Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#1251) nrvn


nrvn
csendes tag

Régebbi beköszönőm után újra itt vagyok. Végre már túl vagyok a vizsgán, szóval megvan a papírom mint gépgyártástechnológiai tehcnikus :)) úgy hogy most a munka keresés zajlik gőzerővel, remélem hamar találok valamit.

(#1252) ateszn1


ateszn1
újonc

hali

a megmunkáló központ és maró közti különbséget már leirták a gyártócella az meg az amiben van egy robotkar is hogy pakolja

Atesz

(#1253) ateszn1


ateszn1
újonc

a spirálmarót meg csavarvonalnak hívják hurcon a kitöltésnél arra kell figyelni h ahonnan startolsz zben onnan el tudj jutni a teljes mélységre ugy h ne legyen maradék meg neked kell megirni a fenéksimitást meg a konturrol leáállást is

sl ciklusra nekem annyi ötletem van hogy megadod neki a konturt meg egy keretmarást belülröl ugy hogy ne másszon bele a konturba

Atesz

(#1254) nchelp válasza ateszn1 (#1253) üzenetére


nchelp
tag

Vazze, egy 1.75-ös emelkedés pl 128 mélyen akkor kurva macera. Számolhat az ember ezerrel, hogy mennyi a maradék, meg biztonsági táv... Hm... Jenki barmok. Olvasva az eddigieket, ez a Hurco kiválóan alkalmas az ember életének keserítésére. És ezért ma még adnak ki pénzt???

nchelp

(#1255) zolikaDB válasza nchelp (#1254) üzenetére


zolikaDB
veterán

:K Néha én is elgondolkodom ezeken a dolgokon, kedves nchelp!

(#1256) bruna


bruna
újonc

Sziasztok!

Na sikerült előcsalogatni a grafikus megjelenítést az esztergán.
Egészen egyszerűen használható, szerintem még jobb is mint az nct
Kaptunk memóriabővítést,és átállították a hibaüzeneteket magyarra.
ha valakinek kell, meg tudom adni az elérhetőségüket!

mégegyszer köszi mindenkinek!

(#1257) qwerty123


qwerty123
tag

Sziasztok!

Egy kis felvilágosításra lenne szükségem. Van itt egy Makino EC 3025 típusú CNC marógép. Felújítás után használatba kellene venni, de nem volt még ilyennel dolgom. Ha pár infót mondana egy hozzáértő, azt megköszönném! Külső számítógépet rá lehet-e kötni? Ha igen, akkor milyen program és milyen gép kellene hozzá? Ha jól gondolom, alapműveleteket külső számítógép nélkül is be lehet programozni neki.

(#1258) nchelp válasza qwerty123 (#1257) üzenetére


nchelp
tag

Szerintem a nagy többségnek többet mondana arról valami info, hogy milyen vezérlő van a gépen. A kérdéseidre a válaszok a vezérlőtől függnek, nem a felépítménytől.

nchelp

(#1259) qwerty123 válasza nchelp (#1258) üzenetére


qwerty123
tag

Szia!

Majd utánanézek, igazából nem vagyok szakmabeli, nem értek a témához.

(#1260) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Ma akarta indítani a főnök a winmaxos esztergát, de kifagy... Mi lehet a baja? Kékhalál (win2000), hibakód: 0x0000007B

(#1261) nchelp válasza zolikaDB (#1260) üzenetére


nchelp
tag

A válasz egyszerű: win2000... :DD :DD

nchelp

(#1262) nchelp válasza zolikaDB (#1260) üzenetére


nchelp
tag

Mindenesetre az ilyen hexa-hibajelzések többnyire hardveres problémák. Az is lehet, hogy kontakthiba, pl nem lát egy memóriakártyát.

nchelp

(#1263) spongyi1


spongyi1
újonc

Hali mindenkinek!
A közeljövőben gondolkozok, hogy elvégzek egy CNC tanfolyamot, pesten majd utána egyből egy CNC-programozóit. Csak azt nem tudom, hogy hol a legjobb elvégezni őket, és hogy ha elvégzem őket milyen esélyel tudok elhejezkedni mint ithon mint külföldön.
Válaszotokat elöre is köszi!

