- GAI: Retro GPU-k mindörökké: a végleges koncepció, és a szereplők bemutatása
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Kalandor: SYNTHONY - Darude Sandstorm (Live from Melbourne)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Nyuszit otthonra, kedvencnek!
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- DVB-T/T2/C+FM+DAB USB tuner stick
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- eBay-es kütyük kis pénzért
-
LOGOUT.hu
Mielőtt kommentelsz, olvasd el az Összefoglalót!
(Frissítve: 2020.05.31.)
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
GoodSpeed #143867 üzenetére
Ez Windows 10, nem pedig Windows 11 topik, de látom sikerült közben megtalálni az utóbbit és ott feltenni a kérdést.
-
King Unique
titán
válasz
icp1970 #143862 üzenetére
• What Is Zoom.exe? Is It A Virus Or Malware? How To Remove?
• How to Run a Microsoft Defender Offline Scan in Windows 10
• 15 Best Free Bootable Antivirus ToolsHa tényleg vírus esetedben a
zoom.exe
, akkor az eltávolításának megvan a megfelelő módja, lásd az a linkelt útmutatót.
A Microsoft Defender futtatható a Windows 10 újraindítása után ún. offline módban is a komolyabb malware-ek detektálásához és eltávolításához.
Az antivírus szoftvereknek vannak ún. live, pl. pendrive-ról bootolható változatai, nehezen detektálható és eltávolítható vírusok esetén célszerű lehet azt használni.How to fix the problem that cannot find drives when installing Windows 11/10
Ha a telepítő nem listázza ki a meghajtókat és drivert hiányol, annak lehet több oka is, Intel-alapú PC-knél többek között a bekapcsolt IRST illetve VMD Controller, lásd a linkelt leírásban és egy másik esetnél leírtakat.
"Secura bott nincs beállítva"
Ha UEFI-s alaplap (az), akkor lehetőleg UEFI szerint kellene telepíteni a Windows 10-et és normál esetben bekapcsolt Secure Boot mellett.
-
King Unique
titán
válasz
Energie X #143855 üzenetére
Volt már arról szó itt többször, hogy jelentős hardvermódosításnál (pl. alaplapcsere, komplett PC cseréje) a megfelelő előkészületekkel vagy akár anélkül is jó esetben megtartható a jelenlegi Windows 10 és nem feltétlen kell újratelepíteni a 0-ról. + Új licenc sem feltétlen kell emiatt, mivel akár az újraaktiválás (+ így) is megoldható.
-
King Unique
titán
válasz
Frenk #143838 üzenetére
• How to Check if Windows 10 is Activated
• How to Determine if Windows License Type is OEM, Retail, or Volume
• Find your Windows product key with ShowKeyPlusMármint mi is a probléma, talán nincsen aktiválva a Windows 10 digitális licenccel, utólag letiltották a vásárolt termékkulcsot, vagy mi?
"Microsoft-fiók nem lett létrehozva és így nincs hozzárendelve.
Van erre megoldás?"Nem is feltétlen kötelező Microsoft-fiókot létrehozni, illetve az az aktiválás szempontjából hardvermódosítás utáni újraaktiválásnál jöhet jól, de ott sem feltétlen kötelező, megoldható akár máshogyan is az újraaktiválás.
Ha mindenképpen Microsoft-fiókhoz akarod kapcsolni a meglévő digitális licencet - ami lehet nyilván helyi fióknál is, mint a linkelt screenshot világosan szemlélteti - akkor lásd az alábbi útmutatót.• How to Link Microsoft Account to Digital License for Windows 10 Activation
-
King Unique
titán
válasz
Petykemano #143840 üzenetére
Szerintem az előzőleg már tisztázva lett, hogy ha 100 MB-os EFI-rendszerpartíció (ESP) van és GPT formátumú a rendszermeghajtó, akkor az nyilván UEFI szerint van telepítve és a rendszerindítás javítása is annak megfelelően alkalmazandó, ha angol nyelvű a telepített Windows 10 akkor annak megfelelő
bcdboot
paranccsal, stb. Ha legacy (CSM) mód szerint lenne telepítve, akkor értelemszerűen 50-5xx MB-os System Reserved partíció és MBR formátum lenne az előbbi helyett."Érdekes módon a BIOS-os boot menü a telepítő USB-ről kétféle bootolási lehetőséget kínál föl.
- Sandisk
- UEFI: Sandisk"Ha támogat az UEFI-s alaplap UEFI mellett legacy (CSM) bootolási módot is és kettős, Legacy + UEFI rendszerindítás van beállítva, akkor nincsen abban semmi meglepő, hogy a bootolásnál mindkettő választható, meg ha a telepítési adathordozó is úgy lett elkészítve hogy mindkettőt támogatja, lásd pl. MCT-vel. Ilyenkor a bootolásnál F12 / egyéb billentyűvel előhívható gyorsmenüben lehet választani a kettő közül, ahol az UEFI előtagos értelemszerűen az UEFI szerinti bootolás, a "sima" pedig a legacy (CSM) mód szerinti.
"Az indítás viszont sajnos ugyanúgy végződött.
Továbbra is "BAD SYSTEM INFO CONFIG "Előzőleg már linkelve lettek útmutatók az ilyen BSOD hiba lehetséges okairól és azok megoldásáról, értelemszerűen azokat kellene először megnézni. Meg ugye ha maga a Windows 10 bebootol, akkor nem feltétlen a rendszerindítással van itt a fő gond, mert akkor értelemszerűen be sem bootolna.
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #143824 üzenetére
• How to Fix ‘Bad System Config Info’ Error in Windows
• 5 Ways to Fix the "Bad System Config Info" Stop Code in Windows 10+ Ha ezek a módszerek sem használnak, akkor marad jobb híján az újratelepítés. Viszont ha pl. hardverhiba miatt van a probléma, akkor először értelemszerűen azt kellene elhárítani, kicserélni a hibás hardverelemet.
-
King Unique
titán
válasz
Petykemano #143816 üzenetére
Ha már GPT partíciós séma és EFI-rendszerpartíció (ESP) van a rendszermeghajtón, akkor az nyilván UEFI/GPT séma szerinti telepítés és nem BIOS/MBR, nem az utóbbinál szokásos javítási módszereket kell alkalmazni, hanem az előbbinél, lásd az alábbi útmutatókat.
• How to repair the EFI bootloader on a GPT HDD for Windows 7, 8, 8.1 and 10
• How to Repair EFI/GPT Bootloader on Windows 10?
• #78339 (+ infó)Ha az előbbi módszerekkel nem sikerül megoldani a rendszerindítás javítását, valamint az egyéb helyreállítási és javítási módszerek sem használnak, akkor marad jobb híján a clean install, ennyi.
-
King Unique
titán
válasz
Grave_444 #143819 üzenetére
Az ügyben értelemszerűen az ilyen licenceket osztogató oktatási intézménynél kellene érdeklődni, vagy vásárolni egyéb forrásból ha van olyan, + ugye nem kellett volna Education kiadást telepíteni vagy arra upgrade-elni, ha nincsen hozzá megfelelő termékkulcs, licenc.
Downgrade témában lásd egy másik válaszban leírtakat, azaz másik termékkulcs megadásával, vagy ezzel a módszerrel lehetne megpróbálni a váltást, aztán vagy / vagy.
"Volt a gépházon egy Home, de azzal sose működött emlékeim szerint"
Most vagy Windows 10-zel előtelepített PC és van rajta Home / Pro GML-címke, vagy útólag lett vásárolva termékkulcs és azzal aktiválva, van digitális licenc, stb.
Ha nincsen egyik előbbi sem, akkor eleve nincs miről beszélni, tessék szépen Microsoft webáruházból / hardverapróról / egyéb forrásból megfelelő Windows 10 termékkulcsot, licencet vásárolni, ennyi. -
King Unique
titán
válasz
batyus086 #143813 üzenetére
Értelemszerűen elolvasod, hogy van-e a KB5014023 számú frissítésnél olyan fejlesztés és / vagy javítás, amit szeretnél idő előtt megkapni, mármint a következő patch kedd (14.) előtt, majd attól függően telepíted vagy nem telepíted, ilyen egyszerű. Bár ha esetedben mindez ekkora kérdés, akkor szvsz inkább ne telepítsed, meg amúgy is csak opcionális frissítésként ajánlja fel a Windows Update, amit nem kötelező telepíteni.
-
King Unique
titán
válasz
SunMount3r #143789 üzenetére
A mi és mennyit tárhelyet foglal, hogyan lehet lemezterületet felszabadítani, stb. kérdésekre már többször le lett írva itt a lényeg, lásd egy másik válaszban.
"Úgyhogy bezártam a Powershell ablakot, ekkor megállt a helyfelzabálás
vs.
a Node.js esetén mi okozhatta ezt a "hibát"Értelemszerűen nem kellett volna erővel megszakítani a telepítési folyamatot, hanem megvárni amíg végez, vagy eleve be sem jelölni azon összetevők automatikus telepítését.
+ Adott a lehetőség utólag uninstallálni a programot és újratelepíteni, telepítésnél nem feltétlen bejelölni az előbb említett lehetőséget, stb."Kritikus, mert ez a rendszer meghajtóm is, ami csak 500GB-os, így minden lehetséges helyre szükségem van."
Például a 32 GB-os rendszermeghajtó a kritikus tárolókapacitású és nyilván nem az 500 GB-os, utóbbin bőven elfér egy Windows 10, de van akinél még az előbbin is (példa).
Egyébként miért is téma ez, netán közel teljesen tele van pakolva egyéb programokkal és fájlokkal - mert nyilván nem magának a Windows 10-nek kell akkora lemezterület - az a bruttó 500, nettő ~ 465 GB (GiB) tárolókapacitású meghajtó és csak 10-15 GB szabad hely van rajta, eleve rosszul (túl kicsire) lett megválasztva a személyes igényekhez mérten a tárolókapacitása, vagy mi? -
King Unique
titán
válasz
LSL1337 #143790 üzenetére
"chck disk nem futott le a terás boot drive-on, mert write protected (ez normál egy boot drive-ra vagy nem?)
Az egész egy restart-tal kezdődött, mert steam nem tudott telepíteni egy frissítést egy játékra (write error)"Ha maga az SSD szállt el, illetve lett read only, akkor nyilván nincs miről beszélni, adatmentés - akár a már említett HBCD PE rendszerről bootolva - után cserélni kellene a meghajtót.
