Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) Mauzes


Mauzes
őstag

Sziasztok,

Csak hogy lezárjam magamban a sztorit, abban kérnék segítséget/véleményt kérni, hogy átk*rt-e minket a villanyszerelő vagy sem.

Sztori: panellakásban a feleségem egyik nap sütögetett a konyhában, amikor lecsapott a biztosíték. Ő felnyomta, erre sistergés, zúgás, pukkanás jött a szekrényből, ezért gyorsan lenyomta egy fakanállal. Mivel aznap kellett neki a konyha, keresett valami villanyszerelőt neten és kihívta aznapra (csak ő volt otthon). A szaki telefonban azt mondta, hogy kb 15k lesz egy kismegszakító csere a kiszállással. Kijött az ember, megnézte a cuccost, és azt mondta, hogy olyan régi a rendszer, hogy ilyen kismegszakító már nincs, csak egyben tudja cserélni a teljes biztosítéktáblát. 50 ezer volt a teljes procedúra. Én nem értek hozzá, ez volt a régi, és ilyen lett.

A kérdésem az, hogy mennyire volt reális az ár annak fényében, hogy adott számlát és végül is sürgősségi kiszállásról volt szó. Vagy pedig csak az egyedül otthon lévő feleségemnek bemondott egy jó magasat az arc.

Köszi!

(#252) csemberlen válasza Mauzes (#251) üzenetére


csemberlen
őstag

Tekintettel a 2500Ft-os anyagszámlára nem volt olcsó, gondolom 2 óra alatt végzett.Áfa tartalma 0% vagy 27%?
Biztositótáblát szerintem nem cserélt, mert ez elég régies.
ÉV relét illett volna beletennie.
Valamint szerintem alu vezetékeid vannak, és nem szabad lett volna 16A kismegszakitókra cserélni a 6,és 10A-est.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#253) Mauzes válasza csemberlen (#252) üzenetére


Mauzes
őstag

27% áfa volt, tehát nettó 39k.

De akkor most mi a konklúzió? Mennyi lett volna ennek a munkának a reálisabb ára?

Azt meg nem tudom, hogy alu vezeték van-e vagy sem. De ez mit jelent egyáltalán és mi a következménye?

(#254) retesz147 válasza Mauzes (#251) üzenetére


retesz147
addikt

Mint mindig, csemberlen kolléga most is jól mondja!

Ha korrekt munkát végez, akkor az 50e Ft még kevés is, mivel egy új elosztószekrény(8 modulos) kb 3-6eFt, egy normális (kb Schneider R9) Fi kb 6-7e Ft és a kismegszakítók darabja kb 500-1000 Ft.
Ergó szekrény(5e)+ Fi(7e)+5 db kismegszakító(5e) + szerelési anyag (wago, vezeték, érvég, stb)(3e)= kb bruttó 20eFt (ezek kb 10%-os kedvezményes szaküzleti árak).
Kiszállás+ 2óra munka kb 20-30-e Ft, sürgősségiben több. A másik, hogy villszerelő egyedül nem is szerelhet villanyt, így 2 emberrel felvonulni alaphangon 30-40-e Ft a 2 óra.
Ha korrektül megcsinálja, akkor 50-60eFt elkérhető érte és akkor nem is dolgozott drágán, hisz vállalkozás. Adókat fizet, autót tart fent, szerszámokat vásárol, szaktudás megszerezte, és hát Ő is szeretne napi minimum 20-e Ft-ot keresni, mint egy mezei villanyszerelő (Bp-n egy villszerelő alkalmazott alaphangon napi 15-20e Ft-t keres tisztán), márpedig, ha Övé a vállalkozás, akkor a napi tiszta bevétele jobb, ha 20 fölött van, különben nem éri meg neki a bőrét a vásárra vinni. Ilyen munkából napi max 2 kivitelezhető, rossz esetben 1. Parkolás miatti időcsúszás, kis komplikáció, felpakolás-lepakolás, ebédidő, dugó miatti csúszás simán bejöhet +0,5-1 óra.
Viszont Nálad az anyagár maximum 3000-5000Ft volt, mivel a legolcsóbb "kínai" kismegszakítókat építette be.
Valószínűleg, mivel ennyire régiek voltak a kismegszakítók, így a vezetékek is alumíniumból lehetnek, amik manapság már "veszélyes" kategóriába tartoznak. Régiek, meglazult kötések, nem terhelhetők annyira mint a réz, melegedés, szikrázás, tűzveszélyes, rézzel semmiképp se köthetők. Max 6-10A-ra biztosíthatók, de C16-ra biztos nem!!!
Ráférne a lakásra egy rendes villanyás átvizsgálás, esetleges teljes felújítás a nyugodt alvás érdekében (ez viszont alaphangom milliós tétel lehet).

