Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#51051) TechN7ne válasza Rowon (#51050) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Hol van itt személyeskedés?
Válaszolni sem akartam ,erőszakkal vagyok ide beszúrva.

Mindenkinek van egy stílusa de kulturáltan is meg lehet beszélni.
Nem sok ,csak 13 éve regisztráltam.

[ Szerkesztve ]

(#51052) ubyegon2 válasza TechN7ne (#51049) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A 970 egy jól felszerelt gyors ssd ,míg a sima 980 egy belépőszintű kispórolt megoldás.

Nyilván a felszereltsége alapján is jobb a 970 EVO Plus, nem ezt vitatja senki és az is nyilvánvaló, hogy egy olcsóbb NVMe SSD-t akart csinálni a Samsung, ami nagyon jóra sikerült egyébként, mára az árak összeértek, így jobban megéri a 970 EVO Plus, de sok esetben meg épp a 980-at érdemes venni. Ez van. Szerinted csak én látom ezt így? ;)

Mind a két ssd (970 evo plus ,980) ugyanolyan melegedős

Előbb már írtam, hogy ezt így leírkálhatod naponta 10x is, akkor is nulla értelme van. Mi az, hogy melegedős, hány celsiusig megy fel és mi azzal a gond, ha mondjuk 48 fokig egyformán melegednek? Szerinted mennyi a max egyik és másik eszköznél, aminél már be kellene avatkozni? Ha tudod ezeket, írd le konkrétan, ahogy imént javasoltam, ha fogalmad sincs róla, akkor meg is beszéltünk mindent. ;]

mindenhol a 970 evo a gyorsabb és stabilabb.

Ez így konkrétan nem igaz. Nem is a HMB miatt gyorsabb esetenként a 980, hanem a kb négyszeres SLC cache használat + HMB miatt! Ezt gondolom tudod, mit jelent?

Elég sok Samsung SSD-m van, így aztán nekem mindegy is volna, csak ténymegállapításokat teszel szükséges alapismeretek nélkül, mert te úgy érzed, hogy ilyen meg olyan...ezzel csak az a baj, hogy aki ide benéz, az nem tudja, hogy mi igaz abból, amit leírnak és így konkrétan amit művelsz, az megtévesztés, mindenféle alátámasztás, screenshot, terminal-kimenet, etc. nélkül.

Érted már mi a baJ?

Én már raktam be méréseket 980-ról a topikba, ha te is raksz be, utána van értelme elemezgetni...de az érzéseid itt nem relevánsak.

(#51050) Rowon

Semmi gond nincs itt, de abban igazad van, hogy ki szeretném provokálni, hogy fórumtársunk tényszerű és igazolható megállapításokat tegyen egy szaktopikban és ne az érzéseiről beszéljen, mert az szerintem senkit nem érdekel. :N (a stílusom meg eléggé sokat finomodott mostanában...) :P

[ Szerkesztve ]

(#51053) TechN7ne válasza ubyegon2 (#51052) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Sajnos már nincs nálam a sima 980 így vele teszteket nem tudok csatolni ,pedig úgy lett volna az igazi ,ha ugyanolyan környezetben van tesztelve a két alany.
Melegedés szempontjábol max. terhelésen 70 fokig ment fel a 980 nálam és a 970 evo sem ér el magasabb hőfokot (70 körül tanyázik ő is).

A megtévesztés inkább ez a részletes magyarázkodás ,de végeredményben te is tisztában vagy vele ,hogy a 970 jobb és gyorsabb ssd.
Nem ezen fogunk összeveszni és bocsánat mindenkitől ha az én stílusom picit markánsabb.

Én kiprobáltam mind a két ssd-t és megtartottam a jobbat ,személyes tapasztalataim vannak velük és nem csak egy külfőldi tesztet olvastam róla.

Rossz megtévesztésnek inkább azt nevezném ,ha az embereket rá veszed arra ,hogy 980-at vegyenek 970 evo plus helyett ….
Ebben az esetben sajnos nem járnak jobban.

