Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) csemberlen válasza PainKiller13 (#400) üzenetére


csemberlen
őstag

A lehuzósaknak 4 db-ot. Nálam úgy van, hogy kb 1500-al több minden egyes sorolt aljazt, ebben már benne van a dugalj felszerelése is.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#402) PainKiller13 válasza csemberlen (#401) üzenetére


PainKiller13
őstag

Ez sajna a lehúzós fajta, mármint a fővállalkozó, nem a villanyszerelő, de majd kiszedettetek párat vele, tuti nem fizetek többet ilyen áron mint a szerződésben foglalt 80 darab.

(#403) retesz147 válasza PainKiller13 (#402) üzenetére


retesz147
addikt

Nálunk ez úgy néz ki, hogy:
-1db kiállás 8 000-10 000 Ft között körülményektől függően.
- 4 db szerelvényezés darabonként 1 500 Ft.

Azaz 10 000 + 4x 1 500=16 000 Ft.

Ha mondjuk úgy van, hogy 4 szerelvény, melyből 2 kapcsoló 2 konnektor, akkor 2x 10 000 Ft+ 4x 1 500 Ft= 23 000 Ft.
De sokmindentől függ. Milyen távolra kell vinni, milyen anyagban (kell e hornyot marni, ilyesmi).

Xiaomi 13 eu dev...

(#404) retesz147 válasza Tetsuo (#398) üzenetére


retesz147
addikt

Mi a baj azzal?
Földkábel azért földkábel, mert földbe való. De akkor földkábelt kell venni NYY vagy az alu az NAYY (EAYY).

Fagyhatárra leviszed, vagy picit lejebb, homokágyba beteszed, fölé megint homok (esetleg tégla, hogyha ásol, vedd észre) , majd föld réteg, majd figyelmeztető szallag, majd föld.
Ha olyan a talaj (sziklás, nagy köves) akkor bele lehet rakni valami csőbe (lépésálló gége, vagy amibe szeretnéd) , vagy ha később át akarod húzni.

Hagyj köztük kis védőtávot kb 50 cm-t (gáztól, víztől, lefolyótól hivatalosan 1m-t kell hagyni).

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#405) Hulk24


Hulk24
aktív tag

Sziasztok!
Ha több földelő szondát teszek le egy telken, azokat össze kell kötni egymással?
Hosszú a telek és a 3 fázis van és az a fronton a kerítésnél van kialakítva.

(#406) Jabby


Jabby
őstag

Esetleg erre valaki?

(#407) csemberlen válasza Jabby (#406) üzenetére


csemberlen
őstag

Sajna snitzer csak.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#408) modflow


modflow
veterán

Kültéri kamerához megy egy UTP vezeték. A ház szigetelt, és valami érdes anyaggal van színezve.

Az UTP-t mivel tudnám a falhoz rögzíteni?
Én kétoldalú ragasztóra gondoltam.
Csak nem tudom a kinti időjárást mennyire bírná....

Rongálni, fúrni meg nem akarom a nikecellt.

(#409) retesz147 válasza Jabby (#388) üzenetére


retesz147
addikt

Snitzer... :) de tényleg...

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#410) retesz147 válasza modflow (#408) üzenetére


retesz147
addikt

Esetleg szilikon, de a ragasztás mindig ragasztás marad.
Nikecelt, ha fúrsz, az biza ott marad, viszont ha fúrsz, akkor a Fischer csigatipli... Az böszme...

Xiaomi 13 eu dev...

(#411) szabifotos válasza modflow (#408) üzenetére


szabifotos
senior tag

Ragasztás szerintem tuti elengedné.
Esetleg valamilyen sziló-szerű anyag, de az meg, hogy? Méterenként pöttyöt teszel? :D

Mondjuk ilyen kis bilincsek? Annyira nem feltűnő és nem is rongálnál nagyon vele. LINK

(#412) Teaway válasza modflow (#408) üzenetére


Teaway
veterán

1. 15x15mm-es kábelcsatorna a megfelelő színben. Ezt lehet ragasztani pl. MESTER szilikon tömítő-ragasztó-val, van belőle fehér és transzparens is. UV és vízálló, -40 - +160 fokig jó.

2. Magát a vezetéket ragasztod ugyanezzel, de azt addig kéne tartani, amíg meg nem köt ( :DDD ), mert a körkeresztmetszetű kábel miatt kicsi a felfekvő felület.

Nincs itthon csokid??

(#413) modflow válasza Teaway (#412) üzenetére


modflow
veterán

Ez a kábelcsatorna nem rossz, 15x15 az nem nagy egy UTP kábelnek?

Ha valóban tudom ragasztani, akkor felteszem ezzel. Bár gondolom a tavaszt meg kell várni, hogy lehessen ragasztani és ne 1°C-ban ügyködjek.

Amúgy a kábelt akartam ragasztani, mégpedig úgy, hogy kétoldalú ragasztóval is odafogatom, szilikon meg megköt mikor akar. :)

A kábelcsatorna amúgy ott marad majd a mennyezeten fogás nélkül a szilikonnal? Vagy az hogy ragad majd oda?

Ilyen nem elég?

[ Szerkesztve ]

(#414) csemberlen válasza Teaway (#412) üzenetére


csemberlen
őstag

Hivatalosan a kábelcsatorna beltérbe való, a küldő hőmérsékletet, és az UV-t nem bírja.
Létezik 1-2 ritka kivétel, pl a klimás csatornák.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#415) Jabby válasza csemberlen (#407) üzenetére


Jabby
őstag

+ (#409) retesz147

Először is köszi a válaszokat.
Szívesen elkerültem volna a snitzer használatát (10 szobás motel, belső zajgátló falakkal amit a műszaki ellenőr nem enged vésni) :(

Valami hasonlókra gondoltam:
Knipex
Jokari J30140
Jokari J20030

(#416) Real_Necro válasza csemberlen (#414) üzenetére


Real_Necro
veterán

Kültéri UV álló gégecső? Azt be lehet pattintani kis bilincsekbe amit mondjuk előtte T-Rex-szel felragaszt.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#417) csemberlen válasza Jabby (#415) üzenetére


csemberlen
őstag

Lehet, hogy müködnek, ennyi MMfalnál már biztos vennék hozzá én is spécit.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#418) retesz147 válasza Jabby (#415) üzenetére


retesz147
addikt

Ezek direkt MMfalra vannak?
Sose hallottam, hogy mmfalra van célszerszám...

Xiaomi 13 eu dev...

(#419) PainKiller13


PainKiller13
őstag

Sziasztok!

Arra van valami szabály, hogy újépítésű háznál csak kábelcsatornában lehet behúzni a kábeleket?

(#420) csemberlen válasza PainKiller13 (#419) üzenetére


csemberlen
őstag

Védőcsőre gondolsz?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#421) PainKiller13 válasza csemberlen (#420) üzenetére


PainKiller13
őstag

Igen.

(#422) retesz147 válasza PainKiller13 (#421) üzenetére


retesz147
addikt

Én úgy tudom, nincs ez benne semmilyen szabványban.
Viszont bizonyos kábelek nem vakolhatóak, a vezetékek meg egyáltalán nem vakolható-> ez már viszont szabványban van.
Én amúgy is preferálom a védőcsőbe/gégébe húzást, mert később esetleg cserélhető, újrahúzható, plusz azért kis védelmet is ad neki.

Drága a villszerelő, mert védőcsövezni akar? Vagy technikailag nem megoldható a védőcső?

Xiaomi 13 eu dev...

(#423) PainKiller13 válasza retesz147 (#422) üzenetére


PainKiller13
őstag

Ott tartunk, hogy idejött vmi villanyszerelő akit a generálkivitelező talált, az megcsinálta úgy ahogy, bevésve de semmi sincs védőcsőben, aztmondja az MT kábel jobb, soha nem lesz baja, viszont a szerződésben védőcső van, ehhez pedig kb az egészet újra kellene csinálni, most ezen megy a veszekedés köztem és a generálkivitelező között...

(#424) csemberlen válasza PainKiller13 (#423) üzenetére


csemberlen
őstag

MT kábel NEM mehet vakolatba.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#425) bluemirage válasza PainKiller13 (#423) üzenetére


bluemirage
őstag

Ahogy így a nyugati határszélen is mondják: aki tegnap még maltert kevert, az ma már kőművesmester :(
Szerintem egy ilyen villanyszerelőbe futottál bele :U
Több okból se engedj. Tavaly ősszel egy mosonmagyaróvári bevásárló központ melletti utcában villámcsapás miatt sok házban sérültek a vezetékek. Köztük régi MM falas szerelések is. Ott ahol csak a kötés a dobozban... ott még volt esély, de ahol a kábel is... ott tutira át kellett húzni.... Hja ez nálad nem menne majd :N Vésés!! Hajrá.
Nem szívesen, de fali UTP kábelnél volt már, hogy vakolat alatt vittem... az sem okos ötlet, de annak kilógó végét is előbb nyírják szét csiszoló zsiráffal a festők... mint, hogy lazaságomnak más ára lenne....

Meliora sunt bono inimica

(#426) Chal válasza bluemirage (#425) üzenetére


Chal
addikt

Valamint ha ez előírás (én nem tudom, de csemberlennek simán elhiszem), akkor a biztosító se fog fizetni egy ilyen kárnál.

Én is addig ütném a vasat ameddig lehet, felháborító, hogy ilyen megtörténik.

[ Szerkesztve ]

(#427) PainKiller13 válasza csemberlen (#424) üzenetére


PainKiller13
őstag

Köszi, megy a huzavona sajnos, egyébként ytong fal van.

(#428) krizso1


krizso1
újonc

Sziasztok!

Van egy lépcső feljáróban lévő lépcsővilágításom, LED fényekkel.

Amiatt, hogy amikor lekapcsolom a fényeket, ne legyen a halvány LED fény, a nullát is megszakítja most egy dupla billenő kapcsoló (1 nyomógombbal), és ezt váltókapcsolóként a lenti szintről is és a fenti szintről is lehet kapcsolni.

Szeretném kicserélni a kapcsolóimat, a Livolo-nak az érintőkapcsolóira, viszont, a Livolo-nak 1 olyan kapcsolója van, ami megszakítja a nullát is, de ezt nem lehet váltókapcsolóként bekötni.

Hogyan lehetne megoldani a problémát, úgy hogy ne kelljen egy Livolo dupla kapcsolót bekötnöm, és egyszerre kapcsolgatnom ahhoz, hogy a fázist is és a nullát is megszakítsa?

Van 2 tippem:
- valamilyen relé (de milyen?), amit be lehet tenni a kapcsoló alá pl.:
- egy kicsi LED, ami a kapcsoló alatt elfér, és amikor lekapcsolom a LED világítást, ez a kis rejtett LED "elviszi" a nullában folyó áramot, a fali LED-ek nem derengenek tovább.

Köszönöm

(#429) Chal válasza krizso1 (#428) üzenetére


Chal
addikt

A relére tipp: Shelly2.5

Szerk.: kicsit elbizonytalanodtam a bekötés kapcsán, de azért nem törlöm, hátha jó/tudja, de mindenképpen nézz utána.

[ Szerkesztve ]

(#430) csemberlen válasza krizso1 (#428) üzenetére


csemberlen
őstag

Mármint az a gond, hogy lekapcsolt fázisnál is van egy kis "derengése" a lednek? Nem a kapcsolóval kellene játszani, olvass utána, egy kis kondi is elég lehet a megoldásra.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#431) krizso1


krizso1
újonc

Igen, pontosan ez a baj.

Most nincs ilyen, mert a nullát is megszakítja a kapcsoló, de ha bekötöm az érintő kapcsolót, ami nem szakítja meg a nullát, ott "derengés" lesz.

(#432) Jabby válasza retesz147 (#418) üzenetére


Jabby
őstag

"Ezek direkt MMfalra vannak?"

Sajnos nem :((
A képek és a videók alapján ezek jók lapos vezetékhez, viszont úgy látom, hogy az MMCu szélesebb, mint a csupaszító(k) befogó pofája.

(#433) BlackBird


BlackBird
újonc

Kis segítséget kérnék tőletek. Vettem egy ipari ingatlant, amit műhelynek szánok, 30 méter hosszú, 7 méter széles. Felötlött bennem, hogy megcsinálnám én a villanyszerelés egy részét, mert jó lenne ezen a téren egy kis tapasztalatot szerezni. Az elképzelésem az lenne, hogy a mennyezeten két (vagy három, mit javasoltok?) sorban, egymástól 4 méterenként helyeznék el egy-egy led izzót valami egyszerű, odaillő lámpatestben. Ugyanígy 4 méterenként a falak mentén egy-egy négyes konnektoros leállást, mindezt külső kábelcsatornával, mert az igények idővel változhatnak. Jó lenne egy-egy olyan áramvételi lehetőség, ami a mennyezet felől jön le kéziszerszámokhoz (pl. fúrógéphez), egy rugalmas csatlakozáson keresztül (így nem akad el sem a vezeték, sem az elszívás gégecsöve a munkadarabokban).

Milyen vezetéket, konnektort, lámpatestet, led izzót javasoltok? Hol tudok a szakmai részleteknek utána nézni (még egy dugaljat sem kötöttem be soha). Ha úgy érzitek, hogy bevállalható ez nulla tapasztalattal, érdeklődő amatőrként, akkor megcsinálom én, de ha nem javasoljátok, akkor a villanyszerelőre bízom az egészet.

(#434) modflow válasza Teaway (#412) üzenetére


modflow
veterán

Megvettem a kábelcsatornát, fel is ragasztanám, csak félek 4-5 °C-ban nem köt meg, vagy lefagy....

MESTER szilikon tömítő-ragasztóval milyen időjárási viszonyok között lehet dolgozni?

(#435) Real_Necro válasza BlackBird (#433) üzenetére


Real_Necro
veterán

Lényegében ez egy külön szakma, mint az autó vagy gázszerelés... Iskolában tanulható majd gyakorlattal elsajátítható. Ha komolyabban bele megy az ember, akkor meg évente járhatsz továbbképzésekre.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#436) csemberlen válasza BlackBird (#433) üzenetére


csemberlen
őstag

Egy műhely nem játék, ha hivatalosan bejelented akkor a tüzoltóság kér pár papirt, kivitelezői nyilatkozat, Mérési jegyzőkönyv stb.
Nem itt kellene elkezdeni megtanulni egy szakmát aminek sok-sok szabványa van.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#437) #33253120 válasza BlackBird (#433) üzenetére


#33253120
törölt tag

Jellemzően a mechanikus részét, pl.: kábelcsatorna, ilyesmi megcsinálhatod HA választottál egy villanyszerelőt, és egyeztettél erről vele.... Te fogsz benne gyönyörködni.
De ne ezen kezdj el tanulni.

(#438) Teaway válasza modflow (#434) üzenetére


Teaway
veterán

MESTER szilikon tömítő-ragasztó: Ne használjuk esőben, +5 °C alatti ill. +40 °C feletti hőmérsékleten. Kikeményedés utáni hőállóság: -60 C° - +180 C°

Nincs itthon csokid??

(#439) modflow válasza Teaway (#438) üzenetére


modflow
veterán

Hát.. ma 7 fokot mutatott a külső hőméről, de a fal, ami ráadásul északi és árnyékos oldal, az gondolom hidegebb. :(

Hát egyszer csak jön a jóidő és végre beüzemelhetem a kamerámat. Már csak hetek kérdése. :DD

(#440) BlackBird válasza Real_Necro (#435) üzenetére


BlackBird
újonc

Köszönöm mindenkinek, természetesen mindenképpen jön villanyszerelő. Nem is a spórolás lenne a célom, hanem hogy tanuljak és tapasztalatot szerezzek, de az lesz a legjobb, ha beállok néhány szerelés-kötés erejéig a mester mellé segédnek. Legalább az alap dolgokkal szeretnék tisztában lenni, kapcsoló, konnektor, villásdugó, lámpatest bekötése. Semmit nem csináltam még ebből, de érdekel.

(#441) vampire17


vampire17
addikt

Sziasztok!

Ledes izzóim neha bevillanak, amikor nagyobb fogyasztót (mikró, hajszárító, stb...) bekapcsolok. Olvastam, hogy lehet ez olyan hiba, ami a nullvezetekkel all osszefuggesben... A kerdesem, hogyan lehet annak a vegere jarni, hogy hol a hiba? (a kotodobozaim le vannak uvegszalas tapetazva, festve, nem akarnam kivagdosni mindet)

Az is lehet, hogy csak a ledes izzo a gyenge minosegu? (tescos)

Esetleg lehet normalis az a jelenseg, hogy villan egyet, amikor elindul egy nagyobb fogyaszto?

[ Szerkesztve ]

(#442) csemberlen válasza vampire17 (#441) üzenetére


csemberlen
őstag

Normálisnak nem mondható, kötéshibára gyanakodnék, nem a ledre. Akár elosztótáblában is lehetséges lazulás. Még nem találkoztam ilyennel.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#443) #33253120 válasza vampire17 (#441) üzenetére


#33253120
törölt tag

Van olyan is. De jellemzően inkább akkor van ilyen, ha (laikusnak konyhanyelven fogalmazva) nem fér át, vagy nincs elég energia a vezetéken a hálózat valamelyik részén. Mint amikor zuhanyzol, és valaki kinyit egy csapot, lehúz egy WC-t, akkor neked változik a víz hőfoka*. Te azt érzed, hogy valaki lehúzta a WC-t, és amíg az tölt, te megsülsz.
Villanyt is így képzeld el, ha el tud látni rendesen az áramszolgáltató, akkor a te hálózatodban van baj, ha viszont terhelt a lokális hálózatod, akkor miattuk villansz be....
És amikor este mindenki főz, mos, netezik, akkor egy átlagos hálózat is bevillanhat, mert adott órában erősen terhelt állapotban van.
Vagy valami ilyesmi.... :)

*Szerk.: Valahol az energiaellátásodban van egy ismeretlen méretű rész, ahol az energiafelvételhez képest alacsony a keresztmetszet.

[ Szerkesztve ]

(#444) vampire17 válasza #33253120 (#443) üzenetére


vampire17
addikt

Ha ez a helyzet, az nem zavar. Csak kotesi hiba ne legyen.

(#445) #33253120 válasza #33253120 (#443) üzenetére


#33253120
törölt tag

Rosszul szerkesztettem.
"Valahol az energiaellátásodban van egy ismeretlen méretű rész"
"Lehet valahol a házi energiaellátásodban van egy ismeretlen méretű rész"

(#446) #33253120 válasza vampire17 (#444) üzenetére


#33253120
törölt tag

Az azért nem kizáró ok, de nem kötelezően a nulla probléma amit te említettél.

(#447) csemberlen válasza vampire17 (#441) üzenetére


csemberlen
őstag

Én úgy gondoltam első olvasatra, hogy kikapcsolt állapotban villan be, nálam az lenne a bevillanás.
Ha csökken a fényerő amikor elindul egy nagy fogyasztó az más.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#448) vampire17 válasza csemberlen (#447) üzenetére


vampire17
addikt

Azt mi okozza? (az amit fontebb emlitettek?)

(#449) csemberlen válasza vampire17 (#448) üzenetére


csemberlen
őstag

Szinte mindig van egy nagyobb fogysztó bekapcsoláskor. Kötés, vezetékkeresztmetszet, növeli a kockázatot

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#450) egil2


egil2
csendes tag

Sziasztok!
Kis segítségre lenne szükségem, próbálom érthetően leírni:
Ami megvan: egy alternatív kapcsoló a házban. Ezzel lehet kapcsolni kint a garázs sarkán lévő lámpát. A garázs kinyúlik a házból az utca felé.
Az előző tulaj állítása szerint a garázs sarkán (a működő lámpa alatt) is van mégegy alternatív kapcsoló felkapcsolt állásban, ami le lett szigetelve, de állítólag az áramkör része most is. Bentről nem látni nyomát, hol megy oda (a kapcsolóhoz és a lámpához) az áram. Valószínűleg a külső falon a szigetelés alatt.
A cél, hogy alternatív kapcsolókkal 2-3 lámpát (köztük ezt a sarkit, még egyet a garázs külső oldalán és egyet a bejárat felett) tudjak EGYSZERRE kapcsolni. A garázs előtt megállva fel tudjam kapcsolni őket, a házba érve pedig bentről le. A lámpákat nem kell tudni külön-külön működtetni, csak egyszerre. Jó lenne ehhez egy kapcsolási rajz…
Nem akarok mozgásérzékelős ’lámpasort’, az ominózus sarki lámpa helyén volt ilyen refi, a macska egyfolytában kapcsolgatja😊

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.