Ha nem az előbbi a gond, akkor a javítási, helyreállítási lehetőségek felől lásd egy másik válaszban leírtakat. -
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143785 üzenetére
Tordaitibi, a betett hibaüzenetre ment a válasz, akkor van olyan, ha a rögzítés után nem lett visszanevezve a fájl, azt meg eddig is tudtuk, hogy a drag & drop módszer pl.
.exe
fájlok tálcára húzásánál működik, ellenben.bat
fájlok esetén nem engedi a rögzítést. -
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143782 üzenetére
Mármint gondolom magadból indulsz ki, ezért az érdekes iromány, aminek pont semmi köze az előzőleg leírtakhoz, meg pont ezért nem sok értelme volt...
Igen, nem tudjuk miért nem lehet elfogadni, ha valaki az elveiddel ütköző állításokat tesz, illetve leírja a tényeket és szemlélteti a lehetséges megoldásokat, a nemkívánatos térítést meg lehetőleg nem a Windows 10 topikban kellene elkezdeni, meg ahogyan már említették nem másik rendszerhez kell itt hasonlítani a Windows 10-et és 1:1-ben annak a megoldásait keresni, jó lenne ezt végre megérteni.
Pontosan, jó lenne ha végre befejeznéd, lezárnád a kéretlen mellébeszélést és offolást, mert valóban értelmetlen, köszönjük.How to Pin any File to the Taskbar in Windows 10
A linkelt útmutató elég világosan szemlélteti, hogy a példában egy
.exe
-.txt
fájl rögzítése a tálcára megoldható drag & drop módon + a működés a leírásban lévő egyéb lépésekkel, ami nyilván működőképes és ki lett próbálva + ha már komplett útmutató készült róla, ha a kedves felhasználónál nem működik, az már egyéni probléma, lehet nem 1:1-ben úgy csinált mindent ahogyan az útmutatóban van, lásd pl. rögzítés utáni átnevezés... -
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143778 üzenetére
Ezt megint csak a szokásos elmélkedés otthon a fotelből, ahol az már le lett írva előzőleg, hogy ha annyira érdekel a "miért", akkor tessék szépen a Microsofttól megkérdezni.
Igen, a userek ~ 90%-a valóban nem foglakozik ilyen dolgokkal, ami neked valamiért akkora hiányosság és probléma, az a nagy átlagnak nyilván nem az, nem mindenki akarja önkényesen összevissza állítgatni, faragni a rendszert.
+ Igen, a userek ~ 90%-a valóban nem akarja erővel kigyomlálni a fájlkezelő navigációs ablakában lévő alapértelmezett elemeket, amik nem véletlenül vannak ott, ahol ha a kisebbségi igényeket képviselő egyes felhasználóknak annyira nem kell ott semmi, akkor akár ki is kapcsolható a navigációs ablak, mint már linkelve lett előzőleg.Ha valamilyen beépített alkalmazást nem használok, akkor miért kell erővel eltávolítani és kigyomlálni a rendszerből, miért nem elég szimplán nem használni, szükség esetén max. kikapcsolni vagy adott esetben másik programot beállítani helyette alapértelmezettként?
Ahol ugye az eltávolítás megoldható mind a OneDrive és szükség esetén annak a navigációs ablakban lévő bejegyzése, mind az egyéb inbox alkalmazások esetében ha egyeseknek annyira ez a mániája, vagyis újfent nem nagyon van miről beszélni.How to "Pin to taskbar" and "Unpin from taskbar" Apps in Windows 10
A tálcára normál esetben értelemszerűen a telepített / portable alkalmazások parancsikonját szokás kitűzni, nem az egyénileg fabrikált parancsfájlok / egyebek ikonjait, utóbbiaknak normál esetben ott van az asztali parancsikon létrehozásának lehetősége... De ha az utóbbi kategória tálcára rögzítése a cél, akkor nem meglepő módon akár az is megoldható, lásd az alábbi útmutatókat.
• How to Pin any File to the Taskbar in Windows 10
• How to 'Pin to taskbar' Folder and Drive in Windows 10
• How to Add Toolbars on the Taskbar in Windows 10 -
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143771 üzenetére
Hát talán mert alapesetben eleve a rendszer része a OneDrive, de ha megfelelően el lett távolítva, akkor nem feltétlen kellene nyomokban megjelennie.
Pont ez az, ha nem akarja használni a kedves user a OneDrive-ot, attól még nem feltétlen kell erővel kigyomlálni a rendszerből, elég csak letiltani az autostart funkciót, vagy az integrációt. Az meg, hogy a fájlkezelő navigációs panelén ott van az ikonja, csak egy dolog, attól még nyilván nem kötelező oda kattintani és használni, pont ezért okvetlenül eltávolítani sem, stb.
Hát talán mert nem adott user kénye-kedve szerint fogjak beállítani a tömegeknek az általános megjelenést, annyi beállítási lehetőség meg azért van a fájlkezelőben, ami az általános beállításokhoz elegendő, ha a felhasználónak további (extra) beállítási lehetőség kell akkor meg ott van a registry, lásd pl. navigációs panelen igény (vsz nem tömeges) esetén duplikált meghajtók eltávolítása, + a navigációs panelen az "Ez a gép" menü össze is csukható, sőt maga a navigációs ablak eleve be/ki kapcsolható a fájlkezelőben, stb.Miért? Azt értelemszerűen a Microsofttól kellene kérdezni, ha annyira érdekel valakit.
-
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143769 üzenetére
Mármint te a fájlkezelő navigációs ablakában történő megjelenésre célzol, annál kell trükközni az eltüntetéshez.
Ellenben az előbb már le lett írva, hogy nyilván nem kötelező a OneDrive használata, autostart eleve be/ki kapcsolható a program kezelőfelületén, Windows 10 integráció szintén be/ki kapcsolható, Microsoft-fiókról leválasztható, akár uninstallálható is, stb., ahol ezek nyilván az újabb Windows 10-verzióknál is ugyanúgy működnek. -
King Unique
titán
válasz
Donki Hóte #143764 üzenetére
Az előző válaszban már linkelve lettek részletes útmutatók hogyan lehet uninstallálni, + az alábbi szerint a fájlkezelő navigációs ablakából is eltávolítani.
• How to Add or Remove OneDrive in Navigation Pane of File Explorer in Windows 10
Egyébként attól, hogy megjelenik a fájlkezelő navigációs ablakában a OneDrive, még nyilván nem kötelező azt használni, nem jelenti azt hogy éppen fut és működik is, stb.
-
King Unique
titán
válasz
egykori #143755 üzenetére
A Windows 10 lemezkezelőjével nem fog menni a C kiterjesztése, mivel nem közvetlenül mellette illetve utána helyezkedik el a hozzáadni kívánt nem lefoglalt terület, ott van a kettő között a WinRE partíció. Ez esetben 3rd party particionáló programmal lehetne megoldani (példa).
Egyébként biztos nem kell az a drivereket tartalmazó preinstalled gyári partíció, meg akkora létszükséglet azt a ~ 6 GB-ot a C-hez adni, talán kevés a szabad terület a C-n?
-
King Unique
titán
válasz
icp1970 #143751 üzenetére
Normál esetben jelentős hardvermódosítás (alaplapcsere, másik PC-re váltás) után is megoldható a Windows 10 újraaktiválása (+ így is), vagyis nem feltétlen veszett el a meglévő digitális licenc, max. a felhasználó nem tudta újraaktiválni a rendszert, lehet meg sem próbálta...
• A Windows 10 Home és Pro verzió összehasonlítása
• Microsoft webáruházÉrtelemszerűen el kellene dönteni a linkelt összehasonítás alapján, hogy Home vagy Pro kiadás kell-e, kellenek-e az utóbbi + funkciói,vagy sem.
Ha annyira jogtiszta licenc kell, akkor adott a Microsoft webáruháza, az xy hirdetéseknél meg ki tudja melyik milyen, de az utóbbi megfelelhet, ha csak egy olcsó termékkulcs kell. -
King Unique
titán
válasz
Aprósólyom #143738 üzenetére
Mármint ha van az eredetiséget igazoló megfelelő GML-címke és gyárilag Windows 8-cal előtelepített a laptop, vagyis BIOS OEM Key van, akkor elvileg aktiválódni kellene a Windows 10-nek is. Feltéve ha a kiadás is egyezik, azaz biztosan Windows 8 Pro kiadáshoz van annál a laptopnál OEM licenc és nem Core (Home) kiadáshoz.
Ha BIOS OEM Key van, akkor az elvileg kiolvasható pl. ProduKey és társai programokkal, sőt Windows 10 alól is a megfelelő paranccsal (példa), amit utána meg lehetne próbálni megadni az aktiválásnál, ha a kiadás egyezik.
Apropó aktiválás, nem derült ki, hogy ott pontosan mi a helyzet, mármint mi a hibakód, az aktiválási hibaelhárító lett-e már futtatva, stb. -
King Unique
titán
válasz
humilislupus #143731 üzenetére
Az elég érdekes. A PC, alaplap pontos típusa nem derült ki, de .pl. ASUS specifikusan (is) a "Boot Option Priorities" menüt kellene megnézni, szükség esetén a megfelelő bejegyzést beállítani 1. boot opcióként, mint már említve lett az előző válaszban.
Ahogyan az is, hogy a Windows 10 rendszerindításának javításához adott pl. a telepítőről bootolva a Startup Repair."aktív-e a régi lemezen a Win betöltő partíció"
Aktív partíció kizárólag BIOS/MBR vagy más néven legacy (CSM) mód szerint telepített Windowsoknál van, ellenben az megint nem derült ki a leírtakból, hogy legacy (CSM) vagy UEFI szerint van-e telepítve a Windows 10. UEFI BIOS esetén pedig lehet mindkettő, vagyis az önmagában megint nem jelent kb. semmit a bootolási és telepítési módra vonatkozóan, hogy UEFI-s a PC.
-
King Unique
titán
válasz
sisi22 #143729 üzenetére
Ez lett leírva az előző válaszban is, attól hogy a gyári factory reset régebbi Windows 10-verzióra állít vissza, azt utána értelemszerűen lehet újabb verzióra upgrade-elni, a felesleget törölni, illetve a funkciófrissítés után létrejött Windows.old mappa 10 nap után amúgy is automatikusan törlődik de manuálisan is lehet előtte bármikor, stb. Vagyis nem világos mi itt a probléma.
Ahogyan az is le lett már írva, hogy a gyártó recovery partíciójából történő visszaállítás csak opcionális és alapesetben javasolt lehetőség, de nem kötelező azt használni, nyilván lehet normál módon is telepíteni arra a laptopra a Windows 10-et. Ahol ha Windows 10-zel előtelepített laptop lévén BIOS OEM Key van, akkor a telepítésnél nem jelenik meg a kiadásválasztó és aktiválás ablak, automatikusan a OEM licencnek megfelelő kiadás (pl. Home) kerül telepítésre, ami utána automatikusan aktiválva lesz, stb., szóval az sem lehet probléma.
Szerintem az ilyet egyébként hagyni kellene a fenébe, meg ha azt se tudja a kedves tulaj mit akar pontosan és alapvető dolgokkal nincsen tisztában, vigye vissza szépen megint a boltba illetve a szervizbe a laptopot, aztán ott majd megoldják, "visszaállítják a BIOS-ból", törlik a felesleget ha már maga nem képes egy lemezkarbantartót futtatni, ennyi.
-
King Unique
titán
válasz
Darko_addict #143725 üzenetére
Az már a legelső válaszban le lett írva, hogy a BitLocker titkosítás miatt problémás lehet a partíciók utólagos átméretezése, mozgatása, nem minden 3rd party particionáló program támogatja és van hogy csak kikapcsolás (visszafejtés) után tudnak mit kezdeni az olyan kötetekkel, stb.
Igen, valóban kellemetlen, meg pláne időigényes ha a foglalt terület helyett a teljes lemezterület kell visszafejteni majd újra titkosítani.
Szívesen! -
King Unique
titán
válasz
sisi22 #143723 üzenetére
Mármint ha Windows 10-zel előtelepített laptop és van gyári recovery partíció, akkor az alaphelyzetbe állításnál a restore factory settings vagy a gyártóspecifikus factory reset csak opcionális, nem feltétlen jelenti azt, hogy normál módon nem lehet Windows 10-et telepíteni.
Ha régebbi Windows 10-verziót telepít a gyártó restore factory settings megoldása, attól még adott a lehetőség azt újabb verzióra frissíteni, upgrade-elni Windows Update-en keresztül és az alábbi módszerekkel is.
• How to Upgrade to Windows 10
• How to Update to Latest Version of Windows 10 using Windows 10 Update Assistant -
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143721 üzenetére
Igen, de a saját példádban az "átrakás" is pont 2 PC-t és OS-t feltételez, ahol akár a másik PC-n futó Windowson is megoldható a leírásban lévő módszer, nem feltétlen kell nekiállni hagyományos módon telepíteni.
Ha igen, akkor vélhetően az is megvan, hogy az említett "vésztartalék" és "pót lemez" célra általában menteni vagy klónozni szokás a már feltelepített és beállított rendszert, nem pedig telepíteni egy szűz rendszert, csak ezért lett megemlítve.
Nem is írta senki a problémájára, hogy azt a klónozás oldaná meg, kapott választ arra vonatkozóan, lásd megfelelő boot sorrend beállítása, rendszerindítás javítása, stb. Ahol a bootolási módot pont nem írta, pedig ugye attól is függhet az alkalmazott javítási módszer.
-
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143719 üzenetére
Windows 10 tiszta telepítése helyi lemezről, DVD vagy Pendrive nélkül
A Windows 10 telepítéséhez nem feltétlen szükséges pendrive vagy DVD, megoldható akár azok nélkül is. + Például egy 2-es PC másik meghajtójára a telepítés megoldható az 1-es PC-n az éppen futó Windows 10 alól pl. a WinToHDD programmal, ami utána visszatehető a 2-es PC-be. Vagyis nem, nem feltétlen kell nekiállni csak emiatt egy másik PC-n pendrive-ról bootolva telepíteni, meg esetlegesen belezavarni annak rendszerindításába.
Vésztartalék céljára adott a már feltelepített és beállított Windows 10 képfájlba mentésének és klónozásának lehetősége, amiatt megint nem létszükséglet nekiállni standard módon egy másik lemezre telepíteni.
-
King Unique
titán
válasz
humilislupus #143714 üzenetére
Mármint mi is a kérdés, szükség esetén hogyan kell megfelelően beállítani a BIOS/UEFI boot menüt és sorrendet, UEFI szerinti - ez sem derült ki a leírtakból - telepítésnél a Windows Boot Manager bejegyzést beállítani az 1. boot opciónak, szükség esetén futtatni a Startup Repair funkciót a rendszerindítás javításához, vagy mi?
Egyébként az sem teljesen világos, hogy mégis minek kellett betenni a PC-be egy másik SSD-t és arra is Windows 10-et telepíteni, ha utána eleve el lett távolítva az SSD, de mindegy.
-
King Unique
titán
Jó, de az továbbra sem derült ki, hogy pontosan hogyan lett eltávolítva, azaz gépházban / parancssorban / PowerShell / egyéb inbox / 3rd party program módszerrel.
Ha más is használja azt a PC-t, akkor ki tudja mi történt, amíg az nincsen tisztázva, addig nem nagyon van miről beszélni.
Miért funkciófrissítést akarsz eltávolítani, meg miért kell egyáltalán frissítést eltávolítani, amikor a leírtak alapján a manuális programeltávolítás és nem pedig Windows-frissítés után jelentkezett a probléma.+ A frissítés eltávolításánál alapesetben a legutóbbi havi kumulatív frissítés telepítését szokás visszavonni, de annál meg linkelve lett az előző válaszban hogy milyen problémát okozott a legutóbbi, ami nem a Windows Update letiltódása.
Ha be volt kapcsolva a rendszer-visszaállítás és van megfelelő visszaállítási pont, akkor azt kellene megpróbálni.
Következő lehetőség a Windows 10 alól futtatott repair install in-place upfrade-del, aminél megtarthatók a személyes fájlok és a telepített programok, meg ami már többeknél megoldott ilyen-olyan frissítési problémákat (példa). Na persze előtte biztos ami biztos alapon egy rendszermentés nem árthat, sőt céges PC és használat esetén pláne lennie kellene mentésnek a jól működő állapotról. -
King Unique
titán
A Microsoft Store-os időjárás alkalmazás eltávolításától és újratelepítésétől normál esetben nyilván nem tiltódik le a Windows Update, nem szűnik meg működni a Microsoft Store, stb. Vagyis nem világos pontosan mit csináltál, de akkor ott valami nagyon el lett cseszve és azt kellene visszacsinálni.
Frissítésügyileg 20H1 - 21H2 verzióknál legutóbb a KB5013942 számú kumulatív frissítés okozott problémát egyes felhasználóknál, de arra már kiadták a javítást (KB5015020).
-
King Unique
titán
Ha céges PC, akkor miért nem a helyi IT illetéseknél, rendszergazdánál érdeklődsz ez ügyben, meg pláne az alábbi miatt, ahol a Windows Update szolgáltatás normál esetben nyilván nincsen letiltva.
"Ha megnézem a szolgáltatások között akkor le van tiltva a 'Windows Update' és nem tudom 'Automatikus-ra' állítani."
-
King Unique
titán
válasz
Wolfskin #143695 üzenetére
Tehát max. a valamivel bővebb testreszabási lehetőségek miatt kell az a külső program, mert maga virtuális asztal funkció eleve van a Windows 10-ben is, mint már említve volt.
Igen, lehetnek előnyei a portable programoknak, de ugyanakkor hátrányai is, ez a topik is tele van portable autostart és fájltársítási problémákkal, alapesetben nem véletlenül a programok telepíthető változatát javasolt használni. + Ha utólag nincsen frissítve a portable program a közben megjelent újabb verzióra, az is okozhat problémát, mint ugye láthattuk a mostani MPC-HC esetnél is. -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
Darko_addict #143688 üzenetére
Az elég érdekes, ugyanis az E partíció esetén közvetlenül mellette - utána helyezkedik el a 300 GB-os nem lefoglalt terület, ezért annál normál esetben működnie kellene a kiterjesztésnek a lemezkezelőben, sőt akár még BitLocker-titkosítású kötet esetén is.
Az EaseUS particionálóprogram esetében ha aktív a menüben a resize/move opció, akkor meg lehetne próbálni saját felelősségre az E kötetet pl. a nem lefoglalt terület mögé mozgatni - ha a D kiterjesztése a cél - ha engedi a program, majd utána kiterjeszteni a D partíciót a nem lefoglalt területtel. Ha az E kiterjesztése a cél, akkor meg értelemszerűen azt, "jobbra kihúzva" a partíciót. A BitLocker-titkosítású köteteket meg nyilván ez a program sem kezeli teljes körűen, mert akkor eleve bővebb lenne a menü és aktív pl. a merge opció is. -
King Unique
titán
válasz
Wolfskin #143691 üzenetére
Mi lenne, ha a program telepíthető változatát próbálnád, vagy ha már portable, akkor a 1.5-os helyett a naprakészebb 1.6-os verziót?
Egyébként van a Windows 10-ben beépítetten virtuális asztal funkció, vagyis nem teljesen világos miért okvetlenül az említett 3rd party program, de mindegy.Ha a Windows Defender blokkolta programot, akkor az engedélyezéshez lásd az alábbi útmutatókat.
• Alkalmazás- és böngészőszabályozás a Windows biztonságban
• Kivétel hozzáadása a Windows biztonság szolgáltatáshoz
• How to Enable or Disable Microsoft Defender Antivirus Potential Unwanted App (PUA) Protection in Windows 10 -
King Unique
titán
válasz
Darko_addict #143684 üzenetére
A Windowsokban akkor lehet meglévő partíciót kiterjeszteni, ha a hozzáadni kívánt terület közvetlenül a kiterjesztendő partíció mellett illetve után helyezkedik el és törölve (nem lefoglalt) van. Vagyis esetedben értelemszerűen a D partícióhoz ilyen formában nem lehet hozzáadni a Windows 10 lemezkezelőjében a 300 GB-os nem lefoglalt területet, max. az E partícióhoz lehetne.
A D kiterjesztése ez esetben max. 3rd party particionáló programmal oldható meg, de mivel itt a kötet BitLocker-titkosítású, azért olyan program kell ami azt teljes körűen támogatja, máskülönben a külső programmal sem fog menni, vagy max. csak a BitLocker kikapcsolása után. -
King Unique
titán
válasz
Wolfskin #143682 üzenetére
Say No to Long Term Servicing Channel (LTSC)
Hát éppenséggel csak azért, mert az Enterprise LTSC kiadás nem otthoni használatra való, számos hiányossága van olyan téren mint a linkelt leírás is szemlélteti, a 1809-es verzión alapuló 2019-es kiadás meg eleve régi, nemrég más még egy Messengert sem tudott telepíteni arra.