[ Szerkesztve ]

(#51054) raziel01 válasza TechN7ne (#51053) üzenetére


raziel01
veterán

Szvsz árfüggő is. Most alzán 4 ezerrel olcsóbb a 980 1 TB. Úgy már nem olyan rossz.

[ Szerkesztve ]

(#51055) ubyegon2 válasza TechN7ne (#51053) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel semmilyen ténnyel, adattal nem tudsz szolgálni, így nincs miről beszélnünk.

Melegedés szempontjábol max. terhelésen 70 fokig ment fel a 980 nálam és a 970 evo sem ér el magasabb hőfokot (70 körül tanyázik ő is).

Tényleg nem érted, hogy ez múlhat a hardverkörnyezeten is? :U

Nem egy géposztály a 980 meg a 970 EVO Plus, ettől még a 980 sok esetben lehet megfelelőbb egy adott hardverkörnyezet+userprofil miatt. Én desktopba jóval olcsóbban vettem 980-at, de alapból is kíváncsi voltam rá, hogyan működik, max terhelésen 42/45 celsiust mért a monitorozó app, be is raktam ide a terminalkimenetet róla, de más fórumtárs is kb ugyanezt az értéket mérte, tényleg nem értem, miért erőlködsz tovább, ha semmivel nem tudod igazolni, amit nem is kell, mert nálad olyan hw-környezetben úgy működött, de ez nem jelenti azt, hogy alapból ilyen.

Sajnálom, hogy nem értetted, amiket eddig leírtam meg azt is, hogy mi sem értjük mit szeretnél bizonyítani így, hogy nulla adattal tennéd ezt. Nagyon nincs erről mit beszélni tovább... ;)

pedig úgy lett volna az igazi ,ha ugyanolyan környezetben van tesztelve a két alany.

De legalább a végére csak megértettél egy fontos részletet! :R

(#51056) Rowon


Rowon
veterán

Mondjuk nekem a két darab 980 szerintem még nem volt 60 fok közelében sem, de ahogy Uby írta, függ a hardverkörnyezettől. Mindkettőn rajta van az alaplap hűtőbordája, plusz szellős a ház is, meg nincsenek is agyonterhelve. Az egyiken rendszer van, a másikon meg játékok.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#51057) PROTRON válasza TechN7ne (#51053) üzenetére


PROTRON
addikt

Lehet hogy korábban már beírtad, vagy másik topikban, de megtennéd a nyers összehasonlítás érdekében hogy még1x beírod, esetleg be is fotózod az adott PC belső kialakítást?

Nekem PM981a van, ennél tudom hogy gond ha nem megfelelő a légáram. Ez picivel lassabb az EVO Plusnál, mert OEM laptopokba szánt változat...nagyon filózom egy 2 TB 970 EVO plus beszerzésén, csak idén már vettem egy apacer 1 TB-t...nem kellett volna, inkább kivártam volna...

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51058) TechN7ne


TechN7ne
nagyúr

PROTRON

MSI Z490 Pro lap ,CM H500P ház.
Elől 2db 200mm es gyári venti szívja be a levegőt ,hátul meg 1db Alpenföhn 14cm es venti fújja ki a meleg levegőt - ennyi az összes ház hűtés.
Alaplapi felső m.2 foglalata gyárilag bordázott ,abban van a régi hűvös Kingston A2000.
Alaplapi alsó m.2 foglalatban van a 970 evo plus egy AXAGON CLR-M2L3 kis bordával (itt volt a 980 is).

Gyors esti képek:

[ Szerkesztve ]

(#51059) raziel01


raziel01
veterán

Samsung 980

GIGABYTE B450M DS3H
Crucial 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Ballistix
AMD RYZEN 7 2700
Extrém igénybevétel alatt is max 61 fokos volt hűtőborda nélkül.
Alza rendelés volt, legújabb firmware-el érkezett.

