Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#901) csemberlen válasza Mauzes (#900) üzenetére


csemberlen
őstag

Új tábla, kb 40e Ft nettó

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#902) Mauzes válasza csemberlen (#901) üzenetére


Mauzes
őstag

Ez most anyag költség vagy munkadíjjal vagy hogy értendő?

(#903) csemberlen válasza Mauzes (#902) üzenetére


csemberlen
őstag

Kompletten anyag+munkadíj

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#904) Vartanus válasza csemberlen (#899) üzenetére


Vartanus
őstag

Rendben, hát igen az lesz akkor :)) (meg amúgy is kell mert technikai dokumentáció nélkül nincs telj. bővítés).

Már láttál/hallottál olyat, hogy 1 fáziús mérőóra szekrényben - amiben van fizikálisan a DIN sín és a maszkon is a hely 4 méretlen kismegszakítónak - 1 fázisú mérőórához 2, 3 v 4 kismegszakító/áramkorlátozó kapcsoló lenne?

Akkor látnám értelmét ha ez olyan szekrény lenne amibe belemegy 1-1 "nappali" és egy vezérelt és/vagy geo egyfázisú mérőóra és akkor mindegyikhez ott a hely a szekrény egyetlen 4P-s DIN sínjén. Viszont ezen a PVT F 3030 1 Fm szekrénybe nyílván egy óra fér mégis ott a 4P DIN...az EON-os verzióban csak 1P-s hely van.

PVT 3030 1 Fm EON:

PVT F 3030 1 Fm Elmű/Émász(ilyenem van):

És akkor végül PVT 3045 VFm 1fázisú vezérelt/direkt órához:

valamint PVT 3045 1/3 Fm, 1 vagy 3 fázisú nappali/direkt mérőórához:

gyakorlatilag zéró difi az egy és három fázisú között, de fenti kompaktabb 3030-oshoz képest sem, amik elvileg szintén only 1 fázisú órához....kb hasraütésnek néz ez ki számomra :DDD :F

[ Szerkesztve ]

< AMD RYZEN™ POWERS. YOU DOMINATE. >

(#905) csemberlen válasza Vartanus (#904) üzenetére


csemberlen
őstag

Nem láttam még.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#906) Mauzes


Mauzes
őstag

Sziasztok, újabb amatőr kérdés. Hosszabbítás miatt falon át kellene vezetnem egy elektromos vezetéket, majd utána a csatlakozót és aljzatot rászerelni. Van is elfekvőben egy pont jó hosszúságú vezeték, de kéteres. Mi történik, ha erre védőérintkezős végeket szerelünk (földelő vezeték nélkül) és úgy használjuk random elektromos eszközökkel?

(#907) Real_Necro válasza Mauzes (#906) üzenetére


Real_Necro
veterán

Áramütés, tűzeset, halál?

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#908) Mauzes válasza Real_Necro (#907) üzenetére


Mauzes
őstag

Jó tudni. Mondjuk szerelünk fel FI-relét a biztonság kedvéért, az elvileg hülyebiztos.

De akkor vajon mire használta az előző tulaj ezt a 10 méteres kéteres vezetéket? Zsebrádiót kötött rá?

(#909) Exian válasza Mauzes (#908) üzenetére


Exian
őstag

Kettős szigetelésű eszközökhöz megfelelő lehet, amennyiben nem cérnavastagságú vezetékről van szó. De ebben az esetben kizárólag olyan aljzatot szerelj a végére, amibe nem lehet földelt csatlakozót bedugni. De legjobban akkor jársz, ha kihúzol egy megfelelő új kábelt, amiben földkábel is van. Nem egy egetverő összeg.

(#910) Real_Necro válasza Mauzes (#908) üzenetére


Real_Necro
veterán

Olcsó hangfalkábelnek... de passz.

Ahogy Exian is írta, nem drága megvenni pár méter 3 eres kábelt. Elugrasz egy "villanyszerelős" boltba és olcsón meg van.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#911) Mauzes válasza Exian (#909) üzenetére


Mauzes
őstag

Abszolút, így fogok tenni, de kíváncsiságból előtte rákérdeztem itt, mielőtt bármit csinálok.

(#912) g.peter23


g.peter23
tag

Sziasztok

A képen látható légkondicionálót mekkora keresztmetszetű kábellel kötnétek be?
1.5 vagy 2.5? 15m kábel hossz.
[kép]

Köszi

(#913) retesz147 válasza g.peter23 (#912) üzenetére


retesz147
addikt

A leírás alapján, max teljesítményfelvétel 1090W (valóságban is tényleg ennyi, mértem sajátom) ,ami kb durván 5 A.
Így bőségesen elegendő az 1,5-ös réz.
A leírás utolsó sorai egyébként a kérdésedre a válasz.

Xiaomi 13 eu dev...

(#914) Mauzes


Mauzes
őstag

Sziasztok, nem tudom, jó topik-e, de nem tud valaki Kelet-Pesten megbízható villanyszerelőt? Google értékelés alapján két legjobbnak tűnővel befuccsoltam. Egyik kérte, hogy küldjek képeket, aztán többet nem válaszolt semmire, másik pedig 1 hónapig tele van és nem tud vállalni egy 2 órás melót.

[ Szerkesztve ]

(#915) hódmaci válasza g.peter23 (#912) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia
1,5% fesz eséssel számolva 1,5mm2 vezetéket húzhatsz kb 20-22méter hosszig.
Az felett már 2,5mm2 vezetéket húzz!
Bár én a 15m nek is 2,5mm2 húznák magamnak. Nyugodtabban aludnák talán, bár felesleges :U

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#916) demars válasza hódmaci (#915) üzenetére


demars
addikt

Nemrég szinte ugyan ez volt a kérdés, akkor én is a 2,5 mm2 vezetéket ajánlottam. Megkérdezték mi indokolja... Írtam, hogy igazából semmi, elég az 1,5 is, de a biztonság kedvéért... :)

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#917) Exian válasza demars (#916) üzenetére


Exian
őstag

Én is 2.5-öst húznék. Mivel nem 150 méter, hanem csak 15 méter kell, így árban sem olyan különbség, hogy bárkit is földhöz vágna az a minimális különbség. Ráadásul később változhat a helyzet, klíma helyett mehet nagyobb fogyasztó is róla, ha valami miatt úgy alakul, hogy klíma helyett más lenne (vagy jóval nagyobb klíma).

(#918) Teaway válasza g.peter23 (#912) üzenetére


Teaway
veterán

Ami a leírásában szerepel.

Nincs itthon csokid??

(#919) Mauzes


Mauzes
őstag

Sziasztok, van bármi hátránya annak, ha egy egy-aljzatos hosszabbítóra rákötünk még egy hosszabbítós elosztót, és arra kötjük rá az elektromos eszközöket (router és számítógép)? Vagy van bármi, amire oda kell figyelni? Így tudnám egyszerűen megoldani, hogy a falon át vezetés után megfelelő számú aljaztom legyen a helyiségben (ahol nincs fali konnektor).

A másik megoldás esetleg az, hogy veszek egy darab hosszabb elosztót, annak levágom a villásdugós végét, ezt a véget vezetem ki a helyiségből és utána szerelek rá egy másik villás dugót.

[ Szerkesztve ]

(#920) Exian válasza Mauzes (#919) üzenetére


Exian
őstag

Alapszabályként, hosszabbítóba nem dugunk hosszabbítót/elosztót. Aztán elosztónál figyelni kell a max. terhelhetőséget is. Általában 10A-ig, a jobbak 16A-ig terhelhetőek, amennyiben a fővezeték, meg a kismegszakító is terhelhető annyival. Amire még figyelj, hogy véletlenül se legyen a hosszabbító kábele feltekerve valamelyik szakaszon, főleg, ha hosszabb kábelről van szó. A feltekert hosszú kabel, és azon nagy teljesítményű fogyasztó extra tűzveszélyes, ahol a "tekercs" van a kábelen.

(#921) Mauzes


Mauzes
őstag

Otthoni felhasználásra, néha-néha előforduló érvéghüvely krimpelésre milyen szerszámot javasoltok? Vannak ezek a négyzetes keresztmetszetű dedikált krimpelők, de otthonra overkill-nek érzem. Bármilyen krimpelő fogó jó lehet?

Illetve ha tudtok ajánlani olcsó, de elég jó blankoló-krimpelőt, azt is megköszönöm.

(#922) Exian válasza Mauzes (#921) üzenetére


Exian
őstag

Ahogy írtad, a négyzetes, 4-6 ponton préselő az igazi, de elég drágák azok a fogók (a képen látható ~40e körüli).

Én ilyennel is szoktam, ha nincs komolyabb fogó kéznél. Macerásabb sokkal, de ha nem egész napos használatra kell, akkor megfelelő.

[ Szerkesztve ]

(#923) szabifotos válasza Mauzes (#921) üzenetére


szabifotos
senior tag

Ha türelmes vagy, akkor 1-2-3 hónap alatt ide is ér, de legalább olcsó. Link1, Link2
Blankoló (csak blankolásra!)

(#924) TRob1 válasza Exian (#922) üzenetére


TRob1
veterán

Kínából meg 3-6e Ft :D Igaz, nincs rögtön a kezedben, várni kell ahogy lentebb is írták, de legalább ha megjön, olcsón lesz, és még működik is. :K

Szerintem ez a 3 cucc összesen nem volt talán még 7eFt se (igaz, külön-külön vettem és mindig volt vmi kupon/akció):

ui: Azért a 4 pofást vettem, mert ez a fajta 10-est is nyom.

(#919) Mauzes:
Akkor már egyszerűbb ha veszel külön megfelelő hosszúságú vezetéket és dugvillát illetve szerelhető elosztót, majd összerakod.

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#925) csemberlen válasza TRob1 (#924) üzenetére


csemberlen
őstag

Azért ugye nem gondolod, hogy összehasonlitható minőségben a 2 termék. Otthonra évente 2 nyomásra jó persze.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#926) TRob1 válasza csemberlen (#925) üzenetére


TRob1
veterán

Szerinted.

¤ R'n'R ¤

(#927) Mauzes válasza TRob1 (#924) üzenetére


Mauzes
őstag

Igen, ez lett volna optimális a hosszúság szempontjából, de végül egy 5 méteres meglévő elosztónak levágtam a fejét és falon átdugás után szerelhető dugvillával pótoltam. Innen is jött fel, hogy krimpelésre mi a jó, mert ugyan most megcsináltam, de éreztem, hogy nem maxos minőség.

(#928) Real_Necro válasza csemberlen (#925) üzenetére


Real_Necro
veterán

Sajnos nem ezt tapasztaltuk. Munkahelyemen van 40eFtos minőségi krimp szerszám meg 8eFtos kínai is, napi huzamos használatban (kábel gyártás). Tartósságban egyformák, hatékonyságban az "itthoni" masszívabban képes préselni, vizsgáltuk szakításra. A gyakorlatban viszont nem fogod észre venni a különbséget, mert a kínai is hozza az elvárt szintet.

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#929) Exian válasza TRob1 (#924) üzenetére


Exian
őstag

Szerintem jó a kínai is, ha jó. A drága itthon kapható is kínai, nagy valószínűség szerint :DDD Mondjuk aki napi brutál sokat krimpel, ott esetleg lehet létjogosultsága a nagyon drágának, talán többet bír.

(#930) g.peter23


g.peter23
tag

Sziasztok!

Egy egyszerű kérdés, ha már krimpelés.

Kismegszakitó kimeneti felén a 2.5 sodrott réz vezetéket kell, muszáj érvégezni?
1db-ról van szó

Köszi!

(#931) szabifotos válasza Exian (#929) üzenetére


szabifotos
senior tag

Én sem nyomok napi több százat, de nem volt vele bajom. De ha választanom kéne a drága kínai és az olcsó kínai között, akkor a drágának az árából inkább tartok itthon még 3 kínait tartalékban és még sörre is marad bőven. :DD :D

(#932) retesz147 válasza g.peter23 (#930) üzenetére


retesz147
addikt

Semmit se muszáj, de igen, ha van lehetőséged, akkor érvégezdt!
Ha nem érvégezed, akkor rakd össze most és napokon belül szerezz egy érvégezőt és javítsd ki.

Xiaomi 13 eu dev...

(#933) g.peter23 válasza retesz147 (#932) üzenetére


g.peter23
tag

Köszi! Végül kapott érvéget minden is.

Viszont, észrevettem valamit, ha jól tudom, mikor rövidre zárom a föld-nullát, le kellene oldani a fi-relét, nem (teszt gombbal jó) ? Több kismegszakító után is próbáltam

Régi panel épület, 1-2 éve mikor fel lett újtva a lakáselosztótól az áram hálózat, még működött. (amit villanyszerelő csinált)

KÖszi

(#934) Mintcar válasza g.peter23 (#933) üzenetére


Mintcar
tag

Pontosan mire gondolsz?

Ha az áram-védőkapcsoló után újra egyesíted a PEN vezetőt biztosan le fog csapni. De, csak akkor ha van fogyasztó éppen üzemben. A PE és az N vezető azonos potenciálon van és ha nincs fogyasztó bekapcsolva a lakásban az N vezetőn nem folyik áram, és így hiába zárod rövidre a PE-t és az N-t, a védővezetőn sem fog áram folyni, és így persze a fi-relé sem fog megszólalni. Ha viszont van fogyasztó üzemben az összezárt N és PE vezetőn is fog áram folyni megközelítőleg 50-50%-ban (gyakorlatilag egy áramosztót hoztunk létre és az, hogy pontosan mekkora a %-os arány azt a PE és N vezeték szakaszok impedanciája fogja meghatározni). Ha ez a PE vezetőn folyó (példa) 50%-nyi áram elegendő mértékű ahhoz, hogy elérje a névleges hibaáram érzékenységét a fi-relének, le fog az csapni a PE és az N vezető összezárására is.

A tesztgombbal csak és kizárólag a védelmi készülék funkcionális működéséről bizonyosodhatsz meg, semmi másról.

w123 200D 1.1millió km+

(#935) g.peter23


g.peter23
tag

na, ezt sajnos nem tudtam, hogy fogyasztás mellett kell így tesztelni. Köszi,, hazaérek mindenképp kipróbálom

[ Szerkesztve ]

(#936) Mintcar válasza g.peter23 (#935) üzenetére


Mintcar
tag

Nem, nem így kell tesztelni. Fi-relé teszt (szerelői ellenőrzése) során a fázisvezető (L) felől kell áramot megindítani a földpotenciál (PE) irányába a megfelelő műszerrel. Vannak egyéb módszerek de azokat biztosan nem fogom leírni.

Vegyél egy kétpólusú feszültségkémlelőt RCD kioldó funkcióval és azzal végig tudod az összes konnektornál csattogtatni a fi-relét. 1000 félét kapni, és van igazán olcsó kategória is:
pl: [link]

Hidd el nem árt ha van a háztartásban kéznél egy ilyen műszer, használata nem kíván különösebb szakértelmet és a használata biztonságos. A manual-t átolvasod egy alkalommal, és már lehet is mindenfélét méricskélni a lakásban, mint például a PE és az N vezető közötti folytonosságot vagy üttetni a fi-relét, vagy csak simán feszültséget mérni.

w123 200D 1.1millió km+

(#937) Exian válasza g.peter23 (#933) üzenetére


Exian
őstag

Én múltkor UFO lámpáinkat szereltem fel, össze ért véletlenül a nulla és föld és lecsapott a FI relé. De ahogy írták előttem, nem ez a megfelelő teszt.

Aztán volt olyan konnektorom az új lakásban, amiben frankón össze cserélték a nullát a földdel, tehát a nulla helyére a föld volt kötve és fordítva, na az oda bedugott majd bekapcsolt cucc is lecsapta, na az már igazi éles teszt volt :DDD persze az előző tulajnak előtte 15 évig így működött, FI relé nélkül természetesen.

(#938) Mintcar válasza Exian (#937) üzenetére


Mintcar
tag

"nulla helyére a föld volt kötve és fordítva"

Hát igen, az ilyen kis disznóságokra fi-relé beépítése után derül csak fény, simán évtizedekkel később. De a ilyen konnektor PE/N elkötést legalább viszonylag egyszerű megtalálni. Mert az üzemi áramot csak akkor engedi rá a PE-re ha be van dugva valami.

Viszont a villanyszerelők rémálma ha a berendezés valamelyik pontján a PE és az N között stabil érintkezés van. Na akkor aztán lehet keresgélni, hogy hol kerültek egymással összeköttetésbe (például a paneloknál jellemzően a konnektor hidalásoknál, lámpáknál, kötéseknél cserélték fel, vagy szöggel csavarral elkapták az MM falat).

Egy sima bizitábla cseréből + fi-relé beépítésből lehet egy félnapos bútortologatós igazi tortúra is.

w123 200D 1.1millió km+

(#939) Exian válasza Mintcar (#938) üzenetére


Exian
őstag

"Egy sima bizitábla cseréből + fi-relé beépítésből lehet egy félnapos bútortologatós igazi tortúra is."

Hát ja. Szerencsére nálunk csak ez az egy elkötött konnektor volt.

Az még nem tetszik, ahogy a konnektorok fel vannak fűzve itt-ott, meg hogy bizonyos lámpák bizonyos konnektorokkal vannak egy körön, ezeket egyszer rendbe rakom és szétválasztom.

(#940) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Üdv!
Téma: Alkonykapcsoló
Kérdés hátha valaki tudja: Ha betápot kap, akkor mennyi idő alatt áll fel a "rendszer" mire kapcsol vagy sem fénytől függően, illetve a táp adás pillanatában a kimenetre kijön e akár egy pillanatra is a 230? Úgy kérdezem mint a mozgásérzékelő lámpák esetén áramszünet után elindul a lámpa, majd lekapcsol és csak ezután működik mozgásra. Na ha az alkony is ilyen akkor nem jó. Köszi. :)

[ Szerkesztve ]

(#941) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok,

Ezek a kis kábelösszekötők hogy is működnek? Van egy ötös összekötőm, amibe 2x2 vezetéket szeretnék összekötni. Tehát 2-2 vezetéket egymással. Simán egymás mellé dugom azokat, amelyeket össze szeretném kötni? Tehát mindig azzal a vezetékkel köti össze, ami mellé kerül? És mi legyen az 5., felesleges lyukkal? A szélén hagyjam ki vagy középen?

Köszi!

(#942) TRob1 válasza Brandynew (#941) üzenetére


TRob1
veterán

Wago-ról beszélünk? Ebbe nem tudsz 2 külön kötést, itt amit "beledugsz", az mind össze lesz kötve egymással, függetlenül attól hogy melyik lukba és összesen mennyi vezetéket.
Tehát ha 2 külön kötést szeretnél, akkor 2db wago kell.

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#943) Brandynew válasza TRob1 (#942) üzenetére


Brandynew
őstag

Köszi! Igen, wago.

Nem írtam le a teljes feladatomat, amit meg szeretnék valósítani, de akkor most:

2 kábel jön az első lámpából, 2 kábel jön a kapcsoló/áramvezeték felől, 2 kábel a második lámpából, 2 kábel a harmadik lámpából.

Azt szeretném, hogy a 3 lámpát a lámpakapcsoló egyszerre kapcsolja. Ezt hogy oldjam meg wagoval?

[ Szerkesztve ]

(#944) TRob1 válasza Brandynew (#943) üzenetére


TRob1
veterán

Minden vezeték egy helyen találkozik? Kapcsoló 1 pólusú vagy 2? (1 bele és 1 el, vagy 2 bele és 2 el?)
Kapcsolóból elmenő "Kapcsolt" szálat (fekete v barna) "összewagózod" a lámpák fekete v barna vezetékeivel, a lámpák kék vezetékeit meg egy másik wago-val "összewagózod" a nulla vezetékkel (kék... és vagy szintén a kapcsolóból megy, vagy mellette... általában :) ) De lehet hogy jobb lenne megtámogatnod pár képpel, hogy lássuk mi a szitu.

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#945) Kommy


Kommy
veterán

Ki szeretném cserélni a kábelt a ház és garázs között. Jelenleg "légkábel" van, de szeretném eltüntetni. Milyen védőcsőbe milyen kábelt raknátok. A garázsban elektromos autó is lenne töltve jelenleg csak 1 fázison és ott is csak max 16A-al (falitöltőbe megy majd a kábel, tehát nem konnektorról tölöm), de kiszeretném vinni rendesen a 3 fázist későbbre gondolva, én minimum 6mm2-es kábelben gondolkodom.

Földkábelhez is kell védőcső?

(#946) macikos


macikos
addikt

Sziasztok!

Van egy problémám, ami félig háztartási gép, félig villanyszerelés téma.
Na szóval, egy ideje már, ha a beépített sütőben krumplit sütünk, akkor, csak akkor a pont felette levő kerámia főzőlap nem működik. Sípol, kikapcsol, napokig, aztán megjavul magától. Csak krumpli sütésnél tepsiben :DDD Ez nem tudom milyen 3. típusú találkozás, de bármi más készül a sütőben, pl. a múltkor 4 órán át sült 140 fokon a mustáros karaj fűszeres kéregben, sokat sütök mást is, 230-240 fokon is, de akkor semmi gond.
A krumpliból a pára lecsapódna a főzőlap elektronikájában vagy mi a franc? A lényeg, hogy ilyenkor sípol, vagy nem működik a főzőlap.
Továbbá a konyhával szemben van a nappali, ha bedugok valamit az egyik konnektorba és az bedugásnál szikrázással jár, akkor a szikrázás pillanatában a sütőben felvillan a lámpa :Y

Zárlat lenne valahol? A lakás egy 15 éve épült társasházban van, a főzőlapra 3 fázis megy (a sütőre nem tudom mennyi).

Szóval szerintetek mi lehet a gond?

[ Szerkesztve ]

(#947) Exian válasza macikos (#946) üzenetére


Exian
őstag

Sürgősen nézess át mindent egy villanyszerelővel. Valami NAGYON nem oké nálad.

A krumpli az Y aktás sztori :D Lehet, hogy nem szeresse a keményítőt... :)

Egyébként újkrumplival és régivel is ugyanazt produkálja? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#948) Real_Necro válasza Kommy (#945) üzenetére


Real_Necro
veterán

Pl keresővel: [link]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#949) macikos válasza Exian (#947) üzenetére


macikos
addikt

Csak krumplival, de a múltkor az asszony rakott-kelkáposztájától is kirakta a főzőlap a fehér zászlót :D Lehet hogy ez a Skynet és a diétára akar rávezetni azzal, hogy nem enged sütni? :D

(#950) Brandynew válasza TRob1 (#944) üzenetére


Brandynew
őstag

Köszönöm, így már tiszta és meg is csináltam :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.