Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#801) csemberlen válasza Novics (#795) üzenetére


csemberlen
őstag

Suli/tanfolyam elvégezve? Téves az infó, nem bír többet a sodrott.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#802) csubuka válasza szabifotos (#799) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen a választ! :R

Ahogy olvasom a 1,5-es kábelt 16A-re lehetett régebbi szabvány szerint biztosítani, ma max 13A-re és a 2,5-öst lehet csak 16A-re. Alapvetően a konnektorok java része 2,5-össel van kötve, csak van ahol úgy adta a régi védőcső, hogy a 1,5-es fért csak.

A földszinten alulecserélés a lényeg, a tetőtérben lehet modernebb dolgokat csinálni, több körrel.

Ámde így is 3kW-nyi eszköz tud egyszerre menni a konyhában minimum és a nappaliban. Ez gyakorlatilag elképzelhetetlen, mikró, vízforraló meg a nappaliban egy ipari porszívó menne pl. együtt, ilyen sosem volt még.

A tűzhelynek külön kiépített brutál vezetékes 3x16A-re van.

Illetve a ház betápja 3x16A-es, így a konyha és nappali külön csücsülnek az egyik fázison, ahogy a fürdő is, meg az előszoba is. Így adta ki. Fí relé természetesen van, a hálózati bekötése frissen szabványosított a háznak :)

(#803) TRob1 válasza csubuka (#802) üzenetére


TRob1
veterán

"Ámde így is 3kW-nyi eszköz tud egyszerre menni a konyhában minimum és a nappaliban. Ez gyakorlatilag elképzelhetetlen, mikró, vízforraló meg a nappaliban egy ipari porszívó menne pl. együtt, ilyen sosem volt még."

Csak a vízforralók többsége 1,8-2kW. Mikró 1kW környéke... "házi" porszívó sincs szerintem 0,7kW alatt., de sokszor 1-1,2kW... De pl. hajszárító is már inkább 1,5-2kW....

Másfelest tegyél 10A-re, kettőfelest 16ra, ha kettőfeles gerinc de osztva pl. dugaljak másfelesre, akkor meg tegyél 13A-t.
Kötésekre nagyon figyelni mindenhol.

¤ R'n'R ¤

(#804) Novics válasza csemberlen (#801) üzenetére


Novics
senior tag

Nem akarok villanyász lenni, ezért tettem idézőjelbe. Ha elvégeztem volna valamilyen tanfolyamot, akkor csak nem kérdeztem volna ilyet. Bár amilyen az oktatási rendszerünk, még az is lehet, hogy de...
Itt olvastam. Bár tudom, hogy ez egyáltalán nem szakoldal. Meg tény, hogy írták, hogy 50Hz-nél - ami gondolom a "háztartási áram" nem igaz.

szabifotos
:R

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#805) Babetta-X


Babetta-X
senior tag

[kép] [kép] [kép]

Sziasztok! A képen látható elektronika egy fűtéshez lett rendelve, cikkszám szerint ugyanaz de ahogy nézem a bekötés kicsit más. Megpróbáltam betenni a régi helyére az újat de sajnos nem indul el vele a fűtés. Mit kellene átalakítanom, hogy jó legyen az új elektronika a cucchoz? Válaszokat, segítségeteket előre is nagyon köszönöm!

(#806) csubuka válasza TRob1 (#803) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen a válaszod!

Jogos, végülis össze jöteh a 3kW, ha épp olyanok a berendezések. Ámde a fürdő meg előszoba, ami még az alsó szinten van, azok külön fázison vannak. Végülis benn van a falban a főkapcsoló felé még 3+1 kihasználatlan 6-os rézvezeték, ami az emelet régi betápja volt és egy konyhai kötődobozból elérhető. Tehát lehetne a konyhának adni két külön kábelt, meg a nappalit is külön körre tenni. A probléma inkább ott van, hogy a meglévő védőcsövekbe a plusz körök kábelei már nem nagyon férnek majd... Illetve 20 év alatt sosem volt baj az eddigi kialakítással sem, ami alumínium vezetékekre épült és egy körön volt az egész alsó szint. Szóval ahhoz képest már a mostani is egy generációs ugrás :D

Mindenhol wago van a kötéseknél, remélhetőleg az jó lesz.

*Van egyszer a szolgáltató 3x16-os kismegszakítója az órában, utána meg minden körön jelenleg B16 van, ez akár persze cserélhető 13-asra.

[ Szerkesztve ]

(#807) bluemirage válasza Novics (#795) üzenetére


bluemirage
őstag

Tömör' vagy sodrott szétválasztásnál ez azért bonyolultabb. :)
Célnak megfelelően kell kábelezni, vezetékezni és első körben a kábelek rövidítését is megtanulni: mt, mbcu, mcu ...

Ha nincs képzettség és megfelelő gyakorlat akkor szerintem ne szerelj villanyt! Ezerszer le volt írva itt is.

Ha lehúzol egy villanyszerelő mellett jó pár évet, akkor azt mondom, hogy a saját ingatlant már bevállalhatod. Vagy ha gyakorlat sincs meg, akkor max csinálhatod a segédmunkát saját ingatlanban a szaki útmutatás alapján, ami szerintem vésés, csövezés és kábelek behúzása, de a kötések és villamos elosztó NEM! Szerelvényezés (dugalj, kapcsoló) talán... de csak ha ellenőrzi a szaki egyiket, másikat, hogy tényleg megfelelő minőségben dolgoztál

Sajnos ez is az a terület, hogy attól, hogy meg tudod csinálni, attól még ne csináld meg.
Némi érzékkel gázt is tudna egy átlag pasi vezetékezni... mégsem csinálja meg... Sosem értettem, hogy ha ott logikus, hogy nem, akkor az élet- és tűzveszélyes áramnál miért nem logikus... :U

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#808) szabifotos válasza bluemirage (#807) üzenetére


szabifotos
senior tag

Szerintem ez nem annyira egyértelmű a mai világban. Nagyon sok olyan szakit tudnánk találni, aki évek óta dolgozik a szakmában és mégis igénytelen munkát végez, egy érvéget lusta feltenni, és még pénzt is kér érte.
Akkor miért ne történhetne ez normális keretek között fordítva?

A lényeg, a megfelelő igényesség és utánajárás. Addig nem csinálom, amíg nem tudom, hogy mit csinálok. pl. Egy konnektort nem nagy kunszt feltenni. Maximum hívok egy szakit, hogy nézze át, ha megcsináltam. Persze,a gond a megfelelő önkritika hiánya általában. Mert azt hiszi, hogy tudja, aztán kiderül, hogy mégsem.

A múltkor egy szakit hívtunk a kazán keringtetőjét bekötni. A végén én segítettem neki, mert fordítva kötötte be, és alacsony hőfokra kapcsolt be. A földeléshez csavaros bekötés kellett, de ő nem hozott saruzófogót, így kerekre hajlította: "Nincs ott akkora teljesítmény" felkiáltással! Pedig évtizedekig csinálta a szakmát.

Persze, aki igénytelen és nincs a megfelelő információk birtokában, az tényleg ne nyúljon hozzá!

[ Szerkesztve ]

(#809) updog


updog
senior tag

Sziasztok!

Pár hete azt vettem észre hogy amikor feleségem lekapcsolja a lámpát este (sima halogén izzós 230V-os, nincs trafó közben), a monitoromon (~6 éves Dell) pontosan abban a pillanatban elsötétül a kép (azt még nem sikerült megállapítanom hogy vajon a powerled kialszik-e vagy csak a kép megy el, mert 1-2 másodperc múlva vissza is jön, és a led meg elég halvány és eldugott helyen van alapból is). Közös körön van a kettő, a monitor simán a konnektorba van dugva.

A kérdésem az hogy ez vajon a monitor hibája és valami abban rossz, azért ilyen érzékeny, vagy neadjisten a hálózat lehet a ludas? Az összes többi eszköz (router, PC, NAS) egy mindenvédett elosztóba van dugva (ugyanazon a körön szintén), azokkal nem volt ez hatással még soha. Amúgy a monitor sem rakoncátlankodik ezt leszámítva.

Hogy lehetne kideríteni hogy a monitor kezd-e tönkremenni vagy más a gond? (nyilván ha célzottan kapcsolgatom a lámpát, nem igazán reprodukálható a dolog, de többször előfordult már).

Köszi!

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#810) Exian válasza szabifotos (#808) üzenetére


Exian
őstag

Hát igen... Amikor a ~30 éve szakmában lévő szakik berakják drágán az XBS cuccokat, FI relé nélkül megszakitó tábla felújítás során. Több ilyet tapasztaltam az elmúlt pár hétben ismerősöknél. Lehet, hogy ez elfogadható, de nekem nem tetszik.

