Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#51751) tknof1871 válasza King Unique (#51744) üzenetére


tknof1871
őstag

vagyis vagy a SATA port / BIOS beállítása nem stimmelt, vagy a klónozóprogram kezelőfelületén sikerült benézni valamit.

A program működött, csak keservesen lassan haladt előre. Talán az Intel Core i3-6300 CPU-t is cserélni kellene.
A BIOS-ban semmihez se nyúltam. Ez talán baj, mert az admin fiókkal használva a Windows 10-et állandóan azt üzeni az OS, hogy a Személyes tár.Ink olyan karaktert tartalmaz ami nem jó és nem emlékszem ilyen hibára a klónozás előttről.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#51752) Victorio


Victorio
aktív tag

Frissen beszerzett Samsung 990 PRO 4TB SSD mérése egy Gigabyte B650I AORUS ULTRA alaplapban a procira csatlakozó (M2A_CPU) PCIe 4x4 foglalatban.

Összehasonlításként csináltam mérést ugyanebben a lapban a chipsetre csatlakozó (M2C_SB) PCIe 4x4 foglalatban egy Apacer AS280Q4 2TB SSD-vel.

Mindkettőt a Milyen SSD-t totyikban ajánlották, csak oda nem mertem feedbacket adni mert nagyon harapós a házigazda ha eltérünk a tárgytól. De hátha itt valakit érdekel.
Idáig elégedett vagyok a Samu 990-el. :D
Hosszabb távú tapasztalatok (melegedés, folyamatos írás sebessége) majd később.

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#51753) cyber86


cyber86
őstag

Sziasztok. Bocsánat ha rossz helyen kérdezősködök. M2 ssd-nél lényeges, hogy 2 legyen használva? Mármint 1 kis méretűt rendszernek a másik meg játékok stb...? Még annó a satas ssdket így használtam de fogalmam sincs, hogy m2 ssd-nél is így kéne használni őket?

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#51754) Graphics válasza cyber86 (#51753) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nincs ilyen.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#51755) cyber86 válasza Graphics (#51754) üzenetére


cyber86
őstag

Rendben. Köszönöm a választ.

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#51756) Graphics válasza cyber86 (#51755) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Az adatbiztonság viszont fontos.

Régen leginkább ezért volt elszeparálva a rendszer és az adatok, hogy ha esetleg egy hardverhiba bejön, akkor ne legyen galiba.

Tehát alapvetően nincs fekete-fehér válasz, csak korán reggel nem bírtam mobilról ezt kifejteni.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#51757) cyber86 válasza Graphics (#51756) üzenetére


cyber86
őstag

Arra továbbra is hddt használok csak arra voltam kíváncsi, hogy m2-nél lényeges-e, hogy külön legyen a rendszernek és külön csak a játékoknak de akkor itt már nem kell ezzel foglalkozni.

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#51758) Doky586 válasza cyber86 (#51753) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Elég 1 ssd-t venned a boltban. Sok alaplapon csak 1db m.2 foglalat van.

[ Szerkesztve ]

(#51759) ricsip válasza cyber86 (#51757) üzenetére


ricsip
addikt

eddig sem kellett igazából...

-

(#51760) ricsip


ricsip
addikt

WD Green-nél futott bele ezekbe valaki?

https://support-en.wd.com/app/answers/detailweb/a_id/51127

Addresses an issue in which a drive may enter a read-only state.

Addresses an issue in which a drive may not be recognized by the computer.

-

(#51761) Graphics válasza ricsip (#51760) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ez attól függ melyik WD Green.

Mert már van vagy 2-3-4 széria.

Nekem egy M.2 SATA pihen az asztalon, mert valami problémája van.
WDS240G2G0B-00EPW0 - 2019-05-19 - Made in Malaysia

Megakasztja a gépet igazából. De most hogy említetted rádugtam és látja.

Lehet kéne egy FW frissítés neki.

De most a A fájl vagy könyvtár sérült és nem olvasható...

Formáztam, na majd tesztelgetem.

