- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- bambano: Bambanő háza tája
- V.Milán: 04.15. Ki mit csinál ma?
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- hcl: Xiaomi pumpa pumpálás
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
-
LOGOUT
Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
Egy itteni beszámoló alapján 3 TB-os HDD-vel használta ezt a külső házat más, vagyis nyilván nem 2 TB a limit.
A dobozon a 2 TB-os limit csak elavult információ lehet, korábban max. az akkor elérhető 2 TB-os HDD-vel tesztelhette a gyártó ezt a külső házat, ami nem feltétlen jelenti azt hogy ténylegesen max. akkora tárolókapacitásút tud csak kezelni, de ezt mát nem tesztelték tovább és később ezen adatot sem frissítették. Ugyanez a helyzet a 2,5" változatnál is, ott pl. az nBase n-Drive EH-25ND3 külső ház dobozán max. 500 GB-os HDD kezelése van feltüntetve, ellenben a tesztben gond nélkül működött egy 2 TB-ossal is.
Az előbb leírtak alapján nagy valószínűséggel gond nélkül fogja kezelni az nBase n-Drive EH-35ND3 külső ház a 4 TB-os HDD-t.
-
King Unique
titán
Egyrészt itt nem derült ki a leírtakból, hogy a HDS programnak melyik verziója (6.20 az aktuális) mutatja ezt, másik program (pl. CrystalDIskInfo) is ilyen értékeket (pl. 0% kondíció) mutat-e, stb.
Másrészt az is lényeges információ lehet, hogy a HDD-ket másik USB-s dokkolóba vagy a PC-be téve SATA-n is fennáll-e ez a probléma, maguk a HDD-k megfelelően működnek-e és az indításuk (felpörgésük) nem akadozik-e, ha csak 1 db HDD van a dokkolób téve akkor is ilyen állapot van-e, stb.
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #6412 üzenetére
+ Amit a másik válaszban is írtak, ez a Gembird HD32-U2S-5 dokkoló csak USB 2.0-s lehet az "USB-n keresztül: akár 33 MB/s sebességgel" alapján, USB 2.0-nál meg 30-4X MB/s az elérhető maximum, vagyis nincs min csodálkozni.
-
King Unique
titán
Tartós írásterhelésnél nem meglepő, ha jobban melegedik a HDD a megszokottnál.
Tenni ellene akkor kellene, ha nyugalmi állapotban és kis olvasási / írási terhelés hatására is 50 °C könyékére és pláne a fölé melegedne a külső házban a HDD, vagyis nemcsak rövid időre, hanem tartósan lenne ennyi a HDD hőmérséklete.
Egyébként a korábban linkelt blogbejegyzésben szemléltette a szerző a saját megoldását aktív hűtéssel. Amire amúgy 43-44 °C hőmérsékletnél még nem feltétlen lett volna szükség, de ugyanakkor nyilván nem is ártott a HDD-nek az a néhány fok mínusz, sőt azért mégiscsak optimálisabb a 3X mint a 4X vagy 5X °C .
-
King Unique
titán
Olcsóbban ott van pl. az AXAGON EE35-XA3 ALINE, kicsivel drágábban meg az AXAGON EE35-GTR RIBBED külső ház, amely utóbbiról blogbejegyzés is készült itt.
Az ilyen külső házaknál mondhatni alap szokott lenni, hogy lehet fektetve (horizontálisan) és állítva (vertikálisan) is használni.
Mindkét említett AXAGON külső ház, az EE35-XA3 ALINE és az EE35-GTR RIBBED is támogatja a 10 perc utáni készenléti módot, amiről megy itt egy ideje diskurzus, meg amire vonatkozóan lett írva a lényeg a #6396 és #6406 hozzászólásokban.
-
King Unique
titán
• Le lett írva, hogy igen, elvileg nem éppen optimális a HDD-nek a túl sok indulás és leállás, de ténylegesen nem feltétlen szokott gondot okozni, ami ugye esetedben is jól látszik.
• Le lett írva az is, hogy milyen módszerekkel lehet tiltani a készenléti módot, amit szükség esetén már csak alkalmazni kellene.
• A sok indulás és leállás nem feltétlen csak a külső meghajtónál lévő X perces készenléti idő miatt lehet, hanem eleve függ az operációs rendszer energiatakarékossági beállításaitól (pl. Windowsok) is, ami korábban a tártopikban lett fejtegetve.
+ Vannak olyan HDD-k, amik az olvasófej parkolása mellett akár a lemeztányér forgását is leállítják átmenetileg (példa), ami meg eleve HDD specifikus működés és semmi köze hozzá az USB-s külső háznál lévő készenléti módnak.• Egyébként 7 éves üzemidő alatt nem feltétlen annyira nagyon sok az az 57 ezer db indulás és leállás, inkább a 62 ezer sok a korábban linkelt példánál 208 napos, vagyis még 1 évet sem elérő tényleges üzemidő mellett.
Ennyi, felesleges ezt itt tovább ragozni.
+ Itt ugye a 3,5" USB-s külső házak a téma, ellenben a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekkel mint amilyen a Maxtor M3 Portable is, a téma fő topikja, a Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topik foglalkozik. -
King Unique
titán
Le lett már írva többször, hogy 10 perc után csak akkor vált készenléti módba a külső ház, ha 10 percig nem volt rajta semmilyen olvasási és írási művelet. Vagyis ha pl. folyamatosan megy a tottent letöltés / feltöltés a benne lévő HDD-re, vagy a HDD-ről audió / videó fájl lejátszása és nincsen 10 perces teljesen inaktív állapot, akkor nyilván nem vált készenléti módba.
Egyébként igen, van erre külön program is, pl. a HDS program és azon belül a lemezek leállásának akadályozása funkció.
-
King Unique
titán
A HDD mechanikáját állítólag az indulás (felpörgés) és leállás veszi leginkább igénybe, ami ha túl gyakori, akkor az hosszabb távon elvileg élettartam-rövidítő tényező lehet.
Elvileg, mert ugye láthatjuk, hogy pl. esetedben is gyakorlatilag mennyire, sőt másnál még 62 ezres számnál is gond nélkül és 100/100 állapottal működött a HDD.
Bár azt azért hozzá kell tenni az utóbbinál, hogy adott HDD-től függő is lehet és nem feltétlen általánosítható, meg az egyes 2,5" típusok jobban bírhatják ilyen téren a strapát, mint az egyes 3,5" társaik. -
King Unique
titán
válasz
Fecogame #6397 üzenetére
Lásd egy másik válasz "b" és "c" pontjában leírtakat, az ott linkelt példákat, ha kétlemezes külső ház vagy dokkoló kell.
Ezzel a MAIWO K35262C kétlemezes külső házzal nincsen itt tapasztalat, vagy legalábbis eddig nem említette senki, hogy ilyet vett volna. De ránézésre elég jónak tűnik, full fém, tetszetős dizájn, 10 Gb/s USB-C port, RAID támogatás, stb.
-
King Unique
titán
A már linkelt korábbi esetnél ki lett fejtve, hogy a 10 perc utáni készenléti (alvó) mód csak és kizárólag 10 perc teljesen inaktív állapot után lép érvénybe, amikor nincsen semmilyen olvasási / írási művelet a külső meghajtónál, ellenkező esetben viszont nyilván nem.
Vagyis nem feltétlen arról van szó, hogy a külső ház 10 percenként leállítja a HDD-t, mert egyrészt nem is vált készenléti módba, hogy pl. folyamatosan megy a torrent letöltés / feltöltés. Másrészt ha 1x készenléti módba váltott, akkor maradhat úgy akár órákig vagy napokig is, majd ha az operációs rendszer vagy egy program ismét használni akarja a külső meghajtót, akkor felébred a készenléti (alvó) állapotból.
Egyébként ez a 10 (vagy 30) perc utáni készenléti (alvó) mód nem újdonság, sőt egy ideje kb. standard beállítás a legtöbb gyárilag készre szerelt külső HDD / SSD meghajtóknál és azokhoz való külső házaknál egyaránt.
-
King Unique
titán
Igen, nyilván megfelelhet, meg jó esetben a melegedés sem lesz gond, ha a már többször linkelt blogbejegyzésben a 7200 RPM WD Black HDD max 43-44 °C volt, sőt nemrég másnál pont egy 20 TB 7200 RPM Toshiba HDD max. 41-42°C volt.
A HDD-knél 18-20 TB-os tárolókapacitás kezelése sem esz gond, mivel a termék hivatalos weboldalán is le van írva, hogy "max. merevlemez kapacitás – korlátozás nélkül", + a #6342 hozzászólásban ugye 20 TB-os HDD-vel használta a másik fórumtag a külső házat.
Esetleg a 10 perc inaktivitás utáni készenléti mód lehet téma, ami ugye ki lett tárgyalva itt ennél a külső háznál.
-
King Unique
titán
válasz
Stealth #6384 üzenetére
A másik topikban már válaszoltam.
Tehát inkább az SMR HDD vagy az adott hardver- és szoftverkörnyezet lehet a lassú írási sebesség oka. Mármint az 50 MB/s értéknél, mert a 100-120 MB/s nyilván nem rossz folyamatos másolásnál (írásnál), sőt egész jó egy SMR HDD-kez képest. -
King Unique
titán
válasz
King Unique #6381 üzenetére
-
King Unique
titán
válasz
Stealth #6380 üzenetére
AXAGON EE35-GTR 3.5 külső merevlemez ház bemutatás
Nem olyan régen íródott erről a külső házról egy blogbejegyzés, ahol 7200 RPM WD Black HDD-vel volt tesztelve, amivel gond nélkül működött, ilyen alapon pedig nyilván az 5400 RPM Seagate BarraCuda HDD-vel is kellene.
Konkrétabban a Seagate BarraCuda (ST8000DM004) adatlapján 2A felpörgetési áram, valamint 0,25 - 5,3 W közötti teljesítményigény van megadva, a WD Black (WD1003FZEX) adatlapján 0,8 - 6,8 W közötti értékek. Vagyis ha az utóbbival működött a külső ház, akkor ez előbbi HDD-vel is kellene.