(#1264) zolikaDB válasza spongyi1 (#1263) üzenetére


zolikaDB
veterán

"elhejezkedni mint ithon mint külföldön" -> "elhelyezkedni mind itthon, mind külföldön"
Így helyes, de magyartalan. Nem (ki)oktatni szeretnélek, de aki a helyesírására igénytelen, még ha csak egy fórumban is, az ne akarjon olyan munkát végezni, ahol igenis számít az alaposság. Illetve: tapasztalat nélkül, ahogy fentebb is írták a többiek, kevés az esély, programozói melóra meg főleg.
Egyáltalán milyen fogalmad van a szakmáról, mit tudsz erről az egészről? Eddig mivel foglalkoztál?

(#1265) Locsi


Locsi
senior tag

Minden bántás nélkül mondom ezt (spongyi1), de az ilyenektől kapom a frászt. Húsz év forgácsolói tapasztalattal a hátam mögött ( abból 17 év nc cnc vonalon ) mondom azt, hogy mindig van mit tanulni. Először meg kéne tanulni a sima forgácsolást, hogy az alapokkal tisztába légy, és utána menni, cnc gépkezelői, majd cnc programozói tanfolyamra. Így csak a szakmát hígítod. Az egyik kollégám is ilyen, és majd minden nap az idegbajt hozza rám.

(#1266) konwktor


konwktor
tag

Sziasztok.
Nem tudtok valami jó állást hagyományos portálmaróra,és vagy nc esztergára?Ha nagyon muszáj hagyományos esztergát is elvállalom.

[ Szerkesztve ]

(#1267) boecce válasza konwktor (#1266) üzenetére


boecce
tag

@konwktor :

DMU 200-as???
1800-as forgóasztal "eszterga" üzemmód is. Székesfehérvár környéke, 3 müszak.

Oppá... Most olvasom hogy hagyományos... EZ meg CNC a javából...

[ Szerkesztve ]

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1268) zolikaDB válasza boecce (#1267) üzenetére


zolikaDB
veterán

Úristen! Ez egy nagyon szép nagy gép, ahogy nézem a google-ön!
Ti mire használjátok, mit lehet róla tudni?

(#1269) konwktor válasza boecce (#1267) üzenetére


konwktor
tag

Köszi azért,azt hiszem nc portálmarót nem merném még nyugodt szívvel elvállalni,

(#1270) zolikaDB válasza konwktor (#1269) üzenetére


zolikaDB
veterán

Én nagyon szívesen :C
Petie, batyo85: nálatok össze van kötve a gép PC-vel? Vagy hálóba?

(#1271) konwktor válasza zolikaDB (#1270) üzenetére


konwktor
tag

boecce-nek címeztem :P de azért neked is kösz hogy fent tartod ezt a jó kis fórumot :R

(#1272) Petie válasza zolikaDB (#1270) üzenetére


Petie
veterán

nincs

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#1273) batyo85 válasza zolikaDB (#1270) üzenetére


batyo85
csendes tag

Nálunk sincs.

(#1274) boecce válasza zolikaDB (#1268) üzenetére


boecce
tag

Szivattyúházakat munkálunk meg. Bérmunka. No meg ha adódik (ritkán), nagyméretű szerszámbetét- vagy -lapok stb.

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1275) Spawn


Spawn
csendes tag

sziasztok!Nincs meg valakinek a predator szimulátor?

[ Szerkesztve ]

(#1276) zolikaDB válasza boecce (#1274) üzenetére


zolikaDB
veterán

Jajj te! Hát akkor te egy aranybányában dolgozol! Milyen jó meló az! Én is nagyon szerettem szerszámot, meg nagyméretű/"túlméretes" darabot gyártani! HDH vezérlő van rajta?
Petie: azért kellene a PC-s kapcsolat, mert tennénk fel a bonyolult darabokat, CAM-mel programozva, de a floppy csak 1.44 mega... A Hurco meg azt mondta, h 1000 euró a hálókártya a gépbe... Amúgy megoldottuk a CAM-es progikat, már egy csomó darab készült így, ISO programmal :))

(#1277) boecce válasza zolikaDB (#1276) üzenetére


boecce
tag

Igen, HDH, de fura.. Mintha csak a monitor burkolata árulná el. Mert ISO kóddal megy, nincs is hozzá a mexokott HDH tasztatura, nem hasonlit semmire, csak egy egyszerű billentyüzet van rajta. % tengelyes, a billenőfej 45°-os síkon fordul (így egy kicsit izgalmassá teszi a mozgások leképezését)
Én ugyan nem dolgozom rajta, nekem egy GMX 250 esztergaközpont jutott, ez sem a hétköznapi gépek közé sorolható.