Amivel ma egy korrekt villszerelő dolgozik:
-1,5mm2-es réz vezeték keresztmetszet világításnak, biztosítva B10A-rel (esetleg C10-zel)
-2,5mm2-es réz vezeték keresztmetszet dugaljaknak, biztosítva B16A-rel (esetleg C16-tal)
-4-6 mm2-es réz vezeték keresztmetszet extrém nagy fogyasztóknak (pl villanytűzhely,villanysütő, klímák, hőszivattyúk,padlófűtések, fűtőpanelek) biztosítva 20-25A-ra)
-Fi relé beépítés.

Szóval ezért a munkáért véleményem szerint kiszállással nagyon max 20-25e-t kérhetett volna el és még akkor sem szakszerű!
Rendes munkáért (elosztószekrény, Fi relé, jó kismegszakítók) viszont 50-70-et simán elkérhetett volna, főleg, ha tovább tart, mint 2 óra és 2 személy jön.

Ugye jól gondolom, Urak?

Xiaomi 13 eu dev...

(#255) Jabby válasza retesz147 (#254) üzenetére


Jabby
őstag

"Ugye jól gondolom, Urak?"

Korrekt!

(#256) csemberlen válasza Mauzes (#253) üzenetére


csemberlen
őstag

retesz147 kollega kielemezte szépen amit én röviden megirtam.
Sajnos ez egy kokler munka.
A számla kifizetésével viszont a feleséged elfogadta, vagyis a pénzen nem lehet vitatkozni.
A kivitelezési megoldáson már lehet, emlitsd meg neki, hogy fogyasztóvédelemhez fordulsz ha nem csinálja meg rendesen.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#257) Mauzes válasza csemberlen (#256) üzenetére


Mauzes
őstag

Köszi a válaszoakt, és félig értem a dolgot, de én full laikus vagyok, ezért légyszi mondjátok már el, hogy
- pontosan mi a baj a C16-tal a 6 vagy 10A helyett
- konkrétan milyen "szakmai" érveket mondjak ennek az embernek? Pl. ő mondhatja, hogy a Fi relét direktben nem kértük, ahogy szekrényt sem. Olyanokat akarok neki mondani, ami egyértelmű szakmai hiba. Bár vélhetően ezt is le fogja szarni, én hogy bizonyítom majd a fogyasztóvédelem felé a munka milyenségét.

[ Szerkesztve ]

(#258) Mauzes válasza Mauzes (#257) üzenetére


Mauzes
őstag

[kép] Ez látszik a dobozon belül.

(#259) csemberlen válasza Mauzes (#257) üzenetére


csemberlen
őstag

Az a baj vele, hogy a kismegszakitó vezeték védelme miatt van. Ha nagyobb kerül be a szabványnál, akkor le tud égni a vezeték/kötés

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#260) Mauzes válasza csemberlen (#259) üzenetére


Mauzes
őstag

Bocs, hogy ennyit kérdezek, de szeretném rendesen megérteni.

Tehát jól értem, hogy a C16-os kismegszakító nagyobb áramot enged átmenni a vezetéken, és ezt a régi alu vezeték nem bírja, ezért kiéghet a vezeték/kötés?

Ez csak a biztosítéknál lévő vezetékre vonatozik vagy kiéghet az egész vezeték a falban (azaz a teljes lakás)?

A megoldás lehet az, hogy kicseréli a biztosítéknál lévő vezetékeket rézre, vagy pedig csak az működik, hogy a kismegszakítóból tesz be 6 vagy 10 amperest?

Köszönöm!

(#261) retesz147 válasza Mauzes (#260) üzenetére


retesz147
addikt

Vezeték csere és a leégés is egész lakásra vonatkozik. Csak az elosztóban nem tud és nem is nagyon lehetséges vezetékcsere.
Képek alapján ezek alumíniumok. Piros a föld, ami manapság már zöldsárga színű.

Igen jól érted, a C16 az 16 ampert enged át, ami az aluknak már sok lehet, melegedhet, gyengébb kötésnél szikrázhat, meggyulladhat... . .
Javaslom B6 (6 amper) vagy B10-re (10 amper, a B pedig azt jelenti, hogy gyorsabban leold, rövid ideig engedi a 6-10 A-nél nagyobb áramot folyni) cserélni a kismegszakítókat.
Egy átvizsgálás és egy Fi relé se ártana, hamár...

Ha cserél valahol vezetéket, akkor az alut közvetlen nem kötheti össze rézzel. Wagoval szigorúan pasztával szabad összekötni.

"Nem kértétek a Fi-t és a szekrényt", de laikusok vagytok-honnan tudnátok-, ezt neki kellett volna feltétlen javasolnia, ő a szaki.

Nehéz lesz érvényesíteni a dolgot, ha nem vagy hozzáértő.

1 próbát megér, de többet nem nagyon.

Egyébként, ha észen vagytok és nem megy 8 készülék egyszerre, akkor feltétlen nem kell bajra gondolni.
A 16 A az 3680W, a 10A az 2300W a 6A 1380W.
Ez azt jelenti, hogy 1 körön nem jó, ha mondjuk több megy mint 2300W az esetetkben.
Pl egy elektromos vízforraló mellé ne indítsatok mondjuk elekzromos sütőt, vagy porszívót, vagy hajszárítót, mert ha 1 körön vannak {1 kismegszakító felelős értük) akkor a fogyasztásaik összeadódnak és melegedik a vezeték.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#262) Jabby válasza retesz147 (#261) üzenetére


Jabby
őstag

"Javaslom B6 (6 amper) vagy B10-re..."

Szerintem azért pánikra semmi ok, a kép alapján 2,5-es alu vezetékek vannak a lakásban, s e táblázat alapján ezek a vezetékek 16A-el terhelhetőek.
Ahogyan írod, alu vezetékeknél nagyon ajánlatos a kötések évenkénti átvizsgálása, meghúzása.

(#263) dajani


dajani
tag

Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni a szobai termosztát beveztékeléséhez. Adott egy Computherm E300 termosztát, kell neki 240V táp az oké, csak milyen vezetékkel kell összekötni a kazánnal? A beüzemelését a szervíz végzi majd csak a vezetékek behúzását oldanám meg én.

(#264) Mauzes válasza retesz147 (#261) üzenetére


Mauzes
őstag

Az a baj, hogy mindig is a konyha körével volt baj, mert ott van több fogyasztó. Ezeket nagyon nehéz nem egyszerre használni. Mosogatógép, mosógép, sütő, ezek közül ha egy is megy, az sokáig megy. Ezen kívül mikró, vízforraló, néha kisgépek.

Írod, hogy átvizsgálás nem ártana, de hát épp most vizsgálta át ez a jóember. 🙂 Elvileg olyat is mondott, hogy rosszul voltak a vezetékek az előző lakó kókányolasa miatt, azokat helyre rakta, gondolom meghúzta (nem tudom).

Őszintén szólva bontással járó nagyobb villamossági munkát már nem tervezek a lakásban, jövőre eladjuk.

(#265) retesz147 válasza Jabby (#262) üzenetére


retesz147
addikt

Nyilván, pánikra semmi ok. És ha tényleg 2,5-ös alu, akkor "jó" is lehet. Képről valóban vastagnak tűnik.

Az átvizsgálást a kötésekre értettem, meghúzkodni. Ha megtette ez a jó ember,akkor....
Ha az előző tulaj gányolt.... Hmmm...

Sajnos ez ilyen, kompromisszumos.
Ezért manapság nagyfogyasztóknak külön dedikált áramkört rakunk. Külön mosógép, sütő, mikó. Hűtő mehet esetleg mikróval, vagy mosogatóval és ezután jönnek az általános dugaljak a konyhában.

Add el még idén a lakást,jövőre nem fog annyit érni. Már most megtorpant az ár,figyelem....

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#266) retesz147 válasza dajani (#263) üzenetére


retesz147
addikt

Szerintem 2x1 MT (sodroterű) jó lesz oda kazánnal való kommunikációnak.

Xiaomi 13 eu dev...

(#267) dajani válasza retesz147 (#266) üzenetére


dajani
tag

Köszönöm

(#268) Real_Necro


Real_Necro
veterán

Sziasztok,

T3 (régebben D) besorolású megbízható 6-os elosztósort tud nekem valaki ajánlani? Jó, ha van rajta ledes jelzés és a színe fekete, de utóbbi nem annyira fontos. Billenő főkapcsoló nem kell.
Eléggé telített a piac a márkákból és nehéz választani.
Ha online webshop vagy hatalmas BF akció keretében van, az is jó.

Köszönöm

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#269) sodokan


sodokan
tag

Sziasztok!

Ilyen vezetéket hogy lehet egy villanykapcsolóval összekötni? Le kell szedni a végéről az összekötőt?

(#270) Real_Necro válasza sodokan (#269) üzenetére


Real_Necro
veterán

De csak áramtalanítás után. Fixre van kötve?

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#271) csemberlen válasza sodokan (#269) üzenetére


csemberlen
őstag

Igen, áramtalanitás után jobbra/balra pörgetve negyed fordulatokat húzni kifelé.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#272) Teaway válasza Real_Necro (#268) üzenetére


Teaway
veterán

APC termékeket megbízhatónak mondják, én egy APC PM6-GR-t szereztem be. Sajnos billenő főkapcsolós.

Nincs itthon csokid??

(#273) Real_Necro válasza Teaway (#272) üzenetére


Real_Necro
veterán

Régi APC van itthon, nagyon nagy a házuk a benne lévő elektronikához képest. Néztem Eaton-t, Kontaset-et, Manhattan-t. Elsőre EU térítés van 20000 €-ig, második ipari felhasználásban nem rossz, harmadikról nem nagyon találtam infót, de céges rack szekrényben az van.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#274) Teaway válasza Real_Necro (#273) üzenetére


Teaway
veterán

Csak vettem valamit a vezeték végére, amiről már hallottam/olvastam. Nem másztam bele a mögöttes tartalomba.

Nincs itthon csokid??

(#275) sodokan válasza Real_Necro (#270) üzenetére


sodokan
tag

mit jelent a fixre kötés? :)

(#271) csemberlen sodokan (#269)
köszönöm, és visszatenni a védőt hogyan lehet? Miért van hogy valmelyik vezeték így össze van kötve, valamelyik vége pedig szigetelőszalaggal van 'védve'?

(#276) retesz147 válasza sodokan (#269) üzenetére


retesz147
addikt

Ha ennyire nem értesz hozzá, akkor helyedben nem nyúlnék hozzá.
Ez egy fázisszál? Ami honnan hova megy?
Ahogy látom, nem egy kapcsoló helye, mivel a háttérben nincs kötődoboz,csak a falba van marva egy "68?" lyuk?

Szigetelővel van védve? Csavart kötésre gondolsz?

Dobj fel képet.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#277) Real_Necro válasza Teaway (#274) üzenetére


Real_Necro
veterán

Lehet maradok APCnél, a 8ast 8500 körül el tudom most hozni...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#278) Teaway válasza Real_Necro (#277) üzenetére


Teaway
veterán

Van külön topic-ja is, benézhetsz, ha gondolod ► link

Nincs itthon csokid??

(#279) sodokan válasza retesz147 (#276) üzenetére


sodokan
tag


Szóval ez egy szoba világítás kapcsoló helye, és vettem egy kapcsolót amibe így összekötve nem lehet beletenni, és a kérdés lényege, hogy rossz kapcsolót vettem, vagy le kell szedni a végekről a kötőelemet. Amire ha jól értelmeztem az a válasz, hogy ki kell szedni a vezetéket a a műanyagból.

Ez pedig a villanykapcsoló, amit vettem.

A következő kérdés pedig az volt, hogy mitől függ, hogy a vezetékvégek szigetelőszalagozva vannak, vagy ilyen műanyagba betéve.

Tudom, hogy nem értek hozzá, ezért kérdezek :)

(#280) Real_Necro válasza sodokan (#279) üzenetére


Real_Necro
veterán

Az a lámpa folyamatosan világított?

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#281) csemberlen válasza sodokan (#279) üzenetére


csemberlen
őstag

Az nem csak egy műanyag, hanem összeköti a vezetéket, mint egy "csoki". Mert az alsó egy dugalj, azt nem illik összekötni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#282) Chal


Chal
addikt

Ma egy nagy villanyszerelési szaküzletben (nagyker is egyben) a pultnál sorban állva a következő beszélgetést hallgattam végig (egy ügyfél telefonon érdeklődött, azt nem hallottam, hogy ő mit mond).

eladó az ügyélnek: milyen relét mondott?!
....
eladó az ügyfélnek: FI? Tehát F mint Ferenc és I mint Ilona?
....
eladó a raktárosnak: valami FI relét keresnek, van nekünk? (kiabált hátra)
raktáros: van, mekkora kell?!!
eladó az ügyfélnek: a raktáros kolléga kérdezi, hogy mekkora kell
.....
eladó a raktárosnak: 12-es kellene! (what?? mindegy...)
raktáros (tudálékos ideges hangnem): 12 mi? Volt vagy Amper?!

Aztabüdös.... tudom hogy nincs munkaerő, de hogy ennyire....

[ Szerkesztve ]

(#283) DarkChild


DarkChild
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék a családi házunk mellett, egy előtető alá áramot vezetni és volna egy-két kérdésem, amiben szakértő segítségét kérném :U

Ilyen vezetéket vettem, de most látom a leírásban, hogy ezt csak beltérbe ajánlják. Ez a kábel a fal mellett futna a szabad ég alatt, tehát ki lenne téve az időjárás viszontagságainak.
Továbbá vettem egy ilyen elosztót is, de ennél ugyancsak most látom, hogy csak beltérbe javasolják :( Ez az elosztó tető alatt lenne és nem érné közvetlenül víz.

Szerintetek cseréljem ki valami más vezeték + elosztó párosra a fentebb linkelt termékeket? A vezetéknél nem tudom, hogy milyen gondot okozhat a kültéri felhasználása... nem bírja a vizet a szigetelése? Tönkreteszi az UV sugárzás?
A kapcsolós elosztónál lehet probléma a páralecsapódásból vagy fagypont alatti hőmérsékleten tartásból...? (Ahogy fentebb írtam, nem fogja víz érni.)

Tudnátok tippet adni, hogy ezt a kábel + elosztó párost mire volna érdemes kicserélni, hogy ne legyen velük gond kültérben?

Köszönet! :R

(#284) Real_Necro válasza DarkChild (#283) üzenetére


Real_Necro
veterán

A kábelhez vennék flexi gégecsövet amit felrögzítenék falra, ha már kívül megy, a végére kültéri kötődobozt és kültéri dugaljat, vagy komplett fali dobozt kismegszakítóval stb...

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#285) szabifotos válasza DarkChild (#283) üzenetére


szabifotos
senior tag

Bírni fogja mindkettő tető alatt, egyedül a "bacsapódó" viz érheti a dugaljat, ha olyan helyen van. Attól függ mennyire akarsz szabályos lenni. Ha nagyon precízen gondolkozol, akkor valóban gégecső a vezetéknek és minimum ilyen aljzat a tető alatt.
De nekem van olyan elosztóm, ami fa alatt van csak, egy nem vízálló fa dobozban és az is működik (még). :D

[ Szerkesztve ]

(#286) DarkChild


DarkChild
senior tag

Köszi mindkettőtöknek.
Végül visszavittem, szerencsére vissza is vették - nézek helyettük valami rendes, kültérre tervezett megoldást :DDD

(#287) dugynok


dugynok
senior tag

Üdv,

Van egy gyerek hinta, gyàrilag 4db clr14 1.5V elemmel működne, anno megcsinàltàk úgy, hogy hàlózatról működjön tàppal. Kölcsönadtuk pàr éve, sajna mikor visszakaptuk a tàp màr nem kerűlt vissza :(
Jól gondolom, ha egy 5V vagy 6V-os tàpot ràkötök úgy jó lesz? Amper szàmva nekkora legyen?
Köszönöm a segìtsèget :)

(#288) atika88


atika88
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert ennyire "villanyos" már nem vagyok :N

Egy LED konyhapult világítást és egy Mozgásérézkelőt szeretnék szakszerűen összehozni, úgy hogy adott már egy fix elektromos fali kiállásom... :F

Nekem kicsit több a szabad kábel(végződés), mint amire szükségem lenne :U

Hogyan (melyik kábeleket) kössem össze ahhoz, hogy a mozgásérzékelő vezérelje a konyhapult világítást a fali fix elektromos kiállás segítségvel? :F

Köszönöm a közreműködést előre is!

(#289) Chal válasza atika88 (#288) üzenetére


Chal
addikt

Jobban belenagyítva látszik a bekötési rajz az egyik fotón. Egyébként papíron nem kaptál hozzá? Azt azért ellenőrizd, hogy azon mi van.

A fotón az látszik, hogy a pirosra kell kötni a fogyasztót, a barna a fázis, a kék a nulla. Értelemszerűen a fogyasztó maradék vezetékét szintén a nullára kell kötni (kék).

Amúgy nekem is ugyanilyen V-Tac bútorvilágításom van, csak egyel kisebbek, viszont 4db. Úgy lettek, hogy egy kollégám hozzám vágta, mondván, hogy nekem a garázsba jó lehet, mert annyira zúgott nála, hogy nem bírták elviselni a konyhában + brutális fénye volt. Szóval első körben csak egyet bonts ki, ha nem jön be akkor vissza tudod őket vinni talán. Én amúgy nem teszteltem, elég zajos a garázs (megy ott egy háztartási IT rackszekrény, hűtő, ez-az, elveszik a zajban egy ilyen búgás). A fényerő viszont tény hogy óriási (7200 lumen/db), ezt is gondold át, konyhába lehet hogy sok lesz. Nálam a garázsban már a 2db ennél kisebb is nappali fényt csinál (55m2-őn).

[ Szerkesztve ]

(#290) atika88 válasza Chal (#289) üzenetére


atika88
senior tag

Csak a bútorvilágításom van meg egyelőre, ehhez ajánlották ezt a mozgásérzékelőt (utólag derült ki, hogy a fali kiállásomhoz nincs kapcsoló).

Igen tudom, a brutál fénye van. Pont ezért is vettem. A konyha is elég nagy hozzá. A zúgásról (még) nem olvastam infót, eddig mindeki elégedett volt vele, minden tekintetben.

Szóval, halandó hétköznapi nyelven, hogy biztosan jól csináljam:

1. A mozgásérzékelő piros kábeljére, a pultvilágítás barna kábeljét kötöm.
2. A mozgásérzékelő kék kábeljére, a fali fix kék kiállást kötöm.
3. A mozgásérzékelő barna kábeljére, a fali fix barna kiállást kötöm.
4. A pultvilágítás (maradék) kék kábeljét pedig csak szimplán hozzákötöm a mozgásérzékelő kék kábeljére, amint már a fali fix kiállás is rajta van?

A falból a barna és kék kábelek mellett egy zöld-sárga földelés is jön, azzal mit tegyek?

Köszönöm szépen a segítséged!

(#291) retesz147 válasza atika88 (#290) üzenetére


retesz147
addikt

Chal kolléga jól írta és Te is jól érted.

1.Igen
2.Igen
3. Igen
4.Igen
Zöldsárga: Amit szeretnél, de ajánlom, hogy ne vágd el, később jól jöhet. Szigetelőszalagozd le, vagy dugd bele egy Wagoba, a lényeg véletlenül se érjen össze a fázissal (barna) vagy a nullával (kék) soha, mert akkor leold a Fi relé.

Xiaomi 13 eu dev...

(#292) Chal válasza retesz147 (#291) üzenetére


Chal
addikt

Jaja, így van.

Annyival egészíteném ki, hogy elég bizonytalannak tűnsz, pedig annál a rajznál egyértelműbbet nehéz elképzelni. Szóval csak óvatosan, arra figyelj nagyon, hogy a kiállás legyen áramtalanítva amikor szereled. Lehet amúgy, hogy nem neked kellene ezt megcsinálni. Érthető valahol, hogy ennyi miatt nem akarsz szakembert hívni, de elsőre akkor hívj legalább egy ismerőst/családtagot, aki jobban ért hozzá, és lesd el tőle a dolgokat, a következő már menni fog egyedül is.

[ Szerkesztve ]

(#293) kicsi kecske


kicsi kecske
tag

Sziasztok!

Rendeltem 2 Livolo kapcsolót. Az egyik egy sima 1 gangos érintős, a másik egy dimmer 1 gangos érintős.
Gondoltam beszerelés előtt kipróbálom milyen.. sikerült is a simát szétdurrantanom a másik meg levagdossa a biztit.
A próba így nézett ki:
Van egy 220as villás dugóm amin van egy sima kapcsoló (on/off) Ezt leblankoltam van benne 2 szál (barna és kék). Elvileg ugye ez a Fázis(barna) és a 0 (kék). Fázisceruzával ki is próbáltam tényleg a barna a fázis.
Előszedtem itthon egy GU10es izzót ami dimmelhető, a barnát rávagoztam az egyik érre a másikra meg a 0át vagoztam össze vele. Bedugom a villást - on/off simán kapcsolja.
A vagot kicseréltem 3asra, és a barnákhoz bekötöttem a kapcsoló Lin pontját, a 0ákhoz meg az L1-load-ot. Dimmeres kapcsolónál ha megnyomtam az érintős részét búgott egyet majd 2 sec után lebaszta a kismegszakítót. Ezt 2x eljátszottam mondom valami nem jó. Megnéztem megint a bekötési rajzot ellenőriztem a fázis és 0 pontokat minden jó. Direktbe az égőt simán kapcsolja.
Itt jött a képbe a sima on off érintős kapcsoló. Bedugom a villást bekapcsolom az on-t, semmi. Rányomok a kapcsolóra, durran egy nagyot és lebaszta a nagymegszakítót. Szénné is égett a belseje.
Megnézem még1x a bekötési rajzot.. hát ugyan úgy csináltam ahogy az ábrán van. Mi lehet a probléma? Egyszerűen nem jövök rá.. nincs kedvem fordított bekötéssel próbálkozni, nem akarom a dimmelőset is tönkrevágni.
A bekötési rajzot csatoltam.


Próbáltam úgy is, hogy a fázist nem vittem el a lámpához, csak a 0át vezettem át rajta és úgy kötöttem bele a kapcsolóba.. akkor is ugyan ez volt.. búgás majd kismegsz. levág.

Tudom.. alapvető hiányosságok vannak a villanyszerelés terén.. nem is én kötöm a házban a villanyt hanem szakembör. Viszont okosotton miatt ki akartam próbálni hogy működik-e az inwall dimmer switch a livoloval is vagy sem. Másik L Lin N kapcsolóval simán megcsináltam és megy..

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#294) Chal válasza kicsi kecske (#293) üzenetére


Chal
addikt

A vagot kicseréltem 3asra, és a barnákhoz bekötöttem a kapcsoló Lin pontját, a 0ákhoz meg az L1-load-ot. Dimmeres kapcsolónál ha megnyomtam az érintős részét búgott egyet majd 2 sec után lebaszta a kismegszakítót.

Kétszer is elolvastam, és egyértelműen azt írod, hogy a kapcsolót bekötötted párhuzamosan az izzóval (ezt a "barnákhoz" szó is egyértelművé teszi), ezzel létrehozva egy frankó rövidzárat a kapcsolón.

Próbáltam úgy is, hogy a fázist nem vittem el a lámpához, csak a 0át vezettem át rajta és úgy kötöttem bele a kapcsolóba.. akkor is ugyan ez volt.. búgás majd kismegsz. levág.

Pedig ezzel kellett volna kezdeni, mert a csatolt bekötési rajzon is így van (amúgy nem a "nullát vezeted" így bele, az "L1 load" nyilván fázis, mint ahogy a neve is mutatja). Sajnos ha előtte megvolt a rövidzáras teszt, akkor már hiába vársz tőle megfelelő működést, attól hogy nem füstölt, még simán tönkremehetett ugyanúgy mint a másik.

[ Szerkesztve ]

(#295) Real_Necro válasza Chal (#294) üzenetére


Real_Necro
veterán

Ez van akkor, amikor az embernek minden kék nulla, feliratot meg nem olvassák... Persze a rajz is szerencsétlen, de értelmezhető.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#296) DarkChild


DarkChild
senior tag

Sziasztok! Még tavaly vettem egy fényfűzért, és most vettem észre, hogy az egyik LED-nél rövid a szigetelés és kilátszik alóla a réz vezeték. Kültéri fényfüzér, de beltérben használtam, így nem jelentett problémát. Ennek ellenére most meggyógyítanám, mielőtt idén felteszem a fára. Tudtok nekem valami olyan szigetelő okosságot javasolni, amit az érintett LED csatlakozása fölé tudnék applikálni, hogy elfedje a vezeték csupasz részét?
Szigszalag nem jó, a vége felkunkorodik :U
Köszönet!

[ Szerkesztve ]

(#297) retesz147


retesz147
addikt

Kicsi kecske: A kollégák jól mondják, Te párhuzamosan kötötted be a kapcsolót, így létrehoztál egy rövidzárat, amit a kapcsoló nem bírt el, elpukkant. A második kapcsolód is kuka valószínűleg.
Egy egyszerű kapcsolás (101-es, vagy Ki-be) úgy néz ki, hogy a fázis eljön a kapcsolóig, ott bekötöd a kapcsolóba, majd a kapcsolóból a kapcsolt szálat (ami a lámpaszál, vagy a kapcsolt fázis szál, de ez Fázis!!) pedig viszed a lámpához. A lámpánál így már lesz egy kapcsolt szálad, amin a fázis jön és kell odavinned nullát és manapság földet is. Ez egy nagyon leegyszerűsített írás, pongyolán fogalmazva. De kapcsolóból is sok fajta van. Van ahol a nullát is bevisszük a kapcsolóba (pl vizes helyIsgék kapcsolója, kétpólusú kapcsoló 102)

Manapság amúgy úgy "szokás", hogy a kapcsolóhoz elhozzuk a fázist, nullát, földet. A fázist bevisszük a kapcsolóba, amiből kijövünk egy kapcsolt szállal. A kapcsolóhoz hozott nullát és földet pedig továbbvisszük (pl Wago-val) a lámpáig. Ez azért jó, mert manapság az okosotthonoknak kelleni szokott a kapcsolónál egy nulla is. És ezzel a módszerrel a kapcsolónál és a lámpánál is van minden, fázis-nulla-föld. Később lehet fejleszteni.
De ez pongyolán van fogalmazva.

Ha ennyire nem értesz hozzá, kérlek bízd szakemberre!!! Még ha drága is!
Elmondom miért. Ha ennyire nem értesz hozzá (amivel persze semmi gond, hisz nem kell mindenkinek mindenhez IS értenie) akkor a különböző otthoni megoldásokból komoly balesetek, sérülések keletkezhetnek. Áramütés, tűz, stb...A villany nem játék! A sima feszültségmentes vezeték pont úgy néz ki, mint amiben van feszültség, csak a fogása más, és ha megtapasztalod a fogását, akkor már rég késő. Távol álljon tőlem, hogy ezzel megsértselek, de tényleg komolyan kell venni, hisz egy pillanat alatt megvan a baj.

Van egy 220as villás dugóm--->230V

DarkChild: zsugorcső esetleg? De utólagos megoldás mindig utólagos megoldás marad. Milyen rendszer? 230V vagy 12V vagy bármi más? Dugvillája földelt?

[ Szerkesztve ]

Xiaomi 13 eu dev...

(#298) kicsi kecske válasza retesz147 (#297) üzenetére


kicsi kecske
tag

Köszönöm, a tanácsokat és az útmutatást!
Utólag belegondolva tényleg párhuzamosan kötöttem be a kapcsolót.. 😫

“Mindig is néptáncos akartam lenni, de rá kellett jöjjek, hogy olyan nép nincs, ahogyan én táncolok!”

(#299) Real_Necro válasza kicsi kecske (#298) üzenetére


Real_Necro
veterán

Normálisabb dimmerekben azért van általában biztosíték, nekem prodaxban/schneiderben pl van. Hátha megúszod egy cserével.
Mondjuk én anno cseréltem egyben diacot is még a régi lakásban, az is helyre hozta, de azok manuális potisok voltak.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#300) DarkChild válasza retesz147 (#297) üzenetére


DarkChild
senior tag

Ilyen.
A tápnál 230V az input, az output meg 31V / 3.6W.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.