Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#6001) kkrisztian90


kkrisztian90
csendes tag

Üdv mindenkinek! Azt lenne a kérdésem hogy cnc gépen történő megmunkálás előtt mik a programozás előtti lépések? (Tudom buta kérdés de ne haragudjatok!)

(#6002) Phülöp válasza kkrisztian90 (#6001) üzenetére


Phülöp
addikt

A legfontosabb: kitalálni a mit/mivel/hogyant.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6003) cserkopater válasza kkrisztian90 (#6001) üzenetére


cserkopater
csendes tag

Először átnézed a rajzot, és megtervezed a megmunkálás sorrendjét. Átgondolod hogy majd milyen szerszámok fognak kelleni hozzá. (Ez fontos ezt az előző kommentelő is leírta) Hogyan fogod meg a munkadarabod, milyen a munkadarabod... Beméred a szerszámokat, a munkadarabot is (nullponteltolás) Nagyvonalakban ennyi de még a program írás után is van még feladat.

(#6004) csiziktomi válasza kkrisztian90 (#6001) üzenetére


csiziktomi
senior tag

Megbizonyosodni arról,hogy a végén ki is fizetik a melódat:)

(#6005) SirTom válasza kkrisztian90 (#6001) üzenetére


SirTom
tag

Nincsenek lépések előtte, kapsz egy modellt, aztán kiadod mekkora nyersdarabot kell előkészíteni, és míg a kollega a darabolás végzi, addig jó ha generász valami programkódot, hogy a nullapontfelvétel után zörögjön a gép, és a főnők ne azt lássa, hogy a gépkezelők kávéval sétálgatnak. Remélem segítettem :) A programkódhoz ugye kell a szoftver/szerszámok/technológia/melósok(kire mit lehet bízni)/helyi információs rendszer ismerete.

Nincs más hátra mint előre

(#6006) kpityu2 válasza SirTom (#6005) üzenetére


kpityu2
őstag

A fülszövegedből azt veszem ki, hogy felpörögtek a dolgok. Pár hónapja még azon lamentáltál, hogy lapátra tesznek-e vagy sem a melóhiány miatt. :D

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#6007) SirTom válasza kpityu2 (#6006) üzenetére


SirTom
tag

egyszer sok meló van, most épp kevés, jön a pangás, 5 hét szabadságot kell kivenni nyáron, erről tegnap előtt szereztem tudomást, jövőhéten otthon áztatom magam valami termálban..Multhónapban 3 nap voltam szabad abból egy nap géphiba miatt, szal rámfér. kettő kollegát szélnek eresztettek, abban az eresztésben nem voltam benne, aztán hogy lesz-e még leépítést az majd kiderül.

Nincs más hátra mint előre

(#6008) zolikaDB válasza SirTom (#6007) üzenetére


zolikaDB
veterán

Hol leszel jövő héten? Privátba.

(#6009) csiziktomi


csiziktomi
senior tag

Sziasztok!

Egy régebbi gondra szeretnék ötletet:adott egy átmérő 20-as Telibefúró(sandvik).Mit lehet tenni ,hogy a furat vége,ahol kilép a szerszám ne szűküljön be?Konkrétan a furat 20.03 a kilépésnél pedig 21.95 .
Köszi az ötleteket :R

(#6010) BÁ Nutrition


BÁ Nutrition
addikt

ma csináltam 14mm-es megfogással megtámasztás nélkül 200mm-es 35m6 ill 28h6-os méretet :B

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#6011) zolikaDB válasza BÁ Nutrition (#6010) üzenetére


zolikaDB
veterán

Böcsületes, de gondolom stabil a géped is, meg nem 2 fogásból szedted le átmérő 50-ből... :DDD

(#6012) BÁ Nutrition válasza zolikaDB (#6011) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