De úgy látom ez az FW frissítés már az újabbszéria. a G3 és T3

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#51762) ricsip


ricsip
addikt

Lehet kicsit amatőr kérdés: mi számít "üresnek" egy SSD-n? Tehát ha pl. van egy 500GB-os, akkor nem particionálom az egészet egy 500Gb-os C: particióként, han csak 450GB-ként hozom létre. Akkor 50GB particionálatlan "szabad" területként jelenik meg a disk managerben. Akkor ez azt fogja eredményezni, h. folyton legalább 10% szabad kapacitásról fog tudni a controller, még ha a 450GB-os partició be is telik majdnem teljesen?
Ha nem hagyok szabad üres helyet, akkor csak szimplán annyi a feladat h. a C: meghajtón a látszólagos szabad hely mindig kegyen legalább 10% ?

-

(#51763) King Unique válasza ricsip (#51762) üzenetére


King Unique
titán

Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
SSD Over Provisioning (OP)

Mindkét megoldás oké lehet.
Az előbbi, azaz a nem lefoglalt terület leválasztása OP célra inkább csak azon felhasználóknak javasolt, akik nem figyelnek oda arra, hogy mindig legyen kellő méretű szabad terület az SSD-n. Bár egy windowsos rendszermeghajtóként használt SSD-n amúgy is figyelni kell erre, máskülönben jön a figyelmeztetés és ilyen-olyan problémát okozhat, ha nincsen kellő méretű szabad terület a C rendszerpartíción.

Egyébként az az 500 GB max. az SI szerinti amolyan bruttó tárolókapacitása az SSD-nek, ellenben IEC szerint az nettő 465 GB (GiB) lesz, annyi lesz használható.
Amelyik SSD meg pl. csak 480 GB-os névlegesen, akkor annál már elvileg gyárilag le van foglalva a tárolókapacitás egy része OP célra és azoknál elég max. 3-5% szabad területet hagyni.

[ Szerkesztve ]

(#51764) ricsip válasza King Unique (#51763) üzenetére


ricsip
addikt

Ez kiderül bármilyen specsheet-ből, h. gyárilag van mennyi százalék reserved space? Vagy a 480GB és 500GB (vagy igazából 512GB?) közötti különbség egy suggallat- implicit jelzés a gyártó részéről, h. helyetted gondoskodott erről, de amúgy szövegesen ez kimondva sohasem lesz?
Diagnosztika elől gondolom totalisan rejtett ennek a részletei.

[ Szerkesztve ]

-

(#51765) King Unique válasza ricsip (#51764) üzenetére


King Unique
titán

Az SSD tárolókapacitásából lehet rá következtetni, ami a linkelt cikkekben is le van írva.

"ugyanis az erre épülő SSD-k jellegzetessége, hogy a szokásos 64, 128, 256 és 512 GB helyett 60, 120, 240 és 480 GB-os tárkapacitással bírnak"

Tehát a 480 GB-osnál elég esélyes a gyárilag lefoglalt OP, de ilyen alapon lehet akár az 500 GB-osnál is, mert ugye alapesetben 512 GB lenne a tárolókapacitás. Bár az utóbbinál lehet nincsen, mert pl. az 500 GB-os Crucial MX500-nál a Storage Executive szoftverben van külön beállítási opció OP célra, ami nem lefoglalt területet választ le és alapértelmezetten 10%-át a teljes lemezterületnek.

[ Szerkesztve ]

(#51766) ricsip válasza King Unique (#51765) üzenetére


ricsip
addikt

ok, értem, kössz

-

(#51767) ubyegon2 válasza ricsip (#51762) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A controller szabad lemezterületet lát és használ, nem foglalkozik particiókkal, sem particionálatlan területekkel. Usernek ennyit elég tudnia, talán ezért is lett leírva itt is sokszor már. Ha még azt is tudod, hogy a NAND-ok mérete is azonos, ahogy imént kicsit túl bőven leírták, akkor mindent tudsz. ;)

(#51768) jambiyya


jambiyya
őstag

Sziasztok!
Tapintásra egyik sem meleg, még csak langyos is épphogycsak.
Miért mutat 51 fokot mégis? Ez hibára utal?
Köszi.

