Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#701) SirTom válasza zolikaDB (#700) üzenetére


SirTom
tag

örülnék, ha én CAM-eztem volna,de nem én voltam. Ha "kézböl" programozom le, akkor kb ugy egy hétig tartana a készülékkel. Én csak beállíitom, visszatérő munka. Az én álmom a hengerfej marása. Ezeknél a munkáknál +/-0.2mm a tűrés,de viszont szépnek kell lenni, semmi marási-nyom sincs megengedve,így elég "lazának" tartom.De azért van sokminden amire oda kell figyelni. A héten volt olyan, hogy átvettem a gépet, és a satu-pofák(kurt satu, a satupofák aluminiumból vannak, és két felfogást fog a satu, középütt a fix-pofa, és alul-felül a mozgó-pofa) nem voltak meghuzva, és már be volt állva. :W
Mindig van valami, olyan ritka, h nincs semmi :)

Egyébként egyertértek,hogy a dolgoknak van egy sorrendisége, nem lehet mindent egyszerre, és egyébként is, nem mindenki lesz szaki, aki tanulja, a CNC-t. Ha jó a probléma-megoldó képessége valakinek, az nagy előnyben van!

Nincs más hátra mint előre

(#702) zolikaDB válasza SirTom (#701) üzenetére


zolikaDB
veterán

Vágod a CAD/CAM dolgokat? Mivel rajzolsz?

(#703) nchelp


nchelp
tag

Üdv, mindenki!

Elolvastam a kezdeteket, meg most itt a végén jópárat. Egyik szemem sír, a másik meg nevet. Azt most nem mondom meg, melyik miért.
Mindenesetre döbbenetes volt pl a fehérvári cnc-tanfolyás 8 általános követelménnyel :W , de volt néhány vélemény is a szakmáról, amitől majd megugrottam a tripla szaltót székből hátrafelé.
Valamint sajnos a szakma helyzetéről is sok igazság szóba került, főleg, ami a szaktudás presztízsét, honoráltságát jelenti. Annak ellenére pár hozzászólásból bizony kiderült számomra, hogy ott inkább csak a gallér nagy, de mögötte vajmi kevés topog. Szándékosan nem nevesítem, nem azért jöttem, hogy bárkit is fikázzak.

Mint minden ilyen fórumon, itt is rendszeres a szakirányú segítség keresése. Lehet, az eddigi bő 650 hsz-ben említve lett már, de mondom én is, aki ebben a témában szeretne kicsit fejlődni, az látogasson el a CNC-Bankra, ott mostanra elég terjedelmes letölthető tudásbázis jött össze, valamint az ottani fórumokon is jó eséllyel kaphat segítséget szakmai jellegű problémájára. :)

nchelp

(#704) zolikaDB válasza nchelp (#703) üzenetére


zolikaDB
veterán

Te honnan kollega (?) ?

(#705) SirTom válasza zolikaDB (#702) üzenetére


SirTom
tag

MasterCam X-4et végeztem pár hete. Egy éve ugy 3 hónapot dolgoztam vele,akkor meglettek az alapok, most meg megy a többi papír közzé a szekrény hátsó felébe hehe majd csak befut valami állás is majd...
Ez CAD-CAM egyben, lehet modellezni, meg programozni is,nem szükséges egy másik erőforrás-pazarló progi. :C

Nincs más hátra mint előre

(#706) SirTom


SirTom
tag

Üdv NChelp!

Nem tudtok véletlen egy progit, ami leszimulálja a FANUC-vezérlőt PC-képernyőn????

Elkezdtem az Operation Manual-t olvasni, cirka 1000 oldal van még hátra, és nem lenne rossz gyakorolgatni is közben.

Nincs más hátra mint előre

(#707) gaben


gaben
aktív tag

Sziasztok!
Létezik olyan program,amiben megrajzolom a legyártandó alkatrészt és a progi legenerálja az nc kódot?

(#708) SirTom válasza gaben (#707) üzenetére


SirTom
tag

Szia Gaben, kicsit konkrétabban mire gondolsz? Erre való az NC-gép, meg a szaki aki támasztja.

-Vannak vezérlő-szimulátorok számítógépen, általában lehet venni egy panelt is hozzá, amin olyan gombok vannak mint az NC-gépeken. Oktatásra jó.Heidenhainest le lehet huzni, ingyen lehet otthon szimulálni a dolgokat, akinek nem elég a melóhelyen,v esetleg ismerkedik vele.

-Van a CAD(Computer Aided Design) számítógéppel támogatott tervezés--> itt lehet megrajzolni az adott modellt, amit át lehet vinni a CAM-be. PL:SolidEdge,AutoCad,Catia,PowerShape

-És van a CAM(Computer Aided Manufacturing) számítógéppel támogatott gyártás-->itt lehet programsorokká varázsolni a modellt.
PL:MasterCam,EdgeCam,SprutCam,PowerMill

Ez a kettő lehet egy szoftware is, általában egy egyszerübb modell létrehozására mindegyik CAM-szoftware képes.

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#709) nchelp válasza zolikaDB (#704) üzenetére


nchelp
tag

Üdv mindenki!

Megejtek egyben több választ is, ha nem baj!

Pillanatnyilag Hollandiából vések, eredetileg kaposvári vagyok.
SirTomnak:
Fanuc szimulátor ügyben talán az SSCNC-t tudnám javasolni, (megoldja a Heidenhaint is), Gabennek a rajzról való programgeneráláshoz (akár rajzoláshoz, modellkészítéshez, szimulációhoz) kezdésnek a Vectort ajánlanám, mint az egyik legegyszerűbbet, ez egyben már kommunikációs program is a számítógép és a CNC-vezérlő közt. Tehát a megírt CNC-programot mindjárt be is lehet küldeni a vezérlőbe, valamint kimentésre is alkalmas. Aztán abból már bármelyik komolyabb 3D rendszer felé lehet továbblépni, bár a Vector kezelhetősége és tudása miatt méltatlanul lebecsült szoftver.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#710) nchelp


nchelp
tag

SirTom!

Neked javasolnám a már említett portálon pl. a Fanuc-os topikomat... Főleg azért, mert azokkal a bizonyos "sárga könyvekkel" gyakran nem jutni semmire, a japán-angol fordítás nagyon sok hibát eredményezett, ebből néha készül magyar, ami még több szakmai anomáliát okoz nyomtatásban. Nekem véletlenül van, a tapasztalataim alapján nem keveset kellett benne javítanom, kiegészítenem.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#711) zolikaDB válasza nchelp (#709) üzenetére


zolikaDB
veterán

Kicsit bővebben? Mit csinálsz, mi a cég profilja, mióta vagy ott, hogy kerültél ki, mi az órabér?

(#712) SirTom válasza nchelp (#710) üzenetére


SirTom
tag

szia NcHelp, ez a SSCNC progi amit ajánlottán nagyon bejön, nem is ismertem eddig még, ajánlanám mindenkinek aki vezérlőt szeretne tanulni, még most kezdem el,de szupi nagyon!!! Köszi :R örök hála.
Én még az elején vagyok nagyon a fanuc-nak,de majd belenövök ebbe is. De addig még lesz egy pár :W és :C

Milyen a légkör hollandban? Angolul megy a kommunikáció?

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#713) nchelp válasza zolikaDB (#711) üzenetére


nchelp
tag

Üdv zolikaDB!

Törtem a fejem, mit is feleljek ilyen áradatra? Aztán úgy döntöttem, csak az igazat... Az első kérdést úgy módosítanám, mit NEM csinálok. Ugyanis lassan negyedik hete itthon ülök, mert nincs a műhelyben elég munka. Keresgélni most itt halvaszületett ötlet lenne, eléggé be van állva minden, ritka az olyan műhely, ahol megy a dolog. És ilyenkor itt sem adja jól ki magát, ha az ember külföldi.

Cégprofil? Minden, ami nagy. Kikötői darualkatrészek, hídelemek, csörlő váltóművek, stb. Darabnagyság általában 1-20 tonna közt. Nem ritka, hogy a 2.5 t-s darabról kb 6-800 kg forgácsba megy...

Január óta vagyok itt, egy volt kolléga javaslatára, hívására a németektől jöttem át, és két hónap ittlét után azt mondtam magamnak: édes fiam, mekkora barom vagy te! Uraim, lehet, olvassa más is, aki ittkint van, és előfordulhat, hogy nem ért velem egyet, de egy év tapasztalata alapján azt mondom, hogy egy rakás sz...r. Különösen Württemberghez képest. Élhetetlen, lakhatatlan, drága, és cseszettül huzatos. Tudnám ezt részletezni rendesen, nemegyszer szinte tajtékzó szájjal gyalázom ezt az országnak nevezett szélcsatornát. Azóta is vissza akarok menni német földre...

A legnagyobb csalódás a zsold és a szállás terén ért. A németeknél minden különösebb erőfeszítés nélkül kerestem 2000-2400 nettót havonta, saját külön albérletben, havi 280 pénzért, amiből 200-at fizettek, itt jó, ha ennek 60-70%-a megvolt, amikor volt munkám, mert áprilistól augusztusig néztem a likon kifelé. Szó szerint a likon, mert szobának nem nevezném azt, ami jutott. Iszonyatos benzinköltségeim voltak a munkakeresés miatt. Az itteni ingatlanhelyzet megérne egy misét, gyakorlatilag minősíthetetlen. Tudok néhány ritka kivételt, de a lényeg az, hogy aki nem szeret túl sok emberrel osztozkodni egy lakáson, (amiért otthon a kivitelezőt vagy a bérbeadót falhoz állítanák), ami egyébként elmebeteg áron van kiadva (a második idézi elő az elsőt), az NE ezt az országot célozza meg.

SirTom, örülök, hogy bejött a szoftver, csak hajrá!

Az angol nyelvet nem preferálom, bár anno tanultam (tanították). Alapvetően így kezelek minden olyan nyelvet, ahol túl nagy az eltérés a leírt és kiejtett változat közt (én csak hazudós nyelveknek hívom őket) , maradok a németnél.

Van még valami kérdés? Felelek szívesen, hazafiúi kötelességem megmenteni ettől a tisztes magyar dolgozókat:)))

nchelp

(#714) zolikaDB válasza nchelp (#713) üzenetére


zolikaDB
veterán

Kérdezném, h miért nem jössz haza, ha odakint semmi nincs, de én mondom, itthon sem jobb a helyzet!

[ Szerkesztve ]

(#715) owens91


owens91
újonc

Sziasztok. Most fogok érettségizni.Néztem cnc-s képzéseket. Azt írják,hogy nettó 4-500ezer Ft kezdőfizetés külföldön.Nem tudom,hogy ez mennyire lehet átverés. Volt egy másik amit néztem, az a Dunaújvárosi Főiskolán,az ingyenes,kell érettségi meg stb.Az lenne a kérdésem hogy ez mennyivel másabb,mint a vállakozósulis vagy a géniuszpluszos Ha valaki tud segíteni az légyszi írjon .
Köszönöm

http://www.vallalkozosuli.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=72&gclid=CPaKhMjfsJ4CFZKhzAodUzHklA

http://www.geniuszplusz.hu/course.php?id=253&gclid=CIzL28jfsJ4CFdGLzAodJWkpJw

http://portal.duf.hu/main.php?folderID=865&articleID=5197&ctag=articlelist&iid=1

(#716) nchelp válasza zolikaDB (#714) üzenetére


nchelp
tag

Igen, sajnos tisztában vagyok vele, volt kollégákkal tartom a kapcsolatot...

nchelp

(#717) zolikaDB válasza owens91 (#715) üzenetére


zolikaDB
veterán

Olvass vissza, nchelp írása megadja a választ. Sajnos az ilyen gyorstalpalók nem adnak kellő tudást, kell a gyakorlat is. Jelenleg meg odakint sem sokkal biztatóbb a helyzet, de majd reméljük tavasszal változnak a dolgok!

