Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#1701) péterd válasza nchelp (#1699) üzenetére


péterd
csendes tag

Hát az itthoni bérekhez képest rosszabb nem lesz vagy még úgy is megfogja érni szerintem 850 órában vagyok hát a munka körülmények sem túl jók 1 süllyesztett furathoz benne menet kb 1 alap testel csinálom általában patron cserélgetésel egybe kötve 3 méretü alaptestvan de a szerszámhoz vagy patront nem találok vagy az alaptest nem jó ami kell be van fogva a másik gépen és használják .főnök is 1 gyökér 4 óra alatt kifurtam két lyukat meg lemartam méretre.Mondom neki igen van benne a másik oldalán 8db m6 tükröztem a kontúrt mert a programozó a tükörképének a rajzát vitte el (nem voltak metszéspontok a rajzon)és mondom már elemeltetve megnéztem h minden oda megy ahová kell+ tárcsa maróval a horony belsejébe is majd lesz kontúr mondom azt is megírtam .

(#1702) Phülöp válasza péterd (#1701) üzenetére


Phülöp
addikt

Légy oly kedves, és tisztelj meg bennünket azzal, hogy legalább megpróbálsz helyesen írni.
Ne csak idehányj valamit.
Köszönöm.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1703) péterd


péterd
csendes tag

Szerdán beleállt egy öntvény forgács a szemebe csütörtök reggelre begyulladt föl hívom a főnököt h nem jövök mert szemészetre megyek .Nem azt mondja h ok rendben hanem h kibasztam a céggel h nem jövök ,miért nem mentem este ügyeletre hiába mondtam neki h este hazafele semmi bajom nem volt,, faszfej ,,

(#1704) péterd válasza Phülöp (#1702) üzenetére


péterd
csendes tag

Ok bocs csak késő volt aztán ez így kijött belőlem elnézést.

(#1705) creed30 válasza péterd (#1703) üzenetére


creed30
aktív tag

Használd a védőszemüveget,az ilyen estek megelőzéséhez van. :P
Mit óvjunk ha nem a szemünk világát? :K
Mindig rajtam van ha eszterga vagy marógépet használok,nem érzem hogy akkora teher lenne. ;)

(#1706) nchelp válasza creed30 (#1705) üzenetére


nchelp
tag

Csak akkor van rajtam, ha bosolok, vagy esetleg, ha flex kell egy lemezhez... A falikoronghoz már nem. Egyetlen gépem nem indul nyitott ajtóval, akkor a francnak legyen rajtam a szemüveg? :DD

Bocs, hogy belevau... :B

nchelp

(#1707) péterd válasza creed30 (#1705) üzenetére


péterd
csendes tag

Veszek és beviszem ezek nem adnak na de le... nem tétel .

(#1708) boecce válasza péterd (#1701) üzenetére


boecce
tag

Uristen!!!!
Mondd csak, ennyit tudsz csak egy levegővel, egy mondatba írni, vagy néhány oldal is menne egyetlen mondatelválasztó pont nélkül???
Egy kicsit haza kellene jönnöd, hogy az anyanyelvedet ne felejtsd el teljesen!!

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1709) boecce válasza creed30 (#1705) üzenetére


boecce
tag

Hát igen... Nézzél csak meg egy (bármilyen) amerikai filmet, ami nem akciófilm. Még az újságolvasáshoz is, ha az munkahelyen van, felveszik a szemüveget. Szerintem ez már egy másik véglet, főleg ha ötvöződik a hazai mentalitással az amerikai multi cég előírása. Van rá eset hogy nagyobb balesetveszélynek vagy kitéve, ha (ugyan a környezet indokolná is) felveszed a szemüveget, mert köteleznek is rá, de annyira karcos, hogy jobban látsz anélkül. Megdumálni meg ugye nem lehet , mert "felfelé nem érdeklődünk!!"

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1710) Phülöp válasza boecce (#1709) üzenetére


Phülöp
addikt

Azért azt se felejtsük el, hogy a távoli amerikaországban jó eséllyel a szart is kiperelheted a cégből, ha bármi bajod lesz munka közben. Nem véletlenül erőltetik annyira a védőfelszerelés használatát - legalább annyira védi a céget, mint a dolgozót.

Ismerős kislány amerikai tulajdonú cégnél dolgozik Pesten: náluk még az irodai székek is személyre szabottan ergonómikusak - viszont esélytelen ellenük pereskedni egy tartós munkahelyi ártalom miatt kialakult gerincbántalom okán.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1711) boecce válasza Phülöp (#1710) üzenetére


boecce
tag

Ezért is írtam, de most kihangsúlyozom: a HAZAI mentalitással ötvözve.

