Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:50:55

LOGOUT.hu

                                  ASUS routerek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#801) Jamboo529


Jamboo529
senior tag

Sziasztok!

Tegnap vettem egy ASus ac65-p routert. Bekötés beállítás minden megvolt. Érdekes probléma adódott azonban.
2 kábel (cat-5e) esetén nem ad netet, bármit csinálok.
A kábelek max 15m-esek. Működnek, mert az előző routerrel nem volt gond, ott minden további nélkül adta a netet. Ha most a UPC modemmel próbáltam, ott is jó volt.
Az Asus routerben csak ez a két kábel nem ment, bármelyik másik jó volt, és minden port rendben van, mert más kábelekkel szintén működik a kapcsolat.
Több géppel is próbáltam, és ott is rendben van a dolog.
Szóval mi lehet a hiba oka?

Olyanra gyanakszom, hogy ezt a két kábelt át kellett húzni egy kis lyukon, ezért levágtam a csatikat és újra dugóztam őket.
A bekötés rendben van, mert az előző TP-link 1043 routerrel simán ment minden.
Létezik az, hogy az asus routernek olyan foglalata van, ami nem kompatibilis ezekkel a csatikkal?

Megpróbálok még egy újra dugózást, de nem hiszem, hogy megjavulna tőle.

(#802) mezis válasza Jamboo529 (#801) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Találkoztam már olyan esettel, amikor a dugó és az aljzat nem "szerette" egymást.
Lehet a csatlakozó dugót is kissé mozgatni, előfordulhat, hogy időlegesen van kapcsolat.

mezis

(#803) bala6120


bala6120
senior tag

Sziasztok!

Van arra lehetőség AC57U alatt gyári firmwaren, hogy kikapcsoljam a ledeket? Fekete "csodaszalag" itt kevés, szinte mindenhol átvilágítja a burkolatot.
AC65P alatt nincs gond, ki tudom kapcsolni a WPS gombbal.

(#804) MaCS_70 válasza bala6120 (#803) üzenetére


MaCS_70
félisten

A szoftverhez nem tudok hozzászólni, de nehogy már ne tudj leragasztani egy LED-sort!

Esetleg két réteg szigszalag?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#805) vargalex válasza bala6120 (#803) üzenetére


vargalex
félisten

Gyári firmware alatt nem sikerült kapcsolni, OpenWrt alatt nem gond.

Alex

(#806) Jamboo529 válasza mezis (#802) üzenetére


Jamboo529
senior tag

Update:

Elmentem boltba, vettem új dugókat. Az egyik kábelt próbából újra dugóztam, és láss csodát: működik a rendszer. Az erek sorrendje ugyanaz maradt.
Összehasonlítva a dugókat úgy látom a régi ~0.5-1mm-el laposabb fejjel rendelkezett. Ez lehet már elég volt, hogy az érintkezők ne érjenek össze.
Minden esetre most örülök, mert majdnem minden kész.

Már csak azt kell valahogy elintézni, hogy a régi TP-link 1043-as wifi jel továbbító legyen.
Ha erre van valakinek szájbarágós leírása, megoszthatná.

(#807) MaCS_70 válasza Jamboo529 (#806) üzenetére


MaCS_70
félisten

Mit értesz wifijel-továbbító alatt?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#808) mezis válasza Jamboo529 (#806) üzenetére


mezis
nagyúr

Ahogy a szimulátorát néztem, legfeljebb OpenWRT-vel lesz belőle jelismétlő (repeater).
Jó szórakozás egy fw. csere, de nem szájbarágós. A jelismétlőnek beállítás sem.

mezis

(#809) Jamboo529 válasza mezis (#808) üzenetére


Jamboo529
senior tag

Openwrt van rajta már nagyon régóta. Most már kaptam leírást egy másik topikbol is. Remélem összejön.

Macs: wds kell nekem, ahogy olvastam a leírást.