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1278) nchelp válasza boecce (#1277) üzenetére


nchelp
tag

Üdv boecce!

Az a Heidenhain véletlenül nem egy MillPlus? Mert az valóban tisztán ISO...

nchelp

(#1279) Petie válasza zolikaDB (#1276) üzenetére


Petie
veterán

gondoltam hogy valami ilyesmi :)
nálunk a cincinattik vannak megoldva soros kábellel és pc-ről is mehet a progi. de lassú a kapcsolat azon keresztül sajnos, és a pc is belassul nagyon komolyan :D

ॐ "Goa is not a place, its a state of mind." - Goa Gil ॐ ° Honda - The Power of Dreams ° Eat, Sleep, JDM °

(#1280) zolikaDB válasza Petie (#1279) üzenetére


zolikaDB
veterán

426-os HDH volt, hogy úgy belassult, h el kellett menni egy jó negyedórára, mire felment rá a 2-3-4 megás progi! Igaz, azok UTP-n kommunikáltak.
boecce: ilyen bonyolult gép, és ISO? Az asztal is forog, meg a fej is? Spatial van? Amin régebben voltam, ott a fej teljesen körbeforgott (bár a plafont sosem munkáltuk meg vele :) ), meg horizontba is. De ott a nullát akkor kellett felvenni, ha már beforgott a fej, mert nem "vitte" magával a koordináta rendszert, illetve be kellett kapcsolni, h X és Z tengelyen egyszerre, párhuzamosan mozogjon adott pontra. Mindenesetre érdekes, h dialog üzemmóddal nem támogatják a gyártást. A programozáson kívül teljesen HDH felhasználófelülete van? Tkp akkor úgy programozod, mint egy Fanucot? A kódok egyeznek?

És azt hiszem, számomra a CNC mindig is a szerszámgyártást fogja jelenteni. Lehet itt 3-5-x tengelyen bmilyen anyagból bmilyen csodát gyártani, a 2mm-es mütyürtől kezdve a turbinalapátig mindent, vezérelhetünk lézersugarat G01-el, meg rézhuzalt akármilyen szög alatt, vághatunk vízzel, de fröccsöntő formát gyártani mindig kedves marad nekem, és jó szívvel fogok odaállni a gép elé, ha azt mondják, h kellene 4 db 54H7, 6 db D80 távtartótőkének, meg kismillió kidobófej-horony, tűrt mélységgel, de pár századdal kiokosítva, h a szerszámosnak ne kelljen kínlódni a normáliás pálcákkal :R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#1281) nchelp válasza zolikaDB (#1280) üzenetére


nchelp
tag

Kicsit kell csak közbeugatnom,

A HH MillPlus a volt Philips vezérlő, irgalmatlan gyilkos módon megturbózva. Olyan 3D-vektoriális lehetőségek vannak benne saját vezérlő szinten, hogy amikor megláttam a leírását, megcsóváltam a fejem, és szépen elsompolyogtam. Amíg valaki el nem magyarázza... Azzal CAM nélkül komplett motorblokkot megmunkálsz.

És mivel ISO, gyorsabban megy az adatolvasás is. Kifejezetten gyorsmarógépek számára dobták ki. Ettől MillPLUS. Leírás (németül) a portálról elérhető.

nchelp

(#1282) zolikaDB válasza nchelp (#1281) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem ugatsz közbe, én nem ismerem ezeket, G kódból az NCT 100 volt meg, de csak nagyon alap szinten.
Mondjuk kíváncsi lennék, hogy bonyolultabb megmunkálásoknál hogyan is remekel egy ISO nyelvezetű vezérlő. Mert ezt a Hurco-n nem lehet, csak CAM-mel, mert a dialogja annyira behatárolt, h néha több vele a nyűg, meg ráfordított idő, mint maga a megmunkálás. Pl eleve nincs benne letörés funkció két egyenes közé, mint a HDH-n. Számolgass.
Na mindegy, egy ilyen Millplusra kíváncsi lennék. (A Manualplus esztergán nem tetszett, pedig az is HDH.) De a Rödersen nem ilyen van, hanem spéci, ami mégis G kódos? Egyébként gondolkoztam rajta, h jók ezek a gyorsmarók, nade ha egy sima 2es bevonatos marót megpörgetek 40000-el és karistolok valamit egy kis edzett anyagban, az csak elég, tehát szerszám is kell azokhoz a megmunkálásokhoz.

