Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#1001) hazock válasza nchelp (#999) üzenetére


hazock
csendes tag

rapcsi... :O :DDD

(#1002) nchelp válasza Locsi (#1000) üzenetére


nchelp
tag

Megnyerted az ezrest :)

Cincinnatikon tudok ilyet, az újított menüjű szerszámlistájukban van szintén [MEASURE] funkció, de alapból sem kell nagyon számolgatnod, a [+INPUT] gomb megoldja a gondod. Ezzel tudod hozzáadatni a rapporter méretét a kívánt irányba. Van ilyen Fanucon is.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1003) hazock válasza nchelp (#997) üzenetére


hazock
csendes tag

tudnál mutatni valami egyszerű példát körbefutó élek lekerekítésére? mondjuk egy élre...hosszirányban szeretném lejárni mondjuk egy 52R3-as lapkás maróval. Egyelőre minél kevesebb paraméterrel...csak ami feltétlenül szükséges. Úgyértem előtolások, biztonsági magasságok, stb ne legyenek paraméterezve... :)

(#1004) nchelp válasza hazock (#1001) üzenetére


nchelp
tag

főnökömtől hallottam így emlegetni anno, és néha lusta vagyok leírni. :o

nchelp

(#1005) hazock válasza nchelp (#1004) üzenetére


hazock
csendes tag

az még a jobbik eset...nekünk a rugós mérőcsapra mondta a főnök, mikor meglátta forgás közben, hogy "cserélje ki azt a szerszámot...nem látja, hogy üt?!" :O :DD :C

(#1006) nchelp válasza hazock (#1003) üzenetére


nchelp
tag

Pedig, ha a marónak is van számottevő sarokrádiusza, akkor az növeli a paraméterek számát. De ha csak egy élről van szó, az meglepően egyszerű.Olyankor szoktunk simán hazudni a vezérlőnek, mintha vízszintes orsóból dolgoznánk. Alapszabály, hogy a szerszámot el kell tolni egy [rádiusz-sarokrádiusz] értékkel. Hogy ne kelljen kinullázni a szerszámhosszot, a lapka KÖRKÖZÉPPONTJÁNAK pályáját kell programozni. A te példád szerint D52R3-ról beszélünk. Vegyünk kezdésnek egy 100X70X60-as téglatestet, aminek nullpontja felül, X-ben középen, Y-ban a + oldalon van.

Ennek az X50-re eső élére akarunk egy R8-at. Hogy a lapka egyenirányban dolgozzon, a negatív Y irány felől léptetünk. A dolgunk egyszerű, mert csak a léptetést kell paraméterezni, lejárjuk oda-vissza, tehát 4 paraméter.

BLK FORM-ot ki-ki rajzoltat magának, amilyent szimpatikus :)

TOOL CALL 1 Z S1280 F1500
LZ150 R0 FMAX M3
FN0: Q1=-85
FN0: Q2=-84
FN0: Q3=2
FN0: Q4=2
CYCL. DEF. 7.0 NULLPUNKT
CYCL. DEF. 7.1 X 23
CYCL. DEF. 7.2 Z-3 (a lapkarádiusz középpontja miatt, ugyanist azt vezéreljük.)
L X42 (azaz oldal-rádiusz) Y-90 R0 FMAX
L Z5 R0 FMAX
L Z3
CC X42 Z-8
LBL 1
L YQ1
C X53 Z-8 DR+
L YQ2
C X42 Z3 DR-
FN1: Q1=Q1+Q3
FN2: Q2=Q2+Q3
FN10 (12?): IF [Q2 LT Q4] GOTO LBL1
FN2: Q1=Q4-1
FN0: Q2=Q4
CALL LBL1 REP1
L Z100 R0 FMAX
stb...
Ezzel a példával a "legbiztonságosabb", mivel nem használunk kontúrkövetést, így nem kell átírnunk szerszámhosszot, szerszámtengelyt, rádiuszt, stb. Csak a nullponteltolást kell megszüntetnünk. Kérdéseidet várom ide, ha valami nem érthető.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1007) hazock válasza nchelp (#1006) üzenetére


hazock
csendes tag

na ezt ki is próbálom hétfőn...köszönöm! :)

(#1008) nchelp válasza hazock (#1007) üzenetére


nchelp
tag

Ha akarsz belőle látni valamit, írd vissza az előtolást úgy 300 körüli értékre :DD

De jobban megnézve, sántít a példám, a mozgásokat írd már át majd negatív X értékekre... mert így hibát fog dobni...

