Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#12851) 04ahgy válasza tookie (#12850) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Látom nem érted. Arra akartam célozni, hogy ha az új táp is noname, akkor lehet, hogy semmit nem értél a cserével. Kérdezzük tehát még mindig a típusát.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#12852) tookie válasza 04ahgy (#12851) üzenetére


tookie
tag

De értelek, már 3 féle táppal kipróbáltam és ugyan ezt csinálta. Amúgy M-tech és tudom, hogy gagyi így ezt a felvilágosítást nem kérem.

(#12853) építész válasza tookie (#12848) üzenetére


építész
aktív tag

Számtalan lehetőség van a javítás elkezdésére.
Szerintem próbáld a következőt. Kapcsold ki, húzd ki a konnektorból. Vedd ki az elemet. Jumper tüskével csinálj egy CMOS resetet. Tedd vissza a tüskét és az elemet. Vegyél le az alaplapról minden fölöslegeset. Vagyis lap, proci, 1db ram, monitor, billentyűzet legyen csak majd kapcsold be.
Ha bejön a BIOS setup próbáld a gépkönyve szerint rendesen beállítani, vagy csak nézd meg, hogy minden automatában van-e. Nézd meg pontosan a ram sebességét és időzítését. Ha nem megy próbáld egy másik rammal. Esetleg emelheted 0,1V-al a ram feszültségét.

PC healthy menüpontban nézd meg a feszültségeket és közben mérd meg multiméterrel is.

Ha így beindult jöhet a HDD és egyenként a többi is.

Mellesleg az sem mindegy, hogy a procid Prescott vagy Cedar Mill.

bye

(#12854) Lompos48 válasza építész (#12853) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kapcsold ki, húzd ki a konnektorból. Vedd ki az elemet. Jumper tüskével csinálj egy CMOS resetet.

Fog az ilyen sorrendben sikerülni? Azaz a reset...

(#12855) moha21 válasza tookie (#12852) üzenetére


moha21
addikt

Táp topicban akkor mit keres a kérdés? :F

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#12856) építész válasza Lompos48 (#12854) üzenetére


építész
aktív tag

Ez csak a gép gazdáján múlik, így még a dátumot is elfelejti. Nem véletlen írtam ilyen kacifántosan.
Nekem van olyan lapom, ami elindul a jumper CMOS reset állásásában is. Illetve ekkor olyan bios beállítások is előjönnek, amik szándékosan el vannak dugva a felhasználó elől. F10 után viszont ki kell kapcsolni és helyére tenni a jumpert.

bye

(#12857) Lompos48 válasza építész (#12856) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Arra vagyok kíváncsi, hogy kihúzva a konnektorból, kivett elemmel, amikor az egész elektronika nullán áll feszültségileg, hogy lehet valamit resetelni?

(#12858) építész válasza Lompos48 (#12854) üzenetére


építész
aktív tag

Aztán még be is töltheti a default beállítást.

bye

(#12859) Lompos48 válasza építész (#12858) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:F

(#12860) építész válasza Lompos48 (#12857) üzenetére


építész
aktív tag

Nem a gép reset gombját nyomja, semmi köze a resethez. Hanem a CMOS ram tápját földeli le. Elveszíti minden adatát.Vagyis CMOS clear és nem reset,

bye

(#12861) Lompos48 válasza építész (#12860) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Épp azt kérdez(t)em. :K Még nem láttam elektronikát valamilyen táp nélkül működni. Még egy EEPROM vagy Flash törlése/(át)írása is elég körülményes lenne.

(#12862) 04ahgy válasza Lompos48 (#12861) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Igen, itt a CMOS Clear volt a kulcsszó.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#12863) építész válasza 04ahgy (#12862) üzenetére


építész
aktív tag

Ha beírod e keresőbe a CMOS resetet elég sok találat ugrik fel.
Szóval ez csak szőrözés.

bye

(#12864) építész válasza Lompos48 (#12861) üzenetére


építész
aktív tag

Nem esett szó arról se, hogy idő is kell a CMOS törléséhez, mivel táp elvétele után képes másodpercekig is őrizni az adatok egy részét.

bye

(#12865) wrox


wrox
senior tag

Sziasztok.
Van egy Enermax Modu82+ 525 w tápegységem. Áram alá helyezéskor pukkanás kíséretében megadta magát, mivel már nem garanciális (csak 2 év gar SICC!!), ezért szétszedtem. Egy zöld alkatrész adta meg magár, szétrobbant. A nyáklapra mellé az van írva, hogy THR1. AZ már kiderült, hogy Thermal Resister. Esetleg meg tudná valaki mondani, hogy milyen értékűt kellene beszereznem?

(#12866) Lompos48 válasza építész (#12864) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak azt akartam kiemelni, hogy nincs CMOS Clear folyamat, ha az a memória chip nincs feszültség alatt. De inkább hagyom az egészet a fenébe, taníts te. :R

(#12867) mr_ricsi válasza Lompos48 (#12857) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Arra vagyok kíváncsi, hogy kihúzva a konnektorból, kivett elemmel, amikor az egész elektronika nullán áll feszültségileg, hogy lehet valamit resetelni?"
Például úgy, hogy az elemmel párhuzamosan kapcsolt kondit rövidrezárod a jumperrel.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#12868) 04ahgy válasza Lompos48 (#12866) üzenetére


04ahgy
nagyúr

CMOS resetről volt eddig szó, az nincs. CMOS Clear van, hisz a CMOS-nak van olyan része, ami csak feszültség alatt őrzi az adatokat (az elem táplálja ugyebár), ha azt is kiveszi, akkor elvesznek a memóriában tárolt adatok. Törlődnek. Tehát a clear abszolút helyes, a reset pedig kis jóindulattal (hiszen első bekapcsoláskor a beállítástábla hiányában alapértékekkel, kvázi resetelve indul az alaplap).

Kár ezen szőrözni, mindannyian tudtuk miről van szó, a többi csak a szóhasználaton való lovagolás.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#12869) 04ahgy válasza wrox (#12865) üzenetére


04ahgy
nagyúr

2,2 - 3,3 - 4,7 ohm körül szoktak a tipikus értékek változni, a terhelhetőség azonban nem mindegy. Sem kisebbet, sem nagyobbat nem szabad tenni, mert az pontosan méretezik. Feladata a bekapcsolási áramlökés (ún. inrush current) mérséklése.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#12870) wrox válasza 04ahgy (#12869) üzenetére


wrox
senior tag

Közbe kiderült, hogy biztosíték is kiment (10A), és valaki mondta, hogy szerinte min. 1 tranzisztor is. Szóval szerviz lesz a dologból.

(#12871) 04ahgy válasza wrox (#12870) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Tök jó, hogy kuruzslással állapítjátok meg a táp hibáját. "valaki mondta, hogy szerinte min. 1 tranzisztor is.". :D

Azoban valóban a szerviz igénybevétele bizonyul ez esetben a legjobb döntésnek.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#12872) wrox válasza 04ahgy (#12871) üzenetére


wrox
senior tag

Ez már nekem pont elég, mivel én abszolút laikus vagyok hozzá. :) Egy THR ki-beforrasztása menne, de mivel nem csak azzal van baj. Szóval feleslegesen berhelném, úgyse lenne jó.

(#12873) Lompos48 válasza mr_ricsi (#12867) üzenetére


Lompos48
nagyúr

OK

(#12874) andrade válasza wrox (#12872) üzenetére


andrade
senior tag

Ha a termisztor szétment az lehet abban a körben más alkatrész zárlata is át kell az egész váltakozóáramú részt az egyenirányítóig pufferig is.nézni, ehhez nem csak műszer gyakorlat is kell.

[ Szerkesztve ]

(#12875) tornas válasza 04ahgy (#12869) üzenetére


tornas
őstag

Nem lőhető be ennek a termisztornak az értéke azáltal, hogy az adott tápban mekkora a beépített (eredő) kapacitás? Mert ugye ez a jelenség a kondik feltöltése során jelentkezik leginkább az alacsony belső ellenállás miatt. Éppúgy mint az autóakksiknál.

Enermax Modu82+ 525 W tápban pl. 2 db 180 mikroFarad-os, 400 V-os kondik vannak. Párhuzamosan kötve 360 mikro az eredő kapacitás. A legtöbb normális táp kb. 300 és 750 mikroFarad körül mozog kapacitás terén. Lehetséges, ha ezt alapul vesszük a termisztorok összehasonlítása terén?

Két különböző (akár különböző teljesítményű is lehet), de kb. azonos primerköri pufferkapacitással rendelkező PSU termisztora elméletileg kb. ugyanakkora értékű is lehet.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#12876) építész válasza andrade (#12874) üzenetére


építész
aktív tag

Nem elég a pufferig tovább, mert ugyebár a tranzisztorok vagy fet-ek utánna vannak. No de ha kicseréli a zárlatos félvezetőt megint zárlatba mehet, mert az okot kell megkeresni. Ha zárlatba megy a tarnzisztor más alaktrészek is leéghetnek körülötte, pl dióda ellenállás. Akár collektor bázis zárlat is lehet így a báziskörben is pusztítás lehet. Szóval messzire jóval messzebb nyúlik egy zárlat, mint a pufferkondi.

bye

(#12877) építész válasza wrox (#12870) üzenetére


építész
aktív tag

Ha tovább nyomozol találsz még más rossz alkatrészt is. Nem érdemes addig kicserélni a biztit és a hőre értékét növelő ellenállást, amíg fel nincs derítve az összes rossz alkatrész.
A zárlatos alkatrészt egy ohmérővel ki lehet mérni, de annak a kicserélése nem garantálja, hogy nem fog megint zárlatba menni és megint ki nem veri a biztit.

bye

(#12878) wrox válasza építész (#12877) üzenetére


wrox
senior tag

Teljesen igazad van, ezért megy tápszervizbe. :)

(#12879) Anonymous 01


Anonymous 01
tag

Sziasztok! Az mitől lehet, hogy amikor felkapcsolom a tápot pukkan egyet, illetve ha benyomom a gépet akkor a táptól ilyen sercegő hang jön, meg mikor megy a gépem nagyban órák óta akkor néha ad ilyen éles hangot valami, és nem mindig, tökre kiszámíthatatlan... mint amikor a körmöm a táblán végig húzom, olyan hang jön... és hol adja pár mp-ig hol pedig napokig semmi... sőt már olyan is volt, hogy bekapcsoltam a gépem és nem indult, mintha nem lett volna áram alatt, ezt 2x már eljátszotta velem, de azóta ezt sem csinálja.
Előre is köszi a válaszokat! :)

[ Szerkesztve ]

(#12880) andrade válasza Anonymous 01 (#12879) üzenetére


andrade
senior tag

Amikor bekapcsolod a tápot a bemeneti készenléti kör kerül áram alá valamelyik alkatrész nem teljesen hibátlan.A gép bekapcsolásakor indul az egyenáramú kimenet a bemenet ekkor kap nagyobb terhelést a sercegés szikrázást jelenthet ami mindkét részből jöhet.Várható a táp meghibásodása. Ilyenkor szemrevételezni szokták a tápot nincs e púpos kondi esetleges áthúzásra utaló jel, égésnyom.

[ Szerkesztve ]

(#12881) fero02 válasza andrade (#12880) üzenetére


fero02
veterán

Istenem, hogy Te milyen baromságokat tudsz összehordani egy mondaton belül is. Hihetetlen. :W :O :Y

Erre nem emlékszel már? Pedig ahogy nézem nem régen mondták, hogy inkább hallgass:

"Megkérnélek, hogy a szakértést hagyd Szakértőinkre, nem véletlenül kapták e rangot.
A tanácsosztást meg végképp hagyd meg a topic témában elismert "lakóira"

[ Szerkesztve ]

(#12882) Anonymous 01 válasza andrade (#12880) üzenetére


Anonymous 01
tag

Haveromnak is pukkan, akkor az ő gépe is rossz lenne? Meg 2 éves Corsair táp-ról beszélünk... :F

(#12883) andrade válasza fero02 (#12881) üzenetére


andrade
senior tag

Ha te olyan hozzáértő vagy akkor miért nem a kérdezőnek mondasz csupa okosságot miért engem hülyézel???? Arra meg kíváncsi volnék mi az a szörnyűséges hülyeség amit én leírtam???

(#12884) építész válasza andrade (#12880) üzenetére


építész
aktív tag

Ez a megfogalmazás most majdnem olyan, mint egy kínai használati utasítás, amit google fordítóval készítettek (csak hiányzik belőle egy a csellentyű vagy hasonló ritka nem odavaló szó). Ha akarom értem és kitalálom ...
De tekinthetem ezt korábbi írásokból való ollózásnak is.

Már többször rá akartam kérdezni, de nem szeretek személyeskedésekbe belemenni. Viszont már nagyon kíváncsi vagyok. Áruld már el légy szíves, hogy ezt most paródiának szántad vagy direkt provokálod a fórumtársakat vagy csak teszteled a reakciókat. Esetleg megbízásból hergeled a kollégákat, vagy keresed a konfrontációt, esetleg egy pszichológia vagy személyiség teszt részesei vagyunk tudtunk kívül?

bye

(#12885) agressiv válasza Anonymous 01 (#12879) üzenetére


agressiv
addikt

A pukkanás lehet a kapcsoló szikrája és régi táp esetén a passzív PFC "ugrása", valószínüleg nem komoly dolog. A sercegés pedig a tápból, vagy alaplapról jön és a túlzott energiagazdálkodás az okozója, vagy a táp transzformátorának lazult meg a tekercse, ezt így nehéz megmondani.

Hát még a borz.....

(#12886) andrade válasza építész (#12884) üzenetére


andrade
senior tag

Amit leírtam az úgy van le lettem hülyézve! Ki provokál akkor kit?

(#12887) agressiv válasza andrade (#12886) üzenetére


agressiv
addikt

Mert ökörséget írtál.. Ha bekapcsoláskor szikrázik, vagy durran valami az már nem fog elindulni.

És előbb tisztázni kell, hogy kinek mit is jelent a pukkanás...

Hát még a borz.....

(#12888) fero02 válasza andrade (#12883) üzenetére


fero02
veterán

Én nem vagyok sem szakértő, sem hozzáértő, viszont jó lenne, ha az lennék. Én egy lelkes, de full-full amatőr versenyző vagyok a témában. Szerintem Te is. Kettőnk közt viszont az a különbség, hogy Te úgy írogatsz és osztogatod a tanácsokat, mint ha értenél hozzá (viszont többször kiderült, hogy nem) én viszont kussolok és okulok/tanulok a valóban szakértők írásaiból; ha meg gondom van, akkor kérdezek. ;)

(#12889) építész válasza andrade (#12886) üzenetére


építész
aktív tag

A lehülyézés már csak egy végső indulatos reakció, ami arra utal, hogy nem tud veled mit kezdeni a másik, mert végleg elvesztette a türelmét. Azért veszítik el sokan a türelmüket, mert se a finom kritikát nem akarod érteni, se a nyíltat. Illetve nem hiszem el, hogy ne értenéd a kritikát és ennek ellenére mégis folytatod, ezt értem én provokációnak.

Te meg élvezed a párbeszédet, mert ettől nő a rangod és hamarosan te lehetsz a PH kedvence. Tehát én arra kérem fel a kollégákat, hogy többé ne válaszoljanak az írásaidra, csak a kérdezőnek segítsenek eligazodni.

bye

(#12890) tornas válasza építész (#12889) üzenetére


tornas
őstag

Ezzel teljesen egyetértek. A legnagyobb problémának meg inkább azt tartom, hogy a laikusok félrevezetőd(het)nek. A lehetséges következményekről meg ne is beszéljünk! Nem minden a témában jártas ember van éppen fenn a fórumon, amikor ez az észkombájn éppen osztogatja a jó tanácsait. :W

Erről esetleg neked mi a véleményed?
[link]

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#12891) andrade válasza tornas (#12890) üzenetére


andrade
senior tag

Boldog lennék ha elmondanád hogy az inkriminált hozzászólásban mi a félrevezető? Az hogy a táp bekapcsolásakor csak a bemeneti készenléti kör indul? Az hogy a sercegés szikrázás áthúzást jelenthet? Az hogy a gép bekapcsolásakor szolgáltatja a kimeneti egyenfeszültségeket a táp? Ha nem megy egy kör akkor nincs hibajelenség az ott levő alkatrészektől? Az hogy amikor a kimenet megy akkor a bemeneti rész árama megnő hiszen onnan kapja az áramot a kimenet?

[ Szerkesztve ]

(#12892) agressiv válasza andrade (#12891) üzenetére


agressiv
addikt

A kérdéseidre a válasz nem a körülmények ismeretében.

Hát még a borz.....

(#12893) építész válasza tornas (#12890) üzenetére


építész
aktív tag

Szerintem három szerepe is van a bemeneten a termisztornak.
Az első és legfontosabb a diódák védelme, amikor megkapja először a 230V-ot és feltöltődnek a puffer kondik. Tételezzük fel, hogy éppen a szinusz csúcsában kapcsolod fel a kapcsolót. Elméletileg egy egységugrás függvény*323 V -al lesz megrúgva a táp, ami aztán átmegy színűszba. A kisült puffer kondi ebben a pillanatban 0 ohmal helyettesíthető függetlenül a kapacitásától. Alig korlátozza valami a pillanatnyi áramot a tekercs induktivitásán. termisztoron és a dióda belső ellenállásán kívül. A graetznek meg kéne nézni az adatlapját, hogy mit bír. De most nem az effektív áramérték számít, hanem a rövid idejű tranziens érték, ami akár 100A is lehet. Tuti, hogy ezt az értéket nem szabad túllépni. A bonyodalom ott jön, hogy ennek a tranziens értéknek van egy rövid időállandója és lehet, hogy a kondi lassabban fog feltöltődni. Nyilván ha nagyobb a kondi és tovább tart az impulzus, akkor már kevesebb áramot bír a dióda. Erre viszont nem lesz katalógus adat Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy közben meg nő a termisztor ellenállása és eliminálódik a probléma. 4 effektus versenyzik időben. Melegszik a dióda és próbál leégni, melegszik a termisztor és csökken az áram, töltődik a kondi és csökken a feszültség a termisztoron. Hát mérnök a talpán aki ennek az időfüggvényeit manuálisan végigszámolja. Szerintem inkább meg kéne mérni egy 4 sugaras tároló-szkóppal és megnézni, hogy mi játszódik le gyorsabban és mit lehet hanyagolni, vagy megkeresni rá az irodalmat (hátha valaki elmerült már a témában), esetleg modellezni egy programmal.

A tekercseket kifelejtettem elemezni. Ha passzív PFC-s, akkor az sokat tompíthat, de a szűrő tekercs szerintem elhanyagolható.

Második szerep lehet a túláramvédelem. Ha 4A folyik tartósan az olvadóbetét nem fog kimenni, de a termisztor talán leég. Elgondolkodtató, hogy pl. 2A-es effektív áram hatására, adott kényszer hűtés mellett, hol áll be a termisztor hőfoka és az hány ohmot is jelent. Mert ugyebár megfuthat, ha túl nagy ellenállásút teszel bele, vagy meleg van a gépben. Tehát a termisztor egyenértékű egy igen lomha biztosítóval. Ráadásul más télen és nyáron az ellenállása illetve az az áram érték, ahol leég.

Harmadik szerep ha egy varisztort teszek mögé, akkor a túlfeszültséget elnyeli a varisztor és termisztor meg megvédi a varisztort a leégéstől.

[ Szerkesztve ]

bye

(#12894) andrade válasza építész (#12893) üzenetére


andrade
senior tag

Régen a csöves TV-k bemenetén egy bazi nagy NTK csücsült. :D

(#12895) építész válasza tornas (#12875) üzenetére


építész
aktív tag

Most kiszedtem a dobozomból a termisztorokat és 6,4 6,8 és 10 ohmosokat találtam, de ezek 200 - 300 wattos tápokból származnak. Így inkább 04AHGy értékeit vedd alapul.

bye

(#12896) Lompos48 válasza építész (#12893) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Minden rendben van azzal, amit leírtál. Egyedül a varisztornak osztottál rossz szerepet. Mivel egy túlfeszültségvédelemre használt (kitalált) alkatrészről van szó, a feszültségét mindenképp az "üzemileg" előforduló legnagyobb feszültség fölé kell megválasztani. Ez pedig a hálózati színusz csúcsán 325V, vagy a szolgáltató garantált 5%-ánál 341V, akár a 10%-nál 358V. Ennél nagyobb feszültség csak hálózati bakik, légköri okok miatt jelentkezhetnek, amik ellen a varisztor védeni fog mindent, ami a bemenet után következik, akár kamikaze üzemmódban is ha kell. Csak semmi köze termisztorhoz, túláramhoz, diódákhoz.
Szekunderoldalon használva ugyanez a tennivalója, csak alacsonyabb feszültségeken.

(#12897) grabber


grabber
addikt

Hello!

Csináltam pár képet a tápomról,mert újraindul a gép terhelések alatt random.Heti egyszer.A ventillátornak is beteg hangja volt,berregő mély.Ha meg rácsaptam próbaképp abbahagyta.

Hátha ti láttok benne valami hibát.

[link]
[link]
[link]

Bocs a képek minőségéért,de egyelőre ilyet tudtam készíteni.

(#12898) építész válasza Lompos48 (#12896) üzenetére


építész
aktív tag

Majd küldök át neked kapcsolást, amin látni fogod, hogy a varisztort közvetlen a termisztor után teszik. Ez nem tápos ötlet hanem egy villámvédelmi trükk. Az összes ADS (Nortel) telefonközpontban így védik meg a vonali kártyákat és a beforrasztott varisztort. Innen megy az érpár a rendezőre majd a telefonra.
Villámáram levezetők (B fokozat) elé is be szoktak tervezni egy késes olvadóbetétet. Ennek is az a szerepe, hogy inkább az olvadóbetét égjen ki, mint a lényegesen drágább B fokozat. A termisztor pontosan ezt a szerepet tölti be és nem fog kigyulladni a varisztor, ugyanis az feláldozza magát ha egy határértéket meghalad a rajta átfolyó áram, vagy tovább folyik, mint bírná. Számold csak ki, ha beteszed a konnektorba, csak a vezeték keresztmetszet korlátozza az áramát és akár kA -es tüskét is elnyel, (hiszen a kismegszakítókat is 6 vagy 10KA--re zárlati szilárdságra méretezik). Ha sorba kötsz vele egy 5 ohm-os (szoba hőmérsékleten ennyi) termisztort, legfeljebb 65 A folyik át rajta, amit kibír. Más kérdés, hogy semmi mást nem fog így megvédeni csak a számítógép tápját.
Feszültségosztót képzelj el, aminek a fölső tagja a termisztor és az alsó a varisztor és erről megy a graetzhíd.

bye

(#12899) Lompos48 válasza építész (#12898) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Küldjél!

(#12900) építész válasza Lompos48 (#12896) üzenetére


építész
aktív tag

Ime egy korrekt túlfeszvédelem:

[ Szerkesztve ]

bye

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.