160as átmérőből :D
a gép meg eléggé kész van, mondjuk úgy sokat látott már

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#6013) nchelp válasza BÁ Nutrition (#6012) üzenetére


nchelp
tag

Arra a hosszra azért az tényleg öngyilkosság, még körmös pofával is... Igaz, én is rendszeresen csinálok 185-ről tömörből 110/80-as csövet 140 hosszon. kb 8 mm megfogással :DD de én sugárban adagolom neki a 2 milla fogást, és 0.4-0.5-ös előtolást :C

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#6014) Danivagyok


Danivagyok
csendes tag

Új gép a fedélzeten!
Csináltam magamnak fasza programot hosszúhétvégére.
Na megyek betaszatjuk.

[ Szerkesztve ]

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#6015) zolikaDB válasza Danivagyok (#6014) üzenetére


zolikaDB
veterán

Tömb?

(#6016) Danivagyok válasza zolikaDB (#6015) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Ja,ja egy tömbös volna 2006-ból.
6 tonna, 550x400x350 utak, lineármotor és 2g gyorsulás minden tengelyen.
Kicsi fal és ajtóbontás után helyén is van. Majdnem.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#6017) zolikaDB válasza Danivagyok (#6016) üzenetére


zolikaDB
veterán

Az szép! Magyar vagy kintről van? Indiszkrét, mennyiért vesztegetnek egy ilyet?

(#6018) Danivagyok válasza zolikaDB (#6017) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Szinte kizárólag kintről veszek gépeket, ez speciel osztrák volt. Az áráról csak annyit, hogy majdnem 2x a marógéphez képest, egyenlőre nem is tudtam az egészet kifizetni.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#6019) aram01 válasza Danivagyok (#6018) üzenetére


aram01
nagyúr

gratulálok a géphez :K

megyek hozzád dolgzni :P

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#6020) cserkopater


cserkopater
csendes tag

Üdv mindenkinek!
Fanuc 21 vezérlő esetén hogy lehet megadni egyenest hajlásszögével marógépen?
Ha úgy csinálom mint esztergán akkor syntax error-t kapok. Polárkoordinátás interpolációval már sikerült megcsinálni, meg mondjuk ki is lehetett számítani, de arra lennék kíváncsi hogy A val hogy lehet megadni?

(#6021) BÁ Nutrition válasza cserkopater (#6020) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

elvileg ,A

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#6022) Locsi válasza cserkopater (#6020) üzenetére


Locsi
senior tag

Nem akarok hülyeséget mondani, de a , A fanuc -on nem működik, legalábbis amin én dolgozom, azon a marón nem. A , C és a , R az igen.

(#6023) BÁ Nutrition válasza Locsi (#6022) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

hány tengelyes?
az nem lehet hogy van rajta A tengely és ezért paraméterrel le van tiltva vagy más van beállítva hozzá?

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#6024) peregizsolt


peregizsolt
újonc

Sziasztok CNC-s kollégák! Olyan dolgot keresnék ha valakinek a gépén lennének a következő macró ciklusok és eltudná küldeni számomra. Szereztem egy darab használt Renishaw OMP40-2 és egy TS27R bemérőket, de igy macrók nélkül nem nagyon lehet használni (Gondolok itt az Inspection Plus és a Tool setting macrókra, amik a 9000-es fölötti paraméterek, de ha programozási dolgok vannak azért se haragszok meg ) Fanuc 18M vezérlőre lesz csatlakoztatva a hardver. Ha valakinek van ötlete és meglennének hálássan meg köszöném asegítségét igy előre is.
Köszi ha válaszol valaki.

(#6025) nchelp válasza cserkopater (#6020) üzenetére


nchelp
tag

Igen, marón ezt úgy nem oldod meg. Kapcsos zárójelek közt, szögfüggvénnyel.

nchelp

(#6026) nchelp válasza peregizsolt (#6024) üzenetére


nchelp
tag

A Renishaw képviseletnél próbálkozz makróügyben, Kutnyánszky Tamásnál

nchelp

(#6027) cserkopater válasza Locsi (#6022) üzenetére


cserkopater
csendes tag

Próbáltam ,A val de nem jó, meg így az előző szó után teszi a , -őt. Töltöttem le szimulátort is (emco winnc fanuc 21) itt is próbáltam A, vel A. is de nem jó. A leírásában megnéztem milyen címeken lehet programozni de A nincs. 3 tengelyes a gép.

(#6028) Locsi válasza BÁ Nutrition (#6023) üzenetére


Locsi
senior tag

Sima 3 tengelyes, de dolgoztam Kondia B640-en, az 4 tengelyes volt, csak azon NCT vezérlő volt, ott működött a ",A". A fanuc szerintem ebben a formában nem tudja. [link]

(#6029) cserkopater válasza Locsi (#6028) üzenetére


cserkopater
csendes tag

Akkor tehát Fanuc 21 MB -ben nem lehet A-címen megadni hajlásszöget, ez azért furcsa mert Fanuc 21 vezérlésű esztergán lehet. De nem baj mert van számológép. Köszönöm mindenkinek a választ, meg azt hogy utánanéztetek! (Fanuc 21i vezérlőn viszont már lehet: [link]
26. oldalon van is egy kis példa)

[ Szerkesztve ]

(#6030) Locsi válasza cserkopater (#6029) üzenetére


Locsi
senior tag

Szerintem az egy eszterga. Ott biztos működik.

(#6031) csiziktomi válasza cserkopater (#6029) üzenetére


csiziktomi
senior tag

Lehet nem teljesen igaz,de a mi fanuc vezérlőnk se tudja az A-t kezelni és mág a polárkoordinátát se ismeri.
Megkérdeztem és egy jelentősebb összegért felprogramozzák ,hogy tudja.Olyan mint a winfos-nál a home meg az ultimate közötti különbség.Bizonyos funkciókat nem tud a gép kezelni:( Nesze neked üzletpolitika

(#6032) BÁ Nutrition válasza csiziktomi (#6031) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

de amúgy ezt nem értem hogy miért nem jó ha a marón nincs szög? :F

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#6033) csiziktomi válasza BÁ Nutrition (#6032) üzenetére


csiziktomi
senior tag

Gondolom üzletpolitika:ha kell fizess. Alapba csak az alapvető mozgásokat tudja:G1-G2 stb G81 de semmi különösebbet.Ha kell a polárkoordináta akkor updateltesd a vezérlőt.!Ez van.A régi philips 432-es vezérlő alapból tudott mindent teljes értékű volt. :W

(#6034) nchelp válasza csiziktomi (#6033) üzenetére


nchelp
tag

Kis kiegészítés: még nem láttam Fanuc vezérlőt kifejezetten marógépre, amin a fok ezen a segédcímen programozható lett volna, pedig láttam már párat. Ez jellemzően eszterga-megoldás, de valóban ott is opcionális. Érdekes módon a japánok a mai napig nem gondoltak arra az alap szoftverben, hogy ilyen is jó lenne, a letörés-lekerekítés (szintén opcionális) létrehozása után azt hitték, kész vannak mindennel. A japánok védelmében szólva: ne feledjük el, hogy a legutolsó időkig őket a jenkik minden téren nagyon rövid pórázra fogták, bosszúból a háborúért. Ennek köszönhető ez a túlzóan "üzleti" gondolkodásmód. A Fanuc csak nemrég lett önálló japán tulajdon.

