Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#13401) 04ahgy válasza Dzsana (#13400) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Az a táp csere mindenképp megejtendő, a Codegen egy hulladék. Aztán ha mégis csinálná tovább, akkor legalább egy jó tápra tudsz építkezni a továbbiakban.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13402) adax01 válasza Dzsana (#13400) üzenetére


adax01
tag

A monitornak is hasonló baja lehet.
Ez táp lesz a gépnél meg kivannak fáradva bennük a kondik és csatlakozom az előttem szólóhoz.

Eldöntöttem befejezek minden elektronikával és számítás technikával kapcsolatos tevékenységet. Ez a végleges és meg másíthatatlan döntésem.

(#13403) Dzsana válasza adax01 (#13402) üzenetére


Dzsana
senior tag

Nem, a monitornak a bekapcsoló gombja a szar, mert az kapcsol ki, utána visszanyomva, és fogpiszkálóval kitámasztva jó! :D

http://zar-ido.blogspot.hu/search/label/%C3%93ra

(#13404) Tin


Tin
veterán

sziasztok,

egy fsp raider 650W-os tápegységnek standby-ban (gép kikapcsolva, a táp bekapcsolva) mennyit kellene fogyasztania?

létezik hogy 20W-ot fogyaszt?!

(minden le van húzva róla, és a táp kb. 3 hetes)

[ Szerkesztve ]

(#13405) építész válasza Tin (#13404) üzenetére


építész
aktív tag

-

[ Szerkesztve ]

bye

(#13406) 04ahgy válasza Tin (#13404) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Mivel – felettébb elítélendő módon – feltetted a kérdést copy-paste módszerrel máshol is, ott kaptál választ. Mellesleg szégyelleném magam hasonló szituációban. :(((

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13407) Tin válasza 04ahgy (#13406) üzenetére


Tin
veterán

köszönöm! :)

engem arra tanítottak, hogy nálam okosabbaktól nem szégyen kérdezni.

(#13408) 04ahgy válasza Tin (#13407) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem, nem szégyen kérdezni, de a türelem is erény ám! :DDD

A privátban feltett kérdésedre a válasz a burst móddal kapcsolatban:

A műszered mintavételezéssel működik. Időnként megméri a befolyó áramot, az aktuális feszültséget, valamint a teljesítménytényezőt, ezeket összeszorozva kiírja a számított értéket. Azon alapszik, hogy feltételezi, két mintavétel között ha nincs nagy különbség, akkor azok között kb. állandónak tekinthető az áramfelvétel. Itt zavar be a burst mód (ami miatt hallhatóan sípol a tápok készenléti köre). Egy erősebb impulzust felvesz, majd az impulzushoz képest hosszú ideig nem csinál semmit. Megint egy impulzus, megint szünet. Ezzel a kapcsolási veszteségeket szignifikánsan lehet csökkenteni.

Képzeld azt, hogy van egy csap, amit nyitogatnak. Te ezt nem tudod. És amikor ránézel, mindig nyitva van éppen. joggal feltételezed, hogy azon állandó jelleggel ömlik a víz, holott nem. A te számításod, állandó jellegű vízömlésre azt adja, hogy a hordód 10 perc alatt megtelik (20W kijelzett fogyasztás), holott a szakaszos csap megnyitás által jóval lassabban (1-2W valós fogyasztás).

Tehát a tápod a kijelzett érték ellenére 1W körül ehet, az is amire 0W-ot jelez a műszer, valószínűleg az a mérési küszöb alatt van.

A mintavételezésből eredő hiba a digitális műszerek egyik rákfenéje, a te esetedben precíziós analóg teljesítménymérő lenne ideális.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13409) lowzor


lowzor
veterán

Sziasztok

Mostanában elég gyakran ilyen kondi cicergés szerű hang jön ki a tápból. Csinálja pár percig, aztán abba hagyja. Elég idegesítő. Lehet, hogy haldoklik?
Egy több, mint 6 éves Chieftec CFT500W-ről van szó. Mennyi ezeknek az élettartama kb?