[ Szerkesztve ]

(#51060) Pyttawrx válasza raziel01 (#51059) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Az hbátlan hőfok

(#51061) tasiadam válasza tasiadam (#51047) üzenetére


tasiadam
veterán

Gen3 2x.... Csak tudnam, hogy ha abszolute sehova nincs PCIe kihuzva, miert csak 2x es miert nem 4

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#51062) TechN7ne válasza raziel01 (#51059) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Kis bordával max. 70 fok 970 evo

(#51063) ubyegon2 válasza Rowon (#51056) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mindenkinél kb ennyire melegszik a 980, de a kolléga valami hardverkörnyezeti fekete lyukban tartózkodik és voltak már igen hiteles megállapításai, ami alapján ezeket a Samsung 980-nal kapcsolatos érzéseit is érdemes helyén kezelni. (gyanítottam, hogy valahonnan ismerősek fórumtárs fura megállapításai) :U

na meg a wd green ami az összes ssd nél gyorsabb még érzésre is ,még a 860 evo nál is...
[link]

Szóval a WD Green még a Samsung 860-nál is gyorsabb! :D Azért szerintem ezt elég kevesen tudják elképzelni...

Azt hiszem kali ft hsz-e alapján nem is kommunikálok ezentúl TechN7ne fórumtársunkkal....

[ Szerkesztve ]

(#51064) axlfsi válasza axlfsi (#51046) üzenetére


axlfsi
veterán

... én már régen elengedtem ezt a 980 vs. 970 Evo plus hitvitát. Végül az utóbbit vettem meg, egy (nem 20ezres ICY B. házzal - olyanom is van), hanem egy Axagonba tettem. 2 napja használom, órákon át megy rá az írás, langyos. Nekem több mint elég, de szerintem ebben a környezetben a 980 sem lett volna sem melegebb, sem lassabb.
Nüjanszok meg nem érdekelnek. Jó ez így...

Inkább a kérdésemre válaszoljatok, ha tudtok :) :R #51046

˜”*°•.˜”*°• 𝟚𝟘+ é𝕧𝕖 𝕒 𝕜ö𝕫ö𝕤𝕤é𝕘 𝕥𝕒𝕘𝕛𝕒 •°*”˜.•°*”˜

(#51065) PROTRON válasza TechN7ne (#51058) üzenetére


PROTRON
addikt

Köszönjük az őszinte bemutatót.

Az én helyzetértékelésem:
Meg is van a hardverkörnyezetből fakadó jelenséged, legalább is a fotó alapján.
A VGA ventijeidnek kéne elszívnia az SSD bordái körül megrekedő és magától csak nagyon lassal távozó meleg levegőt (hiszen ott egy "fal" a VGA felette, valamint az is melegszik alapjáraton is), de a fotó alapján fél passzív módban használod a VGA-t.
Tehát csak akkor szívják el az SSD meleg levegőjét nagy sebességgel, ha meghajtod a VGA-t, de akkor meg a saját közeli hősugárzása visszafogja a hatékony hőelvonást. Tehát ha felpörgeted a VGA-t, pl Furmark-al, majd leterheled az SSD-t nagy fájl másolással, akkor is magasabb lesz a hőfok mint 50 fok, a hardverkörnyezet miatt.

Az A2000-el is ez a helyzet, az is csak akkor kapna a VGA kipuffogásából kellő légáramot ha meg van hajtva, csak az ugye kevesebb meleget fejleszt maga körül.
Bár azért ott legalább a CPU hűtő ventije képes valamennyire megmozgatni maga körül a levegőt, de azért eléggé holttérben van az a slot is. De az is csak a "kémény" hatás miatt működik, a legjobb lenne egy felülről lefele fújó CPU venti az SSD szempontjából.

Tehát a lényeg:
A fentebb írt, túl kevés közvetlen légáramod miatt melegszik fel az alsó slotban az SSD-d. Többször le lett írva, hogy aktív légáramnak kell odajutnia, a ház eleje túl messze van.
Én is ilyen környezetben használom, muszáj voltam az oldallara felkötni egy ventit, amivel oldalról, jóval közelebbről küldök rá légáramot, mint ami az előlap irányából érkezne.
A fújt levegő ereje sokkalta gyorsabban elveszik mint azt egyesek gondolják, ezért kell közelebbről, mert nincs "zárt légcsatorna" az SSD-ig, így hiába emeled fel a az előlapi venti fordulatszámát, oldalirányba szépen elterül légmennyiség.

Visszatérve a 980 vitára, én továbbra is elképzelhetőnek tartom, hogy a fenti szituáció miatt az is felmelegszik 70 fokra, ami egyébként csak 60-ig melegedne, mert benn reked a meleg levegő.

Jó lett volna úgy tesztelni, hogy oldalról egy legalább 80 mm-es ventit járatsz és úgy is teszteled terhelés alatt a 2 példányt, akkor valóban látnánk mi földi halandók is hogy kinél van a süti.

De mindenképp köszi a visszajelzést, hogy a fenti környezetben nem csak nálam, másnál is szükség lehet oldalsó ventire a kellő hatékonyságú légáram érdekében, már a 980 esetén is, ezt mindenképp érdemes belevenni a jövőbeni ajánlásokba.
Már ha valaki nem csak átlagos felhasználásra használja a gépet, hanem rendszeresen nagyobb méretű fájlokat másolgat, naponta többször.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51066) TechN7ne válasza PROTRON (#51065) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Igazán nincs mit . :)

Oldalsó ventit nem tudok sajnos mire rakni ,mert üveg a gépház ajtó.
Rakok thermal pad ot az ssd hátuljára is ,hátha segít pár fokot.

(#51067) ubyegon2 válasza axlfsi (#51064) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha tényleg 870 EVO Plus, akkor nem csoda, hogy olyat még a Magician se látott! ;] De viccet félretéve, a külső házak topikjában van egy releváns bejegyzés, abból kiindulhatsz.

(#51068) axlfsi válasza ubyegon2 (#51067) üzenetére


axlfsi
veterán

:P ;] ... :DDD
Köszi! :R

˜”*°•.˜”*°• 𝟚𝟘+ é𝕧𝕖 𝕒 𝕜ö𝕫ö𝕤𝕤é𝕘 𝕥𝕒𝕘𝕛𝕒 •°*”˜.•°*”˜

(#51069) mcs válasza mcs (#51036) üzenetére


mcs
veterán

Kipróbáltam Total Commanderben az írást, és a 990 Pro ssd-ről másolva írtózatos módon belassul egy idő után a 970 Evo Plus írási sebessége, egészen 440 mb/s-ig esik le. Távolítottam el korábbi Win Updateket, de semmit nem változtatott, és minden más is aktív, aminek kell, mint pl. AHCI és TRIM. Kezd megpurcanni a 970?

(#51070) PROTRON válasza mcs (#51069) üzenetére


PROTRON
addikt

Első kérdés: mekkora volt a file amit másolni akartál?
Második kérdés: mekkora az SSD mérete?
Harmadik kérdés: megnézted az adott SSD-hez tartozó reviewokat, hogy mennyi ideig milyen sebességet tud tartani?

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51071) mcs válasza PROTRON (#51070) üzenetére


mcs
veterán

250 gigás.
Akár 10, akár 30 gigás fájlokat másolok rá, 3-4 mp után drasztikusan esik lefelé a sebesség, és aznap, amikor a 990 Pro-t beraktam, még nem csinált ilyet, hanem 1 giga/sec felett maradt stabilan.
Teszteket még nem néztem, de a Samsung Magician mérése is árulkodó lehet, hogy a harmadára zuhant le a random write értéke egyik napról a másikra, pedig a teszt beállításait nem módosítottam.

[ Szerkesztve ]

(#51072) tasiadam válasza mcs (#51071) üzenetére


tasiadam
veterán

Gen mennyin van az ssd?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#51073) PROTRON válasza mcs (#51071) üzenetére


PROTRON
addikt

És mennyi a szabad kapacitás az egyes SSD-ken?
Csak mert idézem:
"
Samsung's EVO Plus has both a default TurboWrite cache capacity, which doesn't change regardless of conditions, and an Intelligent TurboWrite region that varies in size depending on the model and the amount of free space on the drive.
"
Ez azt jelenti, hogy az első 4 GB fix turbowrite után, van még 9 GB dinamikus cache (összesen tehát 13 GB), ami a szabad kapacitás alapján változik, ha fogy a szabadhely, kisebb lesz az összes chache.