(#51769) ***ANDRÁS*** válasza jambiyya (#51768) üzenetére


***ANDRÁS***
aktív tag

nekem volt egy crucial ssd-m, amiben a hőmérséklet szenzor hibás volt, tiédnél jóval nagyobb értéket mutatot, de semmi baja, azóta is vígan megy. Egyébként a hagyományos sata SSD-k akkor szoktak ilyen értéket mutatni, ha szorosan közel vannak egymáshoz rakva, nem tudnak szellőzni. Nálam is volt ilyen egy 5.25-ös tartóra volt rakva 4 db. Egyébként a normál műkődési hőmérsékletük 30-38 között van. Esetleg gyárilag szarul van kialakítva a belseje és nem jó a hűtése.

(#51770) arcitec válasza ***ANDRÁS*** (#51769) üzenetére


arcitec
addikt

"Egyébként a normál műkődési hőmérsékletük 30-38 között van"
Akkor ha nincs használatban! ;)

(#51771) arcitec


arcitec
addikt

De akkor már azt kérdezném, hogy egy külső házas usb SSD mennyivel fogyaszt többet egy u.a tárkapacitású pendrive-hoz képest.
Illetve ha egy készülék, pl médialejátszó usb-ről pendrive-ról le tud játszani, akkor usb-s ssd-től is?

(#51772) ***ANDRÁS***


***ANDRÁS***
aktív tag

Sziasztok! Már régóta fúrja az oldalamat egy próbléma, amirre talán tudjátok a választ:

5-6 éve használok SK Hynix M.2 NVME PCI-E 3.0 és 4.0 SSD-ket, 512 GB - 2TB között.
Itt a hardveraprón vettem őket olcsón 1 hét vagy 1 hónap garanciával. Teljesen jól működnek, gyorsak, semmi probléma nincs velük, egy dolgot kivéve: észrevettem a PC301, PC401 és PC801 szériánál, hogy ha 70-90%-ban tele vannak írva, az írási sebesség visszaesik 40-60%-al. Olvasási sebesség stabil. Átlagos otthoni használatban észre se lehet venni, de egyik SSD-ről a másikra másolásnál igen, ott észlelhető a lassulás. A CrystalDiskMark 8-ban is szépen látszik. Most a PC801-ből van használatban 2 db 2 TB M.2 NVME PCI-E 4.0.
Az egyik nincs tele, sebessége 7149/6632, szóval hozzá a normális sebességi értékeket:

A másik viszont elégé kihasznált, annak a sebessége csak 7153/3299

Ez jelent valami problémát? vagy ne is foglalkozzak vele a továbbiakban?

(#51773) jambiyya válasza ***ANDRÁS*** (#51769) üzenetére


jambiyya
őstag

Ez a maximum, egyikről másoltam a másikra, szóval terhelve volt. Jól szellőző helyen van. Gyár szerint "Operating Temperature. 0°C ~ 70°C", ebbe belefér, csak fura az ekkora difi, de oké, akkor nem izgulok emiatt, köszi a választ.

(#51774) ***ANDRÁS*** válasza arcitec (#51770) üzenetére


***ANDRÁS***
aktív tag

Ez igaz, nem írtam pontosan. Alapjáraton 30-38 között van, terhelve 40-50 fok is lehet.
Egyik érték se vészes! Emiatt nem kell aggódni!

(#51775) jambiyya válasza jambiyya (#51768) üzenetére


jambiyya
őstag

Valami akkor se kóser. Felső PNY, alsó ADATA (mindkettő volt terhelve, és tapintásra egyik sem meleg):

Terhelve +32 fok lenne? Gariztassam, van értelme?Vagy pont az ADATA rossz, mert nem mozdul érdemben?
Vagy kár nézegetni? Boldogabb tudatlanul? ;]

[ Szerkesztve ]

(#51776) Graphics válasza jambiyya (#51775) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

De az egyik műanyagházas, a másik meg fém, nem?

SX930-as nem mai csirke, de amúgy jó cucc

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#51777) jambiyya válasza Graphics (#51776) üzenetére


jambiyya
őstag

Igen, egyidős a wd reddel (ami cserben hagyott, helyette lett a PNY) és fémházas.
PNY nagyon könnyű, azt hittem üres a doboza, és ja, műanyag. Kívülről nem érezni melegnek, és ha műanyag akkor is melegednie kéne a műanyagnak is, ha belül izzik, nem?

(#51778) Graphics válasza jambiyya (#51777) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem feltétlenül pontos annak a pnynek a szenzorai szerintem, lehet nincs is benne
Túl sokat ne agyalj amúgy rajta. :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#51779) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv!
500 GB Crucial SSD 2.5" SATA MX500
Klónozással rátettem a Windows 10-et. A video szerint a crucial.com/se oldalról letöltöttem a Storage Executive programot és telepítettem. A Momentum Cache-re kattintottam. Már vagy fél órája az a pop up ablak van fenn amin a fogaskerék forog és azt írja porcessing.
Az SSD a C partíció. Vannak még HDD-k a PC-ben. Le kellett volna húzni a HDD-kről a SATA kábeleket?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#51780) tpotyka


tpotyka
junior tag

Sziasztok, friss pénteki beszerzésből figyel itt most 2db 2TB Samsung T7 Shield külső SSD. Az egyiket már csekkoltam, HDS és CrystalDisk szerint rendben. S innen látni, hogy exFAT a file rsz, míg a gépen és külső HDD-imen NTFS, szerintem mindegyiken. Tudom, hogy az exFAT átjárhatóságot nyújt, bár nincsen Mac – Apple kütyüm (s ha csak rajtam áll, nem is lesz). Mielőtt nekikezdenék állományokat rámásolni az SSD-kre, a kérdésem, hogy mac-nem-használattól függetlenül ugye maradhat az exFAT? Remélném, ahogy itt futólag utána olvastam. Vagy a nálam adott használatnál van-e az exFAT-nek megfontolandó extra hátránya, esetleg újkeletű infó e témában, amit gyorsan gondoljak át?

Egyébiránt nem szeretném az alapértelmezettből átállítani, átformázni és munkaügyben nem is esélytelen, hogy külső rácsatlakozás, adathordozás okán szükséges lehet az exFAT. Ami a biztonsági vonatkozásokat illeti: a jelszóbeállítás rendben, jó hosszú jelszót is lehetett, a működés is ellenőrizve, azaz sikerült nem kizárnom magam az SSD-ből. :D

A sebesség az elvi teszt alapján perpill hozza az elvárt ill. gyári 1000-1100 MB/s értéket, persze a laptop USB 3.2 Gen 2 Type-C csatlakozóinál (mindkettőnél, bár az egyikhez alapból az akksitöltő csatlakozik). A SS5-ös USB 3.2 Gen 1 Type-A csatlakozókkal nem vizsgáltam, hiszen nem az az érdekfeszítő gyorsaság (vagyis lassúság).

(Mivel külső HDD-k és Type-A volt eddig csak használatomban, tartottam amúgy picit a Type-C csatlakozótól, de ez meggyőzően erőteljes: kb. kétszer robusztusabb, mint az akksitöltős kábel, ami meg eleve rádupláz egy egér Type-C kábelére.)

