Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#101) SirTom válasza tomek1988 (#99) üzenetére


SirTom
tag

Szia Tomek! (nem vagy lengyel származású véletlen?)

Én a helyedbe odafigyelnék a sok száraz manager-ek való szervezési dolgokra is,hisz abban lesz majd a jövőd megalapozva, nem az olajban turkálva :) De látom, hogy megfontoltan állsz hozzá a dologhoz, és szeretnéd megalapozottá tenni a tudásod, és ha jól értem, ebből szeretnél megélni, míg nem végzel a gépészmérnökivel. Az uncsitesóm is ilyen szakot végzett, amit most kezdtél, 5.éven. Ő nem ment tovább, elhelyezkedett mérnökasszisztensi pozícióban, és kitanulta a célgéptervezést még itthon ugy 5-7 év alatt. Most ugyanezt műveli angliában.
VAgy arra szeretném felhívni a figyelmed, hogy egy cnc-műszakvezető az igen jól fizetett állások közzé tartozik a mai viszonyok közt. Erről csak sejtésem van,de egyszer megpályáztam egy ilyen pozíciót. Szoval ne csak a gépkezelést tanuld meg, a manager-képzést is tanuld meg.Jó lenne, ha el tudnál szegődni, egy segéd-managernek is, akárhova, nem muszály cnc-nek lenni, ha már lesz cnc-gyakorlatod is.Vagy rajzolás-tervezés. Rengeteg út állhat előtted, ami a legjobban fekszik az az igazi.

Nincs más hátra mint előre

(#102) SirTom válasza péterd (#95) üzenetére


SirTom
tag

Szia Péterd!

Amennyire én értek a kinnti gépekről,azt leírom. Azt nem írtad, hogy melyik országra gondoltál, elég sok van nyugat-dél-észak felé :)

Németben a Heidenhain, Siemens, Maho volt amit láttam , az öskövületeket nem számítjuk,itt elterjedtek a spanyol gépek.

Angliában Bridgeportok vannak(ez csak a gép) és eddig még Heidenhain-el láttam, meg vannak Haas-ok Fanuc vezérléssel ezek mind 4 tengelyesek voltak, esztergályos világot nem ismerem, nálunk egy Taiwani gyártó gépei voltak,de el is felejtettem a nevét, meg Siemens.

Ezek azokon a helyeken volt, ahol én voltam, amiket én láttam.
Remélem segített az infó

Nincs más hátra mint előre

(#103) SirTom válasza zolikaDB (#84) üzenetére


SirTom
tag

Szia Szaki!

Tetszik a géped kolléga!
Mennyit kóstál egy ilyen jószág manapság?Iso50-es kúp, kézi szerszámcsere? Gyorsjárat nem lehet vmi nagy,gondolom majd H7-et kell majd marni rajta, vagy ahhoz túl durva a gép?

Nincs más hátra mint előre

(#104) zolikaDB válasza SirTom (#103) üzenetére


zolikaDB
veterán

Jaja, szép nagy monstrum, a torony van 9 tonna :)
Amúgy eddig H7eket esztergáltunk ki rajta! Az FMAX most 15000-re van belőve, amikor furkáltam pár napja, kiemelésnél leállt a mozgás, mert túl gyors volt neki a gyorsjárati előtolás... Úh most ennyi!
Ahogy mondod, szép nagy kúp, a szerszámcserénél egy pedált kell benyomni, h kidobja a befogót, és ilyenkor horizontba forog a fej, így egyszerűbb :)
Amúgy egyszerszámos, ezt nem szeretem :(
Egyébként tényleg durva gép, max 2500-at forog, de már 1600-as előtolásnál dübörög a föld, meg reszket a vezérlő!

(#105) tomek1988 válasza zolikaDB (#100) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Tanít már rég, majd meglátjuk, hogy küzd meg most a feladattal.
Kövér elég idegesítő, szerinte szart se érünk az egésszel, meg amugyis minden mostani diák sokkal hülyébb mint az ő korában.A nagy élettapasztalat ésatöbbi.
Ez persze így is van, de nem tudom minek kell letörni a skacok lelkesedését.
Engem hidegen hagynak ezek a dumák, mert én abban hiszek amit látok:D
Persze felhozhatjuk itt a magyar oktatás témáját.
Ami elég vicces egyébként,mert sok idegen országba az oktatás színvonala hát köbgyöke a magyarnak, csak hát gyakorlat van rendesen,nem úgy mint itthon.
Én legszivesebben kötelezővé tennék 1 éves külföldi tanulmányi utat,mondjuk érettségi előtt.
Igaz,akkor lázadás lenne,amikor hazajönnének XD
Mert ahogy mondja 1 kedves barátom, nincs kolbászból a kerítés, csak szalonnából ;]

-_-Debrecen-_- Ireland -_-

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#106) zolikaDB válasza tomek1988 (#105) üzenetére


zolikaDB
veterán

Jajj, Kövér mindig ezt csinálja, velünk is ez volt :S
Amúgy én voltam kint Németországban, fentebb el is olvashatod! Volt olyan képző központ, ahol a hagyományos CNC marókon/esztergákon kívül 2 öttengelyes Deckel Maho-n is oktattak :DDD
Aztán, nálunk a suliban egy jól beállított satu a 40 éves kis marón már luxus! Nem baj, ha elmégy majd egy jó céghez, ott hetek alatt is rengeteget fogsz tanulni, meglátod!