Az egyben nagy fájlok másolásakor (vagy egyfolyamatban indított sok apró file másolásakor) ha elfogy a turbowrite, akkor beesik az általad mért sebességre, ami természetes.

Ha fel van töltve az SSD, nincs rajta 15% szabad terület, akkor a 4 GB alap writechache ugye 2-3 sec alatt elfogy.

Ugye hibát keresünk, először a legvalószínűbb helyzetből indulunk ki. :)

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51074) mcs válasza PROTRON (#51073) üzenetére


mcs
veterán

107 giga szabadhely van a 970 Evo Pluson és 460 a 990 Pro-n.

(#51075) Pyttawrx válasza mcs (#51074) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. 970 samu driver fent van?
Illetve mi a lap amiben van?

(#51076) mcs válasza Pyttawrx (#51075) üzenetére


mcs
veterán

Fent van a Samsung nvme express driver, és MSi B550 Tomahawk a lap.
Az elsődleges Gen4 slotba van téve, ami a 970nek megfelelően automatikusan vissza is váltott Gen3ra.

[ Szerkesztve ]

(#51077) Pyttawrx válasza mcs (#51076) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Manual ezt írja:
When installing devices in M.2_2, PCI_E2 & PCI_E3 slots at the same time, PCI_E3
slot will be unavailable, and M2_2 slot only supports PCIe x2.

A PCI_E2 & PCI_E3 slotban van vmi? Gondolom nincs, akkor vmi más lesz a ludas :(((

(#51078) PROTRON válasza Pyttawrx (#51077) üzenetére


PROTRON
addikt

Arra gondolsz, hogy noha x2 mellett még mindig 2000 MB /S elméleti max mellett előfordul, hogy a win10 szarul kezeli az aktuális sebességet, emiatt lehet hogy valójában a másolás elején nem a valós sebességet jelzi ki, hanem később éri be magát a kijelzéssel, de valójában végig az x2-höz méltó tempóval másol, tehát összességében nincs veszteség?
najó, lehet én agyalom túl... :D

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51079) Pyttawrx válasza PROTRON (#51078) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Jaja igen, na jó nem erre gondoltam, de jó ötlet.
Live linux alatti másolás teszt esetleg választ adhat erre?
ubyegon2, mint linux kolléga?

(#51080) mcs válasza Pyttawrx (#51077) üzenetére


mcs
veterán

Csak a Gen4 képes 990 Pro van bekorlátozva a másodlagos Gen3 M.2_2 slot által, de mindegy is, mert már elterveztem előre, hogy a rendszermeghajtó 970et is váltom idővel 990 Prora, szóval nem nagy gáz, ha végül nem oldódik meg a 970 írási nyavalyája. ;) A PCI_E4ben van egy Sound Blaster Z, az E1ben pedig értelemszerűen az RTX 3060 Ti videokártyám.

[ Szerkesztve ]

(#51081) mcs válasza Pyttawrx (#51079) üzenetére


mcs
veterán

A Linux nekem is eszembe jutott, szóval ez lesz a következő lépés. :)

(#51082) ubyegon2 válasza Pyttawrx (#51079) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó az ötlet! Vannak sebességmérések, de itt nyilván egy pofonegyszerű megoldás lenne jó, a Disks(Lemezek) nevű alkalmazás...


Sorry, a fonts még default, nemrég raktam fel ezt a disztrót és még nincs minden finomhangolva.

Tényleg pofonegyszerű, épp a home usereknek készült ez a GUI-s program. Live Linux-okon általában fenn is van alapból, de ha nincs, akkor is pár pillanat alatt felrakható és tetszőleges értékekkel mér, mint itt is látható egy példa:

Nyilván az adott értéket túl kell lőni a DRAM/egyéb cache/ gyárilag megadott értékénél.