(#1283) boecce válasza zolikaDB (#1280) üzenetére


boecce
tag

""Az asztal is forog, meg a fej is? Spatial van? "" Igen, asztal is, fej is, de még az orsó is :DD :-)
Mijaza Spatial??
Semmi sem emlékeztet rajta a HDH-re . ISO kódok zömmel Fanuc származékok, mérőprogram, lézeres taster helyezi a darabra a koordinátarendszert a "hanyagul csak odadobott" munkadarab alapján. HSK 100 -as befogók . Sokat nem tudok amugy róla, nemrég vagyok a környékén, csak néha egy egy percre megbámulom. Nekem már az sem vonzó, hogy kb szemmagasságban van a közlekedő-rács a munkatérben. Az épület amugy vadi új, de ennek a gépnek még újabbat toldottak hozzá, hogy kaphasson darut - annak meg kell a magasság, amit az eredeti üzemben nem terveztek.
Csak a paletta, amire fogják a házakat, az maga 2 tonna. (még ugy is hogy tele van M24 es lukakkal :D )

Megpróbálok valami progitöredékeket szerezni, amikről úgy gondolom hogy spec kódokat tartalmaz.

[ Szerkesztve ]

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1284) nchelp


nchelp
tag

Közben kiderült, boecce aszongya, hogy Fanuc származék, akkor nem MillPlus... De amit leír, az alapján annak a munkaterében elfér egy T-72-es :DD

A Röders más tészta, abban van egy beépített CAD-CAM rendszer, aztán ennyi. Hozz ki belőle amit tudsz, posztprocesszálj magadnak ciklusokat, mert azok nincsenek, és ennyi. A Röders elsősorban finommegmunkálásra épít nagy sebességgel, a MillPlusszal ellátott Deckelek bányaipari mennyiségű forgácsot is termelnek, ha kell :) Csak legyen szerszám, ami kibírja... A stuttgarti vásárban amit két éve láttam, lineármotoros előtolórendszerrel, a 3000X (kb)1200-as asztalt a 4 tonnás kockával cibálta, mint a foxi a rongyot 150 m-es gyorsjárattal. Egy szerszámlapot raktak fel demonak. Akkor került 1,2 miska euróba, és mire mi néztük, már elkelt...

nchelp

(#1285) Laci 1984


Laci 1984
csendes tag

Sziasztok.

Valaki esetleg nem dolgozik Lébényben?
Infó kéne egy cégről, oda mennék dolgozni.
Ha valaki tud segíteni privátban írjon ha lehet.
Köszönöm.

(#1286) zolikaDB


zolikaDB
veterán

boecce: spatial kb az, amikor a koord.rendszer is "megy", amikor forog a fej/asztal. De én sem használtam még, nekem is csak B volt, de spatial nem.
Kérdezni is akartam már, h mi ez a lézeres bemérés/bemérőciklus? Ez az az eszköz, ami kb olyan pofára, mint egy fúrótokmány, benne egy pálca, a végén meg egy vörös gömb? Csak youtube-on láttam még ilyet.
Tkp csak amiatt palettás, mert nem tudják a hornyokhoz fogatni a darabokat, és így egyszerűbb, vagy nincsenek hornyok az asztalon? Láttam egy MATEC portálmarót, az is külön csarnokban volt, az is palettás volt, hasonló okok miatt.
Viszont rendkívül barátságos lehet ez a DMU, főleg ha "rendes", tömör darabok mennek rajta, és nem hegesztett szerkezetek.
nchelp: de kell is a mozgástér a gépnek, hogy 150m-re felgyorsuljon. A kis Hurcomban 35m a villám, de egyszerűen nem tud annyira felgyorsulni egy-egy gyorsjárati mozgás alatt.
Mesélsz nekem a Röders-ről? Mondtad, h volt nálatok anno ilyem gép. Mi ez? Hogy működik? Kapok egy rajzot, vagy modellt, és úgy működi ka dolog, mint egy Proe/UX?
Én sajnos nem vágom a CAD-CAM dolgokat, bár lassan ideje lenne némiképp beleásnom magam, de azt sem tudom, h hol kezdjem. Rajzolni, modellezni, programozni szeretnék majd, de autodidakta módon és idő híjában ennek vannak akadályai.
Laci 1984: privátban írsz, h milyen feltételekkel és mire mennél? Meguntad a Mazakot? :) (ha jól emlékszem, azon dolgoztál) Illetve utánanéztem, és ha jól látom, ez egy német cég?
Petie: tudjuk rampoltatni a Hurcot!!! :))