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1009) nchelp válasza nchelp (#1008) üzenetére


nchelp
tag

Sőt, a nullponteltolást is. Elég sz@r így fősíkváltásra paraméterezni, hogy nincs előttem a kezelőfelület...

nchelp

(#1010) Spawn


Spawn
csendes tag

Sziasztok!Nchelp nincs valami olvasnivalód fanucra?

[ Szerkesztve ]

(#1011) nchelp válasza Spawn (#1010) üzenetére


nchelp
tag

Nekem van, de magyar nyelvű csak nyomtatott verzióban...

nchelp

(#1012) nchelp


nchelp
tag

Hazock, kíváncsian várom, mire jutottál?

nchelp

(#1013) Tonba


Tonba
újonc

Sziasztok!

Most állok pályaválasztás előtt és cnc esztergályos képzést szeretnék csinálni és ebben a szakmában elhelyezkedni. Csak a véleményeteket szeretném kérni, hogy Budapest, Székesfehérvár és Tatabánya közül hol érdemes vagy egyáltalán melyik suliban a legérdemesebb elvégezni a képzést, hol van a legjobb képzés?
Köszi

[ Szerkesztve ]

(#1014) hazock válasza nchelp (#1012) üzenetére


hazock
csendes tag

egyelőre még nem próbáltam...volt egy kis maszekom tegnap éjszaka...és ma is lesz... :F

(#1015) péterd válasza Tonba (#1013) üzenetére


péterd
csendes tag

virág és juhászt felejtsd el, géniusz

(#1016) péterd válasza Tonba (#1013) üzenetére


péterd
csendes tag

nagy át verés

(#1017) nchelp válasza Tonba (#1013) üzenetére


nchelp
tag

Azért jobb lenne egy marós végzettség...

nchelp

(#1018) Locsi


Locsi
senior tag

Srácok. Fanuc-on, hogy lehet megcsinálni azt ami az nct-n a blokk másolás, blokk beillesztés program írásnál? Köszi.

(#1019) nchelp válasza Locsi (#1018) üzenetére


nchelp
tag

A programszerkesztést bekapcsolva a monitor alatti funkcióbillentyűkkel:

OPRT> jobbra lapoz, ha jól emlékszem kétszer is, >EX-EDT, vagy KI-EDT, attól függ, hogy milyen nyelvre van állítva a vezérlő. Ez a "vágólap" funkció, itt éred el.

nchelp

(#1020) SirTom válasza hazock (#1007) üzenetére


SirTom
tag

Szia Hazock,Üdv szaktársak!

Ha lekerekítést akarsz marni HDH-n álatalad megadott konturra, ez a progi jó szolgálatot tehet!
megj:A kontur leírásánál a mélység az nulla kell hogy legyen.

Ezt akár körlapkás marófejjel is?
megj:lehet sarkos maró is, akkor nullát kell megadni

A lekerekítés a profillal párhuzamosan megy.

Megadhatva a léptetési szöget is?
megj: PL: 90 fok egy darab sarka, ha 5 fokkal lépegetünk az 90/5=18 lépés.

Ha "hozzászoktál" akkor pár perc alatt már be is lövöd a gépet adott profilhoz:

0 BEGIN PGM corner_rad MM
1 BLK FORM 0.1 Z X-20 Y-20 Z-10
2 BLK FORM 0.2 X+20 Y+20 Z+0
3 TOOL DEF 1 L+0 R+10
4 ;sarok radiusz a darabon
5 FN 0: Q30 =+9,7
6 ;sarok radiusz a szerszamon
7 FN 0: Q31 =+5
8 ;leptetetesi szog
9 FN 0: Q35 =+3
10 ;*** *** *** ***
11 FN 0: Q1 =-Q35
12 LBL 2
13 FN 1: Q1 =+Q1 + +Q35
14 ;szerszam sugar
15 Q10 = SIN Q1 * ( Q30 + Q31 )
16 ;szszam lekr-szamolt
17 Q10 = Q10 - Q30 - Q31
18 ;szerszam hossz
19 Q2 = COS Q1 * ( Q30 + Q31 )
20 Q20 = ( Q30 + Q31 ) - Q2
21 TOOL CALL 1 Z S3500 DL-Q20 DR+Q10
22 L M6
23 L M3
24 CALL LBL 1
25 FN 12: IF +Q1 LT +90 GOTO LBL 2
26 L Z+100 R0 FMAX M30
27 ;a profil amire kell a lekerekites z=0
28 LBL 1
29 L Z+10 R0 F10000
30 APPR LT X+99,06 Y+0,254 Z+0 LEN15 RL F1000
31 FC X-69,85 DR+ R976,63 CCX+0
32 FSELECT3
33 DEP LT LEN0,5
34 L Z+10 R0 FMAX
35 LBL 0
36 END PGM corner_rad MM

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#1021) SirTom válasza SirTom (#1020) üzenetére


SirTom
tag

mégegy megjegyzés, a 10 és 20 as sor közti részt nem kell módosítani, az "állandó"

Nincs más hátra mint előre

(#1022) nrvn


nrvn
csendes tag

Üdv mindenkinek!
Jó látni, hogy így össze gyűlnek a gépiparban foglalatoskodó emberek :)
Én idén végzek mint gépgyártás technológia technikus és meg kell valljam kicsit félek az elhelyezkedéstől. Mindenki írta, hogy mennyire nehéz pályakezdőként elhelyezkedni, így eléggé félek attól, hogy nem fogok egy könnyen munkát találni.

Amúgy vezérlések terén mi a legelterjettebb? Mi az a tiszk rendszernek köszönhetően elég sok elég modern gépekkel dolgoztunk - már már túl modern gépekkel - de nyilván ezek a gépek nem éppen olcsóak ahoz, hogy minden helyen ilyeneket használjanak, hát még a felhasználhatóságuk terén.

Ilyen gépekre gondolok amiken dolgoztunk kint pl:

http://optikmaschinen-service.de/images/nef400.jpg

http://www.ipnews.com/archives/metalcutting/oct05/pics/DMG-DMU-50eVo-Linear.jpg

Fanuccal sajnos még csak nem is foglalkoztunk - csak emlités terén - így marad a siemens és nct.

(#1023) nchelp válasza nrvn (#1022) üzenetére


nchelp
tag

Üdv nrvn!

Az esztergából otthon valóban nincs túl sok, a Gilde nem egy olcsó gép, viszont állítólag tényleg nagyon jók.
Deckel-Maho viszont a szerszámgyártásban magyar földön is eléggé elterjedt, gyakorlatilag a kezdetektől ismert név. Még mint Maho, a fúzió előtt igen kedvelt gép volt, igaz, már régen sem volt olcsó. De hihetetlen, mit kibír, és rendkívül kezes, sokoldalú gépek. Csak azt sajnálom, hogy az egyesülés után eltűnt róluk a Philips vezérlő. De az 530-as HH is elég korrekt már rájuk :) Láttam egyet Siemenssel is, az kiábrándító volt.

Ha NCT-t tanultál, és nem a legelső Hunor alapúakat, akkor majdnem, de csak majdnem Fanucot tanultál, az NCT egy bizonyos szinten már jobban programozható, viszont sok komoly gyerekbetegséggel bír még mindig. Ez adódik a szerkesztő módból, a kezelőfelületből egyaránt. De nagyon sok gépen maga a program futtatása sem teljesen stabil.

Sok helyen (na jó, néhányon biztos) előny, hogy pályakezdő vagy, egy újoncnak nincsenek akkora bérigényei. ( Ha egy csöpp eszed van, akkor kezdésnek ne is légy túl mohó, majd ha már lesz mire...) Utána meg úgyis kiderül, hogy a cég honoráriuma fejlődik-e veled együtt :)) :DD :DD

nchelp

(#1024) zolikaDB válasza nchelp (#1023) üzenetére


zolikaDB
veterán

nchelp: mi a meglátásod azzal kapcsolatban, h a bátonyterenyei úriember még mindig nyomatja a hirdetését az expresszen? Ennyire nem nyerő, amit kínál?

(#1025) nrvn válasza nchelp (#1023) üzenetére


nrvn
csendes tag

Való igaz, hogy a Gilde ami kint van nálunk a suliban remek kis gép, ám vicces dolgokat is csinál, ami sokszor még a tanár se ért :D
Legjobb mikor minden ok nélkül gondol egyet és bele szalad a mdb-ba miután 1-2 átmérőt átírtunk rajta... érdekes volt!

Ott kint - a tiszkben ahol ezek a gépek vannak - 3 siemens vezérlésű van, ebből 2 ilyen DMU maró és egy az általam is linkelt eszterga illetve 2 nct van, de abból az egyik egy nct 2000-es ami - bocsánat ha valakinek a lelkébe taposok - de borzalmas. Rengeteg minden át van benne írva a 90-hez képest és nem is értem miért kellet, hisz a 90-es is jól müködött a maga módján.

Munkakeresés terén megnyugtattál valamennyire, hisz bennem is felvetődött, hogy egy fiatal pályakezdő nem csak hogy olcsóbb, de jobban is "formálható" a cég igényei szerint, már ha persze hajlandó az illető a változásra.

(#1026) nchelp válasza zolikaDB (#1024) üzenetére


nchelp
tag

Legalábbis gyanús, hogy 2 évet alá kell írni nála, és valószínűleg vakon. Ők kipróbálják a dolgozót, de vajon ő is megnézheti-e a német műhelyt?

nchelp

(#1027) nchelp válasza nrvn (#1025) üzenetére


nchelp
tag

Most szentségtörő leszek: hogy a tanár mit nem ért, az többnyire nem mérvadó... Ha átírtok pár átmérőt, az pl. okozhat a kontúrban alámetszés-hibát a vezérlő számára, ami bizony eredményezhet belefutást. Az NCT 2000 tényleg szörnyű, marógépre is.

nchelp

(#1028) nrvn válasza nchelp (#1027) üzenetére


nrvn
csendes tag

Valószínűleg akkor pont ez történt, hisz egy sakk figurát akartunk esztergálni csak egy picit változtattunk rajta majd jött az előbb említett hiba. Az meg hogy a tanár nem mérvadó, tudom, csak azt gondolná az ember, hogy nyugdíjhoz közeledve már ért valamit a géphez, hogy egy ilyesfajta hibát tudjon kezelni...

Amúgy tudsz/tudtok valami progit amivel könnyebben rajzolhatok képről? Valami sima 2D-s rajzot amit a sok méret miatt megrajzolni nehéz lenne v ilyenről ne is álmodjak? Mert az AutoCAD mint olyan jól megy, de sok rajzot nem tudok hogyan átvinni ACAD-ba így már az elindulás is nehézkes!

