Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-07-06 07:34:25

LOGOUT.hu

Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz. :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#801) #27070592 válasza pbalu (#799) üzenetére


#27070592
törölt tag

Távcsővel könnyű... :) Én is erre mozdulok mostanában, csak a tubust kell kicsit átalakítani, mert nincs még végtelen fókuszom a gyári kihuzattal. Úgy meg elég nehézkes...Meg egy ventillátoros tükörhűtés is jó lenne.

Elég bíztató a kép, szerintem némi utómunkával lehetne még finomítani rajta. Nemrég láttam egy fotót 280-as f/10-es sc-vel, az az amatőr eszközök határait feszegette. Régebben az m31-et csak obszervatóriumok tudták csillagokra bontani.katt Ez durva.

(#802) Noddy válasza #27070592 (#801) üzenetére


Noddy
senior tag

Ha már amatőr fotó :)
"Guisard 1994 óta dolgozik Chilében, jelenleg a VLT óriásteleszkópok optikai rendszereit felügyelő mérnökcsapat főnöke, aki szabadidejének - praktikusan éjszakáinak - nagy részét asztrofotós hobbijának szenteli. Így készült el a Tejútrendszer középpontjának környezetét 340 millió pixelen bemutató kép is, ami a Nyilas csillagképtől a Skorpióig ábrázolja galaxisunkat."
Katt.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#803) biker válasza pbalu (#799) üzenetére


biker
nagyúr

amit furcsállok a képben, hogy elég sok csillagnál látszik 2-3-4 sorozatnak tűnő "szellemkép" nagyjából azonos irányban
Netán több expo egymásra fésülésével készült a kép?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#804) pbalu válasza #27070592 (#801) üzenetére


pbalu
aktív tag

Itt most nem azt akartam kihozni hogy melyik jobb a másiknál, csak érdekességképpen raktam fel. Sajna nem lett az igazi, sztem pontatlan volt a pólusra állás, meg az ég sem ideális. Az az M31 tényleg komoly. :R
Biker: Igen, több expó, össz. 14, egyenként másfél percesek.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#805) biker válasza pbalu (#804) üzenetére


biker
nagyúr

hmm, 14 képhez nem is rossz, ha csak ennyi hiba van benne :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#806) BITBOYS


BITBOYS
addikt

Egy érdekes kép: Szerző: levin12 Idézet hozzá: "Ezen a déli pólus részletei látszanak! A Moretus - Newton és a főleg a Cabeus kráter, amely mostanság nagyon is érdekes a holdészlelők számára, hiszen a október 9*-én ide fog becsapódni az LCROSS és a hordozórakéta is a holdi víz detektálása miatt."

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#807) BITBOYS válasza BITBOYS (#806) üzenetére


BITBOYS
addikt

Még egy levin12 fotó: [link]

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#808) #27070592


#27070592
törölt tag

Up a topiknak!

Holnap, azaz 17-én 22:45 körül komoly meteorhullást jósolnak a szakértők. Állványra rakott géppel a fényesebb meteorok akár meg is örökíthetők.

Minden próbálkozónak kellemes fagyoskodást és meteorokban gazdag képeket! :) Én kint leszek.

(#809) pbalu válasza #27070592 (#808) üzenetére


pbalu
aktív tag

CSak legyen hozzá ég is... :(

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#810) #27070592 válasza pbalu (#809) üzenetére


#27070592
törölt tag

A holdfázis ideális, holdfény biztosan nem fog bezavarni. A felhőzet kérdéses, állítólag Ny. felől felszakadozik, változó felhőzet lesz napsütéssel (nap közben). Én optimista vagyok. :K

(#811) #27070592 válasza #27070592 (#810) üzenetére


#27070592
törölt tag

Optimizmus ide vagy amoda, több rókát láttunk mint meteort. Egész pontosan hármat, meg két őzet, egy nyestet és egy borzot. :)) Egész tűrhető hangulata van Kékestetőnek éjjel. Csak a felhők zavartak egy cseppet.

(#812) pbalu válasza #27070592 (#811) üzenetére


pbalu
aktív tag

Itt nem tudom volt-e felhő. Nem látszott a ködtől...

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#813) eddie1978


eddie1978
aktív tag

Séta közben, kézből (egy korlát segítségével).
hold
Igazából csak a hangulata miatt.

(#814) pbalu válasza eddie1978 (#813) üzenetére


pbalu
aktív tag

Az ott mellette a Plejádok igaz? Akkor aznap volt a majdnem-fedés.
Kicsit horrorisztikus :)

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#815) eddie1978 válasza pbalu (#814) üzenetére


eddie1978
aktív tag

Igen az. Azt a hülye ágat nem vettem észre a korom sötétben. Kicsit zavaró.

(#816) betaprhdrvr


betaprhdrvr
csendes tag

Sziasztok!

Teljesen legeleslegelőször próbálkozom asztrofotókkal. Persze valójában még a távcsövet sem tudom használni, de azért egy próba kattintást muszáj volt csinálnom.
Canon 350D-t tettem M42-es adapterrel egy skywatcher kihuzatára de ami lefotóztam az a szép kis távcsövem belseje, nyílása volt. Tekergettem én a fókuszt, de csak a távcsövet kaptam a képeken.

Tudja valaki mit csináltam rosszul?

Egyébként akinek ilyesmije van meg tudna nyugtatni, hogy egy 200/1000-es teleszkóppal fogok normális méretű képet kapni pl. a Marsról? Mert egyenlőre egy részletek nélküli vöröses kis csomónak látom az okulárban, pedig 2x barlow-al +10mm okulárral is próbáltam. :-(
Persze látszik, hogy nem egy csillag, de az már nem hogy egy bolygó! :-)

(#817) pbalu válasza betaprhdrvr (#816) üzenetére


pbalu
aktív tag

"Persze valójában még a távcsövet sem tudom használni"
Akkor itt elég sok buktató lehet :)
Sztem próbálkozz elsőnek vizuális észleléssel, és ha már tudod mi merre a távcsövön, jöhet rá a kamera. A fókusz ilyenkor máshol lesz, mint mikor okuláron át nézel bele.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#818) #27070592


#27070592
törölt tag

Amatőr kép a Marsról. Távcső: 150/1200 newton reflektor, okulárprojekció. Kamera: canon powershot kompakt.

(#819) johnjohn


johnjohn
addikt

Ha valakit érdekel, eladóvá vált egy 130/900 SkyWatcher newton + EQ-2 állvány, teljesen hibátlan, szép állapotban 40 000.-ért.! 2 alap. + 1 Pössl okulárral, 2 X Barlow lencsável, holdszűrővel.

(#820) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Eléggé leült a topic, frissítésképpen itt küldöm a tegnap este termését:
Androméda köd 4/300-as teleobjektívvel, nikon D7000-rel simán fotóállványról:


(D7000+AFS 4/300@f4, 86*1sec@ISO12800+50*1sec@ISO6400, képfeldolgozás: Deep sky stacker, photoshop)

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#821) vendingo


vendingo
veterán

Van egy pana FZ45 kompakt gépem.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen eszközök kellenének nekem az asztrofotózáshoz?
A hozzá való kellékeket hol, és milyen árban lehet beszerezni?
(ez csak egy elméleti kérdés, csak érdeklődök felfele)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#822) csakb válasza vendingo (#821) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

Sajnos egy kompakt nagyon-nagyon korlátozottan alkalmas asztrofotózásra. Szürkületben tudsz vele asztrotájképeket készíteni, vagy fényesebb bolygók és a Hold együttállásait fotózni, csak állványra lesz szükséged, de kábé ennyi.

Asztrofotózáshoz egy komolyabb (hangsúlyozottan!), de belépő szintű felszerelés olyan 2-300000 Ft-nál van, és innen a határ a csillagos ég. Ja és ebben még nincs benne a DSLR váz, és annak az esetleges átalakítása, vagy pláne egy komolyabb, hűtött CCD.
Persze pár dolgot apránként, okosban is meg lehet építeni, vagy használtan beszerezni, de tapasztalat kell hozzá, hogy ne kidobott pénz legyen.

[ Szerkesztve ]

(#823) pbalu


pbalu
aktív tag

Azért a hűtött CCD túlzás, és olcsóbb (max 90e Ft) tubus+állvány kombóval is lehet már szépeket fotózni. Persze a kompakt vs DSLR az kb. annyi mint a trabi és a merci. Nem összehasonlítható.

De sok kitartással lehet eredményeket elérni, pl:[ez] még a legelső nagyjából 50ezres távcsövemmel készült és kompakt Canon géppel.
Biztos ennél többet is ki lehet hozni :)

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#824) csakb válasza pbalu (#823) üzenetére


csakb
őstag

Persze, a hűtött CCD túlzás volt. :)

"Biztos ennél többet is ki lehet hozni :)"

Lehet, de nem sokkal többet. Ha egy bolti, vagy házi barkács kameratartó állvánnyal stabilan tudod tartani a kis szappantartót az okulár előtt, akkor valamivel jobb eredmények is elérhetőek, de csodákat nem kell várni. Az FZ45 ahhoz viszont szerintem már túl nagy és nehéz, hogy egy olcsóbb, 30-60000 Ft-os távcsőre így fel lehessen "hiénázni". Ráadásul az objektívje is elég nagy átmérőjű, valószínűleg jelentős lenne a fényveszteség és a vignettálás.

(#825) vendingo


vendingo
veterán

Köszöntem a választ :)
Akkor ez marad a nagyok hobbija.
Ilyen szinten nem szeretnék belemélyülni, inkább nézegetem a ti képeiteket.
Szerintem kb. a holdat tudnám korlátozottan lövöldözni, nekem az pont elegendő.
Majd ha lesz állványom, vagy ha barkácsolok egyet, akkor majd megpróbálom.
Reménykedtem, hogy lehet kapni valami brutálnagy távcsőszerűséget, amit fel lehet csavarni a gépre :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#826) csakb válasza vendingo (#825) üzenetére


csakb
őstag

"Reménykedtem, hogy lehet kapni valami brutálnagy távcsőszerűséget, amit fel lehet csavarni a gépre :)"

Van egy 1,7-szeres telekonverter a Panákhoz (DMW-LT55E), olyan 50000 Ft-ért (+ adaptergyűrű). Szerintem nem ér ennyit.

Esetleg olyasmivel próbálkozhatsz még, ha kijutsz igazán sötét ég alá, hogy állványról, nagy látószöggel készítesz egy csomó képet valami szép, tejutas vidékről, és a DeepSkyStackerrel összeadod őket.

(#827) cOxeR


cOxeR
Ármester

Ha már asztrofotózás, egy kis érdekesség, ha valaki nem látta volna még:
The Known Universe by AMNH
[link]

(#828) csakb válasza cOxeR (#827) üzenetére


csakb
őstag

Korrekt animáció, de a fotózáshoz nem sok köze van. :)

(#829) vendingo válasza csakb (#826) üzenetére


vendingo
veterán

És ez a telekonverter sokat dob a minőségen, sokat nagyít?

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#830) csakb válasza vendingo (#829) üzenetére


csakb
őstag

Az 1,7-szeres konverter egész pontosan 1,7-szerest nagyít. :)

Az optikai leképezés minőségén nem dob, sőt, valószínűleg ront egy kicsit. Az FZ45 600 mm ekv. leghosszabb gyújtótávolságát (ami már amúgy is brutál) 1020 mm ekv.-re nyújtja. Szerintem nem sok értelme van, és 56 kHUF-ot egyáltalán nem ér meg.

Egy kompaktnál a képminőséget alapvetően a szenzor limitálja, és az nem fog változni egy telekonvertertől.

[ Szerkesztve ]

(#831) vendingo válasza csakb (#830) üzenetére


vendingo
veterán

Köszi az infót!
Sokat kell még tanulnom a fotózásról :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#832) JONAS77


JONAS77
aktív tag

Csatlakozom én is egy képpel, amit egy nemrégiben vásárolt CELESTRON Astromaster 114/1000 EQ-vel készitettme a holdról. Tudom nem a legjobb, de kezdő vagyok még e téren, a fényképet egy iPhone 4 társaságával készitettem, a kezem is mozgott, de próbáltam a kép élességére koncentrálni, ime:

Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 12

(#833) Petzval válasza csakb (#826) üzenetére


Petzval
senior tag

A Pana FZ 20-hoz készített telekonverter nagyon jó optikai minőséget adott az optikával mivel az optikák nagyon jók voltak és az érzékelőn is annyi pixel volt ami nem rontotta a képet, ez a Panáé.

(#834) Petzval válasza JONAS77 (#832) üzenetére


Petzval
senior tag

Nagyon túl lett exponálva, élesebb lenne kevesebbel.

(#835) JONAS77 válasza Petzval (#834) üzenetére


JONAS77
aktív tag

Mint emlitettem, ezt egy iPhone 4-vel készitettem, még csak nem is egy fényképezőgéppel. Itt nem lehet exponálást állitani!

Majd ha beruházok egy SkyWatcher 300/1500 + egy Canon EOS-ra, akkor lehet mondani, hogy túl lett exponálva!!!

Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 12

(#836) Cancer válasza JONAS77 (#835) üzenetére


Cancer
senior tag

Az bizony nem olcsó...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#837) JONAS77 válasza Cancer (#836) üzenetére


JONAS77
aktív tag

Már a héten megjön, de a kisebbik testvére: 250/1200EQ6! Kell hagynom egy CANON Eos-ra is. Majd bemutatom itt is nektek részletesen, no meg persze a fotókat, amik már csillaghalmazokról, galaxisokról, ködökről stb-ről is szólnak! Már alig várom, hogy ez a február is elmúljon, felénk már hetek óta felhős az ég.

Opel Grandland X - Sky-Watcher 200/1000 NEWTON TELESCOPE + BAADER HYPERION ◙ OLYMPUS E-620 + 14-42mm + 40-150mm + 70-300mm, HLD-5, iPhone 12

(#838) Cancer válasza JONAS77 (#837) üzenetére


Cancer
senior tag

Akkor állvány már nem fog kelleni. Azaz EQ6-os gazán jó darab.

Pedig nincs is jobb, mint egy hidegfront utáni kristálytiszta légkör.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#839) killerjohn


killerjohn
addikt

OMG micsoda képek!!!
DSRL-el ilyet nem lehet csinálni, ugye? Vagy ha lehet, akkor hogyan? Esetleg tudtok adni vmi linket, leírást? Jujj de állat! Felmerült bennem a kérdés, hogy ha hosszú expo idő kell, akkor hogy nem lesz a kép homályos?- hiszen percek alatt szemmel láthatóan mozog az égbolt.

(#840) csakb válasza killerjohn (#839) üzenetére


csakb
őstag

"DSRL-el ilyet nem lehet csinálni, ugye?"

Persze hogy lehet DSLR-rel. Ezt pl. Pentax K200D-vel és egy 80/600-as távcsővel készítettem (csak hogy legyen még egy holdfotó :]):

http://dl.dropbox.com/u/4847854/IMGP5314s.jpg

Itt is találsz rengeteg, DSLR-rel készült asztrofotót:

http://makszutov.hu/galeria/index.php

http://melyeg.mcse.hu/weblinks/magyar_eszlelok.html

Holdfotózáshoz nem kell vezetés, legalábbis ha nem nagyon hosszú a távcső fókusza. Csak egy jó képalkotású távcső, egy nem remegős állvány és egy adapter, amivel primer fókuszba rakhatod a vázat.

Komolyabb asztrofotókhoz komolyabb felszerelés és rengeteg tapasztalat kell. Egy rövidebb, áttekintő leírás az egyik legjobb hazai asztrofotóstól:

http://tavcso.hu/egyeb/manual/Digitalis_Melyegfotozas_evkonyv_cikk_Eder.pdf

Itt pedig egy hosszabb útmutató érhető el:

http://makszutov.hu/oldal/dmfa.php

[ Szerkesztve ]

(#841) Petzval válasza killerjohn (#839) üzenetére


Petzval
senior tag

A holdnál ha tiszta az idő az expo180-500-adig is elmegy.1400mm-nél a középre beállított Hold mászik hamar ki a képmezőből. Nyilván az Andromédát nem lehet vezetés nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#842) killerjohn


killerjohn
addikt

WOW nagyon köszönöm a linkeket! :R Gondolom le van bennük írva, hogy mi az a "vezetés" :)

Ehhez szükséges (alap!) távcsövet hol érdemes beszerezni? pl hold, vagy egyszerűbb fotók fényképezéséhez? állványom van, ilyen: [link] Fotós cuccok az aláírásomban.

Remélem, hogy nem SkyWatcher cuccok, mert látom, hogy az fél milla körül van és gondolom a határ a "csillagos ég" (mármint árban) :D

[ Szerkesztve ]

(#843) Cancer válasza killerjohn (#842) üzenetére


Cancer
senior tag

Mélyég fotózáshoz EQ (Equatoriális) mechanika a legjobb vagy GOTO. A sima állvánnyal szinte lehetetlen lekövetni a mozgást.

EZT a videót 550D-vel + 55-250-es optikával csináltam állványról. 640*480-as crop, azaz kb ~2840 mm-es gyújtótáv.

Ez pedig a Jupiter. Csak akkor még elég tapasztalatlanul álltam a témához. A beállítások ugyanazok.

Jófajta SkyWatcher-t lehet venni 60-100-től is. (Persze kérdés, mennyire jófajta). Ahogy néztem a linken, hogy a mélyéghez általában EQ6-os mechanikát használnak, ami ha jól tudom, önmagában 450-500e Ft.

Én is be akarok ruházni egy kezdőszettbe, de én 100e-nél húztam meg a határt. Mondjuk inkább Hold és bolygófotózás lenne.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#844) Petzval válasza killerjohn (#842) üzenetére


Petzval
senior tag

A föld forgásának megfelelő folyamatos követése a vezetés az equatoriális mechanikával az vezeti a távcsövet így hosszabb expozíciónál is azonos helyen látszik a keresőben Nem véletlen hogy a távcső objektív nagysága legakább 135mm legyen mert a fényerő itt sem árt de a felbontás legalább annyira fontos hisz hiába van nagyítás ha csak egy folt látszik.

[ Szerkesztve ]

(#845) csakb válasza Cancer (#843) üzenetére


csakb
őstag

"550D-vel + 55-250-es optikával csináltam állványról. 640*480-as crop, azaz kb ~2840 mm-es gyújtótáv."

A cropolással nem nő az optika fókusztávolsága. :N

A hosszabb fókusz fizikailag nagyobb képet eredményez. Vagyis ugyanazon a szenzoron több pixelt fog elfoglalni. Croppolhatod akárhogy a fotókat, attól még nem lesz nagyobb az objektum képe. A 250 mm az 250 mm, sem több, sem kevesebb. :)

(#846) csakb válasza killerjohn (#842) üzenetére


csakb
őstag

"Ehhez szükséges (alap!) távcsövet hol érdemes beszerezni?"

Kiindulásnak:

http://tavcso.hu/

http://makszutov.hu/

Ez egy nagyon korai zsengém:

http://dl.dropbox.com/u/4847854/M24_20070619_212300UT_20x30s_ISO400_400D_P135.jpg

Nincs esztétikai értéke, borzasztóan rossz a színegyensúly, meg minden. Nem ez a lényeg, hanem ez egy tesztfotó volt egy sima, óragépes EQ-5-re (újonnan kb. 100 kHUF) rakott Pentacon 2.8/135-ös telével és Canon 400D-vel. 20 db 30 mp-es, ISO400-as kép átlaga. Szeged belvárosából készült, iszonyat mértékű fényszennyezés közepette. Szabad szemmel csak a legfényesebb csillagok látszottak.

Egy könnyebb teleobjektív, vagy valami rövidebb fix + DSLR 30-60-90 mp-es vezetéséhez bőven elég egy motoros EQ-3 (~70 kHUF), sőt, talán egy EQ-2 (~37 kHUF újonnan) is.

Az, hogy ebből mit hozol ki, az csak elszántságon, az égbolt ismeretén, és a jó észlelőhelyen múlik.

A korábban linkelt asztrofotósok persze sokkal-sokkal komolyabb cuccokkal dolgoznak, de évek alatt építették fel a műszerparkjukat, és tényleg megszállottak. Kell egy jó, GOTO-s (az autoguide miatt) mechanika, egy minőségi tükrös, vagy apokromatikus lencsés távcső + kóma-, vagy képsík-korrektor, autoguider, vezetőtávcső, egy olcsóbb kamera a guide-hoz, és egy átalakított DSLR, amiből kiszedték a gyári IR-blokkoló szűrőt. Ez önmagában 6-800 kHUF alsó hangon, de akár több milláig el lehet menni távcsőtől és mechanikától függően (a SW cuccok a megfizethető minőség legalját jelentik csak). Nyilván nem ilyen szinten kell kezdeni, hacsak nem vagyunk unatkozó milliárdosok. :)

Sokkal olcsóbb setupból is ki lehet hozni szép eredményeket, ha ismerjük a lehetőségeinket és a határainkat.

(#847) Flashback


Flashback
addikt

A fateromnak van egy rohadt nagy távcsöve, nemtudom milyen. Akkora mint egy bojler. A márkája Skywatcher. Van neki hozzá EQ5 vagy EQ3, gondoltam össze lehetne hozni a EOS 500-al. Csak hogy? Mit kellene vennem?

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#848) csakb válasza Petzval (#844) üzenetére


csakb
őstag

Uh, egy kicsit nehéz kibogozni a mondataid. :]

Igen, kb. ez a vezetés, vagy követés, illetve a tracking az angol terminológiában. Az egyik tengely párhuzamos a Föld forgástengelyével, és egy motorral pont a Földével azonos szögsebességgel forgatjuk, így nem mászik ki a beállított objektum a látómezőből. Egy darabig. :)

Ugyanis a pólusraállás pontatlansága (nem halálpontosan párhuzamos a vezetett tengelyünk a Földével), valamint a légköri refrakció miatt hosszú idő alatt (mondjuk 30-60 perc) mégis elkezdenek kivándorolni a dolgok a LM-ből. Valamint a meghajtás mechanikai pontatlanságai miatt kis amplitúdóval ide-oda is lötyöghetnek az objektumok (periodikus hiba). Ezeknek a kompenzálására van a guiding. Ezt sajnos szintén vezetésnék szokás nevezni a magyar terminológiában, de ez egy aktív, rendszeres beavatkozás a vezetésbe (trackingbe), és adott esetben a motorral folyamatosan hajtott tengelyre (rektaszcenzió) merőleges, másik tengelyt (deklináció) is érinti a korrekció.

(#849) Flashback


Flashback
addikt

Azt hiszem ilyen van faternak EQ5 mechanikával.
Tehát kérdés, hogy a gyári EOS500-al (nincs kiszedve a gyári IR filter) lehetne-e fotózni a távcső segítségével?

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#850) csakb válasza Flashback (#847) üzenetére


csakb
őstag

A legegyszerűbb megoldás egy 1.25"-T2, vagy 2"-T2 adapter (a távcső fókuszírozójátol függ), valamint egy T2-Canon adapter. Vásárlás előtt azért nem árt megbizonyosodni, hogy ezekkel az adapterekkel és a gyári fókuszírozóval a kamera eléri a fókuszsíkot. Ez kb. a Hold fotózására elegendő, vagy valami gyenge próbálkozáshoz halványabb objektumokra. Ha fényerős a távcső (mondjuk f/8-nál jobb), akkor a kép szélei nem lesznek élesek a parabolikus tükör kómahibája miatt. A jó leképezéshez kell egy kómakorrektor.

A Holdnál halványabb objektumokhoz sok-sok hosszú expozíciós képet kell készíteni. Ráadásul minél hosszabb a fókusz, annál jobban meglátszik a képeken a legkisebb vezetési hiba is, így előbb-utóbb szükség lesz legalább kéttengelyes motoros mozgatásra, egy vezetőtávcsőre és egy szálkeresztes okulárra (ez az olcsóbb megoldás), vagy GOTO upgrade-re, autoguiderre, vezetőtávcsőre és egy vezetőkamerára (elegánsabb, de drága megoldás). A nagyon pontos pólusraállás alapkövetelmény a hosszú expóknál, és nem könnyű megtanulni. De nem is lehetetlen. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.