Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7401) regener


regener
veterán

Ezek a 7000 szériatagok változnak vajon hűtés téren?
Ugye a 3/5xx0-eknél hiába volt "jó" hűtőd ha maga a proci nem tudta átadni a hőt a felépítése miatt.

(#7402) S_x96x_S válasza regener (#7401) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Ezek a 7000 szériatagok változnak vajon hűtés téren?

meg kell várni a részletes teszteket.
sok mindent újratervezek, sok minden változik,
de a jól bevált chipsetes felépítés marad.

de amit tudni lehet:
- fejlettebb gyártástechnológia .. ( i/o die, chipset )
- 170W TDP-t tudó - ÚJ - foglalat.
- magasabb órajelek .. Ryzen 9 7950X : base= 4.5 / boost = 5.7 GHz
- nem lesz gyári hűtő az X-eseknél.

Ha az asszimetrikus 1 chipletes 5800X / 5600X-re gondolsz, akkor azokról nem sok mindent lehet tudni .. ( vagy legalábbis én nem tudok )

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7403) Alpi. válasza regener (#7401) üzenetére


Alpi.
addikt

Semmi probléma nincs vele. Nem melegednek túl vagy mennek tönkre. Az, hogy nem 55 hanem 65 fokos játék közben, az nem valós probléma.
Ha "hazudna" az Amd a szenzorértékek kiolvasásakor, nem lenne semmi problémája az embereknek a hőfokokkal. Mivel egyébként tökéletesen működnek, erősek, keveset fogyasztanak.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7404) S_x96x_S válasza Petykemano (#7399) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Abu is lehozta a kanadai webshop árait.

https://prohardver.hu/hir/kiszivargott_nehany_7000-es_ryzen_ara.html
pánikolnak is .. a hozzászólásokban ..

> Nem tudni, Greymon honnan szerzi az információit. Az is vagy igaz, vagy nem.

Greymon egyenlőre még kitart a véleménye mellett.

"Don't worry, the price is a placeholder for retailers and has no real meaning."
"Then I can only say that this retailer is overbearing. According to the latest news, the 7700X has the same MSRP as the 5600X."
https://twitter.com/greymon55/status/1558752334410559489

Mottó: "A verseny jó!"

(#7405) Albus_D


Albus_D
aktív tag

Lap árak:

[ Szerkesztve ]

(#7406) Yutani válasza Albus_D (#7405) üzenetére


Yutani
nagyúr

Kettőt kérek a jobbikból.

#tarcsad

(#7407) kleinguru válasza Albus_D (#7405) üzenetére


kleinguru
addikt

Ezek még nyilván nem a mainstream lapok és árak (legalább is nagyon remélem, mert különben rossz világ jön).

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#7408) Petykemano


Petykemano
veterán

Állítólag az AmD eltolta a szeptember 15-i rajtot 27-re - ugyanarra a napra, amikor az Intel eseménye van.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7409) Albus_D válasza Petykemano (#7408) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Tökmindegy, termék úgyse lesz náluk kb fél évig, pláne msrp áron, és még ott is lehetnek meglepetések. Intel meg polcon lesz.

#7402S_x96x_S:
"- 170W TDP-t tudó - ÚJ - foglalat."
Tudó? Behalok, az egyik legnagyobb érveteket, a fogyasztást (blender alatt mérve szigorúan, a forintosítva mennyi témát messziről kerülve ;] ) előadod úgy, hogy az amd-nél feature lesz a 170W TDP? :DD :DD

[ Szerkesztve ]

(#7410) Yutani válasza Albus_D (#7409) üzenetére


Yutani
nagyúr

Csak tanul a legjobbtól. Az i9-12900K kitolt TDP-je 241W, tehát annyit tud az LGA1700 foglalat. Még van hova fejlődnie az AMD-nek, le vannak maradva a 170W-tal.

#tarcsad

(#7411) Albus_D válasza Yutani (#7410) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Az amd kitolt tdp--je 230W. ;]

(#7412) Petykemano válasza Yutani (#7410) üzenetére


Petykemano
veterán

Az Intel esetén a PL2 elvileg az a fogyasztás, ami fölé aztán már tényleg nem mehet még tartósan se. A PL2 az a fogyasztás, ami megengedhet magának jellemzően rövidebb ideig. Mondjuk 1 percig. (Ez is beállítás)

Az Intel elhagyta ezt a TDP fogalmat, de ez tulajdonképpen valami olyasmit jelent, hogy a tartós fogyasztás efölé nem mehet. Ennek bizonyára hűthetőségi okai vannak - erre utal a Thermal Design Power kifejezés.

Az AMD esetén a TDP nem ugyanazt jelenti, mint az Intelnél a PL2. A 105W-os TDP-vel rendelkező procik max fogyasztása kb 142W volt. Tehát az AMD PL2 ekvivalens értéke kb TDP*1.35. A 170W-os TDP kerethez tehát valami 230W-os maximális fogyasztás társulhat (PL2). Azzal annyira már nincsenek lemaradva.

Én nem örülök - környezeti szempontból - a TDP keret emelkedésének. Az kevésbé zavar, ha az egyszálas teljesítmény érdekében a proci benyal egy magon 20W-ot, de az már igen, hogy amikor a 100-300W-os tartományban dolgozik, akkor is kivasalnak belőle +5-10%-ot +100-150W árán, ami szerintem eléggé pazarló.

(Persze én értem, hogy mindenki számára lehetőség, hogy leredukálja magának a TDP keretet, de valószínűleg oka van annak, hogy a környezetterhelésre állami szabályok vannak (ha vannak) és nem mindenkinek a lelkiismeretére van bízva. )

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7413) Yutani válasza Albus_D (#7411) üzenetére


Yutani
nagyúr

Na, akkor minden rendben, egyik sem jobb a másiknál. De mintha ez nem a VS topik lenne... ;]

Petyke: Köszi. Én sem örülök ennek az iránynak.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#7414) Albus_D válasza Yutani (#7413) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Nem, nem a VS. Kár hogy ez már csak a 230W-os válasz után jutott eszedbe. ;] Meg ugye a kitolt intel tdp sem tartozik ide. ;]

[ Szerkesztve ]

(#7415) Yutani válasza Albus_D (#7414) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ja, kár volt reagálni. :D

#tarcsad

(#7416) TESCO-Zsömle válasza Yutani (#7413) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Nem kell ide semmi VS. Megnézed mi van a topic címében és látod is, hogy itt ki a jobb. Ennyi. :DDD

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#7417) S_x96x_S válasza Petykemano (#7412) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Az AMD esetén a TDP nem ugyanazt jelenti, mint az Intelnél a PL2.

Érdekes a ZIP-es kicsomagolási teszt ..

Miért ilyen lassú ebben a 12900KS ; még az 5900X-nél is lassabb
ráadásul a fogyasztása is hatalmas ( a teljesítményhez képest )

7-Zip decompression
5950X 142W PPT
12900KS 241W PL2

https://twitter.com/9550pro/status/1559501647419965440

Ezek után az i9-13900K +60~70% in decompress teljesítmény növekedés már nem is annyira szenzációs,
és a Ryzen 7950X ezt simán teljesítheti ..

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7418) Petykemano válasza S_x96x_S (#7417) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem a két képet (comp/decomp) együtt érdemes nézni [link]
Nem tudom, hogy a score a két művelet esetén mennyire összevethető, de az ábra alapján a ryzen az, ami a compression értékhez képest lényegesen nagyobb mértékben nagyobb score-t ér el decompression esetén.

Az okot nem tudom. Abu mintha egyszer említette volna.
Az 5800X3D teljesítményéből lehet tudni, hogy nem a L3$ mérete az oka.

Mindenesetre ha a blenderben nőtt az AMD-nek az SMT yield, akkor lehet feltételezni, hogy ez itt is számítani fog. Majd meglátjuk.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7419) paprobert válasza S_x96x_S (#7417) üzenetére


paprobert
senior tag

Ki- és betömörítésben évtizedes előnye van az AMD-nek. Már a Bulldozer érában is lehetett ezzel villogni (sajnos kb. csak ezzel :D), de a Zen-ek is hordozzák magukban ezt a pozitívumot.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7420) Albus_D válasza S_x96x_S (#7417) üzenetére


Albus_D
aktív tag

A 7-Zip teszt a ryzeneknek fekszik jobban.

(#7421) Albus_D válasza Petykemano (#7408) üzenetére


Albus_D
aktív tag

A szeptember 27 az már tesztek is, vagy csak bejelentik hogy mikor jelentik be?

(#7422) poci76


poci76
aktív tag

SANTA CLARA, Calif., Aug. 16, 2022 (GLOBE NEWSWIRE) — Today, AMD (NASDAQ: AMD) announced “together we advance_PCs,” a livestream premiere to unveil next generation AMD PC products. Chair and CEO Dr. Lisa Su, CTO and EVP Mark Papermaster, and other AMD executives will present details on the latest “Zen 4” architecture that powers upcoming AMD Ryzen™ processors and the all new AM5 platform built around the latest technologies including DDR5 and PCIe5, all designed to drive a new era of performance desktop PCs.
The show will premiere at 7 p.m. ET on Monday, August 29, on the AMD YouTube channel. A replay can be accessed a few hours after the conclusion of the event at AMD.com/Ryzen.

(#7423) Petykemano válasza Albus_D (#7421) üzenetére


Petykemano
veterán

Ahogy a kolléga citálta, bejelentés aug 29-én lesz. Ez már hivatalos

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7424) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(phoronix) WEPYC
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX - memória csatorna tesztek.
lényegében amit tudtunk ..
a 8 csatorna jobb mint a 4 csatorna.

"Long story short, it's worthwhile going for all eight memory channels with AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 series processors. Hopefully this hard data is useful if needing to quantify the benefit and/or justify the added expense. Overall the AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX continues running great under Linux and stay tuned for continued benchmarks on Phoronix."

Mottó: "A verseny jó!"

(#7425) S_x96x_S válasza Petykemano (#7408) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> az AmD eltolta a szeptember 15-i rajtot 27-re
> ugyanarra a napra, amikor az Intel eseménye van.

az internet már tele van összeesküvés elméletekkel:

a tervezett forgatókönyv:
- augusztus 29-én az AMD lezúzza a 12gen Intel-t ..
- ráadásul ugyanazon a napon jelenik meg a piacon (szept27), amikor az Intel bejelentené a 13gen-t. Valószínűleg a zen4 tesztek is ezen a napon jelennek meg; vagyis ellopja a SHOW-t az Intel elől ..
- Az Intel a 13gen bemutatón nem tud hivatalosan benchmarkolni a zen4-ellen .. ráadásul slidek-okat ~ 1 nappal előtte ki kell küldeni a sajtónak. Vagyis az Intel nem tudja "hivatalosan" azt állítani, hogy a 13gen a piacon kapható legjobb proci .. mivel az aznap megjelenő zen4-ellen nem tudják benchmarkolni ..

amúgy az Intelnél is dolgoznak okos emberek ..
úgyhogy majd kitalálnak erre valamit .. nem kell őket félteni ..
mindenesetre izgalmas lesz az ősz ..

Az Intel 13gen K-s procik a Z790-el október17-én jelennek meg,
vagyis csak novemberre lesznek "rendes&független" összehasonlító tesztek a Ryzen 7000 és a 12genK között.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7426) Petykemano válasza S_x96x_S (#7425) üzenetére


Petykemano
veterán

A rajt eltolására elég logikusan hangzik az, hogy az Intel ne tudjon 13gen vs zen4 slide-okat mutogatni.
De akkor ez azt is jelenti, hogy számos mérés vonatkozásában a RPL jobb, mint a RPH.
Ez nem biztos, hogy azt jelenti, hogy jobb, de mondjuk CB meg GB5 és UB score-okat lehet mutogatni, hatalmas különbséggel.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7427) Albus_D válasza S_x96x_S (#7425) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Az Intel a 13gen bemutatón nem tud hivatalosan benchmarkolni a zen4-ellen "

Mint ahogy a zen4 sem tud benchmarkolni a 13 gen ellen = az emberek nagy része megvárja a 13 gen megjelenését. ;]

"Az Intel 13gen K-s procik a Z790-el október17-én jelennek meg,
vagyis csak novemberre lesznek "rendes&független" összehasonlító tesztek a Ryzen 7000 és a 12genK között."

A 13 gen megy a Z690-el is. ;)

"agyis ellopja a SHOW-t az Intel elől .."

Igen, ilyen cikket már írtak itt. Csak az volt a baj, hogy az amd show-n 30 újságíró volt, az intelén meg 130. De azért volt aki bevállalta a cikket. :DDD

(#7428) hokuszpk válasza Albus_D (#7427) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Mint ahogy a zen4 sem tud benchmarkolni a 13 gen ellen"

ha marad az Intel előtti időpont, akkor sem...

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7429) Petykemano


Petykemano
veterán

Van itt egy kis értekezés:

Old Genoa ES 32C leak from March 2022, Geekbench 5.4.4 on Linux (max boost 3430Mhz) : https://browser.geekbench.com/v5/cpu/13894822
ST score 1126

Newer Genoa ES 32C leak from May 2022, Geekbench 5.4.4 on Linux (max boost 3430Mhz) : https://browser.geekbench.com/v5/cpu/14856290
ST score 1404

Compare with 5950X running at stock, Geekbench 5.4.4 on Linux ( max boost 5000Mhz) : https://browser.geekbench.com/v5/cpu/15913819
ST score 1725

According to above, Zen 4 @ 5.7Ghz max boost should score 1404 x 5.7 / 3.43 ~= 2333 pts on Linux. That is around 2333/1725= 35% higher ST score vs stock 5950X (5Ghz max boost). Per clock, that is (1404 x 5/3.43) / 1725 ~= 1.186 or 18.6%.
[link]

Én is találtam egy mai tesztet, ami még magasabb ST értéket mutat (persze magasabb órajellel):

AMD Eng Sample: 100-000000897-03 @ 3.61 GHz
Suma PEH1061002
1454/9043
https://browser.geekbench.com/v5/cpu/compare/16682066

Össszehasonlító: [link]

A különbségre azon kívül, hogy az AMD a >15% értékkel esetleg alultájékoztatta a közönséget lehet magyarázat.

Volt egy olyan elméletem, hogy miszerint az 5800X3D esetén a stacked L3$ számára a kapcsolódási pontok miatt probémás volt a magasabb feszültség és emiatt az AMD kénytelen volt visszavenni a frekvenciát és letiltani a húzhatóságot is.
Azzal kapcsolatban is volt már korábban megfigyelés (zen2), hogy hiába emelnék a magok frekvenciáját csak nagyon kis mértékben, vagy egyáltalán nem nőne a teljesítmény - ha nem emelkedik vele együtt az IFCK is.

Az elméletem szerint az AMD úgy érhetett el ilyen magas frekvenciákákat, hogy kicsit megvariálta a clock domaineket - vagyis leválasztotta a L3$ frekvenciáját a magokról. Ezáltal a magok lényegesen nagyobb frekvenciát is el tudnak érni, akár V-cache-sel szerelt esetben sincs az 5800X3D-hez hasonló béna korlátozás. De ez azt is jelenti, hogy bár nagyon magas frekvenciát elérni már lehetséges és fogyasztás szempontjából esetleg nem is annyira költséges (mivel nem minden részegység fog olyan magas frekvencián ketyegni), ugyanakkor egy bizonyos frekvencia fölött - mondjuk ami fölé már nem megy az L3$ - a skálázódás lelassul.

Egy ilyen jelenség megmagyarázná, hogy alacsonyabb - az epyc-re jellemző 3-4Ghz - esetén miért tapasztalható nagyobb mértékű előrelépés. És hogy ez miért nem arányosítható általánosságban az 5.7-5.8Ghz frekvenciát elérő procikra.

Ez persze nem azt jelenti, hogy semmilyen művelet nem skálázódik, csak azt, hogy nem minden. Ez magyarázná, hogy a UserBenchmark 243 pontos értéke hogyan jöhetett létre: elképzelhető, hogy olyan műveletekkel mérnek, amire pont nincs komoly hatással a külön, lassabb clock domainnel rendelkező L3$.

És természetesen magyarázná azt is, hogy az AMD miért volt "kénytelen" >15% jelzővel illetni az előrelépést. Merthogy tényleg nagy lehet a szórás.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7430) TESCO-Zsömle válasza Petykemano (#7426) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

De akkor ez azt is jelenti, hogy számos mérés vonatkozásában a RPL jobb, mint a RPH.

Nem kell jobbnak lennie a RPL-nek ahhoz, hogy az Intel slide-okon jobbnak látszódjon. Elég a 2400-as ram-okkal bencselt Ryzen-ekre gondolni, amik mellett 3800MHz-es rammal tesztelték az Intel-eket pár éve...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#7431) TESCO-Zsömle válasza Albus_D (#7427) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Az emberek zöme leszarja a tesztekt és a gyártói slide-okat fogadják el validnak.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#7432) Albus_D válasza TESCO-Zsömle (#7431) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Az emberek zöme leszarja a slide-okat, mert nem is olvasnak direktben olyan sajtót, ahol ezek megjelennek. Akik ezzel foglalkoznak, azok itt vannak a fórumon. Vagyis a DIY piac - 1-3% -a az egésznek. :P

"Elég a 2400-as ram-okkal bencselt Ryzen-ekre gondolni, amik mellett 3800MHz-es rammal tesztelték az Intel-eket pár éve..."

Illetve elég az amd tesztkitekre gondolni 2017-ből, meg a ram vadászatra, mert nagyon nem volt mindegy milyen ramokat vettél, és ez csak otthon derült ki. Erre született pár tízezer hsz az akkori ryzen fórumban.

[ Szerkesztve ]

(#7433) S_x96x_S válasza Petykemano (#7429) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Newer Genoa ... ST score 1404
> vs. 5950X running at stock, Geekbench 5.4.4 : ST score 1725



Az eredményeket a memória sávszélességgel/latency/etc.-vel korrigálni kell.
- a Genoa 12 memória csatornás DDR5
- az 5950x meg szimplán csak 2 csatornás DDR4

Ha a DDR5-öt kb 1.5x szorzóval számolom a DDR4-hez képest,
akkor a Genoa kb akár .. (12*1,5 ) ~16 DDR4 csatornás sebességet tudhat.
Persze mivel az 5950x -be csúcs memóriákat tesznek .. azért inkább 1,2x szorzó a reálisabb .. de az még mindig sokkal több mint az AM4

vagyis ha a teszt Genoában mind a 12 csatorna ki van használva
az a memória sebesség szempontjából sokat jelent..
és ha érzékeny a memória sebességre a teszt,
akkor ennek meg kell jelennie.

> az AMD miért volt "kénytelen" >15% jelzővel illetni az előrelépést.

én ezt az AMD szokásos óvatosságára vezetem vissza.
A ZEN4/AM5 egy új platform, és még mindig reszelik és optimalizálják ..
És ha az utolsó pillanatban találnak egy problémát, ami miatt - nem várt módon - drasztikusan vissza kell venni a teljesítményt ..
az elég nagy blama lenne.

vagyis az igérj alul és teljesítsd túl .. elvhez tartják magukat ..
mind határidőben - mind teljesítményben ..
( ironikus megjegyzés: Remélem az árakban is érvényesülni fog ez ;) )

-- filozofálgatás --

Mindenesetre, hogyha valaki át akar kelni egy folyón és 3 különböző részen 3 táblát talál ..
A.) maximum 1 méteres mélység
B.) átlagosan 1 méteres mélység
C.) minimum 1 méteres mélység
Akkor ne felejtse el, hogy a 3-ból kettőbe bele is fulladhat.
és persze az álag és a medián közötti eltérés is fontos.
( A hazai átlagos jövedelmet pl. pár milliárdos elég erőssen torzitja .. )

pl.
Alder Lake: "Intel claims this chip provides an average 13% generational jump in gaming performance"

az AMD a Cinebench eredemény alapján

Ha a ZEN4 25% jobb perfomance-per-watt teljesítményt nyújt
és a ZEN4 5950X vs 7950X : 105W -> 170W
Akkor átlagos kb 45% talán elvárható .. ( multihread-ben)

És persze ott van még az AVX-512 hatása is.

Mottó: "A verseny jó!"

(#7434) Petykemano


Petykemano
veterán

közben volt egy AMD + Samsung server témájú előadás

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7435) S_x96x_S válasza Petykemano (#7434) üzenetére


S_x96x_S
őstag

BERGAMO : ( up to 128 ZEN4c )
.. SAME "ZEN 4" ISA ..

- vagyis akkor nagy valószínűséggel lesz benne AVX-512
- szerintem ez már nagyrészt egy következő generációs 3D-s proci lesz .. (pl. Cache csak 3D-ben lesz )

Mottó: "A verseny jó!"

(#7436) Petykemano válasza S_x96x_S (#7435) üzenetére


Petykemano
veterán

> vagyis akkor nagy valószínűséggel lesz benne AVX-512

Úgy tudom, hogy a zen4 AVX512 képessége nem valós. Mármint hogy az FPU csak 256bites, csak tudja az utasítást, hasonlóan ahogy a Zen1 is úgy tudta az AVX2-t, hogy valójában csak 128bites FPU csövekkel rendelkezett.

A Bergamo lehet, hogy úgy tudja az AVX512-t, hogy az FPU a Zen1-hez hasonlóan csak 128 bites.

> - szerintem ez már nagyrészt egy következő generációs 3D-s proci lesz .. (pl. Cache csak 3D-ben lesz )

Szerintem is. Kiemelik a lapkából a L3$-t és akkor elfér a lapkában 2db 8 magos "CCX" (ha lehet így még annak nevezni). Csak a csatlakozókat kell meghagyni.
Nem elképzelhetetlen, hogy a 3D tokozott L3$ pedig már 2x8 mag között megosztott/közös.

Volt egy ilyen elképzelés a wccf-től, csak ők Zen5-nek nevezték.
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7437) HSM válasza Petykemano (#7436) üzenetére


HSM
félisten

"Úgy tudom, hogy a zen4 AVX512 képessége nem valós."
Kézenfekvő lenne, ha idővel jönne egy variáns, ami ténylegesen 512bites FPU-val tudná, és lenne mellé egy energiatakarékos variáns, amivel így azonos ISA mellett lehetne 256bites FPU-kkal megoldani ugyanazt, nyilván lassabban, és ez lenne egy big-little alternatíva. Egy ilyesmi megvalósításban már lehet nekem is kedvemre való lenne.

[ Szerkesztve ]

(#7438) S_x96x_S válasza Petykemano (#7436) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> a zen4 AVX512

ez nagy kérdőjel még ..

mindenesetre a zen4-es avx512-es implementáció - "minősége" és "hatékonysága" lényeges lesz a jövőbeli szoftver optimalizációknál.
Én azért reménykedem, hogy rendesen implementálják és nem emulálják ..

És a piac is reménykedik
várhatóan a zen4c-n is ugyanazokat a binárisokat futtatják,
vagyis a zen4c nem kaphat jelentősen lebutított avx512-öt a zen4-hez képest.
Egy hasonló probléma mint az Intel féle optimalizációs blamázs, amikor is nem mindig futott gyorsabban az avx512 ... nem tenne jót az adaptációnak.

A vállalati szférában kezd meglenni a szoftveres háttér az avx-512-re ..
( lásd JAVA-s spekulációs példa lent )
A játékoknál pedig ha az AMD beteriti a desktop-ot és a mobil piacot is az avx512 képes magokkal .. akkor a grafikai driverekben és a játék enginekben is várható.
Vagyis a Radeon driverekben szerintem lesz AVX512-es gyorsítás.
és szerintem az UnrealEngine5 és a Unity3D AVX-512 -optimalizációján is dolgoznak.

https://twitter.com/opinali/status/1538572173652156422
One element missing in the AVX-512 debate (MIA in Intel's P+C arch, coming to Zen4) is the coincidental release of the Java Vector API, available with incubator status since JDK 16, big improvs planned for 19, stable hopefully on 21 in Sep 23. Why is this relevant? 🧵1/11
...
"Auto-vectorization" however is a failed idea, it's proven too hard for JITs or even static compilers. Works for trivial cases, but really taking advantage of ISAs like AVX-512 requires custom libraries and explicit use of those libraries in app code. 4/
Java's Vector API fixes that. Portable, uses the best ISA available on any particular CPU and that will include AVX-512. Should be particularly effective when combined to new foreign/memory API (incubating since JDK 14) and value types (valhalla project, coming soon to JDKs). 5/
That stuff is still 2-4yr ahead for adoption but that's same timeline for significant deployments of Zen4+/Genoa+, adoption of the new APIs by Java infrastructure libraries that can benefit, and adoption of JDK 21 (the next LTS) by corporate apps. 6/
Native apps can also use portable libs that use advanced arch only if available but that's harder, core intrinsics C/C++ APIs are not portable, hardly adopted outside specialized stuff. Java has a stronger culture of reliance on high-level libraries, both core and third-party. 7/
Once some popular JSON or ML API or query engine is optimized to use Vector APIs that's an instant boost to tons of enterprise Java. But today, only on Xeons. IMO that's why AMD is jumping on AVX-512 bandwagon. Desktop SKUs just share same CCD dies (which I think is great). 8/
I also don't expect Vectors or value types stuff to make Java generally catch up with C/C++. That was a pipe dream, will never happen. But if it makes New Java much faster than Old Java, that's a big win and all that's needed as incentive for strong adoption. /9
I don't expect a big impact on gaming since that's 99% native (1% Minecraft), and largely relies on GPUs with proper SIMD support. But I might be wrong. AVX-512 might be useful in GPU drivers and game engines, both may have significant "vector-friendly" work on CPU side. 10/
Worth notice also that while Java is not much adopted in gaming, GPU shader languages are, and they have same deployment model with portable bytecode and JIT generation of native code, by drivers for a specific GPU. So that idea " won", in some extent. /End

Mottó: "A verseny jó!"

(#7439) Petykemano válasza S_x96x_S (#7438) üzenetére


Petykemano
veterán

"In the AVX512 single-threaded benchmark, the Zen 4-based Epyc Genoa part performs roughly in the same league as the Intel Xeon (Golden Cove) Sapphire Rapids-SP parts. We’re looking at 627 points for Zen 4 (2.15 to 3.5GHz) vs 628 for the Golden Cove (1.9 to 3.7GHz) core. In the multi-threaded AVX512 test, the former scores 15,625 points, higher than any other Sapphire Rapids chip on the list."

https://www.hardwaretimes.com/amd-zen-4-epyc-genoa-cpu-benchmarks-leak-out-avx512-performance-similar-to-intels-next-gen-sapphire-rapids-strong-multi-core-scores-leak/

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7440) S_x96x_S válasza Petykemano (#7439) üzenetére


S_x96x_S
őstag

köszi,

akkor elég erős zen4 avx512 teljesítmény várható
és a fejlettebb gyártástechnológia miatt az avx512 multi core teljesítménye is elég jó ..

ez jó hír. :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#7441) Szeszkazán válasza S_x96x_S (#7440) üzenetére


Szeszkazán
senior tag

Segítsetek már nekem kérlek, évek óta emgy a rugózás ezen a AVX512 teljesítményen, ez gondolom csak szerver oldalon fontos, PC oldalról kutyát se érdekli?
Köszi.

(#7442) Hellwhatever válasza Szeszkazán (#7441) üzenetére


Hellwhatever
aktív tag

Attól függ mire használod a gépet. Pl. RPCS3 (PS3 emulátor) is nagyon szereti az AVX512-t.

[ Szerkesztve ]

(#7443) poci76


poci76
aktív tag

Állítólag BIOS problémák miatt csúsztatták el a megjelenést: [link]

(#7444) S_x96x_S válasza Szeszkazán (#7441) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> AVX512 teljesítmény ... PC oldalról kutyát se érdekli?

az Intel a P-E-s architektúrájával lényegében egy időre kinyírta ..
(12gen, 13gen -ben nem lesz.)
úgyhogy elég lassú lesz a desktop-os adaptáció.

A probléma az, hogy csak pár hónapos optimalizálási munka után derül ki, hogy mennyi a valós haszna az adott programban ..

és lehetnek meglepetések
pl.
https://prohardver.hu/hir/csokken_avx-512_tamogato_program_szam.html
"Elméletben tehát hiába tűnt jó ötletnek az AVX és AVX-512 támogatásának hozzáadása a LibreOffice 7.3-hoz, az extra kódok karbantartásával járó potenciális problémák annyira jelentősek, hogy a gyakorlatban ezeket nincs értelme felvállalni."

Vagyis ne várj gyors AVX512-es adaptációt a Desktop fronton.
Néha teljesen újra kell irni a kód egy részét, hogy optimális legyen az avx-512-nek.

viszont egyes programokat nagyon meg tud lökni teljesítményben
pl. PS3 emulátor.