[ Szerkesztve ]

(#1287) nchelp válasza zolikaDB (#1286) üzenetére


nchelp
tag

Lineármotorhoz nem kell olyan sok mozgástér :) Eszelős gyorsulást bír produkálni. Szánrendszer és felépítmény kell hozzá, ami bírja :DD :DD

A Rödersben gyakorlatilag egy sima PC van beépítve. Többnyire win(?) (valamelyik verzió) oprendszerrel. Annyira, hogy még a tipikus windows kártyajátékok is fent vannak. Ide van feltelepítve a CAD-CAM is, és ha hálózatban van a gép az irodával (mert miért ne lenne, egyszerűbb, mint CD-vel hordozni az adatot, akkor csak kilökik a modellt a gépre, az utasítással, hogy mely felületeket kérik megmarni, milyen offsettel, aztán a dolgozó már csinálhatja is, amit akar. Előnye a nagyobb szabadság, hátránya, hogy színtiszta CAM. A legenerált programot csak be kell olvastatni a vezérlőszoftverbe. Amin, ha letiltom a szánmozgást, akkor csak pályateszt, valós időmérővel, ha aktiválom, akkor indul a tengelyhajtás ezerrel. Ez persze egy elég elnagyolt és felületes "leírás" a Rödersről, de többre nem nagyon terjed a tudásom, lévén, hogy én csak láttam vele küzdeni a kollégákat, szerencsére sosem kerültem rá!

Palettában ezt képzeld el, csak eszelős nagyban: http://www.maschinensucher.de/ma2/bilderanzeigen-A662046-5-english.html

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1288) batyo85


batyo85
csendes tag

Üdv mindenkinek!
Nekem már a Fanuc robodrill 50m/perces gyorsjárata se semmi.Már ez is kavar rendesen.

(#1289) nchelp válasza batyo85 (#1288) üzenetére


nchelp
tag

Végre egy Robo-s. Nemsokára beszélgetünk, mert én tüsszögök rá rendesen...

nchelp

(#1290) batyo85 válasza nchelp (#1289) üzenetére


batyo85
csendes tag

Én is nemrég kezdtem megbarátkozni vele.

(#1291) boecce válasza zolikaDB (#1286) üzenetére


boecce
tag

Lézeres bemérés: Talán pongyolán fogalmaztam. Valóban "pálcikás, gömbös", mint gondolom bármilyen tapintó, a lézer ez esetben a mért adatok vezérlőbe jutásáért felel. Régebben infravörös vagy rádiós megoldás volt(ne adjisten vezetékes-kábeles). A mérőciklusok meg a darab helyzetét határozzák meg a térben, hozzáigazítva a koordinátarendszert. Ebből gondolom én, hogy "spatial " is kell hogy legyen, mert az öntvényeket "csak úgy" lefogatják, a tapintó a megfelelő helyeken beméri, és az eredménye egy (akár minden irányban) döntött síkú munkadarab-koordinátarendszer, és ugye ha egy kb (de csak kb!!) függőleges tengelyű furat marása a feladat, akkor ezt a valójában kissé dőlt furat palástját a billenőfej , a körasztal és az egyenes tengelyek együttes mozgatátával képezi le. Nyilvánvaló előny , hogy nem kell alátétekkel, bakokkal piszmogni, meg indikátorral valamely tengelyhez párhuzamosan beállítani a dögnehéz anyagot.

