Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) balwee


balwee
csendes tag

Sziasztok! Építkezés folyamatban, villanyszerelésnél tartunk. Stablonba szeretnék majd süllyesztett LED spotokat tenni körbe a házon. Jelenleg a stablon be van deszkázva, erre megy majd xps, és nemesvakolat. A spotokat simán tudom majd rögzíteni es elég a kábelt kilogatni a megfelelo helyen, vagy kell valami spéci dologgal előkészülni neki? Masik kérdésem hogy schrack kismegszakitokrol es tarsaikrol mi a vélemény?

(#452) #33253120 válasza egil2 (#450) üzenetére


#33253120
törölt tag

Hívni kell szakembert. :)

(#453) csemberlen válasza balwee (#451) üzenetére


csemberlen
őstag

Most csináltunk ilyet, és a kömüvescsinált egy plusz keretet a lámpáknál szinte az XPS külső szegélyéig. Olyan lámpákat vett a tulajdonos ami nem az a hagyományos kihajlós rugó, hanem oldalt feszit. IP44 lámpa illik kültérbe.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#454) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Sziasztok!
Egy érdekes jelneség zajlik le nálunk és erre szeretnék valami megoldálst találni. Sajnos a villanyszerelőmmel nem találtunk eddig semmit.
A jelenség.
A ház újra lett húzva kábellel. Minden új és egy FI relé is be lett iktatva plusz 11 kismegszakító is be lett rakva. Működik, a teszt is jó relének. Ez tavaly nyár végén lett megcsinálva, minden tökéletes.
Körülbelül 2 hete olyat csinál a relé, hogy random időközönként leold. A semmiből elveszi az áramot.
Már mindent kihúztunk, nálam 2 gépet, muternál tv, laptop stb és akkor is leoldódik a relé.
Volt olyan, hogy nálam a szobában volt baj és akkor fel sem engedte kapcsolni a relét. Ott meg lett a ludas, a tápom volt rosszt.
Vettem új tápot, minden jó. Most ha nincs bedugva a konnektorba az egész mindenség, akkor is leold.
Ma például 15 óra előtt pár percel, meg most este 21-kor pontosan.
Sajnos ez a két időpont nem releváns olyan szempontból, hogy 6 napja például reggel 6-kor vágta le. Előtte 2 nappal, 4-kor, előtte meg hajnal fél 2-kor. Nincs semmi állandóság köztük, mert nem pont ugyan akkor old le. Meg 2 leoldás között el is telik 2 nap, ha úgy van.
Zárlat nem lehet, mert akkor fel sem engedné kapcsolni a relét.
Kérdésem az lenne, hogy mi lehet a baj?
Hétfőn jön a szerelő és neki esünk a kötéseknek. Megnézzük lehet e baj valahol.
A relé ki lett cserélve 2 napja és ma már oldott is.
Szerintetek? Jah és mikor ki lett cserélve a relé, akkor mindent felkapcsoltunk és nem oldott a relé, nem vágta le az áramot. Ma este meg alig megy valami és elmegy az áram. :O

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#455) retesz147 válasza Sub-ZeRo (#454) üzenetére


retesz147
addikt

A hibakeresés de szép dolog is... De néha nagyon nehéz rájönni.
Kötések szabványosan lettek megcsinálva? (wagoval esetleg sorkapoccsal?)
Fi relét akkor cseréltetek? Más márkát tettetek be?
Fi relé tudja a max áramot? Ergó, ha 32es a betápod, akkor oda 40es Fi kellene.
Esetleg hűtő, valamilyen motor(szivattyú, fütésnek valamilye) , vagy ami beinduláskor megterhel/áthúz.
Amikor mindent kihúztatok, hűtőt is kihúztátok?

Valami induló ketyere?

Egy rossz hosszabító, melyikbe a nulla és a zöldsárga esetleg összeér.
Fi biztos jól van bekötve?

Ha nem juttok semmire, egy érintésvédelmes szakembert kellene megkérdezni.

Esetleg kismegszakítókat kivenni a Fi alól egyesével (teljesen fázis, nulla, zs) , de ezt csak szigorúan szakember felügyelete alatt, mert ez alatt az esetleges hibás készülék életveszélyes!!

Xiaomi 13 eu dev...

(#456) csemberlen válasza Sub-ZeRo (#454) üzenetére


csemberlen
őstag

90% hogy a megoldás az épületen kivül keresendő, lámpa, kapcsoló, dugalj, doboz. Bepárásodik stb....

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#457) Sub-ZeRo válasza retesz147 (#455) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Pont így lettek megcsinálva, mindenhol. Wago, sorkapocs.
Már a Fi csere előtt is levágta. Nem, ugyan olyan ment bele, Schneider.
Tudja. 25-ös a betáp és 30-asbvan benne.
Hűtőre gondolok én is, mert egy fagyasztó megy kint. Csak érdekes, hogy az kapcsol egy nap töbször is és nem vágja le olyan sűrűn ahogy bekapcsol.

Induló ketyere talán a 2 hűtő volt mikor minden ki lett kapcsolva. De ha elindulnak akkor nem megy el az áram.
Nincs hosszíbtó bekötve sehol.
Biztos. Villanyszerelő a srác.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#458) Sub-ZeRo válasza csemberlen (#456) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Hétfőn mondom neki ezt! :R

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#459) retesz147 válasza Sub-ZeRo (#458) üzenetére


retesz147
addikt

Majd oszd meg kérlek, mi volt a hiba oka. :R

Xiaomi 13 eu dev...

(#460) Sub-ZeRo válasza retesz147 (#459) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ha rá jövünk akkor megmondom. :DDD :R

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#461) csemberlen válasza Sub-ZeRo (#460) üzenetére


csemberlen
őstag

Rájöttetek?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#462) Sub-ZeRo válasza csemberlen (#461) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Még nem tudok rá válaszolni.
A kötéseket megnéztük, azok por szárazak. A srác felment az oszlopra, megrángatta a vezetéket, semmi.
Van egy kinti mozgás érzékelős lámpa, azt kikötötte, meg a csirkeólnál egy régi kábelen egy beltéri lámpa test izzóval. Azt is lekötötte. Mivel most nincs nagy szél, eddig jó. Érdekes, hogy csak akkor nyomja le ha szélvihar van. Ha ezek közül valamelyik csinálta, az jó lenne.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#463) BB9000 válasza Sub-ZeRo (#462) üzenetére


BB9000
senior tag

Erről eddig egy szót se írtál, hogy csak szélviharban nyomja le. Csöpögteted az információt?
Azt nézd meg, hogy melyik vezeték mozog, vagy mozoghat, amikor szél van. Ott lesz a hiba is. Ha lekapcsol a fi relé és vissza lehet kapcsolni, akkor az áthúzás időszakos. Amikor az én hűtőm lett testzárlatos, akkor a fi relé leoldott és egészen addig nem lehetett visszakapcsolni, amíg ki nem húztam a rossz hűtőt.

[ Szerkesztve ]

(#464) Sub-ZeRo válasza BB9000 (#463) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Mert eddig nem tudtuk hogy az miatt veri le. Eddig csak úgy "leverte". De hétfő hajnal óta jöttünk erre rá, hogy akkor megy el, ha nagyon fúj a szél. Hajnalban vagy ötször verte le plusz a háztetőt is majdnem lekapta, olyan szél volt nálunk. Reggel vissazgondolva (hétfőn) hogy akkor veri le, ha nagyon fúj a szél, szóval nem csöpögtetem az infót, hanem folyamatosan próbálok valami rációt találni, mikor miért verheti le.
Amelyik vezeték mozog, az már nem számít, mert le lett kötve a hálózatról ugyan úgy mint a fixen felrakott led lámpa mozgás érzékelővel. A szerelő a lámpára gyanakszik, én a csirkeólas hosszabítóra. Csak most meg az van, hogy nincs olyan nagy szél és nem veri le a relét. :(((
itt is így van, hogy időszakos, de már a szélre hozom/hozzuk összefüggésbe. Ami kint van most és éri a szél, az le van kötve. Van még a falon egy kapcsoló plusz lámpa, de ott meg nem kívülről megy a villany, hanem falon belül megy egyből a lámpába, kapcsolóba. Azt is megnéztük, kötések szárazok.
Nekem a gép tápja volt ilyen. Mindent fel lehetett kapcsolni (kismegszakító) de amint a szobámhoz ért és felkapcsolta, már verte is le. Fel sem lehetett kapcsolni.
Táp csere és jó lett.
Egyszónak is száz a vége, nem csöpögtetem az infót, hanem tapogatózok/tapogatózunk. Nehéz úgy valamire rájönni, hogy nem ugyan abban az időben csinálta, hanem össze vissza.
A szélre akkor még nem is gondoltunk.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#465) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Egyelőre úgy néz ki, hogy nincs meg a bűnös. Már csak az oszlopra meg ami bejön kábelre tudunk gondolni. Sajnos a hosszabító lekötés, világítás meg a kötések átnézése nem hozott sikert. A fogyasztók lekötése sem hozott sikert, mert van egy erősebb széllökés és már nincs is villany. Szóval marad az oszlop és a ház között bejövő kábel cseréje. Gondolom én.
A srác hozza a szerszámait és az oszlopra felmegy és ott is tevékenykedik. :(

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#466) Teaway válasza Sub-ZeRo (#465) üzenetére


Teaway
veterán

Mármint az utcai villanyoszlopra/vezetékre gondolsz? Az nincs hatással a relére.

[ Szerkesztve ]

Nincs itthon csokid??

(#467) #33253120 válasza Sub-ZeRo (#465) üzenetére


#33253120
törölt tag

Az a fi előtt van.
Ötlet.
Venni kell egy a beépítettnél érzékenyebb fi-t, vagy inkább rcbo-t, (erre jó akár az xbs is) és bekötni valamelyik bizti helyére. A fő fi megmarad a helyén.
Ha esemény van, akkor lemegy a fő fi. Ha a hiba nem a random helyre beépített fi körében van, akkor az nem megy le. Arrébb kell rakni más biztosíték helyére.
Lassú megoldás, lehet hetekbe telik, de ha eljuttok oda, hogy lemegy mindkét fi, akkor megvan melyik körön van a hiba.

(#468) demars


demars
addikt

Sziasztok.
Remélem tud valaki segíteni nekem!
Netet bújom néhány napja, de sehol sem találtam MAGYAR nyelvű használati útmutatót egy METREL MI 3125 típusú érintésvédelmi műszerhez. (MI3125, MI3125B, MI3125BT)
Ebben kérném a segítségeteket, esetleg akinek lenne otthon akár nyomtatott formában, akár PDF formátumban az kérem jelezze nekem!
Köszönöm!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#469) Sub-ZeRo válasza #33253120 (#467) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Mi köze lehet akkor szélhez?
Mert oké hogy megcsináltatom így a szerelővel, de ha nincs szél, nem megy le a relé. :F
2 napig is megy hiba nélkül, erőssebben fúj a szél és már vágja is le.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#470) csemberlen válasza Sub-ZeRo (#469) üzenetére


csemberlen
őstag

1 vagy 3 fázisod van?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#471) Sub-ZeRo válasza csemberlen (#470) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Hát azt nem tudom sajnos. :O

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#472) Sub-ZeRo válasza #33253120 (#467) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Azt hiszem 11 kismegszakító van fent. Az rcbo-t hova kellene kötni? Vagy a kismegszakítók helyére menne?
Holnap lövök képet, hogy van megcsinálva, hátha úgy jobb lesz.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#473) retesz147 válasza Sub-ZeRo (#472) üzenetére


retesz147
addikt

A képből, amin a Fi relé is rajta lesz! , kiderül
, hogy hány fázisod van.
Én figyelek, nagyon kíváncsi vagyok mi lesz a hiba...

Xiaomi 13 eu dev...

(#474) Sub-ZeRo válasza retesz147 (#473) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#475) #33253120 válasza Sub-ZeRo (#474) üzenetére


#33253120
törölt tag

1 fázisod van.
A bal oldali FI-t ideiglenesen ki kellene cserélni 100mA-re, és berakni szépen sorba biztosítékról-biztosítékra haladva egy mondjuk egy C16/30mA biztosítékkal kombinált FI-relét.
És amikor a fő FI lemegy, és ez fent marad, akkor át kell rakni a 2. majd 3. stb. biztosíték helyére. Ha lemegy, akkor azon a körön kell keresni a hibát.
El fog tartani pár hétig, és a villanyszerelőd a pokolba fog kívánni. :)

(#476) unreg1


unreg1
tag

Sziasztok!

Nagyon amatőr kérdésem lesz.
Vettem 3 fénycső armatúrát használtan, az előző helyén mindhárom világított, nálam meg egyik sem.
Mit csinálhatok rosszul?

(#477) No.01


No.01
őstag

Sziasztok,

Kis segitseg kellene... Van 2 lampank amit eddig sima billenokapcsoloval vezereltunk. Mivel a lampak fenyeroszabalyozhatoak igy gondoltuk, h kicserljuk a 2 kapcsolot es kesz.

Sajna hiaba kertem direkt LED-es lampahoz valot beszereles utan olyan szinten bug, h nem lehet mellette megmaradni.

A lampa leirasaban annyi szerepel, h TRIAC-os kapcsolo kell hozza (jelentsen is ez barmit :U )
Mit kellene cserelnem, h a problema megoldodjon? :F

(#478) csemberlen válasza unreg1 (#476) üzenetére


csemberlen
őstag

Tekerd be az összes fénycsővet.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#479) zadir1


zadir1
tag

Hali!

Járok most villanyszerelői tanfolyamra, gyakorlat céljából gondoltam arra, hogy összehozzak olyan gyakorló panelt, ami van suliban is. Sajnos ott mivel sokan vagyunk és kevés az alapanyag arra gondoltam otthonra csinálnék / vennék ilyet gyakorlás céljából ( kis megszakító, dugalj, váltó, nyomógpmb, csillár kapcsoló, alkonykapcsoló, lámpafoglalatok, csengő, mozgásérzékelő, rézkábelek.
Lehet ilyet venni valahol egyben, vagy szerezzek be villamossági boltban egyesével mindent?
Esetleg valami tippet kérnék, hogy milyen eszközzel lehetne elérni, hogy ne verje le a Fí relét, ha nem jól kötöm össze?

(#480) szabifotos válasza zadir1 (#479) üzenetére


szabifotos
senior tag

Szerintem sokkal jobb, ha egyenként vásárolgatod össze, ezzel is tanulsz, hogy milyen márkák, alkatrészek léteznek.
Csak egy laikus tipp, de ha a "tanulós táblád" bemenetére kötsz egy Fi relét, úgy talán működne és csak az oldana le, ha elcseszel valamit.

Egyébként én is most kezdem a sulit! Hajrá! ;)

(#481) bluemirage válasza szabifotos (#480) üzenetére


bluemirage
őstag

A lakás FI reléje után másik FI relét berakni... :U Ez nem a legokosabb... de legalább ezt is kitapasztalja...

Meliora sunt bono inimica

(#482) zadir1 válasza bluemirage (#481) üzenetére


zadir1
tag

Mivel tervben van lakásfelújítás és vezetékcsere, mindenképp kell még egy relé és kapcsolók, csengő, mozgásérzékelő stb.

(#483) bluemirage válasza zadir1 (#482) üzenetére


bluemirage
őstag

A korrekt megoldás az, ha nem egymás mögé vannak kötve, hanem már a szekrényből külön jön ki az új rendszer, az így képzett független rendszert védi egy másik Fi relé.

A világ boldogabbik felén több Fi relé van egy házban, így nincs olyan hogy az egész házban nincs villany, mert egy áramkör miatt a Fi leoldott.. De nyilván a nálunk szokásos 12 vagy 24 modulos játék dobozokból hamar elfogyna a hely... nemcsak a pénz...
Már az is jó, hogy az új építésű lakásokban van Fi relé... Persze csak egy darab... ahogy a családi ház átalakításoknál is raknak már... Egy darabot... Aztán ha újév napján, vagy a nyaralás után arra érnek haza, hogy hideg van, de a hűtőben meg meleg... akkor is szerintük a hülye Fi a hibás... nem az, hogy több Fi esetén nincs ekkora gond. Olyat láttam, hogy a kazán külön Fi-t kapott, mert külön vittek oda áramot... kényszerből .... hogy megfeleljenek a mostani EPH, kismegszakítós és Fi relé elvárásoknak... De ennél több nálunk ritka...

A pince, a kültéri lámpa, kültéri dugaljak, padlás, melléképület, medence forgatója, szivattyú ugyanazon Fi-re van kötve, mint a lakás... :Y De legalább most már van és terjed... még ha a csóróság miatt néha szívatják is magukat.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#484) retesz147 válasza bluemirage (#483) üzenetére


retesz147
addikt

Okosakat írsz! Villszerelőként végeztél/dolgozol?

Az egymás után kötött Fi relékkel mi a gond? Azon kívül, hogy semmi hasznuk, mert a gyorsabb fog úgyis előbb leoldani,még ha azonos érzékűnek is vannak árulva.
Akkor van értelmük, ha jól tudom, hogyha a lassabb van a főelosztóban (mondjuk egy 100mA-es) a "kiselosztóban" meg mondjuk egy 30-as.

Xiaomi 13 eu dev...

(#485) zadir1


zadir1
tag

Fí relét gyakorlás céljából rá lehet kötni dugaljra is, vagy csak a szekrényből elágazó fázisra?

(#486) Teaway válasza bluemirage (#483) üzenetére


Teaway
veterán

Nálam 4 db is akad, 3 db 1F és 1 db 3F.

Nincs itthon csokid??

(#487) Ferike81 válasza zadir1 (#479) üzenetére


Ferike81
senior tag

Szia!
Nem nagyon akartam először írni, mert nem szeretném ha okoskodásnak tűnne, de...
El lehet gyakorolni egy otthoni elkészített táblán, viszont elég nehézkes lesz a feltételeket megteremtened. A tanulótábla a suliban max 24V, ami azért ha valamit elnézel és ne adja az Isten éppen elfelejtetted a tanulótáblád kismegszakítóját lenyomni a varázslat előtt, akkor nagy bajt nem csinál. Ha otthon a tábládban 230V-os betáp lesz, akkor egy efféle malőrnél jobb esetben szikraeső vagy pukk lesz, de rosszabb esetben odaragadsz. Olyanokról nem is beszélve, hogy suliban azért van gondolom gumiszőnyeg a talpad alatt, nomeg egy oktató, aki, ha nem is csak veled foglalkozik, de ránéz a munkádra mielőtt ráengeded az áramot a művedre. És ha mégis baj lenne, akkor van aki leszed az áramkörről. Sajnos sokan vannak akik a 24V-os táblán is felkapcsolt kismegszakítóval dolgoznak, és észrevétlenül hozzászokik, majd az első 230-as hálózatnál egy rossz helyre nyúlásnál kiszalad az erő a lábából. Én nem feltétlenül tartom életbiztosításnak az otthoni gyakorlást, ha nincs meg minden feltétel.
Tényleg nem okoskodásnak írtam, de ugye ránézésre mindkét kábel egyforma, csak más a fogása.

Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

(#488) Tamy válasza Ferike81 (#487) üzenetére


Tamy
senior tag

Én már elég régen tanultam a szakmát, de elég nehéz elképzelni, hogy manapság törpefeszültség alatt dolgoznának a tanulók. Amikre hirtelen emlékszem: háromfázisú motorok vezérlése, fénycső világítás, lépcsőházi automata...Ezek egyike sem túl gyakori törpefeszültségen. Gumiszőnyeg az valóban volt, meg az oktató is többé-kevésbé jelen volt a próbáknál, elvileg nélküle nem lehetett rápróbálni, a tanári asztalról lehetett rákapcsolni a tanulói táblákra. Átnézni ő semennyire nem nézte át, legfeljebb nagy ritkán, nem is igazán látta át mi merre. Zárlatok persze voltak, ha a kismegszakító lassabb volt, akkor az elosztószekrényben az olvadóbiztosítót is mi cseréltük (felügyelet nélkül). Meglehetősen elavult és hiányos technikákkal kellett dolgoznunk, még a rögzítéshez szükséges csavarokat is úgy kukáztuk össze. Nem ritkán tovább tartott összeszedni a dolgokat, mint összeállítani a kapcsolást.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#489) Ferike81 válasza Tamy (#488) üzenetére


Ferike81
senior tag

Én most tanulom fenőttoktatásban. A mágneskapcsoló vezérléseknél is 24V van az áramkörben,a főáramkör viszont valóban 400V, de azt is azután kapcsolja be az oktató, miután a vezérlést átnézte, és a főáramkört is tüzetesen átnézte. Sőt a gyakorlati oktató azt mondta, hogy el sem tudná képzelni a mostani 15 éveseknél (Tisztelet a kivételnek), hogy 230V-on dolgozzanak.

Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

(#490) Tamy válasza Ferike81 (#489) üzenetére


Tamy
senior tag

Érdekes, nem gondoltam, hogy már ennyire babusgatva vannak a tanulók. Utána meg kikerül az életbe, aztán néz nagyokat. Értelmetlen is, hiszen így is jelen van a 230 V, vagy ha olyan idióta, akár a 400 V is, viszont elméletben meg csak az oktató kapcsolhat rá, akkor nem tök mindegy? Meg aztán feszültség alatt nem kell taperásznia semmit, még később, a szakma megszerzése után sem dolgozhat feszültség alatt sima villanyreszelőként. Max. megnyomja a gombot amivel elindítja a motort, vagy felkapcsol egy kapcsolót, ha azok ráznak, akkor már elég nagy baj van. Esetleg ha a fázist ráköti a motor fém testére, és azt még jól meg is tapogatja, akkor megrázó élményben lesz része, máskülönben nehéz elképzelni. Az én időmben még Fi relé sem volt.

Az már az én időmben is megvolt, hogy a szakmát szerzettek jó részére egy mezei izzócserét sem bíztam volna, a maiak esetén ez valószínűleg még inkább igaz. Hogy aztán később egy szaki mellett esetleg ragad rá még valami a koszon kívül, azt nem tudom, de érteni valószínűleg soha nem fogja mit miért csinál.

Az otthoni gyakorlással kapcsolatban nekem az a véleményem, hogy ha valaki kellően érett, akkor azért lehet próbálkozni. Lehet, hogy most egyesek megköveznek, de a 230 V száraz körülmények között, egy egészséges emberre azért nem olyan veszélyes, pláne ha számít is az esetleges áramütésre. Jó eséllyel az ijedtségen kívül más baja nem lesz, sokkal inkább a közvetett hatások a veszélyesek: pl. leesik a létráról, és a radiátorba beveri a fejét. Persze ezzel nem akarok senkit sem arra bátorítani, hogy nyalogassa meg a konnektort, de azért egy leendő villanyreszelőnek valamikor el kell kezdenie. És ugyebár feszültség alatt nem dolgozunk. Azért jó ha van a közelben valaki, elvégre az életben sem dolgozhat egyedül.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#491) szabifotos válasza Tamy (#490) üzenetére


szabifotos
senior tag

Teljesen egyetértek a véleményeddel. Meglepődve olvasom sok helyen, hogy villanyász végzettséggel, vagy ahhoz közel állva, valakinek NULLA gyakorlata van. Az miért indul neki eleve?! Én fordítva vagyok bekötve. Nagyon sok dolgot megcsinálok már, véleményem szerint elég igényes és szakmai módon, pedig a sulit még csak most fogom kezdeni. Nem is értem, hogy kezdhet valaki úgy bele, hogy egy dugaljat nem cserélt ki életében, vagy egy reflektort nem szerelt fel előtte az udvaron.

A múltkor egy tűzhelyben cseréltem hőbiztit, köszöni szépen azóta is működik. Ja, és megb@szott az áram mert kezdő vagyok és nem húztuk ki a munka hevében. Ettől függetlenül az elvégzett munkám biztonságosságára mindig ügyelek. A hétvégén a lakótársat megrázta a mosógép mert a főbérlő nem tett érvéget a vezetékre, kiült a testre a fázis, földelés nincs. Megcsináltam rendesen.

A mai internetes világban nagyon sok információ van, amihez nem kell iskolapad, mégis megszerezhető. Persze nem a suli ellen beszélek, mint említettem én is most kezdem majd.

[ Szerkesztve ]

(#492) Ferike81 válasza Tamy (#490) üzenetére


Ferike81
senior tag

És szabifotos
Értem és megértem mit akartok mondani, de azért láttam már nappalis másodikos srácokat villanyászkodni. Az agyam eldobtam. Egy nyomorult blankolás nem ment normálisan. Nincs tisztában alapvető fizikai törvényekkel. Fél éves felszerelés úgy néz ki utánuk mint ha 20 éves lenne. Nem a szakma szeretete miatt vannak az iskolában, hanem a tankötelesség miatt. Tisztelet a kivételnek. Az ilyen tanulóra hogy bízzon az oktató 230V-ot? A tanárokkal beszélve megértem Őket. Ha egy csoportban van 2 ilyen emberke már az is sok, de sajnos a 18-20 emberből kettő van aki meg szeretné tanulni, a többi nem. És azért én is jártam már úgy, hogy akkor vettem észre a felkapcsolva hagyott megszakítót mikor már készen voltam a szereléssel. Ha ezt tapasztalat nélkül csinálom és véletlenül belenyúlok akkor nekem is megrázó lett volna az élmény.
Ha tanulni akar akkor a suliban az alapokat megtanulja, és utána már próbálkozhat iskolán kívül is a szakmával, de inkább egy villanyszerelő mellett segédként, mint otthon magában egy táblán.

Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

(#493) csemberlen válasza szabifotos (#491) üzenetére


csemberlen
őstag

Ismerős most teszi le az OKJ-s képzést.
13 nap vannak elméleti/gyakorlati oktatáson. :W

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#494) Tamy válasza Ferike81 (#492) üzenetére


Tamy
senior tag

Persze, azzal egyetértek, hogy sok a nem odavaló, mint írtam, ez már az én időmben is így volt, azóta meg valószínűleg több az ilyen egyén. Valahová menni kell általános után, a haver is oda jelentkezett, vagy apuci azt mondta legyél villanyszerelő, tök jó buli lesz....
Viszont azzal nem értek egyet, hogy a széltől is óvni kell őket, illetve ha valaki otthon akar gyakorolni, az valószínűleg azon ritka kivételek közé tartozik, akik valóban azért tanulják a szakmát, mert érdekli őket. Ezt a törpefesztültség dolgot meg végképp nem értem, hiszen mint írtam, attól még ugyanúgy jelen van a 230 V is, illetve kikapcsolva meg egyik sem. Akkor mi értelme?

Másrészt, ha valaki a szakmában dolgozik 1-1 áramütés nem kerülhető el egy életen át, talán jobb ha fiatalon átesik rajta, mint ha egész életében azon parázik, hogy milyen is az. Ezzel megint nem azt mondom, hogy direkt rázassa meg magát, de ha megtörténik, hát megtörténik. Fiatalon én is elkövettem egyszer azt a hibát, hogy izzólámpát szereltem, és mivel a nulla ágban matattam, ezért nem is áramtalanítottam. Aztán amikor megrázott, akkor már leesett, hogy oké-oké, de az izzón keresztül megkaptam a fázist. Nem esett jól, de megjegyeztem egy életre. Való igaz: okos ember a más kárából tanul, én csak a magaméból :)

Mesélték, hogy volt olyan öreg szaki, aki nem használt fázisceruzát, elég vastag, kérges volt a keze, megfogta, ha csípett, akkor az a fázis. Persze ez lehet, csak városi legenda, ki tudja...

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#495) szabifotos válasza csemberlen (#493) üzenetére


szabifotos
senior tag

Ferike81
Persze, ez valahol érthető. Én se tudtam pontosan mit akarok kezdeni magammal annó. (A normális viselkedés az más téma, ha hiányzik) Most meg már fizetek is érte nem keveset, csak tanulhassam. Ez ilyen, sajnos...

13 nap? :O Az hogy?
Belegondolva, az 1 éves képzés amit néztem, az is ~50 alkalom, napi több órában.

[ Szerkesztve ]

(#496) csemberlen válasza szabifotos (#495) üzenetére


csemberlen
őstag

Mátrix iskola. 13 teljes nap. Lehet heti 1 nap azt nem tudom pontosan.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#497) fraba


fraba
aktív tag

Sziasztok!

Egyik tavaszi projektem az a kertemben lévő kisház villamosítása, ahol egyébként hosszútávon egy hobbiműhelyt szeretnék létrehozni mindenféle géppel (fúrógép, fűrész, hegesztő gép stb.)
Készítettem pár képet, amit itt találtok [link]. Ezen bejelöltem minden fontos információt.
Légkábel nem opció, egyrészt a fák miatt, másrészt ez egy társasház és a lakók nem mennének bele szerintem. Az egész házat középtávon szeretnénk bepucolni, és legalább 6, de lehet, hogy 10 cm hőszigeteléssel kivül ellátni.
A villanyórámon van egy 25A-es kismegszakító, onnan a ház külső faláig el tudom vinni a kábelt a falakban lévő csövekben, viszont a ház külső falától nézve némileg tanácstalan vagyok. Elképzelésem van, de nem biztos, hogy az úgy jó lesz.

A kérdés: hol, milyen kábelt használnátok, milyen védelemmel, csőben/nem csőben, hol váltanátok egyik kábeltípusról a másikra (nyilván földkábellel nem húzom végig a lakást a villanyórától :N ), a kisházban belül hova lenne célszerű felszerelni a biztosítéktáblát stb stb. Minden érdekelne, ami eszetekbe jut és hasznos tanács lehet a zőcsárga szigszalag alkalmazása mellett :))

(#498) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Tegnap reggel
[link]

Tegnap este
[link]

Szerintetek mi lehet? Már nem tudunk mire gondolni, csak izzóra.
:O

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#499) csemberlen válasza Sub-ZeRo (#498) üzenetére


csemberlen
őstag

szivattyúd, házivizmű van?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#500) Sub-ZeRo válasza csemberlen (#499) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Semmi.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.