Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#501) korvics válasza zolikaDB (#500) üzenetére


korvics
csendes tag

NO!
Tudod jól hogy a papír meg egy-két jól irányzott füllentés mennyit számít! ;]
Az hogy milyen a fősuli az meg nem mindegy. Aki kibírja az első félévet, az biztos elvégzi 5-10 éven belül. :DD

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#502) korvics válasza korvics (#501) üzenetére


korvics
csendes tag

Egy kérdőjel kimaradt -"Az hogy milyen a fősuli az meg nem mindegy?"

Az iskolát lehet minősíteni az ott végzettek tudása szerint.
Anyám mindig azt mondta (na meg NagyFeró) - magadnak tanulsz- és teljesen igaza volt. Egy gyenge elismertségű suliban is lehet "okosodni". :U
Amúgy mennyivel jobb a Miskolci vagy a Pesti? Szerintem csak a piár.

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#503) zolikaDB válasza korvics (#502) üzenetére


zolikaDB
veterán

Apám is mindig ezt mondta :D
A némettel voltam mindig így, gimiben nyaranta regényeket fordítgattam magamnak!

A másik meg: jó, ha van vmi forgácsolós alap a CNC-hez, de mivel már az van, h x ezert ft és van egy szakmád, ezért dukál a szorgalom. Megnéztem pár HDH szimulátoron legyakorolot feladatot, és nem is voltak olyan rosszak! Tomeknek is ezt mondtam: figyelni, tanulni, és majd a műhelyben folytatni! :))

(#504) heptric


heptric
újonc

Sziasztok !

Én négy hónapja próbálok kijutni Ausztriába minden hiába.
Már interjún is voltam három cégnél és semmi visszajelzést nem kapni tőlük.
Fejér Megyei vagyok, ha valaki tud valami biztos cnc-s állást azt megköszönném.
Üdv.

(#505) korvics válasza zolikaDB (#503) üzenetére


korvics
csendes tag

Milyen feladatok voltak, Honnan?
Megmunkáló központra?
Nekem most vertikális-rádiuszt kellett íves konturra kézböl. :C

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#506) zolikaDB válasza korvics (#505) üzenetére


zolikaDB
veterán

Amit suliban csináltunk szimulátoron... (ncts vagy mi...)
Amit meg mondtál, azt le lehet programozni, zeee is megcsinálta, én is láttam :D

(#507) korvics válasza zolikaDB (#506) üzenetére


korvics
csendes tag

Szóval nálad van a "Haverkulcs"? :))

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#508) korvics válasza korvics (#507) üzenetére


korvics
csendes tag

Amugy az én hdh426-os gépere felnyomta egy sima rádiuszprogit, amit 530/750-ről írtam ki még hajdanán és át kellett buherálni mert nem futott.
:O

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#509) zolikaDB válasza korvics (#508) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nálam, nálam, ki másnál!
Igen, nem lehetetlen, h buherálni kell! A 426 ugyanis jobban szereti, ha kicsit túl van például határozva. Ill ott vannak azok a dolgok, h az enyém se grafikázza le pl a síkmarást, de megcsinálja (állítólag vmi PLC értéket kell átírni). De volt olyan is, h az 1000-esen akartam egy rádiuszt megcsinálni, de a szerszámsugár túl nagy hibával nem engedte. Ugyanezt a TOS-on igen. Plusz: akkora rádiuszt nem tudsz csinálni, mint a maró, hanem min 0.5, 1 mm-el nagyobbat...
Úh, mondom, nem lehetetlen! :))

(#510) korvics válasza zolikaDB (#509) üzenetére


korvics
csendes tag

Nem lehet hogy nagyoltál és oldalankénti ráhagyással csináltad,a rádiusz meg a kész rádiusz volt? És nem hagytál a rádiuszra? Pl: r5 kell és nem irtad át r6-ra (belső rádiusz).
:P

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#511) zolikaDB válasza korvics (#510) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem/nem/nem! Gépfüggő, h mit enged oda a maró....

(#512) korvics válasza zolikaDB (#511) üzenetére


korvics
csendes tag

Van benne valami mert a 426-os sorozaton belül is van a gépek között különbség. :U
A digitalizálásról bővebben van infód. Vagy rá kérdezel egy szakértőtől van-e valahol anyag hozzá?