[ Szerkesztve ]

(#810) bala6120 válasza MaCS_70 (#804) üzenetére


bala6120
senior tag

Már ne haragudj :((( , de ezt írtam: Fekete "csodaszalag" itt kevés, szinte mindenhol átvilágítja a burkolatot. Tehát rakhatok rá 100 réteget, akkor is világít az egész router.
vargalex :R

(#811) MaCS_70 válasza bala6120 (#810) üzenetére


MaCS_70
félisten

Bocs, azt hottem, hogy a szalaggal burkolást viláfítja át! Eszembe sem jutott, hogy a házat.

Mea culpa...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#812) bala6120 válasza MaCS_70 (#811) üzenetére


bala6120
senior tag

:R

(#813) bala6120 válasza vargalex (#805) üzenetére


bala6120
senior tag

Az OpenWrt a routeren. SSH-n amit tudtam parancssorból beállítottam. LuCI telepítve.
Ledeket hogyan tudom kikapcsolni?

[ Szerkesztve ]

(#814) vargalex válasza bala6120 (#813) üzenetére


vargalex
félisten

A power és az USB állítható LuCI-ból is, az ethernet ledek valamelyik GPIO-ra vannak kötve. Viszont sajnos már nincs RT-AC57U-m, így pontosan megmondani már nem tudom. De egy ilyen scripttel elég gyorsan kiderül:

#/bin/sh
for i in $(seq 0 63); do
    echo ${g} > /sys/class/gpio/export 2>/dev/null
[ -e /sys/class/gpio/gpio${g}/direction ] || {
    echo "GPIO${g} is not available, skipping"
    continue
}
for s in low high; do
    echo "GPIO${g} signal ${s}:"
    echo ${s} > /sys/class/gpio/gpio${g}/direction
    sleep 1
done

Amelyik GPIO-nál látod, hogy kialszanak a ledek, azt kell a megfelelő szintre húzni pl. az rc.local-ban.

Alex

(#815) Jamboo529 válasza Jamboo529 (#809) üzenetére


Jamboo529
senior tag

Nos próbálkoztam egy egész délutánon át a WDS "összedrótozással" (Nincs köztük kábel csak wifi kapcsolat.) ezen leírás alapján. Az asus AC65p lenne fő forrás (gyári fw), ő kapja kábelen a netet a Wan csatiba.
A TP-link 1043 lenne a továbbító. Mindent beállítotam az Asus-on. Majd a TP-linken is a leírás szerint. De még mindig semmi. Hol lehet a hiba? Kompatibilisek egymással egyáltalán?

(#816) Gubek-Einste válasza Jamboo529 (#815) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A WDS nem szabványos eljárás így elég bizonytalanul tud működni, általában csak teljesen (hardver/firmware verzió) azonos eszközök között jön össze a kapcsolat.

WDS esetében kölcsönösen meg kell adni egymásnak a MAC címeket.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#817) bala6120 válasza vargalex (#814) üzenetére


bala6120
senior tag

Köszönöm, de ez egy kicsit nekem most magas. LuCI-ban sem tudtam kikapcsolni az usb, power ledeket. :B

(#818) Kami11 válasza Jamboo529 (#815) üzenetére


Kami11
őstag

Nem tudom olvastad-e, a sárgával kiemelt figyelmeztetést, az Asus router, WDS menüpontjában, azaz: "Megjegyzés:A funkció csak a következő biztonsági hitelesítési módszereket támogatja: [Open System/NONE, Open System/WEP]."
Én ezért is hanyagolom addig, míg ki nem jön a 65p-re az openwrt.

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

(#819) vargalex


vargalex
félisten

Az Asus RT-AC85P (és így az RT-AC65P) támogatás bekerült az OpenWrt forrásba. Így tölthető is a snapshot build. Persze, az általam írt SSH telepítés is működik.

Alex

(#820) varso


varso
tag

Sziasztok!
Most rendeltem egy ASUS RT-AC57U routert, diginet FTTH 1000-hez, és az lenne a kérdésem, hogy az IPv6 az gond nélkül megy a routeren, vagy szükséges valami "egyéni" megoldás?

(A Huawei HG8121H ONT természetesen bridge módba lesz majd téve)

"Ugye tudod, mi a valóság? Ami nem múlik el egy áramszünettel." Sherry Turkle

(#821) nocry válasza vargalex (#819) üzenetére


nocry
csendes tag

Szia! Két kérdésem lenne az openwrt telepítéssel kapcsolatban: 1) AC65p -re a asus_rt-ac85p-squashfs-sysupgrade.bin imaget kell használni?
2) Telepítés után, hogyan lehetséges az eredeti factory rendszert vissza állítani?

(#822) Kami11 válasza nocry (#821) üzenetére


Kami11
őstag

Szerintem nem, valószínűbb, hogy az első telepítés alkalmával a asus_rt-ac85p-squashfs-factory.bin kell.
A második kérdésre én is kíváncsi vagyok.

[ Szerkesztve ]

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

(#823) vargalex válasza nocry (#821) üzenetére


vargalex
félisten

1. A factory image-t kell használni, szerintem az SSH módszer egyszerűbb és barátságosabb, mint a tftp
2. tftp-n is lehet (vagy firmware restoration tool-al), de akár ssh-n is vissza lehet írni az asus firmware-t (elvileg), mert nem tartalmaz bootloader-t.
De az u-boot működése miatt akár azt is meg lehet tenni, hogy egyszerűen bármit beírsz a kernel, vagy ubi partícióba, hiszen akkor a következő induláskor checksum error-os lesz az u-boot szerint, így a firmware2 partíció tartalmával felülírja azt.

Alex

(#824) bala6120 válasza vargalex (#814) üzenetére


bala6120
senior tag

Bocsánat, hogy zargatlak a led kikapcsolással. :B
Ezen az oldalon találtam GPIO-val, leddel kapcsolatos dolgokat, ez segítség?

(#825) Kami11 válasza vargalex (#823) üzenetére


Kami11
őstag

A telepítéssel kapcsolatban nem tudnál írni egy magyar "használati útmutatót?" :D
Mind a factoryval kapcsolatban, mind a gyári visszarakásával kapcsolatban. Egy olyan szájbarágós lenne jó, ami nemcsak a linux guruknak szól, hanem az átlag usereknek! Olyan lépésről, lépésre lenne az igazi!
Azután ez mehetne is az összefoglalóba, hogy később, mások számára is elérhető legyen.
Ha megteszed, előre is köszönet a fáradozásodért! :R

[ Szerkesztve ]

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

(#826) Metacska


Metacska
aktív tag

Sziasztok,

A korábbi hozzászólásokhoz képest, ez egy sokkal mezeibb kérdés lesz:
Vettem egy ASUS ROG Strix G731GU laptopot. Driverek fent, elviekben wifin keresztül tudja / megközelíti a gigabitet.

A régebbi TP-Link routert lecseréltem, vettem egy ASUS AC65P, hogy had száguldjon a gigabites DIGI net a WLAN-on keresztül.

Viszont speedtest alapján 300 mbit-nél maxolja a laptop a sebességet. Próbáltam a speedtestet mobilról is és ott szépen felszökik 5-600 mbitre.

Hol tudok meggyőződni róla, hogy a laptopban van a hiba? Driver - egyebek?

Köszönöm szépen.

(#827) Kami11 válasza Metacska (#826) üzenetére


Kami11
őstag

Ez a wlan diver van fenn?:
[link]

[ Szerkesztve ]

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

(#828) Metacska válasza Kami11 (#827) üzenetére


Metacska
aktív tag

Feltettem (Adminként futtatva a setupot), lefutott a cmd parancssor. Újraindítottam a gépet, 250-300 mbit körül tud. Nem lehet, hogy le kéne törölnöm a WLAN drivert és szüzen feltenni, amit linkeltél?

(#829) Metacska válasza Kami11 (#827) üzenetére


Metacska
aktív tag

Már nem tudom szerkeszteni az előzőt.
Eltávolítottam az eszközkezelőben és feltettem amit linkeltél.

Működik, köszönöm szépen! :)

Még 1 kérdés. Belinkelnéd kérlek, ahonnan a driver származik? Nem a letöltés direkt linkjét, hanem a driver gyűjtő oldalt.

(#830) bala6120 válasza bala6120 (#824) üzenetére


bala6120
senior tag

Vasárnap LuCI-ban nem kapcsolta ki a ledeket, most kikapcsolta a power, usb, Wi-Fi ledeket. Már csak az ethernet van vissza.

(#831) Kami11 válasza Metacska (#829) üzenetére


Kami11
őstag

Az Asus támogatási oldaláról linkeltem, sajnos a modell és windows verzió választást nem lehet megkerülni, de gondolom innen már menni fog: ;)
[link]

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

(#832) vargalex válasza bala6120 (#824) üzenetére


vargalex
félisten

Ez az RT-AC57U dts (device tree) file-ja. Ez az ethernet ledeket nem definiálja, de a többit igen, azért mondtam, hogy azokat LuCI-ból kapcsolhatod. Sajna nincs a közelemben RT-AC57U, így csak a korábban írt scriptet tudom ismét ajánlani.

Alex

(#833) bala6120 válasza vargalex (#832) üzenetére


bala6120
senior tag

root@OpenWrt:/tmp# ./led.sh
./led.sh: line 13: syntax error: unexpected end of file (expecting "done")


Ezt a hibát kapom.

(#834) vargalex válasza bala6120 (#833) üzenetére


vargalex
félisten

Bocs, valóban hibás. Még egy done kell a legvégére.

Alex

(#835) bala6120 válasza vargalex (#834) üzenetére


bala6120
senior tag

Ezt kaptam:
root@OpenWrt:/tmp# ./led.sh
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
GPIO is not available, skipping
root@OpenWrt:/tmp#

(#836) vargalex válasza bala6120 (#835) üzenetére


vargalex
félisten

Még egy hiba: az első for-nál az i-t cseréld g-re.

Alex

(#837) bala6120 válasza vargalex (#836) üzenetére


bala6120
senior tag

Lefutott, de nem aludtak ki 1 másodpercre sem. :F

(#838) Dragon3000 válasza Metacska (#826) üzenetére


Dragon3000
veterán

Látom megoldódott így felesleges válasz volt.

[ Szerkesztve ]

(#839) vargalex válasza bala6120 (#837) üzenetére


vargalex
félisten

Akkor lehet, hogy swconfiggal sikerült kikapcsolni.

Alex

(#840) pinnacle válasza Kami11 (#825) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi vargalex! Tényleg jó lenne magyar leírás (esetleg képes), nehogy benézzünk valamit. Kíváncsi vagyok, miben lesz más/jobb a gyárinál. Tennél fel a kezelőfelületről képeket?

[ Szerkesztve ]

(#841) vargalex válasza pinnacle (#840) üzenetére


vargalex
félisten

A LuCI web felületéről több képet is lehet találni, így nem tennék fel külön. Illetve nyilván függ a használt témától is. Alapból a bootstrap téma telepített, szóval arra érdemes keresni.

Az SSH-n történő telepítés magyarul:

1. A gyári webes felületen a varázslót (vagy manuális beállítást) vigyük végig, hogy hozzáférjünk a számunkra érdekes SSH bekapcsolásához (nyilván, akinél aktuálisan használatban van a router, az ezen már túl van)
2. Aktiváljuk az SSH-t az Adminisztráció->Rendszer oldalon (Administration->System)
3. Másoljuk a routerre a factory OpenWrt image-t scp-n keresztül (Windows alatt pl. WinSCP-vel) a /tmp könyvtárba:
scp openwrt-ramips-mt7621-asus_rt-ac85p-squashfs-factory.bin admin@192.168.50.1:/tmp
4. SSH-n csatlakozzunk a routerre (Windows alatt pl. putty):
ssh admin@192.168.50.1
5. Írjuk az OpenWrt firmware-t a flash-ba:
mtd-write -i /tmp/openwrt-ramips-mt7621-asus_rt-ac85p-squashfs-factory.bin -d linux
6. Indítsuk újra a routert:
reboot