(#51781) King Unique válasza tpotyka (#51780) üzenetére


King Unique
titán

Az exFAT fájlrendszert leginkább csak a Windows - macOS közötti kompatibilitás, átjárhatóság miatt erőltetik egyes gyártók, + mert a FAT32 már ciki lenne és annál a 4 GB-os fájlméretkorlát is probléma.
Az exFAT fájlrendszernek még esetleg annyi előnye lehet, hogy mivel nem naplózó fájlrendszer, ezért kevesebb írást generálhat mint egy naplózó NTFS, ellenben ez inkább a silány, kis írásterhelhetőségű pendrive-oknál lehet téma, nem egy eleve nagyobb írásterhelhetőségű külső SSD-nél.
Normál esetben belső és külső HDD / SSD meghajtóknál egyaránt eleve naplózó fájlrendszerek (pl. NTFS, Ext4, HFS+) használata javasolt, azok jobban tolerálják a különféle hibákat és pl. az áramszünetet, ellenben a nem naplózó FAT32 és exFAT fájlrendszerek alapesetben cserélhető lemezekre (memóriakártyák, pendrive-ok) valók az előző pontokban leírtak miatt.
Az exFAT fájlrendszernél az eltérő lemezfoglalási egység is okozhat bizonyos esetekben problémát, mármint mivel jóval nagyobb mint az NTFS-nél, ezért nem feltétlen lehet rámásolni ugyanazt az adatmennyiséget, előbb betelhet a meghajtó. Példák: [link], [link].
Ha tartósan windowsos PC-n lesz használva a külső SSD, akkor célszerű NTFS-re átformázni és úgy használni, exFAT-ra formázva hagyni max. akkor érdemes, ha pl. eleve multiplatformos (pl. Windows & macOS) használathoz kell.
A Samsung T7 Shield külső SSD ugye USB 3.2 Gen 2x1 (10 Gb/s) interfészes és a max. 1 GB/s adatátviteli sebességet is nyilván legalább olyan porthoz csatlakoztatva tudja elérni, ellenben USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s | USB 3.0) porton értelemszerűen csak kb. a felét.

[ Szerkesztve ]

(#51782) ricsip válasza King Unique (#51781) üzenetére


ricsip
addikt

Illetve nekem újdonság volt pár éve, h. SD kártyák formattálására van dedikált tool-ja az SDcardAssociation-nek. A megfelelő allocation unit kiválasztása miatt, mert azt elvileg windows beépített format tool-jával szabadon át lehet variálni. Akár olyanra is, ami nagyon nem jó az sdkártya belső működéséhez.
Azt mondjuk nem tudom h. egy relative modern windows (7-8-10-11) szólna-e ha nemoptimálisan akarná formattálni az ember?

-

(#51783) King Unique válasza ricsip (#51782) üzenetére


King Unique
titán

Mármint ez a program, aminél valami "védett területről" írnak nem a lemezfoglalási egységről, meg hogy azt állítólag nem formázza, ellenben más programokkal és az operációs rendszerek beépített formázó eszközeivel, a téma topikjában is ezt a programot javasolják.
SSD-knél viszont nem rémlik ilyen a formázásnál, ott nyilván nyugodtan használható a Windowsok beépített eszköze.

(#51784) tpotyka válasza King Unique (#51781) üzenetére


tpotyka
junior tag

Köszönöm szépen az infókat.

Azt néztem én is, hogy a 2 TB-ból eleve 1863 GB-ot vall be, azaz hagy szabadon. De arányában ez nem olyan nagy veszteség (mint az általad linkelt példánál, ha pl. vki 500 GB-ból veszít kapásból 100 GB-ot), illetve valójában egyik SSD használatánál sincs kiélezve, hogy 2 TB pont rá is férjen. Elég az 1863 GB is.

A file méret és a kevesebb írás akkor tényleg nem kardinális tényező. Összefoglalva – a helyfoglalást nem firtatva - az exFAT esetében az áramszünetek jelenthetnek nagyobb kellemetlenséget. De laptop esetében egyáltalán lehet probléma ez? Azaz kb. 0 a valószínűsége, hogy egy hosszas áramszünet beáll + a brutál akksis laptop is lemerül, miközben én csakazértis épp ekkor akarnék 2 TB-ot kiírni. :N Holott a teljes 2 TB írása is lefutna 30 perc alatt (bizakodjunk). Tehát csak időben kell elkezdeni. :)

Arra a döntésre hajlok, hogy a kettő közül az egyiket, a magamnak biztonsági másolat szerepű archív SSD-t formázni NTFS-re. Annál inkább behatárolhatom, hogy ne is akarjon mackompatibilis lenni, és lehet szempont később a kimaxolt helyhasználat.

Szerk.: illetve ha vészforgatókönyvet néznénk, időben kérdezem: Mi van akkor, ha fél óra helyett sok óráig tartana az írás, s közben áramszünet és laptop lemerülés történik? Sőt, menjünk tovább: ráadásul terepen vagyok, s muszáj legalább lecsukni gépet, s elindulnom. Hovatovább, ha már benzin se lenne, tehát már gyalogolnom is kell esetleg. Mit lehet ilyenkor tenni? Leválasztható az SSD, vagy nem? :D Komolyan érdekel, jobb felkészülni.