[ Szerkesztve ]

(#13410) építész válasza lowzor (#13409) üzenetére


építész
aktív tag

Az attól is függ, hogy mennyit használod, kikapcsolod-e rendesen billenőkapcsolóval, vagy hagyod készenlétben menni. Nem mindegy, hogy mennyire szellőzik, kiporolod-e évente legalább egyszer.

Nekem sok tápom van, de csak egyszer pucant ki a szemem láttára egy 300 W-os DTK táp. Van még 14 éves noname tápegységem is, ami működik. Szóval bírnia kell egy tápnak sokáig, az más kérdés, hogy ezen a fórumon nem dicsekedni szoktak a működő tápokról, hanem panaszkodni a rosszakról, vagyis ha statisztikát készítenénk sokáig kell működnie egy tápegységnek.
Egy Chiftectől én azt várnám el, hogy elavul és nem tönkre megy.

A kondi nem annyira ciceregni szokott. Vagyis az nem egyenletesen ciripen, hanem inkább sziszeg, susog, ívet húz, vagy változó hangokat ad ki és az már nagy gáz. 6 éve tápba nyugodtan belenézhetsz, ha döglődik egy kondi akkor az már púpos, meleg, vagy kifolyt, rendszerint látható nyoma van.

A ciripelést meg inkább a tekercsek, vagy egy túlhajtott feeritmag tudja produkálni. Ez viszont erősen terhelésfüggő. Figyeld meg, hogy terheléssel összefüggésbe hozható-e a hang.

bye

(#13411) lowzor válasza építész (#13410) üzenetére


lowzor
veterán

Napi 12 órát megy átlagban és mindig kikapcsolom billenőkapcsolóval.
Még soha nem tisztítottam ki, akkor lehet, hogy az is alaposan ráférne.
Lehet, hogy sziszegés, annyira nem tudom behatárolni, hogy milyen hang ez. Amúgy nem csak terhelés alatt, sokszor idle-ben is elkezdi, csinálja 10 percig és abbahagyja.

(#13412) építész válasza lowzor (#13411) üzenetére


építész
aktív tag

Akkor ráfér egy takarítás. A portól ugyan nem cicereghet, de úgy meg tud úgy ülni a por, hogy egyes alkatrészek egyátalán nem kapnak hűtést. Így púposodhatnak meg kondik, az általában látszik. Természetesen púpos kondival is működik a táp csak szűretlenebb a kimenet, amitől meg az alaplapi kondik fognak púposodni, vagy az alaplap hal meg, tehát hosszútávon nem jó megtűrni őket.
A félvezetők általában bírják, ha nem bírták volna már nem működne a tápod. Az ellenállások meg megpörkölödnek vagy megpörkölik a nyákot, tehát annak látható nyoma van. Ezzel együtt mindezek nem szoktak ciripelést okozni.
A cicergés nem normális, még akkor se ha akad rá magyarázat. Elég nehéz megcsípni és megszüntetni. Ha lazák a tekercsek, akkor általában folyamatosan ciripel és nem 10 percig. Akkor vannak olyan tápok, amik terheletlenül ciripelnek. Ezeknél gyakran elég egy-két energiatakarékos üzemmódot kikapcsolni bioszban és megszűnik.
Olyan is lehet, hogy rossz munkapontban (ez dinamikus értendő ) dolgozik a táp valami rossz alkatrész miatt pl. a bázis vagy gate körben. Túl alacsony frekin rezeg, nagyon beszaturál egy tranyó és sokára bír lezárni stb.
Lehet, hogy kiszáradt pár kondi az évek során. Teljesen természetes jelenség, hogy csökken a kapacitásuk idővel.
Akkor lehet olyan is, ami rossz forrasztásból ered. Ezeket kocogtatással lehet esetleg megtalálni. A rossz forrasztás akár évek múlva is kijöhet. Tehát lappanghat akár 6 évig is. Az ólommentes technológia ugyan kíméli az embert, de rosszabb minőséget hoz. A tekercsek kivezetéseit érdemes átforrasztani egy jó pákával és hagyományos forrasztó ónnal. A rossz forrasztás az tipikusan véletlenszerűen jelentkezik, abbamarad és újra indul. Idővel egyre jellemzőbb lesz a rossz állapot és végül állandósul egy hang, de ez meg inkább sipolás, mint ciripelés.

Összegezve nem normális dolog, főleg ha évekig nem cicergett.

[ Szerkesztve ]

bye

(#13413) lowzor válasza építész (#13412) üzenetére


lowzor
veterán

Köszi a kimerítő választ :)
Akkor az első az lesz, hogy portalanítani próbálom, aztán ha nem javul meg, akkor marad így.
Amúgy a VGA miatt nem csinálhatja? Mert játékok betöltődésénél szokott kiadni a kártya ilyen halk sípolás szerű hangot, ami elvileg a VGA és a táp kapcsolata miatt van.

(#13414) 04ahgy válasza lowzor (#13413) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ez esetben a kimeneti kondenzátorok csökkent kapacitása, megnövekedett ESR tényezője lehet a háttérben. Kevéssé látják el szűrési feladataikat.

Nem cseréltél véletlenül VGA-t mostanában, és pont ezzel az újjal cicereg?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13415) lowzor válasza 04ahgy (#13414) üzenetére


lowzor
veterán

Játékok alatt azóta cicereg, mióta megvettem a 7850-et, szóval az amiatt lehet. Az idle alatti cicergés viszont mostanában tűnt fel.

(#13416) 04ahgy válasza lowzor (#13415) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A HD7850 VRM-je miatt cicereg. Ha nincs instabilitás, lekapcsolás, és nem túl hangos a cicergés, akkor hagyd figyelmen kívül, ha baja is lesz a tápnak a gépre nem veszélyes akkor sem. A portalanítást meg már javasolták, azt tedd meg.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13417) Ironhand válasza lowzor (#13411) üzenetére


Ironhand
tag

Portalanitás sokat segit ha mégsem változik lehet cserélni kell, de inkább megbizhatót vegyél ne gagyit.

PM! az gyorsabb!

(#13418) építész válasza lowzor (#13415) üzenetére


építész
aktív tag

Próbálj meg a +12 Voltra rádugni egy gyógykondit csak úgy próba képen, hátha csökken a ciripelésed. Vagyis egy 3300 mikrófarados, vastag lábút. Célszerű lenne a videókártya tápkábelére.

bye

(#13419) 04ahgy válasza építész (#13418) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Vagy több (6-8) darab alappból low-ESR 470uF kapacitásúból összeállított párhuzamosan kapcsolt kondenzátorpakk is jó.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13420) Zepphy


Zepphy
csendes tag

Hello!

Volna egy kérdésem corsair gs600-as táppal kapcsolatban. Tegnap vettem egy coolermaster gx 550 helyett mert az tönkrement. Lényeg amire felfigyeltem, hogy miután beépítettem a gépbe furcsa hangot hallottam időről időre és kezdetben nem tudtam, hogy minek tulajdonítsam mert vga is másik került bele és kapott egy új ventit is. Végül megállapítottam, hogy a táp ventije az.

Ez a hallott hang: [link]

Akkor csinálja mikor felpörög, de azt olvastam és úgy is van, hogy akkor kapcsol csak be ha bizonyos hőmérsékletet elér. De nagyon hamar lehűl ezért csak néha-néha pörög bele a lapátba sokszor. Elég idegesítő, de a leírás szerint ez normális (már ha jól értelmezem):

A good gaming power supply must provide the cooling you need when you're pushing it hard, but it should be quiet when you're not. GS Series PSUs accomplish this through excellent efficiency — it generates less heat, so it requires less cooling — and a temperature-controlled 140mm fan that automatically adjusts its speed to meet demand. It doesn't even spin up until it's needed.

No matter what your budget, your PC's power supply shouldn't go before its time. GS Series PSUs are built with carefully selected components to deliver a temperature rating of 40° C, for years of service in punishing environments. The fan uses a double ball bearing design to help ensure that it lasts as long as the internal circuitry.

Előre köszönök szépen minden tippet, tanácsot!

(#13421) építész válasza 04ahgy (#13419) üzenetére


építész
aktív tag

Az se rossz csak ez egy kézzel nem lehet rádugni. Érdemes lenne egy közdarabot csinálni erre a célra. Keskeny hosszú nyákon aljzat, elkó, tekercs elkó, tekercs elkó stb.... végül lengő csatlakozó.

[ Szerkesztve ]

bye

(#13422) Dzsana válasza Zepphy (#13420) üzenetére


Dzsana
senior tag

Hú, ez elég gáz! Én tuti vissza vinném, és más gyártót választanék, ahogy elnézem, ez általános probléma ezeknél a tápoknál.

http://zar-ido.blogspot.hu/search/label/%C3%93ra

(#13423) 04ahgy válasza Zepphy (#13420) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Normális is meg nem is. Nem rendellenes, csak inkább zavaró. Akkor rezonál a legjobban, mikor a pörgés majdnem megáll, ha jól vagyok tájékozódva. A táp melegszik, mert nincs légáram, bekapcsol a venti, de lehűti, mert mozog a levegő. Így leszabályoz és megáll. A PWM elektronika miatt van a furcsa hang. Túl kicsi lett a hiszterézis.

Rajtad áll, hogy visszaküldöd-e gariba, de nem biztos, hogy cserélik. Előbb szerintem a Corsair Supportnak írj, mi az álláspontjuk, azzal lehet a cserét segíteni a boltnál, ahol vetted, mert az a Corsair hivatalos álláspontja.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13424) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Sziasztok!

Eset a következő:
Ilyen PICO táp, működik.
Új alaplapba be, ASRock E350M1, UEFI, ha ez számít.

Venti felpörög, de a lap nem indul. Kikapcsolni sem lehet.

Feszültségek mérve rendben, másik lappal teljesen jól megy. 12 Voltos tápot többel is próbáltam.
Természetesen az alaplap is megy másik táppal.

Találkozott már valaki ilyen jelenséggel? Elképzelni sem tudom, egyáltalán merre keressem. (Illetve annyi, hogy netán ennek a tápnak kellene egy kis idő, míg beállnak a feszültségek, de a szupergyors UEFI nem hagy neki?)

Köszönöm,
László

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13425) építész válasza szaszlaci (#13424) üzenetére


építész
aktív tag

Ne csak a feszültséget mérd meg, hanem a Power Good jel szintjét is. Lehet, hogy a táp szerint nem jó.
Bekavarhat még a -12V is. Jobb tápok annak a meglétét is figyelik.

Amíg nem jön meg a PG, addig az alaplapon a reset jel az aktív és a proci nem kezdi el olvasni a biosból az első utasítást és nem hajtja azt végre.

[ Szerkesztve ]

bye

(#13426) építész válasza szaszlaci (#13424) üzenetére


építész
aktív tag

Bocsi, csak most nézem a tápodat. Ezzel bármi lehet

[ Szerkesztve ]

bye

(#13427) szaszlaci válasza építész (#13425) üzenetére


szaszlaci
addikt

Köszönöm az ötletet.
Készenlétben nullán van, bekapcsolás után (nem tudom, pontosan mennyi idő múlva) beáll 5.1 Voltra.

Többrétegű NYÁK lévén viszakövetni nem tudom, de sikerült kimérni, egy elko negatív lábával áll összeköttetésben.
Esetleg túl kis értékű/kiszáradt a kondi, és túl hamar megjelenik a jel a lábon?
(Cseréig még nem jutottam.)

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13428) 04ahgy válasza szaszlaci (#13424) üzenetére


04ahgy
nagyúr

"Készenlétben nullán van, bekapcsolás után (nem tudom, pontosan mennyi idő múlva) beáll 5.1 Voltra." - Ez így helyes. Jónak tűnik tehát a PG is.

Én találkoztam már táp-lap kompatibilitási hibával. Külön mindkettő jó volt... Együtt nem mentek.
Ez a PICO táp bármire is lehet akár érzékeny. :(

A többi ötletemet már a fórumtársak lelőtték. :DDD

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#13429) építész válasza 04ahgy (#13428) üzenetére


építész
aktív tag

Az a gyanúm, hogy ez nem egy igazi PG jel. Olvastam, hogy a kínaiak néha lespórolják a feszültségek helyes értékének az ellenőrzését. Helyette egy időzítő taggal oldják meg. Vagyis pár másodperc múlva beáll a PG, bizva abban, hogy a tápkondik hamarabb feltöltődnek. Mivel elkó negatív lábával van összekötve szerintem itt is ez áll fenn. Lehet, hogy a az alplapnak mégse tetszenek a feszültségek.

bye

(#13430) építész válasza szaszlaci (#13424) üzenetére


építész
aktív tag

Azt még érdemes megnézni, hogy egy működő táppal milyen feszültséget mér az érzékelő chip. Vagyis javaslom, hogy olvasd ki bios setupból, vagy Everest-tel a feszültség értékeket. Nagyon gyakran megesik, hogy az érzékelő chip rosszul mér.
Esteleg lehet, hogy a lap tervezői ezt is bekavarták az inditási folyamatba, hasonlóanmint ahogy a magas proci hőmérséklettel le lehet állítani a gépet.

Nekem is van egy lapom aminek a 12 Voltját 8,8V-nak méri a gép. Ez a lap nem minden táppal indul elsőre. Korábban volt egy IPE1000-es az is rosszul mért és válogatós volt a tápok között, de volt olyan tápom is ami meg csak ezzel az eggyel működött.

bye

(#13431) szaszlaci válasza építész (#13430) üzenetére


szaszlaci
addikt

Az alaplap jól mér (kb. egy tized Volt eltérés van a multiméterhez képest).

Viszont. Amikor megnéztem a PG jelet, azt ugye üresen tettem, tehát kézzel indítottam a tápot (zöldet földre húztam).
Úgy rendben is volt. De! Sem ebben, sem egy másik lapban kapcsolva már nem lesz mérhető az 5 Volt. Csak épp az a lap, amelyikkel működött, elindult a PG jel megléte nélkül is.
(Másik táppal mindét lapban megvan úgy (terhelve?) a 4.7 V.)

Kérdés tehát, hogyan helyettesíthetném ezt az ágat, 5 Voltot vezessem oda egy ellenállással (esetleg + kondival, hogy elteljen egy kis idő)? Milyen értékekkel kellene?

04ahgy: "Külön mindkettő jó volt... Együtt nem mentek."
Na hát azé' az mégse járja má' így hát.. :)

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13432) szaszlaci válasza szaszlaci (#13431) üzenetére


szaszlaci
addikt

Megnéztem, honnan kapja a jelet a PG láb: egyenesen a + 5 Volttal van összekötve, egy soros, mérve 1 k-s ellenállással. Még egy kondi sincs sehol.

Na most ez földre húzva 25 mW. 4 Voltra, ami biztosan magas szint, ha jól számolom, 5 mW. Ez nem tűnik túl soknak. Esetleg ki kellene cserélnem ezt az ellenállást mondjuk egy 100 Ohmosra? Meg a biztonság kedvéért egy 0.1 – 1 mikros kondit is tenni?

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13433) Lompos48 válasza szaszlaci (#13432) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A PG jelet egy IC generálja legjobb tudásom szerint. Nem csak az 1k-s ellenállás van ott, valahonnan oda érkezik egy IC kimenete is, ami valászínűleg nyitott kollektorú (open collector) tranzisztoros kimenet. Ugyanaz az IC a felelős az időzítésekért is a körülötte levő komponensekkel együtt. Az ellenállást 100 Ohm-ra cserélni akkor lehet, ha az említett IC-t, vagy az alaplap PG jelet fogadó áramkörét ez nem zavarja.

(#13434) szaszlaci válasza Lompos48 (#13433) üzenetére


szaszlaci
addikt

Igazad van! Egy PS113A 8-as lába is megy közvetlenül a PG tüskére.

Vajon haldoklik az IC? Mert üresen megvan a jel, lapba téve pedig nincs. Egyik lapban sem.
Feszültségek rendben vannak.

Mi lehetne a megoldás, azon kívül, hogy megpróbálok beszerezni egy látszólag beszerezhetetlen IC-t?
Adjam oda neki máshonnét az 5 Voltot?

És lenne még egy kérdésem. Van rajta két SMD kondi, kicserélném, hátha.. Ez van mindkettőre írva, jó lenne tudni, mit jelent.

A19A
39
16V

(Ja igen, vitt ez a táp ennél nagyobb fogyasztású lapot + DVD-írót + két nagyvinyót.)

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13435) Lompos48 válasza szaszlaci (#13434) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Vajon haldoklik az IC?

Nem tudom. Kissé távoli a dolog nekem, ilyet még nem "ástam".

Mi lehetne a megoldás, azon kívül, hogy megpróbálok beszerezni egy látszólag beszerezhetetlen IC-t?

A legjobb megoldásnak tűnik, ha bonyolult is.

Adjam oda neki máshonnét az 5 Voltot?

Azt semmiképp! Esetleg kinyírhatod vele az esetleg hibátlan IC-t.

A19A
39
16V

Valószínűleg egy 39uF/16V-os eletrolit kondi, de egyáltalán nem biztos. Még utánanézek.

(#13436) delon


delon
tag

Sziasztok!

A régi házamba kicseréltem az alaplapot, cpu-t , és memóriát.
Alaplap: Asrock B75m lett
Proci: Intel: i5 3470 + gyári inteles hűtés
Memoria 2X4Gb
Táp: 450W M-Tech
Ház: noname
VGA: HD 4850 512

A probléma a következő. A házba nincs hűtés. A cpu hőmérséklete rendszer indításkor a 4 mag terhelés nélkül 40-50 fokos a CORE Temp alapján. Ami szerintem elég magas alapból. Ha terhelem a procit másolgatás, net, töltögetéssel. 50-60 fok közé is fel szokott kúszni a hőmérséklete. Játék közben a BF2 multinál egyszer csak újra indult a gép. Hogyan lehet megnézni játék közben a cpu hőmérsékletét? Ez megcsinálta még kétszer megfogtam a ház tetejét hát elég meleg volt. Levettem a ház oldalát és akkor nem indult újra. Kipróbáltam másnap a BF3 de ennél nyitott háznál is ugyan ezt a tünetet csinálta. Szerintem a túlmelegedés elleni védelem kapcsolt be. A proci hűtőnél be lehetett álítani a CPU fan-t Level1-Level9-ig mivel nagyon hangos volt a biosban beállított full sebességen pörgő ventillátor ezt vissza vettem Level 3-as szintre így elviselhető a hangja és csak 50 C felett kapcsol magasabb fordulatszámra.
Mi lehet a megoldás?
Miért nem hűti le megfelelően a gyári hűtő a procit?
Milyen programmal lehet terhelni a gépet és figyelni a hőfokokat?
Talán a táp lehet a gond?

Elöre is köszönöm

Lenovo ThinkPad T420s; iPhone 7 ios 11.3.

(#13437) szaszlaci válasza Lompos48 (#13435) üzenetére


szaszlaci
addikt

IC szerzése: lehet, csak drága. Egy ilyen táp árának a harmada, hogy jöjjön valami Kínából másfél hónap múlva, hátha segít a bajon.

Az odaadom neki az 5 Voltot úgy gondoltam, hogy előbb elválasztom onnét az IC-t, tehát az semmit nem kapna belőle. Csak az alaplap. – azt kellene rávenni, hogy elinduljon.

Minden esetre az már biztos, hogy ezért nem indul a lap, másik táppal is pont ezt játssza, ha nem kapja meg a PG jelet.

39 uF, 16 V: hát, külső méretre olyasmi. Legalábbis nagyságrendileg..

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13438) Lompos48 válasza szaszlaci (#13437) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az odaadom neki az 5 Voltot úgy gondoltam, hogy előbb elválasztom onnét az IC-t, tehát az semmit nem kapna belőle. Csak az alaplap. – azt kellene rávenni, hogy elinduljon.

Úgy igen. De előbb bekapcsolod a tápot utána adod neki, picivel később, hogy a feszültségek megállapodjanak.

(#13439) építész válasza szaszlaci (#13432) üzenetére


építész
aktív tag

Ha jól értelmezem, akkor az open kollektoros kimenetet egy 1 k ohmos ellenállás húzza fel +5V-ra.
Ne nagyon rakj kisebb ellenállást, az 1 k ohm még a 80-as években is elég volt felhúzó ellenállásnak egy open kollektoros IC kimenetén 74LS.. környezetben. Legfeljebb a sebesség miatt raktak be 220 ohmot. Lehet, hogy elindul mondjuk 220 ohmmal, de azzal csak eltusolod a problémákat. Ez alá ne akarj menni.

Ha nem bírja az 1 k ohm felhúzni, akkor ott kell lennie egy zárlatnak föld felé. Mondjuk szivárog egy kondi. Javaslom, hogy hidegen vagyis táp nélkül mérj rá ohm mérővel a PG kimenetére és a lap Pg bemenetére, persze úgy, hogy szét van húzva. A mérés majd eldönti, hogy hol a zárlat vagy szivárgás.

Szerintem is az nem kondi, hanem elkó, mondjuk tantál.

[ Szerkesztve ]

bye

(#13440) építész válasza szaszlaci (#13437) üzenetére


építész
aktív tag

Benne van a katalógusodban, hogy fet van kimeneten vagyis open drain a kimenet, de ez a mi esetünkben ugyan az, mintha open collektor lenne. Az is benne van a katalógusban, hogy 10 mA-t bír nyelni a kimenete, vagyis 500 ohm alá nem mehetsz, tehát jó az az 1k ohm ott abban pozícióban.

bye

(#13441) építész válasza szaszlaci (#13434) üzenetére


építész
aktív tag

A kondi is benne van a katalógus 6. lapjának alján: 0,1-10 uF

bye

(#13442) Lompos48 válasza építész (#13439) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szerintem is az nem kondi, hanem elkó, mondjuk tantál.

Sakkormiisaz? :D

(#13443) Chp


Chp
őstag

Jó napot, kollégák! Egy újonnan vásárolt 400W-os FSP Hexa hajtja az adatlapomon lévő konfigot mindenféle hiba nélkül, viszont borzasztóan idegesítő folyamatos, halkan sípoló hangot hallat, ami általában terhelés alatt abba marad, de van, hogy spontán megszűnik kis időre. A ventillátor is ha magasabb fordulatszámra kapcsol, van, hogy olyan a hangja mint valami kávédaráló, de ez ritkább jelenség, a fő problémám a sípolás. 9500Ft-ot fizettem a tápegységért, - tudom, hogy van négyszer drágábban is -, de biztos ilyennek kéne lennie ennyiért?! Mi lehet a probléma? Köszönöm szépen!

(#13444) szaszlaci válasza építész (#13439) üzenetére


szaszlaci
addikt

Táp PG - nulla: 68 kOhm
Alaplap PG - nulla: nem mérhető, MOhmos nagyságrend

Elko, igen, csak megszokásból azt is kondinak nevezem, elvégre az is az. (Szinte biztos, hogy szilárd a külseje alapján.)
Kivettem megmérni őket, 42 uF, vezetés nem mérhető köztük. Cseréltem őket, változás nincs.
Ilyenkor mindig újra rájövök, mennyire utálok SMD elkot forrasztani, főleg ilyen "hővezető" nyákon..

Levettem a kérdéses IC lábát a körről, és maradt sorosan az 1 k-s ellenállás 5 Voltról. Párhuzamosan raktam egy 47 mikros kondit, ezzel elvileg eltelik pár tized másodperc, míg feltölt. Elég gány megoldás, de hát ez van..

Indult is a lap, csak épp a 12 Volt 11.9 V. Ezt egy 4407-es FET kapcsolja, látszólag minden fajta kitöltéses szabályozás nélkül. (Kimenetén nincs puffer.) Azt hittem, ez a rossz, de nem. A vezetékeken esik ennyi, illetve a meghajtó tápon. (14 Wattnyi műterheléssel megnéztem minden ponton.)
Így már érthető, miért jött a "hozzá való" notitápból 12.4 Volt. Hát ezért, hogy így terhelve beálljon. (Akkor sem volt PG jel, szóval nem itt van a gond.)
Már csak a noti tápot kellene megjavítani.. Tudnátok ebben is segíteni?

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#13445) Lompos48 válasza szaszlaci (#13444) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elko, igen, csak megszokásból azt is kondinak nevezem, elvégre az is az.

Mindig az és csak az. A teljes neve elektrolit kondenzátor. :K

[ Szerkesztve ]

(#13446) építész válasza Lompos48 (#13442) üzenetére


építész
aktív tag

Persze, hogy elkó, mert másként nem férne el a nyákon. De az elektrolitikus kondenzátor és a tantál kondenzátor is kondenzátor. Csak azért írtam pongyolán kondenzátort, mert angolból fordítottam.

A kategórikus "nem kondi" kijelentésed a fentiek alapján nem teljesen állja meg a helyét. Mert az olyan mintha azt írtad volna, hogy a a hétpettyes katicabogár bogár nem rovar, hanem bogár.

[ Szerkesztve ]

bye

(#13447) építész válasza szaszlaci (#13444) üzenetére


építész
aktív tag

Az a táp ami rákötöttél az alaplapodra véletlen nem autós szivargyújtóról működik? Mert ha igen, akkor nem +12V-ról kell táplálnod, hanem picivel nagyobbról, mert a gépkocsi aksi feltöltve inkább 13V, vagy akár a vizbontási feszültség hatszorosát is megközelítheti.

bye

(#13448) építész válasza szaszlaci (#13444) üzenetére


építész
aktív tag

Azt még megcsinálhatod, hogy szépen visszakötöd az IC-t, hogy ne legyen gány megoldás és a +12V-os feszültség osztóján trimmelsz egy picit. Ehhez ki kell nézni a katlógusból a referencia feszt, vagy méregetni és számolgatni az osztót. Ha szerencséd van egy ráforrasztott gyógy ellenállással rábírhatod, hogy adja ki a PG jelet ha +12 V-os kimeneten 11,5 V-nál nagyobb feszültség van és akkor még szabványon belül maradunk.

[ Szerkesztve ]

bye

(#13449) építész válasza szaszlaci (#13444) üzenetére


építész
aktív tag

"notitápból 12.4 Volt"

Teljesen jó érték, a 21 S-ből és 10A -ből számítva 0,47 V feszültségesés természetes a Fet-en.

[ Szerkesztve ]

bye

(#13450) Lompos48 válasza építész (#13446) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az nemcsak pongyolán kondenzátor, hanem akármikor meztelenül is, :) A kondenzátorok halmaza tartalmazza az elkók és tantálkondenzátorok halmazait. Csak a fogalmazásodba kötöttem bele. Kezdő olvasóknak nem használ a pongyola fogalmazás. :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.