Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#851) Flashback válasza csakb (#850) üzenetére


Flashback
addikt

Tehát 3 dolgot kell majd vennem:
- GSO 1.25'' v. 2"/T2 adapter
- T2 adapter
- SkyWatcher kómakorrektor

Hold fotozás először, aztán a mélyűr... :U
Pontos pólusraállásról pedig majd a fater fog gondoskodni :)

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#852) csakb válasza Cancer (#843) üzenetére


csakb
őstag

"Én is be akarok ruházni egy kezdőszettbe, de én 100e-nél húztam meg a határt. Mondjuk inkább Hold és bolygófotózás lenne."

Bolygófotózáshoz szerencsére nem kell autoguide, csak egy nem nagyon vacak, óragépes mechanika, egy jó képalkotású, minél hosszabb fókuszú távcső, fókusznyújtó és valami gyors, CCD-s kamera. Valamint számítógép, és sok-sok tárhely. Itt az a trükk, hogy több ezer, rövid expós, tömörítetlen képet veszünk fel a kamerával a bolygóról, és utána szoftveresen kiválogatjuk ezekből mondjuk a legélesebb pár százat, pontosan összetoljuk őket, és átlagoljuk.

Itt az Észlelések menüpont alatt található bolygófotók 99.9999%-a ilyen technikával készült:

http://bolygok.mcse.hu/

(#853) csakb válasza Flashback (#851) üzenetére


csakb
őstag

Ha kómakorrektort veszel, akkor nem kell külön 2"-T2, mert a korrektor vége T2 menetes. Erre csak a T2-Canon adapter kell, majd rá a Canon váz. Azért gondold meg, hogy tényleg kell-e neked ez 40k-ért...

(#854) Flashback válasza Flashback (#851) üzenetére


Flashback
addikt

A távcső adatai:
Optical Design Newtonian (Parabolic)
Lens Material
Diameter 254mm
Focal Length 1200mm
Scondary Mirror Diameter 58mm
F/ratio F/4.7
Highest Practical Power 508x
Faintest Steller Magnitude 14.7
Resoving Power 0.56
Finderscope 9x50*
Focuser diameter 2” with 1.25” adapter
Diagonal
Eyepiece(s) 1.25” Super 25 and 10*

Ez alapján ha jól látom akkor a hosszú záridős képekhez kómakorrektor mindenképpen kellene, de a kezdéshez Egyszerűbb fotókhoz elég csak a GSO és T2 adapter?

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#855) JONAS77


JONAS77
aktív tag

Sajnos nem fog kijönni a keretből egy komolyabb Canon EOS-ra, de ezt rendeltem helyette, nektek mi a véleményetek, astrofotózásra megfelel!?
Úgy olvastam, hogy max. exponálási idő 30 perc, elég!? mélyégi objektumokra?
És ha már itt tartunk, tud valaki segiteni abban, erre a tipusra hol találok T adaptert?
A teleskóp, mint már emlitettem SkyWatcher 250/1200 EQ6-os, az okulárba mivel tudom behelyezni a kamerát? Köszi a segitséget...

ja egy link a digitális kameráról: http://www.olympus.hu/consumer/dslr_digital_slr_e-450_specifications_21274.htm

Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 12

(#856) Petzval válasza JONAS77 (#855) üzenetére


Petzval
senior tag

A Távcső Centrum budán vagy a Makszutov. hu a Thaly Kálmán utcában.

(#857) csakb válasza JONAS77 (#855) üzenetére


csakb
őstag

"Sajnos nem fog kijönni a keretből egy komolyabb Canon EOS-ra, de ezt rendeltem helyette, nektek mi a véleményetek, astrofotózásra megfelel!?"

Az "ez" az micsoda? Oly E-450?
Persze, megfelel asztrofotózásra. Nincs hozzá annyi gadget, mint a Kanyonokhoz, meg a zajkarakterisztikája sem annyira jó, de tökéletesen elég lesz tanulni a dolgot. Hosszabb távon, és ha komolyan csinálod, akkor érdemes lehet egy használt, belépő szintű Canont is beszerezni, és kiszedni a gyári IR-blokk szűrőt.

"Úgy olvastam, hogy max. exponálási idő 30 perc, elég!? mélyégi objektumokra?"

Ha megnézel pár DSLR-es asztrofotót, akkor látni fogod, hogy senki sem használ fél órás expókat, hanem max. 3-5 perceseket, de abból sokat.

A #840-ben linkelt két cikket mindenképp olvasd el sokszor, mielőtt bármibe is kezdenél.

A kezdeti próbálkozásokhoz kell majd egy vezetékes, esetleg infra távkioldó. Hosszabb távon egy programozható távkioldó, vagy valami házi barkács PC soros porthoz.

"SkyWatcher 250/1200 EQ6-os, az okulárba mivel tudom behelyezni a kamerát?"

Nem kell sokat visszalapoznod, csak 5 hsz-t. A Canon szót természetesen Olympusra kell cserélni.

(#858) JONAS77 válasza csakb (#857) üzenetére


JONAS77
aktív tag

Köszi a segitséged, már lassan kezdem összeszedni a dolgokat, meg a infót a hozzávalókról. Igen, egy Olzmpus E-450-es lesz a kiszemelt, többre most nincs pénzem, sajnos, de mivel kezdő vagyok ez nem is baj. Ha lenne rá akkor meg lehet, hogy sok dolgot vennék meg fölöslegesen!?
Ezt jó, hogy mondod, mennyit kell exponálni mélyégi felvételekhez!
Mindenre majd idővel jövök rá

Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 12

(#859) csakb válasza JONAS77 (#858) üzenetére


csakb
őstag

"Ha lenne rá akkor meg lehet, hogy sok dolgot vennék meg fölöslegesen!?"

Lehet. Azt mindenképp észben kell tartani, hogy az asztrofotózás nagyon nehéz műfaj. A kezdeti beruházás is elég nagy, ha a nulláról indul az ember. Ezen kívül a tanulási görbe nagyon lapos, gyakorlatilag több évnyi tapasztalat és kemény munka áll egy-egy szép fotó mögött. Rengeteget kell tanulni a távcsőmechanikádról, az optikádról, a fényképeződről, az égi tájékozódásról, a megfigyelhető objektumokról és a digitális utómunkáról. Ráadásul elég kevés az igazán jó, derült, holdmentes éjszaka. Ha rájössz, hogy valamit elböktél az egyik éjszaka, akkor a legritkább esetben tudsz másnap este is kimenni, és megismételni az expókat. Van aki több száz kilométereket utazik a cuccával a jó asztroklímájú helyekre.

(#860) Petzval válasza csakb (#859) üzenetére


Petzval
senior tag

Mert hiába van pld tiszta szélmentes légkör ha a felszálló meleg levegő vibrálása miatt nem lehet éles képet csinálni.

(#861) csakb válasza Petzval (#860) üzenetére


csakb
őstag

Igen, rossz seeing az egyik probléma. A fényszennyezés a másik, sokkal súlyosabb. Valamint nagyobb településeken, főleg ősszel, télen, vagy folyó közelében sokkal gyakoribb a ködképződés, vagy a lokális felhők kialakulásának esélye.

(#862) ambushka


ambushka
aktív tag

Sziasztok!

Nemsoká beruházok asztro fotózáshoz szükséges kellékekre (T2 adapter leginkább).

A felszerelés, amivel képeket fogok készíteni: Canon EOS 500D váz, Orion Skyquest XT12 távcső.

Mikre érdemes figyelni? Milyen beállításokat használjak?

Köszi a válaszokat!

PSN ambushka8989

(#863) csakb válasza ambushka (#862) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

Ez ugye egy Dobson-távcső. Akkor sok mindenre nem kell figyelned, mert alt-az állványról legfeljebb a Holdat, vagy a Napot (Csakis megfelelő szűrővel!!!) tudod fotózni.

Érdemes beszerezni egy távkioldót is, hogy exponáló gomb lenyomásakor ne mozgasd be a távcsövet, valamint kapcsold be a tükörfelcsapást is.

Remélem, hogy a kamerád eléri majd a fókuszsíkot az adapterrel.

(#864) ambushka válasza csakb (#863) üzenetére


ambushka
aktív tag

Igen, ez egy Dobson-távcső!

Köszönöm a választ!

PSN ambushka8989

(#865) Cancer


Cancer
senior tag

Nem pont fotózás, de azért Astro téma.

Félhold

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#866) jannuss


jannuss
tag

Sziasztok!

Teljesen kezdő amatőr vagyok:-))) A csúzlim, amivel az eget szeretném meglesni egy Bresser Skylux NG70-es (Lidl-es) 70/900 lencsés távcső. Tudom nem nagy szám, de több szempont miatt választottam ezt:
1. Mi lesz ha esetleg megunom, vagy nem lesz elég időm rá, minek porosodjon
2. Nem volt/van sokkal több anyagi keretem.

Szeretnék fotózni is, de főleg távcső nélkül holdat és csillagos eget lőni, de nem lenne rossz ha tudnék okuláron keresztül esetleg távcsöves felvételeket készíteni. Kérdésem annyi lenen, hogy van olyan megoldás/lehetőség, hogy max 45e forintig vegyek normális kompakt gépet? Mivel este szeretnék fotózni nem tudom mi számít? Záridő? ISO? ...stb???

Köszi előre is, hogy segítetek!

(#867) csakb válasza jannuss (#866) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

"1. Mi lesz ha esetleg megunom, vagy nem lesz elég időm rá, minek porosodjon"

Ez önbeteljesítő lehet, ha eleve egy vacak távcsővel próbálkozol, és a sok kínlódás miatt megutálod az egészet. A tapasztalatom szerint a fenti távcső objektívje nem rossz, de a körítés (mechanika, okulárok, okulárkihuzat stb.) elég gyengus.

"2. Nem volt/van sokkal több anyagi keretem."

Ez valóban nyomós érv.

"Mivel este szeretnék fotózni nem tudom mi számít? Záridő? ISO? ...stb???"

PASM mód, hosszú záridő, nagy ISO-n is elfogadható képminőség a legfontosabb. Ezekben sajnos nem villognak az olcsó kompaktok, de még a drágák sem.

Okulárprojekcióval tudsz esetleg holdrészleteket, napfoltokat (megfelelő napszűrővel!) fotózni, ahhoz bármelyik kompakt jó, de ehhez kell még megfelelő adapter, jobb minőségű okulár(ok), és esetleg vezetés is, ha nagyobb nagyításokat használsz.

[ Szerkesztve ]

(#868) jannuss válasza csakb (#867) üzenetére


jannuss
tag

Szia!

Akkor vehetem úgy hogy a kutakodásaim eredményeként ez a kompakt talán jó lenne? Ennek a leghosszabb a zárideje:

Kodak EasyShare Z981
RAW formátum
26x optikai zoom
16mp záridő
ISO 100~1600ig (3200 és 6400 csak 3Mpix esetén)

És mi az a PASM mód? Vagyis honnan tudom, hogy a gépem tudja?:-))))

Ilyen árban még ezek lennének: Fuji FinePix S2950HD vagy Fuji FinePix S2500HD

Üdv!

(#869) PRO-peller válasza jannuss (#866) üzenetére


PRO-peller
senior tag

A másik topikban reagáltam. De itt többet írsz.

Csakb kolléga szakavatott és jókat ír. A Bresser 70/700 jó és elég a holdfotózáshoz, ám kell egy óragépes eq mechanika a távcső alá a jobb eredmény érdekében.

(#870) jannuss válasza PRO-peller (#869) üzenetére


jannuss
tag

Ok, akkor a másikba irok:-)))

(#871) csakb válasza jannuss (#868) üzenetére


csakb
őstag

"És mi az a PASM mód? Vagyis honnan tudom, hogy a gépem tudja?:-))))"

Ha van a tetején egy vezérlőtárcsa P, A, S, M, Auto és hasonló betűkkel, feliratokkal, meg pár piktogrammal, akkor tudja. :)

A lényeg az, hogy manuális módot (ISO, záridő, rekesz, fókusz manuális beállítása) tudnia kell, anélkül elég nagy szívás. Később majd írok még.

(#872) pbalu válasza PRO-peller (#869) üzenetére


pbalu
aktív tag

Gondolod hogy elbírja a kis Bresser kihuzata ezt a "dög nagy" fotómasinát?
Szvsz teljesen felesleges óragépes állvány... :U

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#873) PRO-peller válasza pbalu (#872) üzenetére


PRO-peller
senior tag

Hol írtam ilyet, h elbírja? :U

(#874) pbalu válasza PRO-peller (#873) üzenetére


pbalu
aktív tag

Akkor minek is az óragép? :)

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#875) PRO-peller válasza pbalu (#874) üzenetére


PRO-peller
senior tag

Jannus kolléga ide is írt és oda is. És most keverednek a dolgok. Bocs. Gondolom te tudod a választ. Én is. Ha érdekel leírom. Ha vizsgáztatsz rossz a paci.

(#876) pbalu válasza PRO-peller (#875) üzenetére


pbalu
aktív tag

Én csak azt nem értem miért kell mindenképp, ez eleve megduplázza az így is szűkös kiadást?
Meg mitől lesz jobb a kép, ha eleve csak kézzel próbál belefotózni az okulárba?
Max távcső nélküli fotózáshoz, talán, de akkor azért a 16mp záridőért megint nem sok értelme van szerintem óragépes 3 lábnak, nem lesz ugyan csíkhúzos, de 16mp záridő az édeskevés.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#877) jannuss


jannuss
tag

Miattam össze ne vesszetek:-)

Nézegettem egy EQ1-es állvány óragéppel 19.000 Ft, EQ2-es óragéppel 29.000 Ft. Ezt igy nem válallom be. Csak annyit szeretnék, hogy simán kézzel fotózzak, csillagos égboltot, holdat, akár távcső okulárjában, akár csak távcső nélkül. Hiszen mint mondtam csak akkor van távcső nálam, ha konkrétan arra készülök. Viszont esténkét sokat mászkálok ide-oda és sokszor lefotóztam volna a holdat simán géppel. Üdv!

Ja és sajnos hülye vagyok a profi szavakhoz és kifejezésekhez ezért bocsánaz:-)))

Akkor a kodak gép jó lenne?

(#878) PRO-peller válasza pbalu (#876) üzenetére


PRO-peller
senior tag

A holdfelszín lefényképezéséhez nem árt 100-120x nagyítás. Ám ezen a nagyításon begyorsul a látómező. Rendkívül megnehezül a célpont elkapása, bár nem lehetetlen. Ugyanakkor nem árt egy területről egy 20-50-es sorozat, amit egy szoftverrel átlagolva nagymértékben csökkenthetünk a kép zajosságán. Egy tök egyszerű alap lidl-szkóppal a hozzáadott kellner-okulárokkal is igen szép eredményt lehet elérni. Fontosnak tartanám egy kamaerarögzítő adapter használatát, illetve egy manuális módra alkalmas, viszonylag szűk kezdő látószöggel rendelkező kompakt fgép bevetését. De ha nincs a házban ilyen fgép, akkor autómatával is el lehet kapni, ha a vakut letiltottad. Különben jó játék ez. :)

(#879) PRO-peller válasza jannuss (#877) üzenetére


PRO-peller
senior tag

Óra gép nélkül egy Bresserrel csináltam ezt.

[ Szerkesztve ]

(#880) jannuss


jannuss
tag

Sziasztok!

Átgondolva a dolgokat, arra jutottam, hogy megpróbálkozom webkamerás asztrofotózással. Nézegettem oldalakat, és elég csábítónak tűnnek az ajánlatok.

Lenne pár kérdésem:

1. melyik webkamerát ajánjátok? (10-15 ezer Ft)
2. Megérie ez a webkamera: Scopium Hold- és bolygó kamera a 25e Ft-ot?
3. Mennyivel tud többet, mert ahogy a felbontást néztem nem tud többet mint egy sima. A simához viszont kell adapter és IR szűrő. Tehát ha összeadogatom a dolgokat akkor majdnem ilyen árban vagyok.
4. Elég lehet ez a felbontás bolygó, inkább hold fotózáshoz (640x480)?

Köszi!

(#881) pbalu válasza jannuss (#880) üzenetére


pbalu
aktív tag

A "mezei" PC-s webkamerák felejtősek, nem erre találták ki őket. A spécinek, amit írtál, ugyanis annyival jobb az érzékenysége. (asszem talán 1lux körül :F )
Mindenképp ajánlott :)

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#882) jannuss válasza pbalu (#881) üzenetére


jannuss
tag

Igen 1lux alatti. Akkor ez azt jelenti, hogy sötétben jó az érzékenysége, és lát szépen?:-)

(#883) pbalu válasza jannuss (#882) üzenetére


pbalu
aktív tag

Igen, több csillag lesz vele az égen :D

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#884) jannuss válasza pbalu (#883) üzenetére


jannuss
tag

Csakmert találtam olyan kamerákat, amik tudnak 0,15 lux-ot is, és 5 MP-elt mindőssze 18 ezerért akkor arra az adapter 5 + IR szűrő 5. Akkor kicsit többért megoldhatom .Vagy van más is nem csak a Lux érték ami fontos.

Üdv!

(#885) PRO-peller válasza jannuss (#884) üzenetére


PRO-peller
senior tag

Holdra lehet,h elég egy egyszerű webcam, mert igen fényes a hold. Adapter sem létszükség, csak rá kell szigszalagozni az okulárra, miután eltávolítottad a webcam eredeti optikáját. Logitech-et láttam működés közben. De elterjedt a philips SPC900 és ToUcam is amatör körökben, amikkel neki lehet indulni a bolygófotózásnak. De ezek lecsengett tipusok.

(#886) jannuss válasza PRO-peller (#885) üzenetére


jannuss
tag

Értelek, na akkor most bajban vagyok:-))))

Ugymond belefotózzak az okulárba egy kompakt géppel? Vagy vegyek egy webcamot?:-))) Nha ez a jó kérdés:-)

Bármelyik eset áll fent vagy kell egy fotómasin vagy egy webkamera:-)

Na az lesz, hogy veszek egy gagyi webcamot meg egy gagyi kompaktal belefotozók .. És meglássuk melyik lesz a jobb:_)

(#887) PRO-peller válasza jannuss (#886) üzenetére


PRO-peller
senior tag

Én egy Bresserhez a kompakt gépre szavazok. Vájjá ide töltök egy hasonlót, amit bresserrel és kompakttal csináltak. Semmi óragép és egyéb faxni. A kompakt videot vett fel, amit a registax átlagolt. [link]

(#888) pbalu válasza jannuss (#886) üzenetére


pbalu
aktív tag

Én végigjártam pont ezt a lépcsőt.
Kompaktal belefotózás - iszonyat nehéz eltalálni a kilépő fény útját, akár csak egyszer is, nem hogy sorozatban. Persze nem lehetetlen, és ha összejön legalább lesz sikerélményed :DDD
Gagyi webcam - szerintem felesleges pénzkidobás, plusz átalakító plusz szűrő, majdnem ott vagy mint a Scopium-al
Scopium - ha bejön a dolog és tovább lépnél a profibb távcsövek világába, hasznát veszed majd, pl vezetéshez.

[ Szerkesztve ]

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#889) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

De jó, hogy van ilyen topic.
Pár éve jó sokat asztrofotóztam. Ha kiköltözöm a zöldbe, akkor biztos megint sokat leszek kint az ég alatt. Sajnos a belvárosban erre nincs lehetőségem.

A honlapom

⭐ Stella

(#890) csakb válasza pbalu (#888) üzenetére


csakb
őstag

"Kompaktal belefotózás - iszonyat nehéz eltalálni a kilépő fény útját, akár csak egyszer is, nem hogy sorozatban."

Erre találták ki a kameratartót:

[link]

A microstage nagyon pöpec, pontosan lehet vele pozícionálni a kamerát, de pénzt kérnek érte. :)
Minimális kézügyességgel pár lécdarabból, csavarból, kacatokból házilag is lehet barkácsolni hasonlót (nem az én fejlesztésem, egy másik fórumból van a fotó):

[link]

(#891) csakb válasza jannuss (#886) üzenetére


csakb
őstag

"Na az lesz, hogy veszek egy gagyi webcamot meg egy gagyi kompaktal belefotozók .. És meglássuk melyik lesz a jobb:_)"

A webkamerának olyan szűk a látómezeje, hogy valami vezetés mindenképp kell hozzá.

Bármilyen gagyi meg azért nem jó, mert egyrészt nem biztos, hogy rendesen ki tudod berhelni a saját optikáját, másrészt a mostanában terjedő CMOS-os webkamok majdnem használhatatlanok a rolling shutter effektus miatt.

(#892) csakb válasza pbalu (#881) üzenetére


csakb
őstag

Holdhoz, bolygókhoz teljesen mindegy, elvileg egy mezei webcam is megfelel, csak CCD-s legyen.

(#893) pbalu válasza csakb (#890) üzenetére


pbalu
aktív tag

Ja igen, kihagytam a felsorolásból a microstage korszakomat :N hálisten sikerült túladnom rajta :U
Kameratartó egy ilyen kis tubusra..., gondololom a kihuzat is műanyag, úgy le fog kókadni az egész hogy soha nem lehet vele normális fókuszt eltalálni. Jó ha az egész állvány fel nem borul ekkora súlytól. Szándékosan meg sem említettem, vakvágány.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#894) jannuss


jannuss
tag

Sziasztok!

Köszönöm a sok-sok választ és egyre okosabb vagyok/leszek ebben a témában, és ezt nektek köszönhetem.

Nézegettem használt fényképezőket, minimális elvárás a leírtak alapján néhol csökkent, néhol nőtt.

Már nem ragaszkodom az irdatlan nagy Optikai Zoomhoz. Viszont záridő tekintetében próbáltam feljebb menni. Igazából a 30 másodperces lenne a legjobb, ahogy itt olvasom vagy az a minimális, de olyat csak tükörreflexes gépeknél láttam:-(

A kiszemelt áldozat, használtan olyan 20e körül: Fuji Finepix S5600
10x optikai zoom
5,7x digitális zoom (gondolom ezt teljes mértékben el kell felejeni)
5,2 Megapixel
ISO 64-1600
Záridő 1/2000 - 15 másodperc
Expozíció korrekció: ± 2 blendeérték 1/3 blendénként
Fénymérés: 64 szegmensű, szpot, átlag

És egy ilyet is találtam rá, gondolom ez feltétlen és elengedhetetlen:
Hama Circuláris Polárszűrő 55mm
Link

Várom amegjegyzéseket, kommenteket. Miért nem jó? Mit kell nézni? Mi a fontos paraméter.
az 5Mpix elég lehet?
Üdv!

(#895) csakb válasza jannuss (#894) üzenetére


csakb
őstag

Nézd, itt van pár kép Pana FZ28-cal:

[link]

Ilyesmikre lehet elég 15 sec ISO 100-200-on, de ilyen hosszú expókhoz már kell valami vezetés (óragép) a gép alá. Ha ügyes vagy, és parallaktikus tengelykereszted van, akkor ennyi ideig kézzel is lehet vezetni a távcsövet.

Ezek meg afokális fotók (az okulárra szerelte fel a gépet a koma) egy Oly CZ2020 szappantartóval. Vezetés és nagy apertúrájú távcső kellett a képekhez:

[link]

Rövid összefoglaló a kamerarögzítésekről:

[link]

A polárszűrő akkor kell, ha tudod, hogy mi az, és ki is használod, pl. tájképekhez. Ha nem tudod, hogy mi az, akkor nincs rá szükséged.

Az S5600-at én hanyagolnám, de az 5 Mpx untig elég lenne, az biztos.

(#896) csakb válasza jannuss (#894) üzenetére


csakb
őstag

Azt kellene eldöntened, hogy hogyan akarsz fotózni. Ha afokálisan (belefotózni az okulárba), akkor minél kisebb méretű gép lenne a jó, akár egy A szériás, használt Canon kompakt is, gombokért. Ha inkább fiahordó elrendezésben, vagy fotóállványról használnád, akkor lehet bridge gépekkel is kísérletezni. Ha használt bridge, akkor én inkább a Pana FZ szériából néznék valamit, vagy a Fuji felsőbb kategóriás gépeiből.

Szem előtt kellene tartani a normál használatot is, mert nyilván másra is használnád a gépet, nem?

(#897) jannuss válasza csakb (#896) üzenetére


jannuss
tag

Szia!

Nahát ez csodálatos képet készített, ez a gép untig elég lenne, főleg ez ütött nagyon meg:
This is the Orion Nebula at full zoom, using just the camera's own lens.
Full zoomon?
This particular shot is an example of the first type. ISO 200, 30 seconds, max zoom (18x) and max aperture available at that zoom (f/4.4)

Tehát akkor csak kellene egy min.18x-as zoom:-( És a kamera saját lencséivel, gyönyörű!!!

Most elvetettem azt hogy befotózok az okulárba. Mert kompakt gépeink vannak, és azokkal megpróbálom:-))) Így állványról szabadban.

Természetesen másra is, de annyit elmondhatok, hogy a világ egész sok országában/városában voltam de sohasem csináltam 20 fotónál többet. Miért? Rejtély. Bár a párom meg több gigabyte-nyi anyagot fotózott már. Neki egy Fuji Finepix S1600-asa van:-)

Amire még kelleni fog festmények profi élethű színes befotózása. Mert a készülék ami van és több másik is homályosan fotózza meg olyan fakult színekkel, vagy nem tudom:-)))

Kerestem Pana FZ sorozatból ketyerét de nagyon drága:-(((((

Valami olcsóbb? Sajna mint mondtam nem áll sok keret rendelkezésre, kivéve ha valaki elcserélné fotós cuccát a telómra, de ez eddig még nem sikerült:-))

[ Szerkesztve ]

(#898) jannuss


jannuss
tag

Sziasztok!

Ezt találtam 25e-ért, de nem tudom milyen állapotban van:-))

Panasonic DMC-FZ7
6,3 Mpix
ISO 80-1600
Legnagyobb záridő: 60 másodperc!!!
Zoom: 12x
Digitális Zoom: 4x

Ez megfelelne? Vagy nézzek nagyobbat?

Üdv!

(#899) csakb válasza jannuss (#897) üzenetére


csakb
őstag

"Tehát akkor csak kellene egy min.18x-as zoom:-("

Nem a zoom nagysága számít, hanem inkább az optika minősége és fényereje, a minél kevesebb megapixel, és minél jobb képfeldolgozó rendszer. A Pana FZ-k nagyon jók.

Egy lehetőség, hogy kicsit spórolsz még, és vársz, hogy feltűnjön valahol egy használt FZ28, vagy FZ38.

Egy másik, hogy további kompromisszumokat kötsz, és veszel valami új gépet. Ebben a 40 k körüli árkategóriában szerintem a Canon SX130 az egyik legerősebb versenyző.

"annyit elmondhatok, hogy a világ egész sok országában/városában voltam de sohasem csináltam 20 fotónál többet. Miért? "

Szerintem 20 jó és beszédes kép végtelenszer többet ér, mint 2000+ értelmetlen, tipikus, ócska turistafotó. :)

"Amire még kelleni fog festmények profi élethű színes befotózása."

Ehhez először is kell egy állvány a pontos, és megismételhető beállításhoz, meg a hosszú záridőhöz, ha kevés a fény. Mindenképp a legalacsonyabb ISO-n kell készíteni az ilyen képeket, mert az érzékenység növelésével nő a zaj, és a színek is fakulnak.
Valamint megfelelő megvilágítás kell, és pontos, lehetőleg manuálisan beállított fehéregyensúly, és esetleg még további képtuningolás (kontraszt, telítettség stb. állítása).

(#900) jannuss


jannuss
tag

Amennyi pénzt elszórtam a hobbimra, annyiból már egy egészen komoly több százezres gépet lehetne venni, de ez van.:-((

Akkor ZF28-at mindenképp? És az említett 27 nem jó? Az kevés?

Üdv!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.