(#718) SirTom válasza nchelp (#713) üzenetére


SirTom
tag

Igen, egész más Német, bár Hollandban még nem voltam,de a lakásbérleti árak, ahogy néztem egy magasságban vannak a Britt árakkal. Én két évet töltöttem el a germánoknál, na a lakás az tényleg megfizethetőbb,és jobb is,de mi nem tudtunk kivenni lakást, ugyanis senki sem adta ki ágrol szakadt külföldieknek.MIndig csak az volt a válsz:shon weg.. Így csak az volt amit a cég intézett.

Én a helyeben visszamennék Baden Würtenbergbe, ha jól érzed magad, vizumot kell még igényelni? Én is ott voltam Göppingen mellett. :DD

ZolikaDB-nek meg igaza legyen, és munkát minden CNC-snek, napi 12ben!!!! :R

Nincs más hátra mint előre

(#719) tomyoy


tomyoy
senior tag

üdv

én is cnc körben dolgozom, bár a két véglet között( zöld gomb és programozás), cnc élhajlítógépen, rajz alapján kell alkatrészeket meghajlitani, szerszámozást, programírást magam végzem, bár a programozásnál van egy nagy segítségem, hogy grafikus felületű, előre programozott fix szerszámokkal, a többi az én dolgom.... havi 110-140 a bruttó a hajlítósok között, mindez a városomban talán a legjobb fizetés, ebben a rétegben....

nyiknyiknyiknyik

(#720) nchelp válasza SirTom (#718) üzenetére


nchelp
tag

Üdv, SirTom!

Nekem úgy lett ott lakás, hogy a német tulaj személyesen keresett albérletet, így két évig szembeszomszédom volt a góré :DDD
Villanegyedben önálló tetőtéri lakás havi 80 euróért,+net+villany+szemétdíj, szerintem egész jó.

10 hónapja E.T-t játszom, HAAAZA (mármint németbe)... :D Az EU-tagság óta nem kell vízum, de a munkavállalási most a mi szakmánkban sem egyszerű. Pedig 2.5 éve még két hét alatt megvolt... Nem voltál messze, én Sch. Gmündtől 10 km-re laktam Hall felé :) Két év alatt elég sok ismerősünk lett Stuttgartban és környékén.

Nekem kényelmesen elég a napi 10 óra :DD két kommunista szombattal :DDD

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#721) zolikaDB válasza nchelp (#720) üzenetére


zolikaDB
veterán

Amikor fater járt ki a 90-es években, akkor sem kellett vízum, csak valahogy úgy volt, h max 2 év kint, és talán ugyanannyi itthon, de pl akkor még volt vám is, határ, tele törökkel, németjuhász kutya a szétszedett Transporterben, sok csoki meg sör a magyar Lada csomagtartójában, Betli Duó meg cigi a sorbanálláskor, szép családi ház, mint munkásszállónak a Siegen feletti fenyvesben, a Fortunastaße-n, kakaó a Zinkerei üzem dolgozóinak a Fuchs Rohr-ban...
Régi szép évek az NSZK utáni években :) Nyugodj békében apa!
És bocsánat, nem ide tartozik, de nekem Észak-Németország a Nummer Eins!

(#722) korvics válasza zolikaDB (#721) üzenetére


korvics
csendes tag

Cső!
Pedig azt mondják, minél északabbra megy az ember, annál inkább szúrós szeműek a Ger-Man-ok :(( . Egészen a hajógyárakig, mert ott már megint sok jumurdzsák.
Én dél-nyugatról tudok nyilatkozni a Saar iparvidéken (Homburg) elég sok nemzetiség volt, mühelyen belül is. A szállás kulturált (minigarzon) volt a fizu 1/5 ért.

Na de a külfölddel még várhatunk, amíg beindulnak a gyártósorok. Addig is jut legalább idő a tanulásra, gyakorlásra (már akinek van munkahelye) és nem kell túlórázni.
Mi se vagyunk leterhelve, bár 3 európai gyárat látok el egyedül (gépi forgácsolás, cnc) szerszámátalakításokkal.
Ide hozzák a szemetet, aztán leheljünk bele életet és mehet vissza a gyártásba mint új termék. :C

Más:
Debrecen CNCállás valamelyik Infóban(Szuper?) 800ft/h-tól. Hallottam
Az 134.400brutto 95.000nettó.
Egy segédmunkás meg hazavisz 80.000-at semmit nem csinál, és még felelősség sincs rajta. Szóval egy CNC-s szakma 15.000/hó-val ér többet mint egy lótifuti?!?

[ Szerkesztve ]

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#723) zolikaDB válasza korvics (#722) üzenetére


zolikaDB
veterán

Te is előkerültél... :DDD
De gondolom, nem a méltán híres kukaszerszámból csinálsz TV előlapot! :DDD
Igen, de te sem most voltál dél-nyugaton, azt meg hogy sok a román/jugó/török, el kell visleni, mert olcsóbbak, mint a német.
Ez a lé adójóváírásos? Valami statisztika vagy ajánlat? (ha az, szólj)

(#724) korvics válasza zolikaDB (#723) üzenetére


korvics
csendes tag

Sima matek. :B
Órabér x 168óra=Y + bérkalkulátor.
A múlthéten hallottam amúgy.

[ Szerkesztve ]

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#725) nchelp


nchelp
tag

Ja, megtaláltam. A 176. hsz szólt a már általam is "reklámozott" oldalról...

Kicsivel feljebb a Góré eltévedt, BloodPandusra azt hitte, én lennék:)))

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#726) nchelp válasza BloodPandus (#352) üzenetére


nchelp
tag

"Én úgy mentem ki németbe, hogy tudtam: Ja, nein, sajze, bitte, dankesön...Engem a tudásom tartott itt.
A rajz nemzetközi, azt tudni kell.
Tudni kell a gépet, amin vagy, meg tudni kell a forgácsolást.Ha ez megvan, a nyelvtudás visszaesik a fontossági listán harmadrangúvá.
Nem az számít, mennyit tudsz németül, hanem az, hogy milyen melót teszel le az asztalra.Ha jó az, amit csinálsz, akkor az csak másodlagos probléma, hogy szótárt sűrűn lapozva társalogsz."

No, én a sajzét itt (azaz: ott, Schwäbisch Gmünd mellett) sajátítottam el, olyanokat tudtam helyette, hogy Sturmbatallion, meg Panzerabteilung... :)) Hiába, a Blitzkrieg, meg a Sudden Strike, meg ilyenek...

De én sem tudok mást mondani: Urak-hölgyek, forgácsolni tudni kell, rajzot ismerni illik, tudnod kell fejben egy szerszámpályát nyomonkövetni, nem árt egy kis matek, főleg, ha 2 paraméternél többet akarsz használni, a vezérlő viszonylag hamar megy. Ezek mellett az ember ráér megtanulni a nyelvet.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#727) nchelp válasza CounterBoci (#464) üzenetére


nchelp
tag

Vau!!!
Valaki itt nagyon beletenyerelt!!! :C Ez a vakhangyám a Fanucnál, a paraméter és a makró!!!

Akkor feszüljünk neki:
"Egy egyszerű példa aki nem ismeri: Ez egy saját készítésű menetmaró
cikus, bármilyen mérethez be lehet paraméterezni. Eddig jól bevált,
hőkezelt kovácsszerszámokba marok vele meneteket.

%
O1100(MENETMARAS)
G21G40G80G90G94
M6T2
#1=1
#2=0
#3=0
M3S2300
G0X0Y-101.6M7
G0G43H2Z2.5
N1
#3=#3+1
#2=#2+1
G1G91X#1F60
#4=#1*2
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G2X-#4Z-1.25R#1
G2X#4Z-1.25R#1
G1X-#1
#1=2.03
G1G90Z2.5F1000
IF[#3 EQ 4]GOTO5
IF[#3 EQ 6]GOTO6
IF[#2 EQ 2]GOTO3
GOTO1
N3
G0G90X88Y50.8
#1=1
#2=0
GOTO1
N5
G0G90X-88Y50.8
#2=0
#1=1
GOTO1
N6
M9
G0Z50
G0X0Y200
M30
%"

Akkor ebből faragjunk :DD

%
O1100(MENETMARAS)
G17 G40 G80 G90
M6 T2 S2300
#1=0 (KEZDOSIK)
#2=1.25 (EMELKEDES)
#3=-26 (MELYSEG)
#4=0 (X KOORD)
#5=-101.6 (Y KOORD
#6=8 (MENETMERET)
G43 Z100 H2 M3
N1 G0 X#4 Y#5 M7
G0 Z2.5
G1 Z#1+#2 F60
G41 X[#5+#6/2] D#4120
N2 G2 I-[#5+#6/2] Z#1
#1=#1-#2
IF[#1GE#3] GOTO2
G40 G1 X#4 Y#5
G0 Z3
IF[#6EQ8.06] GOTO4
N3 #6=8.06
GOTO1
N4
IF[#4NE0] GOTO5
#1=0
#4=88
#5=50.8
#6=8
GOTO1
N5 G0 Z150 M9
G91 G28 Y0 Z0 M30

Minden látszólagos bonyolultsága ellenére ez még csak egy paraméteres program. Makróvá akkor válik, ha ciklusként használjuk, ám ebben a formájában erre alkalmatlan. Íme, egy makró, a kezdetektől, amikor elkezdtem vele kísérletezni, kb 4-5 éve:

%
O9018(BOHRFRASER)
#3003=1
#149=#4017
#148=#4003
#147=#4015
#146=#4109
IF[#4002NE17]THEN#3000=100 (CSAK Z SZERSZAMTENGELY!)
IF[#3NE-1]THEN#115=3
IF[#3EQ-1]THEN#115=2
IF[#7EQ#0]THEN#7=#4120
IF[#4014LT54]THEN#3000=14 (NULLPONTOT JELOLD KI)
IF [#[125.25*4]NE8]GOTO88
IF[#19EQ#0]THEN#19=0
IF[#2LE#0]THEN#3000=6(ZARO BIZT.TAV HIBA)
IF[#18GE#2]THEN#3000=7(BIZT.TAVOK ARANYA HIBAS)
#126=#19+#26+#22
#102=#19+#2
#118=#19+#18
IF[#24EQ#0]THEN#24=#5041
IF[#25EQ#0]THEN#25=#5042
#106=#19-#6
#33=#[13000+#7]+#[12000+#7]
#111=[#11/2-#33-[#21/2]]
IF[#33GE#111]THEN#3000=1(TUL NAGY SZERSZAM)
IF[#126GE#19]THEN#3000=2(MELYSEG HIBAS)
IF[#6LE#0]THEN#3000=3(HIANYZO/HIBAS FOGAS)
IF[#4120EQ#0]THEN#3000=4(URES FOORSO)
IF[#33LE0]THEN#3000=33(URES OFFSETMEZO)
IF[#9EQ#0]THEN#9=#4109
G15 G0 G90 G64 X#24 Y#25 F#9
Z#102 M#13
Z#118
G1 Z#19
G1 X[#24+#111]
WHILE[#106GT#126]DO1
G#115 I-#111 Z#106
#106=#106-#6
END1
G#115 I-#111 Z#126
IF[#1EQ1]GOTO4
G#115 I-#111
N4 G40 G1 X#24 Y#25
G0 Z#102 G#149 G#148 G#147 D#4120 F#146
#24=#0
#25=#0
#3003=0
M99
N88
#[[4*125.25]*6-6]=#4114
GOTO4
%

Ez volt az első komplett és eléggé korrekt saját gyártású ciklusom:))
Gyakorlatilag több, mint a fele adatszűrésről, áttárolásról, hibakeresésről szól a bevitt adatok közt. Nem javaslom így senkinek elvinni, meglepetést okozna. Ez egy főprogramból indítva a megfelelő mondat beadásával spirálmaró ciklusként működik, nagyon szépen együtt alkalmazható a Fanuc gyári furatolóciklusaival. Tehát öröklődő ciklusként is hívható.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#728) SirTom válasza nchelp (#727) üzenetére


SirTom
tag

Szinte hallom a Betli-Duos ladának a gumicsikorgását az NDK utakon :) Szabadság,szeretem !!

Elég bonyolultnak tünik....
Ez nem makró,csak egy progi, ilyen a HDH-s megoldás. Én bepozícionálom sugárirányban a menetmarót szerszámkorrekcióval, és minden további mondat 15 menet Heidenhainen, ha végeztem a furat közepére állok szerszámsugárkorrekció ki,gép állj, szíj le.
M16X2-es menethez 30 mélyen:
(ezt csak itt pötyögtem be,szal ne a 2 tonnás szerszám oldalán teszeljétek)

TOOL CALL 1 Z 2000
L M6
L X+0 Y+0 Z+2 R0 FMAX M13
L Z+0 R0 F400
CC X+0 Y+0
L X+8 RL
CP IPA+5400 IZ-30
L X+0 Y+0 RO FMAX M5
L Z+200 R0 M30

Hogy a németes dologra visszatérjek, volt olyan is, hogy beköltöztem a céghez :) 4-től éjfélig doliztaml. A tulaj is heppy volt, legalább nyugodtan aludt, mert volt ott vki.

Hogy a repülő iparról is írjak egész más, Inch-ben van minden, még a 6-as marónak is 0,118 a sugara, bele kellett tanulni,hogy pl most 0,001"-et vagy 0,0001"-et modosítok H7-es illesztésnél, egyáltalán nem mindegy, mert kb 0,0008" az a 2 szádad. A másik meg a menetfúrás, ahol az egy inchre eső menetek számát adják meg. Az előtolás Inch/percben van, csak 10-el megszorozva,hogy miért nem yard/órában és annak kellene a gyökét venni, azt még én sem tudom. :DD

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#729) Petie


Petie
veterán

szevasztok :)
éreztem hogy ilyen topic is van ph-n :D
én is cnc-sként dolgozom, és olyat szeretnék kérdezni, hogy mostanában mennyit keres egy cnc-s akinek cnc gépkezelői papírja van?
önállóan dolgozom, egyedi gyártás van nálunk. gépbeállítást, programírást, szerszámbemérést-cserét én végzem.
lassan fizetés emelésért akarok felmenni már így 2 év után, aztán utána szeretnék járni, hogy mi meg merre :)
remélem tudtok segíteni, üdv ;)

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#730) korvics válasza Petie (#729) üzenetére


korvics
csendes tag

Nem az a lényeg hogy milyen papírod van, hanem hogy mennyit érsz a főnöknek, és milyenek a hely adottságai.
Ha ezekkel nem vagy tisztában, akkor még nem értél meg a fizetés emelésre, bármennyit is keresel.
Szerintem.
De ez ne tántorítson el, és ne vedd személyeskedésnek.De ha nem tudod megindokolni a béremelési igényedet, rossz helyzetbe kerülhetsz. És valljuk be az az indok hogy a másik többet keres, szubjektív.

[ Szerkesztve ]

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#731) Petie válasza korvics (#730) üzenetére


Petie
veterán

meg tudom indokolni, hogy miért kérek emelést.
csak ezért akarom először körbe járni, hogy ki merre mennyit.

[ Szerkesztve ]

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#732) nchelp válasza SirTom (#728) üzenetére


nchelp
tag

Ezt a ladás dolgot nem igazán vágom...
Mindenki Bridgeporton dolgozik, hogy ennyien írják Heidenhainban az M6-ot??? :O :DDD

Lássuk a programodat tetszőleges pozícióra, és mélységre:))
BEGIN PGM "MENET"
TOOL CALL 1 Z S2000 F350
L M6
L X+0 Y+0 R0 FMAX M3
L Z+2 R0 FMAX M8
CALL LBL1
L X50 R0 FMAX
CALL LBL1
L X+0 Y+0 RO FMAX M5
L Z+200 R0 M30
LBL 1
FN0: Q1=0 KEZDŐSÍK
FN0: Q2=2 EMELKEDÉS
FN0: Q3=-30 MÉLYSÉG
FN0: Q4=8.02 MENET PROGRAMOZOTT RÁDIUSZA
FN0: Q5=2 KEZDŐ BIZT TÁV
FN0: Q6=10 KIEMELÉS
FN2: Q7=Q1-Q2 SEGÉDPARAMÉTER
L ZQ5 R0 FMAX
L ZQ1 F AUTO
L IXQ4 RL
LBL 2
CP IPA360 ZQ7 (DR+) ÉN TÖBBNYIRE MEGADOM
FN2: Q7=Q7-Q2
FN11: IF[Q7 GT Q3] GOTO LBL 2
FN1: Q8=-Q3+Q7 SEGÉDPARAMÉTER MARADÉKFIGYELÉSHEZ
FN?...: IF[Q8 LT Q2] GOTO LBL 3
CALL LBL 2 REP1
LBL 3
L IX-Q4 R0
L ZQ6 R0 FMAX
LBL 0

nchelp

(#733) nchelp válasza Petie (#731) üzenetére


nchelp
tag

Még mindig nem tudunk semmi támpontot a javaslatokhoz... Merrefelé vagy, mennyire látszik, hogy azért számítanak a dolgozók, stb... A papír a legutolsó szempont. Nekem nincs a CNC-ről, papíron "csak" marós vagyok. Soha nem is kérték még. Egyszer láttam pályázati feltételnek, röhögtem egyet, és mentem tovább. Most a papíromra kíváncsiak, vagy dolgozni kell tudni? Ez a kettő gyakran nem fedi egymást, tisztelet a sajnos nem túl sok kivételnek.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#734) zolikaDB válasza nchelp (#733) üzenetére


zolikaDB
veterán

Eddig nem vágtam a makrót, most már világosodik, de a Fanuc-os paraméterprogramod így sokkal érthetőbb! Viszont maga a vezérlő továbbra sem szimpatikus.
Örülök, h másoknak is megy a HDH :DDD

(#735) nchelp válasza zolikaDB (#734) üzenetére


nchelp
tag

Mostanában nem tudok aludni...

Sokaknak nem tetszik a Fanuc. Lehet nem szeretni is, én is abból indultam :D Amikor Philipsről átkerültem rá (nekem az volt az első :R ), prüszköltünk, és káromkodtunk a kollégákkal, csapkodtak a trágárságok mint a tüzes istennyila :DD Mert oktatás az nem volt. Koreából jött a mókus üzembehelyezni, és semmilyen európai nyelvet nem beszélt. A magyar forgalmazótól volt egy kísérője, azzal sem értett szót, ez meg persze, hogy egy mukkot sem értett hozzá. Gyakorlatilag ott volt, hogy meglegyen a létszám, nem is nagyon szólt senkihez, szinte végig csak állt a gép mellett.

Aztán alapszinten egész jól belerázódtunk, és lassan, ha nem is megszerettük, de megszoktuk. Paraméterezni hamar lehetett, a különbségek az angol nyelvű "sárga könyvből" is jól foghatók voltak. Ez vitt át minket az elején nagyon sok nehézségenAz mellette szólt, hogy több G-kód is megfértegy mondatban.

Évekkel később, mikorra már volt pár féle Fanuc a kezem alatt, hozzájutottam egy magyarra fordított leíráshoz. Ebből kísérleteztem ki, mi is az a makrózás. Az ember azt gondolná, hogy egy magyar könyvvel egyszerű, de erre azért ne ciánozza be magát senki. A többszörös fordítás (japán>angol>német>magyar...), amit ráadásul nem is olyan hajtott végre, akinek köze lenne a szakmához, azt eredményezte, hogy fingom nem volt, mi áll ott. Nem maradt más választásom, a programpéldákat (olyanok, amilyenek) bevéstem a vezérlőbe, majd lépésről lépésre teszteltem. Ekkor ugye még nem tudtam, hol lehet a paraméterek beolvasását is mondatonkéntire kapcsolni, úgyhogy cseppfolyósakká váltak a szemgolyóim, és kotyogósra nyomkodtam a ciklusstartot, mire kezdett derengeni, hogy miről is van szó. Na, ezóta értem, hogy a Fanuc miért nem csinált az alap vezérlőbe maróciklusokat. Megteremtette hozzá a lehetőséget, hogy mindenki írjon magának olyant, amilyen neki kell. Akár saját G-kóddal. Ezáltal lett a paraméterezésből a makrózás. Mire a lenti furatmaró ciklusom elkészült, addigra már otthon, Somogyban is elpirultak volna mellettem a legkocsmaedzettebb veteránok is, olyan folyamatosan tudtam káromkodni a legváltozatosabb módon, szinte levegővétel nélkül. Még hetvenes éveit taposó munkatársam is, drága Gyuszi bácsi megjegyezte, hogy ennyire mocskos szájat még nem hallott... Pedig ő Zalából származott el. :D
Most azt mondom, hogy megérte. Semmi nem kényszerített rá, magamtól erőltettem végig a dolgot, de higgyétek el, az is egy felemelő érzés, amikor egyszercsak ilyen vezérlőkkel szerelt gépeket árusító kereskedők elkezdenek programozási, kezelési, paraméterbeállítási tanácsok miatt hívni.

És az sem hátrány, hogy ha ma oda kellene állnom egy sima alap Fanuc vezérlőhöz, akkor csak feltolom rá a cikluskészletemet (ráment jó pár órám), és repül, mint a szélvész ;] Tény, hogy akár egy Heidenhainhoz, akár egy Philipshez viszonyítva bizonyos téren még ma is el van maradva (Bizony, még a Manual Guide-dal is). Nem vagyok vak a "szerelemtől". De ha valaki inkább a paraméteres kreativitását akarja kiélni, a rendszerezői hajlamait, és a sajátjával repíteni, annak csak ajánlani tudom. Korlát a csillagos ég, meg a 82 alap felhasználható paraméterhely. Volt már, hogy ezt bizony keveselltem... Ami matematikailag definiálható, és rendszerezhető, az ezen a vezérlőn ciklusba is szervezhető.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#736) korvics válasza Petie (#731) üzenetére


korvics
csendes tag

Keleten 100-150 nettó már jónak mondható túlóra nélkül.
Ez már a nem zöld gomb nyomogatós CNC-s bére.
Hallomásom szerint.

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#737) SirTom válasza nchelp (#732) üzenetére


SirTom
tag

A ladás dolog az NDK-s ZoliDb-s dologra írtam :)

Jónak tünik a progid szaktárs :) grat.
Én írtram egy "ciklust" amilyen hiányzik a Heidenhainerkről, és mindennapos gond lehet. Ez egy LBL cimkére beadott konturra mar lekerekítést, ugy, hogy a konturt követi, hosszirányban, nem föl-le mint a varrógép,így a felület is jóminőségű,gép is kímélve van.le-poroltam, kb ugy 3 éve nem használtam, szóval itt van, használjátok:

Használatához:
- meg kell adni a szerszámszámot(szerszámtárban a megfelelő sugárnak benn kell lenni)
- a konturt le kell írni a pgm végén a lbl cimkek kozt nulla melyseggel
- és a 3 adat a progi elején, lehet vele sarok-lekerekítéses szerszámot használni,hisz így lesz a legjobb a mart felület.

0 BEGIN PGM corner_rad MM
1 BLK FORM 0.1 Z X-20 Y-20 Z-10
2 BLK FORM 0.2 X+20 Y+20 Z+0
4 ; lekerekites a darab sarkan-amekkora radiuszt akarsz a darabra
5 FN 0: Q30 =+9,7
6 ; lekerekites a szerszam sarkan, pl körlapkas marofej stb
7 FN 0: Q31 =+5
8 ;leptetesi szog, ami a felulet simasagat adja meg
9 FN 0: Q35 =+3
10 ;*** *** *** ***
11 FN 0: Q1 =-Q35
12 LBL 2
13 FN 1: Q1 =+Q1 + +Q35
15 Q10 = SIN Q1 * ( Q30 + Q31 )
17 Q10 = Q10 - Q30 - Q31
19 Q2 = COS Q1 * ( Q30 + Q31 )
20 Q20 = ( Q30 + Q31 ) - Q2
21 TOOL CALL 1 Z S3500 DL-Q20 DR+Q10
22 L M6
23 L M3
24 CALL LBL 1
25 FN 12: IF +Q1 LT +90 GOTO LBL 2
26 L Z+100 R0 FMAX M30
27 ;itt add meg a profilt nulla melyseggel
28 LBL 1
29 L Z+10 R0 F10000
30 APPR LT X+0 Y+50 Z+0 LEN15 RL F1000
31 L X+50
32 L Y+0
33 DEP LT LEN0,5
34 L Z+20 R0 FMAX
35 LBL 0
36 END PGM corner_rad MM

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#738) Petie válasza korvics (#736) üzenetére


Petie
veterán

köszönöm :)
előző kérdésekre azért nem válaszolok amiket feltettetek, mert elég bonyolult ez a cég :D
és nem akarok itt regényt írni :)

majd követem itt az eseményeket.
én Fanuc-on programozom, de heidenhein-t tanultam, bár sokat elfelejtettem abból :(

van még nálunk egy biglia cnc eszterga, azon is fanuc van, illetve egy hurco. hurco-t még nem tudom kezelni, de majd eljön ennek is az ideje :D

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#739) zolikaDB


zolikaDB
veterán

SirTom: jó a programod, kollega pont ma csinált egy ilyen melót ;)
Petie: Bloodpandus, ha nem sértődött volna meg, és visszajárna, segítene a Hurco-ban!
korvics: igen, ez nagyon-nagyon jó, de hogy hol lehet ennyit keresni, az titok szerintem!
nchelp: nemcsak a cnc világában, máshol is igaz, hogyha van egy egyszerűbb megoldás, akkor minek túlbonyolítani? Tehát a HDH viszonylag könnyen tanulható s egyszerű, ezzel szemben én tanultam suliban Fanucot, de nagyon nem nyerte el a tetszésem - akkor miért? Olcsóbb, mint a HDH?

(#740) Petie válasza zolikaDB (#739) üzenetére


Petie
veterán

a cégnél a cnc-sek szerencsére nagyon segítőkészek :) ha úgy lesz hogy hurco-hoz kerülök akkor megtanítanak, de most sajnos válság miatt egy műszak van, és foglalt a gép, meg megvannak oda az emberek :) bár tavaly volt szó róla hogy jön egy nagyobb Hurco szerszámlapozás miatt de sztem a válság közbe szólt és tolódik a dolog.

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#741) nchelp válasza zolikaDB (#739) üzenetére


nchelp
tag

Bizony, nem kicsit... :D

nchelp

(#742) korvics válasza zolikaDB (#739) üzenetére


korvics
csendes tag

Debrecenben pl: egy automatizálással foglalkozó cég az ipari parkban, egy műanyagokkal foglalkozó cég, na meg ott van a topp Burai, aki állítólag most is úszik, annyi a meló.
Ezeket tudom ahol kb.1 guriga a /h. De ez csak egy város.

SirTom-A menetmaráshoz nem leltem a CP IPA Z-t.(hdh426) viszont a CYCL DEF-nél nekem van 5 féle menetmaró ciklus. Meg a makrótudásom is hagy kívánni valót maga után. Mi ez a sok FN 0/1/... effektus? :U

Kösz a példa progikat mindenkinek! :R "Igy tanul az ember"
Van egy-két hdh-s érdekesség nekem is. Next.

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

(#743) SirTom válasza korvics (#742) üzenetére


SirTom
tag

Csao Korvics: a cp ipa iz mondat bevitele:
C P I, utanna beadod a növekményes szöget, majd ENT, utánna bal nyil
és akkor tudod az IZ-t(ha Z a szerszámtengely persze)
Makrók Fanucüon vannak csak, ez amit néztél egy paraméteres program, és
az FN-es mondatok azok a sorok ahol paraméterek szerepelnek (Q gomb a számoknál)
Várjuk a progit. Van még egy betüket-számokat gravírozó progim, azt nem töltöttem fel, 1300 soros.De ha kell vkinek csak szóljon.

Ha van ciklus, akkor persze felesleges ez a progi.
A CYCL DEF-ben van pár ciklus menethez HDH426-on,de az enyémen nem volt menet-maró ciklus(2001-ben),ellenben volt merevszáras menetfurás(RT az ikon mellett) meg hosszkiegyenlítő tokmányos(felesleges). Persze ahány gép, annyi féle..
Ez a "spirálozás" nagyon jó fogást venni szerszámmal zsebmarásnál, vagy illesztett furatot marni, mert így hengeres lesz,nem kúpos + nem lesznek marási csíkok a furaton

A G-kódos makrók jók lehetnek, tetszene nekem is, írni egy G-kódot mint NChelp :)

ZolikaDB: én most ásom bele magam a Fanuc-ba, itt UK-ben is tombol a válság,
a bérek ugyanott, csak épp melot alig találni,így
nő az esélyem álláskereséskor(ami épp most aktuális, karácsonyig van állás,számolják fel a céget-tul sok volt a selejt :))) :Y

Petie-nek meg csak azt mondanám,h minnél bonyolultabb a helyzeted, annál jobb helyzetben vagy egy bértárgyalásnál!! ;]

Gyertek nyugatra dolizni,ha tehetitek, én nem bántam meg, sztem NCHelp sem. UK-be nincsennek ügynökös szervezett melók mint Németbe v Hollandba,de itt se rossz.Én takarítással kezdtem :DDD

Nincs más hátra mint előre

(#744) KilgoreTrout


KilgoreTrout
senior tag

Sziasztok, remélem ez megfelelő topic és tudtok segíteni.
Egy 12 cm hosszú 4.5 vagy 5 mm átmérőjű menetes tengelyre lenne szükségem (a menet elég ha csak 8 mm mindkét oldalán), van esetleg ötletetek, hogy hol tudnék ilyet venni?

