Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7551) Petykemano válasza S_x96x_S (#7550) üzenetére


Petykemano
veterán

Ez elég tisztességes előrelépés.
Szerintem kevesebb, mint ami az Apple minden kétséget kizáró legyőzéséhez szükséges lenne - tehát bizonyára továbbra is fogunk hallani "az x86-nak vége" típusú megszólalásokat. (Amik persze lehet, hogy nem teljesen alaptalanok, csak azt kívántam kiemelni, hogy ezt a kérdést a zen4 nem fogja azzal zárni, hogy "ugyan, dehogy")

Annyit azért hozzátennék, hogy a VCZ ábráin az 5700X kicsit alul van mérve. Ott CB20 ST 558 érték szerepel, a cpumonkey oldalán viszont 588.
De még úgy is közel 30% tempóelőnyt lehet számítani.

Ez ugye egy 7700X chip, Vélhetően nem ennek lesz a legnagyobb órajele. Vajon az AMD a >15%-ot úgy értette volna, hogy a 7600X ST mérésben minimum 15%-kal gyorsabb az 5950X-nél?

MT vonatkozásában a 7900X és 7950X, valamint a 7600X valószínűleg ennél nagyobb előrelépést fog hozni az előző generációhoz képest a kitolt TDP keret miatt.

Úgy tűnik, az IPC vonatkozásában mindenki tévedett, de a Chips&cheese által publikált 29-40%-os értékek elég közel álltak a valósághoz. (Még ha részleteiben lehettek is tévedések)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7552) Alpi. válasza Petykemano (#7551) üzenetére


Alpi.
addikt

Nem tudunk órajelet ehhez a 7700X eredményhez. (vagy én ugrottám át valamit ? :D )
Ha az Amd által belengetett, jóval 5 Ghz fölötti tartomány valós és ezen a teszten is valahol ott mozogott, akkor az messze van a 29-40% -tól. Valahol a fele kb. Ami mondjuk fedné is az Amd által felvázolt képet. Többé-kevésbé. Mondjuk annyira nem tiszta a képlet, mert az Ipc az órajel emelkedésével "sérül", relatív értelemben "csökken". Ha igaz, itt meg elég komoly órajel növekedésre számíthatunk. Azonos vagy közeli órajelen futtatott teszteredmény lenne igazán informatív az ipc különbséghez.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7553) hokuszpk válasza Petykemano (#7551) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Annyit azért hozzátennék, hogy a VCZ ábráin az 5700X kicsit alul van mérve. Ott CB20 ST 558 érték szerepel, a cpumonkey oldalán viszont 588."

nemtom, hogy mérték, nálam az 5700G ( igp letiltva, de fele cache... ) beraktam és... ment 589-et.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7554) Alpi. válasza hokuszpk (#7553) üzenetére


Alpi.
addikt

Amd speces értékekkel az EDC fogja a single órajelet. Cinebench-nél legalábbis úgy rémlik, hogy belefut a limitbe. 65W-os speccel főleg. Erre most nem esküdnék meg, de emlékeim szerint így van. Mondjuk általában az emlékeim egy fillért nem érnek. :DDD

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7555) hokuszpk válasza Alpi. (#7554) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

az 5700G is 65w proci.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7556) hokuszpk válasza S_x96x_S (#7550) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ez alapjan az mp ratio ahogy Petyke mondja az smt yield nem javult sokat, valamennyit igen, saccperkb. visszatert az első gen smt hatekonysaga.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7557) Petykemano válasza Alpi. (#7552) üzenetére


Petykemano
veterán

> Ha az Amd által belengetett, jóval 5 Ghz fölötti tartomány valós
> és ezen a teszten is valahol ott mozogott, akkor az messze van a 29-40% -tól.
> Valahol a fele kb.

A VCZ táblázata szerint a ST teljesítmény az 5800X-hez képest 23%-kal jobb
A VCZ táblázata szerint a MT teljesítmény az 5800X-hez képest 26%-kal jobb.
Az 5800X MT eredménye a VCZ táblázatban eltér a cpu-monkey által publikált adatoktól, ahol az 5724 [link] Az pedig inkább 35%-os MT előrelépést jelent. (Az igazság feltehetőleg valahol a kettő között lehet)

Ha az előrelépést nevezéktan alapján az 5700X-hez képest mérjük (persze nem annyira a név számít majd, hanem az ár), akkor ezek a számok valamivel még magasabbak - benne vannak a "29-40%"-os tartományban *

Ha figyelembe vesszük, hogy eddig az 5800X és az 5900X, valamint az 5950X egy TDP tartományba tartozott, viszont a 7700X marad 105W-on, ellenben a 12 és 16 magos verziók már 170W TDP-t kapnak, akkor könnyen belátható, hogy a 7900X az 5900X-hez képest, valamint a 7950X az 5950X-hez képest valamivel (várhatóan érezhetően) nagyobb MT növekedést fog tudni felmutatni, mint a 7700X az 5800X-hez képest. Meglehet, hogy ezekben az esetekben lesz meg a korábban pletykált +40-45% MT teljesítménynövekedés.

* Ezt a 29-40%-os tartományt sem így mondta a chips&cheese. Különböző esetekre különböző számokat mondott. Én egyszerűsítettem le erre az intervallumra a teljes mondanivalót.
De az igazság az, hogy kicsit kezdem megelégelni, hogy csak úgy tudok leírni valamit, hogy mindig több bekezdésben vagyok kénytelen részletezni, különben valaki biztosan beleköt és "kijavít"

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7558) poci76 válasza Petykemano (#7557) üzenetére


poci76
aktív tag

- Mindig kijavítasz.
- Nem mindig.

