Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#15251) janos666 válasza radi8tor (#15248) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ebből a tanúság az, hogy ha valaki rengeteget akar írni egy SSD-re, az ne a drágább Pro-t, hanem az olcsóbb EVO-t vegye, mert ott kedvezőbben a garanciális feltételek ... nagyüzemi felhasználásra! Szupi! :K :)) :DDD

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15252) radi8tor válasza janos666 (#15251) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ott majd megmondja a gyártónak a MWI számláló, hogy mennyire volt agyon használva az SSD.
PRO-nál legalább ez számszerűsítve van. Szerintem jobb látni mennyi az annyi.

⭐ Stella

(#15253) FollowTheORI válasza janos666 (#15251) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Jah hát persze... torrent szerver üzemeltetők nem is értem miért nem veszik raklap számra. ;]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#15254) Bodor válasza FollowTheORI (#15244) üzenetére


Bodor
veterán

Teljesen mindegy, hogy ki mire számít, ilyen ügyekben az a döntő ami le van írva.

(#15246) janos666: Annyira azért nem fura, mert üzleti felhasználásnál sokkal könnyebben , és többször előfordulhat, hogy nagy mennyiségű írást kap az SSD, ezért oda kellett egy limit.
(#15251) janos666: Igen, jobban megéri, de ezt már februárban írtam.

(#15247) margithid : Hát egyáltalán nem sok. Ezért sem szoktam nagyon ajánlani őket, ha már 5 év akkor olyan típust, amire nincs írási limit a garanciális feltételek között.

(#15255) margithid válasza Bodor (#15254) üzenetére


margithid
veterán

Intel 520ra van? Az a tartalék ssd-m.

(#15256) janos666 válasza radi8tor (#15252) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ez a Media Wearout Indicator nem Intel SSD-k SMART adatai közt szokott lenni? Nálam a 840 Pro Wear Leveling Count-ot mutat (ami decimális nyers értékben elvileg Program/Erase Cycle), de ez tudtommal az EVO-kon is megvan!? :F (A SandForce-nál pedig LifeCycle, LifeCurve, vagy hasonló rémlik erre, ami nem tudom pontosan mit ad ki nyers értéknek.)

Persze, jó látni. Gyakorlatilag viszont csak annyit nyerek vele, hogy törhetem a fejem miért ~1.5x a write amplification (WLC * capacity / host write), ha igaz, hogy WLC=PEC. Nem, mint ha nem férne bele a büdzsébe, csak érdekes. Az alaklmankénti tesztelgetés biztos felfelé húzta, de ez két év átlaga.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15257) Ice&Lime válasza margithid (#15255) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Két oldalon (nem gyártói) 36TB van megadva, kicsit érdekes. Mondjuk még akkor is jó, napi 20GB-tal az 5 év gariban még benne van.

[ Szerkesztve ]

(#15258) margithid válasza Ice&Lime (#15257) üzenetére


margithid
veterán

Hát az nem sok, nekem az kb fél év alatt megvan:)

(#15259) Ice&Lime válasza margithid (#15258) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Akkor neked olyan kell, amire egyáltalán nincs, vagy nagyon magas a limit.

(#15260) margithid válasza Ice&Lime (#15259) üzenetére


margithid
veterán

Mindegy, 520 már megvan, valahol azt írták, hogy 150 tera írást simán el kell viselnie, szóval csak bírja majd annyi ideig mint samsung 840.

(#15261) Ice&Lime válasza margithid (#15260) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Szerintem még többet is.

(#15262) margithid válasza Ice&Lime (#15261) üzenetére


margithid
veterán

Akkor nem lesz gond:)
Azon röhögnék, ha samsung 840 1 év múlva is bírná még:)

(#15263) Emperor_ válasza Ice&Lime (#15257) üzenetére


Emperor_
addikt

Megadnád melyik oldalon vannak ezek az adatok?

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#15264) FollowTheORI válasza margithid (#15262) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Párszáz terát elvileg simán bír... legalábbis ami teszteket láttam róla. :)
Mennyi idő alatt tetted rá a 100-at? Mert simán lehet 2-3x annyit is bírni fog hiba nélkül.
Nemtudom az EVO mennyivel jobb ebben de Anandtechen valami olyat számoltak hogy még napi 100GB írással is vagy 4 év lenne egy elméleti határ a 120GB-osra.

Amugy mit csinálsz vele? Én 1 év alatt pakoltam a saját SSDmre 3 terát. :)

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#15265) Ice&Lime válasza Emperor_ (#15263) üzenetére


Ice&Lime
veterán

egyik, másik. Szóval, inkább "átlag" embernek való.

[ Szerkesztve ]

(#15266) margithid válasza FollowTheORI (#15264) üzenetére


margithid
veterán

Pár 100 tera? Az igen, akkor kicsúszok a garanciaidőből:D
Akkor az intel 520 még ennél is többet kell, hogy bírjon majd.
Amúgy 5 virtuális xp megy elég sok böngészővel, miegymással 7/24ben.

(#15267) _Sevi_ válasza margithid (#15266) üzenetére


_Sevi_
tag

Itt van egy teszt Intel 335 SSD-re.
Egész jó eredményeket hoznak ki az SSD-ékből.

(#15268) Emperor_ válasza Ice&Lime (#15265) üzenetére


Emperor_
addikt

Köszi!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#15269) margithid


margithid
veterán

Egy érdekes dolgot figyeltem meg amúgy pár napja.
Valami folyamatosan vesz el helyet az ssd-mből, meg a Ramomból.
Ha újraindítom a gépet a Ram az oké lesz, de az ssd-re nem tudom mi ír rá, ok, ki van kapcsolva a lapozófile, de eddig hónapokig 16 GB volt a szabad helyem, most meg már csak 8...

(#15270) Ice&Lime válasza margithid (#15269) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Akkor neked is mondom, hogy próbáld ki ezt. (#15211) hsz-ben van a link.
Egyébként ez már win téma.

(#15271) margithid válasza Ice&Lime (#15270) üzenetére


margithid
veterán

Köszönöm.
Letöltöttem, kérhetnék egy kis segítséget a használatához, akár privátban is?

(#15272) Ice&Lime válasza margithid (#15271) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Annyi, hogy elindítod a "start-tal", majd a nap végén, vagy használat végén rámész a "processes gombra" és végül kiadja egy listában, hogy pontosan milyen szolgáltatások mennyit írtak, de sajnos ez a funkció csak a pro verzióban érhető el.

(#15273) margithid válasza Ice&Lime (#15272) üzenetére


margithid
veterán

Akkor ez nem jó. Ezen kivül esetleg valami?

(#15274) Ice&Lime válasza margithid (#15273) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Egyenlőre nem tudok más hasonló programról.

(#15275) Sk8erPeter válasza margithid (#15273) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Én most is ezt a Windows-ba beépített lehetőséget tudnám javasolni:
http://prohardver.hu/tema/flash_ssd_osszefoglalo_az_1_hsz-ben/hsz_13950-13950.html
Elvileg akár ezt is futtathatod több órán át, ha úgy tetszik, ezután megkaphatod, mi ír a legtöbbet a háttértárra. Amúgy a fentebb leírt módszert ennél specifikusabbá is lehet tenni, úgy, hogy tényleg csak kifejezetten az I/O tevékenységet monitorozod.

Sk8erPeter

(#15276) demmer123


demmer123
őstag

Hogyan kell a google cache mappát ssd-ről áthelyezni winchestere?

Sehogysem sikerül amit a neten találtam miért?

(#15277) janos666 válasza demmer123 (#15276) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Univerzális tipp: NTFS junction

Amúgy szubjektív véleményem szerint a második mondat első szavával megválaszoltad a kérdésed: sehogy ... nem kell, mármint nem kötelező, nem szükséges, hacsak nem vagy helyszűkében és foglal aránylag sokat ez a cache.

De ez egyébként nem SSD topic-ba való kérdés, hanem a szoftver-ébe, vagy ha nincs dedikált fórumtémája, akkor valami szoftveres főtéma alatt általános segítségnyújtó gyűjtőkatlanba.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15278) demmer123 válasza janos666 (#15277) üzenetére


demmer123
őstag

Nem lesz gyorsabb az internet böngészők ha áthelyezem? Vagy ez nem befolyásolja ezt?

(#15279) Bodor válasza margithid (#15255) üzenetére


Bodor
veterán

Arra nincsen.

(#15280) janos666 válasza demmer123 (#15278) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Miért lenne gyorsabb? :F
Az egyáltalán nem biztos, hogy SSD-ről gyorsabb lesz bármi, de legalább is lehetséges, hogy így lesz, míg az szinte kizárt, hogy HDD-ről lesz gyorsabb SSD-hez képest (hacsak nem valami nagyon bibis, nagyon régi vagy hibás SSD, de jobb féle HDD).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15281) Sk8erPeter válasza janos666 (#15280) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Az egyáltalán nem biztos, hogy SSD-ről gyorsabb lesz bármi"
Mondjuk ez a mondatrész ebben a formában erősen kifogásolható. :D A memóriához képest nyilván nem lesz gyorsabb, de a legtöbb elterjedt adattárolóhoz képest - amennyiben pl. elérési időkről van szó - nyilván az lesz.

