Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13701) Eagl3 válasza m3ss (#13700) üzenetére


Eagl3
veterán

Még vakum sincs... :) majd idővel lesz az is.

(#13702) m3ss válasza Eagl3 (#13701) üzenetére


m3ss
veterán

vezesd el a popup vakut, kicsit oldalrol jojjon es oda mutasson ahol kb a temad lesz. sztem wc papir gurigaval, vagy barmilyen csoszeruseggel biztos megoldhato, kibeleled alufoliaval. vegen valahogy kiszelesited es raraksz vmit ruhadarabot vagy akarmit...sztem siman meg lehet csinalni, kerdes hogy a beepitett vaku tud-e akkora villanni ami eleg ehhez...de hogy kiprobalnam az biztos :K

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#13703) cool13


cool13
őstag

De nehéz kérdés ez is. Mert ahogy Eagl3 is írja, jó lenne univerzálisnak is. Ha gondolom előkapom makrónak. Amúgy meg szaladgálós. Most makróra Raynox-ot felteszem az 50 1.8G-re. Lehet ezzel próbálkozom még egy darabig.

(#13704) cool13


cool13
őstag

Inkább előre hozom a Yongnuo YN468 II beszerzését.

(#13705) TayRol válasza cool13 (#13704) üzenetére


TayRol
veterán

az is megoldás. 50-es raynoxszal meg vakuval.

(#13706) m3ss válasza cool13 (#13703) üzenetére


m3ss
veterán

az sem rossz otlet, meg a yn...
tul kicsi dolgokat nem fogsz tudni fotozni vele, de sokmindenre jol hasznalhato. amugy van nalam egy raynox 250 set, az abban levo kepek 95%-a 50 mm-rel keszult, a maradek meg 18-55 vagy fuji5600. nagyjabol latod mekkorat nagyit...
de ha jol emlekszek kb 1:2 kornyeke..

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#13707) cool13 válasza m3ss (#13706) üzenetére


cool13
őstag

Többek közt a képeid hatására lett az 50 + Raynox. Nálad láttam, hogy te is az 50-es obira raktad. És tetszett a látvány. Persze aztán láttam a 105-ös képeket és elkapott a hév. :) Na nem fényezlek tovább. :C
A Raynox-ot rég tudtam hogy szeretnék az 50-est pedig úgy gondoltam sok mindenre jó lesz.

[ Szerkesztve ]

(#13708) Darko


Darko
senior tag

Szervizes kérdésem lenne Tamronnal kapcsolatban.

Adott egy nem garanciás Tamron AF 90mm f/2.8 macro üveg, amit nagyon kedvező áron kapnék meg, csak van egy böki, a fókusza nem okés. Frontfókuszos normál AF-ban, viszont kontraszt AF-ben meg .

Kérdéseim tehát:

1. Ha én ezt szeretném kalibráltatni, hogyan tudom megtenni Magyarországon? Mennyibe kerül kb.?

2. Lehet-e úgy objektívet kalibráltatni, hogy nincs mellette a váz? Ha nincs mellette a váz akkor mihez képest történik a beállítás?

3. Garanciális D90 vázat a fóti úton mennyiért kalibrálnak? És nem garanciásat?

4. Hozott üveghez kalibrálnak-e vázat? Hozott anyag nélkül vázat a gyári paramétereknek megfelelően, esetleg referencia üveghez, vagy ígyisúgyis kalibrálnak? És 3rd party obikhoz kalibrálnak?

Bárki, bármelyik pontra tud nekem válaszolni, megköszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13709) aleister válasza Darko (#13708) üzenetére


aleister
veterán

1. A Tamron szervizelését a Camer Kft végzi. Hozzájuk kell bevenni. Régebben a honlapjukon volt egy árlista, a mostanin ezt nem találom. Szerintem max 10-et kérhetnek egy kalibrálásért.
2. Egy etalon vázhoz szokták belőni az objektíveket. Perszem ha beviszed a sajátod, hozzápasszíthatják ahhoz is, de eladásnál ebből lehetnek problémák.
3. Garisat ingyen.
4. Lásd 2-es pont.

Szerintem a konkrét árakkal kapcsolatban írj ide: info@camerakft.hu. A topicnak is hasznos lenne, ha közzétennéd itt a válaszban kapott árakat.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#13710) Darko válasza aleister (#13709) üzenetére


Darko
senior tag

Köszönöm a gyors válaszod! :R

És a Camera Kft végzi ezt vagy kiküldik külföldre? Ez a szerviz hossza miatt lehet érdekes, hogy mennyi idő alatt végeznek.

Még nem volt dolgom velük, meg fogom kérdezni az árakat és ha választ is kapok akkor azt megosztom itt.

Hát igen a saját vázhoz kalibrálás eladásnál okozhat némi problémát. Ezen már görcsöltem egy sort, de ha sikerülne belőni az üveget, valószínű hogy hosszú ideig maradna :U

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13711) Zozzer888 válasza Darko (#13710) üzenetére


Zozzer888
addikt

Én úgy hallottam, hogy ők csinálják, és ha előre lebeszéled akkor azt is lehet hogy reggel beviszed, délután elhozod az obit:) (persze készen:D)

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#13712) Darko válasza Zozzer888 (#13711) üzenetére


Darko
senior tag

Köszi! :)

Ez naccerű lenne, ha így menne! :C Sokat nem hallottam róluk, de ami infók eljutottak hozzám azok nem éppen pozitívak voltak.

Na úgy látom felkeresem őket. Be kell jelentkezni hozzájuk, vagy elég ha csak úgy beesek?

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13713) zolka78 válasza Darko (#13710) üzenetére


zolka78
senior tag

Egy hónapja vittünk kalibrálni hozzájuk Canon vázat és Tamron objektívet. A vázat gond nélkül kalibrálják, de a Tamron objektíveket még mindig kiküldik Német országba.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#13714) Zozzer888 válasza zolka78 (#13713) üzenetére


Zozzer888
addikt

És jól megcsinálták a Tami obit?Mennyi idő volt?

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#13715) Darko válasza zolka78 (#13713) üzenetére


Darko
senior tag

Ettől tartottam. Szeretném ezt az üveget, de attól félek, hogy elküldöm a tamit, majd kiderül, hogy azzal minden rendben van és a vázam a "szar" és visszaküldik, majd fizetek egy rakat pénzt. Na az nem tenne jót a lelkemnek.
A Camera-nál van bevizsgálás, hogy el lehessen dönteni érdemes-e kiküldeni?

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13716) aleister válasza Darko (#13710) üzenetére


aleister
veterán

Szívesen!

Én a honlapjukon lévő űrlappal jeleztem feléjük a problémámat, majd emailt írtak a pontosítás véget. Szerintem az esetedben elég az email írása.

Ha szervizelni kell, akkor megy ki az objektív Németországba. Szerviz esetén 1-2 munkanapon belül elvégzik az állapotfelmérést, és utána közlik veled a hiba okát, munkadíját (ha nem garis), a javítás várható idejét. Kalibrálást sajna szintén kint végeznek egyelőre, de úgy hallottam, hogy hamarosan a Camera Kft helyben is meg tudja majd ezt oldani.

szerk: akkor először kalibráltasd a vázat! Azt úgyis ingyen végzik gariidőn belül.

[ Szerkesztve ]

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#13717) zolka78 válasza Zozzer888 (#13714) üzenetére


zolka78
senior tag

Még várja vissza az illető, de nem szokott gond lenni vele, állítólag.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#13718) Zozzer888 válasza zolka78 (#13717) üzenetére


Zozzer888
addikt

Köszi:) Én februárba vettem egy 17-50est, de néha picit bizonytalannak érzem a fókuszt, lehet ránézetek majd szezon vége felé.

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#13719) Darko válasza aleister (#13716) üzenetére


Darko
senior tag

Ez a helyben kalibrálás érdekelne mikor lesz majd. Azt hiszem megy este a mail hozzájuk, csak még össze kell szednem a kérdéseim.

Ha jól tudom Brémában van a Tamron szerviz. Anyámék ott laknak, 1 hét múlva jönnek haza és maradnak egy hónapig. Tehát azután ki is vihetnék magukkal és eljárnának az üveggel kapcsolatban. Na ezt a helyben kalibrálást is megérdeklődöm mikor lesz a Cameránál. Jó lenne ha nem kéne megutaztatni.

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13720) BiriBum válasza Darko (#13719) üzenetére


BiriBum
őstag

Makróra szeretnéd használni?

(#13721) Darko válasza BiriBum (#13720) üzenetére


Darko
senior tag

Macro és portré egyaránt.

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13722) BiriBum válasza Darko (#13721) üzenetére


BiriBum
őstag

Makrózni MF-szal szoktak, a portrénál pedig annyira nem gáz a front fókusz. Normál portrétávolságon nyitva kb 30 cm sávban éles minden.
Ha LV-ben nem tapasztalsz fókuszhibát, akkor inkább a vázaddal lesz a gond.

[ Szerkesztve ]

(#13723) Harsonás


Harsonás
tag

Valakinek volt már itt tapasztalata Canon-os Sigma 18-125 OC HSM-el? Kit obit szeretném kiváltani.

(#13724) Darko válasza BiriBum (#13722) üzenetére


Darko
senior tag

Macrónál igazad van hogy manuálban használjam én is úgy terveztem, ott tökmindegy. De AF-nál, mikor meglövöm a tesztábrát, majd ahol a fókuszpont volt ott homály van, és az előtere meg éles az kicsit aggasztó tud lenni.
Ha a vázammal lenne a gond, nem is lenne probléma mert garban belövik és minden szép. De mi van a már meglévő üvegeimmel amik pontosak, vagy legalábbis azt hittem róluk. Az biztos valamit tennem kell, szóval szerinted váz probléma. Ha ennél a taminál a fáziskülönbség alapú AF rossz és a kontraszt alapú jó, akkor ez vázproblémára utal?

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13725) Byk01 válasza BiriBum (#13722) üzenetére


Byk01
senior tag

"Ha LV-ben nem tapasztalsz fókuszhibát, akkor inkább a vázaddal lesz a gond."

Idézet a Digitális Fotómagazin 2012 szeptemberi számából: A LiveView üzemmód mentes az elé- és mögéfókuszálási hibáktól, így ennek a felvételi módnak a használatával a hibák elkerülhetők.

Nekem ez azt jelenti, hogy LV-ben nem fogod megállapítani, hogy a vázaddal van-e gond vagy az objektívvel.

Darko: A Digitális Fotómagazin tavaly július-augusztusi és szeptemberi számában van egy kétrészes cikk a témáról, talán segíthet.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#13726) kiskornel válasza Darko (#13724) üzenetére


kiskornel
addikt

"Ha ennél a taminál a fáziskülönbség alapú AF rossz és a kontraszt alapú jó, akkor ez vázproblémára utal?" - nem feltétlen.
szerk: A kontraszt alapú, ha talál fókuszt(rendesen), akkor az pontos.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#13727) Darko válasza Byk01 (#13725) üzenetére


Darko
senior tag

Megnéztem az újságos archívumban :D , múlt évről csak jan-febr.-i szám van meg. :(

(#13726) kiskornel:
A kontraszt alapú, ha talál fókuszt(rendesen), akkor az pontos.

mármint a vázam?

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13728) BiriBum válasza Darko (#13724) üzenetére


BiriBum
őstag

Esetleg, de lehet az is, hogy szimplán "nem szereti" a váz az obit.

(#13729) BiriBum


BiriBum
őstag

Teljesen igazatok van, LV-ben nyilván sokkal pontosabb a fókusz, mert ott a szenzorról közvetlenül kerül vissza az adat, de ez sem abszolút biztos. Más tészta, hogy a váz AF szenzora is lehet gázos, ha konzekvensen minden obinál mellélő. Ergo nem kell 100%-ban rögtön az obiban keresni a hibát.
Sok váznál egyedileg minden egyes objektívhez lehet hangolni az AF-t.

[ Szerkesztve ]

(#13730) kiskornel válasza Darko (#13727) üzenetére


kiskornel
addikt

Annak pontosnak kell elvileg lennie. Kontraszt alapú felcsapott tükörrel fókuszál, közevetlenül a szenzorra érkező adatokkal. 1x végigmegy, végigjárja a teljes tartományt, és mindeközben mintákat vesz. Ahol a legnagyobb a kontraszt, oda visszatér, de visszatérés közben is mér. Tehát elvieleg nem tévedhet (valójában, ha extrém körülmények vannak, akkor nagyot tud tévedni. pl.: közel van a minimál fókusz távhoz a tárgytávolság; vagy valamilyen tárgy szélére fókszálás történik... ilyenkor meg mögé fókuszálhat a mögöttes háttérben levő dolgokra).

Kérdésedre válasz: ezzel a módszerrel nem szűrsz ki semmit. A fent említett eljárás miatt mindig pontos lesz, függetlenül attól, hogy a váz vagy a fókusz mechanika pontatlan. Erre nincs hatással a micro adjustment se. Tehát nem jelez semmit se, ha ez éles, a másik fókusz pedig nem.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#13731) forceberg válasza BiriBum (#13729) üzenetére


forceberg
veterán

Ergo nem kell 100%-ban rögtön az obiban keresni a hibát. - Nem 100%, de épp nemrég javíttatott egy Nikonos user egy 90-es Tamront, hogy nem lehetett belőni, hogy közelre és távolra is pontos legyen az AF.

Sok váznál egyedileg minden egyes objektívhez lehet hangolni az AF-t. - lásd fentebb, azaz hiába állítod be 1m-re, ha 10 m-re fotózva rossz lehet, vagy épp fordítva. Ezt bonyolítja, ha esetleg zoom obiról van szó, mert ott nem csak a tárgytávolság lehet különböző, hanem a különféle zoom állások is kívánhatnak más-más korrekciót.

Erre a legtöbb user az első fényerős obi beszerzése után jön rá, sajnos.

A Sigma már sejt valamit...
[link]

kiskornel: ahogy írod.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#13732) Fandango


Fandango
veterán

Sziasztok!

Melyik megfizetheto aru (100-150k) macro obi jelenleg a bestbuy?

(#13733) forceberg válasza Fandango (#13732) üzenetére


forceberg
veterán

Új vagy használt? Mit szeretnél fotózni vele? Számít-e a mérete?

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#13734) BiriBum válasza Fandango (#13732) üzenetére


BiriBum
őstag

A 90-100-as makrók közül szinte mindegy, mindegyik kb azonos, jó minőség (Tamron 90, Sigma 100). Milyen vázad van?

(#13735) cool13


cool13
őstag

Mi tudtok a Tamron 70-300 VC obiról?
Olvasom hogy Nikon gépeken téveszt az AF és nagy a cromatikus aberrációja. Van ezeknek alapja?

[ Szerkesztve ]

(#13736) Eagl3 válasza cool13 (#13735) üzenetére


Eagl3
veterán

Én egyelőre meg vagyok vele elégedve...

(#13737) Fandango válasza forceberg (#13733) üzenetére


Fandango
veterán

Lehetoseg szerint uj legyen, a merete nem igazan lenyeges. EOS 550D vazam van, a tema a szokasos sablon lenne viragok, bogarak stb.

(#13738) Throme válasza cool13 (#13735) üzenetére


Throme
veterán

Én nem ezt választottam annó (kb 2 éve) mert nem kaptam róla jó tapasztalatokat és a képek amiket fórumra felraktak sem győztek annyira meg. Ez nem jelnti, hogy rossz lenne. CA is erős volt, de ez gondolom szoftveresen (PS, LR) automatikusan eltűntethető dolog.
Kicsit túlexponált képek születtek vele, ha jól rémlik a dolog...
Viszont most ár érték arányban elég jó, valamint 5év gari már nálunk is elérhető , ami elég jó érv mellette.
Továbbá sokan meg vannak elégedve vele.

Próbáld ki mindenképpen, ha személyesen veszed, akkor laptopon érdemes visszanézni a képeket, ha netről, akkor van 8 napod hogy próbálgasd és cserélik, ha gond van.
Igy láthatod majd, hogy számodra megfelelő vagy sem.

[ Szerkesztve ]

(#13739) aleister válasza cool13 (#13735) üzenetére


aleister
veterán

Nincs.
Meg merem kockáztatni, hogy az életben nem tévesztett még fókuszt. Közgyűrűvel makrózni is tudsz vele. A Nikkor 70-300-at nagyon csúnyán lesulizza CA-ban. A benne lévő VC pedig a legjobb, amit jelenleg kaphatsz.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#13740) cool13


cool13
őstag

Köszönöm mindenkinek. Még egy gyors kérdés. Ez ugye kompatibilis a D5100-el AF terén? Mert bizonytalan infóim vannak ez ügyben.
De most hirtelen ötlettől vezérelve meg is válaszolom magamnak a kérdést. IGEN. :C Ha jól láttam akkor aleister is ezt kombót használja.

[ Szerkesztve ]

(#13741) Throme válasza aleister (#13739) üzenetére


Throme
veterán

Hm, az slrgear-en 200mm alatt kicsit jobb a nikon, de felette már nem, és tényleg nagyobb eltérést mutat.
Ez nekem azért érdekes, mert nem ezt tapasztaltam, mikor keresgéltem telét és képeket nézegettem....

De, ha jól tudom D5100-ban is van már CA szűrés. Nekem nincs gondom ezzel a jelenséggel a nikon tele esetében

[ Szerkesztve ]

(#13742) cool13 válasza Throme (#13738) üzenetére


cool13
őstag

A túl/alul expóhoz hozzá lehet szokni nem? Mert kicsit arrébb állítom manuálban, és akkor megfelelő is lehet akár. Vagy rosszul gondolom kezdőként?

(#13743) aleister válasza cool13 (#13742) üzenetére


aleister
veterán

Igen. Én is D5100-gyel használtam. Semmi gond nem volt vele. Ha esetleg tapasztalsz túlexpó-t (bár nekem nem voltak ilyen gondjaim), akkor na manuallal szenvedj, hanem expo korrekcióval. Erre van ez a funkció. :)

Throme:
Igen. Szűr a váz is CA-t, szoftveresen is meg lehet szüntetni.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#13744) cool13 válasza aleister (#13743) üzenetére


cool13
őstag

:R

(#13745) Throme válasza cool13 (#13742) üzenetére


Throme
veterán

Kövesd az ebben a hszben (#13743) aleister leírtakat, de kezdőként szerintem ne egyből manualban kezdj, főleg ne egy kis keresővel megáldott belépő gépen. Szvsz. Lehet M módban dolgozni, csak több sikerélményed lesz auto, P, A, S módokban az elején.

DE visszakanyarodnék a korábbi javaslatomra, és próbáld ki mindenképpen a lencsét. Normális boltok erre adnak simán lehetőséget.

(#13746) cool13 válasza Throme (#13745) üzenetére


cool13
őstag

M módban használom a gépet. Erőszakkal. :D Valahogy ez állt kézre.
Lehet sokat lövök feleslegesen, mert sok a rossz kép, ezt át kellene gondolnom. De azt gondoltam, talán jobban megy a tanulgatás.
Követni fogom aleister tanácsait.

Mivel használt lencsét veszek ezért mindenképpen ki fogom próbálni. Viszek laptopot. Bár még nem tudom mit is kell nézzek, de sejtem. Na jó ez erős túlzás volt. :D

(#13747) aleister válasza cool13 (#13746) üzenetére


aleister
veterán

A legfontosabb a fókuszteszt. Kérjél rá kipróbálási garit is (mondjuk 3 napot minimum), és otthon "labor" körülmények között is végezd el minden gyutávon, több tárgytávolságnál. Nézegesd a WB-t is a túlexpo miatt.

Az obin nézd meg a csatlakozók, bajonett állapotát. A fókusz-, zoomgyűrű mozgását. Ellenőrizd a VC működését! Nézd meg a front és a hátlencse állapotát. Nézz át fény felé tartva az obin, hogy látszódnak-e belső porszemcsék, gombák. Csekkold a gumi borítások milyenségét (meg vannak-e nyúlva, stb). Ezek egy része alkunál jól jön lenyomni az árat, egy része pedig az obi használhatóságának a szempontjából fontos.

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#13748) Darko válasza aleister (#13739) üzenetére


Darko
senior tag

Próbáltad a tami 70-300 VC-t közgyűrűvel? Ez érdekelne! Milyen minőséget ad, esetleg képet is tudsz mutatni?

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#13749) Eagl3 válasza Darko (#13748) üzenetére


Eagl3
veterán

Ez engem is érdekelne :)

(#13750) JackFeryll válasza cool13 (#13746) üzenetére


JackFeryll
őstag

Az automatika semmivel nem jobb mintha manuálban lőnél a fénymérést figyelembe véve. Az aperture priority persze jól tud jönni ha dinamikus témád van.
Amúgy nincs annál jobb tanulási mód mint amikor csak manuálban lősz.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.