viszonyított pró (+) és kontra (-) jellemzők alapján.
Maxtor M3 Portable (1 TB)
• egyszerű dizájn, csak egyféle színben kapható (-)
• műanyagházas (-)
• bónusz szoftverek (+)
• nem integrált USB-s kivitel (+)
• Micro-B fizikai interfész (-)
• SMR belső HDD (-)
• 128 MB cache (+)
• nagyobb adatátviteli sebesség (+)
• csendesebb működés (példa) (+)
• olcsóbb (+)
• 3 év gyártói garancia (+)WD Elements Portable (1 TB)
• egyszerű dizájn, csak egyféle színben kapható (-)
• műanyagházas (-)
• nincsenek bónusz szoftverek (-)
• integrált USB-s kivitel (-)
• Micro-B fizikai interfész (-)
• PMR (régi) / SMR (új) belső HDD (+/-)
• 8 MB (régi) / 128 MB (új) cache (-/+)
• kisebb (régi) / nagyobb (új) adatátviteli sebesség (-/+)
• zajosabb (régi) (példa) / csendesebb (új) (?) működés (-/?)
• drágább (-)
• 2 év gyártói garancia (-)A Maxtor olyan szempontból jobban megéri, hogy több előnyösebb jellemzővel bír, illetve az ára is valamivel kedvezőbb. De a célra egyébként a WD is megfelelhet, valamint az egyes kontrák nem feltétlen akkora gond, meg némelyiknél attól is függhet, hogy kinek mennyire pró / kontra az adott jellemző.
Az, hogy az adott webshopban hány év garanciát adnak a külső merevlemezre és az bolti / gyártói-e, már ott kellene megérdeklődni. De ha pl. a Maxtor esetében csak 2 évet, attól még hivatalosan 3 év gyártói garancia van rá, amit a gyártó weboldalán regisztrálva le lehet ellenőrizni (példa).
-
King Unique
titán
Az mondjuk ízlés kérdése is, hogy kinek melyik sorozat tetszik jobban. De azért az újak sem rosszak, pláne az új Ultra sorozat. Az 50 MB/s-nél egyébként többet tud USB 3.0-n egy ilyen 4 TB-os My Passport, amit pl. az alábbi teszt is szemléltet. Viszont összetett dolog az adatátviteli sebesség, ami nemrég részletezve volt. Egyébként, ha a régi Ultra (forrás) már nagyon tele van másolva, akkor nyilván belassult és az is visszafogta az új drive-nál (cél) az írási sebességet. De ahogyan megtelik adattal, úgy nyilván egyre inkább lassulhat az utóbbi is.
A belső merevlemezről a modellszámán és pár alap adaton kívül nincsen túl sok infó, illetve az előbb linkelt tesztben a CDI sem tudott bizonyos adatokat kiolvasni. Ahogyan az előző válaszban említett esetnél a HDS sem. Amúgy a 2,5"-os Blue sorozatból való, de annál hivatalosan jelenleg 2 TB-os a legnagyobb modell. Viszont egy korábbi adatlapon van 3 TB-os is a listában. Az alábbi teszt első oldalának végén lévő plusz infók alapján a korábbi 3 TB-os My Passport Ultra belsejében lévő HDD (WD30NMVW) 750 GB-os adattányérokat (4 db) és PMR adatrögzítési eljárást használ. Viszont a 8 MB cache és a WD30NPRZ-nél a 64 MB már ütik egymást. De mondjuk ezen gyártó 2,5"-os külső merevlemezeiben amúgy sem a normál SATA-s modellek, hanem az azokra épülő integrált USB-s változatok (pl. WD30NMVW) szoktak lenni. A WD40NMZW szintén ilyen, de hogy az előbb említett egyéb jellemzői pontosan milyenek, az jó kérdés. De pl. ITT a 12. oldalon SMR technológiát említenek, illetve DM-SMR lemezeket.
Egyébként köszönjük a beszámolót!
-
King Unique
titán
válasz
albiosz #20642 üzenetére
Helló!
A Maxtor modellekkel kevesebb a tapasztalat itt a topikban. A 2 TB-os M3 Portable korábban (Samsung) Spinpoint M9TU belsővel volt szerelve, az újabb meg elvileg a fentebb említett Mobile HDD sorozat ST2000LM007 merevlemezét tartalmazza. Utóbbi már SMR technológiát használ, de túl sok tapasztalat még nincsen vele. Viszont a merevlemezes topik összefoglalójában szerepel az ajánlottak között, tehát elvileg vállalható. Na meg ekkora tárolókapacitásnál a konkurencia négytányéros megoldásai sem feltétlen mondhatók előnyösebbnek. Azoknál max. a PMR lehet az bizonyos szempontból.
Amúgy az M3 Portable sorozat ár-érték arány tekintetében az egyik legjobbnak mondható. Sőt, pl. a 2 TB-os modellnél csak maga a benne lévő merevlemez többe kerül, mint amennyibe az egész külső kivitelben. Valamint a mellékelt szoftverek és a 3 év gyártói garancia szintén előnyösnek mondható. Ha nem kell semmi extra és fontos a minél kedvezőbb ár, akkor nyilván opció lehet. A megbízhatóság, tartósság stb. dolgokról pedig az előbb linkelt hozzászólás második bekezdésében le van írva a lényeg.
A mai modern TV-knél a ≤ 2 TB-os külső háttértárak kezelése általában ok szokott lenni. De van, amelyik ennél nagyobbakat is támogat, illetve attól is függ a dolog, hogy a GPT partícióstílust tudják-e kezelni. Sőt, van amikor egy firmware-frissítés is javíthat ezen. Viszont ez ügyben nyilván a készülék gyártójának a topikjában lenne célszerű érdeklődni.
-
King Unique
titán
válasz
GBRDVD #19868 üzenetére
Helló!
Igen, manapság egyre kedvezőbb áron vannak a 2,5 colos nagy tárolókapacitású külső HDD-k. Ezzel kapcsolatban készült is egy logout cikk. Az M3 Portable pedig az egyik legkedvezőbb árú, sőt szinte a legolcsóbb modell. Illetve arról korábban volt szó, hogy a márkanevekkel variáltak, de maga a termék lényegében maradt ugyanaz. Többen vettek ezen típusokból, de leginkább csak 1-2 TB-os méretben. Előbbiről készült is itt a topikban egy teszt anno még Samsung kivitelben. Illetve a 4 TB-os Maxtor modellről van egy jó külső teszt.
Amit a zárt, műanyag burkolaton kívül még némi kontraként meg lehetne említeni ezen sorozatnál, az például az integrált USB-aljzat. Legalábbis pl. az 1- 2 TB-os modelleknél általában ez a jellemző, illetve erről a logout cikkben is van némi információ. Viszont a 4 TB-os esetében az ST4000LM016 modellszám normál SATA HDD-re utal és a gyártó saját modellje is ennek megfelelő. Tehát a legnagyobb tárkapacitású M3 Portable esetében nem biztos az integrált aljzat, de például a 2,5"-os WD-knél rendszerint ez a fajta megoldás szokott lenni.
Valamint ezek az extra nagy tárkapacitású mobil (külső) HDD-k jellemzően SMR technológiát használnak, aminél ugye az írási sebesség csökkenhet. Persze ezt ennél a típusnál is igyekeznek ellensúlyozni különféle technológiákkal, illetve pl. a meglepően nagy gyorsítótárral (128 MB). Aztán, hogy a gyakorlatban ez mennyire működik jól, arról itt a topikban egyelőre még nincsenek információk. Viszont, ha 2,5" | 4 TB külső HDD kell, akkor csak a fentebb említett 2 gyártó készít ekkora merevlemezt és vsz mindkettő erre a technológiára épül. Illetve nem feltétlen akkora probléma ez, valamint egy (külső) HDD minél inkább tele van másolva, rendszerint úgyis annál lassabb lesz.
Ha esetleg a hagyományos PMR technológiát használó típus kell, akkor pl. a Toshiba gyárt ilyet 2,5 colos méretben, de csak max. 3 TB-ig. Természetesen ez van a külső modelljeikben is, viszont azok rendszerint integrált USB-s változatok. Bár az sem feltétlen gond, mint ahogyan a logout cikkben is említve volt. Valamint a HDD-hez lehet akár külön is venni egy 2,5" külső házat.
Ha meg az ár-érték arányt nézzük, akkor lehet mégiscsak a legelső gondolat lesz a legjobb.
-
King Unique
titán
válasz
junior11 #19201 üzenetére
A Toshiba az biztos PMR, annál több oldalon is említik. A WD-nél korábban olvastam máshol is, de most hirtelen csak ezt találtam [link].
Az ST3000LM016 viszont nem tudom milyen, de ezen oldalon SMR van feltüntetve. Ami végül is hihető, hiszen ezen sorozat 4 TB-os modellje is az, valamint a megint újabb gyártású Mobil HDD sorozat szintén. -
junior11
veterán
válasz
King Unique #19200 üzenetére
Igen, az SMR technológiáról már olvastam, a 4TB-os M3 portable esetében is. WD-nél majd meglátjuk milyen lesz. Vagyis ha jól értettem a Toshiba/WD 3TB még PMR technológiás, gondolom akkor az ST3000LM016 is az lehet.
-
King Unique
titán
válasz
junior11 #19199 üzenetére
Amikor megjelent a 4 TB-os M3 Portable, akkor a benne lévő merevlemezt Samsung Spinpoint M10P néven emlegették [link]. Nem tudom, hogy ez most csak a 4 TB-os modellre vonatkozik-e, de ez az új sorozat amúgy is inkább Seagate fejlesztésnek tűnik. Az M8 / M9T az, amiknek inkább több köze van a Samsunghoz. Amúgy itt van a 4 TB-os M3 / P3 modellekről pár teszt: [link], [link].
Továbbá ezeknél a nagy tárkapacitású (4 TB) 2,5" (külső) HDD-knél egy kontra lehet, mégpedig az SMR technológia. Annál ugyanis előfordulhatnak sebességproblémák. A PMR esetén ez nem jellemző, illetve a Toshiba & WD 3 TB-os notebook merevlemezei is még erre a technológiára épülnek, ha jól tudom. A 4 TB-os WD viszont már kérdéses, arról még nem találtam infót.
-
King Unique
titán
válasz
Sidorovich #18919 üzenetére
Szia!
Az adatátviteli sebesség ingadozására az SMR technológiás 4 TB-os modellnél volt panasz [link]. De annál mondjuk nem meglepő, mert ezen adatrögzítési eljárást alkalmazó (külső) merevlemezeknél jellemző lehet. Viszont az 1 TB-os modell sima PMR-es, így annál ez nem okozhat problémát.
Továbbá néhány dolgot meg kéne nézni:
• Általános paraméterek és beállítások rendben vannak?
• Más programokkal mért szintetikus teszteknél nem szakadozik az adatátvitel?
• Ha kisebb méretű fájlokat másolsz, akkor is így "lebök"? Esetleg, ha másik partícióról, másik lemezről másolsz rá?
• Másik gépen és / vagy másik operációs rendszer alatt is produkálja a hibát? Ha ezt nincs mód kipróbálni, akkor ugyanazon gépen egy live Linux alól is le lehetne csekkolni a másolást.Garanciális cserét szerintem akkor érdemes kérni, ha az alábbi dolgok állnak fenn:
• Meghajtó állapota nem megfelelő (S.M.A.R.T. hibák).
• Egyéb szintetikus tesztek alatt is megfigyelhető az adatátviteli sebesség durva csökkenése.
• Kisebb és nagyobb méretű fájlok másolásánál is egyaránt "lebök".
• Másik gépen, másik USB portban, másik operációs rendszer alatt is produkálja az említett hibát.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB Rampage SHIVA Zalman 600W
- Honor Magic5 Lite 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Corsair K100 Air wireless (CH-913A01U-DE) DE SN - A1E4G325503IVC
- IKEA (HAVREHOJ) tablet tartó
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest