Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#105551) DevilMaestro válasza Cifu (#105550) üzenetére


DevilMaestro
csendes tag

Így igaz, lejjebb tudom helyezni az alaplapot a házban, 3 fajta elrendezés alakítható ki benne, 3, 5 és 7slotos. Az 5-ös a legpraktikusabb számomra és ennél úgymond "középre" tudom helyezni az alaplapot.
[3slot]
[5slot]
[7slot]
Köszönöm az ajánlást, a Mortar jó áron van, meg is rendelem! :R

(#105552) viperabácsi válasza DevilMaestro (#105551) üzenetére


viperabácsi
addikt

Szia ! Ez milyen ház ?

[ Szerkesztve ]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#105553) DevilMaestro válasza viperabácsi (#105552) üzenetére


DevilMaestro
csendes tag

Ahogy fentebb is említettem ez a Lian Li O11 Mini, de ne offoljunk mert nem szeretik sehol, priviben nyugodtan megkereshetsz. :R

(#105554) palfitom válasza Cifu (#105550) üzenetére


palfitom
félisten

Pedig van olyan, pl. a kérdező háza is tudja ezt. :)

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#105555) Telda


Telda
addikt

Sziasztok!

1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
Játék
2. Mennyit szánsz az alaplapra?
100e Ft, de lehet kicsit több
3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
7800X3D
6700XT 12GB PCIe4.0
2db M.2 ssd (a típusukat most nem tudom fejből)
ramot még nem választottam ki
4. Milyen méretű lapot szeretnél?
Mindegy
5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
Semmi extra
Legyen rajta 2db M.2 ssd hely, PCIe 4.0
6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
dedikált vga
7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
Nem
8. Használt, vagy új alaplap?
Új
9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
Nem
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
A 7800X3D szerintem kitart egy darabig. De ha tovább az csak jó.

[ Szerkesztve ]

(#105556) DravenMoral válasza Telda (#105555) üzenetére


DravenMoral
senior tag

Újonnan csak ezt találtam, egy kicsit a belőtt ár fölött.
[link]
Nem tudom hogy vagy vele, de én egy ilyen proci alá nem adnám lentebb semmiképpen sem, ha hosszútávra tervezel vele.
Mehet bele 2db pcie 4.0-ás ssd is, és egy szintén pci e 4.0-ás videokártya, el fogja bírni sebességben.
De kövezzetek meg, ha hülyeséget írtam.
Alatta ez van ami még okés [link]
De én ebbe szívem szerint nem tennék Ryzen 7 7700x-nél nagyobb procit.

[ Szerkesztve ]

(#105557) ollie válasza DravenMoral (#105556) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

A Prime az épp a belépőszintje az Asus-nak, ha már komolyabbat akarsz ajánlani neki, én nem Asus Prime-ot ajánlanék a helyedben.
A TUF Gaming egyel komolyabb kategória amúgy.

7800X3D-hez meg nem is kell annyira drága alaplap, mert kicsi a fogyasztása.

Ha nem vagy biztos milyen alaplapot célszerű ajánlani, ne tedd légy szíves. Vannak itt olyan fórumozók, akik jobban képben vannak. Ettől függetlenül nagyra értékelem a segítőkészségedet.

***

(#105558) Cifu válasza Telda (#105555) üzenetére


Cifu
nagyúr

DravenMoral javaslata is valid, de feltehetjük úgy is a kérdést, hogy szeretnél-e a PCI-Express 5.0 felé nyitni, amihez B650E deszka kell. Ha nem, akkor egy jobb sima B650-es lap mehet.

B650E terén a [ASUS ROG Strix B650E-F] kicsivel a 100e Ft határ felett van. Ennél csak arra figyelj, hogy az M2_3 nVME csatiba lehetőleg ne rakj nVME SSD-t, mivel ez osztozik a dVGA csatijával és ha használod, akkor annak sebessége x16-ról x8-ra csökken (feltehetően egyébként nem tűnne fel a különbség, de azért jobb a békesség).

Szintén B650E az [AsRock B650E Steel Legend] , az Audio része egy fokkal gyengébb, de más említésre méltó nincs vele.

Ha sima B650 is elég, akkor az ASUS TUF féle mellett még érdemes lehet ránézni az [MSI MAG B650 Tomahawk Wifi] deszkára.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105559) Cifu


Cifu
nagyúr

Egyébként szerintem már volt linkelve, de talán nem árt újra bedobni:

[AM5 deszkák adatainak összesítése]
Milyen VRM, milyen Audio, milyen USB portok, stb...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105560) TechN7ne


TechN7ne
nagyúr

Sziasztok ,

Gyerkőc rá állt a gépemre de nem kaphatja meg ,neki csinálok szintén egy lga1700 rog gépet ,de semmi tuning csak játék.
13400 vagy 13500-at rakok bele neki egy vlmilyen A die 2x 16gb ddr5 rammal és van már bele egy rtx 2080.
Lényeg ,hogy a fehér jobban tetszik ,viszont az F végződés meg általában a legjobb.

Árszerint növekvő sorrendben:
86k ROG B660-F
86k ROG B660-A
105k ROG B760-F
106k ROG B760-A

Mindenesetre szívesen fogadom más véleményét is ,ti melyiket választanátok ,
A picit jobb vrm ,vagy a picit szebb kinézet?

Tiszteletem ,

(#105561) DravenMoral válasza ollie (#105557) üzenetére


DravenMoral
senior tag

Értem, hogy mit írsz, és köszönöm a felvilágosítást. Viszont elég sok negatívumot hallottam a B650-es Tuf lapok bios beállításairól, tesztek alapján pedig a Prime x670-nek a vrm-je jobban visz egy R7 7800x-et, mint a B650-es Tuf.
Ebből fakadóan ajánlanám inkább azt egy R7 7800x3D-hez, bár igen, írtam, hogy még az a Tuf is jó lehet számára.
Persze, az x3D cache-es procik kevesebbet fogyasztanak, és nem mennek, csak max 1.25v-on, de ettől függetlenül elég forrófejűek szoktak lenni.
És azért ehhez a procihoz egy normális alaplapot ajánlanék minimum, hogy tényleg kordában tudja tartani az x3D cache-es procik erős limitjeit bioson belül.

[ Szerkesztve ]

(#105562) MZsoltee válasza TechN7ne (#105560) üzenetére


MZsoltee
veterán

Vennék egy olcsó 50-60k körüli B650-es lapot és egy 7800X3D-t ha játék a cél. Ez kb ugyannannyiba kerülne mint a 13500 és a relatíve drága lapok.

Ha a kérdésnél maradunk, akkor a PC egy használati eszköz, szomorú, hogy divat cikk lett belőle. A ház nézzen ki úgy ahogy, a elhasználó szeretné, ha nem megy a használhatóság rovására. Teljesen jó lenne a mai napig a régi zöld nyák, ahogy pl egy server belseje kinéz. Szóval szerintem az ár, vrm, kinézet a sorrend.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#105563) Telda válasza Cifu (#105558) üzenetére


Telda
addikt

Köszönöm mindenkinek! :R

(#105564) Henker2 válasza Telda (#105563) üzenetére


Henker2
addikt

Sziasztok!

A 12400F-hez milyen lapot ajánlanátok ami már alkalmas is lenne egy kisebb "ráncigálásra"?

Vagy már lehet úgy kellene gondolkozni, hogy egy K-proci húzására is alkalmas legyen?

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

(#105565) Mans20 válasza TechN7ne (#105560) üzenetére


Mans20
addikt

Elèg a B760 tuf, is szerintem, lehet nekem is az lesz 13500-hez mivel a jòàras Z690 plus nem akar èrkezni alzàhoz.

(#105566) CriticalHit válasza ollie (#105557) üzenetére


CriticalHit
őstag

120 W-165W TDP-t nem mondanám kicsi fogyasztásnak. A 13400F 65W-ja már közelebb áll hozzá de a 35W-os CPU-k a kis fogyasztásúak.

Yesterday's history, tomorrow's mystery, today's a gift that's why it's called present.

(#105567) ollie válasza CriticalHit (#105566) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nem, fogyaszt annyit, az az elméleti maximum. Az van a gépemben, és játékok alatt még nem ment 80W fölé. A 13400 meg minimum 2x annyit fogyaszt, mint a 7800X3D. A 65W TDP kamu.

[ Szerkesztve ]

***

(#105568) DravenMoral válasza ollie (#105567) üzenetére


DravenMoral
senior tag

Intelnél a tdp limitek mostanság a legalját jelölik, annál legalább kétszer, de inkább 2.5x többet esznek erős igénybevételnél, valóban.

(#105569) Dr. Akula válasza TechN7ne (#105560) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Játékra miért nem egy 7800X3D? 60k-val lenne több a proci, de lenyomná a tiédet. :)

(#105570) Dr. Akula válasza Telda (#105555) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

130k belefér? MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI. 14+2+1 VRM (nem a legtöbb, de a proci se a legéhesebb, az 1 szem miniITX-es ROG Strix pl. 10+2-vel már gémerkedni akar), Realtek 2.5Gbit LAN (nem bontogatja a kacsolatot), PCIE 5.0 VGA slot + M.2.

(#105571) Watto1991 válasza Dr. Akula (#105570) üzenetére


Watto1991
senior tag

+ALC1200, aminél nem fagy/akad/pattog esélyesen a hang (ALC4080)

[ Szerkesztve ]

(#105572) Dr. Akula válasza Watto1991 (#105571) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Na akkor még az is. :)

(#105573) Cifu válasza Watto1991 (#105571) üzenetére


Cifu
nagyúr

Érdekes, hogy ezzel most mindenki előjön, miközben nàlam semmi ilyesmi hibajelenséget nem produkál az ALC4080...

Valami azt súgja, hogy pàr egyedi esetből (amely akàr nem is a codechez köthető) lett megint a végtelenbe extrapolàlva ez a probléma...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105574) jokeph válasza Cifu (#105573) üzenetére


jokeph
nagyúr

Sokismeretlenes egyenletek halmaza. :D
Épp padon van egy 20 éves Asus P4PE-X/TE lap nálam, ezen SoundMAX ADI AD1888 AC97-es hangcucc van, és kifogástalan. Csakúgy mint az utóbbi 20 évben halgatott számtalan integrált ALC hangcucc: kezdve a 2003-as ALC 650-essel nVidia Soundstorm-al megtámogatva, egészen ALC 1220-ig (épp egy ilyet hallgatok, Asus ROG Crosshair extreme-n ilyen van többek között. :))
Ami bizton számít, a gyártó által alkalmazott megvalósítás milyensége/minősége a lapon, meg hogy milyen hangcuccot köt rá az ember és milyen egyéb komponensek vannak a gépbe.
Sok esetben derült ki, hogy a hangproblémák okozója hibás USB-s bill/egér/mikrofon/stb vagy audiokábel/hangfal volt.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#105575) Cifu válasza jokeph (#105574) üzenetére


Cifu
nagyúr

Pont erre utalok. Önmagában az audio codecre fogni a hibajelenséget szerintem fals megközelítés, mégis roppant divatos ma is az az aranyköpés, hogy az alaplapi hangkártya nem ér semmit...

Talàlkoztam én is màr pattogó, HDD és SSD működést sercegéssel jelző példàval, nagy rajongója voltam a SoundStorm megoldàsnak és az optikai kimenet én elérhető DD Live lehetőségnek. Viszont most tökéletesen probléma mentes, szép és dinamikus hang jön az AV erősítőre kötött ALC 4080-ból...
Ezért vagyok szkeptikus kicsit e téren a kritikus hangokkal, mert simán benne van, hogy valami user error / szoftveres / nem a codechez köthető hardveres háttere van a különféle negatív visszajelzéseknek...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105576) dqdb válasza Cifu (#105573) üzenetére


dqdb
nagyúr

Valami azt súgja, hogy pàr egyedi esetből (amely akàr nem is a codechez köthető) lett megint a végtelenbe extrapolàlva ez a probléma...
Ilyet sokszor szoftver okozhat, DPC latency néven ismert a parajelenség. Nekem ilyet sok évvel ezelőtt egy problémamentesen működő vírusirtó frissítése okozott, előtte semmi sem volt, miután repült a vírusirtó, utána sem, a kettő között a hajam téptem, hogy mi történik, mert folyamatosan pattogott a hang.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#105577) Cifu válasza dqdb (#105576) üzenetére


Cifu
nagyúr

No ez a másik fele, de szép felütés valóban.
Az egyik oldalról folyamatosan verve van a userek feje, hogy vírusírtó nélkül letolt gatyával állnak a digitális világban, a másik oldalról a felhasználói élményt degradáló problémák jelentős részéért pont a vírusírtó programok tehetőek felelőssé...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105578) dqdb válasza Cifu (#105577) üzenetére


dqdb
nagyúr

Sajnos nem csak vírusirtó tud ilyet, de az esetemben tényleg az okozta.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#105579) jokeph válasza dqdb (#105578) üzenetére


jokeph
nagyúr

Bugos VGA driver is meg tudja keverni. :D
Jó kis progi, párszor segített kibogozni a dolgokat. :K

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#105580) smallmer


smallmer
őstag

Sziasztok!

Egy kis fejtágítást szeretnék kérni a hozzértőktől:

AM5 alaplapot szeretnék. Azokkal kapcsolatos kérdéseim:

- Milyen LAN-al szerelt lapot érdemes választani? Intel, Realtek vagy Killer vagy bármi más?
- Mi az az audio ami jónak számít? Ha lesz külső hangkártyám, akkor elhanyagolható ez a dolog? Vagy ha mondjuk TV-re van kötve HDMI-vel akkor is?
- A VRM esetén a phase config mit jelent? Hogyan kell értelmezni, mondjuk az alábbi értéket: 2x10+2+2
- VRM (CPU) mit jelent? Hogyan kell értelmezni, mondjuk az alábbi értéket: 110A SPS
- PCIe Slots/Physical x16/Electrical Lanes mit jelent? Hogyan kell értelmezni az alábbi értéket: 5x16,5x8
- Physical x1/x4 / Electrical Lanes mit jelent? Hogyan kell értelmezni az alábbi értéket: 4x4

Van némi sejtésem ezekről, de inkább meg szeretnék bizonyosodni, hogy jól gondolom.

+ a PCI-E 5 mikor fog jól jönni?

Köszönöm szépen!

(#105581) Dr. Akula válasza smallmer (#105580) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

1 Gbitben még nagyon jó az Intel, csak 2.5 Gbitnél vannak gondok. Rendszeres a szakadozás, bár állítólag azt javították, cserébe most meg random leesik a sebesség 100 Mbitig. A Marvellt és a Realteket mondják most jó menekülőútnak. Nekem a Marvellel is voltak problémáim (Aquantia 5G), most ebből a 10G van, először ez is kezdte a szaakdozást, de az energiagazdálkodásban letiltva az alvást, most jónak tűnik. A Realtekkel nincs tapasztalatom, de sok helyen írták hogy inkább azt mint Intelt.

TLDR: Intelt + Killert ne, Realtek + Marvell mehet.

Audiora nem tudok mit mondani, lejjebb azt mondták nincs a Realtekkel se gond (már), én már régebben váltottam USB DAC-ra, amikor még fos volt a Realtek (szar hangminőség + halk). Azóta nem érint a téma, nekem totál megérte, és ha van rá pénzed (sajnos már 40-50k a nagy infláció miatt), akkor csak ajánlani tudom.

VRM-nél a sok "+" az ennyi fázis erre, annyi arra (CPU, PCIE, stb) utal, változó hogy 2 vagy 3 összetevőre bontják. 10 alatt belépőszint, 16-18 felett meg már kb. mindent elbír.

PCIE: "5x16,5x8" = 5 db x16-os + 5 db x8-as sáv van kivezetve. Ennyi sávval valószínűleg valami workstation deszka lehet. Azonban fontos tudni, hogy hiába van kivezetve, az akkor is csak a prociból jön (végső soron a chipsetről jövő is), ha több a sáv a deszkán mint amit a proci egyáltalán tud, akkor vagy az van hogy időosztásos rendszerben muxolják, vagy fizikailag bontják, és pl. egy x16-os slotban is csak az első 1-2-4-8 sáv lesz bekötve, a többi üres. Régebben divat volt (lehet még most is) hogy mezei desktop procis (akkor még csak 16, mostanában 20, mert azóta 4 a "fő" SSD-é) lapon volt vagy 5 x16-os sáv, csak épp a beledugott eszközök egymás elől vették el az időt, minél többet dugsz bele, annál többet várnak a saját időablakukra. Az összesített sebesség a végén így is, úgy is ugyanannyi. És van az a feature is, hogy egy slot osztozik sávszélben egy másikkal, vagy egy M.2 slottal (ami ugyanúgy PCIE, csak más csatlakozóval). Ilyenkor a "fő" sloton feleződik a használható sávok száma a másik kedvéért. "Ajándék" egy x16-os VGA slotot lefelezni 8-ra egy 4-es SSD kedvéért... Ilyenkor a maradék 4 sáv bukó. Az mondjuk más kérdés hogy egy VGA általában elmegy x8-on is, kevéske fps veszteséggel, csak hát amikor kell minden morzsa, akkor nem akarsz 5-10%-okat kidobni.

PCIE 5.0 már most is jól jön, SSD-ben van olyan (pl. Crucial T700), videokártyában egyelőre a 4.0 a divat. Mivel az 5.0 dupla akkora sávszélességű mint a 4.0, elég lenne a VGA-nak a 16 db 4.0 sáv helyett 8 db 5.0 is, csak a VGA maga nem ismeri az 5.0-t, így nem megvalósítható. A következő generáció viszont már esélyes.

(#105582) ollie válasza smallmer (#105580) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ha külső hangkártyát használsz, akkor akár le is tilthatod az integráltat, mert ebben az esetben a külső van használatban. Saját hangkártyát használ egyébként az összes rádiós, BT-s és USB-s füles/hangszóró is. Gyakorlatilag csak akkor használja a rendszer az integráltat, ha analóg kapcsolatot használsz.

***

(#105583) Cifu válasza smallmer (#105580) üzenetére


Cifu
nagyúr

Dr. Akula a lényeget leírta, csak kiegészítések:

Audio: Két dolgot kell külön vennünk, analóg vagy digitális jelet küldünk a hangkeltőhöz? Analóg jel, amikor a jack csatiba dugod a fülest vagy az erősítőt. Ez esetben a D/A átalakítás az alaplapon zajlik, az alaplap és az alaplapon használt részelemek (kondik, chipek, stb.) minősége is befolyásolja a keletkező zajt. A külső eszköz (erősítő a hangfalban vagy a fülesben) már az analóg jelet csak erősíti, hogy az adott hangszóró majd kellő hangerővel tudja azt megszólaltatni. Itt még mindig befolyásoló tényező a kábelek minősége, az általuk összeszedett zaj, vagy az, hogy passzív hangszóró esetén (pl. fejhallgató) mennyire tudja meghajtani az alaplap a kimeneti jelet.

A digitális kimenet az optikai (SPDIF-ként jelzik általában), HDMI (alaplapi VGA-ról vagy direkt VGA-ról) vagy a külső hangkártya, ami lehet PCI-Express csatis vagy USB-s.

Optikai, HDMI és USB-s külső hangkártya esetén a D/A átalakítás a gépen kívül történik, tehát ott csak 0-ák és 1-esek mennek ki, így a hangminőséget csak a mintavételezés mértéke befolyásolja (ill. hogy tömörített vagy tömörítettlen módon zajlik-e az átvitel).

A külső hangkártya esetén maximum az USB-s kapcsolat problémáival lehet szembesülni, míg PCI-Express hangkártya esetén még mindig lehet belső elektromos zajt összeszedni - itt ismét az alaplap és persze a hangkártya kialakítása, minősége szabja meg a témát.

VRM: X + Y + Z
Az első (X) a CPU-nak szánt fázisok, a második (Y) a SOC-nak adott fázis (ez a CPU tokon belül van, de más lábakon kapja a tápot), az utolsó (Z) a VDD_Misc, memóriakezelés kapcsán érintett.
Nagy ökölszabály szerint minél több fázis van a CPU-nál, annál stabilabb a feszültség a terhelésváltozástól függetlenül, vagyis javul a tuningolhatóság. Persze ez nem igaz, mert hiába van 24 fázisod, ha gagyi alkatrészekből van összeállítva, így ez csak egy változó, amit persze ettől még figyelembe lehet venni.

Amikor azt látod, hogy 2x10, akkor ott duplázott (vagy osztott, nézőpont kérdése) fázisról beszélünk, akkor ott valójában 10 fázis érkezik a PWM-től, de mindegyik fázisban duplázott MOSFET-ek vannak leegyszerűsítve. Kevésbé hatékony, de olcsóbb mint valódi 20 fázis, viszont még így is jobb lehet, mint egy valódi 12 vagy talán 14 fázisos megoldás. Sajnos az alaplapgyártók ezzel vissza is élnek, bizonyos szintig.

A 110A SPS azt jelenti, hogy a VRM 110A áramerősségig kezel a Smart Power Stage (~Okos Energia Szint). A magasabb jobb, de igazából a 2 CCD-s AM5 procikat is simán kiszolgálják a 60-70-80A-es SPS-el bíró deszkák.

Ököl szabályként azt kell eldöntened, hogy milyen procit veszel és milyen szintű tuningba ugorsz. Ha nem tuningolsz, és eleve kisebb fogyasztású procit veszel (7500-7800 széria között), akkor igazából egy rendes 8 fázisos deszka is megteszi (az ASUS Prime B650-esekben például csak 4 fázis van, azért is melegedik a VRM annyira egy 7950X alatt....).

PCI-Express: Itt az 5x16 gyártótól függően jelentheti azt is, hogy x16 PCI-Express 5.0-ás csati. Ezért nehéz pontos forrásmegjelölés nélkül értelmezni, mit is akarsz.
Az 5x16 / 5x8 jelentheti ezen logika szerint azt is, hogy az adott csatiban alapból x16-os sáv van kivezetve, de ha a második PCI-Express csatiba is bedugsz valamit, akkor ez visszaesik 8-ra, mivel a két csati közös készletből dolgozik. Ez esetben két VGA esetén x8 és x8 sebességű a csati, egy VGA esetén x16...

Szóval ezt így én nem merném megfejteni pontos idézet vagy forráslink nélkül.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105584) smallmer


smallmer
őstag

Köszönöm nektek a leírásokat.

Alapvetően, ami már meg van vagy eldőlt, hogy mit választok az az alábbi kettő:
A processzor egy 7800x3d lesz.
A videokártya egy 7900 XTX OC – ez már meg is van
Memória 32 GB lesz minimum (szerintem 2db memória modul), de lehet 64 GB is ha nem lesz sokkal drágább.
1 db 1TB-os vagy 2 TB-os SSD lesz a gépben(rendszer+alkalmazások). + 1 SSD vagy HDD a letöltésekhez.
Nagyjából ezzel kell számolnom.

Csináltam egy listát első körnem pár paraméter alapján:

A színezés úgy alakul, hogy a részvevők közül a legjobb/legjobbak a zöldek, a kékek a második hely és stb....

Ezeket jól jelöltem? Jó az amit gondolok?

Van esetleg olyan alaplap ebben az árkategóriában ami még szóba jöhet?

Az NZXT-vel van tapasztalat?

Köszönöm!

Napok kérdése és meg leszek :D

(#105585) Cifu válasza smallmer (#105584) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nem teljesen értem a besorolást. :)

1.: A 7800X3D-t bármelyik alap B650 deszka is kiszolgálja (ok, az ASUS Prime B650-eseket én sem ajánlom). :)
Ez határozottan alacsony fogyasztású proci AM5 szinten, és bizony az 3D V-Cache miatt pedig tuningolni nem nagyon lehet. Vagyis bár nem teljesen irreleváns a VRM minősége, de azért ha csak nem nagyon gány van a deszkán, akkor oda-vissza kiszolgálja.

2.: Az első pont alapján mindegyik, a listádon szereplő deszka ideális a procinak, nincs eltérés ilyen szempontból.

3.: Kijelölöd az "Electrical lanes'-t, de mi alapján? Fogsz még a VGA-n kívül más PCI-Express kártyát belerakni? Hangkártya, hálókártya, stb? Mert ha nem, akkor ez teljesen lényegtelen.

4.: A felsorolásodban nincsenek megállapítva olyan tényezők, hogy akarsz-e monitort kötni az alaplapra, ha nem, akkor ez nem tényező. Nincs olyan megállapítva, hogy a hang honnan megy? Kell-e valami extra USB terén (pl. USB4?). Ezeket kell még eldönteni.

5.: NZXT-ről én itt a PH! fórumon nem láttam visszajelzést.

6.: A listádon nagy a szórás. Alapból bármelyiket lehet választani (ahogy írtam, NZXT-ről nem tudok nyilatkozni), a Zen4 topicban az AsRock B650E Steel Legendről és a két ASUS-ról van bőven visszajelzés, lehet keresgetni vissza. A két Steel Legendből nyilván az X670E a jobb. Ha belefér, akkor a lenti listából én amúgy azt választanám, de árban kedvezőbb megoldás is tökéletes lehet a változók alapján.

7.: Privát vélemény, de az X670E deszkák legfeljebb az igényesebb alkatrészek miatt lehet téma, de nyilván az olcsóbb alternatívák vannak árban hasonló szinten, mint a jobb B650E deszkák. Itt a különféle extra tulajdonságok (gyorsoldó gombok, hátsó BIOS reset gomb, stb.) miatt nyújt egy jobb B650E többet, mint egy alapabb X670E deszka.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105586) smallmer válasza Cifu (#105585) üzenetére


smallmer
őstag

Igazàból az NZXT-t láttam a legjobbnak, de minél többet olvasom a redditet, annál jobban megy el tőle a kedvem + ha bármi gondom van nem tudok kérdezni. Pedig nagyon tetszik.

Az Asrockot nem ismerem, de régebbről az ugrik be, hogy nem a legjobb minőségű lapokat gyàrtják (nem tudom így van-e most is). Régen ha olcsó lap kellett akkor asrockot javasoltak. Mi a mostani vélemény róla?

Gigabyte tetszene, de normál árban nincsen legalàbb b650e lap. Cáfoljatok rám, ha van ilyen.

Asus-t meg konkrétan utálják redditen. Egyáltalán nincsenek róla jó véleménnyel.

MSI-nél meg a Tomahawk x670e az ami szóba jöhet. Nehéz nagyon kitalálni, hogy mi legyen.

Amit fixen tudok, hogy b650e legyen vagy x670e.

Monitor csak akkor lesz rákötve, ha ne adj Isten tönkre megy a VGA, átmeneti időszakban.

Hankàrtya majdnem mindegy milyen a korábbi leírásaitok alapján. HDMI-vel lesz rákötve egy LG OLED tv, ha meg kell akkor veszek majd egy külső hangkártyát.

USB4 nem kritérium, de ha van annak örülök. Azok a deszkák amúgy jóval drágábbak mint amiket a képeken látunk, ha jól tudom. 140 ezer forintnál nem szeretnék rá többet költeni, de ha kevesebb és minőségbeli romlás nincs, annak örülök :)

VGA-n kívül max hangkártya lesz benne, de abból vannak USB-sek is szóval nem kritérium nagyon.

Nagy vonalakban ennyi :)

(#105587) Cifu válasza smallmer (#105586) üzenetére


Cifu
nagyúr

Belevághatsz az NZXT-be is, ha szereted a kalandokat, legfeljebb lesz másod kézből nekünk is infónk. ;)

Nekem ASUS van, problémám nincs vele. A köpködések 90-95% amúgy alaptalan, valaki írt vagy mondott valahol valamit, amiből aztán téma lett, de azóta is azon pörög a fél reddit (lásd "leég a proci benne" téma, amely ugyebár alapvetően egy túl magas VSOC feszt engedő AMD AGESA miatt robbant ki). Ezen kívül pedig mivel népszerű márka, eléggé sok a tapasztalat és a visszajelzés. Arányosan ez azt jelenti, hogy számszerűleg is ebből lesz a legtöbb probléma-visszajelzés. Ez ilyen.

Az AsRock nem rossz szerintem, ár/értékben jó lapokat csinálnak.

Azt, hogy a Giga és az MSI miért nem csinál B650E-t, nem tudom. A B650 és a B650E között a fő különbség, hogy a CPU-ból a VGA és M.2 NVME csatihoz menő vezetékek és csatlakozók megfelelnek-e a PCI-Express 5.0-ás szabványnak, vagy sem. Ha nem, akkor 4.0-ásként fut, ha igen, akkor 5.0-ás ként...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#105588) Dr. Akula válasza smallmer (#105584) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Én ezt vettem, azóta eltűnt a magyar netről, lehet utolsó darab volt. A lényeg csak annyi volt, hogy 64GB, 6000 "MHz" (most már: MT/s) és CL30. A 32GB-s kistesója 70k HUF. A 64 gigás olyan 120-130 volt, majdnem duplája. Ha 32GB-nál maradunk, és nem érdekel a MHz, akkor 5600-asban van jobb késleltetésű is, ez itt CL28-as, 65k HUF-ért. De ha 64 gigásat akarsz, akkor inkább ezt javaslom. Hasonló az enyémhez, 6000-es, CL30, csak a "peres" értékekben rosszabb némileg, viszont nagy előnye hogy még mindig kapható, 117k pénz. Tehát 32 gigásban 2 lehetőség van: jobb késleltetés, vagy nagyobb "MHz", 64 gigásban meg csak 1 féle "legjobb" van (persze Gskillen belül, biztos más gyártónál is van ami jó). Nekem azért esett a Gskillre a választásom, mert csomó netes tesztben ezt rakták alá, így aztán megbíztam benne.

Alaplapban én most nem vennék Asust. Van aki ezzel vitatkozik, mert tény hogy javították a max Vsoc-ot, már nem lehet procielfüstőlő értékeket beállítani, viszont a Gamers Nexus azt is felhozta, hogy az alaplap túlfeszvédelme nem működött, ezért a procival együtt a deszka is elégett, míg Gigabyte lapban csak a proci, az OCP megvédte a deszkát. És arról semmit nem tudunk, hogy a túlfeszvédelem is javult volna az Asusnál, lehet hogy igen, de az is simán előfordulhat, hogy jelenleg csak nem éri el azt a szintet ahol máködésbe kéne lépnie. Utóbbi esetben az a gáz, hogyha később megint előjön a hiba (hány visszatérő hibát láttunk már...), akkor megint szabad az út az elfüstölés előtt. Tekintve a GN és Jays2Cents videóit az Asus hozzáállásáról (ami a botrány után némileg javult), én nem bízom benne hogy amit nem hangoztatnak ezerrel, az változott volna. Jobban elhiszem hogy inkább abba is beleszartak mint minden másba, és csak felületi kezelés volt. Ezért inkább kerülném a márkát. A Gigabyte már bizonyított, az MSI-t meg simán csak sokan ajánlják, mint ami jó deszkákat gyárt AMD-hez. MSI-s elfüstölésről nem tudok, ami jó jel, bár tény hogy a Giga meg már bizonyított is. Én az MSI-t választottam. Az Asrock is ajánlott, Jays2Cents pont a procielfüstölés kapcsán hozta fel, hogy míg az Asusban elég a procija, Asrockban meg atomstabil. Egyedül amit az Asssrock kapcsán kifogásolni tudok, hogy előszeretettel használja az Intelre épülő Killer LAN vezérlőt, azt nem árt kerülni (pl. X670E Taichi). De vannak Realtek LAN-os deszkái is (pl. X670E Steel Legend), az már tökéletes, és árban se vészes. Hasonló szinte az MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI, 125k HUF. NZXT-ről semmit nem tudok mint deszkagyártó, gyanítom matricáz csak.

TLDR: RAM-ból leginkább a 64 gigásat ajánlom, ha van rá pénz, a 32 gigás drágább mint a 64-es fele (65-70k vs 117k), és ártani sose árt ha több, gondolom a nemsokára érkező UE5-ös játékok (Stalker 2, Monkey King, stb) se a spórolásról lesznek híresek. Deszkából meg az Asrock vagy MSI. Az Asrocknak egyel (duplázva 2-vel) több VRM fázisa van, de a 7800X3D-nek kb. mindegy, főleg ha nem tuningolod.

[ Szerkesztve ]

(#105589) Dr. Akula válasza smallmer (#105586) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Igen, az Asrock az Asus gagyimárkájának indult, aztán önállósodott, és elindult a minőségibb irányba. Jays2Cents is őket ajánlotta az Asus helyett, igaz azóta elvileg az Asus se ég le. Bár nála volt egyéb RAM probléma is, egyik slotban ment, másikban nem, random lefagyások, szóval nem csak a leégés miatt volt kiakadva. Az Asus felépített egy nagy brandet a megbízhatóságra, de az utóbbi idők botrányai ezt azért lejjebb vitték, akkor is ha utólag javították. Főleg amiatt, hogy leginkább csak a netes felháborodások miatt javítottak, amúgy meg alapból beleszartak, "vagyunk mi akkora brand hogy kibírjuk a fikázást", gondolták. Az Asrock meg közben simán csak jól csinálta, és csendben felzárkózott.

Egyedül ami az Asusban nekem szimpatikus, hogy már van USB4 náluk (igaz, a lassabb 20 Gb/s-es USB4 sebességet az USB3.2x2 is hozza, az meg van a konkurrenciánál is), a többieknél meg nincs. Csak hát az OCP-ről való hallgatásuk engem nem hagy nyugodni, hiába nincs most épp rá szükség.

(#105590) jimpo válasza Cifu (#105587) üzenetére


jimpo
aktív tag

Azt, hogy a Giga és az MSI miért nem csinál B650E-t, nem tudom.
Igaz nagyon nem annyi mint egy Asus például, de van azért. :K Az mondjuk jó kérdés a minőség miatt drágább, vagy mert csak :F

A valóságban ha a proci meg kapja ami kell neki, tehát nem ócsó A620 lapocska a 7800X3D mellé...
Akkor nagy baj nem lehet PCI-Express 5.0 ide vagy oda, B650E avagy sem. :B

Memóriát majd én is 6000 / CL30 -ast veszek, és elég lesz falura a 32 Giga.
Igaz a lapot továbbra sem tudom mi lesz... :U

[ Szerkesztve ]

Stryd Next Gen

(#105591) AxBattler


AxBattler
félisten

PCI-Express 5.0 számomra nem lenne fontos tényező, mivel még sokan 3.0-ás rendszerrel is vígan elvannak, és mire az 5.0 érezhető követelmény lesz, addigra úgyis új konfigra lép a júzer (4-6 év). Szerintem.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#105592) jokeph válasza Dr. Akula (#105589) üzenetére


jokeph
nagyúr

Megvan annak már vagy 20 éve. :D
A kezdet döcögős volt, az s478-as lapjaik (i865 többe között) nem voltak túl acélosak, szerettek részben/teljesen kimúlni, viszont gar időn belül tették ezt meg.
Az s775-től napjainkig számos különféle Asrock lapom volt/van és minddel meg voltam/vagyok elégedve, minőségben is, ár/érték arányban meg kb. verhetetlen majd minden időben.
Aktuális az Asrock B660M Steel Legend lap nálam, jó pár BIOS-t kiadtak hozzá már, 1-et leszámítva mindegyik hozott valami pozitívumot. :))

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#105593) DravenMoral válasza jokeph (#105592) üzenetére


DravenMoral
senior tag

A 1155 és am3/am3+ sem volt egyáltalán acélos, sorra döglöttek kifele. És mindig volt valami hibájuk.
Nálam szám szerint kettő 1155-ös asrock lap járt, és egy am3+ is.
Jó értékeléses emberektől vettem, náluk működött elviekben, utána ahogy próbálgattam őket, mindig kijött valami probléma.
Ram támogatottság, hang, folyamatos akadások, stb.
Mire visszaírtam az eredeti eladóknak, mindegyik egyből közölte velem, hogy ilyen "apró" hibák náluk is előfordultak, éppen ezért adták el, mert nem tudták, hogy ez mennyire elfogadott..
Nagyon sokan szórták kifele hibásan azokat a lapokat, folyamat csak a nyűg volt velük, redditen olvasva is ezt kaptam visszajelzésként.
Am4-től fölfele már összeszedték magukat valamelyest.

[ Szerkesztve ]

(#105594) jokeph válasza DravenMoral (#105593) üzenetére


jokeph
nagyúr

s1155 speciel kimaradt, AM3 és AM3+-ból nem volt problemám. Igaz, egyik se a legalja kategória volt.
s1366/2011v1, s1150/1151v1 és v2 valamint s1200 is okés volt. Jellemzően "Z"-s lapok vannak/voltak nálam.
AM4 teljesen okés, B350/B450.
A hybrid lapjaikat minden időben kedveltem.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#105595) Dr. Akula válasza AxBattler (#105591) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

4-6 év múlva már itt a 6.0 is, újabb sebesség duplázással, addigra már az 5.0 nem fog érdekelni senkit. Ellenni el lehet a régivel is, de ha MOST kell pénzt kiadni, akkor már nem halott technológiába fektetnék. Legalábbis új cuccoknál, ha valaki használtban gondolkodik, akkor nyilván más a prioritás, ott inkább a mivel lehet a legtovább kihúzni nagyobb baj nélkül a szempont.

(#105596) BogyóBP


BogyóBP
addikt

Sziasztok. AM4 es platformra kell váltanom lassan de egyáltalán nem ismerem az ottani lapokat, néztem egy ár érték arányban jó lapot ez az Asrock B550M Steel Legend lap. Mennyire jó vétel ez? Vagy Gigabyte aorus? Esetleg Asus? Szeretném minél olcsóbban letudni de azért ne csak egy szimpla nyomtatott áramkör legyen az egész. :R A hangzás (alaplapi) fontos lenne.

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

(#105597) Dr. Akula válasza BogyóBP (#105596) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Ha minél olcsóbban akarod megúszni, akkor semmiképp ne Aorusokat nézegess, az a Gigabyte felsőkategóriás szériája. :) Asusnál meg a Maximus (Intel) / Crosshair (AMD) a prémium, a ROG a középmezőny, Prime az alsóház. Viszont gyanítom használtban gondolkozol, hogy mégolcsóbb legyen (ilyen kifutó vonalon én is azt tenném), ott meg már nem a gyártó áraz, hanem az eladó, szóval lehet hogy egy prémium terméket olcsóbban kapsz meg, ha egyik eladónak jobban kell a pénz mint a másiknak. Így aztán nehéz mit mondani melyik olcsóbb. A "minél olcsóbb" is relatív fogalom, ezért nem ártana kitöltened a topikösszefoglalóban feltett kérdőívet.

[ Szerkesztve ]

(#105598) AxBattler válasza BogyóBP (#105596) üzenetére


AxBattler
félisten

Gondolom micro ATX lapot keresel, és Realtek ALC1220/1200 a jobbik integrált audio zajkeltő ebben a szegmensben.
A legolcsóbb ajánlott ilyen lap: ASRock B550M Pro4

De ha hosszú évekre előre tervezel, akkor inkább pár ezerrel többért az alábbiakat választanám (jobb VRM, több fícsör):
ASRock B550M STEEL LEGEND
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#105599) CriticalHit válasza ollie (#105567) üzenetére


CriticalHit
őstag

Kíváncsi vagyok, hogy egy 13400F tulajdonos szerint is fogyaszt -e 160W-ot a processzora (ugyanazzal a játékkal és beállításokkal, mint a 85W-ot fogyasztó 7800X3D) illetve, hogy valóban csak "kamu"-e a 65W TDP.

Yesterday's history, tomorrow's mystery, today's a gift that's why it's called present.

(#105600) BogyóBP válasza AxBattler (#105598) üzenetére


BogyóBP
addikt

A steel legend jó lenne csak nincs rajta internal USB-C csatlakozo amivel a ház előlapi USB-C csatiját nemtudom használni. Elég gáz hogy ez lemaradt és már nem fért bele. Így nagyon megcsappant a javasolt készlet, és kénytelen vagyok ATX re menni. AM5 ös nagyon drága és felesleges lenne ddr4 est venni abból amikor már van ddr5 de az is horror áron van.

ASUS ROG Strix B660-F Gaming WIFI | Intel Core i5 12600KF | 2x16GB G.Skill Trident Z5 RGB Silver DDR5 6000mhz CL36 | Asrock RX 6700XT Challanger Pro 12GB | Kingston NV2 1TB NVMe + Kingston NV2 500GB NVMe | Acer Nitro XV272up 27" | be quiet! Pure Power 10 CM 500W | Lian Li O11 Air mini | Creative 2.0

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.