Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Chal válasza xigris (#49) üzenetére


Chal
addikt

A megjelölt összeg amúgy nem sok, nekem is összejön ennyi simán. Egy 60m2-es lakásban volt 12-14eFt/hó, villanytűzhely + főzőlap, mosógép, mosogatógép, hűtő voltak a legnagyobb fogyasztók, ezek mellett csak apróságok (1db PC, TV, stb..), illetve ezek közül a sütőt nagyon ritkán használtuk, és a főzőlapot se nagyon téptük szét :) Pár hónapja egy nagyobb házba költöztünk, mindent hoztam gyakorlatilag, egyedül a mosogatógép maradt, illetve abból most az itteni tulaj régi gépét használom egyelőre, ami elég elavult, jóval többet fogyaszt. Ami újdonság, az 2db keringetőszivattyú a fűtéshez, ezeken kívül minden más ugyanaz. Így jelenleg 15-17eFt a villanyszámlám, mindez 3 emberre (két felnőtt + 1 gyerek). Ja a világítás full ledes volt az előző és a mostani helyen is.

A szomszédok lehet hogy a felét mondják, de nem tudom hogy lehet manapság 6-8 eFt-ből kihozni egy átlagos háztartás áramigényét, vagy egyedül vannak, vagy kamuznak :) Szóval mielőtt aggódni kezdesz, szerintem nézd át mid van, lehet hogy teljesen normális a 15-16eFt. Illetve ettől függetlenül próbáld meg a lekapcsolást is, amit fentebb írtak.

[ Szerkesztve ]

(#52) csemberlen válasza xigris (#49) üzenetére


csemberlen
őstag

Kb az összes dobozt ki kéne bontani, összes szerelvény le kéne szedni ahhoz.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#53) retesz147 válasza xigris (#47) üzenetére


retesz147
addikt

Budapest, panelház:
Szomszéddal határos falon a konnektorokhoz hozzáfér a szomszéd. A panel fal keresztül át lyukas, így ha én és Ő is leveszi a konnektorát, átlátunk a szomszéd lakásba.
Ügyes, rafkós megoldhatja (nem egyszerű, a lehetetlennel ér fel), hogy ráköt, de ahhoz nyilván ge..nek kell lennie.
Ahogy írták, kapcsolj le mindent (hűtőt is) és nézd meg, hogy pörög-e az óra, ha pörög, valahol fogyasztanak.

Én 50 nm-es panelba 120kWh-t fogyasztok egy hónapban (2 felnőtt), nem spórolunk. Minden nap megy egy 1kW-os radiátor legalább 15 percet, de inkább 30-at+ napi többször vízmelegítés, mikró. Sütőt havonta max 1-2 órára használjuk, a többi szokásos, mosógép (heti 2-3 mosás), 2db TV, mikró, hűtő, 2db laptop (amik néha napokig nincsenek kikapcsolva) és full LED világítás, így jön ki kb +-5000Ft-ra a fogyasztásunk.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#54) Chal


Chal
addikt

Vettem egy DIN sínre szerelhető impulzusjeladós digitális almérőt, hogy tudjam monitorozni a HA rendszeremben a áramfogyasztásom.

Jelenleg még nincs beépítve, és úgy néz ki a hálózat, hogy összesen 3db megszakítási lehetőség van minden fogyasztónál a következők szerint:

Elmű óránál levő fő megszakító -> saját fő megszakító -> kismegszakító -> fogyasztó

Elég kevés a hely van a dobozban, így az alábbi kérdés merült fel bennem: mekkora "bűnt" követnék el azzal, ha egyszerűen betennem a saját fő megszakítóm helyére az almérőt? Ez által a helyprobléma is megoldódna, és nem utolsó sorban a munka is jóval kevesebb lenne, gyakorlatilag csak be kéne rakni a din modult a meglevő helyére (oké, nullát is kell neki neki adni, mert ugye az kell az almérőnek).

[ Szerkesztve ]

(#55) csemberlen válasza Chal (#54) üzenetére


csemberlen
őstag

Tegyél fel egy fotót. Az az érzésem, hogy amit te fő megszakitónak gondolsz az FI relé.
Mivel számolnád az impulzusokat?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#56) Chal válasza csemberlen (#55) üzenetére


Chal
addikt

Biztosan nem FI relé, sima kismegszakító, pontosan ilyen: link

(Merlin Gerin Multi 9 C60a B20)

Az almérő amúgy 32A-t bír, szóval azzal nem lehet gond. Úgy tippelem, hogy azt a kényelemet veszíteném csak el, hogy száraz lábbal tudnám áramtalanítani a házat, mert a kapcsolószekrény bent van, az Elműs szekrény meg kint. Ugyanakkor 3 lépésre vannak egymástól, csak van közöttük egy ajtó :) De ha egyéb szempont miatt nem javasoljátok, akkor elvetem az egészet, és bekötöm máshogy.

Az impulzusokat egy ESP32 számolná, és továbbítaná a HA rendszerbe wifin, ott készülne grafikon, statisztika, riasztások, havi "leolvasás", stb..

(Három fázis van amúgy, 3db ilyen "fő" kismegszakítóval, mindegyik helyére tennék egy almérőt, csak nem akartam ezzel bonyolítani a kérdést, mert a lényegen nem változtat).

[ Szerkesztve ]

(#57) csemberlen válasza Chal (#56) üzenetére


csemberlen
őstag

Nem akkora bűn :DD

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#58) Chal válasza csemberlen (#57) üzenetére


Chal
addikt

Köszi, akkor szerintem a hétvégén meg is csinálom :)

(#59) retesz147 válasza Chal (#58) üzenetére


retesz147
addikt

Képet kérhetünk a "megcsinált" rendszerről? :D

Xiaomi 13 eu dev...

(#60) Chal válasza retesz147 (#59) üzenetére


Chal
addikt

Hogyne, majd lefotózom, egyelőre jövő hét végére kellett halasztanom a projektet. Ma összeraktam asztalon egy RPI-vel, működött tök jól, csak elpepecseltem az időt, holnap meg sajna már nem érek rá.

[ Szerkesztve ]

(#61) Teaway válasza Chal (#60) üzenetére


Teaway
veterán

Hogy halad a projekt?

Nincs itthon csokid??

(#62) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Sziasztok! Ebben jártas embert kérdezek, mert nekem anno amikor még volt hozzá közöm egyet sem csináltam nincs információm:
Ismerősöm kapott egy 120k-s árajánlatot túlfeszültség védelemre, új ház. Mit takar ez? Illetve mit takar ez gyakorlatilag, utóbbi engem érdekel. Megfogja mondjuk 250-nél a dolgot? Vagy a lökés szerű ellen véd amire kiugrik a konnektor a falból? Kb.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#63) Teaway válasza Kolondrum (#62) üzenetére


Teaway
veterán

Én is ebben a projektben vagyok benne, a folyamat legelején tartok. Átolvastam ► ezt, ennek alapján a nekem szükséges megoldást az „F” melléklet tartalmazza. A felmerülő költségekről még nem tudok nyilatkozni.

Nincs itthon csokid??

(#64) BB9000 válasza Kolondrum (#62) üzenetére


BB9000
senior tag

Hogy mit takar az az ajánlat? Küldd át, megnézem és véleményezem, segítek értelmezni is. Látatlanban elég nehéz lenne az ajánlatról bármit is mondani. Hogy hogyan kellene kialakítani egy túlfesz védelmet, arról tudok mondani pár szót.

Új, 1 lakásos családi ház, 3x16A esetén az alap túlfesz védelem kialakítása legtöbb esetben megoldható az ajánlott ár felébő. Ha új földszonda is kell, akkor az még megdobja az árat. Ha az ÉV relé is benne van az árban, akkor akár lehet reális is az az 120K.

[ Szerkesztve ]

(#65) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Keresgéltem ebben a témában topikot, de sajnálattal látom, hogy nem igazán pörög... :( A villanyszerelés nem igazán Hobby elektronika és Barkács téma, szóval szerintem kellene egy ilyen is.

Mi lenne, ha fellendítenénk valahogy? Elkezdtem belemélyedni a témába. Először otthon kezdtem magamtól csinálgatni. Egy-egy LED reflektor felszerelése, konnektorok cseréje, csillár stb...

Aztán így informatikusként rájöttem, hogy egyre jobban érdekel. Úgyhogy úgy néz ki, idén szeptembertől a sulit is kezdem.
Szóval, én amondó vagyok, hogy jöhetnek ide haladó és kezdő szakik. Beszéljünk mindenről, szabványok, alkatrészek, földelés, kerti világítás, kábel technikák, elosztástechnika, műveink amiket alkotunk, szolgáltatók, okos eszközök (persze a szakmánál maradva, és nem kiütve ezt. )

HAJRÁ! ;)

[ Szerkesztve ]

(#66) Heavyrain


Heavyrain
őstag

Ezt valaki meg tudná fejteni? Sajnos nagyon laikus vagyok a témában.
Most költöztem egy új házba és a Belkin elosztómat amikor bedugtam, rögtön elkezdett rajta világítani a "Not grounded"/nincs földelés jelzés. (Csak ezt tudja jelezni, szóval ha más gond van, akkor is gondolom ez világít).

Van egy ilyen készülékem, amit bedugva a bal oldali és a középső világít (vaku miatt nem látszik, de vaku nélkül meg a szöveg nem látszik) azaz a "Missing Neutral".

Ez milyen hibát jelent, és mit lehet tenni?
Minden konnektorban "Missing Neutral"-t jelez, és egy egyszerű, nemrég épített családi házról van szó.
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#67) szabifotos válasza Heavyrain (#66) üzenetére


szabifotos
senior tag

Lehet hülyeséget beszélek, de nem fordítva értelmezendő a felirat? Szóval ha a bal oldali és a középső világít, az L-N Reverse, nem? :D (piros pöttyök) Ez egyből kiderül, ha megfordítod a konnektorban az eszközt. Akkor is ugyan azok világítanak?

(#68) Heavyrain


Heavyrain
őstag

:DDD :DDD :DDD
Igazad volt! (Bár nekem úgy volt logikus, hogy fehér=világít)

Ha fordítva dugom be, akkor azt jelzi, hogy Correct. És az elosztó sem jelez hibát, így.

Akkor most az új hiba ismeretében, mit kéne csinálnom, árt-e az eszközöknek, ha fordítva vannak bedugva?

[ Szerkesztve ]

(#69) szabifotos válasza Heavyrain (#68) üzenetére


szabifotos
senior tag

Nem árt. Magyarországon kétféleképpen tudod bedugni a dugvillát, ezért gyakorlatilag tökmindegy, hogyan van. Az más kérdés, hogy van egy egységes szabvány amit követünk. Talán balról a fázis? :F Passz...

(#70) Teaway válasza szabifotos (#69) üzenetére


Teaway
veterán

Én is úgy olvastam, hogy ha választhatunk, akkor balra a fázis.

Nincs itthon csokid??

(#71) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok!
Ma láttam egy olyan lakáselosztót, amelyben a fi-Relé bemenetére közösítve ment a nulla és a védőföld.
Nekem gyanús, hogy ez így nem OK.
Vélemények?

(#72) Teaway válasza Jabby (#71) üzenetére


Teaway
veterán

Fizikailag két kábel van befogva a relé húzókengyelébe?
Előtte bárhol össze lehet kötni, utána viszont sehol sem.

Nincs itthon csokid??

(#73) Jabby válasza Teaway (#72) üzenetére


Jabby
őstag

Igen, az ÁVK kengyelébe van befogatva a nulla és a PE. Elvileg ez a Fi előtt van.
Csak nekem azért tűnik érdekesnek, mert a mérőből már külön van választva a PEN, az látszik, hogy a csőből külön jönnek, akkor viszont miért kell újra egyesíteni?

(#74) retesz147 válasza Jabby (#73) üzenetére


retesz147
addikt

Nem szabad egyesíteni, ha már egyszer külön lett szedve, én úgy tudom.

Ha jól értem:
Mérőórából kijön a fázis, nulla, védőföld. Majd közvetlen jön a Fi-relébe úgy, hogy fázis a fázisba és közösen a nulla és a PE egy kengyelbe ismét közösítve, majd fent kijön a fázis és csak 1 vezetéket hoznak el a nulla kengyelből, amit szétszednek nulla és föld sínre ismét a Fi relé után?
Ha igen, ez nagy hiba.
Így a Fi relé sose fog jól működni, mivel előtte is és utána is közös a nulla és a PE, így hibaáram esetén újra minden átfolyik a Fi relén. Nem pedig a Fi relét megkerülve a PE vezetéken folyik el a hibaáram.
Nézesd meg minél előbb egy villanyszerelővel.

Fi relé bekötése

Fázist balra kötjük a konnektorban. Ami egy elég furcsa dolog, mert ha bal kézen záródik a kör a szíven keresztül, az a legveszélyesebb, de a magyarázat rá elvileg az, hogy sok a jobb kezes, így nagyobb a valószínűsége, hogy a nullát fogjuk meg először a jobb oldalon. WTF? Na mind1.

Xiaomi 13 eu dev...

(#75) Jabby válasza retesz147 (#74) üzenetére


Jabby
őstag

Igen, jól értem. Azt nem láttam, hogy fent, a nullából hogyan lesz nulla és védőföld, ahhoz be kell kukkantanom az elosztó mögé.
Holnap megpróbálom.
A linket köszönöm, jól, érthetően leír mindent.

(#76) Teaway válasza Jabby (#75) üzenetére


Teaway
veterán

Mikor lesz az a holnap? :)

Nincs itthon csokid??

(#77) szabifotos válasza Jabby (#75) üzenetére


szabifotos
senior tag

Csatlakozom! Képeket is várunk akár ;)

(#78) szabifotos


szabifotos
senior tag

Addig nézzünk egy kis elméletet konyhanyelven. [Földeléstechnika]

TN-C (common)
Nullával egyesített védővezető

Ha jól értem, 1 fázis esetén 2 vezeték jön be. NULLA és FÁZIS. A nulla van földelve és ez is megy a fogyasztókhoz. (mindenhol 2 vezeték a konnektoroknál.)

TN-S (separated)
Elkülönített védővezető

Közvetlen a szolgáltató transzformátorától jön a földelés. 3 vezeték jön be. (Állítólag nem elterjedt, mert a szolgáltató nem "vállalja" a földelést.)

TN-C-S
Egy darabig közös
(legelterjedtebb)
Két vezeték jön be. (Fázis-Nulla [PEN]) A bejövő nulla megy a nulla sínre. Amint beér az elosztószekrénybe, még a Fi-relé előtt szétválasztjuk föld+nullára (PE+N) Az itt szétválasztott föld vezeték megy a szondára. Így kapunk 3 vezetéket ami megy a lakás pontjaira.

Ez így konyhanyelven megfelel a valóságnak szerintetek?

[ Szerkesztve ]

(#79) retesz147 válasza szabifotos (#78) üzenetére


retesz147
addikt

Jó a konyhanyelved.
TN-C használták régen, pl.: mi családi házunkban ez van. 2 vezeték jön konnektorhoz, fázis és nulla. A konnektorban át van hidalva a nulla és a védőföld egy darab vezetékkel. Nincs Fi-relé (nem is működne).
Úgy szar, ahogy van az egész. Balesetveszélyes, mert ha a készülékházra kijut a feszültség, nincs mi "észrevegye" (ha nincs túláram/túlterhelés), csak az ember, ha hozzáér. Csak túláramnál old le a kismegszakító.
Következő festésnél átvezetékelek szülőknél.

Jelenleg TN-C-S kell használni. Hálózati engedélyes (szolgáltató: ELMŰ,E-on, stb) bejön a fázis és a PEN, majd, ahogy írtad, szétválasztjuk az elosztószekrényben és utána jöhet a Fi relé. Ha szökik valahol, leold a Fi-relé.

Ismét egy link: [link]

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#80) szabifotos válasza retesz147 (#79) üzenetére


szabifotos
senior tag

Csak azt nem értem, hogy mi értelme volt TN-C-t használni, ha ígyis-úgyis van szonda leverve, akkor vigyünk már földvezetőt... Nálam is így van az albiban. Annyi, hogy nem "csípnek" az eszközök, de életvédelem szempontjából nulla.

Másik ilyen eset, amikor régen csak a vizesblokkot földelték? Miért? :F Ha már ott volt a föld, meddig tart szétágazni....? :F

(#81) retesz147 válasza szabifotos (#80) üzenetére


retesz147
addikt

Sajnos nem tudom.
Talán: kevesebb elektromos eszköz volt, kevésbé függtünk tőlük ennyire. Akkoriban szinte csak a konyhában, fürdőben voltak fémházas eszközök, meg volt egy porszívó, egy TV, azt kész.
Ma? Pc, konyhai kütyük, és 1001 dolog.

Vagy csak a szakma "mostanra" ért el eddig.

Xiaomi 13 eu dev...

(#82) szabifotos


szabifotos
senior tag

Újabb filozofálgatás követlezik!

Szerintetek mekkora lehetőség van a szakmában manapság, mint villanyszerelő? Sok helyről hallani, hogy: "Jajj, alig van szakember. A fiatalok nem akarnak ilyen szakmát." Ugyanakkor egész sok lehetőség van benne, szerintem.

Ha csak az újdonságokra/ részszakmákra gondolunk: Villámvédelem, riasztórendszerek szerelése, kamerarendszerek, napelemes rendszerek, Informatikai LAN-WLAN rendszerek, szerverek, kábelhálózatok telepítése, elektromos autók töltőállomásai, klímaberendezések, okos-otthon eszközök telepítése, Korszerű LED fényforrások.....

Ezek mind-mind részben vagy teljesen villanyszerelői feladatok (is). Ha pedig egy kicsit szorgalmas az ember, akkor egymaga elvégezheti a fentebbi munkálatokat. Például: Nem kell külön klímaszerelőt hívni és villanyszerelőt az áram biztosítására, hanem egy emberként megoldható.

Az 50+-os villanyszerelő nem ért se a klímához, se a rack szekrény szereléséhez, nem ismeri a LED-ek működését, a wifihez meg végképp nem ért.

Volt egy eset amikor a szülők kihívtak egy idősebb szakit, egy egyszerű csőtermosztát beszereléséhez. Szegény már alig talált bele a pici csavar fejébe. Arról nem beszélve, hogy nem hozott saruzó fogót és csak hurkot formálva a vezeték végéből, bekötötte a csavarba, mondván: "Nincs ott akkora teljesítmény, jó ez így. "
Aztán a végén kiderült, hogy fordítva kapcsolt, mint kellett volna, nekem kellett megcserélni a vezetékeket.

Szóval lehetőség nagyon sok van, mégis hiányszakmának számít a villanyszerelés! Tényleg hiányszakma, vagy ez csak ilyen marketing-bullshit?

Vélemény, ötlet, story, tapasztalat valakinek ezzel kapcsolatban? ;)

(#83) retesz147 válasza szabifotos (#82) üzenetére


retesz147
addikt

30 évesen, villamosmérnökként(sajnon nem igazán dolgoztam benne) és mérnök közgazdászként (inkább ebben dolgoztam) most mondtam fel és megyek villanyszerelő mellé dolgozni (villanyszerelő papírt most szereztem meg okj-n, de gyakorlat 0).
Kb 1 évet gondoltam betanulásra, max 2-őt és utána saját lábra állni.
Bízom benne, hogy tényleg hiányszakma és még pár évig az is marad.
Jelenleg, az építőipar dübörgése miatt van benne lehetőség és pénz is.
Meguntam az ülőmunkát, papírtologatást.
Alkotni akarok.

Kérdés, 5 év múlva is ezt fogom-e gondolni, főleg mikor vésni kell télen 😁

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#84) Real_Necro


Real_Necro
veterán

Sziasztok!

B+C túlfeszültséglevezető (3P + N) kismegszakító dobozba beépítését tervezem otthonra klub és moziszobák védelmére, amellyel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.

3 "márka" került fel eddig a listámra, különböző árfekvésben.
1.) OBO
2.) Legrand
3.) Bemko

Árban az OBO a legdrágább, Bemko a legolcsóbb. Melyik az ajánlott/megbízható?

Bekötésnél arra gondoltam, hogy nem tennék külön kismegszakítót elé, hanem a FI relé után kötném. Van ennek realitása, vagy felejtsem el?

Le kell cserélnem a 12 modulos dobozom 24 modulosra, hol találok olyat, ami gipszkarton falba igényesen beépíthető?

Köszönöm előre is. :R

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#85) szabifotos válasza retesz147 (#83) üzenetére


szabifotos
senior tag

Na igen, mindennek van árny- és napos oldala is. :) Durva, mostanában több villamosmérnököt is hallottam, hogy végzett és nem dolgozik a szakmában.

(#86) csemberlen válasza Real_Necro (#84) üzenetére


csemberlen
őstag

A minőségi sorrendben így van. Fi elé tedd, a dugaljnál is kell finom védelem.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#87) Real_Necro válasza csemberlen (#86) üzenetére


Real_Necro
veterán

Ezt nem teljesen értem. A túlfeszlevezetőnek csak bemenete van, a FI után azért kötném, hogy csere esetén a FI-t nyomjam le, ne a főáramkörit.
A Legrand lesz szerintem a befutó, ha mindháromnak meg kell felelnie tanúsítványoknak valamint a technikai paramétereknek.

Kiselosztót meg lehet megnézem szerdán elektroprofi boltjában. Neten nehezen találok gipszkartonba/szerelt falba kaphatót.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#88) csemberlen válasza Real_Necro (#87) üzenetére


csemberlen
őstag

Túlfesz levezetőnek van minimális szivárgó árama, ezért kell Fi elé.
A patron cseréhez nem kell áramtalanítani ( kb minden 3. szökőévben kell csak cserélni).

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#89) Teaway válasza Real_Necro (#84) üzenetére


Teaway
veterán

Nálam most került fel OBO B+C, fogyasztásmérő utáni első kötési pontra, a TN-C szakaszra. Ne kérdezd, hogy miért pont az OBO. Ehhez volt tervezési segédletem :)

Nincs itthon csokid??

(#90) Real_Necro válasza Teaway (#89) üzenetére


Real_Necro
veterán

Tetszik az OBO, csak a többihez képest irreálisan drágának tartom, ugyanakkor ha előírásoknak meg kell felelnie, akkor a Legrand vagy a Bemko is kell, hogy ugyan azt hozza. Szerintem én a Legrandot veszem 39ért (3 fázis+nullára).

Holnap megyek elektroprofiba kiselosztó boxot nézni gipszkarton falhoz. Elég gyér kínálattal találkoztam eddig, azt is nagyon drágán találtam.

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#91) Teaway válasza Real_Necro (#90) üzenetére


Teaway
veterán

Box-ra nincs tippem, mert nekem volt annyi üres helyem, amennyi kellett.

Nincs itthon csokid??

(#92) Real_Necro válasza Teaway (#91) üzenetére


Real_Necro
veterán

12est fogok 24re cserélni mert az előző villanyász takarékoskodott és a konnektorok meg a lámpák egy körre kerültek, szét fogom bontani.
A dobozból meg sima süllyesztettet rakott amit hátulról becsavarozott, amikor még nem volt ott gipszkarton... leleményes... én meg törhetem emiatt össze a régi dobozt...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#93) csemberlen válasza Real_Necro (#90) üzenetére


csemberlen
őstag

Én Hagerrel dolgozom nagyon jók: kevés kisker árulja, itt vehetsz
https://elektrikstore.hu/shop_search.php?search=golf
kell hozzá még ilyen: https://elektrikstore.hu/Gipszkarton-beepito-szett-Golf-Hager-VZ696N

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#94) Real_Necro válasza csemberlen (#93) üzenetére


Real_Necro
veterán

Köszönöm! Ilyen beépítőt szerintem mentavillben láttam csak boxot nem találtam hozzá. A szettben 4 rögzítő van?
Durva, hogy a tipikusan gipszkarton falhoz valót 15ért láttam...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#95) Teaway válasza Real_Necro (#90) üzenetére


Teaway
veterán

Legrandból melyiket nézted? Ezt? ► link

Nincs itthon csokid??

(#96) Real_Necro válasza Teaway (#95) üzenetére


Real_Necro
veterán

Legrand 412277

Amit linkeltél az 4P, nekem 3P+N kell.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#97) szabifotos válasza csemberlen (#88) üzenetére


szabifotos
senior tag

Ezekről mit kell tudni? Túlfesz esetén lekapcsol? Milyen patron, és miért kell cserélni? Mikor érdmes beépíteni?

Így hirtelen utánaolvasva: Viharok esetén, villámkár ellen, nagyfogyasztók esetén (fesz. ingadozás) tud hasznos lenni. :F

(#98) Real_Necro válasza szabifotos (#97) üzenetére


Real_Necro
veterán

Tudtommal nullára zár. Utána kuka, ezért kell cserélni.
Bármikor beépíthető ha van hely a boxban.

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#99) Teaway válasza Real_Necro (#98) üzenetére


Teaway
veterán

„A betétek sok, akár több száz túlfeszültség-impulzus levezetésére alkalmasak, meghibásodásuk csak túlterhelés esetén valószínű, ezért várható élettartamuk a 10-15 évet is meghaladja. Zivataros időjárást követően javasolt a betétek szemrevételezéssel történő ellenőrzése.”

Nincs itthon csokid??

(#100) Real_Necro válasza Teaway (#99) üzenetére


Real_Necro
veterán

Ok, ez jó hír. Hamarosan indulok elektroprofiba ott is megnézni szekrényt. A Legrand védelem náluk brutto 51... az szvsz elég drága ott.

Ezeket találtam, bár lehet nem kompatibilisek: [link]

[link]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.