(#7559) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

7600X tudhatja az all-core 5.6 Ghz -et.
--------------------------------
5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6
https://twitter.com/greymon55/status/1562707438885048320
( 12 thread ; Zen4 -- > 7600x )

Mottó: "A verseny jó!"

(#7560) Alpi. válasza Petykemano (#7557) üzenetére


Alpi.
addikt

Ha úgy tűnt, hogy kötekedtem vagy "kijavítgattalak", akkor sztem félreértettük egymást. (lehet, én nem voltam elég körültekintő) A legkevésbé sem úgy szántam ! Csupán több friss (érdekesebb) hírt Te linkelted így Neked címeztem a hsz.-eimet, de ezek tisztán diskurzus, ötletelgetés, hangosan gondolkodás írásban típusú hsz-ek voltak. Legalábbis itt nálam még mindenképp ! :)
Nem szokásom különösebben beleállni ilyesmikbe, remélem nem marad tüske ! Bocsi ! ;)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7561) hokuszpk válasza S_x96x_S (#7559) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

es ez vajon eros terheles alatti effective clock vagy csak siman megy ilyen orajelen, de ha futtatunk is valamit, akkor elmelegszik a vérbe és visszavesz ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#7562) Petykemano válasza Alpi. (#7560) üzenetére


Petykemano
veterán

:R

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7563) poci76


poci76
aktív tag

Greymon55:
CB23
7600X 19xx / 151xx
7700X 20xx / 198xx

(#7564) Alpi.


Alpi.
addikt

[Újabb info cseppek] Órajelek, procinál, fclk-nál és egy, két érték. :)

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7565) Petykemano


Petykemano
veterán

7950X + y-cruncher + AVX512

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7566) Petykemano


Petykemano
veterán

7950X CPU-z
7700X CPU-z
(Egy pár napja mintha még azt mondták volna, hogy nem futott le, de gondolom jött BIOS frissítés)

ST-ben mindkettő esetében 780-at mértek.
A 7950X esetén látszik a MT ratio: 21

Ez ST-ben 20-21%-os előrelépést jelent a 8 és a 16 magos esetben is
MT-ben pedig a 16 magos verzió esetén kijön a 42% előrelépés, a 8 magos verziónál viszont ez csupán 16%-ot jelent.

Ez nem rossz, de nem is túl fényes.
Arra utal, hogy ugyan sikerült ST-ben jelentős előrelépést elérni az elérhető max frekvencia terén, de ez magasabb fogyasztással is fog járni. (Eddig egy asztali mag ST esetben behúzott úgy 20W-ot)

Nekem úgy tűnik, hogy az Intel behozta a hátrányát, amit a 12-16 magos asztali processzorok megjelenésével elszenvedett. A lépést már az AMD is csak a TDP keret kiterjesztésével tudja tartani. A szintetikus tesztekben pedig a 7600X és 7700X egészen középszerűnek/halványnak tűnik.

Persze az AMD-nek még lehet egy ütőkártyája: a gaming, amiből még semmit se láttunk.
Nem is beszélve az MLiD által 2023Q1-re jósolt Raphael-X megjelenésére.
Amivel az AMD biztosan meggyőző előnyre tehet szert a játékok terén.
És vagy de fontos itt azért azt is megemlíteni, hogy bár a csak asztali (+szerver) formában megjelenő 5800X3D egy ilyen "grace period" volt az asztali vásárlóknak, de elég nyilvánvaló, hogy a V-cache által biztosított előnyt az AMD az enhusiast gaming notebookok és a mobile workstation piacon kívánja majd pénzzé tenni (Dragon Range-X*) és ami innentől a desktopra jut, az gyöngy a disznóknak.

Ebből persze azt következne, hogy a 7600X és 7700X-et bagóért kéne árulni, de sajnos nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az Intel áremelést lengetett be. Mondjuk mindegy, mert a körítés is elég drága lesz.
Szóval úgy látom, hogy az előrelépés eléggé tisztességes, de ahhoz képest, hogy nodeváltás is történt, nem észveszejtően nagy, vagy azért többletfogyasztással is fizetni kell.

Olyan érzésem van, mintha Zen4 rajtja nem annyira a tervezésen állt volna, hanem az N5 elérhetőségén. Persze lehet, hogy a Zen4 esetében nem kizárólag a Zen4 volt fókuszban, hanem a v-cache kompatbilitás és a Bergamo is.

* A Dragon Range-X MLiD szerint nem egy nagyobb méretű monolitikus Phoenix Point, hanem egy Raphael mobil tokozásban. De én személy szerint még azt a lehetőséget sem zárnám ki, hogy egy Phoenix Point APU (nem letiltott Zen4 magokkal rendelkező IOD) és Zen4-X CCD összekapcsolva, ahol előbbi biztosítja a Low Power működést, utóbbi pedig a high performance-t.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7567) Devid_81 válasza Petykemano (#7566) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ha ez igaz, akkor az AMD megint budget king cucc lesz.
En nem banom, felolem aki akar Intelezhet, de nekem akkor sem tetszik a fogyasztas ami aron az Intel "jobb", ize gyorsabb :K

Gaming az egyetlen kerdes innen, ott mit fog villantani. :B

[ Szerkesztve ]

...

(#7568) poci76 válasza Petykemano (#7566) üzenetére


poci76
aktív tag

Kizártnak tartom, hogy a végleges prociknál a ST pontszám ugyanannyi lesz, hiszen van +300MHz a 7950X-nél. Meglepően kiegyenlítettnek tűnik a két gyártó új processzorainak teljesítménye az előzetes adatok alapján. Pesze nyilván a fanok majd leírják, hogy az Intel földbe döngöli az AMD-t, meg ez az új Bulldozer, a 0,4%-os MT győzelem miatt. Egyáltalán nem gondolom, hogy az AMD megint a budget processzor lesz, bár talán a 6-8 magosokat kicsit olcsóbban kell adniuk. Szerintem a rendes tesztek után az fog látszani, hogy sok helyen az Intel jobb és sok helyen az AMD, és nem lesz egyértelmű győztes.

(#7569) S_x96x_S válasza Petykemano (#7566) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Persze lehet, hogy a Zen4 esetében

én úgy értelmeztem, hogy a ZEN4 tervezése szerveres cél-fókuszú volt,
és elsősorban az AVX-512 hiányt próbálta betölteni.
Valószínüleg sok szerveres projektet az AMD az AVX-512 hiánya miatt bukott el;
amit a mérnöki-szimulációs területen tényleg ki lehet használni.

3-4 éve még az Intel teljes pályás AVX-512 -es letámadással indított ( mobil,desktop,szerver)
és az AMD erre válaszul adott nagyobb prioritást az AVX-512 -nek ..
Persze azóta sok minden megváltozott ( desktop 12gen/13gen -ben nem lesz avx-512)
de a prémium-"zsíros" szerver és HPC piacon az AVX-512 elég döntő érv.

És persze a Zen4 -re sok más egyéb fontos projekt is épül
- Zen4C ( bergamo )
- 3D-Vcache
- ....

Vagyis én a ZEN4-et amolyan alapozásnak látom amire lehet építkezni.

Persze ez a vevőket nem vigasztalja, emiatt fontos,
hogy az ára igazítva legyen az Intel-hez; ( ~ versenyképes legyen )

----------
megj: persze nálam inkábba a Workstation-os felhasználás dominál és kevésbé a gaming;
és ott az AVX-512 és az alap Gen5 SSD igencsak előny, főleg akkor ha rendes ECC támogatás is lesz.
Viszont 2-3 éven belül a Gaming-et is eléri az AVX-512 ;
amúgy lefogadom, hogy már idén is látunk 1..n ( amd támogatott ) játékot,
amit avx-512 -re optimalizáltak ( persze multi-arch-os és furnak avx2 -vel is )

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#7570) Albus_D válasza S_x96x_S (#7569) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"megj: persze nálam inkábba a Workstation-os felhasználás dominál és kevésbé a gaming;
és ott az AVX-512 és az alap Gen5 SSD igencsak előny, főleg akkor ha rendes ECC támogatás is lesz."

Akkor, ha jól gondolom intelt használtál eddig ugye? ;] Vagy csak most azért lesznek ezek fontosak, mert az amd tudja. ;]

"Viszont 2-3 éven belül a Gaming-et is eléri az AVX-512 ;
amúgy lefogadom, hogy már idén is látunk 1..n ( amd támogatott ) játékot,
amit avx-512 -re optimalizáltak ( persze multi-arch-os és furnak avx2 -vel is )"

Nos oké, meggyőztél. Akkor én ez alapján instant cserélek egy 7900X-re, és két év múlva folytatjuk. Úgy néz ki lesz egy vevőm a 7900X-re, új áron 2-3 év múlva. :DDD

Kicsit se zavarjon hogy az intel akkora piaci részesedéssel sem tudta ledugni az avx-et a gaming "torkán" (olyan cuki voltál a ps3 emulátorral :DDD ) ami az amd-nek sose várható, meg az se hogy az amd semmit nem tudott "átverekedni" eddig, lásd mantle, trueaudio, HBM ram játékra, ellenben fut az nvidia után, lásd RT, DLSS..... Úgyhogy legalább azt írd oda hogy szerinted, és ne tényként közöld az álmaidat, mert ez így félrevezetés.

De megnyugodhatsz, tesztelni már lesz mivel, szóval szemetelhetsz vele a fórumokban. [link]

[ Szerkesztve ]

(#7571) Albus_D válasza Devid_81 (#7567) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"En nem banom, felolem aki akar Intelezhet, de nekem akkor sem tetszik a fogyasztas ami aron az Intel "jobb", ize gyorsabb"

Évi 2000 forint plusz költség? ;)

(#7572) Yutani válasza Albus_D (#7570) üzenetére


Yutani
nagyúr

Mantle-ből lett a Vulkan, szóval de, valami azért átment. De ahogy írod, kis piaci részesedéssel nehéz megváltani a világot.

#tarcsad

(#7573) Devid_81 válasza Albus_D (#7571) üzenetére


Devid_81
nagyúr

UK-ben elek, itt az aram dragabb mint az arany kiloja :DDD
Plusz micro-ITX-el szeretnek "visszaterni" valami pici hazikoval, ott minden watt szamit :B

[ Szerkesztve ]

...

(#7574) Albus_D válasza Devid_81 (#7573) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Az áram nem maradhat így hosszú távon semmiképpen, ennek kb lehet látni a kifutását fél, egy éven belül.
Igen ott számít, de gondolom nem is blenderre építesz pici házas gépet, és átlag fogyasztást ha nézel, más a kép. De értem persze, kinek mire.

[ Szerkesztve ]

(#7575) Petykemano válasza Albus_D (#7574) üzenetére


Petykemano
veterán

a napokban több olyan képet is láttam, hogy a német és francia áram a korábbi 25-30 euró/MWh-ról ma már a 500-600 euró / MWh-nál jár.
Sajnos nem tudom, hogy ez milyen árazást jelent. Én úgy tudom, hogy az árampiacon hosszútávú szerződésekkel működik, de azt el tudom képzelni, hogy ha valakinek épp most többletre van szüksége, akkor azért ennyit kell kiperkálni, mert le vannak kötve a források.

Viszont szeretném maradéktalanul megérteni, hogy mi okozza ezt a mértékű áremelkedést. A gázt értem: páran nem vesznek az oroszoktól, és az oroszok amúgy is kevesebbet szállítanak, mint korábban. Nyilván más forrásokból sem olcsóbb beszerezni - egy Erstés elemző azt mondta az info rádióban, hogy ténylegesen nincsenek szabad kapacitások.

A német helyzetet érteni vélem. Ők lekapcsolták az atomerőműveiket és elkezdtek megújulóra építeni és az ingadozást (orosz gázzal fűtött) gázerőművekkel tervezték kiegyenlíteni. Mivel épp az orosz gáz mennyisége csökkent le, érthető, hogy a németek szorult helyzetbe kerültek. A Franciák kitartottak az atomerőműveik mellett. Náluk mitől nőtt akkorát az áram ára? Ennyire összekapcsolt lenne az európai árampiac?

Az áram árának grafikonjához nem láttam csatolva, hogy tulajdonképpen a fogyasztás nőtt meg az egyes országokban, vagy az áramtermelés volumene csökkent le, vagy az áramtermelés inputjának drágulása (szűkössége, pl gáz) okozza a súlyos áremelkedést?
Van ahhoz linked amit mondasz, hogy fél-egy éven belül kifut?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7576) Devid_81 válasza Albus_D (#7574) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Alapvetoen jatekra lenne :K
Nem ijjedek mar meg a magas hofoktol, laptoprol jovok vissza ujra PC-re, eleinte a szemem kipattant a 90 fokos procitol meg 70+ VGA-tol, de mara mar megszoktam, teljesen jo.
Ehhez kepest egy pici hordozhato micro-ATX megvaltas lesz meg mindig :D

Szerk: engem is erdekel, hogy mit ertessz az alatt hogy fel ev-egy ev es okesak leszunk.
Itt Oktobertol 80% al no az aram ara, Aprilistol ujabb ennyit vagy tobbet josolnak.
Jelen pillanatban a tavaly nyar £80/honapjahoz kepest iden nyaron mar £160 alatt nem voltunk.
Erre radobok 80% es megszorzom a tellel es konkretan beledoglok a szamla fizetesbe hamarosan :O

[ Szerkesztve ]

...

(#7577) Ueda válasza Petykemano (#7575) üzenetére


Ueda
senior tag

Amit Gelencsér András is mondott, mert elfogynak az erőforrások. + ez a videó is a megértéshez : https://www.youtube.com/watch?v=4Mqud7JPa1k

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#7578) Albus_D válasza Devid_81 (#7576) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Erre radobok 80% es megszorzom a tellel es konkretan beledoglok a szamla fizetesbe hamarosan :O"

Látod, ezért nem lesz tartható. Szerintem egy évet kell kibírni, és megoldódik az energia probléma. Ha nem, akkor nem lesz aki világítson és fűtsön.

7575Petykemano:
"Én úgy tudom, hogy az árampiacon hosszútávú szerződésekkel működik, de azt el tudom képzelni, hogy ha valakinek épp most többletre van szüksége, akkor azért ennyit kell kiperkálni, mert le vannak kötve a források."

Ez részben igaz, lásd LNG, most volt cikk hogy az oroszok olyan feltételeket szabnak az LNG szerződésekben, hogy azokat ne írják alá. Ezek a hosszú távú szerződések. Ehelyett a szabad piacon adják el az LNG-t, magasabb áron. Most megtehetik. Az árammal ugyan ez a helyzet.

"Van ahhoz linked amit mondasz, hogy fél-egy éven belül kifut?"

Egyrészt arra alapozom, hogy nem fogják tudni az emberek kifizetni a rezsit, illetve hogy már csökkent az áram fogyasztás. [link] És ez nem csak nálunk van így, és a lakosságon kívül állami szinten is csökkentik a felhasználást, Európa szerte. Vagyis kevesebb kell, így csökkenni fog a kereslet is.
A másik dolog, amiről számtalan cikk volt, hogy Európa összes országa hatalmas erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy leszakadjanak az orosz gázról és máshonnan szerezzék be. Ez egy nehéz tél lesz, de jövőre már nem lesznek problémák, és szerintem jövő őszre nem lesznek ilyen árak, mint most. Nem fog egy éven belül visszatérni a régi kerékvágásba, de nem létezik hogy ilyen árak legyenek. És a gáz ár kb együtt jár az áram árával.
[link] [link] [link] [link] [link] és még rengeteg ilyen, amik természetesen külön külön nem mérvadó, de egyben kezelve megoldások a problémára.

[ Szerkesztve ]

(#7579) S_x96x_S válasza Albus_D (#7570) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Akkor, ha jól gondolom intelt használtál eddig ugye?

mindenfélét
most főleg ~Cloud ;
van köztük Zen és Inteles is;
és valószínüleg kell majd arm-os is

Mottó: "A verseny jó!"

(#7580) Petykemano válasza Albus_D (#7578) üzenetére


Petykemano
veterán

köszi

Igen, azt az Ertés elemző is mondta, hogy a mostani energiaválság egyik fő összetevője, hogy az elmúlt 8 év alacsony energiaárai valamint az európai (főként német) üzenetek a fosszilis energiáról való leválás miatt elmaradt beruházások. És akkor erre jött még rá a háború miatti gazdasági-diplomáciai összezördülés oroszországgal. Az orosz gáz nem pótolhatatlan, de időbe telik a kapacitások kiépítése és bizonyára drágább is lesz valamivel, ha nem is annyira drága, mint most.

Na de ha jól értem, akkor arra utalsz, hogy az áram ára dacára az áramtermelésben részt vevő megújulóknak és atomerőműveknek lényegében együtt mozog a gázárral?

Az első linkeden volt egy grafikon "másnapi áram ára". Azért emelem ki, mert azt tökre el tudom hinni, hogy holnapra áramot nagy eséllyel tényleg csak gázzal (esetleg szénnel) lehet előállítani, tehát ott értem, de az ábrák, amiket én láttam [link] - ha jól értettem - egy évre előre történő lekötést jelent.

És hogy ne legyek ennyire off.
Ennek fényében mennyire látod esélyét annak, hogy
- lakossági szinten a korábbinál jobban elinduljon az érdeklődés az energiahatékonyabb számítógépek irányába?
- Betiltsák a kriptovalutabányászatot?
- A nagy adatközpontok / cégek géppark frissítésbe kezdjenek európaszerte és lecseréljék öregecskedő (és hirtelen nagyon drágán üzemelő) szervereiket / kliensgépeiket?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7581) Albus_D válasza Petykemano (#7580) üzenetére


Albus_D
aktív tag

"Na de ha jól értem, akkor arra utalsz, hogy az áram ára dacára az áramtermelésben részt vevő megújulóknak és atomerőműveknek lényegében együtt mozog a gázárral?"

Igen, erről már sokat olvastam. De pont egy mai cikk, inkább csak a bevezetés idevágó: [link]

És:

Vannak lekötéses árak is, de az MVM is vásárol napi és előre fixált áron is. Ennek sok oka lehet, épp most például a Paksi karbantartás és a kieső áramtermelés. Erre nem voltak felkészülve, erről megint volt cikk [link] Ezt az értékesítőtől is tudom konkrétan, nekem dec 31-el lejár a szerződésem, és nemrég egyeztettem vele, de abban maradtunk várunk október-novemberig. Dec 9-ig kell újra szerződni ha akarok, vagy kapom napi áron. Persze az újra szerződés most nagy lutri, főleg ha októberben mondjuk magas áron szerződök, és tavasszal betörik az ár, vagy akármikor az év alatt. Ha meg még jobban elmegy, akkor meg bódottág ha van fix szerződésem. Bánom hogy tavaly nem két évet írtam alá. :O

Ennek fényében mennyire látod esélyét annak, hogy
- lakossági szinten a korábbinál jobban elinduljon az érdeklődés az energiahatékonyabb számítógépek irányába?

Szerintem az emberek inkább azon spórolnak, hogy kikapcsolják a berendezéseket, ha nem használják, de mondjuk fél óra múlva meg kellene. Tapasztalatom szerint eddig nem kapcsolták ki a számítógépet, de most ki fogják. És ez igaz másra is. De az emberek nagy része, értsd aki nem itt fórumozik, nem gondolnám hogy megnézi egyáltalán mekkora a cpu vagy gpu fogyasztása a kiválasztott gépnek amit levesz a polcról

- Betiltsák a kriptovalutabányászatot?

Én őszintén azt sem gondoltam, hogy eddig kitart ez az egész, szóval csak azt tudom mondani, remélem betiltják.

- A nagy adatközpontok / cégek géppark frissítésbe kezdjenek európaszerte és lecseréljék öregecskedő (és hirtelen nagyon drágán üzemelő) szervereiket / kliensgépeiket?

Nem tudom, szerintem most inkább vissza fogják a költekezést, és bíznak benne rendeződik a helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#7582) HSM válasza Petykemano (#7580) üzenetére


HSM
félisten

"lakossági szinten a korábbinál jobban elinduljon az érdeklődés az energiahatékonyabb számítógépek irányába?"
Én rendkívül örülnék, ha elindulna. :K Vicc, hogy korszerű laptopok 10W-30W között teljesen jó (nyilván, nem "3D"-s) teljesítményt el tudnak érni, mikor hasonló, vagy csak kicsit erősebb asztali gép 70-100W-ot is elkér mondjuk prohardver olvasgatás közben. Külön vicc, hogy ilyen időkben az a kékek koncepciója, hogy 350W-os 'vízforraló üzemmódban' még ki tudnak facsarni az új üdvöskéjükből +15%-ot [link] . :W Elnézve az utóbbi idők egyre szélsőségesebb klímaváltozásait nem ez tűnik az emberiség számára ideális 'fejlődési' iránynak.

Illetve ehhez kapcsolódóan megjegyezném, hogy ON is legyek, hogy igencsak örülök, hogy az új AM5 CPU-kban szériafelszerelés lesz egy minimális IGP. :K Bizonyos konfigurációkból így elhagyható lesz a GPU, ami ismét jó lehetőség takarékoskodni a fogyasztással. Akinek meg kicsit erősebb IGP kell, ott lesz remélhetőleg a Rembrand APU, ezekkel azért elég sok felhasználási igényt várhatóan le fognak tudni fedni.

[ Szerkesztve ]

(#7583) Albus_D válasza HSM (#7582) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Látom a kékek koncepciójára emlékszel, hogy látod a pirosak 170W-os tdpre való emelését?
Ehhez ugye társul egy 230W-os kitolt tdp, ha mondjuk 15%-OC-t tudna (nem fog) akkor szerinted mekkora fogyasztás társulna hozzá?

[ Szerkesztve ]

(#7584) paprobert válasza HSM (#7582) üzenetére


paprobert
senior tag

Ebben a lapok felszereltsége is vaskosan benne van. Pl. egy A320, rendre kevesebbet fogyaszt mint egy *70 lap.

A másik súlyos idle fogyasztó az asztali gépeknél, az az XMP bekapcsolása. Nem gondolná az ember, de a RAM-ok simán megkajálnak egy idle notebook fogyasztásnyival többet ha be van kapcsolva.
Ryzen esetében ez igen fájó, mert gyakorlatilag kötelező, hogy működjön rendesen az IF.

Az érkező iGPU várhatóan 5-15W-ot le tud faragni, szóval egyetértek, üdvözlendő hogy lesz.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7585) HSM válasza Albus_D (#7583) üzenetére


HSM
félisten

Számoljunk egy picit! ;) A pirosak 140W-ról ugrottak 170W-ra, ez bő 21% emelés. Nem feltétlen üdvözlöm, de ez talán egy 12-16 magos CPU esetén elfogadható. Ugyanakkor a kékek már az előző generációban is 250W-ot csináltak a 125W TDP-ből (+100% ahhoz képest, ami a dobozon van), plusz most a 250W-ból akarnak 350W-ot csinálni (+40%). De ha közvetlen összehasonlítást csinálunk, akkor is az AMD-nél nagyságrendileg 200W-ja fog szemben állni 350W-al, utóbbi 75%-al magasabb. Szerintem ez nagyon nem egy nagyságrend. :N

#7584 paprobert : Nálam B550 lap volt, 3600-as CPU-val és azért kért enni üresjáratban sajnos ez is [link] .
Jól látszik, hogy a lapom jóvoltából nem teljesen az AMD elképzelés szerint működő PBO nagyon durvát ront a hatékonyságon, a kikapcsolt PBO pedig elég impozáns perf/watt értéket szolgáltat.

Egyébként az XMP profilt egyáltalán nem kötelező bekapcsolni, egy jó kitet szépen be lehet hangolni XMP-féle sokszor felesleges feszültségemelések nélkül is korrekt teljesítményre. :K

[ Szerkesztve ]

(#7586) gV válasza paprobert (#7584) üzenetére


gV
őstag

kíváncsivá tettél szóval ezt megnéztem és nálam üresjáratban egész kicsit nő a fogyasztás (AR B450M P4): XMP 3200MHz@1.35V->39.9W (IF@1600MHz), 2133MHz@1.2V->39.2W (IF@1067MHz). nem tudom hol lehet a határ ahol elszabadulnak a W-ok 3733+ :F

(#7587) Petykemano válasza Albus_D (#7581) üzenetére


Petykemano
veterán

Köszi :R

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7588) Petykemano válasza HSM (#7585) üzenetére


Petykemano
veterán

TDP: 105=>170
PPT: 142=>230
Utolsó infók szerint.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7589) Albus_D válasza HSM (#7585) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Mi alatt nézed azt a 250W-ot? Te is ilyen blender és társaival jössz? Milyen esetben csinálnak 250W-ból 350W-ot? 15%-os OC? Egy lehetőség, te meg általános fogyasztásnak veszed. Számolgathattál volna, mit fogyaszt az amd, ha képes lenne 15%-os OC-ra, de nálad messze nem ez volt a cél.

Nézzünk olyan fogyasztási értékeket, amik nem szélsőségesek, és nem csak tesztkörnyezetben fordul elő!
[link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#7590) paprobert válasza gV (#7586) üzenetére


paprobert
senior tag

Konnektornál, fogyasztásmérővel méred?

2x16GB 3200MT/s XMP

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7591) gV válasza paprobert (#7590) üzenetére


gV
őstag

persze, a táp kábel a f.mérőbe van bedugva.
EVGA SN 550 G3
4x 8GB G.Skill Aegis

[ Szerkesztve ]

(#7592) paprobert válasza gV (#7591) üzenetére


paprobert
senior tag

Meglepő, hogy nálad nincs különbség, főleg 4 modullal. Melyik Zen család?

Majd ha lesz időm, megnézem több gépen, több architektúrán, hogy van-e pl. a memóriavezérlőnek szerepe.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#7593) gV válasza paprobert (#7592) üzenetére


gV
őstag

talán a táp ~7%-on már nem tud utána menni, nem t'om viszont én ezzel ~40W-al elégedett vagyok :K
most míg ezt pötyögöm és megy mellette a YT ~61W

(#7594) Alpi. válasza HSM (#7585) üzenetére


Alpi.
addikt

:K
Sajnos sosem látott "divatja" van annak, hogy olyan hardvereket / típusokat csináljanak ahol 1-2% pluszért bődületes sokat kell beadni a hatékonyságból. 1-2%-okért 20-30% megy a levesbe.... Ha beleveszem a képletbe, hogy fiatalon még mi is jobban hajtottuk a max. teljesítményt, azt, hogy igazán senki sem Forintosított villanyfogyi után választ típust, még akkor is vállalhatatlan számomra egy egy termék. Egyszerűen otromba a működése. Ha már a kékeket említetted, onnan az uccsó ilyen termék a 12900KS. Ott valami bődületes ára volt annak a plusz 1-200 Mhz-nek. Az a cpu még játékok alatt is 30-50W -al többet kér, mint egy 12900K. VAgy egy-két Nv vga-n is ki tudok égni... Amikor kiderül, hogy az uccsó pár Mhz-nek gyakran 50-100W az ára... Könyörgöm... Egy 3090 (Ti) -vel észre se venné a user ha 50 Mhz-et kienne a mcsak az egyik napról a másikra. Azért eldöcögne rajta úgyis ez-az. :D
Én nem vagyok ellene a tuningnak, amihez hozzáfértem azt minden téren megpróbáltam szét állítgatni. Tuningoltam a gépeimet régen is, ma is. Xoc-ba is belekóstoltam, teljesen kihalt a félelem, hogy valami baja lesz esetleg a cuccnak. (nyilván ésszerű keretek közt) DE !! Az fentebb említett hardverekhez hasonlóan sosem járatnék és soha nem is járattam 24/7-re semmit. Pedig volt azért anno komolyabb vízhűtéssel 2600K, stb. amit agyatlan módon lehetett tolni. Egyszerűen túl nagy ára lett volna az uccsó 100Mhz-nek. Ezek meg simán kijönnek gyári specként hasonlókkal....
Ez a szemlélet mennyire nem működne pl. autóknál. Ott senkinek sem kéne egy 10 lóerővel erősebb modell ami 2 literrel többet fogyaszt emiatt. És ne a 80-100 lovas típust képzeljük ide, hanem sok 100 lóerőset. Ott úgy kell az a 10 ló, mint egy falat kenyér... Pont ennyire fontos a hardvereknél is... Csak míg autóknál meme kategóriába kerülne azonnal egy ilyen, itt pozitív kontextusba vannak említve. (legtöbbször)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#7595) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

A fogyasztással kapcsolatban ..
MLID szerint az 55W+ -os DragonRange-X -re nem nagyon lesz válasza az Intelnek..
( pl. 12,16 magos .. és 3DVcache-el )
vagyis egy R9 7980HX3D - NUC -al elég jó teljesítményt lehet majd elérni.

MLID: Why Dragon Range-X is a big problem for Intel ..
https://www.youtube.com/watch?v=TUEiqYFgt1w&t=488s

Mottó: "A verseny jó!"

(#7596) carl18 válasza HSM (#7585) üzenetére


carl18
addikt

Hát ez az hogy az AMD Zen 4 esetében elnézhető neki az a 170 watt TDP? azt a 12-16 magot nem lehet 5 ghz felett járatni 100 wattból.
Intelnél meg bevett gyakorlat hogy adnak egy TDP limitet, aztán annak a 2X lesz az amit a cpu teljes erejét leadja. 12900K esetében egy 225-250 watt volt, ha jól emlékszek.
Egy 5950X meg lazán elment elég szépen 142 wattból, ami elég jó eredmény ha alul feszeljük és minőségi a szilicium ez csökkenhethető.

Nekem is R5 3600 van egy B450F alaplapba, nem tudom én fogtam-e ki minőségi sziliciumot de nekem 1,16 volton megy az all core 4200 mhz.
100% teljesítmény mellet 62 watt a package.
Aztén nyúltam hozzá mert gyálilag sokkal jobban melegedett, aztán lestem is hogy alul feszelésnél ilyen remek értéket tudtam kihozni.

Én nem használtam ezt a PBO-t, gyári turbo boost 4000 mhz all core volt és 10 fokkal melegebb volt a cpu. Most 8-10 fokkal hidegebb átlagba és gond nélkül tudja a 4200 mhz órajelet.
Március óta így jár a kép sosincs fagyás, meg sokat ment a gép azóta. :K A PrimeFFP társai fanbolyoknak meg toljátok csak 7-24-be. :DD Ha nincs más dolgotok az életebe. Ez jó szórakozás, igazi hétvégi program.

Nekem meg elég egy jó darabig az R5 3600, ameddig nincs cpu limit nem lesz okom cserélni. De csere esetén is belemegy még egy 3900X-5900X is, ha véletlen maradok Am4 platformon.

[ Szerkesztve ]

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#7597) Albus_D válasza S_x96x_S (#7595) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Akkor, ha csak ilyet gyártat az amd, akkor lehet, mondom lehet hogy ki tudná szolgálni egy nagy oem igényeit. Szerintem a többi meg elég lesz az intelnek. :DDD Ez a "big problem" is egy bizonyos közönség számára vehető komolyan. ;]

Tök jó lesz egyébként ez a cucc, ha mindenki játszani veszi, mert kb ott jön ki a 3DVcache előnye. ;) Ami ugye, nem túl életszerű.

[ Szerkesztve ]

(#7598) Albus_D


Albus_D
aktív tag

Voltmár? [link]

(#7599) HSM válasza gV (#7586) üzenetére


HSM
félisten

Én is hasonlóakra emlékszem, próbáltam alacsonyabb feszen 3600Mhz-en a ramjaimat, meg 3200Mhz-en is, de alig hozott valamit a konyhára a 3733Mhz CL16-hoz képest, ami a max az R5 3600-asom IF-jének. :K

#7588 Petykemano: Valóban, sikerült összekeverjem a PPT/TDP értékeket. :B Így a 170 és 230W viszonylatában 35% emelésről van szó. :R

#7589 Albus_D : Ezek a "lehetőségek" a gyakorlatban úgy néztek ki korábban a kék oldalon, hogy volt gyártó, akinek a top lapján a gyári beállítás 4kW-os limit volt... :DDD Merthogy a lapgyártók hivatalosan is kedvükre tekergethették a limiteket.
Piros oldalon lényegesen nagyobb szigor volt, persze, néhány gyártó ott is talált rést a pajzson. :(

Kíváncsi leszek, most az AM5-ön hogyan lesznek konfigurálva, illetve betartatva a limitek.

Én persze benne vagyok a TPU tesztekben, magam is hitelesnek tartom őket. Itt az oldal alján a két ábra mindent elmond: [link] ;) Külön szép a multi fogyasztás 5950X és stock 12900KS vonatkozásban. Külön vicces, hogy a 12900-ason akárhova tekergetve a power limitet sem sikerült utolérni a gyári 5950X-et: [link] . ;)

#7593 gV : Tényleg kellemes. Viszont hozzátenném, mobil Renoir (R5 Pro 4650U) prohardver + 1080P YT másik monitoron, wifin, ~25W a konnektorból egy relatív torkos MST hubos USB-C dokkolóról, asztali RGB-s billentyűzettel és gamer egérrel, monitorok nélkül. (Lenovo T14 G1 egyébként, Samsung 970 PRO SSD-vel, 24GB 3200Mhz DDR4 rammal.)
Szóval bőven lenne még hová lefelé menni az asztali gépeknek is.

#7594 Alpi. : Tudod jól, hogy én is szívesen tuningolom alkalomszerűen a hardvereim. De 24/7-re nekem mindig fontos volt, hogy hatékony is legyen. A zajt se szeretem, a hőt sem, amit termel, ha nem hatékony. Aztán persze ma már az ember a saját bőrén is érzi pl. a klímaváltozást, ami 10 éve még inkább csak elmélet volt. Szóval felelős gondolkozás mellett ezek a nagyon a határra élezett hardverek nagyon nem a jó irány. Az pedig sajnos technikai szükségszerűség, hogy az utolsó Mhz-ek már fogyasztásban nagyon drágán jöhetnek csak. Azt szépen ott kellene hagyni a hardverben a hobbi tuningosoknak. :K

#7596 carl18 : Intelnél a fő baj eddig az volt, hogy a lapgyártók kedvükre átkonfigurálhatták a TDP/fogyasztási limiteket felfelé és lefelé is. Ez nem sok jóra vezetett. :N

A Prime-al nem értem, mi bajod, jól beállítva meg se kottyan neki [link] . :P Teljesen jól elszórakoztatja magát vele pl. fórumozás közben. ;)

[ Szerkesztve ]

(#7600) S_x96x_S válasza Albus_D (#7597) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Dragon Range-X
> ... mindenki játszani veszi, mert kb ott jön ki a 3DVcache előnye.

Ez a "csak játékra" azért túlságos leegyszerűsítés ..
annyira,
hogy szerintem már téves következtetésre is lehet jutni,
mivel:
* a zen4-ben 2.gen-es 3D-Vcache lesz;
* már az 1.gen-es 3D-VCache se csak játékra volt ( lásd Phoronix teszteket [1] )
* és a zen3 -as Milan-X is hasít a tesztekben .. ( lásd Phoronix teszteket [2] )
* a zen4 3D-Vcache barátibb architektúra finomításokat is kapott ..( + $L2 )
* az avx-512 vektormüveleteknek is jót tesz a nagy cache.

vagyis a Zen4-es 3D-Vcache - hatása már általános feladatoknál is jobban látszik ..

------------------------------------
[1]
"While missing out on AMD's advertised target market for the Ryzen 7 5800X3D, finding significant uplift in other areas made me quite excited from the technical Linux perspective. Particularly for AI/ML workloads tested across Intel oneDNN, Microsoft ONNX, NCNN, Lczero, and other benchmarked workloads showed substantial benefit to the large L3 cache provided by AMD 3D V-Cache even when it meant slightly lower clock speeds. Other HPC benchmarks like ASKAP, OpenFOAM, Incompact3D, and others benefited significantly too if relying on lower-cost Ryzen hardware for budget-constrained compute environments. For general purpose workloads there wasn't much advantage to the Ryzen 7 5800X3D -- one of the main areas seen was with much better Zstd compression performance, which may be useful if doing a lot of compression but otherwise limited in scope."
https://www.phoronix.com/review/amd-5800x3d-linux/8


[2]
"AMD EPYC 7773X "Milan-X" Benchmarks Show Very Strong HPC Performance Upgrade"
"AMD Milan-X Upgrade In The Cloud Makes Microsoft Azure HBv3 Very Compelling For HPC"

Mottó: "A verseny jó!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.