Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) TRob1 válasza bogyo74 (#750) üzenetére


TRob1
veterán

Leginkább: Alupaszta telibe wagoba (minden lyukba, fullba)

¤ R'n'R ¤

(#752) viraga


viraga
tag

Sziasztok!
Valószínűleg láma kérdés, de nem találok egyértelmű választ a neten. Sínre szerelhető 220 V-os csengőt hogyan kell szabályosan bekötni? Semmilyen rajz vagy jelzés nincs rajta. Úgy néz ki, mint egy kismegszakító, két pólusa van, egyik alul, másik felül.
Ilyen:

A nyomógomb zárt lépcsőházban van. Kipróbáltam: mint ahogy az várható, a csengő működik akkor is, ha folyamatosan kap fázist és a nullát zárja a nyomógomb, és akkor is, ha a nullát kapja folyamatosan és a fázist zárja a gomb. Mindezt bekötési iránytól függetlenül. Az egyértelmű, hogy világítások esetén a kapcsolónak a fázist kell kapcsolnia, de van-e ennek jelentősége ennél a csengőnél? Tehát tetszőleges-e, hogy fázist vagy nullát viszek a kapcsolóhoz? A csengő lakáselosztó-dobozban van, ha annak fent van a fedele, ugyanúgy nem lehet hozzányúlni, mint ahogy a kismegszakítókhoz sem, tehát érintésvédelmi szempontból mind1, hogy folyamatosan áram alatt van-e a csengő vagy sem. A gomb zárt lépcsőházban van, ugyanúgy, mint a villanykapcsolók is, tehát mehet oda fázis is akár, hiszen az összes villanykapcsolónál is ott van. Viszont számomra sokkal jobban adja magát, hogy a fésűs sínnel kössem fázisra a csengő egyik sarkát (soroljam a kismegszakítókkal), és a másikra pedig kötöm a nullát a nyomógombon keresztül. Vélemény?

Köszi a választ!

(#753) bogyo74 válasza TRob1 (#751) üzenetére


bogyo74
tag

Köszi a választ.
221-be is szabad?
Azokba a lukakba is, ahol a rézvezeték megy?

Bogyó

(#754) demars válasza bogyo74 (#753) üzenetére


demars
addikt

Igen, minden "lukba"!
Arra figyelj, hogy az alu vezetéket óvatosan blankold meg! Tehát ne sérüljön a vezető! Én ezt késsel vagy szikével szoktam.
Megszakítók legyenek lenyomva!!!
Ha engedi a büdzséé, vegyél csatos wagot (oldható)! (Ha valamit elkottázol könnyebb helyre hozni)!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#755) bogyo74 válasza demars (#754) üzenetére


bogyo74
tag

Köszönöm. Wago-221-eket használok, most nem a büdzsé az elsődleges, ráadásul nagyon tetszik, nekem ez most új volt. Feszültségmentesítésre figyelek mindig, a blankolást is óvatosan fogom alu esetén végezni, köszönöm a tippet.
A következő bizonytalanított el egyelőre, szigorúan csak a wago honlap specifikációi alapján:
- Alu-Plus pasztát a PUSH WIRE® technológiához ajánlja, a 773, 2273, stb. 221-et nem sorolja ide
- 221 adatlapján réz van megadva, mint csatlakoztatható vezeték,
- a PUSH WIRE típusúaknál (2273, stb.) már felsorolja az alut is.

Nem akarom túlbonyolítani sem, mert ha belül a csatlakozóban ugyanaz az anyag van az érintkezésnél, akkor nem hinném, hogy van eltérés. Viszont most szeretném a lehető legjobban megcsinálni az adott kötést, mivel magamnak csinálom.

Linkek:
https://www.wago.com/hu/tartoz%C3%A9kok/syringe/p/249-130
https://www.wago.com/hu/install%C3%A1ci%C3%B3s-sorkapcsok-%C3%A9s-csatlakoz%C3%B3k/compact-splicing-connector/p/221-4134
https://www.wago.com/hu/install%C3%A1ci%C3%B3s-sorkapcsok-%C3%A9s-csatlakoz%C3%B3k/compact-splicing-connector/p/2273-203

Bogyó

(#756) demars válasza bogyo74 (#755) üzenetére


demars
addikt

Használhatsz "bedugósat" is, de nem lesz semmi gond a csatossal sem.
Told tele pasztával!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#757) bogyo74 válasza demars (#756) üzenetére


bogyo74
tag

Köszönöm!

Bogyó

(#758) csemberlen válasza viraga (#752) üzenetére


csemberlen
őstag

Mindegy.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#759) csemberlen válasza xigris (#744) üzenetére


csemberlen
őstag

Apró észrevétel, hogy a FI relé 100mA-es. A szabvány 30mA-est írt elő már 2007-ben is.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#760) xigris válasza csemberlen (#759) üzenetére


xigris
őstag

Szia! Gondolom ez a 40/0.1 ből látszik köszi az észrevételt.
Gondolom csak cserélem egy másikra s kész. :R

(#761) viraga válasza csemberlen (#758) üzenetére


viraga
tag

Köszi. Én is így gondoltam.

(#762) Zοltta


Zοltta
senior tag

Sziasztok 2,5 es lengő hosszabbítót szeretnék venni, de nem tudom hogy milyen. márkát érdemes venni.

Találtam egyet de ott a de jelző :F [link]
köszi a választ

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#763) csemberlen válasza Zοltta (#762) üzenetére


csemberlen
őstag

Milyen jelző? Ez egy komoly erős hosszabbitó.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#764) TRob1 válasza Zοltta (#762) üzenetére


TRob1
veterán

Jó az, max nem onnan. :)

¤ R'n'R ¤

(#765) retesz147


retesz147
addikt

Sztem ez se rossz ennyiért:
[link]

Vagy ez ip44-ben:
[link]

Xiaomi 13 eu dev...

(#766) TRob1 válasza retesz147 (#765) üzenetére


TRob1
veterán

A második jó, de ő valamiért lengőt szeretne.

¤ R'n'R ¤

(#767) Zοltta válasza csemberlen (#763) üzenetére


Zοltta
senior tag

Hát hogy a márka megéri e az a jelző :)

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#768) Zοltta válasza TRob1 (#766) üzenetére


Zοltta
senior tag

Igen lengőt, mivel nem dobost szeretnék :)

és 3x2,5mm ebben a. méretben kellene.

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#769) konci79 válasza Zοltta (#768) üzenetére


konci79
őstag

Sziasztok!
1,5-es réz vezeték , 4 emeletes társasházban,sütőnek külön kör van.
Légkeverésnél állandóan lecsapta a bizosítékot.
Javasoltak c16-ot, kicseréltem. Próba: lecsapta megint,a mellette lévőt....
Nem emlékeztem melyik volt,a szerelő írta fel anno,de gondolom sikerült
elnéznie...
Gondoltam csak átkötöm a mellette lévőt így a sütő megy c16-ról, viszont most vettem észre,hogy a sütőé nem is b16 hanem csak b10 volt...

Erről megy elvileg most a nagyszoba,konyha wc.
Wc 1 lámpa,
konyha: hűtő,1 vízforraló,lámpa,
Szoba: tv, pc, óra ,2-3 lámpa, router.

Kérdés: a b10 helyett tegyek b16-ost?
Nem gond hogy ekkora kismegszakító van ott?

(#770) konci79 válasza konci79 (#769) üzenetére


konci79
őstag

Bocs , nem válasz akart lenni...
Közben mérgemben már kicseréltem, így a sütő c16,
a b10 helyett beraktam a b16-ost.
3,4 kw a tűzhely.

De azért kíváncsi lennék hogy jó-e így :R

[ Szerkesztve ]

(#771) bluemirage válasza Zοltta (#768) üzenetére


bluemirage
őstag

Ha kültérre lesz, akkor H07RN-F jelölésű kábelt ajánlom. Nekem is az van, igaz csak 3x1,5mm.... és nyilván kábelként vettem és a végére én raktam a gumírozott csatlakozókat. A H07 már elég masszív ahhoz, hogy bírja a strapát. Építkezéseken csak ezt... és más nehéz körülmények között.

A H05RN vékonyka kültérre, de a szabvány szerint még éppen elmegy, ha vigyázol rá.
A Yato amt néztél, az H05RN-F, azaz a vékonyka, éppen még jó kültérre kategória. :R

H07RN-F vastagságban 30méter 3x2,5 esetén én pl. ezt venném:
https://elektrikstore.hu/STANLEY-lengoaljzat-IP44-20m-kabel-H07RN-F-3G25

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#772) csemberlen válasza konci79 (#770) üzenetére


csemberlen
őstag

Megtudod egy év múlva, hogy a vezeték bírja-e vagy elolvad. Ugyanis a kismegszakitót a vezetékhez kell méretezni. Az 1,5mm2 rézre nem illkik a 16A.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#773) konci79 válasza csemberlen (#772) üzenetére


konci79
őstag

Melyik vezetékre?
A tűzhelyre?
Kifejthetnéd bővebben...
Villanyszerelőt kérdeztem az esetről(munkahelyen felújítás volt , ott kérdeztem)ő mondta a c16-ot( bár akkor még b16-ost hittem hogy van , nem 10-es).
Mivel pár vezetéket nem nagy dolog ki és bekötni, ezért én csináltam meg.

Villanyszerelő mondta anno mit vegyek...Falban 1,5 -es mindenhol, tűzhely légvonalban kb. 5m a biztosíték dobozból, falban kb.10-15m.

Szerk: és miért verte le a 10est?

[ Szerkesztve ]

(#774) Zοltta válasza bluemirage (#771) üzenetére


Zοltta
senior tag

Köszi az ilyen infók miatt kérdeztem pont be :)

20m ez de legalább van merre indulnom :)

[ Szerkesztve ]

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#775) Exian válasza konci79 (#773) üzenetére


Exian
őstag

"Szerk: és miért verte le a 10est?"

Mert az 2300 W.

A sütőd meg 3400 W, nem?

(#776) retesz147 válasza konci79 (#773) üzenetére


retesz147
addikt

Mivel pár vezetéket nem nagy dolog ki és bekötni, ezért én csináltam meg." - - - hát pont ez a baj. Feszmentesítettél?

" Villanyszerelőt kérdeztem az esetről.... ő mondta a c16-ot"---az se volt igazi villszerelő...

B karakterisztika és C karakterisztika között tudod mi a különbség?

Egyes vezeték keresztmetszeteket tudod mire szabad biztosítani és terhelni?

Véleményem szerint, ha ezeket tudodnád, akkor nem kötöznél össze vissza mindent.

Hívj igazi villanyszerelőt, aki átnézi, kideríti mi milyen körön van, mekkora keresztmetszettel, milyen karakterisztikán és milyen biztosítással.

Ne sajnáld rá a lóvét! Mert, ha kigyullad a lakásod azért, mert 1,5-est C16-tal biztosítasz és 3400W-on pörgeted (mondjuk ez pont a terhelhetőségi határ) ,akkor kell majd igazán pénz lóvéra...

Xiaomi 13 eu dev...

(#777) konci79 válasza retesz147 (#776) üzenetére


konci79
őstag

Nem össze-vissza kötözgettem...
És nyilván lekapcsoltam az áramot..
5 éve vettük a lakást,villanyszerelő átvezetékezte az egészet.
Vettem amit mondott, ,ő mcu 1,5-es vezetéket, 4x B16-os és 1 B10-es kismegszakítót vetetett.
Kombi tűzhely külön körön,ő mondta hogy legyen így. Itt volt a B10-es ,amit a légkeveréses mód 2-3 perc után mindig levágott.
Erre mondta egy másik, hogy vegyek C16-ost.
És erre írtam hogy kikötni a megszakítóból alul-felül 2 vezetéket nem gond ,ezért nem hívok szerelőt.

Közben keresem,de az elején a 3,4 kw az valószínűleg a gázra vonatkozik, elvileg amit neten találtam (nem szedem ki hogy hátul megnézzem) 0,79 kwh a villanysütő teljesítmény.

Tehát, miért vágta le a biztosítékot,ha csak ekkora teljesítményű,és elvileg bírnia kellene?
És miért nem jó a C16?
Kérdezem, mert nem értek hozzá,de szeretném tudni.
Ja ,ha számít, a fő megszakító is B16-os.

(#778) hódmaci válasza konci79 (#777) üzenetére


hódmaci
senior tag

"És miért nem jó a C16?"
[link] Ezért is.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#779) konci79 válasza hódmaci (#778) üzenetére


konci79
őstag

És mi a megoldás, ha nem jó a C... Oda is b16? Vagy C10?
Mivel még mindig nem tudom miért vágja le, valami oka csak van...
Grillre ír 2 kwh-t, tehát kb ott körül lehet a teljesítmény.

(#780) konci79 válasza konci79 (#779) üzenetére


konci79
őstag

Az istenség se találom hogy mekkora teljesítményű a villanysütő...
Mondjuk sima konnektorba dugható , nem is szerelhető, rajta volt alapból, tehát nagyon nagy nem lehet gondolom.

(#781) hódmaci válasza konci79 (#779) üzenetére


hódmaci
senior tag

Ez egy vadonat új készülék, amit most üzemeltél be vagy csak most kezdte el "vagdalni" az autómatát?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#782) konci79 válasza hódmaci (#781) üzenetére


konci79
őstag

Nem, 5 éves a történet.
Csak ritkán használjuk a légkeverést, így elfelejtődött.
Bár asszony azt mondta, ha magasra állította a hőfokon, néha akkor is lecsapta.
És most kezdett el zavarni, szeretném megoldani.
Feltételezem hogy valamiért nem jó a B10-es, lehet hogy csak hibás, vagy akármi, de gondoltam ha megszakítót cserélek jó lesz.
De ha nem C16 akkor mi?
Látom hogy van 13-as is, csak azért kérdeztem itt is, hogy akkor mit kellene oda tennem ( pedig hivatásos villanyász mondta a C16-ot)...

Szerk: annak idején is aki csinálta, azt mondta hogy ha csak kombi tűzhely, elég a 1,5 mcu, külön körön a lakásban lévő dobozból.
Villanyóra meg lent a pincében van.

[ Szerkesztve ]

(#783) bluemirage válasza konci79 (#782) üzenetére


bluemirage
őstag

Csak a sütő részt általában 2,5-es vezetékkel és B16-al szokták csinálni... Ez egy jó párosítás.

... és úgy általában a konyhai konnektorokat ill. a fürdő konnektorokat illik 2,5 vezetékkel behúzni és max b16-al biztosítani. A lakás többi része mehet általában 1,5-es vezetékkel, ha nincs különleges igény. De lakószobákban elterjedt megoldás a 2,5-es körbefutó és abból 1,5-es leágazó megoldás is... Főleg ha a villanyszerelőnek kell szerelvényeznie a végén :)

Konyhában, fürdőben a 2,5-es vezetékezést szerintem nem illik megúszni.
Bekapcsolva hagyott hajsütővas és ugyanazon dupla konnektorból használt asszonyállat szárító (hajszárító) sem ígér túl sok jót. :)

Tehát:
Ha tudod cseréld a vezetéket 2,5-esre és ezt biztosíthatod magasabb értéken. Ez lenne az egyetlen korrekt megoldás

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#784) hódmaci válasza konci79 (#782) üzenetére


hódmaci
senior tag

Életvédelmi relé van felszerelve? A készüléket bevizsgáltattad és rendben?
Amennyiben ok akkor én inkább így látatlanban egy c10est raknák a b10es helyére .
Aztuán majd tovább.......

" [link] Tehát:
Ha tudod cseréld a vezetéket 2,5-esre és ezt biztosíthatod magasabb értéken. Ez lenne az egyetlen korrekt megoldás"
:K

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#785) konci79 válasza hódmaci (#784) üzenetére


konci79
őstag

Nincs relé.
Vezetékezés most biztos nem fog menni, annak idején mikor megvettük,felújítás előtt lett megcsinálva .
Fa..om se gondolta hogy nem elég a 1,5-es, bíztam a burkoló ismerős(benne tényleg bíztam,gyerekkori cimbi ,és ő tényleg jó) által hívott szakiban.
Akkor marad a C10.
56 m2 lakás, nincs semmi extra fogyasztó, nem toldozgatjuk egymás után a hosszabbítókat, és arról nem megy 3 olajradiátor meg egyebek, stb.
Ha a C10-et is leveri akkor majd további lépések...

De amúgy ha minden jó,miért verheti le,létezik hogy akkora teljesítményű a villany sütő, sima bedugós, hogy kevés a B10??

[ Szerkesztve ]

(#786) Exian válasza konci79 (#785) üzenetére


Exian
őstag

" villany sütő, sima bedugós"

Őszintén szólva ezen én is meglepődtem a beépíthető (3500 W-osnak írt) villanysütőnkkel kapcsolatban, amit nemrég vettünk. Gyárilag sima dugvillával szerelve dobozolják. Magyarán, bármilyen dugaljba csatlakoztatható, aztán vagy tudja a pó'gár, hogy miféle madzag és megszakító van mögötte, vagy nem. Vagy szétég minden, vagy nem.

Én persze rögtön lekötöttem azt a gyári bekötésű kábelt, rajta a dugvillával (a sütő tetején egy kis kötődobozban ez könnyen megejthető volt) és közvetlen bekötésű 2.5-ös vezetéket kapott, amin csak a sütő van, igaz, C16 megszakítóval, de azt le fogom cserélni B16-osra.

Persze nyilván úgy tervezik már ezeket manapság, hogy attól még, hogy dugvillás, szakember szerelje be, aki tudja, hogy hova szabad dugni és hova nem. Illetve, nyilván arról van szó, hogy egy mai konyha, sütőnek is alkalmas konnektorja(i) legyen(ek) egy sütőnek is megfelelő(ek).

Egyébként simán lehet, hogy kevés neki a B10, könnyen lehet, hogy többet kóstál, akár csak átmenetileg, mint 2300 W. Lehet, hogy amikor kapcsol benne több minden egyszerre (fűtőszál + ventilátor), lehet, hogy van egy rövid nagyobb áramfelvétele, ami már fejbekólintja a B10-es megszakítódat. Vagy pedig több a valóságban eleve az áramfelvétele, mint az a ~800 W. Annál valószínűleg jóval több.

[ Szerkesztve ]

(#787) hódmaci válasza konci79 (#785) üzenetére


hódmaci
senior tag

A vezeték is lehet öszeégve a falba, vagy egy kötés esetleg a tűzhely a rossz, de az is lehet, hogy elfáradt a kis autómata. Vagyis bármi.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#788) konci79 válasza Exian (#786) üzenetére


konci79
őstag

Sosem egyből csapta le,hanem pár perc után. De hogy ez mit jelent,és miért,fogalmam sincs...
Egyre több áramot vesz fel,ahogy el akarja érni a kívánt hőfokot?
És akkor ezen segít a C10,hogy ha rövid ideig nagy áramot vesz fel a C kicsit jobban engedi mint a B?

Szerk: #787 hódmaci
Mondjuk az égett vezetéket kizárnám,220-230 fok környéki sütéseknél meg simán megy 5 éve, gondolom ha ilyen lenne akkor nem működne egyáltalán.
Csak ez a hiba,nagy hőfoknál,és légkeverésnél csapta le,amit legelső alkalomtól kezdve tapasztaltunk.
Csak akkor kihagytuk azt a módot,és mivel más gondok is voltak (nem a tűzhellyel) ,nem az volt a legfontosabb hogy keverjük-e a levegőt.
Mondjuk most se,de valamit lépni akartam az ügyben.

[ Szerkesztve ]

(#789) konci79 válasza konci79 (#788) üzenetére


konci79
őstag

Na,kutakodtam...
És bocs a sok kérdésért, rákattantam a qva tűzhelyre,de befejezem..

Külön megvehető alkatrészeknél ehhez a típushoz,alsó fűtőszál teljesítménye ( bár gondolom ez a max teljesítménye) 1100w ,felső 2000w, alsó-felső sütésnél ez összeadódik?
Itt meg ezt írja, akkor ennyit fogyasztana?

(#790) bluemirage válasza Exian (#786) üzenetére


bluemirage
őstag

"Én persze rögtön lekötöttem azt a gyári bekötésű kábelt, rajta a dugvillával (a sütő tetején egy kis kötődobozban ez könnyen megejthető volt) és közvetlen bekötésű 2.5-ös vezetéket kapott, amin csak a sütő van"
Ez egy teljesen jó elgondolás. De vannak buktatói amire figyelni kell.
Mivel a sütő vezetéke sodrott, valószínűleg szilikonos kábel, ezért érvégezés nélkül a kötéshez oldható Wago(221)... továbbá nagyon fontos, hogy szépen kell blankolni a vezetéket, hogy a keresztmetszet megmaradjon. Régebben csokiba, azaz sorkapocsba rakták volna, de annak csavaros kötése idővel meglazulhat ami ekkora teljesítménynél már több, mint ciki.... és ma már van olcsó és biztosabb megoldás helyette.
A kötést pedig hozzáférhető helyen kell elhelyezni.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#791) Exian válasza bluemirage (#790) üzenetére


Exian
őstag

A sütőn sorcsati van (vagyis ahhoz hasonló). Abba voltak gyárilag a dugvillás kábel vezetékei bekötve. Én ahelyett a 2.5-ös vezetéket raktan közvetlenül, érvéghüvelyezve. Ez így nem oké?

De lehet, hogy felszerelek majd a sütőhöz egy konnektort és abba kötöm a 2.5-ös vezetéket, a sütőre meg visszarakom a dugvillás kábelt, így gond esetén azonnal kihúzható.

[ Szerkesztve ]

(#792) bluemirage válasza Exian (#791) üzenetére


bluemirage
őstag

Hagyd úgy, ahogy most van. Nézz rá, húzd meg a csavarokat és OK. :K Szerintem jobb ez így, mintha a sorkapocs után újra konnektort raknál, hogy az egy dugaljba menjen, ahol megint újra kötni kell egy kábelt.

Amit írtam az arra vonatkozott, hogy a gyári konnektoros kialakításnál jobb a közvetlen kötés, ha valaki ezt szakszerűen meg tudja csinálni. De nincs akkora jelentősége, mert egy jól szerelvényezett konnektor és a gyári dugó is jó kell, hogy legyen. A hozzászólás folyama a sütőhöz húzott 1,5-ös betápból indul.

Meliora sunt bono inimica

(#793) Zοltta válasza bluemirage (#771) üzenetére


Zοltta
senior tag

Ezekől mit gondolsz? [link] [link]

Szerelhetőben gondolkodok, mivel tudom ,hogy eléggé sérulékenyek a csatlakozok általában :)

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#794) bluemirage válasza Zοltta (#793) üzenetére


bluemirage
őstag

Így van. Ha ezekre raksz gumi dugót és aljat, és szépen érvegezve dolgozol, akkor OK. A tömítettségre figyelni kell. Ha durván vizes környezetben használod, akkor a gyári egybe öntött jobb, mint a szerelt.

Nekem is saját gyártású H07RN hosszabbító van...
Kültéri, mozgatott hosszabbítóban ezt a kábelt kell használni.

Meliora sunt bono inimica

(#795) Novics


Novics
senior tag

Üdv szakik!

Kezdő "villanyszerelőként" érdeklődnék, hogy van-e valamilyen ajánlott oldal, ahol össze lehet szedni némi alapot? Nem akarok nagy dolgokba belevágni, de a ház körüli teendőket azért magam végezném.
Kezdésnek pl érdekelne a tömör vs sodrott különbség. Neten annyit találtam, hogy a sodrott az jobban terhelhető meg hajlékonyabb is. Akkor mire jó a tömör? :)

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#796) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Egy amerikai konyhás nappaliban javarészt meglévő csövekbe behűzva 2,5-ös gerinc, 1,5-ös leágazásokkal okés nem? Itt nem igazán tudunk olyat, hogy mindennek külön megszakítója legyen, kötések nélkül... az alu vezetékek lecserélése a lényeg.

A konyha részben a sütőnek a pincében levő elosztótól külön 3 fázis jön. Ugyanezen a szinten a nappali-konyha, az előszoba és a fördő külön fázisokat kapnak, külön kismegszakítóval, kb. ennyit tudunk tenni. Van még valami amire kell figyelni szerintetek?

*A világítás LED-es lesz mindenhol, nem kerülne külön körre.

(#797) athomi


athomi
veterán

Helló!

Be akarnak a munkahelyemen mellém tenni két darab 11/0.4 kV-os trafót, az egyiktől konkrétan egy 80 centis téglafal választana el, a másik úgy 3 méterre lenne. Ez mennyire oké szerintetek?

[ Szerkesztve ]

(#798) BB9000 válasza athomi (#797) üzenetére


BB9000
senior tag

Minden ellenvéleményt tiszteletben tartva őszintén tanácsolom, hogy válts munkahelyet.

(#799) szabifotos válasza csubuka (#796) üzenetére


szabifotos
senior tag

Múltkor olvastam olyat, hogy biztosítás nélkül nem váltunk keresztmetszetet.
Nálunk 30 éve csinálták úgy, hogy balanszolva kötöttek konnektorokat. Külön körre ment a konyhában lévő két egymás melletti konnektor. Nyilván azért, mert pl. egy hálószobai körön nem lesz akkora terhelés, így arra mehet mondjuk egy konyhai konnektor a vízforralóval.

A végtelenségig lehetne ezt bonyolítani, aminek csak a pénztárca szabhat határt. Van, aki külön teszi a konnektorokat a világítástól. Van, aki azt vallja, máglyán égünk el, ha 1.5-ös vezetékre konnektort kötünk. Van, aki szerint lehet, de max. 10A-re biztosítsuk az adott szakaszt.

A kötések legyenek jók, max. B16 legyen körönként, és Fi-relé! Szabványos lehet, nem lesz, de biztonságos attól még lehet.

(#800) szabifotos válasza Novics (#795) üzenetére


szabifotos
senior tag

Ajánlott oldalt nem tudok. FB csoportok is hasznos tud lenni, csak tudni kell elengedni a hülyéket, kötekedőket, és szelektálni az infókban. Én is a netről szedem össze a tudást. Jövőhéten kezdem a vill.szer. sulit.
Szerintem pont fordítva, A tömör jobban terhelhető, (bár hivatalosan erre nem találtam infót, hogy valóban számít) de kevéssé hajlékony. A sodrottnak érvég kell a végére, ha csavaros kötőelembe megy.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.