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1712) forestia


forestia
tag

Üdv Kollégák!

Régen jelentkeztem [link], azóta történt egy s más. A Deckel Maho 60T-n főorsó csere volt a múlt hónapban. A kollégám egy 150x150x130-as réztömbön háromdézett. Elment kajálni, kb 20 perc volt szerszámváltásig. Hallotta, hogy a vártnál előbb történik a csere, mire odaért, már az orsó dörgölte a darabot.(programhiba) A gép nem állt meg, így rácsapott a "bohóc orrára".
Egy a gyártó által felújított főorsó került a vasba. A jövő év elején cserélve lesz mindhárom tengelyen a golyósorsó.(végre :D )
De aminek igazán örülök/ünk, az egy új gép: Mikron VCE 800 Pro iTNC530
Múlt héten üzemelték be.
Itt egy kis szösszenet tegnapról: videó (a minőség nem a legjobb, de talán élvezhető)
Még nem terheljük nagyon, de ami késik nem múlik :DD .

Sziasztok

[ Szerkesztve ]

(#1713) nchelp válasza forestia (#1712) üzenetére


nchelp
tag

Olyan nagy okod nincs az örömre, kolléga. Én egy VCE-1200-on dolgoztam, szintén szerszámgyártásban. Mivel elég sokat használtunk 5-ös gömbmarót, meg még kisebbet, így folyamatosan 10000-es fordulaton volt nyüstölve, ami azt eredményezte, hogy évente kellett főorsót cserélni, ugyanis a csapágyazása nem bírja. Pont mindig a gari lejárta előtt szerencsére.

nchelp

(#1714) nchelp


nchelp
tag

Üdv minden kollégának, és nem kollégának, mint a CNCBank kocsmárosa, kellemes karácsonyt mindekinek :D

nchelp

(#1715) zolikaDB válasza forestia (#1712) üzenetére


zolikaDB
veterán

Mozgásfigyelés? Ütközésfigyelés? (iTNC530)

(#1716) Laci 1984


Laci 1984
csendes tag

Sziasztok.

Lenne egy kis szakmai gondom.
Alumínium ötvözetet kell megmunkálnom, 730 mm hosszan 0.05 a tűrémezője.
Megmunkálás után vetemedik néha tizedeket.
Már próbáltam több verziót, csak kis fogásokkal többször forgatva, vagy két satuba csak egy 3mm -es bázist megfogva, 0.2 mm ráhagyással aztán satu kienged majd finoman megfogva és besimítva. de így is kicsúsztam az 5 százados tűrés mezőből.
Elég sok megmunkálás van rajta nyitásik, furatok, és hosszában egy 21H7-es horony, minden oldalról meg kell munkálni.
Síklapúság, párhuzamosság, merőlegesség, és pozíció tűrés, minden 5 század.

Ötleteket várnék a megmunkálásra, vagy csak annyi a megoldás hogy feszültség mentesíteni kéne mint az acélt? Ha jól tudom alut nem szokás kemencébe tenni.

Ez is csak olyan mérnök agyszüleménye aki soha nem dolgozott géppel.Persze neki könnyű megadni a tűréseket. :((

A segítséget előre is köszönöm.

(#1717) zolikaDB válasza Laci 1984 (#1716) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nálunk bevett szokás (!!!), h a jedi erő fogja a darabot a Unigraphics-ban!
Kérdés, h ez miféle alakzat? Anno én is csináltam egy szép állatkert alut, asszem, sima AlMgSi, szóval alap, nem certál, vagy valami keményebb, X-ben több, mint 1 méter, Y-ban 400 körül, Z-ben meg 60mm, és ezt úgy kaptam meg, h nem volt rajta ráhagyás, és bontsam ki a darab kb 60%-át. Szerencse vagy sem, de a lap úgy működött kész állapotában, h le volt csavarozva valami nagyobb felületre, és minden, ami tűrt volt, vagy egytengelyűnek kellett lennie, az úgy lett elkészítve, hogy le volt szorítva. Eleve az élében volt egy olyan furat, ami alul és felül 42H7, olyan 100-100mm mélyen, és ezeket egy 30-as furat kötötte össze. 3db segédderékszögre lett spanájzlival felfogatva, de amikor elékszült, nem garantáltam semmit, és mondtam a főnökömnek is meg a megrendelőnek is, h tegyék bele a cerkájukat, ha nem képesek úgy odahozni, h hagynak rajta. Hozzá kell tennem, h a megrendelőnek van portálmarója, forgatható fejjel, és egy állásból meg tudott volna munkálni rajta mindent... Rájött, h jobb, ha más szop vele.
Íme: bullshit
Kár, h itt még nincs kész, de nem sok kedvem volt fotózgatni.
Tanácsot adni meg nehéz, lehetséges, h pl a certál nem vetemedne. Vagy talán kinagyolnád, pihentetnéd, h hadd görbüljön, aztán simítás. (gondolom időd, mint a tenger...) 3 satu nem tudom, h használna-e, én ekkorákat 3-ban fogok meg, ugyan nincs is több.

(#1718) zolikaDB válasza zolikaDB (#1717) üzenetére


zolikaDB
veterán

Bocsánat, élben nem 1, hanem 6 ill 4 illesztett furat volt. (két típus volt ui, mint a képen is látszik, és belőlük 2-2 db)

(#1719) Laci 1984 válasza zolikaDB (#1718) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Az alu anyaga a sima SiMg ötvözet.
hossza 730mm szélessége 65 mm magassága 49.5 mm.
Oldalanként 5 mm ráhagyással, végig van benne egy 21 H7- es horony, két oldalról 20 mélyen 40,5 mm széles nyitás , a horonyban 6 db 9-es furat vele szemben 16x8 az T horony végig 730 mm hosszan.
A 9-es furatokra 18 as vissza sűlyesztés , meg 3db 100-as nyitás 10 mm mélyen.
Tehát körbe kell forgatni.
Talán megvan a megoldás ,már nem lett annyira rossz a 4. tengelyre lett felfogatva és így 2 felfogásból lejön.
Lazítás után még mindig vetemedik de már csak 3-7 század volt benne.

(#1720) zolikaDB válasza Laci 1984 (#1719) üzenetére


zolikaDB
veterán

Igen, a gond ott van, h a drága mérnöknek, aki rajzolta, tuti Luke Skywalker volt a faterja, illetve, h ez egy "léc" típusú alakzat, és ki van nyitva kva nagy mértékben...
De tényleg nem tudok egyebet mondani, én is vhogy így csinálnám! Csak én nem Mazakon :P

(#1721) forestia válasza nchelp (#1713) üzenetére


forestia
tag

Szomorúan hallom. Mikor gyártották a gépet, amin dolgoztál?

(#1715) zolikaDB: 1. Nincs. 2. Nincs

[ Szerkesztve ]

(#1722) nchelp válasza forestia (#1721) üzenetére


nchelp
tag

Amikor a céghez kerültem a gép kb 3 éves volt, ennek nagyjából 5-6 éve.

nchelp

(#1723) Angyal Zoli


Angyal Zoli
csendes tag

Sziasztok, remélem nem offolok de látom, hogy él a topik és hogy kik járnak ide, épp ezért lenne egy kérdésem ami most már kezd elég komolyan aggasztani, mivel nem tudok dönteni.
Szeretnék elég komolyan a cnc technológiával foglalkozni, mivel érdekel, és meglehet belőle élni, most fogom befejezni a gépésztechnikusit, utolsó évben tanítják és nagyon rákaptam az ízére :D. Nos a kérdésem az lenne hogy mit érdemes tovább tanulnom, ha nem akarok zöld gombos lenni? Eddig arra jutott hogy Kecskeméti cnc forgácsoló tanfolyam, utána pedig Zrinyi cad/cam informatikus tanfolyam, vagy pedig kecskeméti főiskola gépipari mérnökasszisztens (CNC technológus-nak mondják magukat) ami egy 2 éves felsőfokú szakképzés, a bajom ezzel hogy csak utolsó félévben tanítanak cnc technológiát, ami elég karcsú, de viszont beosztás szempontjából lehet hogy jobb lenne. A kettő között nem tudok dönteni és közeleg a határidő. A válaszokat előre is köszönöm :)

(#1724) Phülöp válasza Angyal Zoli (#1723) üzenetére


Phülöp
addikt

Zrínyivel semmi baj sincs azon kívül, hogy megszűnt ott a cnc-s képzés.
NCT tolja tovább, ha ugyanazok a tanárok, akkor rosszul nem jársz velük.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1725) Danivagyok válasza forestia (#1712) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Hello!
Jó a fenyőtalp! Az ott a háttérben egy FA20?

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#1726) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Hurcon hol találom a spirálmarást kedves kollegák? Hülyére kerestem, de sehol...
Vki szokott dxf file alapján dolgozni kint a marón?

(#1727) Laci 1984 válasza zolikaDB (#1726) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Igaz ,hogy már régen volt mikor utoljára Hurcon dolgoztam.
De ha jól emlékszem akkor egyenesek és ívek, aztán lapozol jobbra.Megadod a kezdőpontot (PL: 40-es furat X20 Y0) aztán felkínálja jobb oldalt a csavarvonalat is.Itt úgy kell megadnod a fogásokat hogy egész szám jöjjön ki ha osztod a mélységgel( Z-20 akkor 2-es fogás). a végét érdemes lezárni egy körmarással mert spirálba hagyja a végét.Ha átmenő a furat akkor természetesen nem számít.

Ha emlékezetem nem csal valahogy így kell de nem 100-as.
Sok sikert.

(#1728) majka a


majka a
csendes tag

Jó napot kívánok , olvastam a forumot és látom hogy ön ért a gépész szakmához , én egy leendő gépész vagyok és a segítségét szeretném kérni mert első éves vagyok Na A LÉNYEGRE IS TÉRNÉK a mag át mérőt hogy tudom ki számítani?

do=d1-(Px1,299) vagy do=d1-2H

X= szorzás

(#1729) nchelp válasza majka a (#1728) üzenetére


nchelp
tag

Bár igazából nem tudom, kitől kérdezed, de ha a menetmagról beszélünk anyamenet és egyben metrikus esetében, akkor a legcélravezetőbb kivonni a névleges méretből az emelkedést. Ez garantáltan jó eredményre vezet, ami a gyakorlatban sem okoz problémákat.

nchelp

(#1730) zolikaDB válasza majka a (#1728) üzenetére


zolikaDB
veterán

D-1,0825P
Laci: köszönöm, holnap nem, de hétfőn próba!

(#1731) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Na, pang a topik... Semmi érdekesség, különleges feladat, jó álláslehetőség, új gép, semmi? :))

(#1732) forestia válasza Danivagyok (#1725) üzenetére


forestia
tag

Hali!

Igen, jól láttad. Mitsubishi FA20VS.

(#1733) Angyal Zoli


Angyal Zoli
csendes tag

Én is még tanulok CNC géppel ügyeskedni ezért ha lehet lenne pár kérdésem a menetek készítéséről az Urakhoz. A kérdésem az lenne hogyan adok meg előtolást menetfúrás közben marónál? mert esztergán tudom hogy előtolás=a menetemelkedéssel, valamint hogy esztergán ez belső menetre is vonatkozik? előre is köszi :)

(#1734) _BM_ válasza Angyal Zoli (#1733) üzenetére


_BM_
senior tag

Marógépen és esztergán egyaránt meg lehet adni fordulatonkénti és percenkénti előtolást. Paraméteres beállítás kérdése. Mindössze annyi a különbség, hogy az esztergagépek mindegyikén elérhető a fordulatonkénti előtolás, míg a marógépeken sok esetben opció, és ha elérhető, akkor sem szokták használni.

(#1735) zolikaDB válasza Angyal Zoli (#1733) üzenetére


zolikaDB
veterán

Fordulat * menetemelkedes. Hurcon aluba atmeno M4-nek 200-al porgetem meg a menetfurot, innentol tessek kiszamolni :)

(#1736) _BM_ válasza zolikaDB (#1735) üzenetére


_BM_
senior tag

Belegondolva tényleg érdekes kérdés. Miért esztergálnak fordulatonkénti előtolással, és miért marnak percenkéntivel a népek? Tudja ezt valaki? :F

(#1737) Phülöp válasza _BM_ (#1736) üzenetére


Phülöp
addikt

én fogankénti előtolással marok
majdnem mindig

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1738) _BM_ válasza Phülöp (#1737) üzenetére


_BM_
senior tag

És ez az általános?

(#1739) Laci 1984 válasza _BM_ (#1738) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Zoli, össze jött a spirál marás a Hurcon?

Nekem aluba az M5-ös spirál menetfúró 960-at forog.Bírja szépen:D

[ Szerkesztve ]

(#1740) nchelp válasza _BM_ (#1736) üzenetére


nchelp
tag

Mert lényegesen egyszerűbb a dolog. Az esztergaszerszámok jellemzően egyélűek, így a fordulatonkénti egyben élenkénti előtolást jelent. Marásnál viszont figyelembe kell venni az élek számát, ami rendkívül változatos lehet... valamint ott belép még egy szorzó tényező, mivel az elforgó átmérőt a szerszám adja, így a vágósebességet is, míg esztergán ezt a gép figyeli.

nchelp

(#1741) nchelp válasza _BM_ (#1734) üzenetére


nchelp
tag

Nem tom, a Fanucnál szinte minden vacak opció, ami nem G1, de olyannal még nem találkoztam, hogy ez ne lenne alapból elérhető. De a letörés-lekerekítés már opcionálisan nem feltétlenül elérhető... :(((

nchelp

(#1742) zolikaDB válasza Laci 1984 (#1739) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem volt melo, amin kiprobaljam, ui egy D143-as korzseb meglett ellipszismarassal (nagy koroket azzal csinalom) mire erkezett a valaszod! Megtalaltam amugy az opciot, ismeros is volt, hisz lattam mar, csak nem volt logikus nekem, h az egyenesek-iveknel keressem!
Csak az a bajom, h cseppet nyakatekert ez a Hurco, akarhogy nezzuk... :D
Apropo: milyen markaju menetfurot hasznalsz??? Bevonatos v anelkuli ill ez atmeno v fenekes?