Természetesen az összes fenti esetben (scp, ssh) a webes felületen beállított jelszó használandó. A 192.168.50.1 a router default IP címe, természetesen, amennyiben módosítottátok, azt kell használni. A fenti parancsokban a snapshot build-ben elérhető RT-AC85P image neveket használtam. Mivel a két router azonos, működni fog, csak OpenWrt alatt RT-AC85P-nek fogja mondani magát. Tegnap ismét küldtem be patch-et, hogy azért a két típust válasszuk ketté, önálló firmware file-jai legyenek.
A telepítés után a router a 192.168.1.1 IP címen lesz elérhető. Snapshot build esetén nincs alapból LuCI webes felület, azt telepíteni kell. A legegyszerűbb, ha a router DHCP-n kap IP-t (ha PPPoE net van, akkor elé kell rakni egy routert, ami oszt neki, de ne a 192.168.1.x tartományból), mert akkor az alap configgal rögtön kapcsolódni fog. (Egyébként parancssorból kell beállítani a PPPoE kapcsolatot). A telepítéshez ssh-n jelentkezzünk be a routerre (alapból nem lesz jelszó):

ssh root@192.168.1.1

Majd telepítsük a szükséges csomagokat és indítsuk, el a web szervert valamint engedélyezzük az automatikus indítását:

opkg update
opkg install luci
/etc/init.d/uhttpd enable
/etc/init.d/uhttpd start

Ezek után böngészőből a http://192.168.1.1 (vagy http://openwrt.lan) címen érjük el a felületet. Telepíthető rá a magyar nyelv is, akár már a webes felületről.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#842) Dragon3000 válasza vargalex (#841) üzenetére


Dragon3000
veterán

A telepítés után a router a 192.168.1.1 IP címen lesz elérhető. Snapshot build esetén nincs alapból LuCI webes felület, azt telepíteni kell. A legegyszerűbb, ha a router DHCP-n kap IP-t (ha PPPoE net van, akkor elé kell rakni egy routert, ami oszt neki, de ne a 192.168.1.x tartományból)

Mi van, akkor ha nincs másik router és pppoe net van?

(#843) vargalex válasza Dragon3000 (#842) üzenetére


vargalex
félisten

Akkor a legegyszerűbb SSH-n bejelentkezve beállítani:

uci set network.wan.proto=pppoe
uci set network.wan.username='felhasznalonev'
uci set network.wan.password='jelszo'
uci commit network
ifup wan

Természetesen a felhasznalonev és a jelszo a megfelelőre cserélendő.
Ezek után jöhet a LuCI telepítése a fentebb leírt parancsokkal.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#844) pinnacle válasza vargalex (#841) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! Azt hiszem egy kicsit még várok ezzel. :) Egyébként miben jobb, mint a gyári firmware? Tudás, beállítási lehetőség?

(#845) vargalex válasza pinnacle (#844) üzenetére


vargalex
félisten

Az OpenWrt alatt elérhető csomagkínálat miatt leginkább tudásban, szolgáltatásban... Persze, ha valakinek több kell, mint a gyári beállítási lehetőségek.

Alex

(#846) Kami11 válasza vargalex (#841) üzenetére


Kami11
őstag

Köszönjük vargalex (remélem mondhatom mások nevében is) a részletes, magyar-nyelvű leírást! :R
Már csak a gyári visszavarázslásának menete kellene és mehetne -szerintem- a leírás az összefoglalóba! Elég sok ember vett mostanában Ac65P-t, úgyhogy ez a leírás sok embernek jól jön! :R

[ Szerkesztve ]

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

(#847) pinnacle válasza vargalex (#845) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! Erről lenne majd jó leírást, tapasztalatokat olvasni, hogy miben lett jobb a router. Így mindenki eldöntheti, hogy érdemes-e frissíteni neki.

(#848) Kami11 válasza vargalex (#845) üzenetére


Kami11
őstag

OpenWrt alatt van hardveres NAT?

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

(#849) vargalex válasza Kami11 (#848) üzenetére


vargalex
félisten

Flow offload van, illetve elvileg az MT7621 targeten van hw NAT is.

Alex

(#850) Kami11 válasza vargalex (#849) üzenetére


Kami11
őstag

Ez jó hír! :)
Már csak a gyári fw. visszarakásának leírása kellene és teljes lenne a kép, ha netán valakinek nem jönne be az OpenWrt!

A cukrász a selejtet habbal takarja be, a kőműves habarccsal, az orvos meg földdel.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.