(#107) péterd


péterd
csendes tag

iszonyat hogy mi is csak hunoron tanulunk.Mondjuk gondolom mindent az elelyén kell kezdeni csak azt nem miért az elsö magyar cnc-n ,,csoroország,,nem baj a papir és az alap meg a lehetöség hogy utánna dolgozhatok cégnél ,de utánna amit elfogadhato tudásra szert teszek ;] én nem növelem az üres állam kincstárat az biztos

(#108) zolikaDB válasza péterd (#107) üzenetére


zolikaDB
veterán

Hm, fura ez... Egy Mach 3D vezérlő szoftver 200 dollár! Jó, nem egy Heidenhain...
A magyar oktatással az a baj, hogy nem gyakorlatorientált! Arra a pár órára, mint pl amennyi Tomekknek van, meg jó az NCT is-amire a tanár belelendülne, úgyis kicsengetnek!
Dehát, a nehezen, hosszú idő alatt felszedett tudás kamatozni fog, ha nem is Magyarországon, de valahol biztos :U Mert itthon nemnagyon fizetik meg se a tudást, se az igyekezetet!

[ Szerkesztve ]

(#109) tomek1988 válasza SirTom (#101) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Szia, neharagudj, hogy csak most válaszolok, bamba voltam nem vettem észre, illetve a hétvégén nem voltam gépközelben.Elég tanulságos amit írtál nekem,megfogadom!:)
Voltam kint külföldön,tényleg minden meló manager manager manager manager :D
Ahogy egyre többet tud az ember, annál jobban rájön,hogy semmit sem tud.
Sajnos a pénzt meg nagyon megszerettem,de elapadt a forrásom.Viszont látom,hogy nem 100 bruttóért akarok kinlódni:D Szóval most keresem az utam és remélek:D
Ha nem lenne asszony(mindig csak ők),akkor most is 500at keresnék,igaz kuli melóval.
De hazajöttem és itt kell érvényesüljek, szóval adjátok a tippeket nagyon hálás vagyok:))
Szóval köszönöm mégegyszer a tippet:) :C :C

-_-Debrecen-_-Budapest-_-Ashbourne-_-Munchen-_-

ui.:Magyar vagyok,nem turista:D

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#110) tomek1988 válasza zolikaDB (#108) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Bürokrácia az van itt,de azért szeresssük mi ezt az országot.Mikor elmentem marhára örültem, de mikor hazajöttem csak megdobbant a szivem. Egy ijen vezérlő programot nem lehet torrentröl lekapni?XD deszép lenne...:D
Tanuljunk,fejlődjünk, pláne én,mert én szart se tudok és fejlesszük ki a terminátort.Ha már kitalálták egyszer:D
Nah kicsit elkalandoztam így vasárnap este, zárom is soraimat.

-_-Debrecen-_-

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#111) zolikaDB válasza tomek1988 (#110) üzenetére


zolikaDB
veterán

Keresgéltem torrenten, de végülis minek????
Van egy [oldal], ott leszedhetők a heidenhain szimulátorok. Ha vmi nem megy, fórumon segítséget találsz. Ugyanolyanok, mint az életben, megkötés: 100 sort tudsz programozni!

(#112) tomek1988 válasza zolikaDB (#111) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Haha a fórumon keresztül kaptam egy érdekes emilt (állásajánlat)
Ez kicsit mókás,hiszen már ha nézik a fórumot,láthatták volna,hogy most kezdem tanulni.
Na mindegy azért jól esett és írtam is 1 udvarias választ,ha már így megleptek :D
Csak nem halok meg csóróként, a diplomám megszerzése előtt? XD

Kezdem megismerni az nct-t. a síkesztergálás már megy, rádiuszokat még nem tanultunk.
Pedig rákérdeztem,de mondta Bába slow down boy:D
Marha lelkes vok, csak tartson ki a végére is.
Ja mi az a Tüv hegesztő?
:C :C
Köszi az oldalt, egyelőre ncts nevü progi kéne,de majd suliba úgyis ideadják.
Amugy ez a programozás dolog kicsit hasonlít a régi játékok írásához:D

A heidenhein meg fanuc mennyiben különböznek az nct töl? Gondolom nagyon sokban: :U
Ha ez a fórum így kitart akkor éves beszámoló lesz arról,hogy mit tanulunk stb XD
Zárom soraimat, üdvözlettel:)

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#113) Jakuzakill


Jakuzakill
csendes tag

Hmmm eddig én párszor irtam a fórumba most kezdem én is a sulit hétfőn ÉN is kaptam állásajánlatos emailt :) nekem is azt irták hogy a fórumból szedték a mail címemet . A TÜV az egy vizsgát jelent sztem (de lehet hogy nem :) ) ilyen minősítő félét .