Az egylemezes (1 db HDD-t fogadó) külső házakhoz nem nagyon szoktak 1,5 - 2 A-nél erősebb tápegységet mellékelni, egy 2 A-es tápegységnek normál esetben elégnek kell lenni 3,5" 5400 és 7200 RPM HDD-khez egyaránt, 3 - 5A-es tápegységeket a többlemezes (2 vagy több HDD-t fogadó) külső házakhoz szoktak mellékelni.
Tehát azon kijelentés, miszerint egy 3,5" 5400 RPM HDD_vel nem elég a 2A 24W tápegység és 5 A-es kell hozzá, kissé abszurd, sőt... -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
beeeeerka #6376 üzenetére
• A SATA szabványok eleve visszafelé kompatibilisek, tehát pl. egy SATA2 HDD nyilván működni fog SATA3 alapú USB-s külső házba téve és fordított esetben szintúgy. Vagyis e tekintetben felesleges ezt jobban ragozni.
• Egy gyárilag készre szerelt külső HDD nem feltétlen arra való, hogy otthon szétszereljék és tetszőlegesen cserélgessék benne a HDD-t akármilyen másikra, erre a standard USB-s külső házak valók (példa). Az előbbi esetben meg vagy működik másik HDD-vel vagy nem, ki kell próbálni aztán kiderül.
• A #6101 számú hozzászólásban kategorizálva vannak a lehetőségek konkrét példákkal, ahol ha nem kell kell standard külső ház, akkor a SATA-USB adapter és a dokkoló is opció lehet.
• A "még olcsóbbat" esetében nem mindegy, hogy most hazai webáruházból, vagy külföldi piacterek, webáruházak kínálatából, mert ha az utóbbi, akkor az ügyben inkább az eBay-es kütyük kis pénzért, BestBuy, stb. topikokban célszerűbb érdeklődni.
A milyen belső HDD-t a külső házba felől meg értelemszerűen a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topikban javasolt érdeklődni. -
King Unique
titán
válasz
AzŐsgén2 #6372 üzenetére
Nem világos hirtelen, hogy ez az "ICY DAC-ot" pontosan (modellszám, termék weboldala) milyen külső házat akar jelenteni.
"A furi az, hogy a lakótársam gépe simán látja, és kezeli is gond nélkül."
Ha másnál gond nélkül működik, ellenben a saját PC-n és Windowson nem, akkor az nyilván az utóbbi hibája lehet és nem a külső házé, aminek fejtegetése szoftveres oldalról ez esetben értelemszerűen inkább az adott Windows topik témája. Akkor meg pláne, ha ugyanazon PC-n pl. egy pendrive-ról bootolt Linux live (útmutató a használathoz) rendszer alatt is gond nélkül működik. Ha ott sem, akkor a PC-vel, vagy azon belül az alaplappal vagy USB-portokkal, esetleg BIOS/UEFI beállításokkal lehet gond, bár ha másik USB-s külső ház, külső merevlemez gond nélkül működik, akkor nem valószínű.
-
King Unique
titán
válasz
Dave567 #6369 üzenetére
Le van írva abban a hozzászólásban, hogy ha a HDD-k gyakori cserélgetése a cél, akkor arra az adapter (c) és a dokkoló (d) a praktikus és kényelmes megoldás, de akár a "b" pontban említett tool-free (szerelésmentes) külső házak is szóba jöhetnek.
-
King Unique
titán
válasz
autosportos #6366 üzenetére
A gyártók által megadott limit ilyenkor van hogy csak névleges és nem feltétlen a tényleges limit, az előbbinél max. akkora tárolókapacitású HDD-vel tesztelte a gyártó korábban a külső házat, ellenben ténylegesen kezelhet akár nagyobb tárolókapacitású HDD-t is. Erre jó példa a korábbi Sharkoon Swift Case Pro USB 3.0 egylemezes külső ház is, amelynél a gyártó max. 12 TB-os HDD kezelését adja meg limitként, ellenben másnál a 16 TB-osat is gond nélkül kezelte, sőt lehet egy 22 TB-ossal is simán működne.
-
King Unique
titán
A kompatibilitás eleve adott (SATA HDD-k támogatása, nincs korlátozva a max. tárolókapacitás kezelése), vagyis igen, értelemszerűen jó lesz ez a külső ház 3,5" 8 TB SATA HDD-hez.
A bordázott alumíniumház hőelvezetés szempontjából előnyös lehet, a linkelt blogbejegyzésben le van írva hogy a 7200 RPM HDD intenzív írásterhelés (500 GB másolása) hatására sem melegedett 43-44 °C fölé, üresjáratban meg 32 °C körül volt, ami jónak mondható.
A heti 1-2 órás használat viszont szinte semmi, az alapján nem különösebben téma ez. -
King Unique
titán
Mármint ha úgy értendő ez a "szimulálna egy belső HDD-t", hogy van S.M.A.R.T. támogatás, kb. ugyanolyan adatátviteli sebesség és egyebek, akkor ennek jóformán kb. akármelyik USB 3.X külső ház megfelel.
Konkrét példának meg ott van a nemrég bemutatott AXAGON EE35-GTR RIBBED, ha belefér az anyagi keretbe, mert az nem lett megadva. -
King Unique
titán
válasz
Archttila #6348 üzenetére
Ha a konfigurációs fájlban az értéket módosítva a sikeres frissítés után sem változott a készenléti mód működése, akkor igen, valószínűleg itt is hasonló lehet a helyzet.
Olyan firmware-t találni, amiben gyárilag tiltva van a készenléti mód, meg eleve nem egyszerű, mivel a működő állapot a standard.Akkor marad a manuális, szoftveres tiltás olvasási / írási műveletekkel, meg ugye ha azzal viszonylag egyszerűen megoldható, akkor nem feltétlen kell emiatt piszkálni a firmware-t, ami amúgy is kockázatosabb művelet.
Egyébként köszönjük a VIA információkat, hasznos lehet, mivel itt inkább az ASMedia és a JMicron chipeknél van a firmware frissítésével több tapasztalat.
-
King Unique
titán
válasz
Archttila #6345 üzenetére
Na és ténylegesen működik is?
Csak mert egy másik topik hozzászólása alapján nem úgy tűnik.Egyébként a készenléti mód firmware szintű engedélyezéséről / tiltásáról pl. az ASMedia chipes külső házak kapcsán volt arról szó itt korábban, hogy nem feltétlen elég a konfigurációs fájlban átírni az értékeket és úgy frissíteni, sőt az újabb verziójú MP Tool azt nem is engedi, hanem eleve olyan firmware szükséges, aminél alapból engedélyezve / tiltva van a készenléti mód.
-
King Unique
titán
válasz
Archttila #6342 üzenetére
Az AXAGON EE35-GTR külső ház hivatalos weboldalán a jellemzők között eleve fel van tüntetve a 10 perc utáni készenléti (alvó) mód.
• HDD Auto Spindown - merevlemez automatikus leállítása egy 10 percig tartó inaktivitás után.
"10 perc utan lekapcsolja a HDD-t, magyaran folyamatos uzemeltetesre alkalmatlan a rack"
Azért ez ilyen formában túlzás és nem feltétlen helytálló, mivel készenléti (alvó) módba kizárólag csak X perc teljesen inaktív állapot után vált a külső ház, amikor nincsen a benne lévő HDD-n semmilyen olvasási és / vagy írási művelet, ellenkező esetben viszont eleve nem. Vagyis ha aktívan használva van a külső házban lévő HDD, akkor eleve nem fog 10 perc után készenléti módba váltani a külső ház, ha nincsen használva, akkor meg ugye miért üzemeljen üresjáratban órákat / napokat feleslegesen, pont ezért lett kitalálva a készenléti mód.
Az nem olyan régen a #6340 számú hozzászólásban is le lett írva itt, hogy a dokkolóknál és külső házaknál manapság eleve egyfajta standard a készenléti mód támogatása, vagyis olyat ajánlani ami egyáltalán nem támogatja firmware szinten, nem is feltétlen lehet. Na meg ugye nem is feltétlen kell, mivel megoldható manuálisan is a készenléti módba váltás tiltása a megadott időtartalom (pl. 10 perc) belüli ismétlődő olvasási / írási művelet beállításával, mint a jelen esetnél is.
Másik opció a készenléti mód tiltásához a téma összefoglalóban is szemléltetett firmware szintű megoldás, de hogy ennél a külső háznál, illetve a nemrég erről íródott blogbejegyzés alapján a VIA VL716 chipnél ez megoldható-e, az passz. -
King Unique
titán
válasz
Fecogame #6339 üzenetére
Az AXAGON ADSA-ST DUAL egy kétlemezes HDD/SSD dokkoló, nem 3,5" külső ház.
Tehát fixen el kellene dönteni, hogy most HDD dokkoló, vagy külső ház kell, meg 1-lemezes vagy 2-lemezes, amihez a #6101 számú hozzászólás segítséget nyújthat.
"ami nem állítja le automatikusan a HDD-ket ha épp nincsenek használatban."
Manapság a legtöbb dokkoló és külső ház eleve támogatni szokta az X perc (pl. 10 perc) utáni készenléti (alvó) módot, vagyis olyat pont nem egyszerű ajánlani, ami egyáltalán nem támogatja firmware szinten.
Az X perc utáni készenléti (alvó) mód csak akkor lép működésbe, ha X percig teljesen inaktív a tárolóeszköz és nincsen rajta semmilyen olvasási és / vagy írási művelet, ellenben ha igen, akkor már nem fog működni. Ebből pedig következik, hogy a készenléti módba váltás elkerüléséhez nem feltétlen kell olyan dokkoló vagy külső ház, amit azt gyárilag (firmware szinten) nem támogatja, hanem elég a megadott X perces időtartamon belül rendszeres hozzáférést intézni a külső meghajtóhoz. Ami pl. windowsos PC-n a HDS program lemezek leállásának akadályozása funkciójával könnyen beállítható és egyben automatizálható is.