Bárki hozzá szólását szívesen veszem. :))

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#513) sonykor


sonykor
tag

Légyszi valaki elmagyarázná a G94-G95 és a G96-G97 kódok lényegét?

Köszi!

(#514) Radeon.Z válasza heptric (#504) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Ez érdekes, én mikor elhatároztam magam, 3 hét alatt találtam kettőt is, és kezdhettem is volna, csak meggondoltam magam. (család, gyerekek iskolába hordása, akkor még feleségem is dolgozott, viszont most munkanélküli, lehet megint nekiindulok)

Németül beszélsz? Hány éves tapasztalatod van? Hány vezérlőn tudsz "beállni"?

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#515) Radeon.Z válasza sonykor (#513) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

G94 előtolás/perc, független a főorsó fordulattól

G95 előtolás /fordulat

G96 vágósebesség, adott átmérőhöz ugyanakkora kerületi sebesség
G97 állandó, fix fordulatszám, függetlenül az átmérőtől.

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#516) sonykor válasza Radeon.Z (#515) üzenetére


sonykor
tag

Konkrétan milyen műveletnél használjuk ezeket a kódokat? Hol is kell állandó vágósebesség (ahol a fordulatszám változhat) és hol kell állandó fordulatszám?

(#517) #65675776 válasza sonykor (#516) üzenetére


#65675776
törölt tag

Állandó vágósebesség pl köszörülésnél, állandó fordulatszám meg marásnál.

[ Szerkesztve ]

(#518) korvics válasza sonykor (#516) üzenetére


korvics
csendes tag

PL: esztergán csinálsz egy kupot. az előtolás fix, ha nem változik a forgás sebessége a kupon haladás közben, akkor a kup hosszában a felületi érdességed folyamatosan változni fog.
Ha G96-ot használsz a felület egyenletes lesz, csak le kell maximálni a fordulatot hogy 0 átmérőnél el ne szálljon a gép.

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#519) Radeon.Z válasza korvics (#518) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Miért is fog változni a felületérdesség? Szerintem fix fordulatnál csak az adott átmérőhöz tartozó vágósebesség fog változni.

na igen, célszerű lemaximalizálni a fordulatot, ezt kollégám is tudja , mióta kihajlott neki a fóorsó végéből 80 cm(!)-re kilógó 28mm-átmérőjű anyag. Ő elfelejtette beírni a max fordulatot, és miután MDI-ben beírta hogy M3 S800, lett ronda világ. Röpködtek a szerszámok, a szerszámosdobozt összegyűrte mint bohóc a sapkáját. Nem kell mondanom, a főorsó is elment.

[ Szerkesztve ]

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#520) Radeon.Z válasza sonykor (#516) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Én személy szerint csak keményebb anyagnál, és 30-as átmérő felett használok G96-ot, ott már befolyásolja az éltartamot. Alatta igazából , pláne automata anyagnál csak a gép paramétere szab határt a max fordulatnak, a lapka az bírja. Mondom ezt 500-600-as képességű lapkáknál. Most kaptunk a Sandviktól 80 fokos 0,4R-es 4225-ös lapkát, hát ez egy állat.CrMo4 anyagban 400-as vágóval kell kínálni, ott a legjobb az éltartam. Süvít a forgács, öröm hallgatni.

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#521) zolikaDB válasza Radeon.Z (#520) üzenetére


zolikaDB
veterán

Feedmill lapka, 50-es fej, 1-es sarokrádiusz, fogás 0.5, S1000, F akár 10000 :D :D :D (ált 5000-6000, és nem is pattan el hamar)

(#522) #65675776 válasza Radeon.Z (#519) üzenetére


#65675776
törölt tag

"Szerintem fix fordulatnál csak az adott átmérőhöz tartozó vágósebesség fog változni."

A felületi érdesség pedig igencsak szorosan összefügg a vágósebességgel.

(#523) Radeon.Z válasza #65675776 (#522) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Ez így van, pl. hagyományos padon használt 4-500ford/perccel nem lehet jó felületet csinálni lapkás késsel. De amit írtál, hogy kúpon változik az érdesség fix fordulatnál, ezt magyarázd el légyszíves.
Pl. ha rézzel dolgozunk, 2500ford/perccel, és 10-es átmérőről rongyolunk 30-asra, 0,1 tizedes fordulatonkénti előtolással, mi fog változni az érdességben? Csak akkor változik az érdesség, ha vágósebességet, és percenkénti előtolást használunk, akkor ugyanis a nagyobb átmérőn csökken a fordulatszám, míg az előtolás állandó, így romlik az érdesség. De fordulatonkénti előtolásnál nem.