(#114) zolikaDB válasza tomek1988 (#112) üzenetére


zolikaDB
veterán

Huha, ha láttad volna, h én milyen lelkes voltaaaam! Főkapcsolót utolsóként nyomtam le stb :DDD Kövér a végére kicsit letörte, főleg, h állandóan az ellopott hardverkulccsal zaklatott mindenkit, mint a pereces...
Hm, G01, G00 vagy G70, G71, G72?
A TÜV Zertification egy minősítés, ha ezzel rendelkezel, akkor minősítve vagy arra, h a minősítésben szereplő eljárásmódokat (AWI, CO) alkalmazni tudod! Vmi ilyesmi!
Az NCTS-t megkapod a suliban, v letöltheted az nct oldaláról, arra jó lesz, h ne bukj meg! ;)
Fanuc: ami a suliban van, azt mi G kódosan programoztuk, kb olyan, mint az NCT90, csak ez az "igazi", nemzetközi G kódokat használja, nem úgy, mint a MSZ NCT! (pl G83 egészen más a Fanucnál, nem menetvágás, a G01, 02, 03, ugyanazt jelentik, de a P2 már nem ér, hanem az M30).
Heidenhain: mint mondtam, kétféleképpen lehet programozni, de amiért népszerű:
- párbeszédes
- azaz ciklusok vannak (zsebet akarsz, katt rá, és már eléd is pakolja a kitöltendő pontokat, kvázi eltéveszteni is nehéz)
- 3D-s grafika (a legkorszerűbb NCT-nél, a 2000-esnél is csak vonalak vannak)
- intelligens, gyors (főleg az 530-as, képletek, függvények stb alkalmazása, beágyazása a programba)
- szinte mindenki ezt használja!

Kb ennyi :D

[ Szerkesztve ]

(#115) tomek1988 válasza zolikaDB (#114) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Ahaa :C :C
G01 a forgácsolás G41 asszem a gyorsjárat meg majd jönnek ugye a G40 esek meg 50-esek.
Képzeljétek kaptam választ( nem is gondoltam volna) a hirdetőtöl, annak ellenére,hogy irtam,hogy most tanulom.
Szóval kezdő cnc s budapesten teljesítménytől függően 90-150 000 Nettó.
Gondolom ez érdekes a tanuló skacoknak.Mint pl nekem is.
Kövér az hát emberileg nincs ott a szeren, ha akkora fej, miért nem dolgozik 500 000 ért valami nagy cégnél? Vagy ő már akkora fej, hogy pénzre sincs szüksége. Vannak ám ien kérdések nem?:D
Nekem amúgy nagyon baba lenne itthon vagy 100 000 mellette egyetem, aztán ha megvan Ruhr vidék.
Iszonyat ami ott fojik. gyaaa skacok, aki teheti most pattanjon meg innen,mielőtt házasság,gyerek, vagy no támogatás, vagy no pénz lenne. :W

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#116) zolikaDB válasza tomek1988 (#115) üzenetére


zolikaDB
veterán

A CNC elég nagy felelősséggel jár... Szóval érdemes megtanulni! És jó alaposan betanulni! Mert pl nálunk egyik-másik darab megmunkálva 1 millió felett van... És itt nem kell 3D-s formára gondolni. Szóval azt elcseszni gáz!
Csak a vak, meg a hülye megy fejjel a falnak! Gyakorlat nélkül, csak a papírral nekivágni külföldnek esztelenség.
Az említett jóember mindig panaszkodik, h erre is kéne, meg arra is kéne :F Gondolkozott rajta tavaly, h velem vakoltatja be a házát, mert én régen dolgoztam építkezésen, és biztos értek hozzá! Gondolom ez mindent elmond!
Apropó: akkor vágtam egy hátast, amikor kiderült, h úgy emlegetik a suliban: ő a cnc megmunkálás atyaúristene...

Érdekes, h ezek a mondatok Heidenhain-ben is megvannak:
G01: lineáris interpoláció (egyenesjárati elmozdulás) előtolással. Hdh: L.
G4x: pozícionáló mondatok-azaz: előbb pozícionál, és utána funkcionál. Hdh: Appr.
G5x: funkciómondatok-azaz előbb funkcionál, majd pozícionál (ált leállómondatok: leállítja a főorsót, majd kiáll). Hdh: Dep.
Suli mellett nemnagyon fogsz 100at kapni... Pesten meg ennél több pénz is van, szóval a nttó 1000 ft-os órabér nem számít különlegességnek!

[ Szerkesztve ]

(#117) tomek1988 válasza zolikaDB (#116) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Hát nem igazán szeretnék ingázni, debrecenben lenne jó, akár 80-90 is megteszi.
Ez nekem jó pénz lenne egyetem mellett, meg a lényeges ugye a tapasztalat szerzés.
Bár most is ingázok, hétvégenként pesten vagyok állandó jelleggel.Csak úgy nehezebb lenne azért.persze külföldre csak ugy lehet kimenni, vagy ha direktben kezdőt keresnek.
Volt ijen hirdetés, német cég kizárolag kezdő cnc-s eket keres,azonnali továbbképzéssel.
Egy ojat megcsípni gyaa:D
Egyébként te hol dolgozol és mennyit kapsz? ha publikus...

