Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4251) footy válasza korcsi (#4250) üzenetére


footy
addikt

a scanimage -L -re gondolsz? az ment először, most meg valami fragmentation error-t ír :S

(#4252) Honkydoo


Honkydoo
őstag

korcsi, wassermann:
Van egy set-top boxom, arról ki tudom vezetni a videojelet RCA-n, vagy talán scart-on is.
Léteznek usb-s video digitalizáló egységek, arról viszont nem találtam információt, hogy melyik működik jól linux alatt, mondjuk openelec-el? Vagy hogy egyáltalán bírja e a vas a digitalizálást?

Esetleg ha a felvett anyagot kit tudnám írni dvd-re, az már maga lenne a mámor. :)

Üdv,
Ádám

Szerk.:
A kamera bemenetet elvetettem support híjján, TV-tnuert találtam, de nálunk kódolt a jel ezért szerintem felejtős, marad a digitalizáló egység. :)

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4253) wassermann válasza Honkydoo (#4252) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A vas biztos bírja, de azért mindehhez nagy Linux-gurunak kell lenned, hogy megcsináld...

(#4254) Honkydoo válasza wassermann (#4253) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ahogy olvastam a neten az xbmc tudja rögzíteni a támogatott tvtuner jelét.
Ebből gondoltam, hogy talán nem lehetetlen.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4255) wassermann válasza Honkydoo (#4254) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen ez igy van, talán nem is bonyolult. A neheze nem ez hanem:hogy ki akarod írni DVD-re!

(#4256) Honkydoo válasza wassermann (#4255) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ahha, erre nem gondoltam.
Akkor a dvd-írást hagyom későbbre.

Majd ha meglesz a Pi, akkor jelentkezem újra, de addig is figyelemmel kísérem a topicot.

Easycap digitalizáló ha valakit érdekel még a téma.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4257) azbest válasza Honkydoo (#4252) üzenetére


azbest
félisten

Csak olyan tunerrel van esélyed rögzíteni analóg videójelet, ami hardveres tömörítést is tud. A digitális tunerek esetén más a szitu, mert az eleve digitális és nem kell sok erőforrás a rögzítéshez. Az xbmc valószínűleg a backend-del tud rögzíteni, ami például egy theadend. A tvheadend eleve csak mpeg tömörítést végző analóg tunerrel hajlandó működni.

(#4258) Honkydoo válasza azbest (#4257) üzenetére


Honkydoo
őstag

Értem.
Ismersz esetleg ilyen hardvert?

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4259) azbest válasza Honkydoo (#4258) üzenetére


azbest
félisten

usb változatban nem igazán :(

(#4260) Honkydoo válasza azbest (#4259) üzenetére


Honkydoo
őstag

Ok.
Ezen esetben lehet a Pi ki lesz lőve nálam, és inkább egy mini-ITX rendszerből építek "video"-t.

Szerk.: Én azért találtam olyan eszközt ami hadveres encoderrel rendelkezik. [link] De az ára eléggé csillagászati, úgyhogy letettem róla.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#4261) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Sikerült szert tennem egy áRPI-ra. Viszont hiába másolom az imaget az SD kártyára a művelet után tök üresnek tűnik a kártya és rpi sem indul el.

sonar@sarm0221:~$ sudo dd bs=4M if=/home/sonar/Downloads/books/2012-12-16-wheezy-raspbian.img of=/dev/mmcblk0p1
462+1 records in
462+1 records out
1939865600 bytes (1.9 GB) copied, 447.828 s, 4.3 MB/s

Mi lehet a gond?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4262) Benoe77 válasza sonar (#4261) üzenetére


Benoe77
őstag

Biztos, hogy a rendszereden /dev/mmcblk0p1 -nek hívják az sd-kártyát?

Asztali gépeken inkább /dev/sdb szokott lenni.

A kártya csatlakoztatása után a "dmesg | tail" ki szokta írni, milyen néven csatolta

[ Szerkesztve ]

(#4263) sonar válasza Benoe77 (#4262) üzenetére


sonar
addikt

biztos, hogy az. (laptop)
sonar@sarm0221:$ df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda6 22G 14G 7.1G 66% /
none 1.9G 320K 1.9G 1% /dev
none 1.9G 3.0M 1.9G 1% /dev/shm
none 1.9G 224K 1.9G 1% /var/run
none 1.9G 0 1.9G 0% /var/lock
/dev/sda5 171G 112G 60G 66% /media/Local_Work
/dev/mmcblk0p1 1.9G 4.0K 1.9G 1% /media/New Volume

/dev/mmcblk0p1 1.9G 4.0K 1.9G 1% /media/New Volume

az XBMC-t fel tudtam tenni, de a debiant/arch-ot szeretném kipróbálni

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4264) Benoe77 válasza sonar (#4263) üzenetére


Benoe77
őstag

És a művelet előtt leválasztottad a kártyát?
A p1 az első partíciót jelöli, a dd-t itt meg a teljes kártyára kell alkalmazni, nincs olyan eszköz, hogy /dev/mmcblk0 ?

(#4265) sonar válasza Benoe77 (#4264) üzenetére


sonar
addikt

természetesen előtte unmount-oltam.
Most letöltöttem az imagewriter-t azzal megy.
Nem értem.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4266) azbest válasza sonar (#4261) üzenetére


azbest
félisten

Ha jól sejtem a /dev/mmcblk0p1 a kártya első partíciója, míg a teljes kártya /dev/mmcblk0 lesz valószínűleg. :K

szerk Benoe77 megelőzött, legközelebb nyomok frissítést írás előtt :B

[ Szerkesztve ]

(#4267) sonar válasza azbest (#4266) üzenetére


sonar
addikt

áhhh igy már stimm :R
ez nem az én napom

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#4268) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Ha jól láttam, havernál aktív usb-ről ment a pi, de micro usb-re nem volt semmi se kötve, csak a 2 "simára". Ennek van valami előnye/hátrnya? 512-es modell.

[ Szerkesztve ]

(#4269) wassermann válasza jackbacsi87 (#4268) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A mikroUSB csak a Pi táplálására szolgál, de ezt a normál USB-k felöl is meg lehet oldani. Ha megvan a megfelelő tápfeszültség, hátrány semmi. Előny: eggyel kevesebb vezeték.

(#4270) jackbacsi87 válasza wassermann (#4269) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Köszi, szuper! Egyszerűbb lesz így az élet. Anyu visszakapja a telótöltőjét.:):):):):)

(#4271) vzoltan


vzoltan
aktív tag

Nalam mindkettore ra van kotve, elorol es hatulrol is kapja az aramot, csak igy nem szoszog pattog a hang video lejatszaskor.
Ha csak hubrol megy akkor nem tiszta ha csak microrol akkor meg nincs kulso 2.5-os vinyo, ezert ketvegerol egetem a gyertyat mar 6 honapja. Meg EL es virul.

Hub 5V2A -> pi <- micro 5V1A (iphone tolto)

[ Szerkesztve ]

(#4272) peter9228


peter9228
aktív tag

A hub-ról úgy kap áramot, hogy csak egy, a hub-ba beépített USB kábel van a Pi-ben, vagy még egy extra kábelt vissza kell vezetni a hub és pi közé?

(#4273) vzoltan válasza peter9228 (#4272) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Cs 1 kabel, megpedig az ami a hubba gyarilag bele van szerelve (ki van vezetve)

(#4274) g0dl


g0dl
addikt

Tud valaki ajánlani ezzel működő usb hangkártyát spdif vagy optikai kimenettel? ( az sem baj ha nem drága :)) )

(#4275) Hyperion válasza g0dl (#4274) üzenetére


Hyperion
senior tag

Behringer UCA-202 pl... Árához képest, kiváló hang!

(#4276) Oldmobil válasza g0dl (#4274) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Itt van felsorolva néhány kompatibilis eszköz, talán ezek között találsz.