(#1029) zolikaDB válasza nchelp (#1027) üzenetére


zolikaDB
veterán

Na, ez az. Nem nézheted meg a műhelyt. Felmondok, kimegyek, amíg van munka, van, ha nincs mehetek haza, mert ő felbonthatja a kiküldetési szerződést. Azaz rosszul járok. Ha meg nekem nem jön be a morál, a hely, meg a fizu kevésnek bizonyul a szomszéd műhelyhez képest, akkor fizessek xxx ezer ft-ot neki, mert benne van a szerződésben, aláírtam. Megintcsak rosszul járok. Illetve míg 2 évre aláírtam, azt csinál velem, amit jónak lát. Én próbáltam alkudozni, h legyen fél éves szerződés, és utána hosszabbítunk. Teljesen elutasított.

NCT2000: ennek ha jól tudom, nem sok köze van a Hunor alapú 90-eshez, már a száz valahanyasnak sem volt (ezen dolgoztam ui). Ha jól tudom, az NCT úgy reklámozza, h totál Fanuc kompatibilis a 2000-es.
Azon meg ne csodálkozz kollega, h a tanárnak fingja nincs a dologról. 10 év termelésbeni CNC megmunkálás után lenne alap tanítani valamit, de úgy, h 1960-80-ig a termelésben rontotta vki a levegőt síkköszörűn a GÖCS-ben, utána büdös lett a meló és elment tanítani CNC-t, nem jelenti azt, h hű de jól megy a szabadkontúr.
A mi tanárunk anno annyit mondott, h G46 a kontúrkövetés NCT90-esen (ha jól emlékszem), de ezt nem használjuk. HDH: a darab sarkán van a nulla, állj oda 10-es maróval, kicsit marj bele, írd be: X -5. Kontúrkövetésről ne álmodj. Szóval ha vki ilyen alap dolgokat nem tud, nem várok én el semmit tőle, csak aztán az a nyüves papír se ér túl sokat.
Az itteni TISZK-be úgy hívtak át tőlünk egy kollégát, h izzítsa be a marót, mert az oktató kollegának nem éppen világos még pár dolog.

(#1030) west10


west10
újonc

Sziasztok!

Egy kéréssel,kérdéssel fordulok felétek.
Munka érdekelne, lehetőleg külföldön!
Végzettségemet tekintve Cnc-gépkezelő, illetve Műszaki technikus vagyok, de a Cnc-be szeretnék elhelyezkedni.

Ha valaki tud valami infot, akkor megköszönném ha írna vagy ide, vagy az e-mail címemre!
west10@freemail.hu

Előre is Köszönöm

(#1031) zolikaDB válasza west10 (#1030) üzenetére


zolikaDB
veterán

Mint sokan mások :))
katt (vigyázz, a másodikat tárgyaltuk ki fentebb, kissé szopatós)

(#1032) HummeRC


HummeRC
senior tag

Sziasztok.

Olvasom már egy ideje a hsz-eket, ámbár én egyáltalán nem vagyok szakmabeli. Csak érdekes ("szép") számomra a téma.

Neten böngészve belefutottam egy állásajánlatba, ami nem 100%-ig kapcsolódik ide, de hátha érdekel valakit:
Itt hirdetik
Itt írják a részleteket

Próba szerencse, sok sikert hozzá. ;)

(#1033) nchelp válasza HummeRC (#1032) üzenetére


nchelp
tag

Érdemes elolvasni... Fontos tanulság levonható. A Hajdu maga hirdet, eredmény: nincs "versenyképes" fizetés, hanem megegyezés szerint. Azért kissé korrektebb. Ennyivel is kevesebb hasbaakasztást kell elviselnünk.

nchelp

(#1034) HummeRC válasza nchelp (#1033) üzenetére


HummeRC
senior tag

Én nem mondtam sehol, hogy ez a mindenki által "áhított" állás. Pusztán azt olvasom már egy ideje, hogy mennyire kevés a normális munkalehetőség és mivel itt épp a fémmegmunkáláshoz kapcsolódóan keresnek embert és még időben észrevettem, gondoltam megosztom veletek, hátha érdekel valakit. Nekem nem származik semmi előnyöm belőle, aki akarja megpróbálja, aki nem, az nem. Ennyi. :N