-
King Unique
titán
• A téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében le vannak írva az adatkapcsolat megszakadásának lehetséges okai és azokra a megoldások, azokat kellene ellenőrizni és kipróbálni.
• Ahol maga az operációs rendszer is lehet hibaforrás, Linuxoknál ezekkel a Fedora, Manjaro és társaik ilyen-olyan "rolling" változatokkal korábban már szívtak többen is (példa: [link], [link]), ezért célszerű lenne kipróbálni a külső házat pl. Ubuntu 24.04 vagy Linux Mint 22 alatt is, ha nincsen telepítve akkor egy pendrive-ról bootolt live változattal, stb. + Ha van kéznél másik asztali PC vagy laptop, akkor ahhoz csatlakoztatva is javasolt kipróbálni a külső házat, meg lehetőség szerint Windowson is.
• A linuxos topikban is (legközelebb elég lesz egy topikban) pedzegetettek alapján az UASP módot, drivert normál esetben nem kell tiltani ahhoz, hogy egy ilyen külső ház megfelelően működjön, sőt az UASP támogatása elég alap manapság az USB 3.X külső meghajtóknál és az operációs rendszereknél egyaránt. Ahol igen, mert csak BOT módban képes kezelni rendesen az operációs rendszer az USB-s meghajtót, az elég érdekes lenne manapság.
• A 12 V | 2 A tápegységnek normál esetben elégnek kell lenni egy 3,5" 5400 és 7200 RPM HDD-hez egyaránt, tehát hacsak maga a tápadapter nem hibás, akkor annak elvileg nem kellene gondot okozni, nem a tápellátás elégtelen.
• A leírtakból nem derült ki, hogy maga a külső házba tett HDD állapota rendben van-e, mert nemrég másnál a HDD hibája okozta a problémát.
-
King Unique
titán
válasz
blendész #6317 üzenetére
• Az NTFS
—►
RAW problémának lehet több oka is, pl. a Windowsban a biztonságos eltávolítás hiánya (példa), az USB-kábel hibája és adatkapcsolati probléma, de akár eszközhiba (dokkoló vagy HDD hibája) is. + akár egy másik válaszban leírt egyéb okok is..• RAW kötet esetén is megoldható az adatmentés és jó esetben akár a javítás is, amiről egy másik topik kérdésére adott válaszban is volt szó.
• Az USB-s külső meghajtókat alapesetben a PC bekapcsolása és az operációs rendszer betöltése után célszerű csatlakoztatni és később eltávolítani, pont azért "plug and play". Ha a PC bekapcsolása és az operációs rendszer elindítása előtt van csatlakoztatva, akkor az bizonyos esetekben megakaszthatja a boootálási folyamatot, ami nem újdonság. Ahol ha X idő után nem lép tovább a bootolás a következő boot opcióra hanem teljesen megáll sőt kifagy, akkor az nem feltétlen jelent jót, rossz esetben akár eszközhibára is utalhat.
-
King Unique
titán
válasz
Vistaboy #6316 üzenetére
• Ha csak akkor jelentkezik a probléma, ha a 8 TB-os HDD is bele van téve a külső házba, akkor értelemszerűen megoldás lehet annak mellőzése és másik HDD használata, vagy csak 3 db HDD-vel használni, stb.
• Az már a társtopikban is le lett írva, hogy emiatt nem feltétlen indokolt USB-ről eSATA csatlakozásra váltani, semmi garancia nincsen rá, hogy az utóbbinál nem jönne elő ez a probléma, meg pláne ha nem is csatlakozás típusának függvénye.
• Az ICY BOX IB-3640SU3 egyébként egy 4-lemezes és JBOD funkciós külső ház, nem dokkoló, az utóbbi az más (példa).
-
King Unique
titán
válasz
Bélabácsi #6306 üzenetére
Azért azt is hozzá kell tenni, hogy a mai ilyen / ilyen / ilyen leggyorsabb 3,5" konzumer HDD-k a max. 2XX MB/s szekvenciális értékeikkel is csak a SATA 3 Gb/s (max. 260-280 MB/s) szabványt tudják kimaxolni, ellenben a SATA 6 Gb/s (max. 500-560 MB/s) meg az USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0 | max. 400-460 MB/s) szabványt eleve nem, az utóbbihoz már SSD kell.
Vagyis oké hogy az EE35-GTR külső ház SATA 6 Gb/s alapú vezérlővel gyorsabb, ellenben azt az adatátviteli sebességet HDD-vel jelenleg eleve nem lehet teljes mértékben kihasználni és oda pont ezért akár a SATA 3 Gb/s alapú EE35-XA3 külső ház nyújtotta adatátviteli sebesség is elegendő lehet.
Az AXAGON EE35-XA3 és EE35-GTR külső házaknál egyébként jelenleg nincsen nagy árkülönbözet a hazai webáruházaknál, ahol a SATA 6 Gb/s alapú chip és az USB-C csatlakozási lehetőség (inkább amiatt lehet feláras), valamint a minél jobb hőelvezetést segítendő bordázott kialakítású külső ház miatt akkor már valóban inkább az utóbbit érdemesebb választani.
-
King Unique
titán
Lásd egy másik válasz "b" és "c" pontjában leírtakat, az ott linkelt példákat, ha kétlemezes külső ház vagy dokkoló kell.
Viszont hogy az adott router, az azon futó operációs rendszer tudna-e kezelni egyszerre 2 db HDD-t illetve a JBOD / RAID módot, afelől már értelemszerűen azon téma topikjában kellene érdeklődni a "Hálózat, szolgáltatók" témakategórián belül.
-
King Unique
titán
válasz
Galgogergo. #6298 üzenetére
Ha egylemezes külső ház kell, akkor általánosan lásd egy másik válasz "a" pontjában leírtakat, az ott linkelt példákat, + azokat az egyéb külső házakat (pl. ezt és ezt), amelyekről korábban készült itt beszámoló.
Ha sikerült rákeresni a topikban erre-arra, akkor korábban arról is volt szó itt többször, hogy csak azokkal a külső házakkal van itt tapasztalat, amelyek szerepelnek a téma összefoglalóban és / vagy amelyekre ad korábbi találatot a topik keresője. A most említett 2 külső háznál ez nem teljesül, vagyis ezekkel (egyelőre) értelemszerűen nincsen itt tapasztalat.
A célra elvileg mindkét külső ház megfelelhet, a gyártók weboldala alapján az nBase EH-35ASU3S 6 TB-ig, a Nedis HDDE35410BK pedig 8 TB-ig támogatja a HDD-ket (bár ezek lehet csak névleges és nem feltétlen tényleges limitek, mivel max. akkora tárolókapacitásúval tesztelte a gyártó), mindkettőnél van USB-C csatlakozási lehetőség (bár az egy ilyen filléres adapterrel is megoldható), stb.
Az ilyen USB-s külső házaknál az ASMedia és JMicron USB 3.X chipek a leginkább elterjedtebbek, ahol a JMS576 és JMS578 gyakran használatos az utóbbinál.
Igen, nyilván elég az USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1 | 5 Gb/s) adatátviteli sebesség egy HDD-hez, mivel még a leggyorsabb HDD-k (példa) is kb. csak a felét tudják annak, ami a szabvány maximuma.
Belső HDD ajánlása és vásárlása ügyben eleve a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topikban kellene érdeklődni, az értelemszerűen annak a témája, nem ennek.
-
King Unique
titán
Ha rákeresel, akkor láthatod, hogy mind az IB-RD3620SU3, mind az LC-35U3-RAID-2 volt már itt téma, előbbiről beszámoló is készült.
-
King Unique
titán
válasz
Penguin95 #6290 üzenetére
A Sharkoon Swift Case Pro USB 3.0 külső házhoz gyárilag 12 V 2 A hálózati tápegységet mellékelnek, ami egy korábbi hozzászólásban megosztott képeken is jól látszik. Vagyis nem világos honnan jött a "0,9A-t tudnak a tápok" és a "2A kellene", amikor gyárilag is eleve 2 A-es tápegységet mellékelnek ehhez a külső házhoz...
Aztán az sem teljesen világos, hogy a "így használni se tudom őket" most csak elméleti alapon értendő valamilyen számítás alapján, vagy ténylegesen ki is lett próbálva. Ha az utóbbi, akkor fel sem pörög a HDD a külső házban? Az érdekes lenne, mivel az ilyen 3,5" SATA-USB külső házakhoz gyárilag mellékelt jellemzően 1,5 -2 A-es tápegységek normál esetben elegendőek szoktak lenni ahhoz, hogy egy 3,5" 5400 / 7200 RPM HDD-t meghajtsanak.
Ha esetleg maga a tápegység ment tönkre és azért nem működik a belehelyezett 4 TB-os és a régi 2 TB-os HDD sem, akkor az eleve más dolog.Lehet az ilyen külső házakhoz a gyárilag mellékelt helyett akár másik tápegységet is használni, max. arra kell figyelni, hogy a polaritás és a feszültség (12 V) egyezzen a másik tápegységnél, ellenben az áramerősség lehet akár nagyobb is, ami egy korábbi hozzászólásban és a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében is le van írva.
-
King Unique
titán
válasz
csabesz2023 #6288 üzenetére
Ez USB 3.0 Type B típusú kábel, ami szokványos a 3,5" külső merevlemezeknél, meg ami aljzatába a szintén B típusú USB 2.0 kábel ("nyomtatókábel") csatlakozója is belemegy.
Egy ilyen tárolóeszköz eleve PnP (Plug and Play), vagyis csak csatlakoztatni kell és működik, nem szükséges hozzá manuálisan külön drivert telepíteni, max. a Windows első alkalommal automatikusan telepít hozzá egy eszközillesztőt és ennyi.