Más... Mozgástér-gyorsulás... Egykoron futtattunk egy proggit, esztergán, ami egy műanyag cső volt tkp. és közel tízezer d=2-es furattal a palástján. (mint egy nagy passzírozógép szűrőcsöve)
A megfigyelés eleinte az volt, hogy kb 40-60 fúrás után "eltünt a fúró" , apránként becsúszott
a befogóba. A fordulat 4000 volt, a tervezett előtolás 0.1/ ford .
Arra tippeltünk, hogy mókolt , majdhogy "csokipapírba" tekert valami növelte a 2-es fúró szárát, hogy 4-es befogó (mint az elérhető legkisebb) megfogja. No meg állati sorjás volt az eredmény. Egyszer csak arra leszek figyelmes, hogy a kijelzőn a mért előtolás fel-fel villan 1.2-1.8 0.7 --- meg ilyesmi értékek között. No azonnal megállunk, figyelmesen átnézve a proggit, hát kiderült hogy 10!!!! azaz tíz mm-es fordulatonkénti előtolás került bele. Amit megpróbált szerencsétlen gép megcsinálni, de ugye 4000-es fordulat mellett, a darabtól 2mm-re kezdve, majd 5 mm mélyen megfúrva nem volt ideje elérni, csak megközelíteni. De ennek az effektív értékét megpróbálta kijelezni, nyilván némi késéssel. Miután rendbe tettük, nem is csúszott többé vissza a fúró.

DMU: nchelp-nél a pont, megnéztem, millplus valóban. A paletta meg azért kell , hogy ha átfúrjuk az anyagot, ne az asztal lássa a kárát. Ha meg már kell, akkor a visszatérő munkáknak már meglesz a megfelelő lefogatáshoz a menetes luk, nem kell totizni, hogy hol lesz útban valaminek.

[ Szerkesztve ]

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1292) nchelp válasza batyo85 (#1290) üzenetére


nchelp
tag

Akkor lássuk azt a döglődő medvét, batyo,

a te gépeden is kell a G49 a szerszámcseréhez? valamint szintén nem kapcsolja magától a korrekciós mezőket? A következő problémám, hogy mappákra van bontva a CNC-memória, és a definiált makróhívások csak a "SYSTEM" mappából elérhető.

nchelp

(#1293) nrvn


nrvn
csendes tag

Sziasztok
Talán amatőr kérdésnek fog tűnni, nézzétek el nekem. A kérdésem az lenne, hogy a heidenhain vezérlő kezelése mennyire bonyolult? Nézegettem róla infókat, de abból nem igazán jöttem rá és én csak siemens és nct vezérlést tanultam ezért a tudásom még nagyon hiányos, csak a lehetséges munkák között az egyiknél heidenhain vezérlés van amiről mint mondtam semmit se tudok.
Valakinek van róla tapasztalata? Hamar bele lehet tanulni a megfelelő alapokkal?
Üdv

(#1294) nchelp válasza nrvn (#1293) üzenetére


nchelp
tag

Az nct-hez képest leányálom, a Siemensnél kiadásfüggő. Csak NAGYON más... :K

nchelp

(#1295) nchelp válasza nrvn (#1293) üzenetére


nchelp
tag

de a lényeget elfelejtettem: ha szerencséd van, és jó tanárt fogsz ki rá, 2-3 nap múlva nyomod az SL-t, a 3 nap után az FK menüt is. Nekem szerencsém volt... Könnyen megtanulható, kellemesen emberbaráti vezérlő, csak a paraméterezése "kockás" kicsit.

nchelp

(#1296) batyo85 válasza nchelp (#1292) üzenetére


batyo85
csendes tag

Na tehát a G49 nállunk is kell.
Ezzel szívtam is ,mert amikor voltak betanítani a gépet nekem más dolgom volt igy kollégának magyaráztak.Mondjuk nem nevezném betanításnak mert kb 6óra volt az egész ebből kb 2.5 órát végig telefonált a faszi. Na mindegy. Egy pár hét múlva dolgoznák a gépen (ugyanis a szerszám befogók meg a satu később jöttek) váltanák szerszámot jön a hibaüzenet. Egy példaprogramból néztem ki hogy a szerszámváltáshoz kell a G49.
A korrekciós mezőket nem kapcsolja magától.
Ja és még egy dolog a te gépeden van negyedik tengely?
Ugyanis nálunk A-tengelyel érkezett a gép .Z-ben a végállást úgy lőtték be hogy a főorsó homlok síkjától az asztal 250mm-re van. Ezért ha az asztalra simán leraksz egy satut nem tudod elérni még egy hosszabb szerszámbefogóval sem.Úgyhogy 4db 25-ös lemezt összehegeszttetünk majd megmartuk a lapjait és erre fogatuk fel a satut.

(#1297) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Köszi!
És a lézeres bemérő honnan tudja, hogy hol van a darab az asztalon, milyen alakja van, és hogy ahol jár, meg mér, az nem spanejzli?
Mellesleg nagyon ki van ez találva, amiről mesélsz, sok idő megspórolható vele, és ha jól hallottam, a Röders is tud ilyet, h nem kell indikálni a darabot, ugyebár, nchelp?
Mit jelent az, hogy lineármotor?
nrvn: hidd el, nagyon barátságos vezérlő a HDH. Párbeszédes, tehát a különböző megmunkálások (fúrás, körmarás, menetfúrás és ezer más) ciklusként hívhatóak elő. Pl, behívod, h fúrás, Q200, ez lesz egy mondat, és alatta pontokba szedve a felszín koordináta, fúrásmélység (ami inkrement, nem adott értékig megy le, hanem a felszíntől számol), előtolás, süllyedési mélység, és sok hasznos adat még. Logikus, érthető, és grafika is segíti a programozást, illetve ki is grafikázza prg. írás közben a kontúrt, amit ha nem jól csinálsz, a gép szól, h nem jó, és nem tudsz továbbmenni. Ami jó, mert nem enged hülyeséget beverni a vezérlőbe. Illetve gyönyörűen legrafikáztathatod isometrikusan is (tkp térben) az elkészült munkát. Nagyszerűen lehet másolni, kivágni, beilleszteni PROGRAMOK KÖZT is, és azon belül is. (Hurcon csak progin belül, leglábbis eddig így tudom). Nagyon jó, hogy csinálsz egy fúrást, alatta beírod a koordinátákat, meghívod a fúrást a koordinátás mondat végén egy M99-el, ezeket a mondatokat másolod, és írsz a Q208-al egy saroktörést (tkp ez a spirálmarás), és ennek a végére beilleszted a fenti mondatokat. Kényelmes na. (ilyet a Hurco szintén nem tud, ott van mondat, azon belül kpfúrás, fúrás, és a furathelyek, fejsüllyesztés NEM, de ezen pozíciókat nem lehet a körmarás mondatába beilleszteni, ui ott csak 1 (!!!) pozíció van, max annyit tudsz, h eltologatod a MINTA ciklussal, ami ugye kva magyartalan, HDH-n ez a koordinátatranszformáció. És 30-40 koordinátát 3x is be kell verned a gépbe.) Amiről nchelp mesélt: FK (free kontour): szabadkontúr, ha kevés az adat, a gép majd kiszámolja. SL: egy (akár bonyolult) kontúron belül kibontja a fölösleges anyagot, értelemszerűen, ha vannak R5-k benne, nem az 52-es maró lesz a jó választás, hanem egy 10-es, de így meg nincs átfedés. Na ekkor jó az SL, nekem is van ilyen videóm youtube-on. Persze tud szigetet is csinálni. A Hurco már ennyire nem jó, mert hiába dialog, hiába párbeszédes, nagyon csúnyán magyartalan, ami kva nagy hátrány, és 3D-s megmunkálásoktól megfő. A HDH nem, hiszen saját paramétereket készíthetsz, és akár kúpokat, gömbsüvegeket marhatsz sarkos, tóruszos marókkal, vagy a megmunkálásnál beparaméterezheted a kiindulási síkot, fogást, marási mélységet, és ő tud maradékkal is számolni. Ez elég általános felhasználása HDH-n a paramétereknek (Q).
A videó minősége fos, a lényeg, h egy fészek készül, benne két csappal: katt