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#118) péterd


péterd
csendes tag

ha valaki tudna adni tippet hogy honan vagy esetleg van neki hunor vagy hasonlo szoftver othonra nagyon megköszönném cnc tanuló

(#119) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Mindkettőtöknek:
Tomek: Privátban... Pénzről annyit, h: amennyit megérdemlek! :DDD De mindenképpen jobban, mint az első helyemen, ahol ráadásul NCT 100 van, és elvárták volna, h a kisujjamból kiszopjak egy jópár éves G kódos és marós tapasztalatot, tudva, és megbeszélve előre azt, h tanuló, és nulltapasztalatos kezdő vagyok, és elviseljem a nulla IQ-val rendelkező agybajnok "főnök" (szarcsimbók) egész napos üvöltözését és káromkodását. Nem fogok senki kapcája lenni minimálbérért, aki enni sem hagy reggel, mert "fennvan má a vas?"
Péterd: nekem van egy leírásom hunorhoz, a miskolci egyetem adta ki, példákkal együtt! Sztem google-ön megtalálod! Szimulátor NCT90-hez van, sztem ezt is megtalálod, vagy a google-ön, NCTS néven futott nálunk a suliban, kis DOS-os vakarcs progi, vagy az NCT oldalán!

(#120) Coccer


Coccer
tag

Sziasztok!

Mivel a téma a CNC, gondoltam felajánlom segítségem! :)

Az érintett témában (de akár másban is) szívesen segítek országosan az elhelyezkedésben, továbbképzésben, gyakorlatban, stb.!

Ha már egy embernek segítek, már megérte! :)

Üdv

(#121) zolikaDB válasza Coccer (#120) üzenetére


zolikaDB
veterán

Debreceni szférában én is, amit tudok! :D Tartsunk össze!

(#122) Coccer válasza zolikaDB (#121) üzenetére


Coccer
tag

:))

Sima ügy... :)

Ha más nem, pulykakakast veszünk... :C

(#123) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Punnyad a fórum?

(#124) Coccer válasza zolikaDB (#123) üzenetére


Coccer
tag

Nem hagyhatjuk... :D

(#125) tomek1988


tomek1988
csendes tag

Wow köszi a helpet nektek skacok, jólesik, hogy itthon is vannak összetartó magyarok :C :C
A fórum ne punnyadjon vazz,mert zsír nagyon!
Volt ma megint gyakszi, nagyon király volt, élveztem rendesen:D
20mondatos progit írtam,de mekkora flash volt végignézni mit csináltam:D
Még1cer köcce skacok, ui.: én maradok kiváló tisztelettel;)

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#126) zolikaDB válasza tomek1988 (#125) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nah, volt megint, h "fiúk, ma egy kocsi forgácsot kéne gyártani!" ? Jah, az Kövér...
Persze, nagyon király érzés látni, ahogy termel a gép, és egy ujjal se nyúlsz hozzá! Csak szerencsétlenek le vannak korlátozva, és vagy egy óra, mire kész egy sakkbábu!
Mától egyedül vagyok a gépen, nincs mellettem senki ;) És sikerült gyártanom nem is egy, hanem vagy két kocsi forgácsot :)) Kemény volt, ahogy a 100-as maró gyűrte az anyagot (600x500x50-es lap)!
És amúgy ti mit gyártotok? Egyenlőre gyakorlás, oldalazás, átmérőzés, stb? Marás volt-e?

(#127) tomek1988 válasza zolikaDB (#126) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Még csak gyakorlás, keddenként van 4 óra konkrét cnc.
Marás még nem volt,rádiuszok sem. Végülis sima hossz esztergálásnak mondanám.
Gyakoroltuk a pozicionálást, bemérést, meg 1 lépcsős cuccot esztergáltunk le.
Tudod az a 10mm 20as átmérő 10mm 25ös átmérő stílus.
Kövér csak kézi,alap dolgokat hát khm "tanít" gyakorlatilag ujjat nemhiszem,hogy nekem fog mutatni bár kitudja. Esetleg menetvágó,dehát gyaa.
Fateromnak kovácsoltvas cége van, elég sokat melóztam ott, fűrészelés,hegesztés,szerelés,flexelés,hajlítás, szinte minden.Dehát biztos kell ez, jobban mint plusz 3óra gyakorlás, akár az nct géppel.
JAhh most jut eszembe kövér ma azt a noir hangulatú témát hozta fel, hogy a minap találkozott egy volt mechwartossal a metróban,merthogy a kocsikat tologatta a betevő falatért.
Gondolom naná, meg se ismert minket, hogy nekünk lesz gyakorlatunk, meg hogy kik vagyunk, pedig akárhogy számolom már a 6. évet kezdtem meg.
Szóval vannak itt finomságok, a végén csak kisül valami belőlle.
(a paraszt gyártást várom már énis:D abban ugy láttam marni is kell ugye meg bőven van rádiusz)

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#128) zolikaDB válasza tomek1988 (#127) üzenetére


zolikaDB
veterán

A parasztgyártás elég jó kis gyakorlat lesz, nem is a rádiusz a lényeg, hanem a sok alámerülés-az NCT90 csak egy alámerülést tud csinálni! Ciklusba kell majd szervezni! Ööö, olyan, mintha többféle ciklust/műveletet végeznél el ugyanazon a munkadarabon Heidenhainen, mert ott is a programon belül labeleket kell csinálni :) Mindegy, nem mondom, h majd meglátod, mert ilyet mi sem csináltunk marón a suliban!
Ez olyan szükségmegoldásnak tűnik, h NCT-n kell tanulni-pl a pozícionáló mondatokat. Jó, mert ha esztergán fogsz dolgozni, eszedbe fog jutni, h hm, ez meg ez a mondat először Z-ben jön ki, utána X-ben, és egy beszúrásnál majd gondolsz erre, h így kell irányítani az éppen aktuális vezérlődet, de abban nemnagyon lesz pozícionáló mondat (pl az egyik legnépszerűbben, a Fanucban sincs legjobb tudomásom szerint-> G01 Z+ akármennyi, majd új mondat: G00 X akármennyi) Nade a pééénz, nincs suska 15 db Fanuc vezérlésre!
És ennek kapcsán: Kövért is csak a pénz érdekli, meg a sopánkodás élteti-vagy látta, vagy nem a volt mechwartost, csak ő tudja... Vagy még ő sem! Ha huhogni kell, ő az első! Bár látom, ti sem csípitek! Egyébként, aki akar dolgozni, mechwartosként ezzel a szakmával nagyon könnyen el tud helyezkedni! Amúgy ügyes fickó Kövér, csak valami ott bent elpattanhatott neki, mert már nagyon nem akar tanítani, és ez lejön!
Illetve: sose mondd semmire, h tudod, v érted, v könnyű, mert mindig van olyan feladat, amit nem biztos, h meg tudsz elsőre oldani. Figyelj szépen csendben, jegyzetelj, tanulj, magadnak, és akár más hibájából is, és menni fognak a dolgok!
Jah: mióta otthagytam az előző céget, azóta kb 5-en jöttünk el :DDD Gondolom, mindent elmond!

[ Szerkesztve ]

(#129) tomek1988 válasza zolikaDB (#128) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Hát egen, tanulni kell a dolgokat.
Ma megismerkedtem a topcam nevü progival. Kicsit idegesitö az editorja, de amugy nagyon király:D
Kövért nem csípem, mert beképzelt és tényleg lejön, hogy baszik a tanitásra.
A forumot már csak 2en visszük?;) a franc:D
Amugy te jelenleg Db ben dolgozol?
Piece;)

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#130) zolikaDB válasza tomek1988 (#129) üzenetére


zolikaDB
veterán

Na, a topcam elvileg csak hardverkulccsal működött! Ezt lopták el, pont a vizsgánk napján, azóta van Kövér becsavarodva... Mindig úgy köszönt, h nem láttuk-e vhol?
Mindegy!
Topcam: jó kis szoftver, de fontos lenne rendesen, élőben megtanulni a gép kezelését és a programozás alapjait, h rendesen szimulálni tudjátok azt, nem?! Amúgy vannak benne hibák, pl vmelyik ciklusnál csak akkor hajtja végre a műveletet, ha a ciklus bizonyos elemeit átírod annak angol megfelelőjére! És egyéb apróságok is vannak, majd menet közben meglátod! NEkünk néha dolgozat közben nem mindig futatta le az NCT-re írt programot, de ugynazat a másik PC-n igen... Szóval, fura!

U.i.: mi az a piece? Darab, nem?! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#131) tomek1988 válasza zolikaDB (#130) üzenetére


tomek1988
csendes tag

Jaja hallottam a témárol:D hát nyomogatjuk a gépeket is, ez külön van teljesen Varga Sándorral. Kövér az, hát hagyuk szerintem nem teljesen 100As a csávo...
A gépek egyébként nem tom miért oan lassuak, hiszen 2magos procik 1gb rammal, az a topcam pedig csak nem kéne annyira visszafogja.Nade attol még élvezetes:D
Vargát birom,oan nyugis mintha mindig belenne szívvaXD

Ja a piece darabXD meg béke. Szal hippisen béke veled:D nah nem is tom má fáradt voltam...XD
Amugy topcam pl legujjabb is fent van neten megcrackelve, (torrent)

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#132) zolikaDB válasza tomek1988 (#131) üzenetére


zolikaDB
veterán

Ennyi erővel be is lehet izzítani a heidenhain szimulátort-szerintem egyszerűbb kezelni, mint a topcam-et!
Varga volt velünk Németországban-addig is csíptiük, ez nem is változott, nagyon jófej tanár, de a legtöbb mechwartos tanár az. Szabó Attilát eleinte nem kedveltük, de utána annál jobban-Bakó, Pongor, Kiss Albert, Papp Józsi, Bába szintén nagy kedvencek ;)
Nah, szerettem a Mechwartba járni! :DD
Jah: azok a gépek szerintem nem kétmagosak... Legalábbis amik Kövérnél vannak, azok olyan 3 GHz-es egymagosok, fél giga RAM-mal! A fentieket nemnagyon ismerem, de azokon is megy minden szar-bár lehet, h azért lassúak, mert a progit szerverről töltik be, vagy mi!

Nah, jó hétvégét mindenkinek!