(#745) Petie válasza SirTom (#743) üzenetére


Petie
veterán

köszi :)
tervezem a kimenetelt. Angliába szeretnék kijutni.

korvics: amúgy én Tatabányán vagyok. az az 1 guriga/h az bruttó vagy nettó? :D én br850ben vagyok.

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#746) Locsi válasza Petie (#745) üzenetére


Locsi
senior tag

Jesszus bruttó 850? Igaz, hogy itthon vagyok majd egy éve, de már 2007-ben is 1500-as bruttó bérem volt. 850ft-om kb 5 éve volt.

(#747) Petie válasza Locsi (#746) üzenetére


Petie
veterán

na akkor nem csak én gondolom hogy ez g*ci kevés :D
mikor egy éve voltam ott jött be a válság és az olasz anyacég főnöke kiadta az ukászt hogy nincs fizu emelés :(
de még inflációkövetés se volt :(
és hát mikor megtudtam egy egyszerű darabolós, aki nem csinál sok mindent egész nap kap br600at az betett... :W

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#748) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Petie: g*cikevés, de még örülhet, akinek van munkája!
Locsi: azta! Hát hol dolgoztál te? mit kellett gyártani? És mennyi tapasztalatod volt ehhez?
SirTom: kezem-lábam keresztben, h válthassak!
korvics:
- az automatizálási cég: nincs felvétel, 4 napos munkarend van, tavaly ősszel kellett utoljára ember/csapágyosékhoz sem kell a szomszédban
- műanyagokkal foglalkozó cég: melyik?
- a toppp: májusban vett fel CNC-st, azóta sem kell senki, hisz nincs már elég gépe

[ Szerkesztve ]

(#749) nchelp válasza SirTom (#743) üzenetére


nchelp
tag

Igazad van SirTom, nem azt bánom, hogy külföldön vagyok, hanem azt, hogy Hollandiában. Talán...

Ha már meglesz egy erős Fanuc alap, akkor ha mindegyőnknek megoldható lesz, a paraméterezésben, makrózásban szívesen segítek, meg azt is elárulom, hogy lesz abból G-kód:))) Addig nem érdemes, csak összezavarna.

Most ritkán leszek, észrevették, hogy van munka. Most értem haza, reggel óta... Ott fetreng a vas 2 hete, tegnapelőtt lejárt a szállítási határidő, ma kitalálták, hogy JAJ, hát ez sürgős, most meg nyomhatom 12-14 órában. De előtte itthon ültem hetekig, és ha ez kimegy, megint nem tudom, mit fogok csinálni...

Na csá, még dobok egy vékony takarmányt, aztán szunya, mert 5-kor riadó.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#750) korvics válasza Petie (#745) üzenetére


korvics
csendes tag

Bruttóra gondoltam, de ez a cégtől függ. A maszek nem biztos hogy ennyivel jelent be, ott ez lehet nettó is.
Meg ott van túlóra is. Ahol sok a túlóra ott inkább zsebbe fizetik, igy többet kapsz.
De Tatán, többre számítottam.

SirTom:kösz az infót, ha lesz időm kipróbálom karácsony előtt. :DDD
Ez meg itt egy sablon progi HDH-re sokszög lapolás, saját kreáció :DD
Csak Q1 és Q2 meg az imétlést kell átirni és megcsinál bármekkora akárhány szögü sokszöget.
Előtte azért teszteljétek minden gép más!

0 BEGIN PGM LAPOLAS3 MM
1 BLK FORM 0.1 Z X-40 Y-40 Z-40
2 BLK FORM 0.2 X+40 Y+40 Z+0
3 TOOL CALL 10 Z S2500 DR+0
4 ; AZ ATMERO IS SZAMIT
5 L Z+100 F MAX M3
6 L X-Q2 Y-Q2 F MAX
7 L Z+10 F MAX
8 Q0 = 0
9 Q1 = 10 ; LAPSZAM
10 ; 25. SORT IS ATIRNI
11 Q2 = 60 ; LAPTAV
12 Q3 = 360 / Q1 / 2 ; FELSZOG
13 Q33 = 360 / Q1 ; ELSZOG
14 Q4 = Q2 / 2 ; LAPTAV FELE
15 Q5 = TAN Q3 * Q4 ; FEL EL
16 Q6 = Q5 * 2 ; EL HOSSZ
17 LBL 1
18 LBL 2
19 Z-Q0 F MAX
20 APPR LCT X+Q5 Y-Q4 R0.2 RL F2000
21 L X-Q6
22 DEP LCT X-Q2 Y-Q2 R0.2
23 CYCL DEF 10.0 ELFORGATAS
24 CYCL DEF 10.1 IROT-Q33
25 CALL LBL 2 REP 9/9 ; LAPOK SZAMA -1
26 Q0 = Q0 + 2
27 CALL LBL 1 REP 10/10
28 L Z+100 F MAX M30
29 END PGM LAPOLAS3 MM

Zolikadb: Az én műanyagosomra gondoltam. :DDD

[ Szerkesztve ]

Pozitívan vagy negatívan - De mindenképpen valahogy!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.