Na sok sikert a bátrabbaknak. ;)

(#1035) nchelp válasza HummeRC (#1034) üzenetére


nchelp
tag

Nem figyeltél mester :)

Én nem leszóltam a hirdetést, hanem végre felhívhattam a figyelmet egy pozitívumra :D

nchelp

(#1036) HummeRC válasza nchelp (#1035) üzenetére


HummeRC
senior tag

Ja, ok. Akkor én voltam a figyelmetlen és nem vettem észre a tényleges mondanivalót. :R

(#1037) zolikaDB válasza HummeRC (#1036) üzenetére


zolikaDB
veterán

Meg nchelp amúgyis megtalálta a hőn áhítottat! ;) Milyen az új melóhely? Milyen gépen vagy?
A holland élményeidet elolvastam, hát nem semmi, bár egy haver is volt kint, igaz ő csak tanulni, de hasonlókról számolt be.
Egyébként írtam a Kingának, de ő sem válaszolt!

[ Szerkesztve ]

(#1038) nchelp válasza zolikaDB (#1037) üzenetére


nchelp
tag

Hali, a hőn áhított még kivárja a Führer születésnapját, mert még nem érkezett meg a munkavállalóim... Kingának NEM erőssége a gyors reakció. Ő Svájcból költözött át a hollandokhoz, és sajnos viharos gyorsasággal asszimilálódik.

nchelp

(#1039) nchelp


nchelp
tag

Mi történt emberek, nagyon beállt a szoba, mindenki elszaladt jelentkezni az álláshirdetésre??? :C :DD

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1040) Laci 1984 válasza nchelp (#1039) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Sziasztok.

Én nem szaladtam el sehová, pedig lehet hogy kéne. :)
Pont a hajduságinak gyártunk már lassan egy hete, egy nyomás próbázó gépet csinálunk nekik.

Van valaki Pestről vagy a nyugati régióból?
Privátba meg írhatná valaki mennyi ott az nc-s kereset, érdemes váltani?

(#1041) zolikaDB válasza Laci 1984 (#1040) üzenetére


zolikaDB
veterán

nchelp: németben mely vezérlőket alkalmazzák leggyakrabban? (top 3)
Van valaki jelenleg itt, aki használt már Hurco-t?

(#1042) nchelp válasza zolikaDB (#1041) üzenetére


nchelp
tag

Üdv Zolika , nehéz lenne top3-at összeraknom, mert a harmadik helyért verseny van :) Tény, hogy meghatározó többségben Heidenhainról szólnak az álláshirdetések. Gyakori még a Siemens is, és harmadik helyre látni sokfélét, ebben benne van az Ultimax is, valamint kb. egyformán szerepel a Fanuc, és a Mazatrol.

nchelp

(#1043) nchelp válasza Laci 1984 (#1040) üzenetére


nchelp
tag

Üdv, Laci, én megfelelek mindkét kritériumnak :DDD

Eredetileg ugyanis kaposvári vagyok, de mielőtt kijöttem, pár évet Pesten dolgoztam.
Sajnos a Dunántúlt sem lehet egységesen említeni. Déli részek kezdenek "felzárkózni" Borsodhoz, különösen Somogy van katasztrofális helyzetben, ugyan van 1-2 ember, akit "megfizetnek", megkeresnek 120-150 netto közt, de sokan vannak simán száz körül, vagy az alatt. Most három műszakról beszélek, mert a cégek, melyekről beszélek, jellemzően úgy dolgoznak. Zala már jobbnak tűnik, és azért mondom, hogy tűnik, mert onnan nem tudok számokat, a KSH meg szemfényvesztésnek jó csak. Ami egyértelműen jó, vagy legalábbis jobb, az Győr környéke, ott ugyanis a Rába és az Audi rengeteg embert felszívott, és jobban érvényesül a CNC hiányszakma jellege. Ott meghatározóan lehet 150 felett keresni, ha az ember tényleg tud, és nem csak a gallér nagy.