(#811) Novics válasza bluemirage (#807) üzenetére


Novics
senior tag

Pénteken volt szaki bekötni az új villanytűzhelyet+sütőt. A szekrényből húztunk új kábelt. 3x4-es MT kábel. Mivel elég jó kis óradíjat mondott, és a padláson - olvastam, hogy ezt nem szeretik, de jövőre majd megy az aljzatban - sem lehet bárhová lépni, ezért én vittem el fent a kábelt egy symalen csőben. Mivel a kábelt is én vettem meg, ezért kicsit utánanéztem, hogy milyenek vannak, és itt jött elő a kérdés bennem, hogy mi a különbség a kettő fajta között. Meg kezdő háztulajdonosként nem lenne baj, ha némi alapfogalmam lenne erről a témáról is, és nem kellene minden "izzócseréhez" szakembert hívni.
A bekötésnek is a jó része inkább csak barkácsolás volt, amit kis érzékkel, és ahogyan szabifotos is írta, igényességgel szerintem bárki meg tud csinálni. Nyilván nem az egész villanyszerelés barkácsolás, vannak bőven részei, amikhez szakmai tudás kell, szóval nem leszólom a villanyászokat, mielőtt...

Meg ha az ember kicsit tisztában van az alapokkal, akkor nem tudják teljesen palira venni a "szakemberek" sem.

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#812) csemberlen válasza Novics (#811) üzenetére


csemberlen
őstag

Számla, és garilevél pecsét szükséges a garancia érvényesitéshez!

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#813) Walsh


Walsh
csendes tag

Sziasztok!

Omu system megszakítókkal találkozott valaki? Jól sejtem, hogy közel sem minőségi cucc?

Előre is köszi!

(#814) retesz147 válasza Walsh (#813) üzenetére


retesz147
addikt

Szia!

Jól. XBS alternatívája az egyik villamossági üzletnek. Kb a minőség egyik legalja.
Ajánlom a Schneidert, Eatont esetleg Legrand, Schrack, Hager, Gewiss de inkább első kettő.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#815) koncsik


koncsik
MODERÁTOR

Indukciós főzőlap bekötése helyességének ellenőrzésében kérnék segítséget. Íme a szerelési utasítás és a jelenlegi helyzet... előre is nagyon köszönöm. :R

[ Szerkesztve ]

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#816) TRob1 válasza koncsik (#815) üzenetére


TRob1
veterán

Jól látom, a csokiban 1 oldalra van 2 vezeték kötve?
Amúgy sem jó, hisz szürke kimaradt. És az sem látszik a lapon hogy van kötve.

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#817) koncsik válasza TRob1 (#816) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Igen, ha jól értem :B

A fekete előlapot le kellene vennem igaz, hogy lássuk?

[ Szerkesztve ]

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#818) TRob1 válasza koncsik (#817) üzenetére


TRob1
veterán

Oké... szép kép. :) De én a kis fekete műanyag alatti dologra gondoltam. :)
De mindegy, mert látom h itt a matricán már csak két lehetőség van az előző egyik kép 6os ábrájához képest.
Lapból a Kék és Szürke a csoki nullájára (ha lehet a szembe lévő csavar alá :) )
Barna az egyik fázissal (fekete) szembe, fekete a másik fázissal (fekete) szembe.
Zöldsárga meg a zöldsárgával szembe.

Végülis akkor fogjuk rá hogy jó volt a bekötés, mert matrica alapján össze van hidalva a kék és a szürke a lapon. De így megvan a keresztmetszet.

szerk: Ránézhetsz, de gondolom nem a harmadik lehetőség lesz kötve a már említett 6os rajzról, hisz az nincs matricázva rajta. A másik kettő meg lapon ugyanaz.

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#819) TRob1 válasza TRob1 (#818) üzenetére


TRob1
veterán

Sőt, a biztonság kedvéért nézz mindenképp rá, hol vannak a hidak. (melyik lábak vannak kis lemezzel átkötve)

¤ R'n'R ¤

(#820) Walsh válasza retesz147 (#814) üzenetére


Walsh
csendes tag

Szia!

Köszi a választ!

Direkt kértem, hogy csak minőségi cuccokat építsen be a szerelő. Erre idehozott ilyen szarokat. Szerencsére még nem szerelte be, és nem is fogom engedni.
Szomorú vagyok, hogy hülyének néz. :(
Most lettek cserélve a vezetékek aluról rézre. Klímáknak H tarifa lesz, tehát külön mérőn lesznek.

Fi reléről is elkezdett lebeszélni, mondván, sok a probléma vele. Gondolom itt is érdemes bele állnom a dologba.
Érdemes több fi relét beszereltetni, es ha lemegy az egyik, attól még a többi kör működő képes marad? Pl fűtés külön, ...

Túlfeszvédőből van ajánlott gyártó és típus?
Ha lesz H tarifához külön mérő, akkor nem is elegendő egy, hanem kettő kell?

(#821) koncsik válasza TRob1 (#819) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Köszönöm szépen a segítséget. :R :R :R :R

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#822) bluemirage válasza Walsh (#820) üzenetére


bluemirage
őstag

A fórumtárs által korábban írt márkák bármelyike jó. :K Azok közül mehet bármi. Itt simán összevesznénk az 5-6 javasolt márka sorrendjén. :) Én pl. a Schrack-ot előrébb sorolom, a Schneidert hátrébb stb... Miközben mindegyik jó. De ne engedj a kis elosztóban használt cuccok minőségéből! De ezt már úgyis látod.

2020-ban már nem nagyon illik a Fi reléről lebeszélni senkit. Ha házban korrekt szerelés van, akkor nem szabad leoldania. Ha pedig egyszer leold, mert a gyereked valami szupi dolgot vett az ebay-ről... akkor igenis oldjon le... azért van.

Ha több Fi Relét szeretnél (pl. fűtés, konyha, udvar, maradék) akkor nagyobb szekrény is kell. De volt itt szó, hogy csak előnye van, ha több van.
Ahol csak egy van és nagy a para, akkor a külső, udvari részt ki lehet hagyni a Fi által védett körből... (nyilván nem szabad és tilos, de csináltam már én is ilyet)... mert gyakori, hogy onnan ered a gonoszság'. A korrekt megoldás a több Fi Relé... csak kis hazánkban, ahol már egy esetén is sikítanak... ott nehéz magyarázni.

A túlfeszvédő okos dolog otthonra is, de még idő kell, hogy divatba jöjjön. Ipari szerelésnél, régóta ismert és ott a tervezők a nem olcsó OBO-val számolnak. Ahol van rá pénzt ott azt is építik be.

Meliora sunt bono inimica

(#823) retesz147 válasza bluemirage (#822) üzenetére


retesz147
addikt

Bizony, márkákról nem szabad vitát nyit. Egy biztos, XBS, GMW és társai felejtősek.

Fi reléből ne engedj!!! Ha a hálózatod jól van megcsinálva, a FI-vel nem lehet gond. Sőt több FI-t is ajánlott betenni, körökre osztani, pont a fűtés, hűtő, kültér ilyesmik miatt.

"udvari részt ki lehet hagyni a Fi által védett körből... (nyilván nem szabad és tilos!!!!, de csináltam már én is ilyet)..."-Nem szabad, sőt! Azt kell igazán a pára, víz miatt, rögtön jelzi, ha valami gond van, beázott a lámpa, konnektor. Külön FI-re kell tenni és akkor jó.

Túlfesz levezető ajánlott, OBO a legjobb és legdrágább, van még Kiwa és még sok fajta, de nekem sajnos nincs sok tapasztalatom velük, mert nem kérik, mert drága. Nadeha a 29 000k-s OledLCDPlazma tönkremegy, akkor mi is a drága?

Szerintem egy kell, attól, hogy H tarifád lesz, attól még a beérkeződ marad a 4 vagy 5 vezetékes rendszer. Jól gondolom, hogy 1 túlfesz levezető csoport kell?

Xiaomi 13 eu dev...

(#824) csemberlen válasza Walsh (#820) üzenetére


csemberlen
őstag

Mi mindent csinált nálad a "szaki" eddig?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#825) Real_Necro válasza retesz147 (#823) üzenetére


Real_Necro
veterán

Túlfeszvédőből úgy tudom nem elég az, hogy valaki berak egy B+C-t aztán kész. Persze a fordítottja sem, hogy csak a D-s elosztót megveszi aztán nyugodtan használja a félmillás játékPC-t vagy a 65"-os oled-et, mert bekötött egy APC-t.

Nálam OBO lett beszerelve, de egyelőre csak az egyik kismegszakítós boxban, ahol a drágább műszaki eszközök vannak. Az modnjuk jó kérdés, hogy ha órától két irányba megy 3 fázis és az egyikre kerül túlfeszlevezető, akkor védi e valamennyit a másik kört?

Visszatérve, a B+C-s OBO után nekem az eszközökhöz még került D-s elosztósor. Így már nyugodtabb vagyok.

Árban az OBO emlékeim szerint 50k volt, az elosztók darabja 10-11k.

A bekötést kollégámmal végeztük, bár nem vagyunk kifejezetten villanyszerelők, csak műszerészek, stb...

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#826) Teaway


Teaway
veterán

Óra után B+C, utána osztod szét.

Nincs itthon csokid??

(#827) Real_Necro válasza Teaway (#826) üzenetére


Real_Necro
veterán

Nem tudom berakni oda, nincs hozzáférés, valamint a ház két részébe már külön vonalon megy.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#828) Teaway válasza Real_Necro (#827) üzenetére


Teaway
veterán

Akkor nekem szerencsém volt, mert volt a közös szakaszon elég hely neki.

Nincs itthon csokid??

(#829) maglew


maglew
aktív tag

Sziasztok. Szeretnék az udvaron a garázs és a lakás közötti út mellé egy 80m szakaszon led szalagot elhelyezni, oly módon, hogy távirányítóval vagy lépcsőházi relé kapcsolóval mindkét irányból fel tudjam kapcsolni.Melyik a legegyszeűbb és olcsóbb megoldás, hogy érdemes ezt kialakítani? Köszi

(#830) szabifotos válasza maglew (#829) üzenetére


szabifotos
senior tag

Nem vagyok villanyszerelő (még), és nem ismerem a részletes körülményeket, de ha jól gondolom, az automatához kábelezni kellene a két pont között, ami ráadásul, ha kültér, akkor elég bonyolult és kényelmetlen.

Én inkább beépítenék egy 433Mhz rádiós relét és mindkét oldalon tudod kapcsolni úgy, hogy kábelt se kell húzni. LINK Ehhez vehetsz távirányítót is, ha az a kivitel kellene. LINK

VISZONT: Milyen LED szalagra gondoltál? Biztos, hogy kell oda ennyire folyamatos és szórt fény? 80m azért nem kevés, teljesítményben sem, és ezt illik minimum 10 méterenként megtáplálni, mert esik a fényerő.

(#831) Real_Necro válasza szabifotos (#830) üzenetére


Real_Necro
veterán

Inkább 5, vagy sűrűbben, de szalagfüggő is. IP védelmet is illik figyelembe venni.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#832) maglew válasza szabifotos (#830) üzenetére


maglew
aktív tag

Köszi. Ezt a megoldást nem ismertem.
Lényegében van egy magas terasz es annak az. aljába fedett helyre be lehetne rakni a led szalagot így nem kapna esőt. Aliexpressen néztem sima 50 méterest,gondoltam azt megtáplálom 220-ról vagy 12v-ról

(#833) Real_Necro válasza maglew (#832) üzenetére


Real_Necro
veterán

Dekor lesz vagy megvilágítani szeretnél? RGB vagy sima fehér? IP védelem legyen, akkor is, ha fedett helyre kerül. Reggeli pára, repülőmadárf0s, gyerekek vízipisztollyal... 50 méteres szakaszt 5 méterenként azért tápozz meg. Ha fényerőt is szeretnél, akkor sűrűbben, megfelelő keresztmetszetű kábellel, meg oda kelleni fog bika táp is, bedobozolva szintén IP védelemmel stb...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#834) maglew válasza Real_Necro (#833) üzenetére


maglew
aktív tag

Köszi.

A járdát szeretném megvilágítani, hogy ne essek át a macskán meg ne lépjek rá arra a Q..rva csigára.

Néztem ilyen napelemes kütyüket is de valami olyan kellene hogy 3 vagy 4 lámpafej (mondjuk 20W-os) és egy nagy napelem, meg hozzá akku. Namost ilyet sehol nem gyártanak, kettős fejűt találtam távirányítóval, itt de az meg túl drága és ki tudja, hogy ha kettőt veszek belőle akkor a távirányítók mennyire kompatibilisek egymással?

Viszont arra gondoltam, hogy LED szalagból az 50 méteresek jó árban vannak, így talán megoldható lenne, de egy zárt szalagot nem tudom hogy tápozzak meg, meg az érintésvédelmi dolgokkal sem vagyok annyira tisztába.

Mondjuk nem ragaszkodom hozzá, csak valami frappáns megoldás kellene ami megbízható és világít, és nem vágja agyon az áram aki hozzáér.

12 / 24V-os lámpa esetleg erre az 50-70 méterre nem opció, ilyen wifis kapcsolóval? Vagy hogy oldanátok ti meg?

[ Szerkesztve ]

(#835) szabifotos válasza maglew (#834) üzenetére


szabifotos
senior tag

LED reflektor nem egyszerűbb/megoldhatóbb? Csak 230-at neki és a rádiós kapcsolóval meg van oldva.

(#836) TRob1 válasza maglew (#834) üzenetére


TRob1
veterán

Ilyen helyekre leginkább mozgásérzékelős Led reflektorokat szoktak tenni. Egyszerűbb és jobb is lenne ide mint a ledszalag.

¤ R'n'R ¤

(#837) Teaway válasza maglew (#834) üzenetére


Teaway
veterán

A hajléktalan csigákra?
Azok ráadásul veszett gyorsak, már ahhoz képest, hogy csigák.

Nincs itthon csokid??

(#838) atika88


atika88
senior tag

Sziasztok!

Adott a következő érdekesség: gyakorlatilag egy új építésű lakás főbiztosíték kapcsolója az elmúlt 4 hónapba 3-dik alkalommal kapcsol le. Érdekes módon az alárendelt másik 20 db mellékbiztosíték soha sem kapcsolt le, csak a főkapcsoló. A lépcsőházban, a lakás villanyórájánál is van egy kapcsolóm, ez nem érintett a problémában.

A szokásos fogyasztók vannak, semmi különösebb extra. A legutóbbi lekapcsolás most reggel volt (szerencsére most a hűtőben még minden fagyos és hideg volt ahogy az illik) tehát max 1-2-3 órája kapcsolhatott le. Vajon mitől :F

Gyakorlatilag csak a hűtő volt az aktív fogyasztó a hálózaton: esélyes lehet h a hűtő lenne rossz? A kivitelőz persze mossa kezeit, minden jó...nagyon rajtuk egy ilyen ügyben azt hiszem nem tudok fogást találni. Mert amúgy 99,99% tényleg jó minden.

Az is érdekes számomra, hogy a probléma ennyire időszakos, véletlenszerű és semmihez sem köthető. Tehát most vagy valamivel probléma van vagy nincs, létezik, hogy egy villanyhálózatban hol jó valami hol nem :F

Köszönöm a tippeket és segítséget előre is!

(#839) koncsik válasza atika88 (#838) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Bár nem értek hozzá, de hasonló panaszomra (amennyiben a főkapcsoló a fi-relé-t jelenti), az volt a válasz, hogy egy be nem kapcsolt, de hálozatra dugott asztali lámpa is okozhatja. Én az indukciós főzőlap rossz bekötésére gyanakodtam, de a jelenlegi panaszmentesség (még csak 1 hete) elérésehez egy hosszabítót (ennek mozgatására kapcsolt le a relé) és egy usb elosztóhoz vezető csatlakozót (be volt kormozódva!!!!! :Y ) vontam ki a "hálozatból" - nagyon nehéz megtalálni, mi lehet.
Én sokszor voltam az építkezésen, nagy gépeket használtak a hálozaton, nem kapcsolt le - ezért a saját cuccokban kutakodtam/kutakodok.

[ Szerkesztve ]

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#840) retesz147 válasza atika88 (#838) üzenetére


retesz147
addikt

Kérhetünk egy fotót a biztosítékokról? Ha lehet, jól látható fotó legyen.
Köszi!

Érdekes a dolog, távolról nehéz lesz rájönni. Főbiztosíték, vagy Fi relé old le?

Fotóval egy picivel okosabbak leszünk.
Szerintem a fi lesz a lekapcsoló eszköz. Ha az, akkor a hűtő áthúzhat, de a fi is meghibásodhatott (mindkettőre kicsi az esély, de benne van)
Rengeteg úton el lehet indulni, de nyilván legegyszerűbb egy jó! villanyszerelőt hívni hibakeresésre.

Xiaomi 13 eu dev...

(#841) atika88 válasza retesz147 (#840) üzenetére


atika88
senior tag

Köszönöm az eddigiek,

retesz147: már csatalom is, nekem ez nem sokat mond így mondjuk, de a körülményeket igyekeztem részlétesen leírni. Mindent villanyszerelő szerelt. Egyedül a lámpákat tettük fel mi, de azok is rendre jól működnek. A főzőlapot sütőt kazánt szintén villanyszerelő kötötte be.
Balról az első kapcsolt le eddig mindig, a 3 alkalomból egyszer sem használtam semmit, 2 alkalommal pedig itthon sem voltam. Pont ezért mérgesítő, mert nincs mihez kötnöm az eseményt.



koncsik: az elképzelésed jó, de gyakorlatilag minden termék, sőt még az elosztók és a mindössze egy hosszabbítóm is új. De azért igyekszem nyitott szemmel járni, nem nagy a lakás, de ahhoz éppen elég nagy, hogy ne legyen egyszerű a problémás eszközt megtalálni. Az nem fér a fejembe, hogy este, amikor este, amikor senki semmit nem kapcsol illetve eddig szigorúan csak úgy kapcsolt le amikor nem voltam itthon :) Magyarán nem használok semmit, és gondol egyet és lekapcsolja. Elég mérgesítő, főként a hűtő miatt h leolvadt már egyszer.

(#842) retesz147 válasza atika88 (#841) üzenetére


retesz147
addikt

Villanyszerelő 🤣 C16😂feliratozás? 🤫 és gondolom minden is 1,5 Mbcu-val bedobálva... Persze ez csak feltételezés...

Igen, az a Fi relé, a balról a 2.
Balról az első a csengő, 2.a Fi relé, az kapcsol le. Valahol hibaáram keletkezik.

Kültéri lámpa, dugalj van? Mosogatógép, mosógép körül dugalj, fürdőbe dugaljak? Ezeket a pára, esetleges vizesedés miatt kérdezem.

Mivel ritka a hiba, nagyon nehéz lesz megtalálni.

Xiaomi 13 eu dev...

(#843) atika88 válasza retesz147 (#842) üzenetére


atika88
senior tag

Hát nyilván ez az a rész, amihez én laikusan már nem értek :)) de a hibát tapasztalom ugye. Áh ok igen, így értettem, balról az eleső kapcsoló.

Kültéri lámpa nincs, csak kábelezés szigszalogzva a vége.
Bent van egy előkészített klíma kiállásom, szintén szigszalgozva.
Max ezeket fogom és még egyszer körbetekerem.

1 db "szabad" dugalj van a fürdőben, azt azért zárnám ki talán mert aktív párás zuhany alatt után sem kapcsolt le semmi. Pláne nem egy közvetlen hajszárítást követően. Mosógép szárítógép bedugva és külön-külön dugaljban.

[ Szerkesztve ]

(#844) retesz147 válasza atika88 (#843) üzenetére


retesz147
addikt

Értem.
Igen, azokat a szigszallagozásokat kellene megnézni, erenként jól elszigetelni, azaz a 3 erű kábelt 3 külön erét külön külön szigszallagozni.
Szigorúan teljes feszültségmentesítés után! Teljes hálózatot lekapcsolni, nem csak az adott kört!

A fi reléd a tesztgomb megnyomására leold?

Minden fogyasztót mindig kihúzni (töltők, éjjelilámpák, mosógép, mindent!) , csak akkor bedugni, ha épp használod (ez iszonyú macera).
Esetleg fi relé csere (ez meg lehet fölös pénzkidobás)...

Ha elszigszallagoztál és a hiba fenn áll, akkor villszerelőt kellene hívni, mert ha ennyire laikus vagy, akkor inkább bízd szakemberre.
Ezt nem lenézően mondtam!

Távgyógyításban laikus számára ezzel szerintem véget is ért az összes adható tanács. Ugye kollégák?

Xiaomi 13 eu dev...

(#845) atika88 válasza retesz147 (#844) üzenetére


atika88
senior tag

Lehet ez lesz (talán) a megoldás, ugyanis mindkét szigszalagos kábelem simán elvan csípve és egybe van szalagozva a vége :U
Igen, leold ha megnyomom a tesztgombot.

Ígyis úgyis hívok szerelőt biztos, de független a kivitelezőtől. Semmi értelmét nem látok újra őket hívni, ezek után pláne.

Köszönöm a gyors tanácsokat, már előrébb vagyok vmivel. A 4-dik lekapcsolást már nincs kedvem megvárni megmondom őszintén, így is elég zavaró.

(#846) bluemirage válasza atika88 (#845) üzenetére


bluemirage
őstag

Egy új szerelésnél ez elég szomorú, de sajnos van ilyen. :F

A hibát meg lehet találni:
- szerencsével (erre írtak korábban tippeket, azokon érdemes végigmenni)
- nagyon-nagyon sok időt rászánva és fogyasztókat, köröket... hosszabb rövidebb időre kizárva... szinte bármi lehet...
- szakemberrel nem kis összegért

Az utolsó opció nem olcsó, mert még szaktudással és műszerrel is kiszámíthatatlan, hogy mennyi idő mire meglesz a hiba. Esetenként kibonthatják a kötődobozokat, ami után lehet újra festeni stb... stb...

A C16-os biztosítékok tömege arra utal, hogy azt a villanyszerelőt aki ezt csinálta, azt szerintem ne hívd vissza hibát keresni és pláne ne fizess neki előre, amíg nem találta meg a hibát. De szerintem úgysem fog jönni.

Meliora sunt bono inimica

(#847) atika88 válasza bluemirage (#846) üzenetére


atika88
senior tag

Csupa "megnyugtató " válasz...köszönöm, a hozzáértő őszinteséged. Sajnos manapság tudjuk jól az építőiparban ez (is) hogy megy...itt a következménye.

Úgy pl érdemes lenne próbálnom h egy-egy időszakra a C16-os kapcsolókat egyenként lekapcsolom? És egész egyszerűen türelmesen várok...h vagy lesz újra lekapcsolás / vagy nem.

Csóri megoldás ez a feliratozás tudom, de muszáj lesz. Mert vhová le kellene ezt szűkítenem.

A szakemberes részt pedig legutoljára hagynám egyelőre, de 4 hónap alatt 3 lekapcsolás az eléggé lehangoló :W

(#848) bluemirage válasza atika88 (#847) üzenetére


bluemirage
őstag

Lehet, hogy segít megtalálni a hibát... de sajnos nem ilyen egyszerű. Meg lehet próbálni.

Ha jól értem, akkor kb. havonta kapcsol le... Ha így van, akkor min 2 hónapig kellene a tesztelt kört kivonni a forgalomból, ami nem életszerű.... és nem is biztos, hogy így előrébb jutsz.

A szóhasználatodból arra következtetek, hogy nem ismered ezeket a dolgokat. Ami nem baj, ez normális. De így viszont egyedül nem fogod tudni megkeresni ezt az egyébként is sunyi hibát. Még a próbálkozáshoz is kell alapismeret. :R

Más:
A C16 használata arra utal, hogy a szabványokat nem nagyon ismeri, vagy ismeri, de nem akarja betartani. Egy lakásban elvileg nem is lehetne C16-os kismegszakító... hacsak nincs valami nagyon speciális igény... Ennek ellenére gyakran rakják be, mert kevésbé old le és így nem kell visszamenni, hiszen áram az mindig van... csak hát ez így nem OK. Ha egy C16 túlterhelés miatt leold, akkor ott már éghet a kötés a falban.

Meliora sunt bono inimica

(#849) atika88 válasza bluemirage (#848) üzenetére


atika88
senior tag

Am, ha keresek is vmit...szóval mit kell lássak? érezzek? konkrétan égett szagot még sehol sem tapasztaltam (szerencsére). De ugye ez nem jelenti azt, hogy nincs is.

Az említett kábeleket külön-külön vezetékenként szigszalagoztam mindenesetre.

Persze, hogy nem ismerem :D Azért kérdezek, és csak az után cselekszem.

Közben, ami részlet szabad kötés azokra is ránéztem, és a fürdőben a tükrös szekrény led lámpa bekötése a következő lett nekik. Amúgy működik, működött gond nélkül. DE: a kábelrengeteg közép a kék kábelen némi lekopást látok, illetve annak tűnik, nem piszkáltam...szag nincs, sose volt. Az egészhez viszont pára tuti nem megy be, mert le van csavarozva az egész és szépen is zár szerelődoboz.





(#850) bazccka válasza atika88 (#838) üzenetére


bazccka
tag

retesz147-nek lehet, hogy igaza van. Nálam is ez volt a probléma, egy kültéri lámpa nem lett felrakva, a vezeték kint lógott a házon kívül, szigszalaggal körbetekerve. A párától vagy az eső miatt folyton leoldott a főbizti.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.