Sk8erPeter

(#15282) Doky586 válasza demmer123 (#15276) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Legfeljebb teherautókkal. Mert a google szerverfamjain vannak ezek a fileok. Egyébként is elfelejtetted megemlítemi hogy az Earth vagy a Maps vagy a Mail vagy miről kérdezel.. mind Google..

(#15283) Sk8erPeter válasza Doky586 (#15282) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

:DD ;]

Sk8erPeter

(#15284) margithid válasza Sk8erPeter (#15275) üzenetére


margithid
veterán

Közben agyaltam kicsit, nem lehet, hogy azért telitődik folyamatosan az ssd-m, mert elhasználódnak a GB-ok?
Nem tudom ezt értelmesebben írni, de olvastam, hogy áthelyezi az ssd a hibás részekről a jó részekre a dolgokat.
Na most itt már előfordulhatnak hibás részek, elvégre 105 terát írtam rá.
Azt nem tudom akkor mi lesz ha teljesen elfogy az ssd-m, mert mikor klónoztam már csak 1 GB volt szabad...

(#15285) worxland válasza Doky586 (#15282) üzenetére


worxland
addikt

Demmer123 a cache-ről beszélt.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#15286) _Sevi_


_Sevi_
tag

Az létezik hogy, a vírusirtó futtatása ami nem az SSD-én történt (bár az SSD-én van a program) generált nekem 30GB írást az SSD-én ?? :F
Legalább is az SSDLife szerint ez történt.

(#15287) janos666 válasza Sk8erPeter (#15281) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Pedig szerintem számtalan olyan eset lehet, hogy bizonyos platformokon különböző programok egyáltalán nem gyorsulnak számottevően, ha HDD helyett SSD-ről dolgoznak, mert például:

- rendszeresen a CPU (esetleg a RAM sávszél) van ~100%-ra terhelve olyankor, mikor a háttértárról is csipeget

- SATA 1 vagy 2 porton át amúgy sem tudnak sokkal magasabb szekvenciális sebességet elérni az SSD-k sem, mint egy 7200RMP-es HDD. Sőt, némely a kis kapacitású SATA3-as SSD-k akár lassabbak is ilyen téren, mikor nem tud tömöríteni a vezérlő. Ráadásul sok tömörítés nélkül is gyors SATA3-as SSD is elkezd lassulni, mikor folyamatosan, szünet nélkül csak írod és írod, nem hagyod levegőhöz jutni (pl. először huppan egyet, ha 50% fölé telíted, aztán még egyet ~75% felett, később akár még tovább, akár HDD szint alá, de legalább is abba a magasságba: először írási stratégiát vált a vezérlő, később elkezd kifogyni az üres NAND, aztán kénytelen a hasznos írásnak közbeszólva dolgozni a GC, még később esetleg kijönnek a GC bugok, hogy nem képes magát karbantartani szélsőséges körülmények közt)

- ha nem TRIM-el az OS vagy SSD és kezdetleges/bugos az SSD vezérlő / GC algoritmus, akkora még akár a random írás is egy gyors HDD szintjére lassulhat (ha lassabb nem is lesz, de az eredetileg még jelentős előnyük jócskán megkophat).

De egy teljesen véletlenszerű otthoni helyzetre gondolva: PC videójátékoknál is 50-50 az esélye, hogy tényleg számottevően gyorsabbak-e a pályabetöltések SSD-ről, mert ez jórészt szekvenciális jellegű olvasás is lehet, amiben a HDD sem lassú, de közben agresszíven terhelve lehet a CPU is (így hiába olvashatna ~150 helyett ~400 Mb/s-el is, nem lesz kétszer gyorsabb, mindkettőről ~80Mb/s-el olvas). Esetleg olyan megfontolásokból jó még, ha közben gyors internettel torrentezel is arról a HDD-ről, amiről egyébként a játék futna, ha nem az SSD-n lenne inkább, mert az rontaná a HDD esélyeit.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15288) Sk8erPeter válasza janos666 (#15287) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Az általad írt esetek természetesen helytállóak, ezek pont nem azok a helyzetek, amikor az SSD erőssége megnyilvánul, de én pont az általánosító részére reagáltam, hogy ti. nem jelenthető ki, hogy az SSD-ről gyorsabb lesz bármi - de azért az esetek túlnyomó többségében kijelenthető, hogy egy OS és az alkalmazások, meg egyes fájlok betöltési ideje például a HDD-hez képest jelentősen gyorsul, így az általános felhasználási élmény javul, és épp ezért összességében megéri váltani. Annak persze, hogy nincs értelme, hogy "váltsá' esesdére, merakkó gyorsabbak lesznek a játékok", mert az így nem lenne igaz. Szóval csak megközelítés kérdése, hogy mire jelentjük ki, hogy várható gyorsulás az SSD-től, és elég sok ilyen esetet is lehet említeni. :DD