Pest a maga 110-150-es fizetési átlagával nincs versenyben a piacon, csak a helyi lakosok számára, mert az albérlet annyit biztosan elvisz, amennyivel többet keresnél, csak egy-két vállalatnál lehet akár 350 felett is keresni (megjegyzem, nem is kevéssel, de nem is kevés munkával), ezek azonban igencsak próbára teszik az ember idegrendszerét, és sajnos nem szakmailag. Több kollégámtól is tudom, akik megpróbálták, hogy a főnöki gárda kimeríti a "büdös tahó" fogalmát. Ezek közt van egy volt főnököm is, mármint, aki így véleményezte. Ha ott egyszer felmond valaki, akkor nagy jövés-menés lesz a helyére, mire akad még egy, aki bírja idegekkel, de ha megjön a következő betonvas idegzetű ember, akkor aztán megint gyilok-nehéz bekerülni a céghez... Hirtelen ennyi jut eszembe a dologról...

nchelp

(#1044) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Hurco-s tudna mutatni egy sima átlag programot egy alap kontúrra?

(#1045) Laci 1984 válasza zolikaDB (#1044) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Sziasztok.

Köszönöm nchelp, akkor inkább maradok itt a 130-as nettómmal 8 órába.+ a túlóra.
Azt hittem ,hogy nyugaton jobban megfizetik a szakikat.

Hurocon dolgoztam 1.5 évet, de nem tudok most mutatni neked semit, leginkább a Mazatroll vezérléshez hasonlít.
Nagyon egyszerű és párbeszédes.

(#1046) zolikaDB válasza Laci 1984 (#1045) üzenetére


zolikaDB
veterán

Kúp, gúla, gömbsüveg stb készítése pl miképp megy? Vagy hogy kell elképzelni egyáltalán?
Mert a HDH hiába dialog, de a kontúrt csak L-ekkel és C-kkel (RND, CR, CHF és társai), meg paraméterek segítségével írjuk le.

(#1047) Laci 1984 válasza zolikaDB (#1046) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Ez az amit nem tudok.
Ezeket soha nem használtam a Hurcon.De ha jól tudom van egy olyan része a vezérlőnek hogy fllopyn felrakod a rajzot, és úgy csinálsz hozzá programot.De ezt soha nem használtam csak aki engem is tanított mondta hogy tudja ezt is a gép, de nem tértünk ki rá.
Ez a gond a nagyon párbeszédes vezérlőkkel, a mazak is lefő egy 3D-s marásnál, kézböl nem lehet programozni.

(#1048) zolikaDB válasza Laci 1984 (#1047) üzenetére


zolikaDB
veterán

Hát khm. Akkor a többi? G-kódosak? A HDH nem fő meg a "kézből 3D-s felülettől". Ezeket többnyire egyébként is elég 2 tengelyen léptetni.

(#1049) nchelp


nchelp
tag

Csak egy kicsit pofáznék közbe, megjegyzendő a Mazatrolhoz:

Amennyire tudom kollégáktól, a Mazatrol dialógja is "leváltható" ISO-G kódra, akár a Heidenhainon. Ekkor jó közelítéssel Fanucot lehet rajta programozni. Csak ennyi lett volna, hajrá tovább :DD

nchelp

(#1050) Laci 1984 válasza nchelp (#1049) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Igazad van a Mazatrol programozható ISO-ban ,de vagy én vagyok bamba vagy nagyon eltér az nct-től.
Mazak előtt nct-n voltam ott martam kúpot.
De a mazak ISO-programozása nekem teljesen más, ott lefőttem. :)
A Hurcot pedig nem tudomy ,hogy lehet-e ISO-ban programozni.

Az NCT-honlapjárol le lehet tölteni a gépkönyvet, és van példa tár is ott találsz néhány ISO-s példát.
Ha a kúp marás vagy a lánckerék fog profil kiosztása érdekel azt szívesen leírom a többit még nem használtam.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.