Aljas dolog de a magyarázat ez: ha a japánok mindent csak felárért tesznek bele, akkor a Haas sokkal versenyképesebb az amerikai piacon (is). Sok gépszállító nemrég még a nem opcionális paraméterkapcsolásokon is megpróbált opciós pénzeket szedni ez okból. Nem véletlenül a paraméterlista sokáig közel hadititok besorolásba esett náluk.

nchelp

(#6035) _BM_ válasza nchelp (#6034) üzenetére


_BM_
senior tag

"ha a japánok mindent csak felárért tesznek bele"

Az a röhej, hogy minden benne van, csak a titkos paraméterekkel lehet előcsalogatni a fícsöröket. Még a plusz memória is be van szerelve. Régi 10T-s vezérlőben elő tudtuk varázsolni (találomra). Tehát nem spórolják meg, illetve nem tartják meg maguknak. Odaadják, de nem tudja használni a vevő, ha nem fizet érte.

(#6036) BÁ Nutrition


BÁ Nutrition
addikt

valakinek nincs véletlenül deckel dialog 12-es vezérlőhöz leírása?

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#6037) Berci1975 válasza kkrisztian90 (#6001) üzenetére


Berci1975
csendes tag

Eljárás
1. Munkadarab-rajz előkészítése
– munkadarab-nullapont meghatározása
– koordinátarendszer berajzolása
– esetlegesen hiányzó koordináták kiszámítása
2. Megmunkálás-lefutás meghatározása
– Melyik szerszám mikor és melyik kontúr megmunkálására kerül alkalmazásra?
– Milyen sorrendben kerülnek a munkadarab egyes elemei elkészítésre?
– Melyik egyedi elemek ismétlődnek meg (esetleg elforgatva is) és ezeket egy
alprogramba tesszük-e le?
– Létezik-e ez a munkadarab-kontúr vagy ehhez hasonló más
munkadarabprogramokban ill. alprogramokban, amelyet esetleg alkalmazni tudnánk?
– Hol célszerű vagy szükséges nullaponteltolás, forgatás, tükrözés, skálázás (frame-
koncepció)?
3. Munkaterv felállítása
Határozzuk meg lépésenként a gép összes megmunkálási lépéseit, pl.:
– gyorsmeneti mozgások pozicionáláshoz
– szerszámcsere
– megmunkálási sík megadása
– szabadra-menet utánmérésre
– orsó, hűtőszer ki-/bekapcsolás
– szerszámadatok felhívása
– fogásvétel
– pályakorrekció
– kontúrra rámenet
– kontúrról lemenet
– stb.
4. Munkalépések lefordítása a programozó-nyelvre
– Minden egyedi lépés NC-mondatkénti (ill. NC-mondatoként) felírása
5. Összes egyedi lépés összefogása egy programba

(#6038) Berci1975 válasza Berci1975 (#6037) üzenetére


Berci1975
csendes tag

Bocs, ez a válasz egy kicsit megkésett.
De ha már itt vagyok:
Valaki a fórumozók közül -úgy érzi- érti a SIEMENS programozást, azzal szívesen tapasztalatot cserélnék!
(ez jól hangzik, szóval úgy, hogy csak én kérdezek :)
Előre is köszi

(#6039) Phülöp válasza Berci1975 (#6037) üzenetére


Phülöp
addikt

Szep ez a lista, de a gyakorlatban ez (szerencsere) nem igy mukodik.
A felsorolt tetelek 90%-a automatikusan jon az elso percben, amikor a dolgozo elkezdi nezegetni a rajzot.
Gyakorlatilag fejben lejatsza az egesz megmunkalast.
Mindettol fuggetlenul a lista teljesen korrekt.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6040) forestia válasza Phülöp (#6039) üzenetére


forestia
tag

+1

(#6041) kkrisztian90


kkrisztian90
csendes tag

Köszi szépen!
Valaki fel tudna világosítani arról hogy a műszaki rajzon található háromszög jelzéseket hogyan kell értelmezni? Ugye a felületérdességről van szó ha jól tévedek, de melyik háromszög mit jelent? Melyik jelenti a durva felületet stb. (egy db. háromszög, két db. háromszög, három db. háromszög egy sorban)

(#6042) Phülöp válasza kkrisztian90 (#6041) üzenetére


Phülöp
addikt

parancsolj

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#6043) nchelp válasza kkrisztian90 (#6041) üzenetére


nchelp
tag

Te még a régi szabvány szerinti jelöléseket keresed, az ékjeleket.
-1 ék: nagyolt, esetleg nyers felület
-2 ék: többnyire esztergálással/marással elért közepes-jó minőségű felületek
-3 ék köszörült-polírozott-tükrösített felületek

mindegyik ékjelölt osztályba tartozik 3-4 gyökjelölt Rz/Ra felületi érdességi besorolás, Rz-Ra közti jellemző váltás 4:1 Ezért manapság elég sokat szitkozódok, mert én is többnyire régi ékjeles rajzokat kapok, de azon belül még igen nagy a szórás, most akkor melyik normára csináljam?...

nchelp

(#6044) kkrisztian90 válasza nchelp (#6043) üzenetére


kkrisztian90
csendes tag

Igen erre gondoltam! Köszönöm mindenkinek a segítséget!

(#6045) Berci1975 válasza Phülöp (#6039) üzenetére


Berci1975
csendes tag

Tudom, hogy csak elmélet, de olyan jól hangzik! :F
Egy gépkönyvből másoltam át - lustaságból. (SINUMERIK-Alapok)

(#6046) Danivagyok válasza Berci1975 (#6038) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Tegyél fel konkrét kérdést, talán majd jön rá válasz is.

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#6047) nchelp válasza Phülöp (#6039) üzenetére


nchelp
tag

Lehet, a lista korrekt, de valóban annyira nem így működik, hogy mióta az iskolapadból kikerültem, soha nem csináltam így. Soha nem rajzoltam be koordinátát :) , a hármas pont pedig a teljes bontásával kimarad nálam (pontosabban ebben a formában nem nyer létjogosultságot)...

A rajz+gép+felszereltség ad mindent, azt is, hogyan foghatom fel. Ezen már bukhat a koordinátarendszer. A lista sorrendje pedig csapnivaló. a 4-5. pontoknak külön nincs létjogosultsága oktatási intézményen kívül, de megkockáztatom, ott sem volna szabad.

Mondhatni: ha ez az öt pont nem egy egyetlen szerves folyamat (még véletlenül sem ilyen bontásban) egy gépnél dolgozó, önmagára valamit is adó szaki számára, akkor szerintem megette a fene az egészet. Jobban belegondolva, ez alapján a vezérfonal alapján tanítani sem volna szabad

Jut eszembe, hiányolom a megfogási terv részét. Ez is erősen befolyásolja a szerszámhasználatot (is), úgy a szerszámfajtákat, mint az alkalmazható technológiát...

nchelp

(#6048) Berci1975


Berci1975
csendes tag

Minap a budapesti gépkiállításon jártam. Erősen ajánlom minden érdeklődőnek! Holnap lesz az utólsó nap. Már csak a hostess lányokért is!

(#6049) DarthRoni válasza Berci1975 (#6048) üzenetére


DarthRoni
tag

Kedves Főnökömnek nagy szüksége van a medence tisztító alkatrészére, így sajnos nem kaptam kimenőt... :(

(#6050) BÁ Nutrition válasza Berci1975 (#6048) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

én ma voltam. érdekes volt de mintha a nem raktak volna olyan sok gépet ki. a csajok viszont ott voltak a szeren :K

DMG stand tetszett leginkább.
eszterga lehetett volna több, de lehet nincs mit mutatni :F
nagy egy sem volt

Sandvikot nem láttam, bár külön nem is kerestem. összességében azért jó volt
vmelyik lapkadíler cégnél láttam egy komoly beszúrót, akkora volt mint egy ló patája :B

ill nem tudom ilyen kovácsolt vasas cuccok voltak-e vhol. a hegesztős pavilont annyira nem jártuk be, talán ott vmi? :F

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.