(#1298) boecce válasza zolikaDB (#1297) üzenetére


boecce
tag

"És a lézeres bemérő honnan tudja,"... Egy egyszerű példaként: a mérőproggit azért a kezelő tölti ki, nagyjából (akár több ujjnyi közelítéssel is) megadva, hogy pl hol van az a kör meg mekkora kb , meg hogy ha a több ujjnyi közelítés után sem talál anyagot, még hány "ujjnyit"
mehet még, hogy találjon . Ekkor beáll a kör közepére gyorsmenetben, majd az általad megadott átmérő felé rohan a biztonsági távolságig, ahol lassu menetben közelít a felület felé. Majd az érintés pedig megállítja az előtolást, adatot feljegyzi, és elindul a szemközti felület felé, azt is tapintja, (akárcsak Te keresnéd a köt közepét "jancsival" (éltapintóval)) majd elindul keresztbe, és ott is mér két szemben lévő pontot. Négy pontból már meglesz a kör közepe, meg mérete is. Ez eddig egy síkon egy pont. Aztán az előbbi kör melletti felületet felülről tapizva már kiderül hogy az asztal síkjától mennyire ferde a darab. (szintén előre megadott "sejtett" méretek alapján) Aztán már csak egy oldalt kell megmérni, hogy valamely tengelyhez mennyire ferde. Persze nyilván nem adhatsz meg olyan pontokat ahol tuti hogy a lefogatót elgombázod a taszterrel. De akár lehet az is a feladat hogy "hol a spani" , és nagyjából megadod a helyzetrét a spaninak, és azt tapogatja körbe. El tudom képzelni , hogy az így kapott adatokat a vezérlőbe beolvasva "Tiltott terület" -nek is értelmezhető, és tuti kikerüli és kihagyja. De sztem ez már csak játék, egyszerübb úgy írni a programot hogy ne essen a megmunkált terület közelébe se spani.

""hidd el, nagyon barátságos vezérlő a HDH.""
Nekem ezt bármelyikről bárki állíthatja. Viszont bármrlyik elé eddig odaálltam, jajjdefujjjjoltam mindet. Eleinte. Aztán az alap dolgokon is túljutva, a "csalafintaságaira " is ráérezve már utána bármelyik kedves-aranyos . Most éppen a Sinumerik van nálam a fujjjj kategóriában, de nem csoda, alig két hónapja piszkálom csak .

Reggel addig röhögtünk a főnök ''viccén'' amig rá nem jöttünk, hogy amit mondott, az a napi feladat!!

(#1299) nchelp válasza batyo85 (#1296) üzenetére


nchelp
tag

Ez azért felettébb érdekes...

Igaz, otthon a Fanuc betanítás elég siralmas, tudom saját példámról. Nem gallérfényezés akar lenni, de azért én klasszisokkal jobban csináltam, amíg otthon voltam. Sajnos nem volt elég munkám, mert egy-két kivételtől eltekintve a legtöbb forgalmazó inkább a saját embereit nyomta, akik viszont nem értettek eléggé hozzá. Főként csak a Szimkernek dolgoztam, meg egy-két esetben voltam Wamatec csapattal is. De tény, többet társalognak sokan a fanucos "szakértőkkel", mint a betanítandókkal...

Akkor ez nem egyedi visszabutítás, úgy tűnik a vezérlő igazodik a szakmában dolgozók revolúciójához. Ha kell, adok egy rövid makrót, hogy tudod megoldani a korrekciódolgot. Én sima 3 tengellyel nyertem. :C Nem tom, nekem Z-ben 330-as mozgása van a gépnek, és egy sima rövid 6-os veldonnal is leérek közel az asztalig, talán 10-15 mm marad el. Ez egy Robodrill alfa T14. 31i vezérlővel.

nchelp

(#1300) nchelp válasza zolikaDB (#1297) üzenetére


nchelp
tag

A lineármotor, ha nagyon-NAGYON visszaredukálom, akkor kiterített tekercselés és vasmag... bővebben találsz itt dolgokat: http://www.mm-online.hu/cikk/linear_motorok_szeles_valaszteka, itt http://www.youtube.com/watch?v=TqokK03BJsM&feature=related pedig egy videót, ahogy egy szekeret kimarnak... nagyolás 50m/min... Esetleg itt http://www.youtube.com/watch?v=0u2xC60-oMI&feature=related egy alu turbinamarás :D :DD :DDD

Most már ne nagyon kérdezz a Rödersről, mert bevallom, lövésem nincs :DDD :DDD Mondtam, nem dolgoztam rajta.

A videóidnál lucim fere néven én kommentelgettem néhol :)

[ Szerkesztve ]

nchelp

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.