[ Szerkesztve ]

Sk8erPeter

(#15289) Emperor_ válasza _Sevi_ (#15286) üzenetére


Emperor_
addikt

Én AVG free-t használok, ami az SSD-re van telepítve, valamit folyton matat az SSD-n, LOG-ol. Ez viszont nem jár nálam hatalmas írás mennyiséggel, a 30GB szerintem sok.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#15290) _Sevi_ válasza Emperor_ (#15289) üzenetére


_Sevi_
tag

Én is sokkalom ezt a 30GB írást. Általában 3-5GB/nap adat szokott íródni az SSD-re.
Ezek szerint nem szabad számítógép ellenőrzést végrehajtani a víruskeresővel :F

(#15291) janos666 válasza _Sevi_ (#15290) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Kiszámoltad már, hogy hány évre elég a NAND P/E cycle, ha minden nap ~30Gb-ot írsz rá, és hogy mit tervezel ezzel az SSD-vel az azt követő években, ha még működni fog?

Ettől függetlenül sohasem szerettem az AVG-t. Szerintem pont értelmetlen középút a szintén ingyenes (vagyis hát csomagban kényszerítve megvett) Windows Defender és a komolyabb fizetős megoldások közt.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15292) _Sevi_ válasza janos666 (#15291) üzenetére


_Sevi_
tag

Kb. 10-9 évet kibír ha marad a napi 5 GB írásnál legalább is papíron.
Nem minden nap végzek teljes vírus ellenőrzést.
Puszta kíváncsiság volt hogy, mi miatt ír ennyi adatott a víruskereső futtatása!
Mellesleg nod-dal végeztettem az ellenőrzést.

(#15293) worxland válasza _Sevi_ (#15292) üzenetére


worxland
addikt

Elszámoltad. Nem 10-9, hanem 109 évet bír ki ezzel a terheléssel.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#15294) Emperor_ válasza _Sevi_ (#15292) üzenetére


Emperor_
addikt

Szóval NOD.

Esetleg meg tudod nézni az Erőforrás-figyelővel, hogy mit írkál annyit. Kiválasztasz mondjuk 3 könyvtárat és csak azokat vizsgáltatod meg.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#15295) _Sevi_ válasza worxland (#15293) üzenetére


_Sevi_
tag

Nem vagyok ennyire optimista :)

(#15296) _Sevi_ válasza Emperor_ (#15294) üzenetére


_Sevi_
tag

Sajnos elég sok helyre ír /olvas (users, temp, appdata, $mft(NTFS fő fájltáblázat), stb.)
Ez van sajnos. A lénye nem kell sokszor futtatni az ellenőrzést.

(#15297) sanzi89 válasza sanzi89 (#15219) üzenetére


sanzi89
addikt

Nos, három mappa tűnt ki a sorból:

C:\Users\xy\AppData\Local\Google\Chrome
C:\Windows\SoftwareDistribution
C:\ProgramData\Microsoft\Microsoft Antimalware

Az írások több, mint felét ez a három mappa tette ki. Kicsit megreguláztam őket, pár nap múlva újra jelentkezek.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#15298) freestailo


freestailo
őstag

Sziasztok! Ismét az alábbi problémával fordulok hozzátok, hátha valaki már találkozott ilyennel. A jelenség nem minden bekapcsolásnál jelentkezik, úgy vettem észre random a dolog. Arról van szó hogy az SSD (samsung 840 evo) teljesítménye néhány millisecundumra nagyon beesik, emiatt a gép megakad egy pillanatra. ha épp zenét játszom beremeg a zene egy fél másodpercre, a film megakad egy fél másodpercre stb. csináltam egy compression benchmarkot amin jól látszik a dolog. Amúgy w7 x64, 4 GbDDR2, és egy c2d p8700 van a laptopban. A beállítások mint alignálás...stb rendben vannak, SSDOK mindent rendben mutat (ha kell linkelem), legfrisebb samsung firmware van fennt. Egyedül az oprendszer újratelepítésével nem próbálkoztam még hogy elhárítsam a hibát.

Tehát a comopression benchmark (rapid mode on volt, de ha offra kapcsolom akkor is ilyen a helyzet)

[ Szerkesztve ]

(#15299) janos666 válasza freestailo (#15298) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Túlestél már a szériahibát javító firmware frissítésen és "újrakalibráláson"? [link]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15300) freestailo válasza janos666 (#15299) üzenetére


freestailo
őstag

Igen, már rég...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.