Ha szükséges, a Kezdő Linuxos topikban segítünk a disztró letöltésével progam indításával kapcsolatos kérdésekben, azok ne itt kerüljenek kitárgyalásra. :N

Nyilván van még bőven lehetőség, de a fenti Disks-nél mind jóval bonyolultabb.

*
Azt se felejtsük el, hogy desktop environment-et futtató OS-ek mérése soha nem lesz tökéletes pontos, mivel a rendszer által lefoglalt erőforrások bekavarhatnak, erősen igaz ez WIndows-ra is. De azért Linux alatt erős géppel nem lesz igazán torzulás az eredményben. (GUI/DE nélküli Linuxot használva mérni meg már nem home user szint)

[ Szerkesztve ]

(#51083) TechN7ne


TechN7ne
nagyúr

Ez mennyire valós állítás ,hogy 2db m2 SSD esetén egy darab PCIE x8 áll rendelkezésre a videókártyának, több nem is állhat mert a két SSD elvisz 8 PCI-E sávot és csak 12 marad a processzor szabad 20 PCI csatornájából.?

Érzek némi teljesítmény csökkenést játék közben ha 2db m2 ssd van az alaplapban.
Feltételezem a több m2 használata egy db alaplapon hatással van a PCI vga sávszélességre.

Szerk.
1tb os 970 evo t leváltottam 2tb-ra ,de ha használom mind a két ssd-t akkor a fenti jelenség érvényes.
Jelenleg kivettem az 1tb-ot és csak összesen 1db 2tb os 970 evo van a gépben - így picit fürgébb kb. minden.

[ Szerkesztve ]

(#51084) varmi2 válasza TechN7ne (#51083) üzenetére


varmi2
nagyúr

Általában nem valós állítás. Mert ha van 2db m2 slot a lapon, akkor csak az egyik kapcsolódik közvetlenül a CPU -ra. A másik a déli hídra kapcsolódik.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#51085) PROTRON válasza TechN7ne (#51083) üzenetére


PROTRON
addikt

Ez alaplap függő, nagyon.

Van amelyiknél a 4-5 slotból 2 db-hoz is inkább a CPU-ból közvetlenül húznak bele 4-4 PCIe sávot, amivel intel CPU esetén seggberúgják a VGA-t, mert az meg ugye 8 vagy 16-ot kaphat az összesen 20-ből.
Ilyenkor át kell rakni olyan M.2-es slotba ami a csipszetről kapja a sávokat, ezt a manuálé leírja melyik melyik.

De sok alaplap esetében a 2. 3. M.2-es slot eleve az alaplapi csipsetről van kivezetékezve és csak 1 db van a prociról.

AMD vonalon már régóta épp ezért 24 sávosak az alap CPU-k is.

Az alaplapi csipset esetén ugye azért "csökkenhet" az elérhető maximális átviteli sebesség, mert a csipset összesen 4 sávon kommunikál a CPU-val és a ramokkal. Így az SSD osztozik az USB-Audio-Lan csatikkal.

De az egész számítást felborítja ha a csipset vagy a VGA gen 4.-es pcie sávokat kapott.
Szóval kell az alaplap típusa is, hogy melyik sorszámú slotban vannak az SSD-k, meg a VGA, mert lehet csak érzetre van csökkenés, de a gyengébb 3xxx 4xxx-es RTX VGA-k igazából nem használnak pcie gen 4.0 x8-nál többet, mert nem igénylik.
Csak a csúcs VGA kártyák igénylik a PCIe gen 3.0 x16, vagy a gen 4.0 x8-nál több sávot.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51086) TechN7ne válasza PROTRON (#51085) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Köszönöm az infót!

Közben előszedtem a maradék 2mm-es ARCTIC TP-3 thermal pad ot ,elől - hátul lefedtem vele ,rá raktam a pici AXAGON bordát és kemény 10 fokot csökkent a 970 evo hőmérséklet (CrystalDiskMark alatt max. 61 fok).

Nem tudom mi számít többnek ,hogy hátulra is tettem ,vagy csak a thermal pad minősége ,de nagy az öröm.
:)

(#51087) PROTRON válasza TechN7ne (#51086) üzenetére


PROTRON
addikt

AZ axagon bordán nem volt gyári thermal pad? Vagy ennyire silány minőségű?
Mert ha eleve nem volt rajta, az megmagyaráz minden anomáliát. :D

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51088) TechN7ne válasza PROTRON (#51087) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Persze ,hogy volt rajta ne hülyéskedj ;]

Egy kőkemény 5mm-es gumi kb. ,elég silány.

(#51089) maroni


maroni
aktív tag

Sziasztok!
Létezhet, hogy ha nincs az alaplapba csavarozvaaz SSD nem látja a gép?
Berakva a helyére rá a hűtő ahhoz meg van a csavar , de a gép nem látja mi lehet az oka?
Az alaplap B560M AURUS ELITE az SSD Samsung SSD980 1 TB.
Köszönöm Laci

[ Szerkesztve ]

(#51090) Pyttawrx válasza maroni (#51089) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia.
Mi a CPU, és melyik Slotba tetted?
Mi nem látja? Win vagy a BIOS?

(#51091) maroni válasza Pyttawrx (#51090) üzenetére


maroni
aktív tag

Szia.
Intel I5-10500 a cpu, M2P slotba van és a Bios sem látja. Az M2A van van egy másik 512 samsung azzal nincs baja!
Köszönöm Laci

(#51092) Doky586 válasza maroni (#51091) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem látja a sata eszközök közt a bios? örülj neki.
Lemezkezelőben nézted már?

(#51093) PROTRON válasza maroni (#51091) üzenetére


PROTRON
addikt

1 próbát megérne, hogy kiveszed a rendszer ssd-det az M2A slotból és berakni az újat, hogy BIOS mit lát belőle.
Ha látja, akkor mehet a tervezett felállás, csak biost kell túrni(pár hónapja mint ha lett volna itt más valaki hasonló gonddal)...ha meg nem...

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51094) Pyttawrx válasza maroni (#51091) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

CPU:1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2P_CPU)*
* Supported by 11th Generation processors only.

[link]

(#51095) PROTRON válasza Pyttawrx (#51094) üzenetére


PROTRON
addikt

Ez is egyfajta BIOS túrás hogy az adott alaplap adott proci esetén nem kapcsolja be az "M2P" jelzésű M.2-es slotot, tehát csak a csipszeten keresztüli"M2A" jelű M.2-es slotot tudja használni CPU cseréig. : O

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51096) raziel01


raziel01
veterán

[link] Apacer AS2280P4U Pro 2TB
24 ezerért (GVHKEDVEZMENY kóddal) ez mennyire jó? Azt látom, hogy olcsó de vállalható is pár évre?

[ Szerkesztve ]

(#51097) torma1981 válasza raziel01 (#51096) üzenetére


torma1981
veterán

Nagyon jó ár. Én az 1Tb-set vettem januárban 24ezer-ért. Ennyiért BB nagyon. Játékokat tárolni rajta stb nagyon jó ár. Azokra felesleges a PCIe 4.0. Nem fog feltűnni a különbség sebességben. Meg 3 év garancia van rá.

[ Szerkesztve ]

(#51098) Dr V


Dr V
őstag

És rendszer meghajtónak mennyire megbízható?

(#51099) tomgabor


tomgabor
senior tag

Sziasztok. Mekkora hűtőborda fér általában el a videokártya alatt lévé ssd-re? 10mm, 6mm vagy 3mm-es bordát lenne érdemes venni?

(#51100) Pyttawrx válasza tomgabor (#51099) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Mérd le. Kártyától is függ, meg melyik oldalára esik a csati stb stb. Nálad a lap le tudod mérni. :)
Mi itt csak tippelünk találgatunk látatlanban.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.