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#524) korvics válasza Radeon.Z (#519) üzenetére


korvics
csendes tag

Én is erre gondoltam. :K
Merthogy a vágósebesség, meg a felületi érdesség ellentétesen összefügg.( minél nagyobb az egyik annál kisebb a másik)
Vagy nem? :O
De kis kúpnál ez nem látszik.

[ Szerkesztve ]

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#525) Atair


Atair
újonc

Üdvözlet Mindenkinek!
Nem tudom, hogy jó helyen kopogtatok-e a kérdésemmel: nem tud véletlenül valaki valamilyen CNC, NC vagy marós munkát Miskolcon?
Nagyon megköszönném, ha segítséget kaphatnék! :-)
Atair

(#526) Atair


Atair
újonc

Ha tudtok/hallottatok valamit, akkor az atair1@indamail.hu e-mail címre is elküldhetitek!
Még egyszer köszönöm!
A.

(#527) sonykor


sonykor
tag

Tudnátok ide bemásolni egy Siemens vezérlésű megmunkálóközpont programját? Csak egyszerű alapműveletek kellenének. Síkot mar, fúrásciklus, menetfúrás, esetleg alprogrammal.

Át kellene ismételnem. NBH-150-en dolgoztam de kicsit felejtődött már a tudásom.

Köszi!

(#528) CounterBoci válasza korvics (#524) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Emberek. A vágósebesség értéke meghatároz egy fordulatot. Ugye minden szerszámnak van egy optimális vágósebessége adott anyagban amit szeret, de ez más témakör. Esztergán 99%-ban fordulatonkénti előtolást alkalmazunk -> lehet bármekkora is a fordulat, az érdesség ugyan az marad. A felületi érdességet csak az előtolás határozza meg.

mod.: Még mielőtt belémköt valaki, az hogy nagyobb fordulattól esetleg fényesebb a felület, az nem egyenlő a kisebb felületi érdességgel.

[ Szerkesztve ]

(#529) zolikaDB válasza CounterBoci (#528) üzenetére


zolikaDB
veterán

Én kötekedek kicsit: ne feledjük a felületi érdességnél a lapka rádiuszát :DD

(#530) korvics válasza zolikaDB (#529) üzenetére


korvics
csendes tag

Ugye, Ugye! :))
Lehet 500as fordulattal is szép felületet csinálni! Csak az a kérdés milyen vágóél kiképzéssel, milyen anyagon,és milyen előtolással? :DD

[ Szerkesztve ]

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#531) CounterBoci válasza zolikaDB (#529) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Meg a golyósorsó lógását, meg mennyire vagyunk jóban a meóssal, meg be voltunk-e esetleg rúgva előző nap :) Nekem a Knorr-Bremse-nél az volt a kezdő szopatásom, hogy két napig kínlódtam egy gömbcsappal, mindig visszadobták alakhibával. Utána közölték, hogy az a gép nem alkalmas már szabályos gömb esztergálására... az évek meg az ütközések.

(#532) zolikaDB válasza CounterBoci (#531) üzenetére


zolikaDB
veterán

Én ma lőttem egy olyat, h leszúrtam, és lekapcsolt az eszterga :S Mik vannak :D
De Istenem! A forgácsolás olyan téma, h ezer dologtól függ, minek mi lesz a kimenetele!

(#533) CounterBoci válasza zolikaDB (#532) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Gildemeisternek vannak ilyen szép húzásai :DDD elég rosszkor megnyomni egy gombot és lefagy az egész.

(#534) zolikaDB válasza CounterBoci (#533) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ez egy TOS hagyományos eszterga volt, és nem is öreg, pár éves, itt a "két kéz együttes játéka" adja a CNC-t :DDD

(#535) Radeon.Z válasza CounterBoci (#528) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Köszönöm, így gondoltam , és ezt írtam én is.

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#536) Radeon.Z


Radeon.Z
csendes tag

Ma csináltam autómra alufelnihez kupakot, mivel elhagytam:
A megmunkálási képen egyébként 3000/perccel forog a marószerszám...csak ugye a fényképezőgép...
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#537) Radeon.Z válasza Radeon.Z (#536) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Utólag inkább csak a linket raktam be, mivel túl nagy a kép.