(#133) tomek1988 válasza zolikaDB (#132) üzenetére


tomek1988
csendes tag

De 2 magosak dxdiaggal néztem.(Varga Sanyi terme)
Majd biztos azt is kiprobaljuk.
Azért lassu,mondtam is Vargának hogy net vagy tüzfal, erre annyit mondott,hogy a 2 közül valameik.
Most nincs naon idöm irni,ennyi fért bele;)

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#134) kancajka


kancajka
újonc

CNC esztergályos állást keresek külföldön vagy belföldön fanuc vezérlés ismerete kezdés bármikor ha valaki tud kérem segitsen előre is köszönöm.Kanizsai József

kancajka

(#135) zolikaDB válasza kancajka (#134) üzenetére


zolikaDB
veterán

Én ennyivel tudok hozzájárulni: [link]

(#136) Jano90


Jano90
újonc

Csao!
Volna néhány kérdésem ezzel a munkaval kapcsolatban, mert most palyavalasztas elott 1 évvel jó volnadönteni h mi is legyek :))
tehát: megéri egyáltalán százezreket kiadni egy képzésért? ha ez a képzés megvan akkor azt a tudast tudom hasznalni? megéri ezt a szakmat választani? Mo.-n kb mennyit kereshetek? És milyen matek tudas kell hozza(3-as vok matekbol)?
elörehozott szamtek erettsegim van az 4 es lett :O ...
röviden ennyi volna a kérdésem légyszi valaszoljon vki

Ha döntened kell, az is döntés, ha úgy döntesz, hogy nem döntesz.

(#137) zolikaDB válasza Jano90 (#136) üzenetére


zolikaDB
veterán

1, ezt szakképző 5. évén is lehet
2, a tudás, mely minimális, nemnagyon hasznosítható, ez magyarhon, ahol a papír a lényeg
3, megéri? minden akkor éri meg, ha neked jó, és jól érzed magad benne. el kell menni egy céghez, meg kell nézni, mi folyik ott, és h neked ez bejön-e! nem a hülye iskolalátogatás
4, 56e-től... nagyon sokat is, de nem keleten (pest ill dunántúl a nyerő)
5, számtech, hacsakj nem akarsz rajzolni, 3D programokat PC-n megírni, generálni, nem kell. matelók, az kell! geometria, térlátás, logika!

(#138) Jano90


Jano90
újonc

kösz...majd meglátom mi lesz majd az érettségi után :F
szeretnék egy évet halasztani abban az egy évben nyelvvizsgat meg vmi szakmat szeretnék kitanulni, és azt a szakmát nyomni fősuli mellett.
Ha egy év alatt lehetne használható tudást szerezni, akkor szívesen belevágnék ebbe a szakmába, de ha csak a papír a fontos nekik nem a mögötte lévő tudás, akkor az is OK.

[ Szerkesztve ]

Ha döntened kell, az is döntés, ha úgy döntesz, hogy nem döntesz.

(#139) zolikaDB válasza Jano90 (#138) üzenetére


zolikaDB
veterán

Fősuli, meg munka, főleg CNC-s... Mindegy! Nem preferálják, h akkor megy be a delikvens, amikor ráér...
A másik: nem adnak használható tudást! Úgy értem, h hazánkban fontos az, h legyen egy papírod, addig nem is nagyon állnak szóba veled! Utána jön az, h mennyire tudod csinálni azt, ami a papíron szerepel! Engem is minden hónapban vizsgáztattak, h mit tudok! :DDD De amúgy ez komoly! Odajött a főnök, és nézte, h tudom-e magamtól végezni a melót, amit rámbíztak! De ha még papírod sincs...

(#140) vsebasthian


vsebasthian
újonc

Sziasztok!

Olvasgattam a hozzászólásokat meg a fizetési dolgokat! Főleg a No-i dolgok fogtak meg, hisz én is kinnt dolgoztam. Előtte nem nagyon hittem el h. lehet havi 500ft-ot keresni ezzel a szakmával. Odakint kb.12 euro/óra órabérben voltam, amiből 8-at kaptam meg. Napi 10 órát dolgoztam 16.00-tól 2.30-ig hétfőtől szombatig. Volt olyan hónapom amikor 256 órát dolgoztam, szorozd be, bőven 500.000 ft. felett kerestem.. :R
Azoknak ajánlom a kinti munkát akik nagyon eltökéltek, ne legyen családod lehetőleg. Az egy cigány élet ami kinnt van. Munka + alvás. Magánélet nincs. 5 hetente 4 napra voltam Mo.n ebből 1 nap ugye utazás. 1000km-re volt a munkahely télen 10-11 óra az út...
Ha mégis úgy gondolod h. belevágsz én tudok adni nevet + telszámot. Nem ezzel foglalkozom nem is érdekel a dolog csak baráti szivességből.
Fontos hogy érts a programozáshoz, lehetőleg Heidenhain vezérlőhöz. (szerintem az egyik legjobb) Német nyelvtudás nem olyan fontos, de ha tudsz makogni a főnökkel azt nagyon értékeli.
Annyit magamról, hogy 5 éve CNC-zek. Abszolút kezdőként kerültem egy győri telephelyű céghez. (Datacon Hungary Kft.) Ott megtanultam az alapokat, hisz az iskola nem sokat tanít.. Egy Hurco VMX30-on kezdtem már akkor elbűvölt milyen jó dolgokra is képes egy gép. A fizetésem akkor 68 ezer nettó volt..no comm de pályakezdőnek nagyon jó. :C
Szeptemberben kerültem oda, valószínűleg rájöttek h. nem vagyok sík hülye a dolgokhoz
így átkerültem a cég legpontosabb gépére egy Deckel Maho gépre amin Heidenhain vezérlés van. :DD Mondanom sem kell h. decemberre felemelték a fizetésem br.120e-re + 13 havi fizetés. Úgy alakult h. onnan elmentem egy másik céghez szintén Heidenhain vezérlésű gépre. Nagyon sokat tanultam ott is. Azután Németország.
Miután hazajöttem visszamentem a Datacon-ba mint minőségellenőr (meo-s) Nagyon jól érzem magam de hiányzott a megmunkáló központ, az h. egy nyers vasból vagy alumíniumból valami szépet és pontosat csináljak. Az történt h. felhívott egy cég volna-e kedvem CNC-programozni náluk. Természetesen igent mondtam és elég meggyőző lehettem mert meg is állapodtunk nettó 1500 ft-os órabérben! Másodállásként tehát újra CNC-zem. A mo-i fizetésem így netto 200 ft.körüli igaz 13-14 órát dolgozom sokszor egy nap!
Ez a szakma nagyon jól fizet és folyamatosan új dolgokat tanulhatsz, hisz minden fejlődik. Sose nézz egy munkára úgy hogy Te ezt nem tudod megcsinálni hanem gondolkozz el előbb és rájössz hogyan is kell elkezdened. Legyél magabiztos, határozott és ezáltal egyre többet fogsz keresni!
Végszóként annyit h. jelenleg németül tanulok. Ha kimennék újra dolgozni Svájc-ot választanám. Nettó 900 ezer forintot lehet keresni. Meggondolandó! De előbb jól kell beszélnem németül h. majd csoportvezető lehessek ami úgy +pár százezer forintot jelent...
Még annyit hogy 25 éves vagyok :) (és van egy Toyota Celica-m) :C

(#141) vsebasthian


vsebasthian
újonc

a hozzászólásom elején természetesen havi 500 ezer forintra gondoltam..

(#142) 3DFan válasza vsebasthian (#140) üzenetére


3DFan
aktív tag

Szia!
Ez a külső céges programozás hogy történik? Soronként bepötyögöd vagy valamilyen CAM programmal?

(#143) zolikaDB válasza vsebasthian (#140) üzenetére


zolikaDB
veterán

Huh, ez egy nagyon érdekes, és élvezetes kis írás!
A cigány élet meg szubjektív! Apám is dolgozott kint, voltam is vele, de ha az ember a családért dolgozik, akkor öröm a meló, mert van célod! Csak persze a távollét - ő is 16 órát vezetett egyhuzamban, 1600 km Mo-No...
Érten ia programozáshoz mit jelent ebben az esetben? Milyen bonyolultságú? Gondolom szabadkontúr, különféle kúpok, kúpos kifutású fészkek....? Mik? Mekkora és milyen jellegű munkadarabokkal dolgoztál?
Amúgy gáz, h pont győrben ennyit kerestél, állítólag ott jó pénz van, persze a kezdőket nem kényeztetik el!
A Maho hány tengelyes volt?
Egyébként én is igyekszek úgy állni a melóhoz, mint te, nem azon parázok, h elcseszem, meg úgyse fog menni! Ilyen alapon már feladhattam volna ezerszer!
Egyébként mi a végzettséged? És hány éves a celicád? :DDD

(#144) tomek1988


tomek1988
csendes tag

Na rég voltam itt, benézek gondoltam:)

Kezdődik az élvezet, egyre többet tudok és egyre könnyebben tanulok magamtól:)
Igaz ez még nagyon kevés, de legalább tudom,hogy nem tudom:D
Azóta beszereztem az nct90t nek a szoftverét, neten sehol sem találtam, de megvan máshonnan:)

Zoli: Kövér tart külön szakkört és élvezettel csinálja, ami nagyon meglepett, de nagyon jó,mert azért ért ő hozzá, csak tanítani is akarjon:D

Csütörtöktöl a hazai konfigom lehetővé teszi a topcamet, azzal is jól elbizgerálok majd.
Egyébként bejön a program, csak sok a kínja és nehéz rájönni,hogy mi:D (nct-s kód problémák) pl: konturkövetésnél stb.

Feltornáztam a heti cnc s óraszámomat 8-10 órára, így már érdekes.

Nct n hátravan a konturkövetés gyakorlatban, meg 1-2 két finomság, utánna jöhet a fanuc, heidenhein. :C

Nah lassan úgy érzem, ebből még lehet valami:D hátha;)

Bíztassatok skacok;) ;)

Celica? hmm jó tütü höhö:D

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

(#145) BloodPandus


BloodPandus
csendes tag

Hát, Kedves Skacok!

Végigolvastam a topicot, szemgolyóremegést nem nagyon kaptam tőle.
Jelenleg én is Németországban dolgozom, a németet már jobban makogom, mint egy éve, kijövetelkor.

Jelenleg 3 gépen vagyok felváltva, mindhárom Hurco (VMX42, VM50, VMX64).
A gépeken jobbára alkatrészgyártás folyik, szériákkal vegyesen.
A munka úgy megy, hogy pl az egyik gépen indítom a szériát, amikor minden fain, akkor odaintem a Martin német kollégát, megmutatom neki mit-hogyan, és akkor nyomja. Ugyanez a másik gépen egy másik német kölyökkel. Amikor minden faja, akkor elvonulok az aktuális szabad géphez egyedizni.

Minden programot én írok.
A kölyköket már megtanítottam szerszámot bemérni, és már tudják, hogy melyik melóhoz nagyjából hogyan szereljenek fel. A satu órázása valahogyan nem megy nekik, pedig ez otthon alap.

SirTom #73-ik hozzászólására reagálván megemlítem, hogy az első 7 darabhoz én sem használnék CAD-et, de a műanyagokon kívül az összes típusból volt már munka.
Mindez 1-2 satuval, meg egy majdnem kiszuperált osztófejjel(manuális, natürlich).

Hozzáteszem, hogy a Hurco egy nagyon faja 3D-s gép lenne, ha mondjuk erre a háromra fel lenne telepítve ez az opció, de így csak egy(3) nagyon faja 2,5D-s Hurco fölött rendelkezem.

1 éve vagyok itt kint, előtte dolgoztam Fanuc és Mitsubishi vezérlős központon, A fanuc meg az NCT megvolt esztergán is (karusszel is), Vágom az Exeron szikraforgácsoló gépet vezérlőstől (nem ügy, sima G kód-os tömbszikra), valamint nem jövök zavarba a huzalszikrától, a síkköszörűtől, a palástköszörűtől, elvarrogatok AVI-val, CO-val, valamint természetesen az összes hagyományos forgácsológépen dolgozom, csak szerszám legyen a melóhoz.

Ami itt kint nagyon fontos, és egyre fontosabb:
Nem az a lényeg, hogy mennyire vágod a vezérlőt, mert azt hamar meg lehet tanulni.
A fontosabb az, hogy tudni kell forgácsolni, bármilyen gépen, bármilyen szerszámmal.
Hogy te tekered-e oda, vagy a CNC tekeri oda, másodlagos.

Az előző helyemen egyszerre voltam technológus, műszakvezető, gépbeállító, meg tréner a saját gépem mellett, amit természetesen nem bírtam, csak 1 évig, utána betegácsi általános kimerültség miatt. Abban az időben én úgy vettem fel a manust, hogy kapott rajzot, kapott szerszámot, meg a darabot, és irány a hagyományos marógép.

A kész darabot a kezembe vettem, és megmondtam neki, hogy kell-e ide vagy nem.
Egy szót nem kellett mondania, mert a kész darab mindent elmondott.

A tömbszikrás időszakomban egy 2 fejes tömbösön voltam, amiből van vagy 14 az egész sárgolyón, speciel európában ezzel 4. Új fejlesztése az Exeronnak, gyakorlatilag sokszor többet tudott meg tőlem a német szervizes, mint én őtőle.

Ez most a 15.-ödik munkahelyem, 35 éves vagyok, amikor nem szimulátorozok (autó), akkor a CNC marógépemet építem (600x500x300), és jelenlegi órabérem 9€ nettó, amit erősen keveslek, tehát ezirányban lépni fogok hamarosan. A fusimat (a gépet) a cégnél csinálom a tulajdonos teljes támogatásával. Gyakorlatilag azt csinálok a marógépekkel, amit akarok, csak a meló legyen meg határidőre, vagy előbb. :))

Jobbára rozsdamentessel dolgozom (4301, az egyik legtetvesebb fajta), meg aluval.
Néha látok sima vasat is, de az inkább szériában jellemző.

Lehet kérdezni, az oldalt könyvjelzőztem... :K

(#146) BloodPandus válasza vsebasthian (#141) üzenetére


BloodPandus
csendes tag

10 éve én éppen gépbeállító voltam az említett Mitsu megmunkálón, meg 1 NCT esztergán, valamint 2 Siemens esztergán,+ meóztam is, közben váltva vittük a druszámmal 2 műszakban a Fanucot (valami japó gép volt alatta, nagyon szerettem) :))
Azóta meg csak még többet láttam... :C

(#147) péterd válasza BloodPandus (#146) üzenetére


péterd
csendes tag

Bloodpandus, cnc tanulok és párév mulva kimennék az osztrákokhoz,mi a véleményed azal kapcsolatba hogy közvetitönkeresztül mennék ki mert nincs, nem hiszem hogy lenne ismeretség és hogy mennyire probálkoznakbe vendégmunkásnál többgép kezelésére mert még 1 gépkezelésétöl is ockodok

(#148) péterd válasza vsebasthian (#140) üzenetére


péterd
csendes tag

vsebasthian hogy hogy csak délutános müszakot nyomtad? és a hétvégét beválaltad vagy heti 6 nap slusszpász.én magamnak azér egy kicsit hogyis mongyam nem lazább hanem humánosabb munka helyet ,mongyuk az lenne a legoptimálisabb számomra ha 2hetente péntekenként haza vas délután vissza napi 8-10 ora 9-10-dik ora már tulora lenne gondolom elég valoszinütlen vagy létezik ilyen munkahely sogoréknál vagy még ithonis azmegy hogy könnyüfizikai meló és hadszoljon10-12 ora :U

(#149) péterd válasza tomek1988 (#133) üzenetére


péterd
csendes tag

tomek1988 nagyonmegköszönném ha át tudnád küldeni az nct90.Mi hunoron tanulunk de zolikadb szerint hasonlo mert ebböljött ki csak vmi alámerülést nemtud (a hunor) tényleg tökjolenne elöreis köszi mpetya85@citromail.hu

(#150) tomek1988


tomek1988
csendes tag

Sziasztok.

Peterd átküldöm neked, még ezen a héten. A cím email-cím vagy msn?

-_-Debrecen-_-Munchen-_-Ashbourne-_-Budapest

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.