(#4277) Benoe77


Benoe77
őstag

Úgy látszik megoldódik a DTS hangsávos HD filmek lejátszása is, bár nem codec licenszeléssel: [link]

(#4278) azbest válasza Benoe77 (#4277) üzenetére


azbest
félisten

wow, ez úgy általában javíthatja a videójátszás stabilitását... a szoftveres dekódolású dts hangsávos videók normális lejátszhatósága egy kellemes mellékhatása ennek :)

(#4279) Benoe77


Benoe77
őstag

jaja, és elvileg még OC sem kell hozzá...
Az új, hivatalosan még nem, de egyébként kiadott raspbmc final-ban ez elvileg már benne van, este kipróbálom...

(#4280) Benoe77


Benoe77
őstag

Teljesen off-topic csak az érzékelhető barkácsoló kedv miatt kérdezem: vállal itt valaki smd forrasztást? egy routerbe kéne, mert gyárilag hibás. jó lenne, ha budapesti lenne az illető, még jobb, ha xviii kerülethez közel.
Köszi :)

(#4281) vargalex válasza Benoe77 (#4280) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Mit kellene konkrétan beforrasztani?

Alex

(#4282) korcsi


korcsi
veterán

Megjött a kütyüm, a napokban ha lesz időm majd izzítom, és mesélek. HTPC lesz belőle hálószobában.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4283) szabi__memo válasza Benoe77 (#4277) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Valaki leírná, hogy hogyan oldották meg?
Koszi

(#4284) Benoe77 válasza szabi__memo (#4283) üzenetére


Benoe77
őstag

Valami olyasmi, hogy a videót pufferből játszaná a grafikus mag, ami arra is jó (lenne), hogy ha a cpu ha rövid időre teljesen le is terhelődik más feladat miatt, a lejátszás akkor is folyamatos. Na most ez nem működött, mert valamiért ebbe a pufferbe csak egy képkockányi adat került bele, és ha a cpu "kiakadt" nem töltötte bele a többit -> akadozott a kép. Most megoldották, hogy tele legyen a puffer lejátszáskor, és ha CPU a DTS kikódolás miatt néha el is éri a 100%-os terhelést, ez a videót nem akasztja meg, mint eddig.

Ha valamit nem jól írtam, kérlek, javítsatok ki.

(#4285) wassermann válasza szabi__memo (#4283) üzenetére


wassermann
Topikgazda

lassú voltam...

[ Szerkesztve ]

(#4286) korcsi


korcsi
veterán

Valami malőr van, egy videó kamera 5V-os (5,25V mérve szinte terheléstől függetlenül) 1,6A-es tápjából csináltam etetőt a Rpi-nek. USB dugó van a végén illetve csináltam egy madzagot, amin van egy USB anya a másik vége pedig a kamerába való dugó. A kamerát simán feltöltöttem ezzel, de a pi meg se nyikkan, még a piros led se világít??? Mikró usb-ről működik. Rev 2-es panel, nem értem mi lehet, a műszerem meg lenn van a szuterénba rajtam meg már pizsi, úgyhogy ez csak holnap fog kiderülni :)

Ha van ötlet ki vele, én elmentem aludni!

Jó éjt!

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#4287) Benoe77


Benoe77
őstag

Na, most kipróbáltam, és tök jól viszi valóban a DTS-es filmeket is. Sőt, a CPU terhelés is csökkent, 90%-nál nem nagyon megy feljebb, de jellemzően 60-70% (DTS esetén)

Egy kis OC van, de ennyi eddig is volt (Raspbmc "fast" beállítása):
arm_freq=840
core_freq=350
gpu_freq=253

(#4288) szabi__memo válasza Benoe77 (#4284) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Ertem, koszi!
TrueHD , DTS-HD hogy izlik igy a Pi-nek? Meg tud birkozni vele?
Amugy azt sem ertem miert nem a gpu-val kodoltatjak ki a hangot? Ezt valaki tudja?

(#4289) azbest válasza szabi__memo (#4288) üzenetére


azbest
félisten

Licensz kellene a hw dekódoláshoz, és még nem állapodtak meg ezzel kapcsolatban.

(#4290) Benoe77


Benoe77
őstag

Illetve megállapodtak volna, ha a DTS mögött álló szervezet reagált volna az alapítvány megkeresésére.

(#4291) szabi__memo válasza azbest (#4289) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nem a hw-es dekodolasra gondoltam. Szoftveresre, csak nem cpu-sra.
Akkor nincs infotok a TrueHD es DTS-HD hanganyagokkal kapcsolatban?

[ Szerkesztve ]

(#4292) wassermann válasza Benoe77 (#4287) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nálatok jó az új RaspBMC alatt a CPU-terhelés mutató? A régi verziónál mindig 90% fölött volt, most pedig a korábbihoz képest hihetetlenül alacsony 10-15%.
Mondjuk én hűtőbordával V Core=6 mellett 1100MHz-en járatom (RAM:550MHz, V SDRAM=2)

(#4293) Benoe77 válasza szabi__memo (#4291) üzenetére


Benoe77
őstag

Hát ez esetben szerintem hardveresnek minősül, ezért licenc-köteles. Szerintem a pc-s vga kártyák árában is benne van ez a licensz.

TrueHD és DTS-HD hangokkal nem találkoztam, ha van mintafájl, ki tudom próbálni velük. Elvileg ha olyan erősítőd van, akkor arra tudja továbbítani a jelet, és akkor az erősítő kódolja ki, de ebben nem vagyok biztos.

(#4294) Benoe77


Benoe77
őstag

Nekem jónak tűnik, de ahogy írtam is, nem csak annyi történt patch után, hogy a CPU 100%-os terhelésénél nem akad meg a film, hanem hogy nem is nagyon megy 100%-ig a terhelés, mint eddig. Szóval másra is hatással lehetett...

Mikor mérted ezeket az értékeket, mit csinált a PI?

(#4295) szabi__memo válasza Benoe77 (#4293) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Szerintem az az eset pont ugyanolyan mintha cpu-bol kodolnad ki, mint ahogy DTS eseteben is tortenik.
Mintafajlokat lehet kuldok majd!

[ Szerkesztve ]

(#4296) vzoltan válasza Benoe77 (#4294) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Nekem meg mindig ez a verzio van:

pi@raspbmc:~$ cat /scripts/upd_hist/build_info
Raspbmc Testing Branch, with Hard Floating Point
Release Candidate 5, Built: 20121231
pi@raspbmc:~$ grep XBMC .xbmc/temp/xbmc.log | head -1
[16:14:50 T:3037712384 NOTICE: Starting XBMC (12.0-RC2 Git:20121227-0090665), Platform: Linux (Debian GNU/Linux 7.0 (wheezy), 3.6.11 armv6l). Built on Dec 28 2012

Weboldalan nincs meg post ujabbrol, auto frissites nem hoz ujabbat

Ti honnan szereztetek be?

[ Szerkesztve ]

(#4297) Benoe77 válasza szabi__memo (#4295) üzenetére


Benoe77
őstag

Ezek szerint mégsem ugyanolyan:
[link]

Dom az egyik firmware fejlesztő (ő írta ezt a legutóbbi patch-et is),és azt mondja, hogy a GPU-t tudnák használni, kész van a kód is, csak a licensz nem engedi.

(#4298) Benoe77


Benoe77
őstag

Még nem hirdették ki, de ha elölről kezded a telepítési folyamatot, a raspbmc oldaláról, mindent újra letöltve, akkor már az új verziót kapod.

(#4299) szabi__memo válasza Benoe77 (#4297) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Azert ez furcsa.. komolyan nem ertem mi a kulonbseg licenszeles szempontbol a cpu szoftveres megoldas es a gpu szoftveres megoldas kozott.

(#4300) Benoe77 válasza szabi__memo (#4299) üzenetére


Benoe77
őstag

Hát igen, ezt csak a licensz tulajdonosai tudhatják. De az is érdekes, hogy miért nem reagálnak a hivatalos megkeresésre, ez nekik bevételt jelentene

vzoltan:
Újratelepítés után:
cat /scripts/upd_hist/build_info
raspbmc-rls-1.0-hardfp-b20130206-u20130206
pi@raspbmc:~$ grep XBMC .xbmc/temp/xbmc.log | head -1
22:58:34 T:3038109696 NOTICE: Starting XBMC (12.0 Git:Unknown), Platform: Linux (Debian GNU/Linux 7.0 (wheezy), 3.6.11 armv6l). Built on Feb 3 2013

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.