Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#1851) zolikaDB válasza SirTom (#1850) üzenetére


zolikaDB
veterán

A Dinomax-on?
nchelp: miért Fanuc, ha már lassan annyi, mint egy HDH? Bár mi kértünk árajánlatot egy 530-asra, az olyan 7.5 milla lett volna.

(#1852) SirTom válasza zolikaDB (#1851) üzenetére


SirTom
tag

Stinger-en volt az eset, a DinoMaxon nagy forma-darabok mennek a karosszéria elemekhez, Zöld törékeny anyag.
7.5 milla a vezérlő, hmm, gondolom a gépgyártók megkapják vagy 3-ért

Nincs más hátra mint előre

(#1853) Angyal Zoli válasza nchelp (#1829) üzenetére


Angyal Zoli
csendes tag

nchelp köszönöm a részletes válaszod, és egyátalán nem ilyesztettél el, sőt kedvem támadt ezt az egészet kicsit átfogalmazni, még1zer kösz :)

(#1854) Fej1973


Fej1973
csendes tag

Üdv
Pest környékén keresnék sorozatgyártáshoz marós kollégát.
Köszönöm

(#1855) nchelp válasza Fej1973 (#1854) üzenetére


nchelp
tag

A kollégák kedvéért: mik lennének az elvárások, tudásszint, ismeretek, gyakorlat, ilyesmi...

nchelp

(#1856) nchelp válasza batyo85 (#1847) üzenetére


nchelp
tag

No, lássuk azt a gömbformát.

Elöljáróban annyit, hogy kétféle matekot is alkalmazhatunk, Pithagoraszt, és szögfüggvényeket egyaránt. Mivel ez utóbbi a negyedkörívekhez közel eső fogásvételeknél klasszisokkal jobb felületet (azaz egyenletesebb fogásvételi leosztást) eredményez, én ezt használom. A héten amúgyis újra X párhuzamos R100-at kell majd marnom, úgyhogy benne vagyok :D

Amire figyelni kell: a számoltatás alapjául mindenképpen a rádiusz/gömbfelület középpontját kell megadni, ennek legegyszerűbb módja a nullponteltolás. Nagyon fontos, hogy ha nem sarkos marót használunk, akkor a tényleges szerszámrádiuszból ki kell vonni a sarokrádiuszt, és ezt az értéket kell megadnunk korrekciós mezőben. Ezzel egyidejűleg ezzel a sarokrádiusz értékkel növeljük a kívánt marandó gömbrádiuszt, ebből kifolyólag a nullpontunk is a két rádiusz együttes értékével tolódik el.

Lássuk a programpéldát, Fanuc 31 vezérlőre, ahol is a 12000-es paraméterekben van benn az alap szerszámméret, a 13000-es soron pedig a kopáskorrekció.
%
O8000 (KULSO FELGOMB D80)
G17 G40 G80
G90 G54
G10 L12 P2 R12.5 marú névleges sugara programozva
G10 L13 P2 R-5 sarokrádiusz negatív korrekcióként!
G11
G49 S2000 F900 T2 M6
G43 Z100 H2 D2 M3
G0 X30 Y1
G0 Z5
#1=40 gömbrádiusz
#2=5 maró lapkarádiusz
#3=90 A kezdő szögállás a vízszintes kifutáshoz képest
#4=3 Fokonkénti fogásvétel
#5=#1+#2 a két rádiusz összege
#6=0 utolsó fogás szögértéke
G52 Z-#5
G1 X[COS[#3]*#5+20] Y1
G1 Z[SIN[#3]*#5+2 eddig csak megközelítettük
WHILE [#3GE#6]DO1 hurok definiálása
G1 Z[SIN[#3]*#5] fogást vesz
G1 G41 X[COS[#3]*#5] adott rádiuszon korrekciót bekapcsol
G1 Y0
G2 I-[COS[#3]*#5] megcsinálja a kört
G1 Y-1
G40 G1 X[COS[#3]*#5+20] Y1 vissza kiindulópontra
#3=#3-#4
END 1
G52 Z0
G0 Z50
G91 G28 Y0 Z0
G91 G28 X0
M30
%

Fontos, hogy ha itt korrekcióznod kell, akkor itt nem a második G10-es mondatban teszed, hanem a #2-ben!
Ennél a programnál amúgy is felejtsd el, hogy a szerszámtárat átírod, hisz a programban szereplő G10-ekkel folyamatosan úgyis felülírod. Tehát ha csak egyirányú mérettorzulásod van, úgymond "narancsforma", lapított gömbfelületet kapcs, akkor az első G10-nél az R címben korrekciózod a marót! Ha a gömb "gömbirányban" nem méret, akkor vagy #2, vagy #1 tetszés szerint módosítható

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1857) nchelp


nchelp
tag

ja, bocsesz az elírásokért...

nchelp

(#1858) nchelp válasza zolikaDB (#1851) üzenetére


nchelp
tag

Például a programból sokszorosára növelhető pufferért, a programozható maximális szerszámterhelésért, a 300+ önálló nullpontért, a programozható méretpontossági tartományért (igaz, ezt megtaláltam HH530-on is), szélesebb skálájú opcionális perifériákért, testreszabhatóságért. Ilyesmik.

nchelp

(#1859) nchelp válasza Angyal Zoli (#1853) üzenetére


nchelp
tag

Akkor csak hajrá, kéz- és lábtörést :D

nchelp

(#1860) batyo85


batyo85
csendes tag

Köszi szépen a programpéldát.
Ha lesz időm feltétlen kipróbálom a gépen is.
Addig is tanulmányozom.

(#1861) Angyal Zoli


Angyal Zoli
csendes tag

Nekem ez még magas, de én is próbálom kibogozni :D

[ Szerkesztve ]

(#1862) zolikaDB válasza nchelp (#1858) üzenetére


zolikaDB
veterán

Érdekelnének, h ezek mik is?

(#1863) nchelp válasza zolikaDB (#1862) üzenetére


nchelp
tag

CAM-nél programból meg lehet növelni az előreolvasást, azaz, hogy hány mondatot figyeljen előre. Ez azért számít, mert mint tudod, elég sok posztproci az íveket ezer apró egyenes szakaszra bontja. Mivel az adatfeldolgozási sebesség 0.04s/mondat, így 4-500-as tolásnál már gyorsabban végezné a megmunkálást, mint ahogy be tudja olvasni a sorokat. Ez tipikus ISO-s gond volt már a Philipsnél is. No, a megnövelt puffer ezt küszöböli ki.

A programozható pontosság a HH-nál a 32-es ciklus, ez a nagy sebességű 3D-hez van, hogy ne legyen alaktorzulás a túlfutási jelenségtől. Megadhatod neki, hogy mennyi lehet a tényleges eltérés a programozott pályától. Értelemszerűen ha csak egy-két mikront adsz be, az jelentősen redukálja az előtolást...közelítve a 0.01 felé már nagyon szépen tiplizik a gép. :D

A nullpont az nullpont, csak amíg HH-n nullponttáblát használsz, és annak a soraira hivatkozol, addig ugye ISO-n erre külön paraméterhelyek vannak, amiket külön alapból be tudsz állítani, G54-G59-ig, majd azután G54 P1- G54 P300-ig. Tapasztalatom szerint az ISO kivitelezése nem annyira körülményes használatú.

A perifériákat azért nem részletezném, mert bevallom, a HH lehetőségeit nem nagyon ismerem, és nem szeretnék hülyeségeket beszélni, ami a konkrétumokat illeti.

A testre szabhatóság alatt főként a vezérlő makrózhatóságát értem, ezzel gyakorlatilag a gép ciklustárját az adott műhely kívánalmai szerint lehet kibővíteni, sőt, anno a Super-Cap lehetővé tette a "minta-adatbevitelt", amivel az ember önálló párbeszédablakos ciklusokat gyárthatott. Sajnos a szélesebb tömegek hozzá nem értése okán ezek a modellek szinte nyom nélkül tűntek el a süllyesztőben. A Fanucnál is fontos kritérium volt a piacon maradás, így sajnos a fejlesztéseiket nem vitték tovább ebbe az irányba. Általános tendencia, hogy a szerszámgépvezérlők gyártása a kezelői gárda globális többségének tudásszintjéhez igazodik
A Manual Guide megjelenése óta a grafikája többet tud, mint a HH-é, többféle szerszámprofil megjelenítésével, térmetszeti ábrával, ilyesmi.

A vezérlőben be lehet állítani minden egyes szerszámhoz, hogy milyen típus, valamint, hogy mekkora maximális orsóterhelés megengedett adott szerszámra. Amennyiben azt meghaladná, megszabhatjuk, hogy reagáljon, pl menetfúró esetében visszatekeréssel, marószerszámoknál az előtolás redukálásával.

Testvérszerszámozásra komplett szerszámcsoportokat lehet kialakítani, és még ki tudja mit nem, mert a Robo könyvét elnézegetve, ebbe a japánok már olyan dolgokat is beletettek (nem kicsit felturbózva a makrózási lehetőségeket is), hogy idő kell, amíg megértem. Igaz, a német nyelvű leírás elég sportszerűtlen nehezítés, mert az informatikai szakzsargon kifejezetten nem az erősségem... De ez van, ezt kell szeretni.

nchelp

(#1864) batyo85


batyo85
csendes tag

Sziasztok!
Nchelp
Már megint zaklatnálak egy kicsit. :)
Az lenne a kérdésem hogy valójában hogy is működik ez az úgynevezett hengerpalást interpoláció?
Kaptam egy melót atm.38 alu rúd és ennek a palástjára kellene egy kényszerpályát marnom.
11 széles 8mm mély úgyhogy egy 10-es maróval marnám meg.
Nézegettem a gépkönyvet de ez igy nekem nem igazán világos főleg hogy nem tudok se angolul se németűl.

(#1865) nchelp válasza batyo85 (#1864) üzenetére


nchelp
tag

El kell keserítselek, kolléga, eddig még én is csak mint osztókészüléket használtam negyedik tengelyt...

De igazából felülettől függ, meg méretezéstől, mert ez csak akkor okozhat gondot, ha kontúrkövetés szükséges a palástra vetülő felületen körben mindenhol.

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1866) batyo85 válasza nchelp (#1865) üzenetére


batyo85
csendes tag

Hát pont ez az hogy konturkövetés kell ugyanis tűrve van a pálya szélesség meg vannak rádiuszok is a sarkokban.
Pályát már martam palástra kontúrkövetés nélkül ahol a pálya szélessége megegyezett a maró átmérőjével +még szabadtűréses is volt tehát ott nem is volt gondom.
Na mindegy akkor majd csak lesz valahogy a melóig még van 1-2 napom legfeljebb majd próbálgatom aztán biztos össze jön.
Azért kösz.

(#1867) Fej1973 válasza nchelp (#1855) üzenetére


Fej1973
csendes tag

Alurofilok marása, sorozat gyártás meglévő műszaki rajz alapján. Mivel én nem szakmabeli lennék ezért bátorkodtam ebbe a fórumba írni. Sokkal nehezebb kivitelezőt keresni mint gondoltam.

Üdv

(#1868) kuntics


kuntics
aktív tag

hello
Tud valaki egy jó szimulációs programot?Suliban tanulom a programozás,így nem nagyon tudom leszimulálni a dolgokat,a feladatot meg meg kell valahogy csinálni.NCT 90 es vezérlésről van szó és egy reteszhornyot kell marni.

(#1869) nchelp válasza Fej1973 (#1867) üzenetére


nchelp
tag

Magyarul szabad kapacitást, szabad gépet kéne találni?...

nchelp

(#1870) Angyal Zoli válasza kuntics (#1868) üzenetére


Angyal Zoli
csendes tag

Szia! Hát ha gondolom Fanucról van szó, ha csak a programot akarod tesztelni, akkor arra megfelel az SSCNC (írd Googlebe), de úgy tudom az nct.hu-ról is lehet szimulátorokat töltögetni...

(#1871) kuntics válasza Angyal Zoli (#1870) üzenetére


kuntics
aktív tag

Megnéztem az nct.hu-t,ott csak NCT90T-t találtam,ami esztergához jó(nem próbáltam).Feltelepítettem az SSCNC-t is csak nekem még bonyolult

(#1872) Angyal Zoli válasza kuntics (#1871) üzenetére


Angyal Zoli
csendes tag

Egyébként szerintem, ha ide belinkeled a rajzot, meg a kész programodat,akkor lesz aki megtudja mondani, hogy mi a hiba benne, ha egyátalán van... :)

(#1873) batyo85 válasza kuntics (#1868) üzenetére


batyo85
csendes tag

Szia!
A suliban nincs lehetőség letesztelni a programot?Vagy ez valami vizsgafeladat?
Vagy az oktatónak nem valami pozitív a hozzáállása?
Vagy a mostani trendet követik nállatok is hogy a tanulók csak messziről nézhetik a gépet.
Én 2 éve végeztem Gépgyártás technológiai technikusit (szép neve van :) ) .Ott is volt cnc gépkezelés de egy alkatrészt nem forgácsoltunk le ,illetve bocsánat egyet igen műanyagból. Elég vicces.

(#1874) Fej1973 válasza nchelp (#1869) üzenetére


Fej1973
csendes tag

Gyakorlatilag igen. :(

(#1875) kuntics válasza batyo85 (#1873) üzenetére


kuntics
aktív tag

Én is azt tanulom, de mi dolgozunk a gépen elég sokat.A marást most kezdtük januárban,Heti egy alkalom van ami három óra, akkor nincs sok idő a gépen tesztelni mert nem egyedül vagyok ezért kellene valamilyen program.A feladatot meg azért nem teszem be mert magamtól akarok rájönni a dolgokra

(#1876) Angyal Zoli válasza batyo85 (#1873) üzenetére


Angyal Zoli
csendes tag

És azt meglehet kérdeni hogy azóta, pontosan milyen területen sikerült elhelyezkedni, illetve hogy milyen papírokat szereztél még mellé? :) Egyébként én Élelmiszeripari gépésztechnikusnak tanulok heti 6 órában van CNC elég komoly szinten megtanulhatja itt, aki akarja :) ( makró programozás, 4 tengelyes marás )

(#1877) nchelp válasza Fej1973 (#1874) üzenetére


nchelp
tag

Az Örs vezér alatt a Fehér úton a volt Finommechanika telepen tudom pl az Ariest, ami szóba jöhet, de van ott még két másik műhely is.

nchelp

(#1878) batyo85 válasza Angyal Zoli (#1876) üzenetére


batyo85
csendes tag

Üdv!
Nekem egy gépkezelőim meg ez a technikusim van. Gépbeállítóként dolgozok három marógépet állítok és általában kettő gépen dolgozok egyszere a harmadikat pedig beállítom egy zöldgombos gyereknek aztán cserélgeti a munkadarabokat illetve már kezdi tanulgatni a programozást de még nagyon az elején tart a srác. Néha néha befigyel egy kis esztergálás. Mellette még néha mást is kell csinálnom de kb ennyi.
Akkor nállatok fasza a suli hogyha sokat dolgoztok gépen.
Nekem a suliban mondjuk nem volt a gépkezelésre programozásra szükségem mert amire elkesztem a sulit én már önnállóan dolgoztam gépeken ,de voltak ott olyanok is akik akkor láttak először cnc-t.

(#1879) Diesel79


Diesel79
csendes tag

Sziasztok! Most találtam ezt az oldalt és konkrétan munkát keresek.13 éve programozok/beállítok/gépkezelek és technológiázok Hunor,Heidenhain és Fanuc progival.Eleinte esztergán de az utóbbi 7évben vertikális vagy horizontális főorsójú gépeken.Pest és Gödöllő között érdekelne állás mert péceli lennék de más is szóba jöhet ha van normális szállás. Rugalmas vagyok :-) Előre is köszönet! Elérés: diesel79@freemail.hu

(#1880) szonizoli


szonizoli
csendes tag

Üdv Mindenkinek!
Néhány hete olvasgatok az oldalon,legnagyobb örömömre látom full benne vagytok a szakmába.Én vagy tizenéve faragom a vasat,igaz ebből csak egy éve cnc-n.Többorsós automatákon nyomtam sokáig.-pontosan mig meg nem szűnt a cég :(( .Váltás után is a vasat kellett faragni.De ennek a cégnek nem a fő profilja a forgácsolás,az lakatos és hegesztő melóból áll.Nyomástartó edényeket készítenek,mi csak a hozzátartozó munkadarabokat gyártjuk le.Egy éve ujítottak be egy török cnc.vel.Nekem meg mondták,hogy tessék itt van...Egyedi vezérlője van,nem is volt sok gond vele mivel nem sok mindent tud,egyetlen előnye 2200x2200 az asztala.AutoCad -es dxf programot olvas csak.Jó nagy csőkötegfalakat készítek rajta -1-2t munkadarabok.
Három hónapja vettek egy NCT 104 es függőleges megmunkálót ,ismét csak megkaptam :K Mondanom se kell,soha nem tanultam programozást,de simán várják tőlem ,hogy termeljek vele.Lejöttek a cégtől ,kemény 7 órát betanítani.Segíteni senki nem tud,van itt pár öreg esztergányos szaki ennyi.Szeretem ezt a szakmát,nagy élmény ha megoldok dolgokat,rengeteg fúrás menet fúrás meg marás is van .
Van itt most valami amiben nem jutok előre!!-nektek ez a kisujjatokban van,de a fejetekben biztos!
Furatba (több ezer) kellene hornyot készíteni kettőt is,istennek sem tudom összerakni.Itt mondanám hogy ncHelp-segitsetek!
Van itt egy pdf rajz,ami egy élő példa-(Tudok AutoCad-est is feltenni)
A rajz bal alsó sarkában van konkrétan ami gyötör engem!Makróval ne bántsatok.
Köszönöm szépen.
Ja mégse a formátumot nem támogatja :(
Akk: 19.25 a furat az első horony(vagy beszúrás ,alászúrás) Z-10 a Másik Z-20 on van 20.1 lesz az átmérője a horonynak,egymás mellett 24 mm re vannak a fúratok x tengelyen,y ba csak következő sorba lép pl.G0 ,A60 XI 12 és jön vissza a köv soron,mondjuk átmérő 12 a horonymaróm-(a szerszám nem probléma bármit megvesznek amit kérek,de a legtöbb szerszámot én rendelem meg magamnak -nem is fukarkodok semmivel)
Ha még adatra van szükség szóljatok-de email- be eltudom küldeni a rajzot.

(#1881) Phülöp válasza szonizoli (#1880) üzenetére


Phülöp
addikt

Küldd át a rajzot, feltolom ftp-re.
(nevemre kattintva az adatlapomon ott az e-mail címem)

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1882) nchelp válasza szonizoli (#1880) üzenetére


nchelp
tag

Kiskutya legyek, és ugassak, ha értem... Szó se róla, az a rajz csodát tenne...

[ Szerkesztve ]

nchelp

(#1883) szonizoli


szonizoli
csendes tag

Helló!
Bocs a zagyvaságért,remélem elment a rajz rendben.Otthonról nem tudtam belépni csak itt a céges gépemen.
Még egyszer kösz.
Ezek a vasak meg rám várnak:
:K

[ Szerkesztve ]

(#1884) Phülöp válasza szonizoli (#1883) üzenetére


Phülöp
addikt

szonizoli rajza:

pdf
dwg

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1885) zolikaDB válasza szonizoli (#1883) üzenetére


zolikaDB
veterán

Es mar ha ladanyi vagy, melyik cegnel huzod az igat?

(#1886) szonizoli


szonizoli
csendes tag

Az FMF kft -be nyomom. :K Vagy három éve.

(#1887) Spawn


Spawn
csendes tag

http://www.phorn.hu/termekek/horonybeszuras/?C=
http://www.phorn.hu/termekek/maras/?C=

nézd meg ezeket szerszámokat

(#1888) Spawn


Spawn
csendes tag

http://www.phorn.hu/termekek/teljes-katalogusok-pdf/?C=

a legalsó katalogusban csomo ilyen horonykészitö szerszá van

(#1889) nchelp válasza szonizoli (#1883) üzenetére


nchelp
tag

Hali!

Az okulás kedvéért itt folytatnám, megjött a rajz rendben.
A rajzot látva majdnem felsikítottam, hogy miféle holland retekkel etetsz, de aztán feltűntek kis áthúzott karikák, így megnyugodtam :D

Azt mondod, kíméljelek a makrókkal, rendben van, de akkor kilométeres programod lesz. Pontosabban NCT-vel lehet, hogy megúszod, de úgy sem lesz leányálom.

Javasolnám, hogy ha a géped tud belső hűtést, akkor vetess 19.2-es telibefúrót, amúgy is pár századdal nagyobbat visz, azzal ugyanis súlyos órákat spórolsz meg... A rajzon nem látni anyagminőséget, de azzal még rozsdamentesben is egyszerre át tudod lökni, és ha csak 70-es vágóra számolok, az akkor is furatonként fél perc körül van. Ugyanez enélkül legalább négyszeres idő, de inkább több.

Miután megfúrtad a megfúrni valókat, a következő alprogramot hívod be minden egyes pozícióra:

O800 (vagy amilyen programszám tetszik)
#100=5041
#101=5042
G0 Z2
G1 Z-10
G1 G41 X[#101+10.05]
G3 I-10.05
G40 G1 X#100 Y#101
G1 Z-20
G1 G41 X[#101+10.05]
G3 I-10.05
G40 G1 X#100 Y#101
G0 Z20
#100=#0
#101=#0
M99
Lécci, ne kiabálj a paraméterekért, ahhoz, hogy minél egyszerűbb dolgod legyen, és hogy ne kelljen inkrementben csodáskodni, valamint minden egyes furatra kitolni a nullpontot, ez így a legcélravezetőbb szerintem. Fanucon garantáltan működik a mutatvány, remélem, NCT-n is fog. Az a legtisztább, ha a teljes furatképet kiteszed alprogramba, és ezt ráhívod a következő módon: G66 P800 L0 Csak ha kész, a G67-et el ne felejtsd...

Van-e valami, amit nem értesz?

nchelp

(#1890) zolikaDB


zolikaDB
veterán

A rajz kiadásával nem sértesz ipari titkot?

(#1891) szonni válasza zolikaDB (#1890) üzenetére


szonni
csendes tag

Helló!

Nem,ez egyébként csak egy része a teljes dokumentnek.

(#1892) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Amúgy rajz nélkül azért nem értette senki, mert ezt nem horonynak hívjuk, hanem beszúrásnak (mifelénk legalábbis).

(#1893) szonni válasza nchelp (#1889) üzenetére


szonni
csendes tag

Szia ncHelp!

Igen 19.25 a fúrom van vagy 4 típus tömörkeményfém töl a TaeguTech Quatron nyégyszöglapkás telibefúróig azt 300 as vágóval küldöm ebbe az anyagba P265gh ,van belső hütés 60bar.Remélem nem hozlak ki a béketűrésből,de lesz jópár kérdésem.
Köszi szépen :C

(#1894) szonni válasza zolikaDB (#1892) üzenetére


szonni
csendes tag

Igen úgy héber volt .

(#1895) Phülöp válasza zolikaDB (#1890) üzenetére


Phülöp
addikt

Egyetlen mozdulattal törlöm, ha gond van.
Amúgy milyen rajzról beszéltek? :U
:DDD

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1896) Phülöp válasza nchelp (#1889) üzenetére


Phülöp
addikt

#100=5041
#101=5042

Ezek tárolják az aktuális koordinátákat (5041,5042)?

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#1897) zolikaDB válasza szonni (#1893) üzenetére


zolikaDB
veterán

Uhh, milyen típusú gép ez, h 60 bar a belső víz?

(#1898) 3DFan válasza kuntics (#1871) üzenetére


3DFan
aktív tag

NCT demó. Van benne leírás, nézd meg. Ha jól emlékszem minden sor után shift-et kell nyomni, de ezt még megnézem. Tanfolyamon adták, még nem próbáltam ki, ott hazavihettük a teljes programot hardverkulccsal, majd a tanfolyam végén leadtuk. [link]

(#1899) nchelp válasza Phülöp (#1896) üzenetére


nchelp
tag

Teljesen jó a meglátás, a kontúrhoz szükséges, a rá és lefutáshoz.

nchelp

(#1900) Phülöp válasza nchelp (#1899) üzenetére


Phülöp
addikt

# nem kell hozzá/elé?
az én logikám azt diktálja

így csak értékadásnak tűnik
ezért kérdeztem bele

#100=#5041
#101=#5042

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.