[ Szerkesztve ]

(#51785) Doky586 válasza tpotyka (#51784) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mert 2000 / 1,024^3 = 1863

(#51786) tpotyka válasza Doky586 (#51785) üzenetére


tpotyka
junior tag

Ó, bocs, tényleg, az átváltásról elfeledkeztem.

(#51787) King Unique válasza tpotyka (#51784) üzenetére


King Unique
titán

A 2 TB vs. 1863 GB / ~ 1,81 TiB a decimális - bináris prefixumok miatt van, a 2 TB az SI szerinti amolyan bruttó, az ~ 1,81 TiB pedig az IEC szerinti nettó tárolókapacitás, pl. a Windows és Linux operációs rendszerek helyesen az utóbbi szerint számolnak (példa). Ez pedig a fájlrendszerektől független, a 2 TB ugyanúgy 1863 GB lesz exFAT és NTFS használatánál is.
Az exFAT fájlrendszernél a nagyobb lemezfoglalási egység miatt a foglalt lemezterület mérete is nagyobb lehet, amit a "(cluster size)/2 * (number of files)" képlet szemléltet, meg ami főleg sok fájl esetén lehet problémás és fordulhat elő a linkelt példában lévő eset.
A naplózó fájlrendszerek hibatűrése nagyobb, akár áramszünet esetén is, többek között ezért + a jogosultságkezelés és egyebek miatt is használatos operációs rendszerek rendszerpartícióján is naplózó NTFS / Ext4 / HFS+ stb. fájlrendszer a nem naplózó FAT32 és exFAT helyett, meg alapesetben adatpartíciókon is naplózó fájlrendszert javasolt használni belső és külső HDD / SSD meghajtóknál egyaránt.
Az MBR / GPT partíciós séma is számíthat, ahol a GPT-nek eleve vanank bizonyos előnyei az MBR-rel szemben, lásd az összehasonlításnál. A Samsung T7 külső SSD már GPT szerint lehet inicializálva és particionálva.
A szoftveres leválasztásra vonatkozóan Windows specifikusan a téma topikjában le lett írva a lényeg, azt itt külön nem fejtegetném, sőt az előbbiek is inkább oda tartoznak.
Ha már 2 db Samsung T7 külső SSD lett vásárolva, akkor igen, az is egy opció, hogy egyiket NTFS-re formázva és biztonsági másolatok tárolására használni Windowson, míg a másik maradhat exFAT a Windows & macOS multiplatformos használathoz.

[ Szerkesztve ]

(#51788) PROTRON


PROTRON
addikt

#77446 ubyegon2
Felmerült némi felhasználási kérdés a server SSD-kkel kapcsolatban, gondoltam legyen nyilvános érvelgetés.

Az én értelmezésemben egy server SSD-t arra fejlesztenek, hogy 24/7 bekapcsolva teljesítsen szolgálatot 10-20 évig, mely során akár folyamatos írást is el kell viseljen, de ugyanígy ezen időszakban írás mennyiségtől függetlenül, a legfontosabb hogy az adatok ne degradálódjanak. Ebből a szempontból szerintem mind1 hogy folyamatosan írnak rá, vagy havonta csak 1x kapcsolják be, az én értelmezésemben mind a két esetben biztonságos a felhasználás, de a jobb írástűrés miatti adatbiztonságból számomra az következik hogy csak a polcon tartva is tovább kéne kitartania az adat biztonságot.

Ugye régebben a pendriveokat ha 1-2 évig a polcon hagytad, már nem volt minden bit ugyanolyan kezdeti, emiatt állományok megnyitása problémássá válhatott.
Erre kérdeznek rá az emberek mert én is jártam így pendriveal, hogy 3 év után már nem tudtam elindítani a rajta tárolt videó fájlt, helyreállítani se sikerült maradéktalanul, jó pár másodperc elveszett.

Tehát akik csak keveset használnák az SSD-t, mondjuk havonta 1x rámentenek 100GB biztonsági mentést 1 db képfájl formájában, amikből mondjuk 6-8at tárolnak egy időben rajta, mit ajánlunk ami biztosabb mint a HDD, 5-10 év távlatában?

Ugye ha kocsival szállítod a HDD-vel lehetnek meglepetések ha elfelejtkezel róla. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51789) ubyegon2 válasza PROTRON (#51788) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A serverekbe szánt SSD-k minden szempontból tartósabbak, jobbak a consumer társaiknál és nem keverendők össze az OEM SSD-vel, amiket gyártók mondjuk notebookokba szerelik. Elég csak megnézni a Samsung 860 EVO árazását és a server megfelelőjének (PM883) az árazását, amikor lehet kapni kisker forgalomban is.

(#51790) ben-ga


ben-ga
tag

Sziasztok,
van 1 új win11 egy 256-os ssd-n szeretném klónozni egy másik 256gb ssd-re.
Mi most a legegyszerűbb megoldás?

(#51791) Graphics válasza ben-ga (#51790) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Macrium Reflect

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#51792) King Unique válasza ben-ga (#51790) üzenetére


King Unique
titán

Mármint szoftveresen inkább a milyen programmal, mert a klónozás az klónozás.
Másik opció a hardveres klónozás pl. kétlemezes SATA / M.2 formátumot kezelő dokkolóval, attól függően hogy az SSD-k milyenek.
Nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen SSD-kről van szó, ami azért is lehet lényeges, mert egyes SSD gyártók ingyenes programot biztosítanak klónozási célra, lásd a már linkelt hozzászólásban lévő példákat.

[ Szerkesztve ]

(#51793) Lokii válasza cyber86 (#51753) üzenetére


Lokii
aktív tag

Amikor még arany áron volt SSD akkor rendszernek és a nem nagy helyigeny programok és ha kell pár játék PL 250 gigara és ez miatt volt külön meghajtn a rendszer, és PL 1-2x 1-2 tb winyó

Need for speed world:0DARIUS0 , Battle.net: Dunna#2926

(#51794) arcitec


arcitec
addikt

Külső SSD-n gondolkodom, de mivel pl a lejátszó csak a külső házban lévő HDD-t látja a pendrivot nem, ezért nem tudom, hogy egy külső SSD-t látna-e. Miként jelenik meg egy külső SSD egy külső házban lévő HDD illetve pendrive-hoz képest?
U.I: Vagy egyáltalán azon múlik milyen file-rendszerre van formázva? A pen-t, most néztem meg exFAT. 126GB

[ Szerkesztve ]

(#51795) Graphics válasza arcitec (#51794) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

A fájlrendszeren elég sok dolog múlik. :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#51796) arcitec válasza Graphics (#51795) üzenetére


arcitec
addikt

Khümm, na de mennyi sok féle windows alapú file rendszer van? Tudom FAT32, NTFS
amin a pc is van stb... amiket a méret már elve meghatároz .... De ezt nem sok értelme volt írnod, mert konkrétum kell, bocsi de ez van ... ;)

[ Szerkesztve ]

(#51797) csibe1 válasza arcitec (#51796) üzenetére


csibe1
addikt

Nézd meg a HDD-n milyen fájlrendszer van.
Leformázod ugyanarra a pendrive-ot is, és ennyi.

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#51798) arcitec válasza csibe1 (#51797) üzenetére


arcitec
addikt

Igen ez ugrott be nekem is, hogy eddig erre nem gondoltam én sem. Igen működik, köszi ... :R

(#51799) Henker2


Henker2
addikt

Sziasztok!

Lenne egy ADATA 1TB GAMMIX S70 BLADE m.2 sata 2280 ssd PCIe 4.0, 7400/6800 mb/s

Erről mi a véleményetek? Jó vásárlás lehet rendszernek és játékoknak?

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

(#51800) csibe1 válasza arcitec (#51798) üzenetére


csibe1
addikt

Szívesen :)
Anno én is jártam így amikor nagyobb filmet akartam másolni, de csak nem jött össze.
Aztán a negyedik próbálkozás után megnéztem a fájlrendszert. Akkor esett le, hogy FAT32-re nem is fog sikerülni 5GB-os fájlokat másolni. :D

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.