(#1743) Laci 1984 válasza zolikaDB (#1742) üzenetére


Laci 1984
csendes tag

Ez egy, bevonatos spirál menetfúró, a Seco-tól rendeltük.
Ha érdekel holnapra, minden adatát leírom.

Most 15 mm-mély zsákfuratba kell az M5-ös menet.
De a 8-ast is 23-as vágóval forgatom, az 916 -os fordulat ha jól számoltam.
A Mazaknak (nemsoká 3 hónapos lesz a gép) vágósebességet meg fordulatonkénti előtolást kell megadni.
Ma hajnalban a 16-os menetfúró 10-es vágóval forgott C45-ös anyagban az is 200-as fordulat.
35mm mélyen átmenő furatba.

De szerintem a WNT-s top spides menetfúrók jobbak, de magasan ver mindent a menet formázó, ott tuti nem ragad be a forgács.:D

[ Szerkesztve ]

(#1744) Phülöp válasza Laci 1984 (#1743) üzenetére


Phülöp
addikt

Mi is mostanában állunk át a menetformázókra.
4301-be tolok 4db M3-as menetet (és ezt 6* egy felfogásban). Egyszer sikerült valami egzotikus ötvözővel megbolondított anyagot kapnunk, sorban haltak el az Emuge menetfúrók. A menetformázót nem érdekli, milyen az anyag, amibe beletolom - 800 menetig tutira bírják, de akkor már mindenképpen cserélem a biztonság kedvéért. Ráadásul az M3-as menetformázó és a D2.7-es csigafúró együtt is olcsóbb, mint egy Emuge menetfúró magában.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1745) Angyal Zoli


Angyal Zoli
csendes tag

Köszi a menetekről az infót :D tud valaki valamit mondani a kecskeméti KRKK-ról? Milyen ott a CNC forgácsoló tanfolyam? Tanfolyam után van elhelyezkedési lehetőség, Kecskeméten mennyit kap egy kezdő marós?

(#1746) _BM_ válasza Phülöp (#1744) üzenetére


_BM_
senior tag

Fúrj 3-assal elé, akkor tovább bírja a formázó. :))

[ Szerkesztve ]

(#1747) Danivagyok válasza forestia (#1732) üzenetére


Danivagyok
csendes tag

Hali!
Nekem is ilyen van, németektől hoztuk tavaly. Másnál még nem láttam, csak hallottam, hogy van egy Ajkán egy meg Sárospatakon.
Jó volna egy kis eszmecsere a kezelővel, pl: ki szervizeli ? Eddig nem volt vele gond, de ha lenne igencsak vakarnám a fejem...
Priviben is jó, mert néha eltűnök én is egy fekete lyukban: iroda@brezon.hu

Mindenki végezzen adatmentést MOST!

(#1748) konwktor


konwktor
tag

Sziasztok.
Valaki nem tud egy működő free programküldő "dnc" szoftvert?Főleg Fanuc vezérlőkhöz kellene.

(#1749) zolikaDB válasza Laci 1984 (#1743) üzenetére


zolikaDB
veterán

Persze, h érdekel! De tkp nem tudom, mi az a menetformázó, hogy működik?
Nekünk Titex meg Tunglong menetfúrók vannak, de az előbbi megpusztul a rozsdamentestől, a Tunglongot meg sokszor az alu nyalja le. Illetve csak aluba fúrunk gépen menetet, azt is max M8-ig, meg olyat, ami átmenő, mert ezek a forgácsot lefelé tolják. A többi menet mind egy menetfúró kézikészülékkel készül. (Roscamat)
Egyébként még annyi, h ekkora fordulattal vágsz fenekes menetet - a Mazakod lineármotoros?

(#1750) nchelp válasza konwktor (#1748) üzenetére


nchelp
tag

Amióta eltűntek a DOS-os pc-k, azóta az RS-alapú adatátvitel eléggé necces a Fanucnál. Figyelmedbe ajánlom, ha megoldható, az SD-kártya megoldást.

nchelp

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.