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#538) CounterBoci válasza Radeon.Z (#536) üzenetére


CounterBoci
senior tag

nice. alját polírozod, vagy marad a maró nyoma?

(#539) zolikaDB válasza Radeon.Z (#536) üzenetére


zolikaDB
veterán

Milyen vezérlő?

(#540) Radeon.Z válasza CounterBoci (#538) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Festem.

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#541) Radeon.Z válasza zolikaDB (#539) üzenetére


Radeon.Z
csendes tag

Mazatrol Nexus Matrix.

Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

(#542) sonykor


sonykor
tag

G02 G03-nál az I J K adatok mit jelentenek? Rajzot nem tudtok erről linkelni?

Köszi!

(#543) sonykor


sonykor
tag

G41 G42-ről nem tudnátok egy ábrát betenni?

(#544) zolikaDB válasza sonykor (#542) üzenetére


zolikaDB
veterán

A "sziasztok" egy általánosan elfogadott köszönési forma...

ICC: körközéppont átmérő irányú koordinátája
KCC: körközéppont hosszirányú koordinátája

J meg szerintem nincs körnél... (X, Z, Rad, Bev, ICC, KCC, F)

G4x: pozícionáló mondat (poz, majd funkciót, pl P2 végrehajt!)

[ Szerkesztve ]

(#545) korvics válasza sonykor (#542) üzenetére


korvics
csendes tag

Sziasztok!
A kör középpontját I, J, K címen adjuk meg, az Xp, Yp, Zp tengelyekre. Az I, J, K címeken megadott
értékeket mindig inkrementálisan értelmezi a vezérlő, úgy, hogy az I, J, K értékek által
definiált vektor a kör kezdőpontjából a kör középpontjába mutat. Például:

G17 esetén: G03 X10 Y70 I-50 J-20
G18 esetén: G03 X70 Z10 I-20 K-50
G19 esetén: G03 Y10 Z70 J-50 K-20

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#546) korvics válasza sonykor (#543) üzenetére


korvics
csendes tag

Sziasztok!
G40: szerszámsugár korrekció kikapcsolása
G41: szerszámsugár korrekció balról
G42: szerszámsugár korrekció jobbról
A G41, vagy G42 parancs a sugár korrekciószámítást bekapcsolja.
G41 állapotban a programozott kontúrt a menetirány szerint balról, G42 állapotban pedig jobbról követi.
Szerintem egyértelmű. :)) ábra nélkül is.

[ Szerkesztve ]

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#547) korvics válasza sonykor (#543) üzenetére


korvics
csendes tag

Vagy
NCT pozicionáló mondat (eszterga)
G41 X100 Z100 : előbb X-ben majd Z-ben mozog
G42 X100 Z100 : előbb Z-ben majd X-ben.
...
G40 eszerre X,Z-ben.

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#548) korvics válasza sonykor (#543) üzenetére


korvics
csendes tag

No de miről beszélünk?
Maró, eszterga, köszörű ...
Mások lehetnek a tengelyek, és kódok.

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#549) CounterBoci


CounterBoci
senior tag

A kontúrkövetés ha valaki nem ismeri megbarátkozik az "interferenc in cnc" hibaüzenettel :)
Nagyon nem mindegy a ráállás, a leállás iránya a kontúrról, és G41 ill. G42 esetében hogy merre is akarunk elmozdulni. Adott esetben többször kell ráállni és felváltva alkalmazni a bal és jobboldali kontúrkövetést adott kontúrra. Az elmélet egy dolog. Tisztelet a Gildemeister vezérlőnek, ahol nem kell ezzel pöcsölni mert bekéri pontosan a szerszámgeometriát és automatikusan számol vele. Biztos van még ilyen vezérlő, ezt ismerem.

[ Szerkesztve ]

(#550) Róth válasza CounterBoci (#528) üzenetére


Róth
aktív tag

"A felületi érdességet csak az előtolás határozza meg"

Azért ez nem ilyen egyszerű, mert függ a vágósebességtől is és a forgácsleválasztás körülményeitől is. Ha extrém alacsony vágósebességet használsz (mondjuk 200 m helyett 20m), akkor hiába ideális az előtolás (mondjuk 0,1), szar lesz a felület.

Tiit, tiit, tibadam, tibadam!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.