Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#601) Tüzi válasza #27070592 (#598) üzenetére

"Sajnos" csak F4-es obijaim vannak. Akkor marad iso 640. Az talán eléggé érzékeny, hogy felfogja a kisebb hullók fényerejét.
Köszi a linket, ha úgy alakul, hogy eme szép műfaj fele fordulok el, akkor megkeresem az urat.

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#602) pbalu


pbalu
aktív tag

Üdv!

Van valakinek tapasztalata vezetéssel készített fotózás terén?
Mit értünk manuális vezetés alatt? A vezetőcsillagot a finomállító karokkal (jó esetben csak RA tengely) tartjuk a célkeresztben hosszú percekig?
Mert nekem ezt tűnik a legköltséghatékonyabb megoldásnak, ha webcam és noti már amúgy is adott.

Köszi: Balu

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#603) Chapel


Chapel
addikt

Van még ifjonti csillagász éveimből (azóta sok ok miatt elmaradt :( ) egy 60/700-as Meade rekfraktorom a kérdés ezeket Dslr géppel valahogy összelehet hozni fotózásra? bármilyen hasonló tapasztalat? Privátban is és ráér,kiváncsi vok ki lehetne e hozni belüle valamit :B

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#604) pbalu válasza Chapel (#603) üzenetére


pbalu
aktív tag

Elvileg csak egy átalakító kell, aminek egyik vége olyan mint a DSLR objektívjének bajonettje a másik vége megy a Meade kihuzatára. Ez T2 adapter néven fut.
Ami buktató lehet: nem biztos hogy elbírja a kihuzat a DSLR súlyát, ill. nem tudom van-e rajta valami menet, amiben ez a bizonyos T2 adapter végződik. Ha nincs, még egy adapter kell :) aminek olyan a vége mint az okulárjaidnak.

Így néz ki a történet:

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#605) Chapel válasza pbalu (#604) üzenetére


Chapel
addikt

Máris előrébb vagyok,ezer köszönet :R

Nicon,Canon-hoz valszeg egyszerübb találni mint a Pentax-omhoz,de már tudom mit keressek! ;)

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#606) Fejo


Fejo
őstag

Nem "célszerszámmal" készült, de szerintem tűrhető lett:

www.facebook.com/JozsefFerenczPhotography

(#607) pbalu válasza Chapel (#605) üzenetére


pbalu
aktív tag

Van ahhoz is, ezt írd a gugliba: "T2-gyűrű Pentax fényképezőgéphez"

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#608) Chapel válasza pbalu (#607) üzenetére


Chapel
addikt

Meg is veszem jövőhéten sztem ,most nincs kéznél a távcső,de ahogy emlékszem, kelleni fog az adapter hozzá,gondolom ezt is megkapom majd a boltban ha kell ;)

Thx és a gyors választ is :R :R

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#609) Chapel


Chapel
addikt

Hát ,hozzáértő lebeszélt a fotózásról, mondván a 60/700 -as Meade nem alkalmas asztrofotóra, túl instabil, bemozdulás tutibiztos :(
A két adapter 9k, ennyit nem ér a próbálkozás ezek után :(((

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#610) MLaca válasza Chapel (#609) üzenetére


MLaca
őstag

valóban hozzáértő lehetett..

http://mlzphoto.hu/

(#611) Chapel válasza MLaca (#610) üzenetére


Chapel
addikt

Most ez irónikus vagy nem? :)

Amúgy a boltban a fickó,szal ha ő lebeszél csak megvan az oka rá ;]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#612) pbalu válasza Chapel (#611) üzenetére


pbalu
aktív tag

Hát lehet hogy lekókad a kihuzat fél kiló súlytól.
De az csak akkor derül ki, ha már megvetted a cuccost, vagy otthon nehezéket kötsz rá :D

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#613) Chapel válasza pbalu (#612) üzenetére


Chapel
addikt

Hát az még nem lenne gond,max megtámasztom....sajnálom mert sztem annyira nem "rezeg" a dolog,meg max holdat fotóznék és teliholdban nem hiszem, h kéne félperces expo. Persze még mindig azt mondom 9k-t nem ér a próba ezek után.... :(

Kölcsönbe kéne, de hát széna a tűkazalban az esélyem, h szerzek T2 konvertert a Pentaxomhoz :O

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#614) #27070592


#27070592
törölt tag

Amatőr kép az ISS-ről, távcsővel fotózva.

(#615) Chapel válasza #27070592 (#614) üzenetére


Chapel
addikt

Wow, szal tényleg létezik...persze lehet, h csak egy nagy kartonlap :D

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#616) #27070592 válasza Chapel (#615) üzenetére


#27070592
törölt tag

Áááá, látszik a képen hogy a Nasa modellező szobájában készült gyurmából, csak egy kicsit szűrőzgettek rajta fotoboltban. :)

Azért nem kezdő fotós és Lidl-es távcső lehetett, ha 400km-ről ennyi részletet meg lehet különböztetni.

(#617) And válasza #27070592 (#614) üzenetére


And
veterán

Az 'örökérvényű' link: ISS. A felbontásból durván számolva az jön ki, hogy kb. 20cm-es teleszkóppal már lehet ilyen képeket csinálni. A háttérinfók szerint Ralf Vandebergh is egy 25 centis reflektort használ, úgyhogy tükrös amatőrök hajrá ;)! Nagyobb nehézséget jelenthet a követés.

(#618) tpeter


tpeter
aktív tag

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni az ilyesmiben jártas emberektől, hogy ezen a képen a 407 mm-es fókusztávolság kb. ugyan olyan kivágást jelent mintha azt egy "sima" optikával csináltam volna?

Nyilván nincs F4-es optikám, de ettől eltekintve hogy nézne ki egy ilyen kép "sima" optikával fotózva? Szoktak egyáltalán ilyesmit csinálni a népek?

(#619) Chapel válasza tpeter (#618) üzenetére


Chapel
addikt

A témához ugyan nem szólok, mert ahogy olvasom a fotozz.hu hsz-ket Te sokkal jobban vágod ,de grat a képhez :K

[ Szerkesztve ]

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#620) And válasza tpeter (#618) üzenetére


And
veterán

A kivágás ugyanolyan, hiszen a távcsövet gyakorlatilag objektívként használta a fotós. Erről szól a primer fókuszban történő fényképezés. Akár hagyományos objektívvel is lehetne hasonló képeket készíteni, szerintem itt nem ezen van a hangsúly. Sokkal inkább az expozíciós időn, ami ilyen fotókhoz - hiába a szokásosnál nagyobb fényerejű 'objektív' - szükségszerűen minimum perces nagyságrendű lesz, ebből következően a fotó elkészítése vezetést (távcsőmechanikát és egyben rengeteg türelmet) igényel. A képet különben a topikja szerint is módosított vázzal készítették, vagyis eltávolították belőle a gyári IR-szűrőt, jóval érzékenyebbé téve azt a közeli infratartományra.

(#621) tpeter válasza And (#620) üzenetére


tpeter
aktív tag

Ja, az nekem is nyilvánvaló hogy vezetni kell, már néztem is mechanikát :)
Távcsőre valószinűleg sosem fogok beruházni, mert túl nagy kiadás lenne, épp csak az érdekelt hogy "hagyományos" optikákkal van-e esély valami égi csodát lencsevégre kapni.

Köszi az információkat!

(#622) And válasza tpeter (#621) üzenetére


And
veterán

(Nem tudom, az én távcsövem jelentősen olcsóbb volt, mint a mechanika, ami elviszi, amelynek ráadásul pont fotózáskor jönnek ki a gyengeségei. Igaz, nem fluoritlencsés apokromátom van, de nem is kell feltétlenül egy több, mint félmilliós tubus az ilyen fotók készítéséhez. Az pedig olyannal készült..)

(#623) Gyuri16 válasza tpeter (#621) üzenetére


Gyuri16
senior tag

nagyon szep kepeket lehet kesziteni hagyomanyos obikkal is, akar egy olcso 50mm-essel (csillagkepek, tejut..). a lenyeg a hosszu zarido, es ki kell menni a varosbol.
hosszu zarido miatt vezetni kell. erre tobb megoldas van, a legolcsobb a barn door tracker, amit otthon ossze lehet rakni, itt van mire gondolok:
[link]
wikipedian is van:
[link]
(itt van par link lent)
az elv egyszeru, megepiteni se lehet nagy gond. ha esetleg csinalsz ilyet szamolj be az eredmenyekrol.

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#624) tpeter válasza Gyuri16 (#623) üzenetére


tpeter
aktív tag

Hát ez elég jó, köszi!
Hogy ezt hogy nem találtam fel magamtól? :)

(#625) DBob válasza tpeter (#624) üzenetére


DBob
őstag

Jah...én is épp ezen gondolkodtam, hogy annyira egyszerű mint a kerék, mégis működik. Én is összerakok majd egy ilyet.

(#626) tpeter


tpeter
aktív tag

Na, addig is amíg ilyen szutyok az idő, itt ez a kép arról a népszerű oldalról.
A kérdés az, hogy ugye itt varázslattal van dolgunk, tehát ez legalább 2 képből van összerakva? Gondolom egy az égboltról és egy a talajról, majd szépen összehegesztve PS-ban..

Jól gondolom?

(#627) MLaca válasza tpeter (#626) üzenetére


MLaca
őstag

nem. ez egyetlen exponát. csak teljesen fényszennyezés-mentes helyen készült.

http://mlzphoto.hu/

(#628) tpeter válasza MLaca (#627) üzenetére


tpeter
aktív tag

de akkor miért nem "forognak" el a csillagok?

(#629) MLaca válasza tpeter (#628) üzenetére


MLaca
őstag

mert óraműre tették a fényképezőt?

http://mlzphoto.hu/

(#630) tpeter válasza MLaca (#629) üzenetére


tpeter
aktív tag

és a talajt is forgatták utána?

(#631) MLaca válasza tpeter (#630) üzenetére


MLaca
őstag

-mindegy-

[ Szerkesztve ]

http://mlzphoto.hu/

(#632) pbalu


pbalu
aktív tag

Ha hosszú expó, akkor vagy az égnek vagy a talajnak be kéne mozdulnia, nem?

Szerk.: de mintha a csillagok húznának.

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#633) tpeter válasza MLaca (#631) üzenetére


tpeter
aktív tag

látod, ezért kérdeztem. :)

(#634) MLaca válasza tpeter (#633) üzenetére


MLaca
őstag

nem kell. a kép 99.9999%, hogy valami nagylátó obival készült, így akár 5-6, vagy több másodperces exponátok sem mozdulnak be láthatóan. valszeg óramű nélkül készült, sima állványról. de tuti, hogy egy kép és nem több.

http://mlzphoto.hu/

(#635) tpeter válasza MLaca (#634) üzenetére


tpeter
aktív tag

Szerintem ez több volt mint 5-6 másodperc, hiszen tiszta mák az ég. Valami 30-60 sec-es időt tippelnék.
Fotósunk "csalt" én azt mondom :)

(#636) MLaca válasza tpeter (#635) üzenetére


MLaca
őstag

egy exif sokat segítene...

http://mlzphoto.hu/

(#637) Gyuri16 válasza tpeter (#635) üzenetére


Gyuri16
senior tag

pedig MLacanak igaza van, itt a kephez tartozo forum:
[link]
itt van egy link egy forum hsz-re (amit a kep keszitoje irt, pont azert mert meggyanusitottak, hogy "hamis" kepeket csinal):
[link]
"My night sky/landscape photographs which are my trademark have traditionally always been single frame shots of both the night sky and landmarks in one single exposure. In the olden days like for comet hale-bopp, the longer time exposures with tracked camera to follow the stars would always leave a tell tail sign on the landscape rocks as they would blur if lit or they would cast a shadow against the background stars if you lit them momentarily like with a flash. Now a days, all is different. Anybody with a decent digital camera like canon 20D and 24mm lens with high iso like 1600 at f/1.6 can record deep detail in the Milky Way in just 20 seconds and 10 times more stars than the eye can see."
ehhez hozza jon az, hogy nagyon jo helyekrol fenykepez (ertsd sotet).

valahol volt egy tablazatom hogy milyen fokusztavnal mekkora max idot lehet megengedni (termeszetesen most hirtelen nem talalom), hogy a csillagok ne legyenek csikosak. en a kis gepemmel tudtam csinalni 15s-es kepet (ez a maximum), 36mm fokusznal. teljes nagyitasban ugyan latszik, hogy a csillagok kicsit bemozdultak, de mondjuk 1024x768-ban mar pontszeruek. egy jobb dslrel, pedig ez meg konnyeb, kisebb fokusszal, jobb fenyerovel, magasabb isoval, es nagyobb felbontassal. tehat meg akar az altalad irt 30-60 masodperc is elkepzelheto (bar ezt csak igy mondom, sose probaltam).
itt az en kepem - ez tobb, kb 4-5 kep, osszerakva deep sky stackerben.:
Orion
egy kisebb varos szelerol lett fenykepezve, es ha valaki nagyon akarja, akkor latni, hogy hol van az orion-kod. most egy rendes fenykepezogeppel, sotet helyrol kepzeld el ugyanezt :)

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#638) madgie válasza tpeter (#635) üzenetére


madgie
titán

Ez 14", és ISO 3200. Nem város széle, nem határ, tehát van fényszennyezés is. El lehet képzelni mondjuk egy D700+Sigma 20/1.8 párossal mit lehet csinálni már egy képnél is :)

(#639) tpeter válasza Gyuri16 (#637) üzenetére


tpeter
aktív tag

köszi!

(#640) tpeter válasza madgie (#638) üzenetére


tpeter
aktív tag

valóban.
az a gond, hogy nem az ilyen fotós cuccokhoz vagyok szokva :)
Jó fényeket / tiszta eget hozzá!

(#641) madgie válasza tpeter (#640) üzenetére


madgie
titán

Jaja, jó volna a tiszta ég... no és a türelem :)

(#642) MLaca válasza madgie (#641) üzenetére


MLaca
őstag

meg a lottó ötös és hatos :) de ne ragozzuk.

http://mlzphoto.hu/

(#643) madgie válasza madgie (#638) üzenetére


madgie
titán

Huhh, már sejtem :))

(#644) philoxenia válasza madgie (#643) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ezt a képet elnézve komoly géppel sötét helyen fotózva kellően hosszú idős expoval gyakorlatilag elérhető lenne egy teljesen homogén, világos kép, a sok csillag miatt.... :U

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#645) eddie1978


eddie1978
aktív tag

A C/2007N3 Lulin ustokost probalta valaki fotozni. Tavcsovem sajnos nincs, csak ket Nikon obim a D60-hoz. Az egyik a kitobi, a masik 55-200 4-5.6 VR. Ezzel van esely?

(#646) #27070592 válasza eddie1978 (#645) üzenetére


#27070592
törölt tag

Ez az oldal foglalkozik a témával. Elég körülményes ilyen témát fotózni, nyilván a hosszú (legalább néhány másodperces, de akár több perces) expo miatt csak állványról lehet. Az égbolt (a bolygónk) elfordulása miatt bizonyos expo-időn túl óragépes állványfej is erősen recommended, ami szépen leköveti az elmozdulást.
De próbáld ki 200mm-en hány másodperces éjszakai égfotó amit még bemozdulás nélkül tudsz exponálni, állványról. VR-t nem árt kikapcsolni.

(#647) marsu


marsu
addikt

Sziasztok!

Akit érdekel a téma, holnap éjjel lehet üstököst fotózni ...

... na persze ha az időjárás is úgy alakulna.

Press any key to continue ...

(#648) gabó


gabó
tag

Sziasztok!

Fotózáshoz milyen belépőszintű DSLR gépet tudnátok ajánlani? Eddig a Oly e-420/520 illetve Pentax K-m néztem(árban ez áll közel), de megnézve őket illetve tesztek alapján az Olympus felé hajlik a szívem.

köszönöm & üdv!

Nekem8

(#649) Dtomi válasza gabó (#648) üzenetére


Dtomi
őstag

Asztróhoz szerintem mindenképpen oly nagyon jól jön a 2x szorzója!!!

"Megvan a saját véleményem - kemény vélemény -, de nem mindig értek vele egyet."

(#650) gabó válasza Dtomi (#649) üzenetére


gabó
tag

Köszi! De ennek csak akkor van haszna, ha belefotózok nem?, ha leveszem az obit és ráapplikálom a műszerre akkor nem.

Nekem8

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.