Az eszközkezelőben lévő név pedig teljesen szokványos, vagy a külső ház egyedi azonosítója jelenik meg, vagy ha az nincsen gyárilag beállítva, akkor a belehelyezett HDD neve. -
King Unique
titán
válasz
szkutyi #6284 üzenetére
• Az előző válaszban már le lett írva, hogy mi illetve mik lehetnek ilyenkor a probléma oka és egyben a hiba forrása, ahol ha a másik külső háznál a firmware frissítése megoldotta a problémát, akkor ott értelemszerűen az volt az.
• Nem derült ki a leírtakból. hogy pontosan milyen ICY BOX külső házról van szó, de ha annál is van a gyártó hivatalos weboldalán firmware, akkor az előbbihez hasonlóan lehet ott is megoldaná a problémát a firmware frissítése. Ahol a külső házban lévő chip pontos típusa legbiztosabban fizikai szemrevételezéssel állapítható meg.
• Az eszközoldali JMicron USB 3.X vezérlők eleve elterjedtek és nem feltétlen szokott azokkal gond lenni, meg az ilyen chipes külső házaknál sem az az általánosan jellemző, hogy a gyárilag kiadott firmware-rel alapból nem működnek megfelelően és mindenképpen frissíteni kell a firmware-t. Vagyis érdekes a probléma, mármint hogy esetedben rendre gondok vannak a JMicron chipes eszközökkel.
• A dokkolóba vagy külső házba tett HDD-t alapesetben ott javasolt inicializálni, majd particionálni és formázni, ez alap. Viszont az sem feltétlen gond, ha a PC-ben SATA-n történt, meg ha utána is megfelelően működik és az esetlegesen eltérő logikai-fizikai szektorméret okozta probléma (példa) sem áll fenn, stb.
(#6282) csabesz2023:
Első körben meg lehetne nézni a külső házban lévő HDD állapotát Windowson pl. a HDS programmal. Ha szektorhibás a merevlemez, akkor nem meglepő a "belassítja a gépet, akadozik a kurzor is" állapot, de okozhat problémát adatkapcsolati hiba illetve az USB-kábel hibája is, ahol ilyenkor értelemszerűen másik USB-kábellel is célszerű lenne kipróbálni az eszközt.
Plusz olyan alapvető dolgokat, mint pl. a Windowst újraindítani majd utána újracsatlakoztatni az eszközt, szükség esetén frissíteni a Windowst majd utána újraindítani és újracsatlakoztatni az eszközt, másik USB-porthoz csatlakoztatva is kipróbálni a külső házat, stb.
-
King Unique
titán
válasz
szkutyi #6276 üzenetére
Ha ugyanaz a HDD ugyanazon PC-n és Windowson, valamint ugyanazon USB-porton az említett külső házban rendellenesen működik, ellenben a dokkolóban nem, akkor kizárásos alapon értelemszerűen a külső ház lehet a probléma forrása. Vagy esetleg annak USB-kábele, ezért másik kábellel is célszerű lenne kipróbálni.
"Azthiszem rájöttem, a jms578 okozza!"
Önmagában a JMS578 chip nem valószínű, max. esetleg annál az XY verziójú firmware és / vagy a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezete.
Na meg másnál egy korábbi beszámoló alapján a szintén JMS578 chipes ORICO 3569S3 külső ház gond nélkül működött. -
King Unique
titán
Tehát akkor 512e (512 / 4096 bájt), vagyis a jobbik eset és ennek köszönhetően nem lesz olyan probléma, mint az előzőleg linkelt korábbi esetnél.
Köszönöm!
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #6267 üzenetére
"Két HDD-t használok benne, egy 4TB-os WD Purple és egy 2TB-os WD Green HDD-t. Mind a kettőt szépen kezeli, nem probléma egyikről a másikra másolás sem. Természetesen egyszerre vannak benne, szépen kezeli őket."
Ja, a 2 db HDD egyidejű kezelése már ki lett próbálva, az akkor oké. Mondjuk normál esetben annak nyilván okénak is kell lenni, ha már kétlemezes dokkolóról van szó.
-
King Unique
titán
Tehát ASMedia chipes PID: 55AA - ahol 55AA azonosítónál ugye frissíthető szükség esetén a firmware a téma összefoglalóban szemléltetett módon, ellenben pl. a 1153 azonosítójú változatnál nem - azonosítóval, ellenben a chip pontos típusa ebből nem derül ki. Igaz az utóbbi sokszor csak fizikai szemrevételezéssel állapítható meg, amihez viszont lehet szét kellene szerelni a dokkolót, de annyit nem ér az egész, meg az ugye garanciavesztéssel is járhat.
A gyártó weboldalán egyébként szépen le van írva kb. minden jellemző erről a dokkolóról, úgyhogy sok kérdés nem marad. Az előbbi mellett esetleg még a logikai-fizikai szektorméret kezelése lehet lényegi információ az 512e vs. 4Kn probléma miatt, de vélhetően 512e megoldást használ, aminek ellenőrzése Windowson egy másik hozzászólásban szemléltetve van.
+ Mivel kétlemezes dokkoló, még az lehet lényeges, hogy pl. 2 db 2,5" / 3,5" HDD-vel mennyire működik stabilan, bírja-e a tápegysége, stb., mert ugye nemrég az is téma volt itt.Ami viszont nem a legjobban kivitelezett ennél az AXAGON ADSA-DC DUAL CLONE dokkolónál az az, hogy bár USB-C modellként jellemzik, ellenben USB-C csatlakozási lehetőség csak az eszköz (dokkoló) felől van, míg a gazda (PC / Mac) felől a standard USB-A. Ez így szimpla félmegoldás, mivel az USB-C eszközöknél pont az lenne a lényeg, hogy USB-C porthoz is lehessen csatlakoztatni azokat, amit pl. az AXAGON ADSA-M2C DUAL NVMe CLONE dokkolónál már sikerült abszolválni a gyártónak, annál mellékelnek USB-C - USB-C kábelt is az USB-C - USB-A kábel mellé, míg az előbbinél csak USB-C - USB-A kábelt. Úgy látszik a + 1 db kábel már nem fért bele a gyártási költségbe, vagy ki tudja.
Köszönjük a beszámolót!
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #6263 üzenetére
+ A WD84PURZ a The HDD Platter Database alapján 1.50-1.67 TB / lemeztányér | 5640 RPM | 128 MB cache, míg a WD85PURZ 2 TB / lemeztányér | 5640 RPM | 256 MB cache, ahol ugye nemcsak a cache mérete, hanem a lemeztányérok adatsűrűsége is eltérő, főleg az utóbbi miatt gyorsabb a WD85PURZ.
-
King Unique
titán
válasz
Crvsh3R #6262 üzenetére
Az aktuális WD Purple adatlapon nagyon jól látszik, hogy nem feltétlen a cache méretének függvénye ez, mivel amíg pl. a 8 TB-os modellnél 256 MB cache esetén 215 MB/s a megadott névleges max. adatátviteli sebesség, addig a 6 TB-os modellnél szintén 256 MB cache esetén már csak 180 MB/s, az 1 és 2 TB-os modelleknél pedig szintén 180 MB/s, de csak 64 MB a cache mérete.
Több topikban feltenni ugyanazt a kérdést akkor szokás és indokolt, ha az egyikben sokáig nem adnak választ, vagy nem tudnak segíteni és célirányosan átirányítanak egy másikba. Ellenben itt ugye nem ez történt, hanem majdnem kb. egyszerre, 1 órán belül lett beírva mindhárom topikba (1, 2, 3) ugyanaz a kérdés / téma, ami ugye az ÁSZF III.10.5. pontja szerint sem feltétlen oké ilyen formában.
Ha nem sikerül megtalálni a megfelelő topikot, vagy eldönteni hogy melyikbe való inkább, akkor általánosan az azonnali informatikai kérdések órája topikban is feltehető, ha informatikai jellegű. -
King Unique
titán
válasz
Crvsh3R #6260 üzenetére
Tehát ASM1153E chip, az pedig ugye 6 Gb/s alapú. Vagyis ez is csak azt igazolja ami nemrég le lett itt írva, azaz hogy a biztos a fizikai szemrevételezés és nyilván nem feltétlen kell készpénznek venni, amit az
lsusb
és társai programok írogatnak.A másik topikban tárgyalt HDD cache mérete pedig eleve másodlagos az adatátviteli sebesség szempontjából, mivel elsődlegesen eleve a fordulatszám és a lemeztányérok adatsűrűségének függvénye, + ugye a HDD-n lévő szabad terület, valamint hogy a lemez gyorsabb (elején) vagy lassabb (végén) részén történik-e az írás, stb. Ahol ha pl. üresen lenne tesztelve a HDD, akkor valószínűleg hozná az adatlapján megadott 215 MB/s szekvenciális maximumot.
Maga az USB 3.0 (USB 3.2 Gen 1x1) szabvány meg eleve nem limitálja az adatátviteli sebességet, mivel annál UASP módban és SATA 6 Gb/s alapú chip esetén ~ 450 MB/s a maximum, ami egylemezes kivitelben (1 db meghajtó, nem RAID) eleve csak SSD-vel használható ki, ellenben HDD-vel kb. csak a fele.
Legközelebb 1 kérdést elég lesz majd 1 topikban feltenni és ott kitárgyalni, felesleges egyszerre 3 topikban járatni ugyanazt a témát.
-
King Unique
titán
válasz
vadkörte #6255 üzenetére
Mármint ha nem a fizikai csatlakozással (port, kábel) van gond Macen, nem az USB vagy Thunderbolt port hibás, hanem maga a macOS nem kezel megfelelően egyes USB-s külső házakat, USB-s vezérlőket, akkor az elég gáz, úgy meg pláne, hogy ugyanaz Windowson és még Linuxon is gond nélkül működik... De itt is ugye nem mindegy hogy pontosan milyen verziójú macOS, érkezett-e esetleg arra közben valamilyen frissítés ami megoldotta ezt a problémát, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Crvsh3R #6254 üzenetére
Azért mert az ilyen programok az USB-s külső házaknál max. a VID és PID azonosítókat tudják biztosan kiolvasni és az alapján egy adatbázisból megtippelni a vezérlő típusát, ellenben 100%-os bizonyossággal csak fizikai szemrevételezéssel lehet megállapítani a chip pontos típusát.
A WD Purple HDD-nél az a 215 MB/s a szekvenciális maximum, ami nagy méretű fájlokkal végzett műveleteknél értendő és a HDD teljesen üres vagy csak kevés ráírt adatot tartalmazó állapotánál, ellenben ha már 3/4 részig tele van másolva, akkor ott eleve nincs miről beszélni, utóbbinál reális lehet az a 96-98 MB/s. Másképpen fogalmazva, ha üres a HDD vagy csak kevés adat van rajta, akkor a lemez elejét lehet írni ami eleve gyorsabb, ellenben ha már nagyon tele van másolva és emiatt csak a lemez végét lehet írni, akkor ott eleve kisebb lesz az adatátviteli sebesség, amit pl. ezen teszt jól szemléltet a lemez elején és végén létrehozott partíciók adatátviteli sebességének tesztelésével.
-
King Unique
titán
válasz
Crvsh3R #6251 üzenetére
Nem a HDD-re írja azt az
lsusb
, hanem értelemszerűen magára az USB-s külső házra, illetve az abban lévő ASMedia vezérlőre, ami igen, normális.Az a 96-98 MB/s adatátviteli sebesség - amit másféleképpen is lehet tesztelni Linuxon, lásd egy korábbi blogbejegyzésben - USB 3.0-n szintén reális lehet, ha pl. már félig-meddig tele van másolva a külső házban lévő HDD és kevesebb rajta a szabad terület.
-
King Unique
titán
válasz
vadkörte #6250 üzenetére
Ha ugyanaz a külső ház Windowshoz és Linuxhoz csatlakoztatva megfelelően működik, akkor normál esetben nyilván macOS alatt is működnie kell, vagyis nem világos ez a "nem hajlandó működni a MacOS-sel", meg ilyen alapon akkor macOS-hez jóformán semmit nem lehet ajánlani, ami biztosan működni fog.
Ha kétlemezes, RAID funkciós külső ház kell, akkor ez az LC-35U3-RAID-2 elvileg megfelelhet célra, de konkrét tapasztalat is nincsen ezzel, max. pl. az ennél az esetnél említett modellekkel.
-
King Unique
titán
válasz
tomgabor #6243 üzenetére
A termékek hivatalos weboldalán minden le van írva világosan, mint azt az onnan vett szövegek szemléltetik.
Ha rákeresünk itt a topikban, akkor látható, hogy már többször volt téma itt pl. ADSA-ST dokkoló is, többen vettek és használnak olyat. Ahol nyilván nem az volt az általános tapasztalat mindenkinél, hogy az eleve kétlemezes dokkoló nem működik egyszerre 2 db HDD-vel és csak 1 db HDD-vel lehet használni, elég nonszensz lenne.
Nem világos pár ilyen árukeresős vagy honnan való "értékelés" általánosan mit bizonyít, meg pláne ha olyat írnak, hogy egy alapvetően 3,5" HDD-khez tervezett hálózati tápadapteres dokkoló állítólag még 2,5" HDD-ket sem tud rendesen meghajtani, ami kb. a vicc kategória.
Ha egyesek netán esetleg gyári hibás terméket fogtak ki, akkor azok pedig egyedi esetek, amik alapján megint nem lehet általánosítani, ahogyan akkor sem, ha a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezete a probléma forrása.
-
King Unique
titán
válasz
tomgabor #6241 üzenetére
AXAGON ADSA-SN SuperSpeed USB COMPACT HDD / SSD DOCK
• HDD Auto Spindown - merevlemez automatikus leállítása egy 15 percig tartó inaktivitás után.
AXAGON ADSA-ST SuperSpeed USB DUAL HDD / SSD DOCK
Az AXAGON ADSA-ST DUAL SuperSpeed USB 5 Gbps dokkoló/klónozó állomás gyorsan és egyszerűen csatlakoztat bármilyen SATA-meghajtót vagy akár két meghajtót egyszerre a számítógéphez.
• HDD Auto Spin down támogatás - a meghajtók leállítása üresjáratban.
• A klónozás a CLONE gomb legalább 3 másodpercig tartó lenyomásával indul. -
King Unique
titán
válasz
pinnacle #6235 üzenetére
Olyan probléma csak akkor lesz, ha eltérő logikai-fizikai szektorméretet használ a két külső ház / külső ház és a PC, egyik pl. 4Kn (4Ke), míg a másik 512e, lásd korábban egy másik esetnél bővebben kifejtve. Ahol a mostanában gyártott külső házaknál már nem nagyon szokták erőltetni a gyártók ezt a 4Kn (4Ke) megoldást, ami amúgy Windowson is eleve ellenőrizhető egy másik hozzászólásban szemléltetett módon.
-
King Unique
titán
Normál esetben nyilván működik Windows 10 és akár Windows 11 alatt is az ASMedia MP Tool, szóval önmagában nem az lehet a probléma, hanem egyéb. Bár mondjuk az nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen verzió és kiadás, naprakészre van-e frissítve, stb.
Ha asztali PC-ről van szó, akkor ott előlapi vagy hátlapi USB-porthoz van csatlakoztatva a külső ház, valamint USB 2.0 vagy USB 3.X? Elsődlegesen a hátlapi portok használata javasolt, valamint van ahol az USB 2.0 stabilabb, bár normál esetben USB 3.X porton is gond nélkül működnie kellene.
Aztán ugye ott vannak olyan alapvető dolgok, mint pl. szükség esetén az eszköz (külső ház) leválasztása és újracsatlakoztatása, előtte akár a Windows 10 újraindítása, 3rd party antivírus szoftver és meghajtó emuláló szoftver (pl. Deamon Tools) átmeneti kikapcsolása (ha telepítve van olyan), stb.
-
King Unique
titán
Igen, a leírtak alapján esélyes, hogy itt is a 4Kn (4Ke) vs. 512e logikai-fizikai szektorméret a probléma, akárcsak korábban egy hasonló esetnél, ahol le lett írva erre vonatkozóan a lényeg.
Az ASMedia MP Tool programnak elvileg akár még HDD nélkül is fel kell ismernie a kompatibilis vezérlővel szerelt külső házat, már ha valóban ASM1051 chip van benne, azt mutatja a fizikai szemrevételezés is.
Aztán ugye az ASMedia MP Tool verziója sem feltétlen mindegy, a régebbi ASM1051(E) és ASM1053(E) chipekhez inkább régebbi verziók, pl. az 1.10 és 2.02 használata volt javasolt az itteni tapasztalatok alapján, nem feltétlen a legújabbé (jelenleg 3.7.2.5), utóbbi alapesetben inkább az újabb chipekhez való.
-
King Unique
titán
válasz
szkutyi #6219 üzenetére
• Az "érzésre nem pörgött a hdd" lehet ugye a készenléti (alvó) mód is, viszont abból normál esetben fel kell ébrednie az eszköznek, amint egy rendszerfolyamat vagy program hozzáférést intéz a lemezhez.
• A HDS-nél a lemezek leállásának akadályozása funkció az, ami meggátolja hogy készenléti (alvó) módba váltson az eszköz, a dokkoló és benne a HDD, ellenben önmagában a HDS futása nem feltétlen.
• A dokkoló le volt kapcsolva akkor reális, ha áramtalanított állapotban volt és az állapotjelző LED sem világított rajta, ellenkező esetben viszont eleve be lehetett kapcsolva.
-
King Unique
titán
válasz
szkutyi #6217 üzenetére
• Normál esetben nyilván nem kapcsol csak úgy ki magától egy ilyen dokkoló teljesen, max. készenléti (alvó) állapotba vált, de azt is csak X perc teljesen inaktív állapot után, amikor nincsen semmilyen olvasási / írási művelet a benne lévő HDD-n. Viszont annak másfelől pont az a lényege, hogy ha valami hozzáférést intéz a HDD-hez, akkor újra aktív lesz, újra felpörög és elérhetővé válik.
• Ha áramszünet volt, akkor lehet reális a dokkoló teljes kikapcsolása, de akkor meg azt kellene írni, hogy áramszünet volt.
• Egyéb esetben (nem áramkimaradás) a dokkoló teljes kikapcsolása akkor lehet reális, ha magánál a dokkolónál vagy a tápegységénél van valamilyen hiba, de akkor az rendre előfordulna, leállna / kikapcsolna működés közben, vagy éppenhogy pont be sem kapcsolna.
• Az adatkapcsolat megszakadhat, ha pl. USB-n csatlakozási (érintkezési) probléma van, elmozdul az USB-kábel csatlakozója a portban, vagy kihúzzák. De ez ugye adatkapcsolati hibához vezet és nem feltétlen ahhoz, hogy teljesen kikapcsoljon a dokkoló.
-
King Unique
titán
válasz
szkutyi #6209 üzenetére
Ideális esetben a PC kikapcsolásával a dokkoló / külső ház is kikapcsol, ha nem, akkor a rajta lévő tápkapcsolóval lehet áramtalanítani. Ha van rajta tápkapcsoló, akkor nem világos ez az "el van rejtve", meg hogy miért ne lehetne azt használni.
A HDD-knek elvileg valóban a vízszintes elhelyezés lehet a legideálisabb, de ugyanakkor lehet vertikálisan, függőlegesen állítva is használni, nem adnak meg a gyártók erre vonatkozóan megkötést (bővebben). Vagyis itt nem arról van szó, hogy egyáltalán nem lehet, nem szabad függőleges helyzetbe állítva használni, ebben a topikban is többen használnak évek óta 3,5"-os HDD-ket dokkolóba téve és nincsen emiatt probléma, csak ezért szvsz felesleges a dokkolót külső házra cserélni.
Itt inkább maga a HDD lehet problémás, mármint hogy a WD Blue sorozat elvileg gyengébb eresztés mint pl. a Red és a Purple. Az viszont pozitívum a WD40EZRZ esetében, hogy elvileg CMR és nem SMR a The HDD Platter Capacity Database adatbázisa alapján.
A HDS programban a speciális lemez funkciók, a fejlett energiagazdálkodás normál esetben nyilván USB-s csatlakozásnál is működik és állítható. Ahol nem, ott vagy a programban van erre vonatkozó korlátozás ha a próbaváltozat van használva, vagy maga a HDD nem támogatja.
-
King Unique
titán
válasz
szkutyi #6207 üzenetére
Ha egylemezes külső ház kell, akkor általánosan lásd egy másik válasz "A" pontjában leírtakat, az ott linkelt példákat, + azokat a külső házakat (ezt és ezt), amelyekről nemrég készült itt beszámoló.
A másik topikban említett dokkoló is megfelelhet a célra, amiben ha jól működik a HDD, akkor nem világos miért kell okvetlenül külső házra cserélni, ha másik HDD-hez kell egy külső ház, akkor érthető inkább. Parkolni maga a HDD szokott, a hálózati tápegységről működő külső házakat és dokkolókat pedig a rajtuk lévő tápkapcsolóval lehet teljesen kikapcsolni, áramtalanítani, ami az LC-Power LC-DOCK-U3-III dokkolónál is adott.
-
King Unique
titán
• A társtopikban nemrég le lett írva, hogy a Samsung D151TAB nem éppen standard külső ház, hanem egy gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez, ami nem feltétlen arra való, hogy tetszőlegesen cseréljék benne a HDD-t, frissítésék a firmware-t, stb.
• Mivel a részletek nem ismertek, ezért ki tudja mi USB 2.0 porton az adatkapcsolati probléma oka, lehet az USB-kábel / USB-port hibája miatt is, okozhatja akár 3rd party antivírus program is (példa), stb.
• A téma összefoglalóban ott van a táblázat, ami szemlélteti, hogy az egyes ASMedia chipeknél milyen verziójú firmware szükséges 6-8+ TB-os HDD-k kezeléséhez. Ahol a 13022081f602 az USBDev alapján elvileg ASM1051 (E) / ASM1053 (E) chiphez való firmware és megfelel a táblázatban lévő minimum követelménynek. Viszont hogy ennek ellenére kezelni fog-e rendesen a Samsung M3 Station 4 TB-os HDD-t, az passz, meg pláne hogy a felhasználói útmutatója alapján max. 2 TB-os tárolókapacitású modell volt ennél a sorozatnál.
-
King Unique
titán
válasz
Ferenczi Áko #6197 üzenetére
Ha egylemezes külső ház kellene, akkor általánosan lásd egy másik válasz "A" pontjában leírtakat, az ott linkelt példákat.
-
King Unique
titán
Ja, hát az nem lett említve eredetileg, hogy 4Kn HDD-vel lenne használva a dokkoló, úgy lehet értelme annak, ha a dokkoló is eleve olyan szektorméretet használ USB-n. Viszont hogy pontosan melyik dokkoló 4Kn (4Ke), azt ne kérdezd, mert azt nem szoktak megadni a gyártók és amúgy is összevissza váltogatják, de manapság már egyre ritkább a 4Kn (4Ke) megoldás.
Ha konkrét példa kell, akkor pl. ebben és ebben a korábbi hozzászólásban volt szó 4Kn (4Ke) dokkolókról, viszont azok közül nem mindegyik kapható már, amelyik igen, annál meg ki tudja maradt-e a korábbi állapot, vagy már módosított rajta a gyártó firmware szinten. -
King Unique
titán
"látszólag sem a 4Kn nem megy benne hibátlanul, sem a SMART"
Ezeket nem világos miből sikerült leszűrni, amikor annál az esetnél eleve áramszünet szakította meg a működést, felmerült az USB-kábel esetleges hibája is, stb. Na meg a S.M.A.R.T. támogatása eleve alap szokott lenni az ilyen dokkolóknál, aminek támogatása az említett dokkolónál a termék hivatalos weboldalán is le van írva. Másrészt a 4Kn vagy USB-n inkább 4Ke logikai-fizikai szektorméret támogatása megint más, arról nem is volt szó. Sőt, annál pont az a jó, ha nem 4Kn (4Ke) megoldást használ a dokkoló, hanem 512n / 512e, mivel akkor oda-vissza használható a benne lévő HDD a PC és a dokkoló között, ellenben 4Kn (4Ke) esetén ilyen probléma lehet.
Az AXAGON ADSA-ST eleve kétlemezes dokkoló, míg az AXAGON ADSA-SN csak egylemezes, azért is drágább valamivel az előbbi, mint az utóbbi.
Ha elég egy egylemezes dokkoló, akkor elvileg az ADSA-SN is megfelelhet a célra, meg ha SATA SSD is használva lesz benne és fontos amiatt a TRIM illetve USB-n az UNMAP biztos támogatása.
-
King Unique
titán
válasz
A Mágus #6186 üzenetére
• A dokkoló max. akkor okozhatna áramszünetet, ha pl. zárlatos lenne a tápegysége és amiatt "lecsapná a biztosítékot", de az akkor többször is előfordulhatna nem csak egyszer, meg akkor utána szükség esetén vissza kellene kapcsolni a biztosítékot, stb.
• Ha nem az előbbi történt, akkor az áramszolgáltatónál lehetett átmeneti probléma, vagy esetleg egyéb oka volt az áramszünetnek.
• Ha a HDD-k a másik dokkolóban megfelelően működnek, valamint az állapotuk is oké pl. a HDS program szerint és nincsenek hibás szektorok, + a fájlrendszer ellenőrzése sem talál hibát, akkor nem a HDD-k lehetnek a probléma forrása.
• A CRC hiba utalhat az USB-s adatkapcsolat hibájára is, ezért célszerű másik USB-kábellel és másik USB-porthoz csatlakoztatva is kipróbálni a dokkolót, valamint lehetőség szerint akár másik PC-n és másik operációs rendszerrel is.
• A tápegység esetleges hibája értelemszerűen úgy derülhet ki, ha pl. egy másik, megfelelő tápegységgel is ki van próbálva a dokkoló.
• Ha nem az USB-kábel és nem is a tápegység, nem a HDD, valamint nem az adott hardver- és szoftverkörnyezet a probléma forrása, akkor jobb híján marad maga a dokkoló.
-
King Unique
titán
válasz
Tibusz00 #6176 üzenetére
• Ha X perc inaktív állapot után kikapcsol a külső ház, az alapesetben a készenléti (alvó) módba váltás miatt van (példa).
• Ha nem az előbbi a gond, hanem random megszakad az adatkapcsolat majd újracsatlakozik az eszköz, akkor annak lehetséges okai és arra a megoldások a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében, valamint pl. ebben a hozzászólásban is le vannak írva.
• A garanciális csere értelemszerűen akkor indokolt, ha a tesztelés (pl. ezek ellenőrzése, kipróbálása) során bebizonyosodik a külső ház hibája.
-
King Unique
titán
A 18 vagy 20 TB-os HDD kezeléséhez értelemszerűen olyan külső házak jöhetnek szóba, amelyeknél vagy odaírják a gyártók konkrétan hogy támogatnak 18 / 20 TB-os HDD-ket, vagy azt írják oda hogy nincsen korlátozva a meghajtó tárolókapacitása.
Az utóbbi kritériumnak pedig megfelelhetnek a korábban egy hasonló kérdésre adott válaszban említett külső házak, bár ott 14 TB-os HDD kezelése volt a cél, de amelyik külső háznál nincsen korlátozva a meghajtó tárolókapacitásának kezelése, az értelemszerűen kezelhet akár 18 / 20 TB-os HDD-t is.
-
King Unique
titán
Itt nem mindegy, hogy ténylegesen maga a külső ház ment tönkre és már egyáltalán be sem kapcsol, vagy csak a tápegysége, amely utóbbi cserélhető, használható helyette akár másik tápegység is, ha egyezik a polaritás, feszültség (230/12 V), áramerősség (≥ 1,5-2 A), stb.
Korábban már le lett írva itt neked a 24/7-es használatra vonatkozóan a lényeg, ami most is érvényes. Vagyis megfelelhet ilyen célra akár egy átlagos külső ház is mint a topik példái mutatják, de lehet venni intenzívebb használathoz aktív hűtéseset is a HDD túlmelegedésének elkerüléséhez, stb.
Egyébként a meddig, hány évig fogja bírni a 24/7-es üzemet a külső ház kérdésre nem feltétlen lehet előre megmondani a pontos választ, esetleg a termék garanciaidejéből lehet arra tippelni, Na meg az sem mindegy, hogy a 24/7-es üzem folyamatos aktív működést (állandó olvasást / írást) takar, vagy közben üresjárat / alvó állapot is lenne.
Ha egylemezes külső ház kellene, akkor általánosan lásd egy másik válasz "A" pontjában leírtakat, az ott linkelt példákat, + azt a külső házat is, amiről nemrég készült itt beszámoló.
Ha többlemezes külső ház kell, meg olyan amelynél aktív hűtés van, akkor a "B" pontban leírtak és az ottani példák érvényesek.
-
King Unique
titán
válasz
szacsee #6166 üzenetére
Lásd egy másik válaszban részletezve, hogy mikor érdemes külső házat és mikor dokkolót használni.
Ha esetedben a "C" pontnál leírtak jellemzők, akkor megfelelhet a célra az említett AXAGON ADSA-ST kétlemezes dokkoló, valamint az Evolveo Dion 2 is, stb.
Ha inkább egylemezes külső ház kellene, akkor lásd az "A" pontban leírtakat, az ott linkelt példákat, + azt a külső házat is, amiről nemrég készült itt beszámoló.
Azért az XY webáruházak pár soros beszámolóinál a "sokan adatvesztésre panaszkodnak" eseteket nem árt némi fenntartással kezelni, mert ki tudja, hogy ott mindnél a dokkoló hibája volt annak a tényleges oka, vagy maga a HDD hibája, vagy az USB-kábelé, vagy a nem megfelelő használaté (user error), na meg ugye pontosan mi értendő adatvesztés alatt, stb. Azt pedig az itteni esetek is jól szemléltetik az AXAGON ADSA-ST dokkolónál, hogy korántsem mindig a dokkoló a hiba forrása, hanem bőven lehet egyéb oka is a problémának, lásd az alábbi példákat.
• Ennél az esetnél elvileg a médialejátszó volt a probléma oka, az azon futó operációs rendszer nem kezelte megfelelően egyszerre a dokkolóban lévő 2 db HDD-t.
• Ennél az esetnél maga a Raspberry Pi és az azon futó operációs rendszer lehetett a probléma oka, ha a dokkolóban lévő HDD-t NTFS-re formázva gond nélkül kezelte, ellenben Ext4-re formázva már nem.
• Ennél az esetnél RAW problémára panaszkodott egy fórumtag és ott volt reális a dokkoló hibája, valószínűleg gyári hibás példányt fogott ki, bár felmerült a nem megfelelő használat is a probléma okaként.
• Ennél az esetnél a Manjaro Linux nem tudta kiolvasni a dokkolóban lévő HDD S.M.A.R.T. adatait, ami nyilván nem a dokkoló hibája, hanem az operációs rendszeré, az ottani diagnosztikai programé, meg ha pl. Windowson ugyanaz gond nélkül működik.
• Ennél az esetnél pedig maga HDD lehetett a hiba forrása és nem a dokkoló, meg pláne hogy a PC-be téve SATA-n csatlakoztatva sem működött a HDD.
• Ennél az esetnél csak a logikai-fizikai szektorméret volt a téma, ellenben a dokkoló működésére nem volt semmilyen panasz.
Ha a tévéhez is csatlakoztatva lesz a dokkoló és 4 TB-os HDD lesz beletéve, akkor ott az is kérdés, hogy kezel-e egyáltalán a tévé, az azon futó operációs rendszer GPT séma szerinti merevlemezeket. Ha igen, akkor oké, ha nem, akkor viszont max. 2 TB-os / MBR alapon csak 2 TB-ig particionált HDD-t lesz képes kezelni.
-
King Unique
titán
• A 4Kn (4Ke) logikai-fizikai szektorméret szokott problémás lenni egy külső háznál / dokkolónál, akkor van az, hogy ha a benne lévő 2+ TB | GPT HDD-t a PC-be helyezik és 512e alapon SATA-n csatlakoztatják, akkor a rajta lévő kötet GPT-védőpartíció / GPT-védőpartíció / RAW formában jelenik meg és nem lehet a szokásos módon pl. a fájlkezelőben hozzáférni a tartalmához.
• Ha a HDD-vel megegyező 512e logikai-fizikai szektorméret használ a külső ház / dokkoló is, akkor viszont nem lesz az előbbi probléma, ami elvileg 512n logikai-fizikai szektorméretnél is érvényes.
• Adott a lehetőség ténylegesen kipróbálni (meg amíg még nincsen telemásolva adottal a HDD), azaz a dokkolóból a PC-be és / vagy a PC-ből a dokkolóba helyezni a HDD-t, akkor világosan látszik majd, hogy mi a helyzet.
-
King Unique
titán
Mármint ha USB 3.0-s egylemezes külső ház kell olcsón a hazai webáruházak kínálatából, akkor pár-néhány hónapja még pl. az AXAGON EE35-XA3 ALINE box és Kolink HDSUB3U3 külső házak ára volt kedvező, de újabban már azok is drágábbak lettek.
Az előbbieknél olcsóbb a hazai webáruházak kínálatában pl. az USB 3.0-s nBase N-Drive EH35ND3 külső ház és annak USB 2.0-s EH35NDS változata lehet. Bár egy másik esetnél az előbbi volt akinél nem kezelt egy 4 TB-os HDD-t, holott USB 3.0-s külső házaknál a 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású HDD-k támogatása általában alap szokott lenni.
A hazai webáruházak árainál olcsóbban pl. Amazon, AliExpress, eBay és társaik online piacterek kínálata jöhet szóba, de hogy ott éppen mi most a legjobb vétel, afelől értelemszerűen az Amazon, BestBuy topik, eBay, eBay-es kütyük kis pénzért, stb. topikokban, célirányosan azok valamelyikében is javasolt érdeklődni.
-
King Unique
titán
válasz
SunMount3r #6152 üzenetére
Ha megegyezik a logikai - fizikai szektorméret a PC / másik dokkoló / másik külső ház és az új dokkoló között, akkor újraparticionálás és újraformázás nélkül oda-vissza használható lesz a HDD, lásd nemrég egy másik esetnél kitárgyalva.
-
King Unique
titán
válasz
SunMount3r #6150 üzenetére
Lásd más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat.
-
King Unique
titán
válasz
pacseryk #6146 üzenetére
Elvileg akár ez a külső ház is megfelelhet a célra, de hogy gyakorlatilag milyen, az passz, eddig nem nagyon említette itt senki, hogy ilyet használna.
Ha egyéb kétlemezes, RAID funkciós, + akár USB-C fizikai csatlakozós külső ház is opció, akkor lásd korábbi eseteknél említett, linkelt modelleket: [link], [link]. -
King Unique
titán
• Az
fsutil fsinfo ntfsinfo x:
paranccsal értelemszerűen csak akkor kérdezhető le a logikai-fizikai szektorméret Windowson, amikor már benne van a dokkolóban / külső házban a már inicializált, particionált, NTFS-re formázott, valamint meghajtóbetűjellel rendelkező HDD.• Az adott dokkolóknál és külső házaknál rendszerint nem szokták közölni a gyártók, hogy milyen logikai-fizikai szektorméretet használ az eszköz, vagyis jobb híján csak a tényleges kipróbálásra, itteni / egyéb tapasztalatokra - más már vett olyat és kipróbálta - lehet hagyatkozni ez ügyben.
• Az előző válaszban már le lett írva, hogy a 4kn (4Ke) megoldás manapság már egyre kevésbé jellemző és az újabb gyártású dokkolóknál, külső házaknál rendszerint 512e szektorméret szokott lenni.
• Ha tönkremegy egy 4Kn (4Ke) szektorméretet használó dokkoló / külső ház és nincsen másik 4Kn-es dokkoló / külső ház amibe a 2+ TB | GPT séma szerinti HDD-t át lehetne tenni, akkor 512e alapon nem lehet közvetlenül hozzáférni a HDD tartalmához, mármint GPT-védőpartícióként fog megjelenni a Windows lemezkezelőjében, lásd egy korábbi válaszban leírtakat. Viszont adatmentő programmal elvileg lehet rá esély, ha tudja kezelni az adott program a 4Kn (4Ke) meghajtókat, lásd ugyancsak egy korábbi válaszban leírtakat.
• Az adatbiztonság ott kezdődik, hogy a fontos adatokról van legalább 1, de inkább 2-3 db különálló biztonsági másolat, lásd az egyik társtopikban bővebben kifejtve. Ahol akkor nyilván nem különösebben lesz téma, ha egy 4Kn-es dokkoló vagy külső ház esetleg tönkremegy, mivel másik tárolóeszközökön 1:1-ben megtalálhatók lesznek ugyanazok a fontos adatok.
-
King Unique
titán
Lásd egy másik válaszban részletezve, hogy mikor érdemes külső házat és mikor dokkolót használni. Ahol ha esetedben a "C" pontnál leírtak jellemzők, akkor igen, megfelelhet a célra az említett AXAGON ADSA-ST kétlemezes dokkoló.
Ugyanúgy működik egy vadonatúj HDD üzembe helyezése a PC-be (SATA) és a dokkolóba (SATA-USB) téve egyaránt. Ahol a dokkoló esetében is Windowson a lemezkezelőben először inicializálni kell a HDD-t ((4 TB-osat GPT séma szerint) , majd utána particionálni és formázni (elég alapesetben a gyorsformázás) NTFS-re,
A dokkoló / külső ház és a PC vagy másik dokkoló / külső ház közötti "kompatibilitással" akkor szokott gond lenni, ha eltérő a logikai és fizikai szektorméret, az előbbinél pl. 4Kn (4Ke), az utóbbinál pedig 512e (példa). Viszont manapság a 4Kn (4Ke) szektorméretet használó dokkolók és külső házak már egyre kevésbé jellemzők, az újabb gyártású modelleknél rendszerint eleve 512e szektorméret van, vagyis azoknál a 4 TB-os HDD tartalma a dokkolóból a PC-be áthelyezve is közvetlenül hozzáférhető lesz. Ahol az említett AXAGON ADSA-ST dokkolónál rendszerint az 512e szektorméret jellemző, lásd az alábbi kérdésekre adott válaszokban leírtakat.
-
King Unique
titán
válasz
Vittorio77 #6137 üzenetére
Az MBR / GPT séma szerinti inicializálás és konvertálás nyilván nem azonos az előző válaszban említett parancssoros törléssel, az inicializálatlan gyári állapotba történő visszaállításhoz eleve az utóbbi módszer kell és nem az előbbiek. A 8 TB tárolókapacitású HDD-ket meg sok értelme amúgy sincsen az alapesetben 2 TB-os korláttal rendelkező MBR séma szerint inicializálni.
Ha másik HDD-vel gond nélkül működnek a dokkolók, akkor nem a dokkolók lehetnek hibásak, nem azok mehettek tönkre, máskülönben akkor mindegyik HDD használatánál jelentkezve az említett probléma.
"Berakom a dokkolóba a HDD-t, elindítom, felpörög, nem látja a WIN10. USB kábel kihúz, majd újra bedug és így már látja"
Ez új információ és ismételten megerősíti az előbbit, vagyis hogy nem a dokkolók üzemképtelenek, meg hogy nem is azoknak a Seagate HDD-knek a kezelése okoz gondot, ha eleve működnek azokban a dokkolókban.
A mi okozza kérdésre a válasz lehet akár pl. USB-s csatlakozása probléma is, ahol ilyenkor vagy az USB-kábel hibás, vagy az USB-kábel csatlakozója és az USB-port aljzata közötti érintkezés nem tökéletes. + Ha asztali PC-ről van szó, akkor ott elsődlegesen a hátlapon (alaplapon) lévő USB-portok használata javasolt, mivel az előlapra kivezetett portoknál inkább előfordulhatnak anomáliák.
Ha a Windows 10 bekapcsolt Fast Startup funkció mellett lett leállítva és a dokkoló még a Windows 10 újbóli indítása előtt lett csatlakoztatva, akkor akár amiatt is előfordulhat detektálási probléma. Ha a már bebootolt és éppen futó Windows 10 alatt lett csatlakoztatva és leválasztva a dokkoló, akkor viszont normál esetben nem kellene az előbbinek sem gondot okozni.
Az meg, hogy az adott PC-re telepített Windows 10-nél minden oké-e a dokkolók megfelelő kezelése szempontjából, az pl. a dokkolók (és HDD-k) másik PC-n és / vagy másik operációs rendszeren történő kipróbálásával deríthető ki, lásd az előző válasz utolsó pontjában leírtakat.
-
King Unique
titán
válasz
Vittorio77 #6135 üzenetére
• A hivatalos weboldalon lévő információk alapján az AXAGON ADSA-ST és az ICY BOX IB-123CL-U3 dokkolónál egyaránt nincsen limitálva (unlimited) a HDD-k tárolókapacitása, vagyis ilyen szempontból a 8 TB-os HDD-k kezelése nyilván nem okozhat problémát.
• Ha a tápegységgel lenne gond, pl. az ment volna tönkre, akkor alapesetben be sem kapcsolna a dokkoló, fel sem pörögne a belehelyezett HDD.
• Egyes újabb típusú HDD-knél a "3.3v Power Issues" (+ információ) is okozhat problémát, bár akkor leállna és fel sem pörögne a merevlemez.
• Windowsoknál a csatlakoztatott dokkolónak akár még üresen, HDD nélkül is meg kellene jelenni az eszközkezelőben, vagyis érdekes ha esetedben ott egyáltalán nem jelenik meg. Ha csak a lemezkezelőben nem jelenik meg a külső merevlemez, akkor a tárolóhelyeknél is érdemes megnézni.
• Itt eleve 8 TB-os HDD-kről van szó, amelyeket alapesetben (pl. 512e logikai-fizikai szektorméret) eleve GPT séma szerint kell inicializálni a 2 TB fölötti lemezterület particionálásához, vagyis a PC-ben az MBR - aminél alapesetben eleve csak 2 TB-ig particionálható a HDD - séma szerinti újrainicializálásnak kb. zéró értelme volt. Meg inkább törölni kellett volna a HDD-t pl. parancssorban.
• Érdemes lehet kipróbálni egyszerre csak 1 db HDD-vel a dokkolókat, a HDD-t mindkét foglalatban (slot), valamint szükség esetén a dokkolókat másik USB-porthoz csatlakoztatva és másik USB-kábellel is.
• Érdemes lehet kipróbálni másik HDD-vel is a dokkolókat, ahol eleve lényeges információ lehet, hogy csak az említett két Seagate HDD-nél van probléma a dokkolókban történő detektálással, vagy más HDD-k használata esetén is.
• Ha van rá lehetőség, akkor másik PC-vel és másik operációs rendszerrel is érdemes kipróbálni a dokkolókat és azokban az említett Seagate HDD-ket. Ha nincsen másik PC, akkor a másik operációs rendszer lehet akár egy pendrive-ról bootolt Linux vagy WinPE live rendszer is, amit telepíteni sem kell.
-
King Unique
titán
Ha a régi PC-nél Windows 10 alatt a hardver biztonságos eltávolítása után leálltak a külső házakban a HDD-k, akkor támogatják a külső házak USB-chip firmware szinten azon funkciót, vagyis az addig oké.
Ha az új PC-nél Windows 11 alatt nem működik az előbbi, akkor esetleg az alábbi leírásban lévő módszert lehetne megpróbálni, a registry bejegyzés hozzáadása után újraindítani a Windows 11-et az új beállítás érvénybe léptetéséhez, stb.
How to Make Your USB Devices Power Down on Safe Removal in Windows
-
King Unique
titán
válasz
SchumiBácsi #6126 üzenetére
• 2 TB-os tárolókapacitásig inicializálható Windowsoknál (is) MBR és GPT séma szerint egyaránt a HDD / SSD meghajtó. Vagyis ez alapján a kérdésre nyilván igen a válasz, lehet MBR séma szerint is inicializálni a külső házban lévő 2 TB-os HDD-t és aszerint használni.
• 2 TB-os tárolókapacitás felett viszont alapesetben (pl. 512e logikai és fizikai szektorméret) mindenképpen GPT séma szerint kell inicializálni a HDD-t, máskülönben nem lesz particionálható a 2 TB feletti lemezterület (példa). Ez alól a 4Kn (4Ke) logikai és fizikai szektormérettel rendelkező - amit Windowsoknál pl. az ebben a hozzászólásban szemléltetett módon lehet megnézni - USB-s külső merevlemez illetve jelen esetben külső ház lehet kivétel, annál MBR alapon akár 16 TB-ig (pontosabban 16 TiB-ig) is lehet inicializálni és particionálni a belehelyezett HDD / SSD meghajtót, amiről már volt szó itt többször.
• Ha összehasonlítjuk az MBR és GPT sémákat, akkor a GPT-nek eleve vannak bizonyos előnyei az MBR-rel szemben és ezért adott esetben jobb választás lehet a GPT séma használata akár egy ≤ 2 TB tárolókapacitású HDD-nél is.
-
King Unique
titán
válasz
mistake767 #6123 üzenetére
Ha egylemezes (1 db HDD-t fogadó) külső ház kell Type-C (USB-C) fizikai csatlakozóval, akkor ott van pl. a nemrég egy másik válaszban említett ICY BOX IB-377-C31 külső ház, azzal van is itt a topikban tapasztalat és megtalálható a hazai webáruházak kínálatában.
Másik lehetőség vásárolni egy olcsóbb, USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1) külső házat USB-B - USB-A csatlakozással - pl. AXAGON EE35-XA3 ALINE box, Kolink HDSUB3U3, stb. - , majd ahhoz pl. USB 3.0 (USB 3.2 Gen 1) alapon egy Type-B - Type-C kábelt / Type-A - Type-C adaptert és úgy oldani meg a PC / Mac Type-C (USB-C) portjához történő csatlakoztatást.
"Type C usb portra kötném és szeretném ha ugyanezen kábelen kapná a működéshez szükséges energiát is."
3,5"-os HDD-khez jelenleg nem nagyon létezik olyan külső ház vagy dokkoló, ami csak USB-s tápellátással üzemelne, az előbb linkelt ICY BOX IB-377-C31 külső ház tápellátása is eleve külső adapterrel történik. Bár a Seagate kínálatában volt korábban Innov8 néven csak USB-s tápellátású 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső HDD, de ahhoz egyrészt minimum USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) Type-C port kellett a külső tápegység nélkül működéshez, másrészt az eleve egy speciális megoldás volt, ami aztán végül széles körben nem terjedt el.
-
King Unique
titán
Ha a leírtak alapján kétlemezes külső ház kell, akkor nem világos miért kétlemezes dokkolók vannak említve példaként, amikor nyilván kétlemezes külső házak is léteznek (példák). Bár az valóban igaz, hogy egy kétlemezes és főleg RAID funkciós külső ház nem igazán fér bele a megadott 15 ezer forintos keretbe (példa) / (példa), sőt még egy olcsóbb modell sem feltétlen (példa), ellenben egy kétlemezes dokkoló igen (példa).
Egyébként értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most egylemezes / kétlemezes SATA-USB külső ház, vagy SATA-USB dokkoló, vagy esetleg IDE/SATA-USB adapter kell-e, majd annak megfelelően választani, lásd egy másik kérdésre adott válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat.
-
King Unique
titán
válasz
SchumiBácsi #6118 üzenetére
Mivel az USB-s szabványoknál az USB 2.0 port tud 480 Mb/s alapon max. 30-4x MB/s, az USB 3.0 port 5 Gb/s alapon pedig max. 450 MB/s szekvenciális adatátviteli sebességet, ezért nem meglepő, ha USB 2.0 porton a lassú formázás (szekvenciális írás) is lassabban megy és időigényesebb, mint USB 3.0 porton.
Egyébként a gyorsformázás is = formázás, nem kizárólag csak a lassú formázás, valamint alapesetben elég a gyorsformázás, mint már le lett írva előzőleg.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Íme, a One UI 8
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Anime filmek és sorozatok
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Autós topik
- Kamionok, fuvarozás, logisztika topik
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Konzol Screenshot
- További aktív témák...
- Hibátlan - SEAGATE 2TB ST2000DM008 3.5" 7200rpm 256MB SATA merevlemez
- 1 TB 2280 M.2 PCI-E NVME SSD BAZÁR - Samsung, SK Hynix, Kioxia, WD, Micron
- Western Digital Ultrastar DC HC550 18TB - 512MB, 7200rpm, SATA3 - 100/100 -as - Eladó!
- Új 512GB WD SN5000S Gen4 x4/ Steam Deck ready/ garancia/ ingyen fox/posta
- Samsung, WD, Micron 2TB Gen4 NVMe SSD!
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Beszámítás! HP Elitedesk 800 G1 USDT mini asztali számítógép - i7 4770S 16GB RAM 128GB SSD Intel HD
- DELL PowerEdge R730xd 12LFF+2SFF rack szerver - 2xE5-2680v3,64GB RAM,4x1GbE,H730 RAID v ZFS
- Beszámítás! LENOVO Ideapad Gaming 3 Gamer notebook - R7 5800H 16GB RAM 512GB SSD RTX 3050 4GB Win10
- BESZÁMÍTÁS! Asus TUF B365M i7 9700F 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA Zalman 600W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest