Hirdetés
- Luck Dragon: Utazásra tervezve – Anker Zolo gallium-nitrid töltő
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- DeFranco: Tanuljunk angolul játékosan! - Duolingo
- Algieba: Algieba mint kreatív tornádó
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
Új hozzászólás Aktív témák
-
macikos
addikt
Sziasztok!
Van egy problémám, ami félig háztartási gép, félig villanyszerelés téma.
Na szóval, egy ideje már, ha a beépített sütőben krumplit sütünk, akkor, csak akkor a pont felette levő kerámia főzőlap nem működik. Sípol, kikapcsol, napokig, aztán megjavul magától. Csak krumpli sütésnél tepsibenEz nem tudom milyen 3. típusú találkozás, de bármi más készül a sütőben, pl. a múltkor 4 órán át sült 140 fokon a mustáros karaj fűszeres kéregben, sokat sütök mást is, 230-240 fokon is, de akkor semmi gond.
A krumpliból a pára lecsapódna a főzőlap elektronikájában vagy mi a franc? A lényeg, hogy ilyenkor sípol, vagy nem működik a főzőlap.
Továbbá a konyhával szemben van a nappali, ha bedugok valamit az egyik konnektorba és az bedugásnál szikrázással jár, akkor a szikrázás pillanatában a sütőben felvillan a lámpaZárlat lenne valahol? A lakás egy 15 éve épült társasházban van, a főzőlapra 3 fázis megy (a sütőre nem tudom mennyi).
Szóval szerintetek mi lehet a gond?
-
Kommy
veterán
Ki szeretném cserélni a kábelt a ház és garázs között. Jelenleg "légkábel" van, de szeretném eltüntetni. Milyen védőcsőbe milyen kábelt raknátok. A garázsban elektromos autó is lenne töltve jelenleg csak 1 fázison és ott is csak max 16A-al (falitöltőbe megy majd a kábel, tehát nem konnektorról tölöm), de kiszeretném vinni rendesen a 3 fázist későbbre gondolva, én minimum 6mm2-es kábelben gondolkodom.
Földkábelhez is kell védőcső? -
TRob1
veterán
válasz
Brandynew #943 üzenetére
Minden vezeték egy helyen találkozik? Kapcsoló 1 pólusú vagy 2? (1 bele és 1 el, vagy 2 bele és 2 el?)
Kapcsolóból elmenő "Kapcsolt" szálat (fekete v barna) "összewagózod" a lámpák fekete v barna vezetékeivel, a lámpák kék vezetékeit meg egy másik wago-val "összewagózod" a nulla vezetékkel (kék... és vagy szintén a kapcsolóból megy, vagy mellette... általában) De lehet hogy jobb lenne megtámogatnod pár képpel, hogy lássuk mi a szitu.
-
Brandynew
őstag
Köszi! Igen, wago.
Nem írtam le a teljes feladatomat, amit meg szeretnék valósítani, de akkor most:
2 kábel jön az első lámpából, 2 kábel jön a kapcsoló/áramvezeték felől, 2 kábel a második lámpából, 2 kábel a harmadik lámpából.
Azt szeretném, hogy a 3 lámpát a lámpakapcsoló egyszerre kapcsolja. Ezt hogy oldjam meg wagoval?
-
Brandynew
őstag
Sziasztok,
Ezek a kis kábelösszekötők hogy is működnek? Van egy ötös összekötőm, amibe 2x2 vezetéket szeretnék összekötni. Tehát 2-2 vezetéket egymással. Simán egymás mellé dugom azokat, amelyeket össze szeretném kötni? Tehát mindig azzal a vezetékkel köti össze, ami mellé kerül? És mi legyen az 5., felesleges lyukkal? A szélén hagyjam ki vagy középen?
Köszi!
-
Üdv!
Téma: Alkonykapcsoló
Kérdés hátha valaki tudja: Ha betápot kap, akkor mennyi idő alatt áll fel a "rendszer" mire kapcsol vagy sem fénytől függően, illetve a táp adás pillanatában a kimenetre kijön e akár egy pillanatra is a 230? Úgy kérdezem mint a mozgásérzékelő lámpák esetén áramszünet után elindul a lámpa, majd lekapcsol és csak ezután működik mozgásra. Na ha az alkony is ilyen akkor nem jó. Köszi. :) -
Exian
addikt
"Egy sima bizitábla cseréből + fi-relé beépítésből lehet egy félnapos bútortologatós igazi tortúra is."
Hát ja. Szerencsére nálunk csak ez az egy elkötött konnektor volt.
Az még nem tetszik, ahogy a konnektorok fel vannak fűzve itt-ott, meg hogy bizonyos lámpák bizonyos konnektorokkal vannak egy körön, ezeket egyszer rendbe rakom és szétválasztom.
-
Mintcar
tag
"nulla helyére a föld volt kötve és fordítva"
Hát igen, az ilyen kis disznóságokra fi-relé beépítése után derül csak fény, simán évtizedekkel később. De a ilyen konnektor PE/N elkötést legalább viszonylag egyszerű megtalálni. Mert az üzemi áramot csak akkor engedi rá a PE-re ha be van dugva valami.
Viszont a villanyszerelők rémálma ha a berendezés valamelyik pontján a PE és az N között stabil érintkezés van. Na akkor aztán lehet keresgélni, hogy hol kerültek egymással összeköttetésbe (például a paneloknál jellemzően a konnektor hidalásoknál, lámpáknál, kötéseknél cserélték fel, vagy szöggel csavarral elkapták az MM falat).
Egy sima bizitábla cseréből + fi-relé beépítésből lehet egy félnapos bútortologatós igazi tortúra is.
-
Exian
addikt
válasz
g.peter23 #933 üzenetére
Én múltkor UFO lámpáinkat szereltem fel, össze ért véletlenül a nulla és föld és lecsapott a FI relé. De ahogy írták előttem, nem ez a megfelelő teszt.
Aztán volt olyan konnektorom az új lakásban, amiben frankón össze cserélték a nullát a földdel, tehát a nulla helyére a föld volt kötve és fordítva, na az oda bedugott majd bekapcsolt cucc is lecsapta, na az már igazi éles teszt volt
persze az előző tulajnak előtte 15 évig így működött, FI relé nélkül természetesen.
-
Mintcar
tag
válasz
g.peter23 #935 üzenetére
Nem, nem így kell tesztelni. Fi-relé teszt (szerelői ellenőrzése) során a fázisvezető (L) felől kell áramot megindítani a földpotenciál (PE) irányába a megfelelő műszerrel. Vannak egyéb módszerek de azokat biztosan nem fogom leírni.
Vegyél egy kétpólusú feszültségkémlelőt RCD kioldó funkcióval és azzal végig tudod az összes konnektornál csattogtatni a fi-relét. 1000 félét kapni, és van igazán olcsó kategória is:
pl: [link]Hidd el nem árt ha van a háztartásban kéznél egy ilyen műszer, használata nem kíván különösebb szakértelmet és a használata biztonságos. A manual-t átolvasod egy alkalommal, és már lehet is mindenfélét méricskélni a lakásban, mint például a PE és az N vezető közötti folytonosságot vagy üttetni a fi-relét, vagy csak simán feszültséget mérni.
-
g.peter23
tag
na, ezt sajnos nem tudtam, hogy fogyasztás mellett kell így tesztelni. Köszi,, hazaérek mindenképp kipróbálom
-
Mintcar
tag
válasz
g.peter23 #933 üzenetére
Pontosan mire gondolsz?
Ha az áram-védőkapcsoló után újra egyesíted a PEN vezetőt biztosan le fog csapni. De, csak akkor ha van fogyasztó éppen üzemben. A PE és az N vezető azonos potenciálon van és ha nincs fogyasztó bekapcsolva a lakásban az N vezetőn nem folyik áram, és így hiába zárod rövidre a PE-t és az N-t, a védővezetőn sem fog áram folyni, és így persze a fi-relé sem fog megszólalni. Ha viszont van fogyasztó üzemben az összezárt N és PE vezetőn is fog áram folyni megközelítőleg 50-50%-ban (gyakorlatilag egy áramosztót hoztunk létre és az, hogy pontosan mekkora a %-os arány azt a PE és N vezeték szakaszok impedanciája fogja meghatározni). Ha ez a PE vezetőn folyó (példa) 50%-nyi áram elegendő mértékű ahhoz, hogy elérje a névleges hibaáram érzékenységét a fi-relének, le fog az csapni a PE és az N vezető összezárására is.
A tesztgombbal csak és kizárólag a védelmi készülék funkcionális működéséről bizonyosodhatsz meg, semmi másról.
-
g.peter23
tag
válasz
retesz147 #932 üzenetére
Köszi! Végül kapott érvéget minden is.
Viszont, észrevettem valamit, ha jól tudom, mikor rövidre zárom a föld-nullát, le kellene oldani a fi-relét, nem (teszt gombbal jó) ? Több kismegszakító után is próbáltam
Régi panel épület, 1-2 éve mikor fel lett újtva a lakáselosztótól az áram hálózat, még működött. (amit villanyszerelő csinált)
KÖszi -
g.peter23
tag
Sziasztok!
Egy egyszerű kérdés, ha már krimpelés.
Kismegszakitó kimeneti felén a 2.5 sodrott réz vezetéket kell, muszáj érvégezni?
1db-ról van szóKöszi!
-
Real_Necro
veterán
válasz
csemberlen #925 üzenetére
Sajnos nem ezt tapasztaltuk. Munkahelyemen van 40eFtos minőségi krimp szerszám meg 8eFtos kínai is, napi huzamos használatban (kábel gyártás). Tartósságban egyformák, hatékonyságban az "itthoni" masszívabban képes préselni, vizsgáltuk szakításra. A gyakorlatban viszont nem fogod észre venni a különbséget, mert a kínai is hozza az elvárt szintet.
-
Mauzes
addikt
Igen, ez lett volna optimális a hosszúság szempontjából, de végül egy 5 méteres meglévő elosztónak levágtam a fejét és falon átdugás után szerelhető dugvillával pótoltam. Innen is jött fel, hogy krimpelésre mi a jó, mert ugyan most megcsináltam, de éreztem, hogy nem maxos minőség.
-
TRob1
veterán
válasz
csemberlen #925 üzenetére
Szerinted.
-
TRob1
veterán
Kínából meg 3-6e Ft
Igaz, nincs rögtön a kezedben, várni kell ahogy lentebb is írták, de legalább ha megjön, olcsón lesz, és még működik is.
Szerintem ez a 3 cucc összesen nem volt talán még 7eFt se (igaz, külön-külön vettem és mindig volt vmi kupon/akció):
ui: Azért a 4 pofást vettem, mert ez a fajta 10-est is nyom.(#919) Mauzes:
Akkor már egyszerűbb ha veszel külön megfelelő hosszúságú vezetéket és dugvillát illetve szerelhető elosztót, majd összerakod. -
Mauzes
addikt
Otthoni felhasználásra, néha-néha előforduló érvéghüvely krimpelésre milyen szerszámot javasoltok? Vannak ezek a négyzetes keresztmetszetű dedikált krimpelők, de otthonra overkill-nek érzem. Bármilyen krimpelő fogó jó lehet?
Illetve ha tudtok ajánlani olcsó, de elég jó blankoló-krimpelőt, azt is megköszönöm.
-
Exian
addikt
Alapszabályként, hosszabbítóba nem dugunk hosszabbítót/elosztót. Aztán elosztónál figyelni kell a max. terhelhetőséget is. Általában 10A-ig, a jobbak 16A-ig terhelhetőek, amennyiben a fővezeték, meg a kismegszakító is terhelhető annyival. Amire még figyelj, hogy véletlenül se legyen a hosszabbító kábele feltekerve valamelyik szakaszon, főleg, ha hosszabb kábelről van szó. A feltekert hosszú kabel, és azon nagy teljesítményű fogyasztó extra tűzveszélyes, ahol a "tekercs" van a kábelen.
-
Mauzes
addikt
Sziasztok, van bármi hátránya annak, ha egy egy-aljzatos hosszabbítóra rákötünk még egy hosszabbítós elosztót, és arra kötjük rá az elektromos eszközöket (router és számítógép)? Vagy van bármi, amire oda kell figyelni? Így tudnám egyszerűen megoldani, hogy a falon át vezetés után megfelelő számú aljaztom legyen a helyiségben (ahol nincs fali konnektor).
A másik megoldás esetleg az, hogy veszek egy darab hosszabb elosztót, annak levágom a villásdugós végét, ezt a véget vezetem ki a helyiségből és utána szerelek rá egy másik villás dugót.
-
Exian
addikt
Én is 2.5-öst húznék. Mivel nem 150 méter, hanem csak 15 méter kell, így árban sem olyan különbség, hogy bárkit is földhöz vágna az a minimális különbség. Ráadásul később változhat a helyzet, klíma helyett mehet nagyobb fogyasztó is róla, ha valami miatt úgy alakul, hogy klíma helyett más lenne (vagy jóval nagyobb klíma).
-
Mauzes
addikt
Sziasztok, nem tudom, jó topik-e, de nem tud valaki Kelet-Pesten megbízható villanyszerelőt? Google értékelés alapján két legjobbnak tűnővel befuccsoltam. Egyik kérte, hogy küldjek képeket, aztán többet nem válaszolt semmire, másik pedig 1 hónapig tele van és nem tud vállalni egy 2 órás melót.
-
g.peter23
tag
Sziasztok
A képen látható légkondicionálót mekkora keresztmetszetű kábellel kötnétek be?
1.5 vagy 2.5? 15m kábel hossz.
[kép]Köszi
-
Exian
addikt
Kettős szigetelésű eszközökhöz megfelelő lehet, amennyiben nem cérnavastagságú vezetékről van szó. De ebben az esetben kizárólag olyan aljzatot szerelj a végére, amibe nem lehet földelt csatlakozót bedugni. De legjobban akkor jársz, ha kihúzol egy megfelelő új kábelt, amiben földkábel is van. Nem egy egetverő összeg.
-
Mauzes
addikt
válasz
Real_Necro #907 üzenetére
Jó tudni. Mondjuk szerelünk fel FI-relét a biztonság kedvéért, az elvileg hülyebiztos.
De akkor vajon mire használta az előző tulaj ezt a 10 méteres kéteres vezetéket? Zsebrádiót kötött rá?
-
Mauzes
addikt
Sziasztok, újabb amatőr kérdés. Hosszabbítás miatt falon át kellene vezetnem egy elektromos vezetéket, majd utána a csatlakozót és aljzatot rászerelni. Van is elfekvőben egy pont jó hosszúságú vezeték, de kéteres. Mi történik, ha erre védőérintkezős végeket szerelünk (földelő vezeték nélkül) és úgy használjuk random elektromos eszközökkel?
-
Vartanus
őstag
válasz
csemberlen #899 üzenetére
Rendben, hát igen az lesz akkor
(meg amúgy is kell mert technikai dokumentáció nélkül nincs telj. bővítés).
Már láttál/hallottál olyat, hogy 1 fáziús mérőóra szekrényben - amiben van fizikálisan a DIN sín és a maszkon is a hely 4 méretlen kismegszakítónak - 1 fázisú mérőórához 2, 3 v 4 kismegszakító/áramkorlátozó kapcsoló lenne?
Akkor látnám értelmét ha ez olyan szekrény lenne amibe belemegy 1-1 "nappali" és egy vezérelt és/vagy geo egyfázisú mérőóra és akkor mindegyikhez ott a hely a szekrény egyetlen 4P-s DIN sínjén. Viszont ezen a PVT F 3030 1 Fm szekrénybe nyílván egy óra fér mégis ott a 4P DIN...az EON-os verzióban csak 1P-s hely van.
PVT 3030 1 Fm EON:
PVT F 3030 1 Fm Elmű/Émász(ilyenem van):És akkor végül PVT 3045 VFm 1fázisú vezérelt/direkt órához:
valamint PVT 3045 1/3 Fm, 1 vagy 3 fázisú nappali/direkt mérőórához:
gyakorlatilag zéró difi az egy és három fázisú között, de fenti kompaktabb 3030-oshoz képest sem, amik elvileg szintén only 1 fázisú órához....kb hasraütésnek néz ez ki számomra
-
Mauzes
addikt
válasz
csemberlen #901 üzenetére
Ez most anyag költség vagy munkadíjjal vagy hogy értendő?
Új hozzászólás Aktív témák
- BANKMENTES , KAMATMENTES részletfizetés Laptopok
- BESZÁMÍTÁS! ÚJ és használt GAMER PC készletről 1-3 év garancia, számla - legjobbat a legjobbaktól!
- SEAGATE ST6000NM0034 6TB 7.2k SAS HDD, nettó 15747Ft + ÁFA, 1 év garancia
- LG 32SQ700S-W - 32" VA Smart - 3840x2160 4K UHD - 62Hz 5ms - WebOS - Wifi + BT - USB-C - Hangszórók
- REFURBISHED és ÚJ - Lenovo ThinkPad Ultra Docking Station (40AJ)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest