Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#551) And válasza pbalu (#550) üzenetére


And
veterán

Mivel a telihold látszó átmérője fél fok (30') körüli, így a 120'-ba kb. 4-szer fél bele.

(#552) pbalu válasza And (#551) üzenetére


pbalu
aktív tag

Köszi, sokat segítettél!
Ha jól sejtem ez pont ideális a jellegzetes galaxisokhoz. (M31, M33, M101) Mi a helyzet a nagybolygókkal? Lehet annyira belenagyítani a kész (6Mp-es) képbe hogy látszódjon valami?

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#553) And válasza pbalu (#552) üzenetére


And
veterán

Digitálisan nem érdemes nagyítani, mivel részletgazdagabb nem lesz a kép, amúgy meg túlságosan kicsi. A bolygók látszó átmérője nagyon függ a Földtől mért aktuális távolságuktól. Földközelben a Jupiter 49'', a Mars 25'', a Szaturnusz 20'', a Vénusz akár 66'' méretű is lehet. Ha a Jupitert vesszük alapul, a korábban kiszámolt 2,4''/pixel felbontással az átmérője kb. 20 pixel méretű lehet. Ezen optikailag egy fókusznyújtó (Barlow) lencsével tudsz segíteni, amellyel ésszerű határok között növelhető a kapott kép, mondjuk kétszeresére (mod: vagy használhatsz okulárprojekciót is). Olyan részletességű képekre ne számíts, mint amilyeneket a bolygóközelben elrepülő szondák készítenek ;), de sok kép macerás átlagolásával az optikától függően akár egész jó eredmény is elérhető, lásd a korábban linkelt galériákat.

[ Szerkesztve ]

(#554) Witya


Witya
tag

Hello mindenki

Nekem van egy Fujifilm S5800 fényképezőgép.. és azt szeretném megkérdezni hogy a holdat milyen beállításokkal kell fényképezni...mármint én visszaolvastam a Topicba de nekem ez még magas...szal valaki nekem ezt egyszerűbben eltudná magyarázni?? :)

Előre is köszönöm!!

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#555) ottkar válasza Witya (#554) üzenetére


ottkar
addikt

Egyszer a legnagyobb zoom állásban a legnagyobb nyílással de azt hogy mennyit kell záridőben rá exponálni az ezerféle dologtól függ. Nagyon tiszta időben 1/500-ad is elég lehet.Van amikor csak 125-öd. Természetesen csakis manuális állásban lehet. Meg kell a monitoron nézni milyen az expozíció és aszerint módosítani. Az ISO-t nem szabad magasra állítani mert a zaj miatt elvesznek a részletek. Természetesen a gépet rögzíteni kell.

[ Szerkesztve ]

(#556) MLaca válasza Witya (#554) üzenetére


MLaca
őstag

kell egy állvány, amire felteszed a fényképezőt. maximális nagyítással, f8 körüli rekeszértéket használj. állítsd be az önkioldót a gépeden, ha lehet minél nagyobb időre (pl. 10 mp). a záridőt próbálgasd végig, hogy ne égjen ki a hold, de alapban fél mp alatt kell lennie. nyomd meg az exponálót, majd szépen távolodj el a géptől :) az önioldó kiold és kész a bemozdulásmentes kép. kísérletezz a beállításokkal! manuális módban kell fotózgatni, az automatát felejtsd el!

http://mlzphoto.hu/

(#557) ottkar válasza Witya (#554) üzenetére


ottkar
addikt

[link]

Ez pld 1/180-addal 200 ISO-n 5.6-os nyílással készült, de azért 200-assal mert a gépemen nincs alacsonyabb ISO. A gyújtótávolság 760mm DSLR-el. Ilyen képet én Panasonic FZ 20-al tudtam gyári tele feltéttel 1100mm-es öszfókusszal csinálni. Nem tudom mi a fene van a képfeltöltési oldallal nem mindíg jön be.

[ Szerkesztve ]

(#558) Witya


Witya
tag

Köszönöm a segítségeteket, most majd megprobálok beszerezni egy állványt is, és amin tudok megyek fényképezni :)

am ottkar tetszik a kép :)

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#559) MLaca válasza ottkar (#557) üzenetére


MLaca
őstag

szuper kép! nagyon komoly felszerelés kell, hogy ettől látványosan jobb képeket csinálhasson vki!
meg aztán persze lehet mozaik képeket is csinálni, így sokkal nagyobb felbontást és részletességet lehet elérni, de az igen jó felkészültséget feltételez a fotóstól.

[ Szerkesztve ]

http://mlzphoto.hu/

(#560) Witya


Witya
tag

Nos most megprobáltam csinálni pár képet még állvány nélkül, és hát egy kicsit bemosodott
Kép
ez f6.8as rekesznyílással és 1/160 záridővel és iso 200

Valaki irjon véleményt és azt is mondja meg hogy hogyan tudnék még javitani !!! :)

[ Szerkesztve ]

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#561) bbazsy válasza MLaca (#559) üzenetére


bbazsy
őstag

hahó,

nem akarod #1 -et updatelni, hogy legyen ott pár valós link képekkel ?

-- csak egy betévedt, aki ilyet szeretne látni :)

..

(#562) ottkar válasza Witya (#560) üzenetére


ottkar
addikt

Minek rekeszeltél? Felesleges volt! Meghát kevésbé felhős idő kellene. A géphez képest jó a felvétel. De egy tiszta vakító Hold jobb lenne és le kellene menni 100 ISO-ra. Gombot nyomtál vagy önkioldó?

(#563) ottkar válasza ottkar (#562) üzenetére


ottkar
addikt

Ha meg vakítóan világít a Hold akkor le lehet 64 ISO-ra is menni.

(#564) Witya válasza ottkar (#562) üzenetére


Witya
tag

Am a gombot nyomtam plusz a "minek rekeszeltél?" ezt mire érted?? :) ( bocs csak még most kezdtem el komolyabban foglalkozni ezzel ) :)

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#565) dearbear


dearbear
tag

Udv mindenkinek,

Keszitettem egy kepet 105 (157 ekv) mm-eren a holdrol, es arra lennek kivancsi hogy szerintetek lehet-e meg ezzel az obival jobb kepet csinalni rola? Vagy inkabb hanyagoljam a holdfotozast mig nem jutok valami tavcsohoz?

holdrol

[ Szerkesztve ]

To develop or not to develop that is the question.

(#566) ottkar válasza Witya (#564) üzenetére


ottkar
addikt

Miért vetted le a blendét 6,8-ra? nyerhettél volna nagyobb zársebességet vagy kisebb ISO-t. A nagyobb ISO rontja az élességet. Én a DSLR-nél se rekeszelek.

(#567) ottkar válasza dearbear (#565) üzenetére


ottkar
addikt

De milyen géppel? Mindenesetre holdfotóhoz 400 mm valós gyújtótávolság kell legalább.

(#568) Dtomi válasza dearbear (#565) üzenetére


Dtomi
őstag

Nem hinném, hogy 105-mm es optika elég volna érdemi holdfotózáshoz. ez 800mm eqv És még nagyon- nagyon messze van a teljes képkockától. Ráadásul óraműves fej nélkül a teljes telihold részlettelen, mint ahogyan ez a képemen is látszik bár itt a fogyatkozás volt a lényeg.

"Megvan a saját véleményem - kemény vélemény -, de nem mindig értek vele egyet."

(#569) dearbear válasza Dtomi (#568) üzenetére


dearbear
tag

Az nyilvanvalo hogy ezzel az optikaval nem lesz valami nagyon erdekes a kep, viszont nem szeretnek nagyobba beruhazni, ha mar ebbol a kepbol lehet latni, hogy van meg mit fejlodni.

Egyebkent hogy ottkar kerdesere is valaszoljak: Nikon D90 a gep a kit obijaval. Beallitasok amit hasznaltam: Kontraszt +1, Elesseg +9, Zarido: 1/1000, 5.6 os rekesz, ISO 200.

To develop or not to develop that is the question.

(#570) Dtomi válasza dearbear (#569) üzenetére


Dtomi
őstag

Sajnos nincs hova-tovább fejlődés ezekkel a technikai paraméterekkel, kihoztad a "legtöbbet" a témából.

"Megvan a saját véleményem - kemény vélemény -, de nem mindig értek vele egyet."

(#571) Witya


Witya
tag

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy érdemes valami szűrőt tenni még a gépre hogy jobb legyen a kép vagy nem javítana sokat?? :)

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#572) Dtomi válasza Witya (#571) üzenetére


Dtomi
őstag

Mit szeretnél szűrni a hold és a föld között?? IR?? UV?? Színszűrő??? 1 nagy TELE szűrő sokat javítana viszont...

"Megvan a saját véleményem - kemény vélemény -, de nem mindig értek vele egyet."

(#573) tpeter


tpeter
aktív tag

Sziasztok!

Végigolvastam a topicot, hát nem semmit ami csináltok, gratulálok! Remélem egyszer nekem is lesz alkalmam kipróbálni ezt a dologot.
Talán kissé offtopic, de én "csillagjárós" képeket szoktam csinálni és azt szeretném kérdezni, hogy tudtok-e valami olyan szűrőről ami a közvilágítás okozta fényszennyezést csökkentené. Nyilván valami színszűrő kellene, de sajnos nem tudom hol találhatnék ilyesmit.

Előre is köszönöm!

(#574) pbalu válasza tpeter (#573) üzenetére


pbalu
aktív tag

Mély-ég szűrő jó lehet esetleg, mert az a fény csak bizonyos hullámhosszát engedi át, pl.: [link]

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#575) Fejo


Fejo
őstag

Ez egy 180-as macro optikával és egy 2x-es TC-vel készült (360mm x 1,6):

www.facebook.com/JozsefFerenczPhotography

(#576) #27070592 válasza tpeter (#573) üzenetére


#27070592
törölt tag

Egy szűrő is nagyon sokat segíthet a felvetett problémát megoldani, de létezik szoftveres módszer is a zavaró háttérfény kiszűrésére, anélkül hogy a finom halvány részleteket is kiirtaná a képből, szerintem a legtöbb égfotós ezt követi. Én is kipróbáltam, átlag angoltudással elég jól használható.

(#577) MLaca válasza pbalu (#538) üzenetére


MLaca
őstag

canont szokták preferálni (AA szűrő miatt) asztrofotózáshoz, ezen felül az 1.6x szorzós gépeket a pixelsűrűség miatt pedig a cca 10 mpixel optimális. de ez változhat annak függvényében, hogy milyen távcsöved van, milyen a felbontóképessége.

http://mlzphoto.hu/

(#578) MLaca válasza bbazsy (#561) üzenetére


MLaca
őstag

de, mindjárt javítom :B

http://mlzphoto.hu/

(#579) MLaca válasza Fejo (#575) üzenetére


MLaca
őstag

wow, ez meggyőző! :Y

http://mlzphoto.hu/

(#580) tpeter válasza #27070592 (#576) üzenetére


tpeter
aktív tag

Köszi! Ahogy a szűrők árát néztem, lehet a szoftveres megoldást kellene preferálni :)

(#581) MLaca válasza tpeter (#580) üzenetére


MLaca
őstag

csak azt is érdemes figyelembe venni, hogy egy digitális megoldás soha nem hozza azt az eredményt, amit egy fizikailag közbe iktatott szűrő.

http://mlzphoto.hu/

(#582) #27070592 válasza tpeter (#580) üzenetére


#27070592
törölt tag

Ez egy kb két perces játszadozás volt fotoboltban, a levels és curves eszközökkel, a fenti tutorial oldal nyomán.

eredeti:

feldolgozott:

Az első a gyakorló kép, amit az oldalról le lehet szedni. Bocs hogy csak ezt rakom fel, saját kép egyelőre nincs, egy masszív mechanika beszerzése folyamatban. :)

(#583) tpeter válasza MLaca (#581) üzenetére


tpeter
aktív tag

Ja, nyilván, de ez a fotozós dolog nekem nem csak a művészetről szól, hanem sajnos a kompromisszumokról is. Nekem mondjuk ezek a mélyégszűrők semmiképp nem jók, mert nem távcsőre szeretném tenni őket. Valami olyasmi megodás kellene ami rámegy "cokin" rendszerű dolgokra, de ahogy az árákat nézem az val'szeg rettentő sok gubáért mérnék...

(#584) tpeter válasza #27070592 (#582) üzenetére


tpeter
aktív tag

Na, várom már hogy meglegyen a "masszív mechanikád", mert komolyan kíváncsi vagyok, hogy mit lehet kihozni "házilag" a témából.

(#585) #27070592 válasza tpeter (#584) üzenetére


#27070592
törölt tag

Nem muszáj pont az én cuccomra várnod, :) léteznek nagyon jó képek a neten, pl klikk. Ez az oldal kb az amatőr eszközökkel elérhető képminőség etalonja. (szerintem)

(#586) MLaca válasza #27070592 (#585) üzenetére


MLaca
őstag

Hehe, Iván műszerei azért nem annyira "amatőrök", elég sok hazai csillagvizsgáló fél kupoláját odaadná az ő cuccaiért :) Jó, persze amatőr, mert nincs belőle pénz, csak kicsit becsapós a kifejezés..

http://mlzphoto.hu/

(#587) #27070592 válasza MLaca (#586) üzenetére


#27070592
törölt tag

Ok, tiszta sor, én csak a kedvtelésre gondoltam mint amatőr kategóriára. Az tény hogy hazai viszonylatban igen jó cuccok ezek, de még elérhetőnek számítanak. Még nem az az elszállt kategória mint amit jómódú amerikai vagy japán amatőr-csillagászok oldalain lehet látni, ahol dollár-tízezreket érő távcsövekkel kamerákkal fotóznak szimplán passzióból.

(#588) MLaca válasza #27070592 (#587) üzenetére


MLaca
őstag

háááát, egy 130as tmb refraktor, egy 304/1600-as newton, de a g10 gemini mechanika sem épp a "még elérhető" kategória, csak utóbbi maga bő másfél millió forint.

[ Szerkesztve ]

http://mlzphoto.hu/

(#589) #27070592 válasza MLaca (#588) üzenetére


#27070592
törölt tag

Ok, ezen ne vesszünk össze, nézőpont kérdése hogy mi az elérhető vagyis mit vállal be az ember a hobbijáért. Millás árkategóriájú sportmotorból pl jópár ezer van az országban, pedig az is a haszontalan élvezkedés élménykeresés non plus ultrája. Mégis elég sokan vesznek ilyet hitelre, hogy aztán három év alatt az értéke 70%-át elbukják. De ez valahogy egyik tulajt sem érdekli.

(#590) MLaca válasza #27070592 (#589) üzenetére


MLaca
őstag

ez is részben igaz, de nézd azt is, hány embernek van 3-4-5-x milliós autója ;)

http://mlzphoto.hu/

(#591) #27070592 válasza MLaca (#590) üzenetére


#27070592
törölt tag

Elvagyunk itt... :)

hogy ontopik is legyen, a Vénusz egyre látványosabb keleti kitérésben a Naptól.

300sec iso400

(#592) MLaca válasza #27070592 (#591) üzenetére


MLaca
őstag

nemtom, milyen gyútávon lőtted, az exif nem található a képben, én inkább 30 mm környékén fotóztam volna, és 5-6 db egyenként max 2 mp-es exponátokból tettem volna össze.

http://mlzphoto.hu/

(#593) MLaca válasza MLaca (#592) üzenetére


MLaca
őstag

vagy 3000 mm-en ;]

http://mlzphoto.hu/

(#594) #27070592 válasza MLaca (#593) üzenetére


#27070592
törölt tag

3000mm és egy halál nyugodt levegőjű fennsík? :)

Egyébként ez nem egészen tiszta, mármint 5-6 db 2sec-os(?) képből? A photoshop ismereteimen finoman szólva is van még mit csiszolni, linkelhetnél oldalakat ahol elmagyarázzák ezt a metódust (jöhet angol is).
Persze lehet hogy pár kattintás az egész, de ha nem tudsz biciklizni hiába mondják mások hogy az k* egyszerű. :)

(#595) MLaca válasza #27070592 (#594) üzenetére


MLaca
őstag

giotto(s) sajna, csak németül, iris ez mán englisül is van. sok sikert! :)

http://mlzphoto.hu/

(#596) Tüzi

Forraltboros jó estét kívánok

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#597) Tüzi válasza Tüzi (#596) üzenetére

Hajnalban hazafele jövet öt perc alatt négy hullócsillagot is láttam :)

mod:
Szívesen olvasnék pár tapasztalatot. Iso 200-400 elég-e pl, hogy látszódjon az érzékelőn. Azt ma kipróbáltam, hogy 4-6 másodperces záridő elég bőven iso100-al csillagképet fotózni a hajnal első sugaraikor.

Esetleg Veszprém környékén fotós csoportosulást is keresek :)

[ Szerkesztve ]

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#598) #27070592 válasza Tüzi (#597) üzenetére


#27070592
törölt tag

Veszprémben keresheted Ladányi Tamást, gyakorló amatőrcsillagász/fotós. Elérhetősége Egyébként tök véletlenül tegnap volt fent egy fotója az APOD site-on, ami egy elég elismert oldal szerintem.

Iso 200-400? A fényesebb meteorokhoz elég, de nagyon sok múlik a használt obi fényerején fókuszán is. Attól függ mekkora látómezőt akarsz ,de nyilván az 1.4/50-es fix használhatóbb mint egy 3.5-ről induló kitobi.

Köszi a linket, én is tervezem hogy kitelepülök egy fényszennyezéstől mentes helyre.

Mlaca: neked is köszönöm a linkeket, az IRIS-el ismerkedünk.

(#599) #27070592 válasza #27070592 (#598) üzenetére


#27070592
törölt tag

Real time műholdkép-animáció elég jó felbontásban: [link] Sajnos csak nappal használható, az éjszakai infra képeket nem lehet nagyítani.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.