Az meg ugye a másik, hogy az Enterprise LTSC kiadás használata normál esetben szervezeti (céges, intézményi) szinten pl. mennyiségi licencszerződéses konstrukcióban reális és legális, nem pedig home user szinten..."ott folytatok mindent, ahol abbahagytam"
Arra való időnként a rendszermentés, szűkség esetén csak azt kell visszaállítani és ott folytatható a rendszer használata ahol előtte abba lett hagyva, nem kell állandóan a 0-ról újratelepíteni. Sőt, ha pl. meghajtócsere vagy komolyabb hardvermódosítás történik, akkor sem feltétlen kell újratelepíteni a Windows 10-et, mivel meghajtócserénél adott a klónozás lehetősége, hardvermódosításnál pedig megfelelően kivitelezve megoldható a telepített rendszer megtartása (példa). Vagyis ezek után nem teljesen világos mi értelme van okvetlenül portable programokkal vacakolni a telepíthető változatok használata helyett, de mindegy, felhasználója válogatja.
-
King Unique
titán
válasz
Wolfskin #143676 üzenetére
Muszáj a minél pontosabb feltáráshoz és lám most is milyen érdekességek derültek ki, régebbi és ráadásul portable programverzió, Enterprise LTSC, stb.
Alap, hogy az ilyen programoknál lehetőleg mindig a legújabb verziót kellene használni és alapesetben a telepíthető változatot, portable programoknál nem minden esetben állítható be a kívánt fájltársítás.
Szívesen!
-
King Unique
titán
válasz
DJango19 #143672 üzenetére
Ez helyi fiók vs. Microsoft-fiók függvénye is lehet, mindkettőre linkelve lett a korábbi válaszban leírás, a Microsoft-fiókos külön részletezve is, amik kipróbált, működő módszerek.
Ha sikerült elállítani a felhasználói fiók jogosultságát és azért nincsen "igen" opció az Autologon program futtatásánál, az szép... Ha a típus rendszergazda helyett eleve általános jogú felhasználói fiók, akkor meg értelemszerűen meg kellene adni a futtatáshoz az admin jelszót. -
King Unique
titán
válasz
Wolfskin #143670 üzenetére
How to Choose Default Apps to Open Files with in Windows 10
A melyik módszerrel nem derült ki a leírtakból, mert ugye van többféle is, alapesetben adja magát pl. ez.
Aztán melyik Media Player Classc, mert ugye van a már nem támogatott 1.7.13 MPC-HC, meg az 1.9.21.2 nightly MPC-HC. + A telepített, vagy esetleg a portable változat, mert a megfelelő fájltársításhoz nyilván a telepíthető változatot kellene használni.
Továbbá a "Friss telepítésű win 10-en" nem derült ki, hogy ha az aktuális 21H2 verzió, akkor az naprakészre lett-e frissítve, illetve frissítés után újra lett-e indítva, stb.
-
King Unique
titán
válasz
DJango19 #143668 üzenetére
Az előzőleg linkelt válaszban le van írva, hogy ha a felhasználói fiókok ablakban nincsen jelölőnégyzet, akkor mit kell beállítani, ahol a Windows Hello kikapcsolása mellett a registry módszerrel is megoldható, + ott van az Autologon program, stb., már csak alkalmazni kellene valamelyiket.
-
King Unique
titán
válasz
Lasersailing #143665 üzenetére
Normál esetben nem kellene megfertőznie egy külön bootolt telepítőt + ha kapásból törölve / törölve van a céllemezen a korábbi tartalom, biztos ami biztos alapon a telepítési adathordozó létrehozása után szoftveresen akár írásvédetté is tehető a pendrive, stb. Vagy ha van ODD a PC-ben, akkor DVD-ről telepíteni, ahol a DVD-ROM / DVD+R / DVD-R eleve egyszer írható, a tartalom felírása után csak olvasható (read only).
Ha Pro kiadás volt telepítve, akkor csak annyi a teendő, hogy értelemszerűen azt kellene kiválasztani a telepítésnél és azt telepíteni, vagy BIOS OEM Key esetén még ennyit sem kell csinálni, majd később automatikusan aktiválódni fog a Windows 10 digitális licenccel és nyilván nem kell új termékkulcsot vásárolni, mint már említve volt. Új termékkulcs, új licenc max. akkor kellene, ha hardvermódosítás (pl. alaplapcsere, kompletten másik PC) történne, vagy még akkor sem feltétlen, mert akár olyankor is megoldható az újraaktiválás.
-
King Unique
titán
válasz
Lasersailing #143663 üzenetére
Mármint clean install célra a telepítőt értelemszerűen olyan PC-n, olyan Windowson kellene létrehozni a pendrive-ra, amit nem ért ransomware támadás.
Vagy ha van kéznél megvásárolt formában a Windows 10 USB-s kiadásából, akkor ott gyárilag read only a pendrive, amin a telepítőt nyilván nem tudja módosítani semmilyen vírus, szintúgy mint a DVD-ROM esetében.Csak a kiadást kell tudni, hogy Home / Pro / egyéb, majd azt kiválasztani a telepítésnél és ennyi, automatikusan aktiválódni fog digitális licenccel. Ha Windows 10-zel előtelepített PC-k és BIOS OEM Key van, akkor pedig még a kiadás manuális kiválasztása sem kell, mivel ilyenkor automatikusan az OEM licenchez tartozó kiadás kerül kiválasztásra és telepítésre, meg sem jelenik a kiadásválasztó és az aktiválás ablak.
Általában már a Windowsba bejelentkezve is látható az asztalon a zsarolóvírusra utaló üzenet, + a fájlkezelőben a fájlkiterjesztéseknél (példa), stb.
Mármint úgy értendő, hogy ha van a cégnél hivatalos IT support, akkor értelemszerűen azok dolga az ilyen probléma elhárítása és nyilván nem a termelésben dolgozó, nem IT-s alkalmazottaké.
-
King Unique
titán
válasz
DJango19 #143660 üzenetére
Mármint ha "kód" alatt a felhasználói fiókba történő bejelentkezés, ott a jelszó megadása értendő, akkor az automatikus bejelentkezéshez lásd egy másik válaszban leírt, linkelt módszereket, amiket az alábbi útmutatók is szemléltetnek.
• Sign-in Automatically to User Account in Windows 10 Version 2004
• How to Automatically Sign in to User Account at Startup in Windows 10
• How to Enable or Disable Passwordless Sign-in for Microsoft Accounts in Windows 10
• Autologon -
King Unique
titán
válasz
AxBattler #143658 üzenetére
Ha Windows 10 alól futtatva történt önmaga klónozása és nem a program pl. pendrive-ról bootolt WinPE / WinRE változatával, akkor lehet az alapértelmezetten dinamikusan változó méretű lapozófájl, ideiglenes fájlok, stb. nem kerültek eredeti formában másolásra illetve klónozásra, azért kisebb a célmeghajtón a foglalt terület. De ez nem feltétlen gond, meg ha hiba nélkül lefutott a klónozási művelet és utána rendben bootol, gond nélkül működik a klónozott Windows 10 is.
-
King Unique
titán
válasz
Lasersailing #143649 üzenetére
Látom egy másik topikban is meg lett már járatva ez a téma.
Windowsos kérdést a megfelelő válaszért mindig az adott Windows topikjában javasolt feltenni már csak azért is, mert itt már számtalanszor le lett írva (példa), hogy meglévő digitális licenc esetén nem kell ugyanazon Windows 10-kiadás (pl. Home / Pro / egyéb) újratelepítésénél semmilyen termékkulcsot kiolvasni és újra megadni, automatikusan aktiválódni fog a rendszer, amit a telepítő is világosan leír az aktiválásnál, stb. BIOS-ban lévő termékkulcs (BIOS OEM Key) pedig csak és kizárólag gyárilag Windows 10-zel előtelepített és vásárolt PC-k esetén van, egyéb esetben nincsen és a digitális licencnek sincs semmi köze a BIOS-ban való eltároláshoz.
Ahhoz hogy egy ransomware által titkosított HDD-t törölni lehessen, nem feltétlen kell másik desktop OS platform live rendszere és Windowson sem feltétlen 3rd party program, amikor nyilván megoldható a Windows 10 telepítőjével és annak beépített eszközeivel is, lásd parancssort nyitva (Shift + F10) ott van pl. az eleve destruktív DiskPart clean all parancs a lemez teljes törléséhez, ha bejön a Windows asztali felület vagy a WinRE menü akkor alaphelyzetbe állítás végezhető minden elem törlésével és adatmegsemmisítéssel - ha biztosan nem cél előtte az adatmentés - ami felér lényegében egy újratelepítéssel, stb.
Live rendszer egyébként van Windows 10 illetve WinPE 10 alapon is, lásd pl. HBCE PE, amiben vannak többek között vírusirtó, adatmegsemmisítő, stb. programok is. Sőt, eleve vannak ilyen pendrive-ról bootolható live rendszerei a népszerű antivírus szoftvereknek szoftvereknek is (példa).Dekódolási eszközök | The No More Ransom Project
Ha rákeresel, akkor manapság már számos weboldal található, ahonnan jó esetben letölthető az adott ransomware-hez visszafejtő (decrypt), vagyis nem feltétlen kell mindent egyből törölni. De ez már értelemszerűen a vírusirtó topic témája, ezt bővebben ott kellene fejtegetni.
+ Ott van az, amit már a másik topikban is említettek, céges szinten nem feltétlen kellene nekiállni egyénileg akciózni egy ilyen problémánál, hanem elsődlegesen vagy a helyi IT-s csapatra bízni és megvárni azok intézkedését, vagy külsős szakembert megbízni. -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
tpeter77 #143607 üzenetére
• How to Fix Your Keyboard Not Working in Windows 10
• [Fixed] Keyboard Not Working on Windows 10Nem derült ki a leírtakból, hogy a linkelt leírásokban javasolt megoldások szükség esetén mind ki lettek-e próbálva.
Aztán hogy az eszközkezelőben nincs-e esetleg hibakód, Microsoft-fiók esetén a személyazonosság igazolásához a biztonsági adatok és e-mail-cím visszagazolása megtörtént-e már, stb.Az aktuális 21H2 verziónál a 19044.1706 az e havi általánosan naprakész állapot, ellenben a teljesen naprakész a 19044.1708 a soron kívül kiadott OOBE kumulatív frissítéssel.
+ Az eszközillesztő-frissítéseket is érdemes megnézni a választható frissítéseknél, nincs-e esetleg a billentyűzet működéséhez köthető frissítés, stb.Ha gyárilag Windows 10-zel előtelepített a laptop, akkor nem feltétlen kellene egyből nekiállni a clean install módszernek, előtte javasolt mentést készíteni a rendszerről és a szükséges partíciókról, ami később 1:1-ben visszaállítható.
Másrészt a billentyűzet teszteléséhez nem feltétlen kell kapásból másik Windows 10/11-et telepíteni illetve egyből törölni és újratelepíteni a meglévőt, amikor kipróbálható pl. egy pendrive-ról bootolt Linux Live, vagy WinPE 10 alapon egy HBCD PE alatt is, amely utóbbiakat telepíteni sem kell + addig a meglévő Windows 10-et sem kell piszkálni. -
King Unique
titán
válasz
ArthurShelby #143584 üzenetére
• BitLocker drive encryption in Windows 10 for OEMs
Nem újdonság, hogy OEM Windows 10-zel előtelepített PC-knél illetve jelen esetben laptopoknál automatikusan aktiválódhat a BitLocker, bár itt nem derült ki a leírtakból hogy ténylegesen be van-e kapcsolva, vagy csak aktiválásra vár, lásd az alábbi leírást szemléltetésképpen.
Is a volume with BitLocker “Waiting for Activation” encrypted or not?
A BitLocker meghajtótitkosítás állapota lekérdezhető, szükség esetén be/ki kapcsolható, szüneteltethető, helyreállítási kulcs megkeereshető vagy éppen elmenthető, TPM esetén az eszköztitkosítás is használható, stb., lásd az alábbi útmutatókat.
• How to Check Status of BitLocker Drive Encryption for Drive in Windows 10
• How to Turn On or Off BitLocker for Operating System Drive in Windows 10
• How to Suspend or Resume BitLocker Protection for Drive in Windows 10
• How to Find BitLocker Recovery Key in Windows 10
• How to Backup BitLocker Recovery Key for Drive in Windows 10
• How to Turn On or Off Device Encryption in Windows 10A PIN-kód is egy belépési opció a több közül, ami ha annyira zavar, akkor kikapcsolható, eltávolítható a bejelentkezési képernyőről, stn. ez sem újdonság.
• How to Remove PIN from your Account in Windows 10
• How to Enable or Disable Domain Users to Sign in with PIN to Windows 10 -
King Unique
titán
válasz
Werkly #143564 üzenetére
How to Manage Virtual Memory Pagefile in Windows 10
A lapozófájl méretét alapbeállítás szerint eleve a rendszer kezeli a C meghajtón, szükség esetén automatikusan növeli vagy csökkenti
Ha nem felel meg az alapértelmezett beállítás, akkor van lehetőség egyéni méretet megadni, de normál esetben nem kell piszkálni és javasolt az alapértelmezett beállításon hagyni. -
King Unique
titán
válasz
Tomi_78 #143561 üzenetére
Ha ennyire szektorhibás a HDD, akkor annak nyilván kb. annyi, meg a 320 GB-os tárolókapacitásból ítélve amúgy is egy muzeális darab lehet, amire már garancia sincsen. Vagyis ilyenkor adja magát a meghajtócsere, lásd másik HDD vagy inkább SSD használata.
Egyébként nem formázni kell a telepítésnél a célmeghajtót, hanem szükség esetén - ha nem üres - törölni + a szabad területet megadni telepítési célnak és tovább, majd aztán a telepítő particionálja és formázza.
-
King Unique
titán
válasz
Tomi_78 #143557 üzenetére
Ez a Windows 10 topik, a Windows 7 és a Linuxok eleve más topikok témája, azok ügyében, meg hogyan kell a Linux-alapú live rendszert használni stb., értelemszerűen azon téma topikjában kellene érdeklődni...
Windows 10 specifikusan ott pl. a HBCD PE, mint pendrive-ról bootolható live rendszer, vannak benne többek között meghajtódiagnosztikai programok is, a használata eleve kb. önmagáért beszél de amúgy videó is van róla és más hasonló rendszerekről - Ubuntu live esetében is számos leírás hogyan lehet a HDD / SSD meghajtók állapotát vizsgálni (példa) - is az interneten, stb.
Egyébként igen, az is elképzelhető, hogy lehet tönkrement a HDD. Ahol ha az a rendszermeghajtó, akkor amúgy is javasolt lenne inkább SSD-re cserélni a gyorsabb működés okán, meg Windows 8.1/10/11 alá amúgy sem árt az SSD, + nyilván Windows 7 alá is jól jöhet a lassú 2,5"-os HDD helyett.
-
King Unique
titán
válasz
gezatata #143520 üzenetére
Na és mégis mi azzal a probléma, ha frissíti az időt, meg amikor eleve az az elvárt és normális működés?
Ha a Windows & Linux dual bot miatti +/- 1-2 órás időeltérés miatt kérdezed, akkor megvan annak a szakszerű módja az esetben mit és hogyan kell beállítani.
• How to Fix Windows and Linux Showing Different Times When Dual Booting
• Fix: Clock Reverts to Wrong Time After Computer (Server) Reboot -
King Unique
titán
válasz
MeroM #143513 üzenetére
Ha csak sima partíciótörlés történt, akkor az jó esetben visszaállítható (példa), bár SSD-knél a törlés után lefutó TRIM miatt problémásabb lehet.
A "rendszer számára fenntartott" alapján BIOS/MBR mód szerint lehet telepítve a Windows 7, aminél működhet a rendszer akár az említett partíció nélkül is, lásd az itt a topikban is már többször említett
bcdboot c:\windows /l hu-hu /s c:
parancs + a C partíció aktívvá tétele módszert (példa), ami alábbi blogbejegyzés 4. pontjánál illetve azon belül a 6. pontnál is ismertetve van.Egyébként van Windows 7 topik is, sőt az azzal kapcsolatos rendszerindítási probléma eleve oda tartozik és értelemszerűen ott kellett volna feltenni.
De most már mindegy, ha itt lett feltéve a kérdés és kaptál rá válaszokat, akkor nyilván nem szükséges ugyanezt a másik topikban is megkérdezni.
-
King Unique
titán
válasz
kezo0 #143486 üzenetére
Ez azért lehet, mert a BIOS-ban valószínűleg engedélyezve van a Hot Plug az adott SATA-portoknál, háttértáraknál. Vagyis ha az a cél, hogy ne jelenjenek meg a hardver biztonságos eltávolításánál leválaszthatóként a belső meghajtók, akkor elsődlegesen eleve a BIOS-ban kellene az előbbit letiltani. Vagy ha tényleg (?) nincsen ott ilyen beállítási lehetőség, akkor másodlagosan Windowson belül is beállítható az alábbi módszerrel.
-
King Unique
titán
válasz
repvez #143480 üzenetére
Lásd egy másik válaszban bővebben kifejtve a hogyan lehet megnézni mi mennyit foglal és a lemezterület felszabadítása témát, ez sem újdonság itt.
Ahol a lemezkarbantartó és a Tárterületsegéd - ami futtatása automatizálható is - alapértelmezetten eleve csak a felesleges rendszerfájlokat és átmeneti fájlokat törli, ellenben a személyes fájlokat nyilván nem vagy a C-n max. akkor, ha pl. be van jelölve a letöltések mappa és OneDrive mappa tartalmának törlése (példa).
Ha esetleg helytelenül (túl kicsire) lett választva a rendszermeghajtó / rendszerpartíció mérete, akkor értelemszerűen vagy nagyobbat kellene venni, vagy nagyobbra kellene méretezni a jelenlegi C partíciót. Ha eleve kicsi és nem lehet bővíteni, akkor viszont más a helyzet, de akár még akkor is megoldható, lásd más esetét a bruttó 32 GB-os rendszermeghajtón. -
King Unique
titán
válasz
pilóta #143470 üzenetére
Azt nyilván sikerült megérteni a leírtakból, hogy már megtörtént a telepítés, ahol csak ismertetve lettek a lehetőségek és a hogyan lehet - kell helyi fiókkal telepíteni ha éppen az a cél illetve ha láthatóan nem ment, ami majd később egy következő telepítésnél esetleg jól jöhet, ami egyébként nem újdonság és eleve adott volt a lehetőség előzetesen rákeresni a neten vagy pl. ebben a topikban is a már meglévő - azok lettek linkelve újra - információkra.
A Microsoft-fiók használatánál normál esetben nyilván létező e-mail-címet javasolt megadni már csak azért is, mert pl. a személyazonosság ellenőrzésénél oda küldik a megerősítő kódot, vagy ha sikerült elfelejteni a jelszót akkor a visszaállítási jelszót - lásd Microsoft-fiók biztonsági adatok és ellenőrző kódok - , stb.
Nem, nyilván nem kell minden géphez külön-külön Microsoft-fiók és e-mail-cím, egy Microsoft-fiókkal akár több eszköz is használható, egy Microsoft-fiókhoz akár 10 e-mail-cím vagy telefonszám is hozzáadható, módosítható a meglévő e-mail-cím - lásd "A Microsoft-fiókhoz tartozó e-mail-cím vagy telefonszám módosítása" - , stb.Egyébként de, akár újra is lehet kezdeni az egészet, Windows 10/11-gyel előtelepített PC-k és gyári recovery partíció megléte esetén lásd restore factory settings opció az alaphelyzetbe állításnál és a hardvergyártó szoftverével (példa) egyaránt, külön futtatott OOBE Setup, stb.
+ Ugye mint már említve volt az előző válaszban oda-vissza váltani lehet Microsoft-fiók és helyi fiók között utólag, nem feltétlen kötelező a MIcrosoft-fiók használata. -
King Unique
titán
válasz
tibaimp #143464 üzenetére
Az általános javítási, helyreállítási lehetőségeket és módszereket illetően lásd egy másik válaszban leírtakat, amik használatához értelemszerűen a Windows 10 telepítőjét kellene bebootolni pendrive-ról, ha a helyi meghajtótól (pl. belső SSD) nem bootol a rendszer.
"hogyan lehet egy korábbi állapotot visszatölteni"
Ha be volt kapcsolva a rendszer-visszaálítás és volt visszaállítási pont, vagy készült komplett rendszermentés, vagy ha esetleg a legutóbbi frissítés okozott gondot akkor értelemszerűen annak eltávolításával. Egyéb esetben viszont nyilván kb. sehogy.
-
King Unique
titán
válasz
pilóta #143455 üzenetére
Volt már arról szó itt többször (példa), hogy a telepítés megoldható helyi fiókkal is és a netkábelt sem feltétlen kell mindig húzkodni amikor eleve beállítható hogy legyen-e internetcsatlakozás vagy sem, Pro kiadástól eleve kiválasztható az offline fiók aktív internetkapcsolat mellett is és csak Home kiadás esetén macerás, akár utólag is lehet Microsoft-fiókról helyi fiókra váltani, stb.
Persze lehet nyilván Microsoft-fiókkal is telepíteni, minden szolgáltatás teljes körű használatához - lásd a linkelt útmutató elején az összehasonlítást - eleve az javasolt és ennek okán nem véletlenül az az alapértelmezett a telepítésnél, sőt a telepítő is írja hogy offline fiók használatánál korlátozott működés lesz. -
King Unique
titán
válasz
gulyasa #143447 üzenetére
Egy kedvezményes ajánlat, ellenben más webáruházaknál már drágább, lásd az árgép találatait. Meg amúgy érdekesek abban a webáruházban az árak, a Home OEM drágább mint a Home Retail USB, sőt a Home Retail USB drágább mint a Pro Retail USB, akkor már érdemesebb az utóbbit megvenni onnan.
"de nem akarom kompletten ezért tőlük (újra) letölteni"
Azt jó eséllyel amúgy is kell ha az aktuális 21H2 verzió telepítése a cél, mivel az USB-s kiadásún jellemzően régebbi Windows 10-verzó telepítője szokott lenni, amit azon frissíteni sem lehet újabbra, mert gyárilag (firmware szinten) read only a pendrive. Persze lehet az utóbbival is telepíteni, de akkor meg lehet utána +ban időzni az in-place upgrade-del.
-
King Unique
titán
válasz
gulyasa #143443 üzenetére
Te írtad hogy megbízható forrású és hivatalos licenc kell, amire kézenfekvő válasz a Microsoft webáruháza - ahol a Home kiadás elektronikus licenc pont hogy nem drágább, mint a hivatalos USB-s kiadás pl. az árgép találatai alapján - , hivatalos viszont eladók, stb. Ha "filléres" termékkulcs kell 2 csoki áráért, akkor meg azt kell írni és akkor mehet saját felelősségre a 2-3 ezres termékkulcs innen-onnan vásárolva, ennyi. + Még itteni hardveraprós hirdetéseket szokták emlegetni olcsó termékkulcs ügyben, aztán vagy / vagy...
De, él a korábbi határidő lejárta (2018) után is, nem véletlenül lett linkelve az a cikk (2020), ami manapság (2022) is aktuális. Ellenben ha nincsen érvényes Windows 7 termékkulcs és licenc, meg korábban nem történt upgrade Windows 10-re és digitális licenc sincs azon a PC-n, meg egy W7
—►
W10 upgrade futtatása sem opció hátha beaktiválódik a W10 digitális licenccel, akkor valóban nincs miről beszélni és marad az új termékkulcs vásárlása... -
King Unique
titán
válasz
gulyasa #143440 üzenetére
Ha már annyira megbízható forrású, hivatalos Windows 10 Home licenc kell, akkor eleve adja magát pl. a Microsoft webáruháza.
Vagy ugye nem is feltétlen kell új licenc az új PC miatt, mivel akár jelentős hardvermódosítás (pl. alaplapcsere, váltás kompletten másik PC-re) után is megoldható a Windows 10 újraaktiválása, ahol Windows 7 termékkulccsal nem hivatalosan továbbra is működhet a Windows 10 ingyenes aktiválása, akár hardvermódosításnál is megadható az (példa), stb.
-
King Unique
titán
válasz
egykori #143435 üzenetére
A ReDeploy funkció csak a program fizetős változataiban érhető el, a free verzió esetében nem.
A SATA—►
PCIe NVMe váltás megint + hibafaktor lehet, bár megoldható az is.Vagy másik opció az új PC-n a Windows 10 Home clean install.
-
King Unique
titán
válasz
egykori #143433 üzenetére
Nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen programmal készült a lemezkép, van-e annál esetleg valami korlátozás másik hardverkörnyezetbe történő visszaállításnál, stb.
Ha akár jelentős hardvermódosítás (pl. alaplapcsere vagy kompletten másik PC) után is működhet a már telepített Windows 10 a megfelelő előkészületek előzetes alkalmazásával vagy akár azok nélkül is (példa), akkor ilyen alapon elvileg a mentés - visszaállítás is, bár egyes programoknál külön funkció van erre, lásd pl. Macrium Reflect ReDeploy. Egyébként meg értelemszerűen ki kell próbálni, aztán kiderül, ennyi."Mindkettőn jogtiszta, saját aktiválású W10 van, a régin Pro, az újon Home."
Akkor az új PC-n aktiválatlan lesz a Pro kiadás, ha csak Home kiadáshoz van digitális licenc vagy BIOS OEM Key... De ha nagyon muszáj, akkor megoldható a Pro
—►
Home downgrade, vagy ha Pro kiadás használata a cél, akkor másik opció értelemszerűen Pro kiadáshoz való termékkulcsot vásárolni. -
King Unique
titán
válasz
dellfanboy #143426 üzenetére
"ugy latszik kulonbozo win rendszerunk van mert ami nalad jobb klikk, nalam nem az"
Normál esetben nem valószínű, mivel a Windows 10-nél eleve az alább linkelt leírásban és a másik válaszban is szemléltetett módon lehet a Start menüben állítani a "csempék" méretét, ez tény.
How to Resize Tiles on Start Menu in Windows 10
"[ceges gep angol win-el]"
Akkor eleve nincs miről beszélni, mivel vsz csoportházirend szinten tiltva lehet a Start Screen testreszabási lehetősége, ahol az ilyen eseteknél - céges PC és Windows 10, korlátozott jogosultságú felhasználói fiókkal - alap, hogy elsődlegesen értelemszerűen az adott cég, szervezet azon IT illetékesénél kellene érdeklődni, aki beállította a korlátozást.
How To Disable Resizing, Unpinning Start Menu Tiles In Windows 10
-
King Unique
titán
válasz
Peace #143411 üzenetére
Ha a gépházban a Windows Update nem ajánlja fel az újabb verzióra történő frissítést, az MCT és a frissítési segéd pedig ugye nem támogat Enterprise és Server kiadásokat, akkor pl. a letöltött 21H2 ISO in-place upgrade módszerrel letetne upgrade-elni, ahol mindenképpen olyan ISO-fájl kell, ami tartalmaz Enterprise LTSC kiadást, máskülönben nem fog menni.
Vagy másik lehetőség szólni az adott szervezet rendszergazdájának illetve IT illetékeseinek, hogy legyenek szívesek megoldani az upgrade-et, mivel ugye az Enterprise LTSC kiadás használata normál esetben olyan közegben reális és legális, nem pedig home user szinten.
-
King Unique
titán
válasz
tordaitibi #143410 üzenetére
Az F partíció zsugorítása megoldható akár a beépített lemezkezelővel is, viszont a C kiterjesztéséhez mindenképpen 3rd party particionáló program fog kellene, mivel nem közvetlenül utána és mellette helyezkedik el a hozzáadni kívánt nem lefoglalt terület (példa). Ahol nem feltétlen kellene újra kicentizni, lehet a 40 helyett nem ártana 50 GB-osra vagy nagyobbra méretezni a C-t...
Egy rendszerpartíció utólagos átméretezése nem teljesen veszélytelen művelet, meg pláne ha a 3rd party particionáló program is csak újraindítás után ún. PreOS módban tudja megcsinálni, ezért nem árthat előtte rendszermentést készíteni.
-
King Unique
titán
• How to set up a mirrored volume for file redundancy on Windows 10
• How to Create a New Pool and Storage Space in Windows 10
• Windows 10 Storage Spaces vs RAID: Difference and Data Protection
• RAID topikEleve része a Windows 10-nek is a szoftveres RAID kialakításához a tükrözés a lemezkezelőben, + hasonló bár nem teljesen ugyanolyan (összehasonlítás) alapon a tárolóhelyek szolgáltatás is opció, van a RAID témának külön topikja azon téma mélyebbre ható fejtegetéséhez, stb.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
Angel2014 #143376 üzenetére
Hát ilyen formában valóban nem sok, meg ha minden meghatót feleslegesen 3x töröl, ír tele a program amikor elég lenne 1x is, ami így eleve időigényes, pendrive-ok és SSD-k esetén pedig ugye felesleges plusz írásmennyiség...
Szerintem a korábbi válaszokban bőven le lett írva, linkelve a lényeg, a DiskPart használatát szemléltető screenshot is eleve önmagáért beszél, abban a blogbejegyzésben szintén le van írva (4. módszer) + hogy nincsen folyamatjelző mint a lassú formázásnál, ha nem cél a teljes meghajtó törlése akkor opció a szabad terület törlése (3 módszer) és a meghajtóoptimalizálás hogy a már törölt adatokat ne lehessen visszaállítani, sőt SSD-knél és TRIM-et támogató SMR HDD-knél törlés után már amúgy sem feltétlen lehet, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Angel2014 #143370 üzenetére
NMHH végleges adatörlés, avagy a CECE Drive Eraser
"Minden kód csak 1szer használatos(hát ez rohadt gagyi dolog! Az app elérhető Windows teleítő exe, MacOS és Linux alapú boot ISO formátumban. A Linux ISO is nagyon gagyi, nem SecureBoot kompatibilis. Az app használatához aktív internetkapcsolat kell! Kicsit utána olvasva, az app 3szor törli le az adathordozót."
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #143371 üzenetére
+ Ha SSD és TRIM-et támogató SMR HDD (példa), akkor azoknál már egy szimpla fájltörlés (és teljes lemezterületen futtatott meghajtóoptimalizálás) után sem lehet már érdemben helyreállítani, lementeni a fájlokat (példa), SSDk-nél Secure Erase futtatása után meg pláne nem (példa).
-
King Unique
titán
válasz
Angel2014 #143370 üzenetére
• Teendők HDD SSD eladás előtt (adatvédelem)
• #122273Semmi, ugyanúgy meg tudják oldani az adatok végleges törlését, HDD-knél lásd lassú formázás vagy DiskPart clean all parancs, SSD-knél ugyanúgy opció az előbbiek is vagy inkább Secure Erase futtatása, + az alaphelyzetbe állítás a minden elem törlése és annál az adatmegsemmisítés használatával is opció, nyilván nem létszükséglet ehhez a CECE.
-
King Unique
titán
válasz
Sanyi52 #143351 üzenetére
Ha a BIOS/MBR és UEFI/GPT séma elnevezéseit nézzük a képeken, akkor esetedben értelemszerűen System (Rendszer számára fenntartott) + Windows (C) + Recocery (helyreállítási partíció) + System (EFI-rendszerpartíció) + Recocery (helyreállítási partíció) partíciók vannak, + nyilván egy MSR is ha UEFI/GPT szerinti kiosztás, csak az nem látszik a lemezkezelőben.
-
King Unique
titán
válasz
Sanyi52 #143348 üzenetére
• Ha UEFI/GPT szerinti telepítés, akkor az alapértelmezettől eltérő elrendezés akkor normális, ha pl. eredetileg BIOS/MBR szerint lett telepítve majd az utólag UEFI/GPT-re konvertálva az MBR2GPT eszközzel, akkor jön létre az ESP (EFI-rendszerpartíció) + 1 db WinRE partíció a C partíció után és maradhat meg a korábbi telepítésből némelyik kicsi partíció.
• Ha UEFI-s telepítésnél 1909 vagy régebbi Windows 10-verzióval lett particionálva a rendszermeghajtó, akkor normális a 2 db WinRE partíció illetve WinRE + ESP + MSR + C + WinRE felállás, ellenben 2004 és újabb verzióknál már a linkelt ESP + MSR + C + WinRE állapot a normális.
• Ha nem érint egyik előbbi sem, akkor viszont nyilván nagyon nem normális a rendszermeghajtónál (lemez 0) a mostani állapot a partíciók elhelyezkedését és számát illetően, + a lemez 1 esetén sem világos mit keres az elején egy 600 MB-os ESP... -
King Unique
titán
válasz
Kiskokó #143347 üzenetére
Ha korábban ugyanazon PC-ben a klónozás után a régi - új SSD-ről egyaránt működött a bootolás úgy hpgy mindkettő csatlakoztatva volt, most meg nem, akkor lehet mégsem jók a bootolási / egyéb beállítások, az előző válaszokban már szemléltetve lett miket kellene megnézni.
1. A képfájlba történő rendszermentésnél nemhogy másik partíció lehet és azon egyéb adatok, hanem a mentést tartalmazó partíción is, szóval ilyen szempontból semmi előnye nincsen a klónmeghajtónak.
2. Az az állítólagos macera normál esetben nyilván nem akkora macera, meg ha tudja a user mit csinál és ért hozzá, sőt ha a Windows 10 beépített rendszermentő alkalmazását használja, akkor csak a Windows 10 telepítőjét kell bebotolni pendrive-ról és onnan elvégezni a helyreállítást.
3. Ha frissíteni kell a mentést, akkor egy klónmeghajtónál lehet szépen 1:1-ben újraklónozni az egészet, ellenben a rendszermentésnél lehet különbségi / növekményes mentést is készíteni csak a változatokat mentve, ami eleve gyorsabb és kisebb méretű. + Az utóbbi csak egy képfájl / mappa és azon belül fájlok a célmeghajtón, vagyis nem kell törölni a korábbi partíciókat mint a klónozásnál.
4. Ha már méret, a mentésnél készített képfájl alapértelmezetten eleve tömörítve lesz és kisebb méretű lesz mint maga a forrásmeghajtó és az azon lévő partíciók eredeti mérete, vagyis akár kisebb célmeghajtón is elférhet, ellenben ugye a klónozásnál alapesetben (partíciók zsugorítása / átméretezése nélkül) legalább akkora vagy nagyobb tárolókapacitású célmeghajtó kell
5. A klónmeghajtó max. abból a szempontból előnyösebb, hogy azonnal használatra kész és egyből betehető a másik meghajtó helyére és utána a klónmeghajtóról ugyanúgy bootolható gond nélkül az OS. Normál esetben, mert ugye lehet olyan is hogy nem, mint pl. a mostani esetnél... -
King Unique
titán
válasz
Kiskokó #143345 üzenetére
Most 1x bootol, 1x nem, elég érdekes, meg ha állítólag a klónozás megfelelően lett végrehajtva és a BIOS/UEFI boot menü és sorrend is jól van beállítva. Bár ha klónozás történt, akkor egyszerre a 2 meghajtó használata is akár okozhat problémát, pont azért nem feltétlen kellene egyszerre mindkettőt csatlakoztatni, meg biztonsági mentés céllal klónozni, hanem normál esetben nyilván menteni, amiből probléma esetén eleve visszaállítható a rendszer. Aki korábban mentési célra kifejezetten a klónozást ajánlotta a mentés helyett, az nem igazán volt tisztában a fogalmakkal.
"Ha meghal a Win hiába van róla biztonsági mentésem."
Ha van biztonsági mentés képfájlba pl. egy külső HDD/SSD meghajtón, akkor a programot pl. pendrive-ról bootolva majd a külső HDD/SSD meghajtóról a mentést betallózva eleve visszaállítható a rendszer, lásd az előbb linkelt hozzászólásban lévő leírásokat.
-
King Unique
titán
válasz
Kiskokó #143342 üzenetére
"A meglévő C: meghajtómat klónoztam a Macrium programmal, biztonsági mentés céljából. (nem először)"
Mármint BIOS/MBR szerinti telepítés System Reserved és WinRE partíciók nélkül, azért csak a C-t, vagy hogyan kell érteni?
UEFI/GPT esetén még ugye még több partíció van, alapesetben 4 db a C-vel együtt és normál esetben előbbinél és utóbbinál is nyilván mindegyik partíciót menteni / klónozni kell.
"Ennek örömére vissza raktam a többi meghajtót is de ezután már nem bootol be a gép az új SSD-ről. A régiről működik hiba mentesen."
Mármint mi a gond, szükség esetén nem sikerült megfelelően beállítani a BIOS/UEFI boot menüt és sorrendet, pl. UEFI szerinti telepítésnél a Windows Boot Manager bejegyzést beállítani az 1. boot opciónak, vagy mi?
Klónozás előtt a Fast Startup funkciót lehet nem ártott volna kikacsolni, vagy Shift + leállítás módszerrel leállítani a Windows 10-et, ellenkező esetben akár az is okozhat problémát a meghajtók cserélgetésénél.
Egyébként ha rendszermentés készítése a cél, akkor értekemszerűen azt kellene csinálni, menteni és nem klónozni, a klónozás pl. meghajtócsere esetén indokolt.
-
King Unique
titán
válasz
Joker88 #143319 üzenetére
Lásd egy másik válaszban leírtakat, sokadjára.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
cidalain #143297 üzenetére
De, kell, mivel ha kiadnak jelen esetben a Macrium Reflect programból újabb verziókat, amik hibajavításokat és új fejlesztéseket, sőt akár újabb Windows 10/11-verziókkal való kompatibilitási fejlesztést tartalmaznak (példa), akkor egész egyszerűen nem nagyon marad észérv a régi illetve muzeális verziók további használata mellett. Ha az utóbbi miatt ütközik problémába a felhasználó a mentés / klónozás során, akkor az ugye ilyenkor részben user error kategória, mármint hogy nem frissített holott X hónapja / éve már elérhető volt az újabb programverzió.
A program frissítése és naprakészen tartása pedig nem lehet különösebb probléma, mivel a Windowsra telepített változat eleve értesítést jelenít meg ha elérhető újabb programverzió, ami után pár kattintással megoldható a verziófrissítés, a pendrive-ból bootolható WinPE / WinRE változat is pár perc alatt újragenerálható a programban és nyilván nem kell ehhez fél óra, sőt a kész és mindig a legfrissebb WinPE ISO pl. a NeszeTools weboldaláról is letölthető és a Windows 10 ISO mintájára a fájlkezelőben történő felcsatolás után a tartalma egyből a FAT32-re formázott pendrive-ra másolható / Rufus vagy egyéb 3rd party programmal kiírható, ami megint pár perc alatt megvan, stb.
-
King Unique
titán
válasz
tibaimp #143294 üzenetére
Aminek nem feltétlen a Windows-frissítésekhez van köze mint egy ottani hozzászólásban is írták, a KB5005463 számú frissítés pedig csak a PC állapot-ellenőrző alkalmazás a Windows 11 kompatibilitáshoz kapcsolódóan.
A rendszer-visszaállítás használatánál a régi visszaállítási pontok idővel törlődhetnek és újabbak jöhetnek létre azok helyett. Vagyis ha fix mentés kell egy adott állapotról, akkor javasolt az előbbi mellett / helyett komplett rendszermentést készíteni egy képfájlba.
-
King Unique
titán
válasz
tibaimp #143292 üzenetére
• System Restore Point in Windows 10
• Where are System Restore Points stored? How to view Restore Points in Windows 11/10?Megjelenik, a System Volume Information nevű rendszermappában, amihez alapértelmezetten nem lehet hozzáférni, max. rendszergazdaként a rejtett és védett rendszerfájlok megjelenítésének engedélyezése után + megfelelő NTFS hozzáférési engedély - amit csak egy megtekintés miatt nem javasolt elpiszkálni az adott mappánál - birtokában.
Egyébként miért kérdezed?
-
King Unique
titán
válasz
viharhozo #143288 üzenetére
Meg lehet nézni mi és mekkora lemezterületet foglal, lemezterületet felszabadítani, stb., részletezve lett itt már többször (példa). Ha kevés a C-n a szabad terület, akkor meg eleve értesítést jelent meg arról a rendszer és felajánlja a Tárterületsegéd futtatását, amely utóbbi működése automatizálható is.
"de csak Windows Boot Managerrel, AHCI-ben nem"
Windows Boot Manager bejegyzés a boot menüben UEFI szerinti telepítésnél van, az IDE / AHCI / RAID meg a SATA vezérlő működési módja, ezért sem világos mi köze a kettőnek egymáshoz, de mindegy, az a lényeg már bootol arról az SSD-ről a Windows 10.
-
King Unique
titán
válasz
cidalain #143283 üzenetére
Itt titkosítás alatt Windows 10 specifikusan nemcsak a standard BitLocker, hanem az eszköztitkosítás is értendő. Meg az hogy a felhasználó maga nem kapcsolta be külön, attól még gyárilag lehet az adott PC-nél, laptopnál bekapcsolt állapot.
"azt látja, hogy a C meghajtó az 250/250 GB-os, nulla szabad hellyel"
Erről nem ártott volna egy screenhot, hogy látszódjon pontosan mi a helyzet.
Az meg ugye a másik topikban már le lett írva illetve linkelve, hogy a Macrium Reflect esetén nemcsak a tulajdonságoknál lehet átméretezni a céllemezre (SSD) kerülő partíciót, hanem a 8-as verzió már automatikusan, 1 kattintással megcsinálja, + értelemszerűen a Windows 10 lemezkezelőjével is megoldható a klónozás előtt.
Apropó Macrium Reflect, az nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan melyik verzióval próbálkozol, ahol értelemszerűen a legújabbal (8.0.6635) kellene. Aztán az sem, hogy a HDD-ről futó Windows 10 alól történik a klónozás és az SSD USB-n van csatlakoztatva, vagy a Macrium Reflect pendrive-ról bootolható WinPE / WinRE változata alól, stb. -
King Unique
titán
válasz
viharhozo #143280 üzenetére
Az OS built-in tool a Windows 10 esetében vélhetően a CHKDSK, WinRE menüben elérhető javítási és helyreállítási lehetőségek, stb. akar lenni.
"Mentheto ez, probalkozzak vele vagy marad az ujratelepites?"
Ha adatmentés a cél, akkor azt értelemszerűen az adatmentés topikban kellene tovább fejtegetni, nem itt.
Ha nem cél az adatmentés, akkor a Windows 10-et újratelepíteni akkor van értelme, ha jó az SSD és megfelelő az állapota (a gyártó diagnosztikai szoftverével vagy naprakész 6.01-es HDS programmal megnézve), ellenben ha tényleg megadta magát, read only módba váltott vagy egyéb probléma van vele, akkor nyilván nem sok. Az utóbbi esetben inkább egy garanciális cserét kellene megejteni, vagy annak híján kukázni a rossz SSD-t és egy új, megfelelő állapotú SSD-t venni helyette."A boot a Windows logoig se jut el, az Automatic Repairbe nem tudok bejutni."
-
King Unique
titán
válasz
Fox Mulder #143275 üzenetére
"A bios látja, Win 10 feltelepül"
vs.
"Így telepítésnél az ssd-re nem is enged telepíteni."Most akkor mi van?
A "ha másodlagos ssd-nek használom a Win 10 látja" kijelentés alapján nem lett a másik Windows 10-nél tárolóhelyként beállítva az SSD? Ha igen, akkor nem meglepő ha nem lehet rá telepíteni (példa), amit az eltávolítás / törlés + eltávolítás a tárolóhelyek közül megoldhat.Lehetőleg UEFI szerint kellene telepíteni bekapcsolt Secure Boot mellett, olyan bootolási módot beállítani az UEFI BIOS Utility-ben, ha nem UEFI kompatibilis a VGA akkor Legacy (CSM) + UEFI és nem UEFI only módot (példa), UEFI-s telepítés után szűkség esetén a Windows Boot Manager bejegyzést 1. helyre tenni a boot menüben ha nem az 1. lenne alapértelmezetten, stb., le lett már írva.
-
King Unique
titán
válasz
spileraaa #143268 üzenetére
Nemrég már feltetted itt ugyanezt a kérdést és akkor választ is kaptál rá, amiben a melléket screeshoton leírtakat megerősítendő világosan le lett írva, hogy ha újabb Windows 10-verziót igényel az adott alkalmazás, akkor értelemszerűen újabbra kellene upgrade-elni, lletve Enterprise LTSC kiadásnál a szervezet IT részlegét megkérni erre, vagy eleve nem Enterprise LTSC kiadást használni otthon (...), stb.
Mi nem volt a leírtakban világos? -
King Unique
titán
válasz
Fox Mulder #143267 üzenetére
Először azt kellene tisztázni, hogy maga az alaplap, annál az UEFI firmware támogatja-e M.2 PCIe NVMe SSD-kről a bootolást. Ahol az alaplap weboldalán le van írva, hogy "NVMe SSD-k támogatása rendszerindító lemezként", vagyis ez a része elvileg oké.
Aztán azt, hogy az SSD-re legacy (CSM) vagy UEFI bootolási mód szerint lett-e telepítve a Windows 10, BIOS/UEFI boot menüben annak megfelelő-e a boot beállítás, UEFI szerinti telepítésnél a Windows Boot Manager bejegyzés van-e az 1. helyen, stb.
Továbbá azt is, hogy maga az NVMe SSD esetleg nem-e OEM modell, mert ha igen, akkor azoknál lehetnek telepítési - bootolási problémák az eredetitől eltérő hardverkörnyezetben. Példa: [link], [link].
-
King Unique
titán
válasz
pinnacle #143263 üzenetére
Mint az előző válaszban már le lett írva, alapesetben nyilván kap áramot készenléti módban is a port, az eszköz, mivel az az alapértelmezett és normális működés. Ahogyan az is, hogy ha támogatja az eszköz (külső ház) a készenléti (standby) módot, akkor ilyenkor kikapcsol, a benne lévő HDD / SSD meghajtót leállítja, állapotjelző LED kialszik, stb. Ha a Gembird külső ház nem így működik, akkor nem támogatja vagy nem teljes körűen - állapotjelző LED kikapcsolásából nem feltétlen következik a meghajtó leállítása is - , amivel sok mindent nem lehet kezdeni, illetve eszköz firmware és nem Windows 10 specifikus, ennyi.
A készenléti mód normál működése az, hogy az OS-t ébresztve az eszköz utána ugyanúgy használható marad mint előtte, hiszen nem lett leválasztva, eltávolítva a rendszerből. Az meg nem meglepő, hogy ha készenléti módban nem állítja le a külső ház a benne lévő HDD / SSD meghajtót és az olyankor is működik tovább, akkor közben melegedik is, ahol a 39 °C azért annyira nem vészes, 50-60+ °C esetén lenne miről beszélni. -
King Unique
titán
válasz
pinnacle #143259 üzenetére
Nem világos miért kellene ezt így beállítani és így működnie, amikor az alvó módnak többek között pont az a lényege, hogy olyankor készenléti állapotban marad az OS (Windows 10) és egyúttal a PC-hez csatlakoztatott USB-s eszközök is, ha ilyenkor az USB-port tápellátása teljesen megszűnne, akkor az szép lenne pl. az USB only tápellátású eszközöknél, hirtelen megszakadna az adatkapcsolat és felcsatolt állapotban megfelelő leválasztás híján rossz esetben akár a fájlrendszer sérülése, adatvesztés, stb. is előfordulhat.
Amikor készenléti módban kikapcsol az USB-s eszköz, akkor sem feltétlen a port tápellátása szűnik meg és azért kapcsol ki, hanem maga az eszköz kapcsol ki azt célzó parancs hatására ha támogatja azt firmware szinten, ami a linkelt eszközkezelő energiagazdálkodási screenshotokon is oda van írva, mármint hogy eszköz és nem pedig port kikapcsolása. Amit az is jól szemléltet, hogy amelyik eszköz nem támogatja, az a PC/OS készenléti módba helyezésekor is működik tovább, világít rajta az állapotjelző LED, stb., vagyis az USB-port áramellátása ilyenkor nyilván nem feltétlen szűnik meg teljesen. -
King Unique
titán
válasz
BaJaZo #143242 üzenetére
Mármint vélhetően RAW lett a HDD-ken lévő partíció, amire vonatkozóan egy másik kérdésre adott válaszban le lett már itt írva a lényeg a csak saját felelősségre javasolt javításra és az általánosan javasolt adatmentésre vonatkozóan egyaránt, amely utóbbi ugye eleve másik topik témája.
Az említett probléma meg nyilván nem W7 vs. W10 specifikus, hanem inkább hardver error ha a dokkoló foglalata / USB-kábel / USB-port konktakhibás és emiatt adatkapcsolati probléma lépett fel, vagy user error ha a Windowsban nem lett megfelelően leválasztva szoftveresen, vagy egy késleltetett írási folyamat lett megszakítva idő előtt, stb. Az említett Fast Startup meg csak bizonyos estekben okozhat problémát, lásd egy másik topik példáját, ellenben attól mert be van kapcsolva normál esetben még nem lesz RAW az NTFS kötet, meg pláne ha leállítás előtt szakszerűen le lett választva az USB-s meghajtó.
"GPT vs. MBR probléma lenne?"
Alapesetben nyilván nem probléma. Max. akkor lehet gond pl. 2+ TB | GPT lemezeknél, ha eltérő a logikai-fizikai szektorméret (pl. 4Kn/4Ke vs. 512) a dokkolónál USB-s a és a PC-nél SATA-n, akkor ilyen / ilyen formában GPT-védőpartícióként fog megjelenni, ami tartalmához emiatt nem lehet hozzáférni, max. visszahelyezni az eredeti helyére a HDD-t és ott lementeni az adatokat. De ez csak akkor van- ha pl. a dokkoló 4Kn-es és abban lett inicializálva a HDD, majd utána áthelyezve a PC-be, ami SATA-n 512e alapon kezeli. Ellenben ha eleve a dokkolóba helyezve lettek inicializálva és particionálva a HDD-k, valamint végig a dokkolóban voltak használva USB-n, akkor az előbbi nyilván nem játszik.
-
King Unique
titán
válasz
Werkly #143233 üzenetére
A van-e értelme, illetve mikor lehet értelme kérdésre az előbb már linkelve lett a válasz, ezért sem világos miért kérdés újra... Ahol az is le van írva, hogy ha ekkora kérdés ez és nincsen célirányosan eldöntve mi legyen, akkor inkább hagyni kell egyben a lemezterületet a C-nek, vagyis nem, ez esetben nem kell külön adatpartíciót (pl. D) létrehozni.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
Werkly #143228 üzenetére
Azon felhasználók akik nem tudnak megfelelően Windows 10-et telepíteni (1. példa | 2. példa) és nem figyelnek oda többek között pl. erre is, azoknak igen, célszerű lehet a telepítés idejére a többi fizikai meghajtót BIOS/UEFI szinten letiltani, vagy fizikálisan leválasztani (lehúzni a SATA kábeleket). Ellenkező esetben viszont nyilván nem feltétlen kell, meg szép is lenne, ha egy Windows-telepítés miatt okvetlenül a PC-be kellene nyúlkálni.
+ Ha már NVMe SSD, illetve modern PC és modern OS, akkor lehetőleg UEFI bootolási mód szerint kellene telepíteni, még ha bizonyos esetekben akár legacy (CSM) módban is működhet a bootolás NVMe SSD-ről (példa).
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
• OFF topik
• TILOS a warez!
• Windows 10 frissítési kisokos
- Kettő együtt: Radeon RX 9070 és 9070 XT tesztje
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Ingatlanos topic!
- Nintendo Switch
- GAI: Retro GPU-k mindörökké: a végleges koncepció, és a szereplők bemutatása
- Itt vannak az első képek a Sony Xperia 1 VII-ről
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- BestBuy topik
- LEGO klub
- Elektromos autók - motorok
- További aktív témák...
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L390 - i7-8GEN I 8GB I 256SSD I 13,3" HD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H510M i5 10400F 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB Rampage SHIVA Zalman 600W
- Amazon Kindle 10th Generation ébresztős tok
- AKCIÓ! Asus Vivobook M1502IA 15 notebook - R5 4600H 8GB RAM 256GB SSD AMD Radeon Vega IGP WIN
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RX 7600XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest