Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv!

Vannak itt olyanok akiknek a villanyszerelés a szakmája (épületvillamosság, szerelés lakásban házban)? Vagy ez inkább hobby villanyszerelős topik? Azért kérdezem mert lenne több kérdésem is de ezekre azt hiszem csak az tud válaszolni aki mindennap ezt csinálja.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#502) retesz147 válasza tknof1871 (#501) üzenetére


retesz147
addikt

Fél éve végeztem a gyorstalpaló OKJ-n. Pár hónapja dolgozom villszerelő mellett, szóval nagyon kezdő vagyok, de igen, papirom megvan, valóságban meg zöldfülűnek érzem magam.

Kérdezz nyugodtan, ha tudok és van időm, segítek/segítünk.

Xiaomi 13 eu dev...

(#503) Real_Necro válasza retesz147 (#502) üzenetére


Real_Necro
veterán

Mit jelent időben az, hogy gyorstalpaló?

Én diplomáról szakosodom más területre, de több mint 1 éves.
Egyébként anno elektronikai műszerészként végeztem.

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#504) tknof1871


tknof1871
őstag

Köszönöm szépen!

Elnézést a Caps Lock-ért de ezt a lelkiismeretem miatt le kell írnom.
Ha mi elég képzettek vagyunk hogy magunk szereljünk a villanyt a lakásban első teendő:
AZ EGÉSZ LAKÁS ÁRAMTALANÍTÁSA (PANELBAN 3 KISMEGSZAKÍTÓ VAN, MINDEGYIKKEL EGYSZERRE ÁRAMTALANÍTUNK) AZTÁN LENT A MÉRŐÓRÁNÁL TALÁLHATÓ KISMEGSZAKÍTÓVAL IS ÁRAMTALANÍTUNK! UTÁNA ELLENŐRIZNI KELL AZ ÁRAMTALANÍTÁS VALÓBAN MEGTÖRTÉNT.
HA NEM ÉRTÜNK HOZZÁ, BÁRMI KÉTSÉGÜNK VAN, AKKOR VILLANYSZERELŐT HÍVUNK.
A HIBÁS SZERELÉS A SZERELÉST VÉGZŐNEK VAGY A VILLAMOSHÁLÓZAT HASZNÁLÓJÁNAK ÁRAMÜTÉST OKOZHAT AMI HALÁLOS VAGY MARADANDÓ EGÉSZSÉGKÁROSODÁST OKOZ, TOVÁBBÁ A HIBÁS SZERELÉS LAKÁSTÜZET IDÉZHET ELŐ AMI A TÖBBI LAKÁST IS VESZÉLYEZTETI.

Azt hallottam régi panellakásokban érdemes a következő dolgokat elvégezni:

1. A konnektorokat (csatlakozóaljzat) és villanykapcsolókat kiszerelni a falból és a vezetékeket tartó csavarokat meghúzni. Ezek a csavarok idővel kilazulnak, a kontaktus bizonytalanná válik. Ez szikrázást okozhat amiből tűz keletkezhet. Esetenként hallani is lehet a szikrázás hangját.

2. Érdemes nagynyomású levegővel megtisztítani a portól az összes elektromos szerelvényt a lakásban. Az évek alatt lerakódott por az apró szikrától lángra lobban. Tehát a levegővel jól bele kell fújni a konnektorokba, a villanykapcsolókba és a lakásban megtalálható 3 darab kismegszakítóba. A dobozba is amin a 3 kismegszakító van.
Ehhez kell egy hordozható kompresszor mert a flakonos levegőspray ide kevés.

Kíváncsi vagyok mi a véleménye egy villanyszerelőnek.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#505) Real_Necro válasza tknof1871 (#504) üzenetére


Real_Necro
veterán

Nem vagyok villanyszerelő, de honnan jött ez a 3 kismegszakítós info paneloknál? Abszolút nem általános.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#506) tknof1871 válasza Real_Necro (#505) üzenetére


tknof1871
őstag

Itt lakásonként 3 kismegszakító van. Azt hittem minden panel ilyen. Máshol több van vagy kevesebb?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#507) bluemirage válasza fraba (#497) üzenetére


bluemirage
őstag

Nem nagyon írtak. :( A villanyszerelésben is van mozgástér, ugyanazt a dolgot több módon lehet megoldani és az egyes szakik mind-mind máshoz ragaszkodnak.

Én hogy csinálnám?
A társasházból a melléképületig, ha a 25A alól akarsz lekötni, akkor én 3x6mm2 MT kábelt (sodrott réz) vinnék, a hossz miatt sem gondolom, hogy 3x4mm jó lenne. A merev MB-Cu sem kell, ahogy földkábel sem, de erről majd később. Ez úgy kiskeráron 900 Ft-ban megáll métere.
A társasháznál, horonymarás... ha szerencséd van akkor elég vastag a vakolat (láttam már 4cm-est is) és akkor tégláig elég, gégecső és abba megy a kábel... Ehhez rövid távon, egy jobb flex szegmenses gyémánt koronggal elegendő, majd a két vágat között kézzel kivésni.... Ez a kép alapján 30 perc. A gázvezeték alatt nyilván csak kézzel. Ha van horonymaró, akkor gyorsabb. Gipszelés, ha nagyobb darabon leesett a vakolat, akkor ott Hilti' láncos gégecső fixálást itt jobb kihasználni, kábel be majd visszavakolás. Nem vinném falon kívül le az áramot. A későbbi szigetelés és a gázcső miatt sem... A képen látott lapos kábelcsatorna alá is lehet vésni, amikor keresztezed. Ahogy elnézem a házat, azon egy szépen kivitelezett vésés és visszavakolás már nem ront semmit. :)

A gégecső a földben egy KPE csőbe megy bele. A gégecső vastagságán múlik, hogy milyen megoldással tudod vízzárón ezt megoldani, a legrosszabb esetben vakolát alá, azaz téglára illesztett falon kívüli nagy kötődoboz, de ezt jobb lenne elkerülni, mert ha nem értesz hozzá akkor egy ilyen kivitelezése is csak hibalehetőség. A gégecső és KPE cső vízzáró összekötése megoldható. Volt, hogy a gégecsőre egy nagyobbat és nagyobbat húztam és úgy 1 métert betoltam a KPE csőbe + sziloplaszt. Folyóvízben sem menne bele nedvesség... földnedves környezetben meg tuti nem.

A földkábelt hanyagolnám, a KPE csőben a földben vitt MT kábel rugalmasabb és profi megoldás... úgy 100 évig jó lesz, a földre és 5-6 bar nyomásra tervezett tökéltesen vízzáró megoldás, amihez számos szerelvény kapható toldásra, bilincselésre is. Métere úgy 200 Ft környékén lehet. Méretfüggő. Tippre kényelmesen a 25-ös a jó, de 20-assal is meg lehet próbálni, főleg ha a fektetés előtt már belefűzöd. Később átfűzhető.

Fektetés. Figyelembe véve a klímaváltozás, ami ma már csak talajmenti fagyokat jelent és ha védett, később sem kotort helyen megy, akkor 50 cm mélység elég. A KPE nagyobb sugáron jól hajlítható, de számos elem van hozzá, melyek kézzel is jól szerelhetőek.
A kis házba is bevinném a KPE csővet a falon kívüli elosztóig.

Nem tudom, hogy ott mi az igény... Fi + 4 x C13-at + 6A kismegszakítót a világításnak raknék, egy min 8 modulos szekrénybe. Falsíkonként a szerelvényekhez mindig 2 kört vinnék, hogy ugyanazon falsíkon 2 forrásból legyen ~25A, nyilván két külön szerelvényből. Közös udvar miatt nem ajánlom, de védett (esőtől és naptól) helyre telepíthető lehet egy min IP44-es konnektor a kisház külső falára, C10-re lebiztosítva, mondjuk fejmagaságban az eresz alá... Nem tudom.... és ezze be is telt a 8 modulos szekrény. Nem tudom az igényt, így ezt vakon írtam. A mai sok akkus gép esetén... neked lehet, hogy már nem is kell ilyen sok, így szétosztva.

A kisházban a falon kívüli szerelvényekhez (konnektorok) 3x2,5-es MT kábel (300-350 Ft/m) MÜ-II-es csöveken a falon bilincselve. A világításhoz 3x1,5m MT kábel is elég. A mennyezettől függ, hogy végig ott viszed, vagy egy darabon a falon.
A villanykapcsoló mindenképpen IP44-es falon kívüli. Egy műhelybe nem javaslom a csapófedeles konnektorokat, szabvány ide vagy oda... ha sokat kell használni őket a csapófedél meghal. Ha meg a megrendelő hosszabítókat köt a kevés konnektorba, akkor meg ugyanott vagyok, hogy a por és nedvesség védelem meghalt és jellemzően 1mm2, vagy max 1,5mm-es hosszabbítók sem a tutik... Ezért jó ha a megfelelő helyen és számban vannak a falon egy 2,5-essel kábelezett dugaljak. Ahogy írtam... falsíkonként 2 áramkör, azaz 2xC13 áll rendelkezésre.

Az MT kábel miatt mindent érvéghüvelyezni... Ha nincs hozzá szerszámod és gyakorlatod, akkor inkább szaki. Ha lesz elágazó akkor a falon kívüli kötődobozakkal úgy kell számolni, hogy a csatos WAGO-k beleférjenek, a tartalék kábelhosszal együtt. 85x85-el már meg lehet csinálni, egy 100x100-asal már Te is megtudod.
Én szakemberre bíznám a kisház szerelését. De ő meg megint máshogy csinálná meg, mert minden szaki csak saját 2 bites agyával tud gondolkodni. 1=így szoktam 0=nem így szoktam, ergó hülyeség. De attól még az is jó, ahogy egy másik csinálná. De azért mond el neki az itt kapott javaslatokat, hátha abból valamit be is tart.

A kis házba viszont egy átlag pasi be tudja vinni a leírt módon az áramot, az csak földműves és kőműves munka egy kis vízszerelési alapmunkával... Olcsóbb is lesz, ha a szaki már csak a 2 helyen kiálló 3x6-os kábelt látja...

Remélem, így már lesz hozzászólásod... és kialakul a kép.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#508) Exodion


Exodion
aktív tag

Üdv!

Jöttem egy kis tanácsért, hátha volt valaki hasonló cipőben. Bár találtam egy pár eldugott fórumtémát hasonló kérdésekkel de annál kevesebb bíztató válasszal :C . Röviden a sztori, vásároltunk egy panellakást 2018 év végén amiben benne élünk és nem is tudunk máshová költözni vagy az egészet kipakolni. A villamoshálózat olyan ismeretlen stádiumban van és szeretném az egészet újravezetékeltetni speckó feltételekkel, mint pl:

- Én veszem a szerelvényeket, kapcsolókat, dugaljakat miegymást
- A vezetékeket a plafon közelében kábelcstornában, a kapcsolókhoz és dugaljakhoz vésve falban elvezetni (ehhez a legtöbb helyen már adottak a hornyok egy pár helyen kell újat kialakiítani mint pl a konyha)
- Hát mivel ugye ja ... benne élünk és abszolút zéró lehetőség van az egészet egyszerre megoldani így ütemekre bontva kellene kivitelezni

Erre találtam egy nagyon frappáns témát az index fórumon, hasonló cipőben járó hozzászólótól ahol két szobánként haladva akarta kivitelezni és nem talált rá embert, de egész jól le is szólták érte... kövezzen meg mindenki aki ezzel foglalkozik de nemértem miért én mint programozó se mondhatom, hogy a 2hetes projektet nem csinálom meg csak a 2éveset :DDD . Szóval, mivel ugye nem tudunk teljesen kipakolni két szóbát teljesen üresre nyalunk, jöhet a szaki, bevezetékeli azt a két szobát megcsinálja a dugaljakat kapcsolókat, mi megcsináljuk a többit készre utánna át tudunk pakolni abba a két szobába és jöhet a következő szoba + nappali + előszobára majd végül a konyha + fürdő + wc. Vagy az is lehet hogy nem kell áthúzni mert egész jó, nemtudom...
Én még nem beszéltem egy villanyszerelővel sem, de olvasva a már említett fórumot azt látom, hogy ez így nem nagyon elfogadható a szakembereknek, mert vagy az egészet csinálja egyszerre vagy nem vállalja.

Valóban ennyire fekete fehér a kép? Azt látom, hogy a lakásárak elszálltak és minden velük járó dologot is tízszeres áron csinál mindenki (lásd 4éve 150eFt-ért újították föl a 63nm -es lakásunk, most 600e Ft -os árakról hallok ismerősöknél 55nm -es lakásokra :Y ), de azért azt nem látom, át hogy ennyire miért lenne bonyolult hogy újrahuzalozni két szobát szemben teszem azt 70+ nm -el. Nemtudom, egyáltalán reális amit akarok csinálni, vagy marad a Do It Yourself? amolyan lekapcsolni a főkapcsolót a lépcsőházban meg minden biztosítékot a lakáson belül, biztos ami biztos és körbehúzni magamnak aztán átnézetni valakivel? Bár ezt nem igazán szeretném na...

Jelen pillanatban azt is csak saccolni tudom, hogy a vezetékek a falban hol futnak a doboz fedeleknek köszönhetően, de egyébként az egyedüli fix pont az a biztosíték tábla :DD

[ Szerkesztve ]

(#509) Sub-ZeRo válasza Exodion (#508) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Szia
Mi így húztuk át a házat, ahogy írtad. Ütemben haladtunk.
Meg lehet ezt oldani, csak hát tényleg embert kell rá találni. Nekünk szerencsénk volt, messzi rokon révén így jó volt.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#510) Exodion válasza Sub-ZeRo (#509) üzenetére


Exodion
aktív tag

Na ezaz! Eddig vagy nem találtam senkit aki így oldotta meg vagy magának oldotta meg vagy ugye nem talál senkit aki elvállalta volna. Dehát gondolom egyértelmű, hogy ha egy lakásban benne él a tulajdonos akkor nem fogja tudni az egészet szétverni cakk um pakk.... Kifizetem én neki az egészet ha jól dolgozik csak ugye ne akarjon mindent azonnal :D . Van ezen mit csinálni, remélem találok rá embert aki aztmondja hogy oké.

(#511) Real_Necro válasza Exodion (#508) üzenetére


Real_Necro
veterán

Amikor panelban laktunk és újítottuk fel apósommal, nem fúrtuk, hanem ragasztottuk a szegélyléceket, nehogy a beton illesztéseinél húzott kábeleket elfúrjuk. Aztán mikor a küszöböt lefúrtuk, vitte a vezetéket is...
Szóval panelban kb lutri mi merre megy, sokszor az elemek illesztésénél "rejtették a falba" a vezetékeket.

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#512) csemberlen válasza Exodion (#508) üzenetére


csemberlen
őstag

Nem a villanyszerelők álma a lakásod. Eleve panel, aztán több részletben. Arról nem beszélve, hogy a 2 szobát valahogy az eőszobán keresztül be is kell tápolni. Ne számits arra, hogy kompletten 600e alatt lesz.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#513) Exodion válasza csemberlen (#512) üzenetére


Exodion
aktív tag

Hát ezzel képben vagyok de lehet csak én egyszerűsítem túl a dolgokat nekem nem tűnik túl vészesnek. Kimegyek felmérem mi van most, megnézem hogy egyáltalán át kell-e huzalozni, ha nem akkor megbeszélem vele mit akar esetleg átrakni megoldható-e stb.
Ha át kell huzalozni akkor mi fog történni? Mindenképpen első a biztosítéktábla meg fi-relé (ez nálam ugye nincs is csak a biztosítéktábla az originál postomból). Hány áramkör kell? Esetemben 4 szobára 4áramkör, a fürdő, wc konyha világítás elgondolásom szerint mehet 1áramkörről mert a mosógépet a konyhába fogjuk átrakni. A konyhába kell egyszer egy kombi hűtő egy elektromos főzőlap és sütő meg a mosógép.

Na akkor elgondolásom szerint de ha valaki ért hozzá javítsatok ki teljesen nyugodtan, az ügyfél megvesz mindent amit megbeszélünk, kimegyek, lecserélem a biztosíték dobozt, a szobákat amihez nem nyúlunk még hozzá azt újra rákötöm, a többit nem kötöröm rá; ezt aránylag egyszerű megnézni mi hova tartozik mert lekapcsolom és működik még? Ezt még magamnak is ki tudom találni egy 20perc alatt...
Felfúrom a kábelcsatornát amibe megy majd minden kábel és elviszem a két legtávolabbi szobáig ahol a mennyezet alatt közvetlenül körbe lehet vinni. Horonymarás szintén attól függ hogy át kell-e rakni a villanykapcsolót ha igen akkor ehhez kell egy 1cm mélységű 2cm széles hornyot marni 150cm hosszban. A dugaljhoz ugyanez a játék 220cm hosszon. Ha már újrahuzalozunk akkor nyilván menjenek azok az erősáramú kábelek egy helyen.

Ha egy ajtónyílásért fizetek acélgerendás megerősítéssel 87eFt-ot (Ennyit fizettem érte 2019 tavaszán, gondolom azóta nem kerül 160eFt-ba :))) akkor ez a mondjuk 2 szobára 8db horony kimarása mennyi lehet? 40eFt? Nekem még ez sem tűnik annyira reálisnak de legyen; aztán a kábelcsatornában szépen behúzom a vezetéket a szobákba le a horonyban a kapcsolóhoz dugaljhoz és annyi. A megrendelő meg majd szépen kigletteli ahogy tanulta.
Ha jól megcsinálom meg úgyis visszahív a többihez. Na nekem ez nem tűnik se túl bonyolultnak se annyira egyszerűnek hogy egy sufnituning-ot keressek hozzá :DDD . Nincs gondom azzal hogy 600-800eFt a full lakás, ezt még reálisnak is tartom ha mindenhol vésünk :DD . bár itt csak egyenes függőleges hornyokat kellhet esetleg csinálni kb 2db -ot a többinél újrahaszonsíthatóak a meglévők HA jól gondolom.

[ Szerkesztve ]

(#514) st6969


st6969
őstag

Üdv,
Van egy nem használt mérőóra vezérelt áramhoz vidéki (Dél-Alföld) kockaházban.
Az lenne a kérdésem, hogy ez "átkérhető-e" H tarifás rendszerre? Nyilván mérőórát azt cserélni kell, ez tiszta sor. Csinál(tatot)t már valaki ilyet? Milyen költségei vannak?

(#515) csemberlen válasza st6969 (#514) üzenetére


csemberlen
őstag

Pesten nálam Hensel műanyag szekrényben át lett kérve.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#516) st6969 válasza csemberlen (#515) üzenetére


st6969
őstag

Volt plusz költség?

(#517) csemberlen válasza st6969 (#516) üzenetére


csemberlen
őstag

Rég volt, regszerelő haver volt az ingyen volt. Belül picit át kellett vezetékezni 10mm2 rézre.
Szerintem ELMŰ is kért pici pénzt érte.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#518) fraba válasza bluemirage (#507) üzenetére


fraba
aktív tag

Hát le a kalappal előtted. Köszönöm szépen a mindent kimerítő korrekt hozzászólást! :R :R

Ui: Különösen ez tetszett a legjobban: "1=így szoktam 0=nem így szoktam, ergó hülyeség. " Ezen nagyot röhögtem :D

(#519) Exodion válasza Exodion (#513) üzenetére


Exodion
aktív tag

Hú hát ez tényleg nem lesz egy egyszerű eset... Eddig akivel beszéltem ilyen feltételek mellett közölte, hogy nem vállalja el. Vagy az egész lakást egyszerre csinálja vagy semmit. Kérdésemre hogy de ha benne van minden bútor és benne lakunk akkor meg lehet csinálni az egészet egyszerre - jött a válasz hogy nem. Hát 5éve a CSOK előtt újíttattunk föl egy 63nm -es lakást ugyanígy akkor nem volt gond, jött a villanyszerelő 3havonta gyönyörűen, de mióta a lakásárak az egekben úgynézem hogy minden szakember is annyival drágábban dolgozik.

Épp a minap beszéltem egy festővel ahol egy 2.6m széles és 5.2m hosszú szobát kellett volna kifesteni és bemondott nekem egy 98eFt -os árajánlatot mert a festék 36eFt... Mondanom sem kell bementem egy festék szaküzletbe ahonnan állítása szerint vásárolta volna, vittem a kis színmintát és kikeverték az egészet 19990Ft -ért a helyszinen. Hát nem lett megbízva a festéssel :DD . Sajnos kicsit ugyanezt érzem azokon a villanyszerelőkön akikkel eddig beszéltem. Nem vagyok 50éves utánna tudok nézni az áraknak és akkor már problémásnak minősülök ha nem lehet hülyének nézni :( . Keresés folytatódik, csak lesz talán valaki, ha más nem megcsinálom magamnak ő meg csak kösse rá a hálózatra... :W

(#520) Real_Necro válasza Exodion (#519) üzenetére


Real_Necro
veterán

Nem vagyok festő, de több száz m2-t festettem már itthon magam.
Burkoló sem vagyok, de járólapot és laminált padlót is raktam.
Ugyanakkor egyik sem ráz... ;) :DDD

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#521) Tamy válasza Exodion (#519) üzenetére


Tamy
senior tag

Ha ennyire nem akarja senki se vállalni részletekben a melót, akkor ne mond el mi a terved, mond csak azt, hogy ezt az x helyiséget szeretnéd újravezetékeztetni. Ha a többit is meg akarja csinálni, mond, hogy most csak ennyire van pénz, majd valamikor jó lenne azt is, talán jövőre... Aztán ha kész, akár a helyszínen közölheted vele, hogy meggondoltad magad, időközben nyertél a lottón, mégis meg szeretnéd az idén csinálni a ház másik felét is. Ha akkor beint, még mindig kereshetsz rá egy másik embert, de a fele már megvan (ha két részletben megoldható). Elég hülye megoldás ez is, nem állítom, hogy ujjongani fognak, de egy próbát megérhet. A túlárazáson persze ez sem fog segíteni.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#522) Exodion válasza Real_Necro (#520) üzenetére


Exodion
aktív tag

Én is festettem már csak nem ilyen rossz állapotban lévő falat :DDD . Azért gondoltam, hogy na egye fene télen olyan panészfolt volt rajta hogy már-már azthittem elmászik onnan nem akartam magamnak kaparni a festéket meg glettet mondom akkor megcsináltatom. Hát nem...

Tamy: Igen, erre énis gondoltam de az a gond, hogy akire rá merném bízni mert mondjuk garanciát is vállal, és nem 2Ft -os cuccok vannak itthon - ha valami kisül akkor tuti leverem rajta - akkor papírforma szerint megy a dolog. Ergó van egy megbízási szerződés ha már van garancia amiben bennevan hogy mire vállalkozik. Hiába próbálnám 3szoba után leinteni úgyis kifizettetné velem.

(#523) Tamy válasza Exodion (#522) üzenetére


Tamy
senior tag

Félreértesz! Én nem azt írtam, hogy intsd le 3 szoba után, épp ellenkezőleg: amikor megbeszélitek, hogy miről lenne szó, mond neki, hogy csak ezt a 3 szobát akarod újravezetékezni. Lepapírozzátok, vagy nem, az már a ti dolgotok, a lényeg, hogy ne beszélj a ház többi részéről, első körben arra a 3 szobára keress embert. Ha megcsinálta, utána egy újabb körrel megbízhatod a ház többi részével is. Ha azt is elvállalja, akkor már legalább tudod hogy dolgozik, ha meg nem vállalná, akkor keresel mást, de a ház fele már megvan. Pont az a lényeg, hogy ne az egész ház újravezetékezéséről beszélj neki, hiszen első körben nem is erről van szó. Ő lehet, hogy erősködni fog, hogy úgy lenne értelme, meg az egészet újra kellene vezetékezni, de Te ragaszkodj ahhoz, hogy egyelőre csak a kiszemelt három szobát. Mond, hogy most csak ennyire futja, ez a legégetőbb, a többit majd valamikor, de most csóróság van... Légy kreatív :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#524) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok!
Két mozgásérzékelőt hogyan lehet rákötni két-három lámpára, hogy mindkettő tudja kapcsolni azokat?
+ beltérre milyen mozgásérzékelőt ajánlotok?

(#525) retesz147 válasza Jabby (#524) üzenetére


retesz147
addikt

Szia.
Ez a YT videó pont Neked kell.
Sajnos nem tökéletes, mert a fázist kékkel a nullát feketével rajzolta/csinálta, de nálunk a fázisszínek a fekete vagy barna vagy szürke a nullát pedig kékkel kell! kiépíteni.
Én inkább azt javaslom hívj villszerelőt, ha nagyon bizonytalan vagy!
[link]

Xiaomi 13 eu dev...

(#526) Jabby válasza retesz147 (#525) üzenetére


Jabby
őstag

Köszi, hasonlóra gondoltam, de dilemmáztam, hogy nem nyírja e ki egymást a két mozgásérzékelő, hogy a kimenetükre kapnak olykor 230V-ot.

Tehát a mozgásérzékelők kapnak L-t és N-t, a lámpák N-t PE-t és kapcsolt L-t.

(#527) retesz147 válasza Jabby (#526) üzenetére


retesz147
addikt

Pontosan, csak arra figyelj, hogy ugyanazon fázist kapják. Ez akkor lehet gond, ha 3F van a "házban". Ott figyelni kell, hogy azonos fázison legyenek.

Xiaomi 13 eu dev...

(#528) Drótland


Drótland
csendes tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni tőletek. Van egy átfolyós rendszerű vízmelegítő ami hibásan működik és vettem egy újat de a bekötésében nem vagyok biztos. Van egy videó az interneten a beüzemelésével kapcsolatban ahol a videó szerint van a sárga-zöld kábel, barna, fekete és szürke. Nekem viszont a falból jön ki egy sarga-zöld, egy barna és két fekete. És most nem tudom hogyan kellene bekötnöm hogy jó legyen. Csatolok két képet ami a régi azaz jelenlegi vízmelegítő bekötése és amin az új látható ahogy a videón szerepel. Remélem tudtok segíteni. Előre is köszönöm.

(#529) Real_Necro válasza Drótland (#528) üzenetére


Real_Necro
veterán

Én ugyanúgy kötném, ahogy a jelenleginél egymás után van a 3 fázis. Előtte áramtalaníts!

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#530) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
3F villanymotort szeretnék 1fázisra beüzemelni.
Bízok benne, hogy van itt már valaki aki tudja a pontos adatokat mivel szerintem ismert motor.
Tudom, hogy (ököl) Folyamatos üzemi kondenzátor esetén 5μF 100W-hoz,illetve Indítókondenzátor esetén 20μF 100W-hoz.
A teljesítmény csökkenést is tudom nem ez érdekel.
Mivel azt is tudom, hogy a teszt adja meg legkönnyebben az értéket, amit meg úgy tudok elérni ha cserélgetem a kondikat rajta és meglátom az áramokból stb. mi a legmegfelelőbb
Na de mivel nincs egy darab kondim sem a cserélgetéshez így lehetőleg már pontos értéket vennék startból illetve üzemi kondikból.
Valószínűleg mekkora kondik kellenek indítónak, üzeminek?
Mekkora lehet az áramfelvétele a motornak 1fázison "max" terhelés mellett?
Ezekben kérném a segítségeteket.
2200w 380/ 220v 1440ford. IMI
[LINK]
Köszönöm.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#531) Sys85


Sys85
veterán

Sziasztok!

Lenne egy problémám,amivel kapcsolatban tanácsot szeretnék kérni.
Biztosítéktábla a lakásban a folyosón van és a belőle jövő zaj rohadtul idegesítő a lakásban,mivel egy pici lakás.Kézzel érzem,hogy a mágneskapcsoló finoman vibrál,nagy eséllyes abból jön a zaj.
Egyszer már cseréltettem (garis a lakás),de nem lett sokkal jobb,kb 10%-kal lett csak halkabb a zaj.A szerelő azt mondta,hogy ez ilyen...
Csináltam róla videót,remélem hallatszódik rendesen.Videón kicsit hallkabb,a valóságban hangosabb.
Ez normális?
[link]

[ Szerkesztve ]

#Honda Hornet 600 CB600FA PC41#Ford Focus Mk3#

(#532) hódmaci válasza Sys85 (#531) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!
Sajnos normális.
Annak a mágneskapcsolónak alapból van egy zúgó hangja. Az a doboz meg ezt a hangot még jól fel is erősíti. Lett egy tökéletes hangládád

Hiba volt odahelyezni.
Mi a feladata, tudod?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#533) Sys85 válasza hódmaci (#532) üzenetére


Sys85
veterán

Bérlem a lakást nem nagyon tudom.

#Honda Hornet 600 CB600FA PC41#Ford Focus Mk3#

(#534) demars válasza Sys85 (#533) üzenetére


demars
addikt

Nem tudom, hogy a csen [link] desnek hírdetett kapcsoló az valóban csendes e, esetleg egy próbát megér.
Azt viszont tényleg jó lenne tudni, hogy mi célt szolgál?! Esetleg ki lehetne iktatni, ha zavar, attól még védve lesz a hálózatod (kismegszakító, ÁVK).

Bocs a béna link miatt, de az új rendszerben nem találom, hogy kell beszúrni!

[ Szerkesztve ]

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#535) Exodion válasza Exodion (#522) üzenetére


Exodion
aktív tag

Na, sikerult egy statikusnak szemelyesen megneznie a lakast megmerni a falakat atbeszelni mindent. Veshetoek a falak, de csak fuggolegesen. Bar hiaba minden fal 15cm vastag nem mind tamfal, vannak merevito falak amik meg megfelelo merevitessel bonthatoak is lennenek de nekem ugye ilyen nem kell. Jovoheten kezhez is kapom az irasos szakvelemenyt, de ertelmes keretek kozott a tamfalba is vesheto horony amennyiben az csak fuggoleges iranyban van marva.

Asszem hogy akkor ezzel pontot tudok tenni a "vastagfalat tilos vesni" baromsagokra, amirol egyebkent a villanyszerelok sem nagyon vesznek tudomast. A nem reg. villanyszerelok kozul akikkel beszeltem meg statikai velemeny nelkul is sz*rravestek volna minden falat. A reg. villanyszerelok mar ovatosabbak, hogy persze megoldhato de "magunk megnyugtatasara jo lenne egy statikai szakvelemeny".

Vegulis a megoldas: almennyezet folott kabelcsatornaban (mert vizszintesen nem marhato horony), lefele a dobozokhoz horonymarva. Ami meg kikotes hogy ha tobb szerelveny kell azokat lehetoleg ne egymas melle furjuk hanem hagyjunk ki helyet kozottuk.. A vekony falakkal inkabb ovatosan, nem azert mert baj lehet belole csak atlyukad konnyen. Furni nyugodtan lehet az nem befolyasol semmit. Ja es a betonvasakra mint a himestojassra vigyazni szoval mielott atfurjuk a falat elobb egy femkeresovel nezzuk meg hogy hol fut a merevites hogy lehetoleg azt ne furjuk meg.

Idokozben atneztuk a villamoshalozatot, jo szep regi alu vezetekek vannak benne 2 szobaban vannak mar osszeolvadva is meg kicsit fekete kormosan szoval az nem kerdes hogy csere :D.

[ Szerkesztve ]

(#536) csemberlen válasza Exodion (#535) üzenetére


csemberlen
őstag

Na akkor már csak vállalkozó kedvű szakit kell találni beton horonyvágásra/vésésre.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#537) Exodion válasza csemberlen (#536) üzenetére


Exodion
aktív tag

Azt megcsinalom enis, bar azt latom hogy horonymarot berelni kell mert ennyit nem fogok elkolteni ra :DDD .

(#538) csemberlen válasza Exodion (#537) üzenetére


csemberlen
őstag

Meg ugye hozzá való porszivó is kell a gyakorlaton kivül.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#539) maglew


maglew
aktív tag

Sziasztok.

Vásároltam kínából egy napelemes mozgásérzékelő lámpát, amit felszereltem a garázsomra.

Namost ez egy garázssor és félek hogy nehogy kigyulladjon és a szomszéd autójában kárt tegyen.
Olvastam hogy ezek a kínai akkus lámpák néha túltöltődnek és volt hogy felrobbant.
Ilyen esetben csak szétdurran az aksi vagy akár ki is tudja gyújtani a fa szerkezetes garázst?

(#540) hódmaci válasza Sys85 (#533) üzenetére


hódmaci
senior tag

Állandóan zúg vagy csak időszakosan mikor kedve tartja?
A használati meleg vizet milyen üzemű készülékkel állítod elő? (villany, gáz)
Mennyi villany órád van? (1, vagy 2 már ha hozzáférsz)

Talán így meglelhetjük.:
-Valamelyik automata tuti az ő vezérlő körét védi, mikor hallod hogy zúg kapcsold le egyesével az automatákat.

-Azt az automatát amin van egy nyomógomb azt hagyd! Az ha jól van kötve akkor ő visz mindent mikor lekapcsolod.

-Vagyis egyet lekapcsolsz és ha elejt a mágneskapcsoló akkor nyert ha nem akkor kapcsold vissza és folytasd a következővel.
Mikor megtalálod melyik automata az azt hagyd lekapcsolva és nézd meg melyik készülék nem működik a lakásban.
Ez lehet bojler, villanytűzhely, mosógép, melléképület, esetleg minden

Amennyiben jól láttam a felvétel végén van mellette egy másik villamos szekrény, abban mi van?

FONTOS!: NE BONTS MEG SEMMIT! CSAK AZOKHOZ NYÚLJ AMIHEZ AMÚGY HOZZÁFÉRSZ.
VAGYIS AMIT A FELVÉTELEN LÁTUNK AUTOMATÁKHOZ.
(számítógépet, mosógépet, stb kapcsold ki előtte. Bajt nem csinálsz velük, ha nem kapcsolod ki előtte őket hisz egy váratlan áramszünet bármikor lehet, de jobb a békesség)

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#541) Sys85 válasza demars (#534) üzenetére


Sys85
veterán

Hát hogy mi célt szolgál...
A hálózat:
-Mindenhez külön kismegszakító (összes lámpa,összes konnektor,összes háztartási gép)
-Fibaro okosotthon rendszer,vezérelhető az összes lámpa és a komplett elektromos dobozt tudom áramtalanítani távolról.
Nem tudom ez segít e valamit.

#Honda Hornet 600 CB600FA PC41#Ford Focus Mk3#

(#542) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok!
Szakik, 3 szobába, gipszkarton álmennyezetbe, összesen 95 méter LED szalagot milyen árban szerelnétek fel?

(#543) csemberlen válasza Jabby (#542) üzenetére


csemberlen
őstag

Ez így kevés. Sima led, vagy RGBW? Milyen alakzatok vannak benne, legkisebb/legnagyobb hossz. Mennyire lehet hozzáférni ha dobozba kerül.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#544) LefetyLóránt


LefetyLóránt
friss újonc

Üdv!

Arra lennék kíváncsi, hogy az alábbi megoldás mennyire felel meg a tűzvédelmi előírásoknak?

(#545) Levi123


Levi123
senior tag

Sziasztok!
Nem tudom jó helyre írok-e, de próba szerencse.
Van egy 3 fázison üzemelő Mez Mohelnice Asynchron villanymotor (1,5 kW; 1440 1/min; Y/delta 380/220 3,6/6,2A)
amit szeretnék 1 fázisról üzemeltetni, mert sajnos nincs 3 fázisom.

A kérdés az lenne, hogyan lehet kiszámolni, hogy pontosan milyen üzemi kondenzátor kell hozzá?
Köszönöm!

Levi

(#546) hódmaci válasza Levi123 (#545) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!
Folyamatos üzemi kondenzátor esetén 7μF 100W-hoz,
illetve Indítókondenzátor esetén 20μF 100W-hoz.
(Ökölszabály)

De ez csak irányadó. Ki kell tapasztalni.
Függ olyantól pl, hogy sokat üresen szalad a motor vagy állandóan terhelve.

Vedd figyelembe a teljesítmény csökkenést is.
Vagyis gyengébb lesz a motor

Csak érdekességképpen:" Steinmetz-kapcsolás" a szakmai neve a 3 fázisu motor egyfázisu üzemének.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#547) PainKiller13


PainKiller13
őstag

Sziasztok!

Led szalagot szeretnék tojás alakú álmennyezeti formába, kb 20 méter kell hogy körbeérjen, felette az álmennyezet túloldalán van neki betáp aminek a kapcsolója a nappaliban van. Tudtok ajánlani tartós és bevált led szalagot vezérlővel és táppal? (Yeelight lightstrip-et gondoltam de nem találok róla tapasztalatokat, abból 2x8-10 métert, viszont jó lenne ha egyszerre vezérelhető lenne nem csak külön, egy kapcsolón lennének)

Illetve konyhába is keresek led szalagot, oda mit ajánlanátok? Még nincs fenn a bútor de kb 2 hét múlva hozzák addig beszerezném. Az áramellátás kapcsolósan megoldott, oda mit javasoltok?

Emellett fürdőbe kellene 3 db lámpatest, oda van valamilyen bevált? Olyat gondoltam ami IP 44 védett (közvetlen a zuhany fölé is szeretnék egyet) illetve LED-es tehát nem cserélhető benne az izzó.

[ Szerkesztve ]

(#548) Levi123 válasza hódmaci (#546) üzenetére


Levi123
senior tag

Szia!
Köszönöm a segítséget.
Olvastam már 5μF 100W-os ökölszabályról, meg a 7-ről is. Ez egy asztali körfűrész lenne. Tudom, hogy ki kell tapasztalni, de ezt szerettem volna elkerülni, mert egy kondi 2-3,5 eFt, vissza meg nem veszik a boltban. Ez egy ősrégi motor, nem találok semmi leírást róla.
Boltban kérdeztem, hogy 1500 W-os motorhoz 7μF 100W-os szabályt alkalmazva 105μF-os üzemit adjanak, felakadt a szeme a boltosnak, hogy az túl sok leéghet a motor.. Az 5μF 100W-os szabályt alkalmazva 75μF üzemi kondi kellene.

Elméletileg az lenne a jó, ha a kondenzátort használva pl. egy lakatfogós multiméterrel mérném az áramot és az adattáblán megadott áramot mutatná?

[ Szerkesztve ]

Levi

(#549) hódmaci válasza Levi123 (#548) üzenetére


hódmaci
senior tag

Na akkor ha felakadt a szeme akkor kérdezd őt mert már tuti sok átalakítást csinált ahhoz, hogy tudja!

Azt meg hogy mennyi kell pontosan senki nem fogja neked tutira megmondani.
Pontosan olyanok miatt mint ahogy írtam:
"Függ olyantól pl, hogy sokat üresen szalad a motor vagy állandóan terhelve"
Körfűrésznél pont a sok üresjárat inkább a mérvadó.

Mérni áramot, feszt, melegedést, hangját.
Ezekből a legoptimálisabb részre összehozni.

Amit utoljára csináltam az egy daráló volt.
2200w 380/220v. 145UF üzemi kellett neki, meg egy 200-250UF os indító.

Ez ilyen, néha el kell gondolkodni nem érné meg inkább használtan egy 1f motort venni.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#550) Levi123 válasza hódmaci (#549) üzenetére


Levi123
senior tag

Azt jól értelmezem, hogy a 3F teljesítményhez képest a 70-80% teljesítményt adja majd le a motor akkor a kondenzátort már a csökkent teljesítményhez kell számolni.
Esetemben az 1500W-os 3F-teljesítménynél 1050W-al (70%) számoljak, azaz 10,5x7μF azaz 73,5 μF-hoz legközelebb eső kondenzátort válasszam? A boltos azt monda nekem most van nekik üzemi 450V-os 60-as és 80μF-os kondi. Akkor kezdjek a 80μF-os kondival?
Köszi a segítséget!

[ Szerkesztve ]

Levi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.