AVX-512 Patch Brings 30% Performance Uplift to PlayStation 3 Emulator
"When you need to emulate Cell, you need explicit parallelism and large file registers, a combination that AVX-512 CPUs feature. As it turns out, the LVVM compiler automatically chooses the best possible code path, which in case of AVX-512-enabled hardware means an appropriate code path. For obvious reasons (we are talking about emulation here at the end of the day) it is not exactly ideal, not all mask registers can be used, for example.
AVX-512 also adds new mask registers which can be optionally used with EVEX encoded instructions,” wrote Whatcookie. “There are new comparison instructions which generate a mask in the mask registers as the result of a comparison between vectors. When a mask register is used as an operand all of the elements not selected by the mask will either be zeroed or leave the existing value in the destination register untouched. There are 8 mask registers, through k0 - k7, however only k1 - k7 can be used to mask things out, as k0 implicitly behaves as if all elements are selected.”"

// edit .. ahogy látom lassú voltam és megelőztek a PS3 emulátoros példával .. //

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7445) S_x96x_S válasza poci76 (#7443) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Állítólag BIOS problémák miatt csúsztatták el a megjelenést:

reménykedjünk, hogy nem súlyos ..
"Given that the launch was delayed before AMD announced “Next Generation Ryzen” announcement, gives hope that those BIOS issues are not serious, and it is mainly due to optimizations. After all, socket AM5 will be the first consumer platform supporting DDR5 memory and PCIe Gen5 on storage and SSDs, so there is definitely a lot to test."

Mottó: "A verseny jó!"

(#7446) Albus_D válasza poci76 (#7443) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Akkor mégse a show-t akarja ellopni az amd? :DDD Ilyen az amikor szembejön a valóság.

(#7447) S_x96x_S válasza Albus_D (#7446) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Akkor mégse a show-t akarja ellopni az amd?

alibi ürügy
és a kettő nem zárja ki egymást. :K

kérdezem tőled:

Vajon miért az Intel bejelentésének dátumára rakja az AMD az eseményt
és nem előtte vagy utána 1-2-3 napra?

Mert ha nem akarná ellopni a show-t, akkor rakhatná
Szeptember 26, ..., 28, 29,30-ra.

de az AMD pont Szeptember 27 -re akarja rakni ..

ezt magyarázd meg ... :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#7448) Albus_D válasza S_x96x_S (#7447) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ha már csúszik, akkor csússzon arra a napra, ez egyértelmű. De a csúszás oka az nem mindegy, főleg hogy komoly oka van/lehet. :R

Ha már válaszolok, akkor elmondom ezt is, jókat mosolygok az avx-es fejtegetéseden. Főleg az ilyeneken: "játék enginekben is várható." Szerinted az amd a mostani piaci részesedés 20%-val majd megváltja a világot avx fronton, miközben az intel az alder előtt 3 generáción keresztül támogatta az avx-et desktopon, akkor még majd 90%-os részesedéssel? :DDD Mindezt úgy, hogy a dvga piacon is alig alig van meg az amd 20%-a? Se cpu, se gpu oldalon nem tud igazán diktálni.... Értem én hogy nagyon elszaladt az a ló, de azért na....

[ Szerkesztve ]

(#7449) S_x96x_S válasza Albus_D (#7448) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> jókat mosolygok az avx-es fejtegetéseden.

ezekben a dolgokban hozzád képest optimistább vagyok.
és más a hátterünk.

> Főleg az ilyeneken: "játék enginekben is várható."
> Szerinted az amd a mostani piaci részesedés 20%-val

azért fogalmazhatnál pontosabban is.
és néha nem gondolod át

Gamingben ( konzol nélkül ) inkább 33% ; és egyre erősebb az AMD. ...
a német DIY piacon pedig még erősebb ..
( lásd német Mindfactory stat .. AMD 61% )

> Főleg az ilyeneken: "játék enginekben is várható."

de amúgy nem azonnal, de a trend ez ..

- 2-4 éves időtávra gondolj.
- 2 év múlva az Intelnek ismét újra lesz AVX-512 képes desktop procija.
- új gépek kapcsán már sokkal jobb az AMD részaránya.
- Ha a fejlesztők alá ZEN4-es proci kerül ( mobile, desktop, ws )
akkor hirtelen megugrik az adaptáció ..
- azokban a játékokban, amelyek LLVM JIT -et használnak már most is elérhető a native AVX-512 gyorsítás.
- ...
> megváltja a világot avx fronton

a gcc és az clang/llvm -es integráció nagy részét az Intel végezte el.
lényegében mostanra kerültek bele a fordítókba ..
az AMD meg beleül a "készbe" ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#7450) Petykemano


Petykemano
veterán

[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.