Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás

Hozzászólások

(#2201) kymco válasza tildy (#2177) üzenetére


kymco
veterán

Elég vastagon ismerem a kereszténységet. Te nem ismered a szavakat. Egyre kevésbé vágod, hogy amiket ide írkálasz, az mit jelent, mit takar
Tehát egyetértesz Rive kollégával, hogy ő alaposan ismeri a kereszténységet, én pedig nem ismerem a szavakat, nem tudom, hogy mi mit jelent és mit takar....
Jól értelek?
Tehát ismered Rive-t és ismersz engem. Tudod, hogy Ő spíler a dolgokban, nekem meg a fogalmak értelmezése is gondot jelent... Honnan jött ez?
Ennél értelmesebbnek gondoltalak... :(

www.refujvaros.hu

(#2202) kymco válasza tildy (#2189) üzenetére


kymco
veterán

Ez lelki magaslatok, belső javak, erkölcsi értékek, jézusi igazságok követelését jelenti. Ez így önmagában legalább akkora tévedés, mint az, hogy a püspök a címétől keresztény... A Biblia pont erre írja, hogy lehetetlen... Én megértem, hogy az unitáriusok ezt írják, mert ismerem a a vallási rendszerüket, hitvallásukat. Szerinetm nem is keresztények, bár sok dologban haonlítanak a reformátusságra... csak egyben nem Jézusról és Jézus szerepéről alkotott képünk más.... és szvsz ez lényegi... persze ebből az jön le, hogy másokat kizárok... de jelentem, hogy ezt nem én teszem...

www.refujvaros.hu

(#2203) kymco válasza Gordian (#2186) üzenetére


kymco
veterán

Jah meg ószövetség vs új, azt a ''két'' Istent összehasonlítva is egész furát lehet felfedezni, mintha Isten fejlődne(?) (ószövetségben kőkeményen büntet újszövetségben mintha lenyugodott volna
Ez sematizálás és önmagában nem igaz... Az Isten az Újszövetségben is ítél és van olyan kemény, mint az Ószövetségben; és az Ószövetségben is a kegyelmét árasztja ki, és van olyan megbocsátó, mint az Újszövetségben...úgyhogy Isten tegnap, ma és holnap is ugyanaz... csak a mintavételezéstől, és annak prekoncepciójától függ, hogy mit hozol ki a mintákból....

www.refujvaros.hu

(#2204) Viszlát válasza tildy (#2192) üzenetére


Viszlát
addikt

Komolyan, ez most mi? Ha azt gondolod, hogy ez holmi önérzeteskedő és érzelmi alapon nyugvó hepciáskodás, akkor azt hiszem a kommunikáció részemről itt véget is ért veled.

[Szerkesztve]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2205) Viszlát válasza Dalai Láma (#2195) üzenetére


Viszlát
addikt

Röviden válaszolnék. Te csak egyházszervezetben vagy képes gondolkodni, míg ezt maga Isten sem teszi. Egyetlen egyházról van szó a Bibliában, mégpedig arról, ami Jézus követőiből áll össze, de ezt az egyházat már csak azért is lehetetlen ember számára felmérni, mert képtelenek vagyunk megítélni, kik azok, akik valóban Jézust követik. Az általunk ismert egyházi rendszer, szervezet emberi kreálmány, köze nincs Istenhez. Tessék elővenni az újszövetséget, gyülekezetekről van szó és azt még csak véletlenül se hozza fel senki, hogy még kevés gyülekezet volt, hiszen ez nem igaz. Így annyit mondhatok magamról, hogy egy karizmatikus gyülekezet tagja vagyok, s ennyi bőven elég is. Az egyházi meghatározás egyébként is kissé ''vicces'', ugyanis itt Magyarországon az állam határozza meg, hogy mi alapján lehet egyházat alapítani (ha jól tudom 100 bejegyzett tag kell hozzá mindössze).

Viszont azt kihangsúlyoznám, hogy sehol, egyetlen szóval sem írtam, hogy Isten az én gyülekezetemnek valami titokzatos módon kijelentette az igazságot, másoknak pedig nem. Mindenki előtt ott a lehetőség, hogy tisztán és megmásítatlanul megismerje Isten igazságait. Persze, lehet a Bibliát sokféleképpen magyarázni, de csak azoknak akik a saját hasznukat próbálják kivenni belőle.

Az én hitem az, hogy a Szentírás Istentől ihletett, s rengeteg dologra alkalmas. Nem tartozom azok közé, akik a szó szerinti vétel rabjai és nem a teremtés vs. evolúció kérdésén múlik a hitem. Szimplán elfogadom és elhiszem, hogy Isten teremtette a világot. Hogy milyen módon? Nos, ez számomra nem lényeges, hiszen úgysem érthetem meg soha és nem is dolgom.

Nagyon nem tetszik a megfogalmazásod. Úgy beszélsz Jézus tanításáról, mintha az a Biblia egy különálló és önálló része lenne. Van Jézus tanítása és van a többi. Ő volt az aki tökéletesen betöltötte az általunk ószövetségként ismert Igéket, így talán nem kéne különválasztani a kettőt.

Az, hogy szerinted mi fontos és mi nem, jól tükrözi a jelenlegi ''szabadabb'' katolikus nézetet. Isten meg egyértelműen megmondta, hogy ne készíts magadnak faragott szobrokat. PONT. Nem fér bele ebbe ez a szemlélet, hogy ''áá, elfér az ott, kit zavar''. Hányszor voltak így a zsidók a baál és astarté szobraikkal, aztán nem értették miért kaszabolták le őket a filiszteusok...

Nem az egyházaknak kell képviselni Isten igazságát. Ahogy az Ige is írja, Isten országa nem itt, vagy ott van, hanem bennünk. A keresztény meghatározást pedig mint már többször átbeszéltük, én jobb szeretem a Biblia szerint értelmezni. Így számomra egy boszorkányüldöző politikai és hatalmi szervezet nem egyenlő a kereszténységgel, még akkor sem ha már régmúltról van szó. Természetesen mindenkinek szíve joga úgy használni ezt a fogalmat, ahogy épp kedve tartja. Nekem pedig szívem joga, hogy korrigáljam azt a hitem szerint :)

Végezetül - és ez mindenkinek szól -, szeretném ha ezt ''csúnya Viszlát ki akarja zárni a többieket a kereszténységből'' mókázás befejeződne. Nem célom ez, akármennyire is szeretnéd/szeretnétek belegyömöszölni a mondanivalómba. Isten üzenete ezzel kapcsolatban egyértelmű: csakis Jézus által lehetséges minden. Aki ettől hajszálnyit is eltér, mindenféle alternatív verziót kitalálva, saját magát zárja ki, nekem ehhez közöm nincs. Isten szeretete pedig nem hálivúdi, senkit nem fog majmolni és megváltozatlanul hagyni, hogy jól vagy úgy fiam ahogy vagy, csak gyere na, hadd pipáljalak ki. Ti azt mondjátok, kegyetlen Isten az aki olyan feltételrendszert szab meg, ami által nagyon sokan elkárhoznak. Én pedig azt mondom, hogy Isten kegyelme minden emberi mértéket felülmúl, hogy még mindig nyitott a lehetőség és még mindig visszatartja az ítéletet.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2206) kymco válasza Dalai Láma (#2182) üzenetére


kymco
veterán

Ez pedig pont arról szól, hogy nem feltétlen a vallás ismerete a legfőbb érték, hanem sokkal inkább az erre érdemes élet. Itt jön elő az, amiről már beszéltünk.

hanem a ki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát. Hogyan cselekszed az akaratát, ha nem ismered? Az ismeret nélkül nincs követés.... Az arra érdemes élet (te fogalomrendszered) ismerete nélkül nincs mihez igazítani a valós életet... Ezért szvsz elég nagy ellentmondással küzd az első gondolatsorod...

Hogy igenis a tettek számítanak.
Nos, leírom, hogyan látom én... A feleségem nem attól feleségem, hogy mos és főz, takarít rám... Ezek mind tettek... de feleségem attól lett, hogy én őt, ő engem válaztott...
Önmagában a cselekedetei nem teszik a feleségemmé, mert anno az édesanyám is ezt tette, mégsem gondoltam a feleségemnek soha. A tetteket megelőzte egy döntés... és a döntéstől lett a feleségem azzá, aki. És ennek vannak tettekben megmutatkozó következményei... A példa persze nem tökéletes és eléggé sarkított, de megérthető, hogy a tett következmény... Ha a feleségem nem főzne nekem egyáltalán, nem mosná ki soha a ruhámat... stb akkor el lehet gondolkozni azon, hogy van-e egyáltalán kapcsolat közöttünk, van-e tartalma a ''házasság'' fogalmának... (természetesen senki ne gondoljon hímsovinisztának.. nem csak ebből áll a házasság, és nem csak az asszony végzi a házimunkát :), ez csak egy sarkított példa)
Tehát a tettek önmagában nem tesznek hívővé, és a kimondott szavaknak sincs önmagában hatalma.... Akkor beszélhetünk igazi kapcsolatról, ha a szavak cselekedeteken keresztül is igazolást nyernek... a tettek ennyit számítanak. És kb ezt állítottotta minden keresztény testvérem is a fórumon.

amit tőlem idéztél, az pedig nem áll ellentmondásban azzal, amit te idéztél.
Szvsz igen... mert ha Jézust idézem, és azt mondom Jézus szavai alapján, hogy bajban vagy, elveszett vagy annak ellenére, hogy biztonságan érzed magad.... akkor szerinted ítéletet hirdetek, pedig csak Jézus szavai alapján tartok tükröt másoknak... mint ahogy az ige nekem is sokszor tükröt tart...
Más kérdés, hogy az adott helyzetben van-e felhatalmazásom a tükör mások felé fordításához, vagy inkább először magam felé kellene fordítani, és nekem szembenézni a látottakkal? Van így is, van úgy is... De önmagában a diagnózis felállítása nem bűn, mert ez teszi lehetővé, hogy a ''beteg'' ''orvoshoz'' forduljon és meggyógyuljon....

Ő és csak ő döntheti el, hogy kit talál méltónak arra, hogy üdvözüljön Senki sem méltó az üdvösséghez... a méltóságunk Jézus halála által van...

www.refujvaros.hu

(#2207) Rive válasza kymco (#2199) üzenetére


Rive
veterán

A szavaid mást árulnak el rólad... max az arcod nagy... ez pedig nem az én hibám. Olvasom a hozzászólásaid mester, és sajnálom azokat, akikkel kapcsolatban vagy, mert rajtuk keresztül igyekszel magad többretartani annál aki vagy... mindenhez értesz és mindenkinél többet tudsz.... nekem ennyi elég...
Mondd, el szoktad néha olvasni, amit írsz? Csöpögsz az önelégültségtől. Elvárod, hogy tőled bevegyük mindazt, amivel mást vádolsz.
Ugorj neki az irományaid reflexív vonatkozásainak, mielőtt nem késő :(

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2208) kymco válasza Rive (#2207) üzenetére


kymco
veterán

Megértettem mester, elgondolkozom rajta... tényleg nem tudom, hogy mit írok... csak épp a diagnózisod gyatra... de olyan magasságokban vagy, hogy én ezt nem érthetem, ezért hanyagolj kérlek!

www.refujvaros.hu

(#2209) Rive válasza kymco (#2208) üzenetére


Rive
veterán

:vállvonás: :legyintés:

Az is egyfajta győzelem, ha néhány kóbor lelken kívül érdemben már senki se áll veletek szóba.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2210) Rive válasza Dalai Láma (#2195) üzenetére


Rive
veterán

...elég sokéig a kereszténység egyet jelentett a katolikus vallással.
Hümm-hümm. Az 500-tól 1500-ig terjedő időszak is tele volt klf. 'eretnekségekkel' és 'elhajlásokkal'. Csak ezekről nem sokkal több maradt fenn, mint amit az egyház fennmaradni engedett. A történelemkönyvet a győztesek írják, érted.

Az 1500-tól idáig terjedő időszak egyes töréseinek sikerül klf. tartós nemzeti és gazdasági érdekekbe kapaszkodniuk. Ez biztosította a fennmaradásukat addig az időszakig, mikor az eretnekségek üldözése - muszájból - alábbhagyott. És ezen a ponton hozzá kell tenni, hogy a klf. létrejött variációk egy dologban nagyon megegyeztek a katolicizmussal - az eretnekségek kérlelhetetlen üldözésében és kiirtásában.

[Szerkesztve]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2211) kymco válasza Rive (#2209) üzenetére


kymco
veterán

Az is egyfajta győzelem, ha néhány kóbor lelken kívül érdemben már senki se áll veletek szóba. Azt látom, hogy te mindenáron győzni akarsz... csak hát nem ez az emberi kapcsolatok lényege.... de nem akarlak a bölcsességemmel untatni, mert annyira primitív, hogy már nem is érted...

www.refujvaros.hu

(#2212) tildy válasza kymco (#2201) üzenetére


tildy
nagyúr

Kymco ez már a szavaim kifacsarása. Nem konkrétan erre a hozzászólására értettem, hogy egyetértek vele. Bár ezek szerint a válasz gombot erre nyomtam.

Mindegy, ha neked ez okoz örömet. :U

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#2213) tildy válasza kymco (#2202) üzenetére


tildy
nagyúr

Nekem ebből meg az jön le, hogy kb veritek a melleteket, hogy mindenki hülye csak ti vagytok repülők.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#2214) kymco válasza tildy (#2212) üzenetére


kymco
veterán

Bocsi... volt egy személyeskedő megjegyzés, erre reagálva te egyetértően nyilatkozol... én nem tudhatom, hogy a válasz gombot véletlenül választottad ki... Meglepett eléggé a dolog, de kérlek ne várd el tőlem, hogy kitaláljam, hogy nem is úgy, nem is azzal értesz egyet. Nekem nem okoz örömet ez, csak megdöbbentem, mert nem ilyennek ismertelek meg.
De hagyjuk, nincs miért magyarázkodnom... (neked sem)

www.refujvaros.hu

(#2215) kymco válasza tildy (#2213) üzenetére


kymco
veterán

Kár, nem ez a szándékom..
De mikor audiról, aranypalotárol írnak fórumtársak, meg nyilvánvaló tárgyi tévedésben vannak, gondolom nem baj, ha rávilágítok arra, hogy ez nincs így... és nem ettől a tudástól van hitem és üdvösségem, hanem azért, mert Jézus meghalt értem....
Én senki vagyok magamban...

www.refujvaros.hu

(#2216) tildy válasza kymco (#2215) üzenetére


tildy
nagyúr

Azért katolikus papoknak elég sok mindent a sejhajuk alá raknak. (Mi falunkban konkrétan kocsi+paplak (kertes ház) ) Ráadásul ugye igen ''fontos'' , magasrangú emberek még mindig , főleg a kistelepüléseken.
Ráadásul igen sok dolog mutat -szintén katolikus körökben- arra, hogy sok esetben a pénzre mennek (pl. urnázás , vagy temetésekkor nem kevés összeg a papnak) .Én nem csodálom, hogy ez alapján sokan téves ítéletet mondanak.

Misézésről :
Párom anyukáját egy evangélikus pap temette. Mindig is utáltam a temetéseket azok keresztényi blablabla mivolta miatt , de az a temetés más volt. Nem arra ment ki, hogy így Isten, úgy Jézus, hanem nagyon szépen fel volt építve történetekből, így még a nem keresztények sem érezték kellemetlenül magukat.

[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#2217) Viszlát válasza tildy (#2216) üzenetére


Viszlát
addikt

Saját tapasztalat: édesapám körülbelül két évtizede lelkipásztor. Jelenleg egy 12 éves Opel Astrája van, amit úgymond tőlem kapott, előtte egy 81-es gyártású Opel Kadettja volt. Lelkészi hivatását - amiből jövedelme nem származik - rendes polgári munka mellett végzi, ahol 12 órás műszakban dolgozik. Nem egy aranybánya, de azért választotta, mert emellett sok szabadideje marad, hogy a fontosabb feladatát elvégezze. A házat amiben élünk, 7 éven keresztül építettük, az akkori oktatói egy keresetéből. Mindezt nem önreklám céljából, csupán ismeretbővítés miatt.

[Szerkesztve]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2218) kymco válasza tildy (#2216) üzenetére


kymco
veterán

Katolikus körökben nem vagyok jártas...
Nálunk is van, hogy kocsit kap a lelkész, de akit ismerek, az pld vasárnaponként hat faluban prédikált a segítségével... Lakást a gyülekeet biztosít, de a lakás a gyülekezet tulajdona...ergo, ha új pap jön, a réginek menni kell. De mivel a javadalmazásuk elég szerény, ezért szerintem alap a lakhatás biztosítása...Én egyik juttatásukat sem írigylem tőlük... :)

www.refujvaros.hu

(#2219) tildy válasza Viszlát (#2217) üzenetére


tildy
nagyúr

De ugye nem gondolod, hogy ez az általános ? Főleg katolikusok esetében (azért írom ezt, ami miatt korábban is vita volt: sokan még így használják -mégha szerinted tévesen is - a keresztény szót )

kymco: ''ergo, ha új pap jön, a réginek menni kell. '' És a régi majd fog máshol lakást meg kocsit kapni. Azért ne mondd, hogy ez olyan rossz élet.

[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#2220) Viszlát válasza tildy (#2219) üzenetére


Viszlát
addikt

Nem, egyáltalán nem általános. És nem is az ellen szólok, hogy a gyülekezet tartsa el teljes idejű szolgálóként a lelkészét. Hogy a katolikusoknál miért ez a bevett gyakorlat, azt fejtse ki más :)

szerk: és természetesen nem is ettől jó, vagy rossz lelkipásztor valaki... próbálok levédeni minden sarkot :D



[Szerkesztve]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2221) kymco válasza tildy (#2219) üzenetére


kymco
veterán

'ergo, ha új pap jön, a réginek menni kell. '' És a régi majd fog máshol lakást meg kocsit kapni. Azért ne mondd, hogy ez olyan rossz élet.
Mivel a lelkészt a gyülekezet választja, nem biztos, hogy a régi lelkésznek lesz/van új helye...
Én pld személy szerint nem cserélnék a lelkészünkkel... alig van magánélete.....

[Szerkesztve]

www.refujvaros.hu

(#2222) D4rkm4n válasza Rive (#2210) üzenetére


D4rkm4n
őstag

Ez a dolog már ott bukik, hogy a reformációt is 1517-től számítjuk, s mint tudjuk a XVI. századi reformátorok sem részesültek kegyesebb halálban mint mondju Jordano Bruno vagy Husz János.

Azért butaság a középkori egyház cselekedeteivel vagdalózni mert az akkori kor szellemisége is hihetetlenül mélyen volt, s az férfiak is csak azért lettek papok hogy jobb megélhetésük legyen. Akárcsak a mai politikusok. Nem azért politizálnak hogy egy nép sorsát jobbá tegyék, hanem hogy meggazdagodjanak. Ugyanez volt jellemző akkoriban a papokra. Nem nagyon érdekelte őket a hitélet... Tisztelet a kivételnek persze - mindkét oldalról.

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#2223) sh4d0w válasza tildy (#2187) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt ne jelentsd csak így ki, mert soha nem tudhatod :)
Érdemes megnézni mondjuk az Apostolok Cselekedeteiből a 9. részt a 30. versig. Persze tudom, Te nem hiszel, mások azonban igen.

https://www.coreinfinity.tech

(#2224) tildy válasza kymco (#2221) üzenetére


tildy
nagyúr

Választja? Leosztják , és eszi nem eszi azt kapja. A régit meg átrakják máshova. A mi volt papunk pl. ''szintet'' lépett , ezért átkerült Apátiba.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#2225) tildy válasza tildy (#2224) üzenetére


tildy
nagyúr

Meg is van: [link]
Kladiva Imre. Őt mondjuk nagyon szerette a falu, sokat is tett érte :R

De a mostani :( :( Részegen megy temetésre, elfelejti a halott nevét, szóval durva:( Hm. most nézem a neten a képeket, lehet hogy már le is cserélték pár éve.... Nem vagyok otthon benne , mostanában ki is a papunk.

[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#2226) kymco válasza tildy (#2224) üzenetére


kymco
veterán

A katolikus gyakorlat más :) A mi papunkat a gyülekezet hívta, a gyülekezet válaszotta, és addig marad, amíg vagy magától el nem megy, vagy el nem küldjük (mondjuk ez már macerás egy kicsit). Ha a gyülekezet nem akarja, no meg a lelkésze, akkor a felsőbb vezetés akarata ellenére is megtarhatja.... volt már rá példa.

www.refujvaros.hu

(#2227) Rive válasza D4rkm4n (#2222) üzenetére


Rive
veterán

Ez a dolog már ott bukik
Nem bukik. Nyilván nem nagydoktorit írok, tessék a lényegre koncentrálni.

A lényeg pedig ott az, hogy egyrészt alternatíva az mindig is volt, másrészt az az alternatíva maradt meg, amelyiknek sikerült elég világi hátteret összegrundolnia valamely létező világi törésvonal mentén ahhoz, hogy kibekkelje a vallásháborúk végéig. Illetve csitultáig.

Ez a fajta szelekció pedig elég kemény korrumpáló tényező.

Azért butaság a középkori egyház cselekedeteivel vagdalózni
Ezt így jó mondani. Csak éppen, ha megnézed az akkori és a mostani szöveget, akkor lényegében semmi különbség. Akkor is, most is mindenki a javadat akarja, izomból. Jó példa a politika, igen. Hivatalosan a szociban is a javadat akarták, meg most is. A világ összes politikusa ezt akarja és akarta.

Valláson belül is választhatsz időbeli helyet horizontális metszetet is. Mindegyik szekta egyformán a javadat akarja. Izomból.
És mindegyik (mármint a keresztény variációk) lényegében ugyanarra a könyvre épít, azt magyarázza. Esetenként esetenként egymással szögesen ellentétes eredménnyel.

Szóval van egy rakás tapasztalat a múltból, egy másik rakás tapasztalat a jelenből. A kettő alapjaiban nem különbözik. Ebbe a környezetbe jön néhány keményvonalas, aki meg akarja magyarázni, miért is nekik van most IGAZUK. Nekik, most, végre, egyedül.

Talán érthető, hogy az adott, majd' kétezer éve bejáratott kommunikációs metódus használata miért is teszi ezt kissé hiteltelenné.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2228) sh4d0w válasza Rive (#2227) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hagyjuk a szektázást, ha nem vagy tisztában a jelentéstartalmával.

https://www.coreinfinity.tech

(#2229) Dalai Láma válasza Viszlát (#2205) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Na ez elég korrekt hozzászólás volt.

Az teljesen mindegy, hogy közösség, vagy egyház, vagy hogyan nevezzük. Az egyház is hívők közössége. Valahová tartozol, és kiváncsi voltam a nevére. Kicsit úgy érzem, hogy megpróbáltál kibújni a válaszadás alól, pedig szerintem nyugodtan leírhatod a nevét a karizmatikus közösségnek, ahová tartozol.

''Persze, lehet a Bibliát sokféleképpen magyarázni'' Lehet. És ki az, aki eldönti, hogy melyik a helyes magyarázat? Egy kereszténynek teljesen alapvető, hogy Isten teremtette a világot.Vallási szempontból talán nemis fontos, hogy hogyan.

Jézus tanítása egy eléggé önálló rész, Új szövetség a neve, és tényleg más benne az Isten-kép. Az igaz, hogy az ószövetségben nagyon sok utalás van az újszövetségre, Jézus eljövetelére, és Jézus is használja az ószövetséget.

Isten nem azt mondja, hogy ne készíts faragott szobrokat, mert ezzel a művészeteket ítélte volna el. Azt mondta, hogy ne imádjunk faragott szobrokat, azoknak ne tulajdonítsunk különleges képességeket, magyarul ne kezeljük istenként őket. Egy szobor a templomban nem istenített dolog, legtöbbször dísz, és eszünkbe juttatja Jézust, mint ahogyan a kereszt is a megváltást szimbolizálja. A különböző Mária szobroknál való csodavárás és az ereklyék hurcolása szerintem is túl van ezen a határon. Én magam nem is élek ilyenekkel.

Bár itt Magyarországon érthető a Mária kultusz, ami nem is teljesen vallási indíttatású, hanem nemzeti, a magyar nép védelmezője.

Amit még fontos tisztázni, hogy a egyházak, a katolikus egyház is, nem a papok és lelkészek valamilyen szervezete, hanem a hívek közössége. így amikor az egyházról mondasz valamit, azt az egyház minden tagjára, minden ilyen vallású emberre mondod. A boszorkány üldöző szervezet pedig nem az egyház, mert sokszor maguk a boszorkányok is az egyház tagjai voltak.

csakis Jézus által lehetséges minden. Aki ettől hajszálnyit is eltér, mindenféle alternatív verziót kitalálva, saját magát zárja ki, nekem ehhez közöm nincs

Igen, ez, hogy csak Jézus által lehetséges minden, ez egy nagyon tág fogalom. Nem véletlenül. És hogy mikor és ki tér el ettől egy hajszálnyival, ezt nehéz megmondani. Ugye itt vannak azok az emberek, akiknek esélye se volt hallani Jézus tanításáról. Te azt mondtad, ez nagyon elméleti példa, de mégis emberek milliói vannak ilyen helyzetben.


Ti azt mondjátok, kegyetlen Isten az aki olyan feltételrendszert szab meg, ami által nagyon sokan elkárhoznak. Én pedig azt mondom, hogy Isten kegyelme minden emberi mértéket felülmúl, hogy még mindig nyitott a lehetőség és még mindig visszatartja az ítéletet.

Én egyedül vagyok. Ráadásul ÉN pont azt mondom, hogy Isten nem alkot olyan feltételrendszert, amiben emberek milliói önhibájukon kívül elkárhoznak. Én abban sem vagyok biztos, hogy vannak-e emberek a pokolban.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#2230) Dalai Láma válasza kymco (#2226) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Ez jó. Jó lenne, ha nálunk is meg lehetne tartani papokat. Tőlünk a legjobb papokat elküldték, van, aki már máshol püspök, de ha hozzánk jön misézni, a dóm megtelik, hogy még állóhely sincs, annyira szeretik őt.

Ami még okozhatja a különbséget, hogy a katolikusoknál nagy a paphiány, reformátusoknál nem annyira. Talán oka ennek a cölibátus is.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#2231) Rive válasza sh4d0w (#2228) üzenetére


Rive
veterán

Ennyi?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2232) sh4d0w válasza Rive (#2231) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem, de a többit már 1000 és még legalább egy alkalommal elmondtuk, hogy nem értetted meg, azzal nem lehet mit kezdeni...

https://www.coreinfinity.tech

(#2233) Rive válasza sh4d0w (#2232) üzenetére


Rive
veterán

Ehe.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2234) Viszlát válasza Dalai Láma (#2229) üzenetére


Viszlát
addikt

Ne csináljatok magatoknak bálványisteneket. Se faragott képet, se szent oszlopot ne állítsatok magatoknak

Mária a magyar nép védelmezője? Egy halott ember? No comment...



Egyáltalán nem más az Isten-kép. A küldött azt a törvényt töltötte be, amit Isten az ószövetségben adott népének. Egyetlenegy dolog változott csak, mégpedig az, hogy nincs azonnali ítélet. De lesz.


Én egyedül vagyok. Ráadásul ÉN pont azt mondom, hogy Isten nem alkot olyan feltételrendszert, amiben emberek milliói önhibájukon kívül elkárhoznak. Én abban sem vagyok biztos, hogy vannak-e emberek a pokolban.

Mert ami megismerhető az Istenből, az nyilvánvaló előttük, mivel Isten nyilvánvalóvá tette számukra. Ami ugyanis nem látható belőle: az ő örök hatalma és istensége, az a világ teremtésétől fogva alkotásainak értelmes vizsgálata révén meglátható. Ennélfogva nincs mentségük, hiszen megismerték Istent, mégsem dicsőítették vagy áldották Istenként, hanem hiábavalóságokra jutottak gondolkodásukban, és értetlen szívük elsötétedett.

Ehhez nincs mit hozzáfűzni. Ha kérdés benned a kárhozat, akkor azzal azt mondod, hogy mindenki üdvözül... érdekes meglátás, bár nem meglepő tőled.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2235) Gordian válasza kymco (#2197) üzenetére


Gordian
csendes tag

Te bazze, olvasd is el amit írok ne csak fröcsögjél.
Vezetők -> Vatikánon belül az összes Pápa körüli egyénke, akik nem trabantal pöfögnek és nem panelházakban laknak, hidd el. PL: Paskai bíboros amikor én bérmálkoztam, megjelent egy 8-as Audival.. na én nem a kis papokról beszélek akik kicsiny parókiájukban elvannak, ha ez nem esett le sajnálom.
Biblia: ha a kanonizálásról nem hallottál, olvass utána, kicsit kiszedtek, hozzáraktak pár dolgot. Amúgy meg ha elhiszed azt, hogy az emberek képesek jópár éven át arra hogy nem nyúlnak semmihez, akkor ébredj fel csipkerózsika.
Bizonygatni meg nem bizonygatok semmit, nem mondom hogy ne legyél vallásos, te dolgod mit csinálsz, én csak véleményemet írom le és nem térítek senkit sehova.

''Ha láétezik mindenható Isten (tegyük fel), akkor szerinted nem képes minden emberhez eljuttetni az üzenetét? Szerintem imeg tudja tenni és meg is teszi....''
Persze Afrikába a dzsungel belssejébe is mindig eljutott egy pap hogy elmesélje nekik Isten üzenetét.. vagy amikor még Amerikát fel se fedezték, az indiánokat már a papok térítették..
Másféle vallásos üzenet eljuttatását elmeséled nekem? Isten megjelent nekik álmukban és elmondta a frankót? Szerintem Isten az üzenetét, az emberrel együtt megteremtette, ezt hívhatjuk lelkiismeretnek.

Az meg hogy neked a jó és a rossz eldöntéséhez vallás kell az megint kicsit hmm fura.
Én el tudom dönteni magamtól is azt, hogy ha belerúgok a kutyába az fáj neki és nem teszem, tehát nem fogom fellapozni a Bibliát hogy utánnanézzek ide tartozó példabeszédnek.
Itélkezés az megint más, na az az amit ember nagyon szeret csinálni és sokszor rosszul teszi, mert önmagából indul ki és neki az a normális, minden más elítélendő.

(#2236) Viszlát válasza Gordian (#2235) üzenetére


Viszlát
addikt

A mókás az az csipkejózsika, amikor egy ember akarja megmondani, hogy Isten mit és hogyan tehet és mik a korlátai :) megalol

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2237) Dalai Láma válasza Viszlát (#2234) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Tudod, István királyunk, stb....

A vastagbetűs írásod pedig eléggé furcsa, mert egyértelműnek állít be olyat, ami nem az. Ha olyan egyértelműen és nyilvánvalóan felfedezhető lenne a természetből Isten, és az, hogy Jézus megváltotta a világot, akkor nem lenne az emberiség 2/3-a nem keresztény. Lehet, hogy ez az arány még nagyobb. Talán mégsem olyan egyértelmű, és talán nem is az cél, hogy mindenféle rejtett dologból járjöjjenek, hogy volt egy ember, akit Jézusnak hívtak és az Isten fia, és meghalt értünk a kereszten.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#2238) Viszlát válasza Dalai Láma (#2237) üzenetére


Viszlát
addikt

A vastagbetűs írás Pál apostol rómaiaknak írt leveléből idézet, 1. rész, 19-21-es vers.

Jézus nem váltotta meg a világot, hanem elhozta a megváltás LEHETŐSÉGÉT. Az emberiség történelme nagyon is azt a képet mutatja, hogy nem keresik Istent, hanem Isten keresi őket, nagyon-nagyon sokszor hiába, az ember inkább a maga útját járja. Persze tökcsúcs lenne ha mindenki becsúszhatna a mennybe, de ez álomvilág...

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2239) kymco válasza Gordian (#2235) üzenetére


kymco
veterán

Te bazze, olvasd is el amit írok ne csak fröcsögjél.
Vezetők -> Vatikánon belül az összes Pápa körüli egyénke, akik nem trabantal pöfögnek és nem panelházakban laknak, hidd el. PL: Paskai bíboros amikor én bérmálkoztam, megjelent egy 8-as Audival.. na én nem a kis papokról beszélek akik kicsiny parókiájukban elvannak, ha ez nem esett le sajnálom.

Katolikus egyház=/=kereszténység... ja és nyugi :)
Biblia: ha a kanonizálásról nem hallottál, olvass utána, kicsit kiszedtek, hozzáraktak pár dolgot. Amúgy meg ha elhiszed azt, hogy az emberek képesek jópár éven át arra hogy nem nyúlnak semmihez, akkor ébredj fel csipkerózsika. A kanonizálás nem úgy történt, ahogy feltételezed. Nem ült össze a főpapok vezetésével egy testület és nem hatalmi szóval döntötték el, hogy mi kerül ki és be és mit mire módosítsanak... Ennek a feltételezésnek ellentmondanak a történelmi tények... no meg a szakirodalom.
A kanonizálás egymástól kvázi függetlenül alakult ki az egymástól eléggé laza kapcsolatban lévő gyülekezetek között. A gyülekezeteket nem fogta össze még hierarchikus felsővezetés, sőt még csak hatalommal sem bírtak, mert üldözte a keresztényeket az állami erőszakszervezet...
A kánon kialakulása olyan gyakorlati szempontok szerint zajlott, hogy a gyülekezetek mely irastokat tartották érdemesnek arra, hogy lemásolják, ugyanis nem volt akkor még nyomtatás... amit szerettek, isteni ihletésünek vettek, arra rááldozták az időt és fáradságot, és lemásolták és a kialakuló liturgia részévé vált...
A másolás annyira korrekten zajlott, hogy alig van eltérés a mai ismert bibliai könyvek és a fellelt korabeli irásos emlékek között...
És mivel ezek a másolatok az akkor ismert világ minden részén megjelentek, a későbbi egyházi hatalom bár vsz esetenként próbálkozott, de esélytelen maradt az összes emlék meghamisításában... mert pld Etiopiáig nem ért el a kezük....
Tehát van fogalmam a kanonizálásról...

Persze Afrikába a dzsungel belssejébe is mindig eljutott egy pap hogy elmesélje nekik Isten üzenetét.. vagy amikor még Amerikát fel se fedezték, az indiánokat már a papok térítették.. A Bibliában van szó egy etipo kincstárnokról... Istennek gondja volt arra, hogy ő is megértse az igét.... szvsz nincs számára lehetetlen... még a dzsungelekben sem....

Szerintem Isten az üzenetét, az emberrel együtt megteremtette, ezt hívhatjuk lelkiismeretnek. Részben szvsz igazad van, csakhát az Istentől való elszakadásunk eléggé ''átkalibrálta'' a ''műszert''..... nem mindig mutat helyesen....

Én el tudom dönteni magamtól is azt, hogy ha belerúgok a kutyába az fáj neki és nem teszem, tehát nem fogom fellapozni a Bibliát hogy utánnanézzek ide tartozó példabeszédnek. Az életben azért vannak ennél összetettebb helyzetek is. Ismerek családokat, ahol pld a férj meg van arról győződve, hogy jót tesz a családjával, mikor rákényszeríti akaratát (jó szándékból) a családtagokra. Jót akar, de depresszióssá, alkoholistává vált közben a felesége, elhagyták a gyerekei.... stb... pedig ő tényleg azt hitte, hogy jót tesz. Nos az élet nem minden esetben olyan egyszerűen egydimenziós, mint az állatkínzás.....

www.refujvaros.hu

(#2240) WN31RD válasza Viszlát (#2236) üzenetére


WN31RD
addikt

Nem kevésbé mókás, amikor egy ember kijelenti, hogy a számtalan ''Istennek'' tulajdonított kinyilatkoztatás közül csakis az általa preferált a valódi, és ''Isten'' természetesen pontosan úgy értette, ahogyan az illető értelmezi a szavait. :D

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#2241) dr faustus válasza WN31RD (#2240) üzenetére


dr faustus
senior tag

Le merném fogadni, hogy te sem vagy vallásos. Darwin szeret téged. ;)

Warning: Explicit Content

(#2242) Viszlát válasza WN31RD (#2240) üzenetére


Viszlát
addikt

Így nyernék a lottón :) Már vártam az érdemi hozzászólást :)

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2243) WN31RD válasza Viszlát (#2242) üzenetére


WN31RD
addikt

Nem hiszem, hogy lehetne érdemibb választ adni a hozzászólásodra. Ez előzőn kívül a következő idézet jutott még eszembe róla. Szerintem igen bölcs megállapítás.

''Nem Isten teremtette az embert, mint a Bibliában írják. Ellenkezőleg, az ember teremtette Istent saját képére és hasonlatosságára.'' (Ludwig Feuerbach)

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#2244) Viszlát válasza WN31RD (#2243) üzenetére


Viszlát
addikt

Az nyilvánvaló, hogy mind az érdemiről, mind a bölcsről más elképzeléseink vannak :) Ekkora baromságra pedig én sem tudok mit írni, elnézést...

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#2245) WN31RD válasza dr faustus (#2241) üzenetére


WN31RD
addikt

Tényleg nem vagyok vallásos, bár elég sok személyes élményem van - főleg a keresztény - vallásokkal kapcsolatban.

Darwin egyébként tényleg szeret, tudom, mert közvetlen lelki kapcsolatban állok vele, esténként imádkozok hozzá, időnként válaszol is, és folyamatosan érzem a letagadhatatlan jelenlétét a világban... :DDD

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#2246) kymco válasza WN31RD (#2243) üzenetére


kymco
veterán

'Nem Isten teremtette az embert, mint a Bibliában írják. Ellenkezőleg, az ember teremtette Istent saját képére és hasonlatosságára.'' (Ludwig Feuerbach)
A gond csak ott van, hogy az ember nem érti, hogyan teremthetett olyan Istent, aki bár antropomorfizálva van de az emberi logika szerint logikátlan, igazságtalan stb stb..
Ez az állítás klasszikusan igaz a görög istenekre... kialakítottak egy istenekkel teli szappanoperát.... izgalmas, de nagyon emberi forgatókönyvvel...

A vallások nagy része arról szól, hogy mit tegyek azért, hogy Isten kegyeit elnyerjem (nagyon is emberi)... a Biblia Istene arra tanít mind az Ó-, mind az Újszövetségen keresztül, hogy Isten mit tesz az emberért (emberileg logikátlan...)....


[Szerkesztve]

www.refujvaros.hu

(#2247) dr faustus válasza WN31RD (#2245) üzenetére


dr faustus
senior tag

Tévedés ne essék, én sem vagyok vallásos. Csak azért jegyeztem meg, mert a saját istenhit tökéletességét valló elvet főképp az ateisták szokták megkérdőjelezni, hívőknél ez alapvető dolog. Tegnap volt erről szó itt a fórumban, és arról is, hogy a buddhizmus ennél lazzában kezeli ezt a kérdést, de a monoteista vallásokra és az abban hívőkre abszolute jellemző az, hogy a ''mi hitünk az igazi hit''.

Warning: Explicit Content

(#2248) WN31RD válasza kymco (#2246) üzenetére


WN31RD
addikt

Őszintén szólva elsősorban nem az jött le nekem a Bibliából, hogy Isten mit tesz az emberért, sokkal inkább az, hogy van egy sajátos elképzelése a dolgokról, amelynek az ember vagy önként és teljes mértékben aláveti magát, vagy elmehet a fenébe (egyszerűsített megfogalmazás).

(A görögök panteonja tényleg nagyon antropomorf, sokkal inkább, mint a Biblia Istene, de ebből még nem következik, hogy utóbbi ne lenne az.)

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#2249) Rive válasza dr faustus (#2247) üzenetére


Rive
veterán

a buddhizmus ennél lazzában kezeli ezt a kérdést
Teheti, a Buddhizmus alapvetően nem istenhit, sőt: hitnek is csak alig-alig nevezhető :DDD

[Szerkesztve]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2250) WN31RD válasza dr faustus (#2247) üzenetére


WN31RD
addikt

''a monoteista vallásokra és az abban hívőkre abszolute jellemző az, hogy a ''mi hitünk az igazi hit''.''
Ez tényleg nagyon jellemző a monoteista vallások követőire, de nem abszolút mértékben, tapasztalataim szerint kivétel is akad bőven.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.